Čo všetko má vplyv na formovanie stavby tela a na prežívanie bolesti pohybového aparátu
Frustrácia, stres či trauma z ranného detstva sa môžu negatívne prejaviť na pohybovom aparáte človeka. Kľúčových je pritom prvých 6 rokov života. Čo môžu rodičia urobiť preto, aby si dieťa so sebou do dospelého života neprinieslo aj neželané bolesti?
Vplyv jari na náš organizmus: Prečo sú jarné depresie nebezpečnejšie než ostatné?
Jar je pre mnohých pozitívnym ročným obdobím. Otepľuje sa, k životu sa prebúdza príroda a aj my, ľudia. Aj keď je jar pre mnohých stelesnením pozitivity a dobrej nálady, nie vždy je tomu tak. Na mnohých ľudí môže zapôsobiť úplne opačne.
Ako vplýva na náš organizmus obdobie zimy a dlhé večery?
Sánkovačka, guľovačka či vianočné sviatky, to všetko v nás evokuje zimu a s ňou spojené pocity šťastia a radosti. Zima však pre človeka predstavuje aj odvrátenú stránku. Ako na nás vplýva z psychosomatického hľadiska a čo môžme urobiť preto, aby sme ju zvládali lepšie?
Príčiny bolesti hlavy z pohľadu psychosomatiky
Nesprávna technika dýchania, emočné nedostatky či vystavovanie sa modrému svetlu. To všetko môže stáť za bolesťou hlavy, ktorou možno trpíte aj vy. Aké sú jej ďalšie možné príčiny, ako bolesti hlavy predísť a kedy je nutné navštíviť neurologickú ambulanciu?
PODCAST: Súvisí stres a naše nasadenie s bolesťou chrbta?
Stres je slovo, ktoré v súčasnosti skloňujeme až príliš často. Či už ho zažívame v práci alebo doma, ovplyvňuje nás denne a v prípade, že je dlhodobý, má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Z psychosomatického hľadiska si podľa klinickej psychologičky PhDr. Denisy Maderovej jednoducho povedané na plecia nakladáme viac, než unesieme, čo sa môže prejaviť aj ako bolesť chrbta.
PODCAST: Vplyv detstva a výchovy na našu chrbticu a pohybový aparát
Prenatálne obdobie, pôrod či obdobie detstva a výchovy s ním spojenej môžu výrazne ovplyvniť ľudskú psychiku a podmieniť aj vznik ochorení a zdravotných ťažkostí v neskoršom veku. Akým spôsobom je prepojené detstvo ako také so stavom nášho pohybového aparátu v dospelosti nám v podcaste prezradila klinická psychologička a psychoterapeutka PhDr. Denisa Maderová.
Psychosomatický význam leta a jeho vplyv na náš organizmus
Pre leto je charakteristická psychická stabilita, vitalita a optimizmus. Na pozore by sa však mali mať ľudia s kardiovaskulárnymi problémami alebo tí náchylní na angínu. Čo všetko ešte prináša letné obdobie z psychosomatického hľadiska?
Psychosomatický význam jednotlivých segmentov tela z pohľadu psychoterapie zameranej na telo
Psychosomatickému významu pohybového aparátu a jeho jednotlivým segmentom sa venovala nórska psychologička a fyzioterapeutka Gerda Boyesen. Zakladateľka Biodynamickej psychológie a na telo zameranej psychoterapie.
Ako vplýva jeseň ako ročné obdobie na našu náladu?
Nachádzame sa v ročnom období, ktoré je charakteristické výraznými zmenami vonkajších meterologických podmienok. Prejavuje sa to zmenami tlaku, úbytkom denného svetla, ovzdušie je vlhšie, viac prší, počasie je sychravé. Ku tomu sa na jeseň mení čas.
Aký vplyv môže mať výchova na osobnosť dieťaťa, na jeho spontánnosť, sebavyjadrenie a primárne potreby
Dieťa má prirodzené a spontánne inštinkty, s ktorými sa narodí. Tie v ňom môžu potlačiť ako prví rodičia a neskôr sociálne prostredie v ktorom vyrastá. A to necitlivou alebo neakceptujúcou výchovou. Stáva sa to hlavne vtedy, ak rodič vedome alebo aj nevedome nerešpektuje základné fyziologické a psychické potreby svojho dieťaťa. Výchova tak môže byť pre dieťa neempatická, autoritatívna alebo až mocenská. Dieťa pritom prežíva pocity viny, pocity hanby, strach z opustenia, bojí sa, že stratí lásku svojho rodiča.
Vplyv dýchania na stavbu tela a na psychiku
Telo je autonómne sa regulujúci systém. Je dokonalé svojou funkciou viac ako akýkoľvek technický výrobok, či počítač. K tomu, aby mohol človek a jeho telo správne fungovať, potrebuje mať uspokojené všetky základné fyziologické a psychické potreby.
Ako môžeme ovplyvniť, či správne regulovať hnev a bezmocnosť?
Hnev považujeme za pozitívu emóciu pokiaľ je vyjadrený opodstatnene a má reálne príčiny. Hnevom vyjadrujeme svoj nesúhlas so situáciou, ktorú prežívame. Stanovujeme si tak hranice, vyhraňujeme si svoj priestor. Hnev ako všetky emócie považujeme za prirodzený inštinkt. Za obrannú reakciu tela, pud sebazáchovy. Pomáha nám vyjadriť sa, obhájiť sa a tiež brániť. Pokiaľ je však hnev neopodstatnený a hneváme sa na niekoho alebo na niečo, čo nemôžeme zmeniť, nie je skutočným hnevom, ale pocitom bezmocnosti.
Ako vplývajú na naše telo strach a úzkosť?
Naše telo reaguje na vonkajšie podnety okrem fyziologickej reakcie aj emocionálne. Z psychosomatického hľadiska je známe, že každá emócia ktorú prežívame, vyvolá v tele aj fyzický pocit. Ten v psychológii a v medicíne nazývame symptóm. Napríklad pri často prežívanej emócii strachu, či úzkosti telo reaguje stiahnutím svalov, trasením, neuro-vegetatívnymi prejavmi, ako je nával tepla alebo aj potenie, zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca, prežívanie pocitu chladu alebo zimnica.
Bolesť chrbta môže skrývať aj náš smútok, pocit nedocenenia ale aj množstvo povinností a práce
Chrbtica je z psychosomatického hľadiska oporným systémom a tiež časťou tela, ktorá doslova drží a zároveň chráni všetky naše vnútorné orgány pred zranením. Zadná časť chrbtice je silnejšou časťou hrudného koša, pretože svalstvo, ktoré sa o jej kostrové časti upína, je omnoho mohutnejšie a silnejšie ako v prednej časti hrudníka.
Aký vplyv má naše detstvo, výchova a jej stereotypy na konštitúciu a držanie tela?
Je známe, že genetické faktory a výchova sa podieľajú na formovaní nášho tela a charakterových vlastností osobnosti. V dnešnej dobe stále viac odborníkov venuje zvýšenú pozornosť práve vplyvu výchovy a vonkajších faktorov ako sú psychogénne a traumatizujúce udalosti v rannom vývine dieťaťa, nakoľko tieto ovplyvňujú psychické a somatické zdravie človeka.
Bolesť chrbta sa dá liečiť, nielen potláčať
Štatistiky hovoria, že 80% ľudí udáva, že sa počas života stretlo s bolesťou chrbta. V spolupráci s odborníkmi sme pre vás pripravili komplexný e-book s 90-mi odporúčaniami pre zdravší chrbát. Stiahnite si ho zdarma a naučte sa, ako sa správne starať o svoj chrbát každý deň. Poďakuje sa vám.
Bolesti chrbta a slabá imunita - ako spolu súvisia?
V súčasnosti trápi väčšinu z nás oslabená imunita. V mnohých prípadoch bez toho, aby sme o tom vedeli. Porucha imunity sa môže prejavovať rôzne. Od zápalu dýchacích ciest, opakovaných viróz, rôznych alergií, astmy až po pravidelné zápaly močových ciest, boreliózu a mnoho ďalších ochorení. Spočiatku môžu vyzerať nevinne, ale ich priebeh sa stáva čoraz vážnejší a napokon spôsobia nepríjemné zdravotné ťažkosti.
Prevencia pred psychickým vyhorením, bolesťou chrbtice a pohybového aparátu
Podstatou prevencie pred psychickým vyhorením, bolesťou chrbtice a pohybového aparátu je naučiť sa počúvať svoje telo, brať ho vážne a rešpektovať svoje potreby a hranice. Dôležité je vnímať signály tela skôr, než dôjde k syndrómom ochorenia.
Výkon v pracovnom živote a naše (životné) potreby
Ak pracujete s nastavením na výkon a s vytrvalým cieľom pracovať, zarobiť a byť úspešný, je veľmi ťažké odhadnúť, či ide o vaše prirodzené potreby, primeranú výkonnosť, ktorá je v súlade s vašim organizmom, jeho metabolizmom, či mierou homeostázy v tele alebo ide o kompenzáciu, t.j. snaženie sa nad limit svojich možností. Prekročenie hranice a výkon nad limit našich možností sa spočiatku prejavuje veľmi jemnými signálmi tela.
Emócie a rozum: „chcem alebo musím?”
Priznajte si, koľkokrát počas dňa si dávate otázku, ktorá sa zdá prirodzená „čo naozaj chcem a čo musím urobiť“. Rozlíšiť, čo chcem a čo musím, je niekedy ťažké.
Psychosomatické ochorenia, obraz našej doby?
Psychogénne (sociálne podmienené) príčiny, ktorými sú prevažne stres, konflikty a traumatizujúce zážitky, čiže situácie ktoré často zažívame v bežnom živote, sú prevažne dôvodom psychosomatických ochorení. Psychosomatické ochorenia nie sú ochorenia, ktoré majú dominantne somatickú príčinu v organizme – nie je chorý orgán, no organizmus sa prejavuje symptómami ochorenia, akoby telo naozaj choré bolo. Naopak, somatické ochorenie môže mať niekedy aj psychogénne príčiny. Vtedy dlhodobo pôsobiaci stres, neriešené konflikty a opakujúce sa traumatizujúce zážitky podmieňujú vznik somatického alebo psychického ochorenia.
3 tipy, ako v pohode zvládnuť zmenu času
Každý rok poslednú marcovú nedeľu upriamime našu pozornosť na zmenu času. Z druhej hodiny rannej je razom tretia a my tak prichádzame o hodinu spánku. Jedným z následkov je väčšia únava alebo zažívacie, kardiovaskulárne, či dokonca psychické ťažkosti nastupujúce bezprostredne po zmene času. Ako postupovať, aby sme minimalizovali jej negatívne dopady na vaše telo aj myseľ?
Čo môžu spôsobiť stres a náročné zamestnanie
Ďalší neduh, ktorý prináša táto doba, je stres. Sú na nás kladené nároky v pracovnom i rodinnom živote, vnímame ho každý deň pri sledovaní správ, v udalostiach okolo nás. Akútna – náhla bolesť chrbta zvyčajne nevyvolá psychické či emocionálne prejavy, vnímame ju proporcionálne intenzite podnetu.