3 rýchle tipy ako uľaviť od bolesti chrbta

Bez Bolesti Chrbta


Bolí vás krčná chrbtica alebo pociťujete akútnu bolesť v krížoch? Niekedy je potrebné zbaviť sa bolesti čo najrýchlejšie, aby človeka neobmedzovala v bežných činnostiach. Prinášame vám 3 rýchle tipy, ako chrbtu uľaviť.

ako si ulavit od bolesti chrbta

Viac praktických rád, ako bolesť chrbta liečiť alebo jej predchádzať nájdete v e-booku 90 odporúčaní pre zdravý chrbát, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo.

Všetky tieto domáce opatrenia vyskúšajte v prípade, ak bolesť nie je tak veľká, že by ste museli akútne navštíviť lekára.

1.Použite ľad

Ak vaše ťažkosti začali kvôli podráždeniu nervov, napr. pri ústrele alebo zápale, tak pomôže chlad. Zápal sa nikdy nesmie nechať rozbehnúť, môže totiž spôsobiť dokonca chronické problémy krku. Aby ste mali zápal pod kontrolou, priložte si na bolestivé miesto ľad, ktorý má tendenciu znecitlivieť vnímanie bolesti v svaloch a znižuje prekrvenie. A ako na to? Postačí obyčajný sáčok či igelitová taška. Tie naplňte ľadom a potom priložte na bolestivé miesto - ale pozor! Najskôr si na neho ale dajte uterák, nikdy neklaďte ľad rovno na kožu. Chlaďte päť až desať minút a potom postup cca po štyridsiatich minútach zopakujte. Chladivý podklad použite v prvých 24 až 72 hodinách po úraze a vzniku bolesti, pri dlhodobých problémoch sa odporúča teplý obklad.

2. Zostaňte v pohybe

Predtým sa radilo, aby sa ľudia trpiaci bolesťami chrbta príliš nehýbali, poloha ležmo na zemi na chrbte s ohnutými kolenami a nohami položenými na posteli môže uľaviť a cvik sa osvedčil. Doktori ale všeobecne odporúčajú zostať aktívny, pretože je to ten najefektívnejší spôsob, ako sa vysporiadať s akútnou bolesťou chrbta. Keď sa bolesť objaví, prvým odporúčaním je chvíľa odpočinku. Na nejakú dobu sa tzv. zastabilizujte, teda ľahnite si a snažte sa uviesť chrbticu a krk do neutrálnej pozície, nepodkladajte si hlavu veľkým množstvom vankúšov, stačí, aby bola medzera medzi chrbtom a krkom vyplnená malým vankúšom. Po odpočinku už sa môžete skúsiť mierne hýbať, pohyby, rovnako ako masáž, uvoľňujú svaly a môžu pomôcť predísť chronickým vadám tkaniva. Keď bolesť ľahko poľaví, skúste prevádzkovať bežné denné činnosti, aj keď v tomto štádiu je samozrejme dôležité rešpektovať limity bolesti.

3. Dajte si masáž

Nechajte si masírovať miesta, v ktorých cítite najväčšiu bolesť. Masáž si zaslúžia hlavne ramenné a krčné svaly, ktoré sú často stuhnuté, pre veľa ľudí je najbolestivejší trapézový sval, ktorý leží z chrbtových svalov najviac na povrchu a siaha od krku, cez ramená a takmer celý chrbát. Ak okolo vás nie je nikto, kto by vás namasíroval, nevadí, zvládnete to pokojne sami. Vezmite si tenisovú loptičku a pomaly s ním jazdite po bolestivých miestach - tým aktivujete kožné receptory a tie následne vyšlú signál pre uvoľnenie kŕčov. Zaobstarať si tiež môžete rad masážnych pomôcok, ktoré chrbtu uľavia.

Vo väčšine prípadov však prináša masáž bez ďalšej liečby len krátkodobú úľavu a nevyrieši podstatu ťažkostí. Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať, že po masáži problémy zmizli. Masáž ale uľavuje skôr krátkodobo, preto by sa mala zaradiť do komplexu s ďalšími liečebnými prostriedkami – farmakologickou liečbou či rehabilitáciou. Ako bolo spomenuté vyššie, dôležitá je aj  pravidelná a pre vás vhodná pohybová aktivita (k udržaniu optimálneho stavu chrbtice je potrebné svaly spevňovať) a tiež dostatočný príjem vitamínov B, predovšetkým B1, B6 a B12.

Užívanie vitamínov zo skupiny B je pomerne málo známym, avšak vedecky potvrdeným faktom v liečbe bolestí pohybového aparátu. Protibolestivý účinok však majú najmä tri, a to B1, B6 a B12. Zlepšujú výživu „utláčaných" nervov a svalov tým, že priamo zasahujú do ich látkovej premeny ovplyvnením viacerých enzýmov, prostredníctvom aktívnejšieho prekrvenia, čo zároveň urýchľuje odstraňovanie splodín metabolizmu. Kombinácia týchto vitamínov vo vysokých dávkach nielenže regeneruje periférne nervové vlákna, ale protibolestivým účinkom uvoľňuje reflexný kŕč svalstva, čím zároveň znižuje potenciálny tlak na platničku chrbtice.