Bolesť pod lopatkou nepodceňujte. Kedy jej venovať väčšiu pozornosť?
Poznáte ten nepríjemný pocit, keď vás začne pichať pod lopatkou? Či už je to ostrá bolesť alebo tupý tlak, tento symptóm dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život. Aj keď je bolesť pod lopatkou pomerne bežná, netreba ju podceniť.
Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a nesprávne držanie tela, to sú príčiny vzniku zdravotných problémov, ktoré často spájame bolesťou chrbta. Asi pre vás nebude prekvapením, že tieto príčiny často stoja aj za nepríjemnou bolesťou pod lopatkami.
Najčastejšie príčiny bolesti pod lopatkami
Preťažené svalstvo
Najčastejšie je bolesť chrbta pod lopatkou spôsobená svalovým napätím či preťažením, ktoré vzniká pri dlhodobom sede v nesprávnej polohe, nadmernej fyzickej námahe, po jednostrannej záťaži či vplyvom každodenného stresu. V tomto prípade nie je dôvod na polemiku. Do bežnej dennej rutiny zaraďte kompenzačné cvičenia, „postihnuté“ svaly si pravidelne naťahujte a využite služby profesionálneho maséra. Nezabúdajte ani na správnu výšku monitora či vhodnú stoličku na pracovisku. Tieto malé zmeny by vám mali pomôcť zbaviť sa bolesti a zároveň pôsobiť aj ako prevencia vzniku opakovaných ťažkostí.
Prečítajte si aj: Správna výška sedu či monitoru: Aj home office má svoje pravidlá
Pri opakovanej bolesti, ktorá následne predpokladá aj útlak nervu a z neho plynúce ťažkosti, sa odporúča aj dlhodobé užívanie vitamínov skupiny B – B1, B6 a B12 vo forme lieku a vo vysokých dávkach, ktoré poškodené nervy chrbta vyživujú a prispievajú tak k ich rýchlejšiemu hojeniu.
Keď vás „sekne“
Máte, jednoducho povedané, pocit, že vás seklo? Táto bolesť býva pichavá, vystreľujúca pod lopatku a vyskytuje sa, zhoršuje sa, pri dýchaní a pohybe. Môže ísť o blokádu chrbticových stavcov alebo kĺbov spájajúcich rebro so stavcom chrbtice, či blokádu samotného rebra. Aj v tomto prípade vás môžu zachrániť vhodné cviky, najlepšie na radu alebo pod vedením fyzioterapeuta, profesionálne vykonaná masáž či aplikácia suchého tepla. Ak však bolesť neustupuje, či dokonca naberá na intenzite alebo sa často opakuje, je na mieste nechať sa vyšetriť odborníkom.
Vysunutá platnička
Vysunutá medzistavcová platnička v oblasti hrudnej chrbtice je menej častá (nakoľko hrudná chrbtica je fixovaná hrudným košom). Jej tlak na nerv môže spôsobiť nielen bolesť lokálne, napríklad pod lopatkou, ale aj vystreľujúcu bolesť oblúkovito na jednu, alebo obe strany hrudníka, ale aj smerom k plecu, alebo do podbruška.
Tento problém môže viesť aj k nepríjemným neurologickým prejavom, ako je brnenie alebo znížená citlivosť v mieste bolesti. Ak nastanú takéto ťažkosti je už potrebné stav konzultovať s lekárom.
V neposlednom rade ale treba opäť pripomenúť, že prvotná príčina sa spája s dlhodobým nesprávnym zaťažením chrbtice a aj po odznení ťažkostí je potrebné aktivovať hlboký stabilizačný systém chrbtice.
Pravá či ľavá?
Zatiaľ čo vyššie uvedené príčiny bolesti sa môžu objaviť pod pravou či ľavou lopatkou, niektoré problémy sa prejavujú len pod jednou z nich, v závislosti od orgánu, ktorý je postihnutý.
- Bolesti pod pravou lopatkou môžu byť spôsobené ochorením žlčníka, pečene, pravej strany pľúc či pravej obličky.
- Bolesti pod ľavou lopatkou zasa môžu signalizovať ochorenia srdca, žalúdka, ľavej obličky a pľúcne ochorenie na ľavej strane pľúc.
S vyšetrením neotáľajte a lekára vyhľadajte, ak...
... je bolesť intenzívna, neustáva, a to najmä vľavo pod lopatkou, na hrudnej stene alebo tu cítite tlak, či vyžaruje do ľavej hornej končatiny. V tomto prípade vyhľadajte lekára okamžite.
... sa bolesť zhoršuje, pretrváva niekoľko týždňov a sprevádzajú ju problémy s dýchaním, kašeľ, bolesti hrude, nespavosť, slabosť v rukách či mravčenie v končatinách, chudnutie.
Pozor na: V hrudnej oblasti sa môže, najmä u oslabených jedincov a starších ľudí, objaviť pásový opar. Ide o často veľmi intenzívnu pásovitú bolesť v hrudnej oblasti s kožným výsevom.