Ako sa zbaviť bolesti hlavy? Vyskúšajte tieto cviky a úľava sa dostaví!


Ak ste nikdy nezažili bolesť chrbta ani bolesť hlavy, ste šťastný človek. Dlhé sedenie, zhrbený chrbát aj málo pohybu, to všetko však môžu byť príčiny bolesti hlavy, aj tej náhlej. Skúste pár cvikov, ktoré od bolesti hlavy uľavia. Nie sú náročné a nemusíte ich cvičiť hodiny, stačí pár chvíľ denne.

cviky na bolest hlavy

Bolesť hlavy môže mať psychické aj telesné príčiny. K najčastejším z nich patrí nedostatočné množstvo tekutín v tele, bolesť z oblasti krčnej chrbtice - zablokovaná krčná chrbtica a/alebo stuhnuté šijové svalstvo. Všetky tieto prejavy môžu vyvolať pomerne intenzívnu bolesť hlavy. Prvou pomocou môže preto byť dôkladné ponaťahovanie svalov šije a samotnej chrbtice.

Prvá pomoc pri bolesti hlavy

Ak vás prepadne náhla bolesť hlavy, skúste cvik, ktorý môže od bolesti hlavy uľaviť a zvládnete ho aj pri pracovnom stole. Posaďte sa, narovnajte a nakloňte hlavu na ľavú stranu. Ľavú ruku si dajte na pravé ucho a zľahka tlačte hlavu dole. V oblasti pravého šijového svalu-horného trapézu by ste mali cítiť slabý tlak resp. „príjemné“ napätie, nie bolesť! Vydržte 7 -10 sekúnd, potom pomaly vráťte hlavu a krčnú chrbticu do vzpriamenej polohy a po chvíľke opakujte.

Cvičenie môžete podporiť použitím prírodnej mentolovej masti, ktorá uľaví od bolesti vďaka chladivému a prekrvujúcemu efektu. Malé množstvo masti vmasírujte do šijových svalov a do spánkov. Dávajte však pozor, aby sa vám masť nedostala do očí.

Cviky na uvoľnenie šijových svalov

Úklony hlavou

Pokračujte v cvičení. Sadnite si pohodlne a rovno, ramená uvoľnite. Hlavu ukloňte k ramenu- pravé ucho k pravému ramenu a nasmerujte ju šikmo dolu smerom k hrudníku. Ucítite ľahký ťah krčných svalov smerom medzi lopatky. V tejto polohe začnite cvičiť. Nadýchnite sa, držte v nádychu 5 sekúnd a s výdychom nechajte hlavu ešte trochu viac, 10 sekúnd „padať“ smerom šikmo dole na hrudník. Ucítite, ako vedome uvoľňujete krčné svaly. Potom nasleduje opäť pomalý nádych a pomalý výdych. To všetko opakujte 2-3 x na jednu stranu a 2-3 x na druhú. 

ukony hlavou

Otáčanie hlavou

Pri ďalšom cviku zostaňte naďalej sedieť v pohodlnom sede a pozerajte sa pred seba. Zhlboka sa nadýchnite a s výdychom hlavu otáčajte na stranu, ako keby ste sa chceli pozrieť, čo sa deje nad ramenom. V tejto polohe chvíľu zotrvajte, pokojne dýchajte, snažte sa uvoľniť krčné svaly. Potom hlavu vráťte do strednej polohy, nadýchnite sa a s výdychom urobte cvik na opačnú stranu. Všetko opakujte 2-3 x na každú stranu.

Brada vpred

Či už dlho sedíte, stojíte alebo sa ohýbate k deťom, bude sa vám hodiť aj tento jednoduchý cvik na uvoľnenie krčnej chrbtice. Rovnako sa posaďte s rukami pozdĺž tela a bradu vysuňte dopredu a späť. Opakujte aspoň 7-10x za sebou a kedykoľvek počas dňa.

Skúste valec

Valec je skvelá pomôcka, ktorá dokáže efektívne uvoľniť stuhnuté svaly. Jeho účinnosť spočíva v uvoľnení „spúšťacích bodov“, ktoré sa nachádzajú v mäkkých tkanivách a sú zdrojom bolesti. Ale aj valcovanie má svoje pravidlá. Namiesto bezmyšlienkovitého váľania sa, skúste rolovať pomaly, na problematickom mieste zastaviť a doslova precítiť bolesť.

Začínate pociťovať bolesť hlavy? Tento cvik s valcom dokáže uľaviť už pri prvých náznakoch bolesti. Ľahnite si na chrbát a položte si krk a spodnú časť hlavy na valec, ruky majte voľne pozdĺž tela, dlaňami smerom k zemi. Chodidlá sú prilepené k podložke a kolená ohnuté. Akonáhle zaujmete východiskovú pozíciu, pomaly začnite krkom prevaľovať zo strany na stranu. Pokiaľ vám však tento pohyb bude spôsobovať bolesť alebo závrat, urýchlene ho prestaňte vykonávať.