cviky na bolest hlavy
Ako sa zbaviť bolesti hlavy? Vyskúšajte tieto cviky a úľava sa dostaví!

Ak ste nikdy nezažili bolesť chrbta ani bolesť hlavy, ste šťastný človek. Dlhé sedenie, zhrbený chrbát aj málo pohybu, to všetko však môžu byť príčiny bolesti hlavy, aj tej náhlej. Skúste pár cvikov, ktoré od bolesti hlavy uľavia. Nie sú náročné a nemusíte ich cvičiť hodiny, stačí pár chvíľ denne.

zaseknutá platnička
Prvá pomoc pri zaseknutej platničke

Ak ráno neviete otočiť hlavou, bolí vás oblasť krčnej chrbtice až po ramená či pociťujete vystreľujúcu bolesť do hlavy či končatín, môže ísť o "priškripnutú platničku". A tá dokáže pekne potrápiť. Ako si v tejto neľahkej situácii pomôcť od bolesti? Máme pre vás niekoľko tipov.

mýty a fakty o bolesti chrbta
PODCAST: Najčastejšie mýty o bolesti chrbta: S akými sa v ambulancii stretáva doktorka Eva Dúbravová?

Je v liečbe bolesti chrbta magnetická rezonancia smerodajná, je röntgen naozaj zastaraná metóda v diagnostikovaní pôvodu bolesti chrbta a je šport synonymom rehabilitácie? O najväčších mýtoch, s ktorými sa v ambulancii stretáva, nám v podcaste porozprávala doktorka Eva Dúbravová, ktorá sa špecializuje v odboroch neurológia a rehabilitácia.

cviky na chrbat
Najlepšie cviky na krčnú a hrudnú chrbticu

Máte za sebou niekoľkohodinové sedenie za počítačom? Možno po ňom aj vy cítite nepríjemnú bolesť či pocit stuhnutia krku alebo šije. Zbaviť sa ich vám môžu pomôcť dobre vybrané cviky na uvoľnenie krčnej a hrudnej chrbtice. Tie najviac oceníte najmä počas náročného dňa ale aj po ňom, kedy je uvoľnenie pocitu napätia v oblasti chrbta viac než žiaduce.

liečba bolesti chrbta
Liečba bolesti chrbta trvá: Skratky ani rýchle riešenia v nej nehľadajte

Každý, koho niekedy "chytil chrbát", hľadá univerzálny návod, ako si od bolesti chrbta pomôcť. Pravdou však je, že nič také neexistuje. Rovnako, ako neexistuje univerzálna príčina bolesti chrbta. Jedno je ale isté. Bolesť nevznikne len tak a rovnako aj to, že liečba vyžaduje trpezlivosť.

je rehabilitácia chrbta dôležitá
Rehabilitácia chrbta: Prečo je pri liečbe bolesti chrbta dôležitá?

Bolesti chrbta sú jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa v dnešnej dobe stretávajú praktickí lekári vo svojich ambulanciách. Rovnako sú bolesti chrbta častou príčinou dlhodobej pracovnej neschopnosti. Ide o komplexný problém, ktorého riešenie často vyžaduje spoluprácu odborníkov z rôznych medicínskych odborov. Samotná liečba v mnohých prípadoch nie je jednoduchá.

cviky na bedrovu chrbticu
TOP cviky na bedrovú chrbticu: Ako si ju ponaťahovať a zároveň posilniť?

Bolesti chrbta dokážu pomerne ľahko narušiť každodenné aktivity bežného života. Preto je veľmi dôležité sa o svaly, ktoré zabezpečujú stabilitu, ale aj pohyb pohybových štruktúr, správne „starať“. Nielen pravidelne ich uvoľňovať pomocou naťahovacích techník, ale aj oslabené svaly posilňovať.  Ak sa ale pohybové štruktúry (najmä tie svalové) nezapájajú správne, zjednodušene ak nemáme „ core“,  môže aj cvičenie ľahko viesť k bolesti alebo zraneniu chrbta. Navyše skvele fungujú aj preventívne.

PODCAST: Prvá pomoc pri vysunutej platničke je jednoznačne úľavová poloha, vysvetľuje neurológ Milan Grofik

Termín „vysunutá platnička“ je veľmi dobre až chronicky známy. V skutočnosti však ide o ľudové pomenovanie platničkovej choroby. Viete, koho platničková choroba postihuje, či sa jej dá predchádzať a ako pri nej postupovať?

vitamíny skupiny B
Prečo dať pri bolesti chrbta prednosť „béčkam“ pred liekmi proti bolesti?

Keď sa dostaví bolesť, siahame väčšinou po rýchlej „náplasti“ v podobe analgetík. Dôležité je však bolesť liečiť, nielen krátkodobo potláčať. Opakujúcu sa bolesť chrbta by sme mali riešiť zmenou každodenných stereotypov - pohybových návykov a v neposlednom rade sa zamerať na liečbu poškodených nervov chrbta.

co je benfotiamin
Jedinečný vitamín B: Kde sa benfotiamín nachádza a čo všetko dokáže?

Vitamín B1 je pre naše telo veľmi dôležitý – dodáva nám energiu a má vplyv na nervový systém aj srdce a zdravý človek ho získava z bežnej, no pestrej stravy. Tento vitamín má mnoho pozitívnych účinkov na náš organizmus. Kedy ho ale potrebujeme dopĺňať viac a kde ho vlastne hľadať?

red flags a bolesť chrbta
PODCAST: Nie každá bolesť chrbta vyžaduje návštevu lekára. V rozhodovaní pomôžu „red flags“, hovorí MUDr. Grofik

Pod nešpecifickou bolesťou chrbta rozumieme bolesť chrbta bežnú, nezávažnú a takú, ktorá vo väčšine prípadov nevyžaduje lekárske ošetrenie. Ako však rozlíšiť či ide o spomínanú nešpecifickú bolesť chrbta alebo o zdravotný problém, ktorý je nutné konzultovať s odborníkom? V rozhodovaní pomôžu takzvané „red flags“.

dlhodoba bolest chrbta
Liečba dlhodobej bolesti chrbta je beh na dlhú trať. Čo o nej musíte vedieť?

Dlhodobá bolesť chrbta trvá dlhšie ako tri mesiace. Pritom bolesť môže na určitú dobu ustúpiť, no vracia sa a v prípade, že sa nerieši, môže časom spôsobovať každodenné problémy. Liečba dlhodobej bolesti chrbta je beh na dlhé trate. Začína sa správnou diagnostikou.

lieky proti bolesti chrbta
Lieky na bolesť chrbta – ako je to s ich dlhodobým užívaním?

Bolesť chrbta je jednou z najčastejších príčin, prečo navštevujeme lekára a stretne sa s ňou v živote takmer každý. Akútna bolesť chrbta sa dá riešiť pomocou voľnopredajných liekov proti bolesti. Ak je však bolesť spôsobená dlhodobými zlými návykmi aj jej liečba bude behom na dlhú trať.

otázky o bolesti chrbta
PODCAST: Najčastejšie otázky o dlhodobej bolesti chrbta – odpovede od rehabilitačnej lekárky Evy Dúbravovej

Dlhodobá bolesť chrbta je tá, ktorá trvá viac ako tri mesiace. Bolesť môže na určitú dobu ustúpiť, ale vracia sa. A ak sa nerieši môže sa stať každodennou. Podľa rehabilitačnej lekárky MUDr. Evy Dúbravovej sa liečba dlhodobej bolesti chrbta začína úpravou funkčnosti držania tela. Rehabilitácia formou cvičenia či masáží nastupuje až potom. Čo by ste ešte mali vedieť o chronickej bolesti chrbta?

akútna bolesť chrbta
PODCAST: Najčastejšie otázky o akútnej bolesti chrbta – odpovede od rehabilitačnej lekárky Evy Dúbravovej

Ľudí, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc s bolesťou chrbta, je čoraz viac. Pacientami sa pritom stávajú stále mladšie ročníky, čo súvisí najmä so sedavým spôsobom života a nedostatočným množstvom pohybu. Čo by ste mali vedieť o akútnej bolesti chrbta a o možnostiach jej liečby?

liečba bolesti chrbta chladom
Liečba bolesti chrbta chladom: Pomôže studená sprcha, kryoterapia či otužovanie?

Liečba bolesti chrbta chladom sa môže zdať na prvý pohľad neobvyklá. V prípade bolesti chrbta totiž človek najskôr myslí na terapiu teplom, napríklad fénovaním či prostredníctvom aplikácie krémov, gélov či náplastí. Avšak metódy využívajúce chlad, sú v rehabilitácii známe a indikované už dávno. Ako vlastne liečba chladom prebieha a prečo stojí za to ju vyskúšať?

lieky proti bolesti chrbta
Voľnopredajné lieky na bolesť chrbta: Ako si vybrať ten správny?

Nečakanej, náhlej, akútnej bolesti chrbta možno čeliť v domácich podmienkach vďaka voľnopredajným liekom, ktoré je možné zakúpiť v lekárni bez receptu. Vybavte svoju lekárničku dôkladne tak, aby ste boli vždy pripravení a mali prvú pomoc vždy po ruke. Ako ale vybrať ten správny liek?

scenar-metoda
BIO REGENERÁCIA: Počuli ste už o Skenar terapii?

Je vhodná pre všetky vekové kategórie a ponúka výrazné zlepšenie uzdravovacích schopností tela prirodzeným spôsobom. Veľké množstvo zdravotných problémov vyrieši čiastočne alebo úplne. Zariadenie BIO REGENERÁCIA prostredníctvom metódy Skenar sa teší čoraz väčšej popularite a dobré skúsenosti s touto metódou má čoraz viac ľudí aj pacientov s bolesťami chrbta. Kedy a kde podstúpiť Skenar terapiu?

vitaminy skupiny b podcast
PODCAST: Vitamíny skupiny B vo forme lieku skrátia liečbu bolesti chrbta a znížia množstvo užívaných analgetík, hovorí PharmDr. Foltánová

Poškodené nervy chrbta sa hoja veľmi pomaly, rýchlosťou len 1 milimeter za deň. Vitamíny skupiny B, konkrétne vitamíny B1, B6 a B12, môžu tento proces urýchliť v prípade, že sa užívajú spolu, v dostatočne vysokých dávkach a dlhodobo. Po splnení týchto troch kritérií môžu nielen uľaviť od bolesti, ale aj znížiť množstvo užívaných liekov od bolesti.

vitaminy b podcast
PODCAST: Nebezpečné je to, že užívame výživové doplnky vtedy, keď už potrebujeme lieky, hovorí farmaceutka Tatiana Foltánová

Rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom mnohí ľudia nepoznajú a v prípade zdravotných problémov tak často siahajú po pomoci z nesprávnej kategórie. Farmaceutka PharmDr. Tatiana Foltánová, PhD. z Katedry farmakológie a toxikológie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v podcaste vysvetľuje aj to, ako medzi nimi rozlišovať a kedy je vhodné užiť liek a kedy výživový doplnok.

cvicenie pri bolesti chrbta
5 pomocníkov na bolesť krížov či krčnej chrbtice

Bolesť chrbta, krížov či krčnej chrbtice trápi v súčasnosti čoraz viac ľudí, za čo môže prevažne sedavý spôsob života. Aj keď je bolesť len mierna a v živote nás nijako výrazne neobmedzuje, nemala by sa brať na ľahkú váhu. Poradíme vám, ako bolesti chrbta predchádzať.

liecba bolesti chrbta
Liečba bolesti chrbta vyžaduje pevné nervy. Obrazne aj v skutočnosti

Vedeli ste, že na 16. október pripadá Svetový deň chrbtice? Skúste sa v tento deň zamyslieť nad tým, čo robíte pre svoje chrbtice a zdravie chrbta. Ak máte v tejto oblasti čo i len trocha čierne svedomie, ktoré sa už možno dokonca prejavuje ako bolesť chrbta, je najvyšší čas niečo zmeniť. Poďme si teda pri príležitosti Svetového dňa chrbtice pripomenúť, ako sa starať o chrbát, či ako na bolesti chrbta.

cviky na bolest chrbta
TOP cviky na bolesť chrbta: Viete, ako na ne?

Bolesť chrbta dokáže poriadne znepríjemniť život, o tom niet žiadnych pochýb. Dobrou správou je, že od bolesti si môžete pomôcť. Vyskúšajte niekoľko špeciálnych cvikov na uvoľnenie chrbtového svalstva a chrbtice a uvidíte, že čoskoro pocítite úľavu.

kompenzacne cviky
Poznáte kompenzačné cvičenia? Povieme vám, čo to je a prečo sú pre telo dôležité

Naše telo je na pohyb stvorené. A my, aby bolo telo funkčné a zdravé, pohyb denne potrebujeme. Na druhej strane telu, najmä chrbtu, dávajú zabrať mnohé nesprávne návyky a pohybové stereotypy. Napríklad niekoľkohodinová smena pri počítači, navyše v zlej pozícii. Aby sme ťažkostiam predišli, oplatí sa do každodenného programu zaradiť kompenzačné cviky. O aké ide?

automasaz chrbta
Automasáž uvoľní aj pomôže. Viete, ako na ňu?

Stuhnutý krk, bolesť hlavy alebo chrbta občas trápi každého. Môže za to strnulý sed, neprirodzené ohnutie chrbta, ťažká manuálna práca a v dnešnej dobe aj dlhšie sedenie pri počítači. Pomôcť od bolesti si môžete i sami doma. Ako na to?

rizika obstreku
Obstrek ‒ uľaví od bolesti, no má svoje riziká

Boli ste niekedy na obstreku, alebo u vás takúto možnosť zvažovali? Ide o lekársky zákrok, ktorý spočíva v aplikácii analgetika, kortikoidu injekčnou striekačkou pri akútnej bolesti chrbta, pri zápaloch a opuchoch pohybového aparátu (najčastejšie kĺbov). Obstrek síce prináša rýchlu úľavu od bolesti, no má aj svoje riziká.

cviky na chrbticu
Cviky na chrbát, ktoré zvládnete v kancelárii aj doma

Sedíte celý deň v kancelárii a večer si necítite chrbát? Sedavý spôsob života sa dokáže negatívne prejaviť na našom zdraví. Štatistiky hovoria, že v súčasnosti trápia chronické bolesti chrbta veľké percento populácie. Preto vám prinášame niekoľko cvikov, ktoré môžete praktizovať nielen v kancelárii, ale napríklad aj doma, keď sa „pozabudnete“ pri počítači či na gauči pri pozeraní televízie. Aby sa vašim spoločníkom nestala aj bolesť chrbta.

podcast neruolog milan grofik
PODCAST: Neurológ Milan Grofik hovorí aj o tom, ako dlho treba chrbát liečiť a kedy je už nutná operácia chrbtice.

Uponáhľaná doba a sedavý spôsob života sa podpisujú na našom všeobecnom zdraví, nevynímajúc zdravie chrbtice. Podľa neurológa Milana Grofika bolesť je a mala by byť pre človeka signálom, že niečo nie je v poriadku, pričom za väčšinu problémov s chrbtom si môžeme sami. Ako sa bolesť chrbta lieči, čo s ňou urobiť v tehotenstve a čo všetko vlastne môže byť príčinou bolesti chrbta?

farmakoliecba bolesti chrbta
PODCAST: Neurológ Milan Grofik: „Niektoré nervy chrbta vieme zregenerovať a zbaviť tak chrbát bolesti."

Keď nás prekvapí bolesť chrbta, utekať ihneď k lekárovi nie je tá najlepšia voľba. Podľa neurológa MUDr. Milana Grofika, PhD. by sme si v tomto prípade mali skôr dopriať niekoľko dní v posteli vo vhodnej úľavovej polohe. Ak však bolesť neprechádza ani do päť dní, je na čase spozornieť. Kedy neotáľať a navštíviť lekára?

driekova lordoza
Je drieková lordóza dôležitá?

Esovité  zakrivenie chrbtice v predozadnej rovine smerom dopredu (lordóza) v oblasti krčnej a najmä  driekovej časti chrbtice a smerom dozadu (kyfóza) v hrudnej časti majú veľký význam pre správne držanie tela v jeho vertikálnej polohe.

wim hof
Dýchanie podľa Wim Hofa

Wim Hofova metóda dýchania v posledných rokoch doslova obletela svet a stala sa naozaj obľúbenou technikou. Niet sa čomu čudovať, pretože človeku ponúka veľa zdravotných benefitov. Napríklad upokojuje uponáhľanú myseľ čím znižuje stresovú záťaž ale môže byť aj prevenciou rôznych ochorení. Prečítajte si, ako s metódou začať a na čo všetko pozitívne vplýva.

dornova metoda
Dornova metóda? Pomáha od bolesti a zrovnáva telo

Dornova metóda je druhom jemnej manuálnej terapie, pri ktorej sú kĺby a stavce presne a bezpečne uvádzané do svojich pôvodných a správnych polôh. V čom vlastne spočíva a kedy dokáže pomôcť?

co je bankovanie
Bankovanie na bolesti svalov aj prechladnutie: Kedy mu dať šancu?

Masáž pomocou špeciálnych baniek prekrvuje kožu, popoháňa metabolizmus a tým vyplavuje škodliviny z tela von. Bankovanie je staré viac ako 5-tisíc rokov a používa sa po celom svete aj v súčasnosti . Patrí medzi alternatívne metódy liečenia a pomáha pri mnohých zdravotných problémoch. V čom bankovanie vlastne spočíva a kedy sa ho oplatí vyskúšať?

kto je chiropraktik
Kto je chiropraktik a s čím dokáže pomôcť?

Trápi vás bolesť chrbta, krčnej chrbtice alebo hlavy? Možno vám už niekto poradil, aby ste vyhľadali pomoc chiropraktika. Aký je vlastne rozdiel medzi chiropraktikom a fyzioterapeutom a s čím dokáže taký chiropraktik pomôcť?

posilnovanie stredu tela
Posilňovanie stredu tela pomáha aj s bolesťami chrbta. Ako na to?

Ako odstrániť bolesti krčnej chrbtice, chrbta, kolien či ramien? Vyskúšajte cviky na posilnenie stredu tela, nazývaného aj core. Práve stred tela môžeme považovať za oblasť, kde sa hromadia naše neresti. Od nesprávnej výživy, cez sedavý spôsob zamestnania až po nedostatok pohybu. Na čo by sme sa mali pri takomto tréningu zamerať?

cviky s gymnastickou loptou
Máte doma gymnastickú loptu? Využite ju na cvičenie, ponaťahovanie tela aj pri bolesti chrbta

Nazývajte ju ako len chcete — gymball, fitball alebo jednoducho veľká lopta. Gymnastická lopta je skvelou cvičebnou pomôckou. Dokáže telo spevniť, vytvarovať a ponaťahovať. Dá však zabrať aj brušným svalom a svalom pozdĺž chrbtice. Práve preto dokáže byť nápomocná aj pri zmiernení bolesti chrbta. Ako využiť loptu na maximum?

bylinky na bolest chrbta
Nenápadné bylinky, ktoré vedia pomôcť od bolesti chrbta aj hlavy. Ktoré to sú?

Bolesť hlavy alebo náhla bolesť chrbta môže čas od času prepadnúť každého. V takej chvíli často siahneme po pilulkách proti bolesti, tie ale zaťažujú pečeň a žalúdok, a naviac sa nemôžu brať dlhodobo. Zbaviť sa bolesti však môžete skúsiť aj prírodnou cestou. Ide len o to vybrať tie správne bylinky, ktoré dokážu uľaviť od bolesti a pomôcť.

vsetko o akupunkture
Najčastejšie otázky o akupunktúre. Čo ste o nej nevedeli?

Akupunktúra je jednou z najstarších známych liečebných techník. Je súčasťou oveľa širšej-tradičnej čínskej medicíny. Niektorí ju odmietajú a neveria jej. Iní na ňu naopak nedajú dopustiť. Akupunktúrnej liečby sa však nie je potrebné báť, akupunktúrne ihly totiž dokážu navodiť stav hlbokej relaxácie aj liečebných procesov.

pomocky na cvicenie
Týchto pomocníkov sa oplatí mať doma – uľavia od bolesti chrbta

Aspoň jedenkrát za život trpia bolesťami chrbta až štyria ľudia z piatich. Akútna bolesť chrbta nás tak môže prepadnúť celkom nečakane. Nie je treba hneď panikáriť, zvládnuť ich môžete aj sami. Aby si vás bolesť nenašla, vyplatí sa preto mať doma pre všetky prípady niekoľko „pomocníkov“, ktorí nezaberú veľa miesta a dokážu uľaviť nielen boľavému chrbtu.

co je loptickovanie
Už ste počuli o loptičkovaní? Táto jednoduchá metóda dokáže uvoľniť nielen chrbtové svaly!

Loptičková facilitácia alebo aj zjednodušene povedané „loptičkovanie“, je technika, ktorú vyvinula česká fyzioterapeutka, pani Zdena Jebavá. Metóda bola určená predovšetkým pre liečbu astmatických detí, následne však bola za podpory fyzioterapeutov rozvíjaná ďalej a v dnešnej dobe má širšie využitie nielen vo fyzioterapii. A o akú metódu sa vlastne jedná?

staroslivost o chrbticu doma
Ako sa starať o chrbát, keď SME DOMA?

S chrbticou je spojených 120 svalov a to, v akej sú kondícii, ovplyvňuje celkový stav chrbta a nepriamo aj organizmu. Ako sa vyhnúť vzniku bolesti chrbta, keď sme nútení zdržiavať sa z akéhokoľvek dôvodu v domácom prostredí? Témou dnešného podcastu nás sprevádza MUDr. Eva Dúbravová - lekárka so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia. Predstaví nám publikáciu s 18-imi základnými odporúčaniami, ako sa starať o svoj chrbát v domácom prostredí. Všetkých 18 odporúčaní vrátane cvikov absolvujete v priebehu 15-20 minút. A ak sa vám to podarí viac ako 4-krát týždenne, Váš chrbát vám takto vynaloženú energiu štedro vráti.

ako skoncovat s bolestou chrbta
Prvá pomoc pri bolesti chrbta v domácich podmienkach

Predstavujeme Vám 18 zrelých tipov ako sa starať o svoj chrbát v domácich podmienkach. E-book „Prvá pomoc pri bolesti chrbta“ je tu pre všetkých, ktorí už bolesť chrbta pociťujú ale aj pre tých, ktorí sa jej chcú v budúcnosti vyhnúť.

zaseknuty nerv
Zaseknutý nerv si môžete privodiť veľmi rýchlo, ťažšie je ale zbaviť sa ťažkostí. Viete, ako na to?

Každý, kto už skúsenosť so zaseknutým nervom má vie, že ho vždy sprevádza nepríjemná bolesť. A čo sa vo vašom tele naozaj stalo? Jednoducho povedané, v okolí nervu došlo k prepuknutiu zápalu, ktorý tlačí na nerv a spôsobuje už spomínanú nepríjemnú bolesť. Medzi príznaky, ktoré môžete pozorovať patrí okrem bolesti aj brnenie, necitlivosť, svalové kŕče či menšie opuchy. Útlak nervu sa môže prejaviť bolesťou vystreľujúcou z postihnutého miesta. Do hornej či dolnej končatiny alebo do oblasti medzi rebrá či lopatky.

ako si ulavit od bolesti chrbta
3 rýchle tipy ako uľaviť od bolesti chrbta

Bolí vás krčná chrbtica alebo pociťujete akútnu bolesť v krížoch? Niekedy je potrebné zbaviť sa bolesti čo najrýchlejšie, aby človeka neobmedzovala v bežných činnostiach. Prinášame vám 3 rýchle tipy, ako chrbtu uľaviť.

bolest chrbta sa da liecit
Bolesť chrbta sa dá liečiť, ale chce to čas. Nervy sa hoja "rýchlosťou" len 1 mm za deň.

Bolesť chrbta je najčastejšou príčinou vzniku práceneschopnosti a invalidity. O tom, ako bolesť vzniká a čo sa vtedy deje v našom chrbte, sa rozprávame s MUDr. Evou Dúbravovou, lekárkou so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia. Dozvieme sa napríklad, ako sa zbaviť akútnej bolesti chrbta, že poškodené nervy majú schopnosť regenerovať „rýchlosťou“ približne 1 milimeter za deň. To je jeden z dôvodov, prečo pri liečbe opakujúcej sa bolesti chrbta skratky neexistujú a môže trvať aj viac týždňov.

kedy navstivit fyzioterapeuta
Prvá návšteva u fyzioterapeuta. Viete, kedy ju neodkladať a čo vás čaká?

Pokiaľ vás trápi bolesť chrbta, základné pravidlo pre najrýchlejšiu nápravu znie: jednať okamžite. Vyplatí sa preto zvážiť návštevu fyzioterapeuta, ktorý vám dokáže pomôcť rozhodne viac ako len klasická masáž. Kedy sa k fyzioterapeutovi objednať a čo od prvej návštevy môžete čakať?

zimne sporty
5 tipov, ako na boľavý chrbát pre zaťatých zimných športovcov

Milujete pohyb a športu sa nechcete vzdať ani v zime? Lyžovanie, snowboarding, bežky alebo ľadový hokej na zamrznutom rybníku. Znie to skvele, ale práve u týchto zimných športov platí, že by sme mali byť opatrní dvojnásobne. Stačí totiž jeden zlý pohyb alebo jedno ofúknutie a chrbát dá o sebe okamžite vedieť. Prečítajte si naše tipy, ako sa s náhlou bolesťou vysporiadať čo najrýchlejšie a dostať sa späť do formy.

ako porazit bolest chrbta
Bolesť chrbta sa dá liečiť, nielen potláčať

Štatistiky hovoria, že 80% ľudí udáva, že sa počas života stretlo s bolesťou chrbta. V spolupráci s odborníkmi sme pre vás pripravili komplexný e-book s 90-mi odporúčaniami pre zdravší chrbát. Stiahnite si ho zdarma a naučte sa, ako sa správne starať o svoj chrbát každý deň. Poďakuje sa vám.

sedave zamestnanie
Sedavé zamestnanie nemusí nutne znamenať boľavý chrbát

Sedavé zamestnanie dnes živí čoraz viac ľudí, a to aj Slovákov. Niekoľkohodinové sedenie na jednom mieste však so sebou prináša veľké množstvo zdravotných rizík, medzi ktoré patrí aj bolesť krčnej chrbtice a chrbta. Tieto bolesti zväčša nie sú jednorazové, no zvyknú sa počas života pomerne často opakovať. Prečítajte si, ako im prechádzať, alebo ich aspoň zmierniť. Keď si najbližšie sadnete pred váš monitor v práci, spomeňte si na naše tipy.

ulavova poloha pre chrbat
Viete, aká poloha najmenej zaťažuje váš chrbát?

Vedeli ste, že váš chrbát musí pri niektorých činnostiach zvládať až 275% zaťaženie? Nesprávne držanie tela, nevhodné sedenie a dvíhanie ťažkých predmetov dáva vášmu chrbtu zabrať viac, ako je nutné. Ako chrbtu správne uľaviť, aby bol naň vyvíjaný čo najmenší tlak a aby si chrbát mohol poriadne odpočinúť?

lieky a doplnky stravy
Liek vs. doplnok stravy – viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Medzi liekom a doplnkom stravy rozdiel je. A veľký. Prakticky ide o dve celkom iné veci. Poďme si spoločne predstaviť najväčší rozdiel medzi týmito dvoma vesmírmi.

napravanie chrbtice
„Poď mi napraviť chrbticu“ - na túto vetu by ste mali rýchlo zabudnúť

Trápi vás boľavá krčná chrbtica z častého nosenia ťažkej kabelky alebo z celého dňa presedeného pred počítačom? A tak skúšate rôzne pohyby a napravujete sa, pokiaľ neucítite prasknutie, ktoré vám aspoň na chvíľu uľaví od bolesti. Ak to však robíte často, môžete si skôr ublížiť ako pomôcť. Skúste to radšej inak. Poradíme vám ako na to.

ako sa chodi spravne
Naučte sa správne chodiť. Váš chrbát sa vám poďakuje.

Ak si myslíte, že pri takej prirodzenej činnosti, akou je chodenie nemôžete nič pokaziť, musíme vás sklamať. Chôdza je bez pochýb jednou z najbežnejších ľudských činností a my sa pri nej, bohužiaľ, dopúšťame obrovského množstva chýb. To by sme však nemali, práve naopak, mali by sme si na na ne dávať pozor a vyhýbať sa im, inak máme zarobené na opakovanú bolesť chrbta. O ktoré chyby ide?

rehabilitacia chrbta
Základné rehabilitačné postupy a metodiky – ako sa v nich vyznať

Dnes povedomie ľudí o bolestiach chrbtice, problematike pohybového aparátu narastá. Človek, ktorý má ťažkosti, najmä dlhodobé alebo opakujúce sa, sa ich snaží riešiť. Môže navštíviť lekára – praktického, neurológa, ortopéda. Následne „skončí“ (niekto však aj začne) s odporučením rehabilitačnej – fyzioterapeutickej – pohybovej liečby.

co je benfotiamin
Najlepší priateľ pre boľavý chrbát? Skúste benfotiamín!

Vitamíny skupiny B, najmä trojkombinácia vitamínov B1, B6 a B12, vyživujú poškodené nervy chrbta, a tak pomáhajú liečiť samotnú príčinu bolesti chrbta. V tomto blogu si podrobnejšie predstavíme derivát vitamínu B1 (tiamínu) – benfotiamín, ktorý veľmi priaznivo pôsobí na nervový systém a taktiež proti únave.