Bolesť a šport
Bolesť a šport
Lyžovanie je intenzívny šport, ktorý zaťažuje celý pohybový aparát. Aby bolo aj vaše lyžovanie bez bolesti, je dôležité najmä počúvať svoje telo. Zabúdať netreba ani na regeneráciu, ktorú si po každom dni na svahu vaše telo vyslovene zaslúži.
Šport má na ľudský organizmus blahodarné účinky a správna fyzická aktivita môže problémy s pohybovým aparátom výrazne zlepšiť. Aj pri obľúbenom športe ale môžete chrbtu alebo kĺbom ublížiť. Na čo si dať pozor a akých pravidiel sa vypláca držať?
Hovorí sa, že pohľad na svet z konského chrbta je o čosi krajší. Svoje o tom vedia najmä profesionálni jazdci, ktorí na ňom trávia pomerne dosť veľa času denne. Na druhej strane je jazda na koni, ako väčšina športov, náročná na pohybový aparát – vykonávať by sme ju preto mali správne. Aby sa nestala jedným z nesprávnych pohybových stereotypov, pre ktorý bude pohybový aparát, najmä chrbtica, trpieť.
Leto je ideálnym ročným obdobím na pohyb pod holým nebom. Je teplo, svetlo dlho do večera a namiesto vydýchanej telocvične tak môžeme športovať vonku na čerstvom vzduchu. Aj pri obľúbených letných športoch by sme ale mali myslieť na to, ako ich vykonávať správne, aby sme sa zaobišli bez zbytočných a často i dlhodobých následkov.
Medzi plávaním a kúpaním sa je veľký rozdiel, vysvetľuje športový lekár MUDr. Pavel Malovič. Zatiaľ čo z kúpania naše telo až taký veľký osoh nemá, plávanie považujeme za jeden z najzdravších športov, aký existuje, pričom z neho môže benefitovať aj náš chrbát. Ktorý plavecký štýl je preň najzdravší a čo hovorí odborník na plávanie v studenej vode či otužovanie sa?
Bicykel predstavuje pre mnohých ľudí dopravný prostriedok, ale aj nástroj pre rekreačné či športové vyžitie. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič v podcaste prezradil viac o tom, ako bicyklovať správne, aby chrbát nebolel. Čo hovorí na správne nastavenie bicykla či vysoký cyklistický sed?
Tenis, squash či bedminton. Na oko veľmi podobné športy, všetky spadajúce pod „raketové“, v skutočnosti však predstavujú pre človeka rôzne miery zaťaženia. Ktorý z nich je najšetrnejší pre chrbát a kĺby a pre koho sú vhodné? Na všetky tieto otázky odpovedá v podcaste športový lekár MUDr. Pavel Malovič.
Beh je dnes populárnejší než kedykoľvek predtým a pravdou je, že môže mať na ľudský organizmus naozaj blahodarné účinky. Len obuť tenisky a vybehnúť s vetrom o preteky však nestačí. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič v podcaste vysvetľuje aj to, ako a kedy je s behom vhodné začať a na čo si dať pozor, aby z behu neboleli kĺby či chrbát.
Zdravý detský chrbát sa formuje prakticky už od narodenia. Rodičia si musia dbať na správny výber matraca do postieľky, ale aj na výber športu, ktorému sa bude ich ratolesť venovať. V neposlednom rade na zdravie detského chrbta vplýva aj výber správnej školskej tašky a samozrejme aj ďalšie faktory. Všetky tieto témy rozoberá v podcaste odborník na športovú medicínu MUDr. Pavel Malovič.
Český cyklista Tomáš Bábek sa k profesionálnej cyklistike dostal, keď blicoval. To, že zmeškal test z prírodovedy však neľutuje. Pýši sa mnohými víťazstvami v európskych i svetových súťažiach a titulom Kráľ cyklistiky Českej republiky, ktorý získal dokonca dvakrát. Tomáš nezaháľa na dráhe a ani na sociálnych sieťach. Svojím príbehom inšpiruje mnohých ľudí. Aj o tom, ako rešpektovať vlastné telo a ako si poradiť s opakujúcou sa bolesťou chrbta nám porozprával v podcaste.
Najpopulárnejšími zimnými športami sú jednoznačne lyžovanie a bežkovanie. A keďže je tu ich hlavná sezóna, v podcaste so športovým lekárom MUDr. Pavlom Malovičom si rozoberieme oba. Ktorý z nich je pre chrbát „zdravší“?
Plávanie patrí medzi najzdravšie druhy pohybu, pretože pri ňom nezaťažujeme kĺby ani chrbticu. Nie je teda vhodnou voľbou len pre ostrieľaných športovcov, ale aj pre začiatočníkov takpovediac bez fyzickej kondície. Ako si plávanie užiť naplno a nerobiť pri ňom zbytočné chyby?
Nordic walkingu prepadli mladí i starší ľudia, aktívni či rekreační športovci ba dokonca aj športové antitalenty. Chôdza zlepšuje krvný obeh, posilňuje srdce, pľúca, je prevenciou osteoporózy a pomáha aj pri chudnutí. Paličky, ktoré sa pri nordic walkingu používajú, robia z chôdze ešte zdravšiu aktivitu vhodnú prakticky pre každého. Ako teda začať s nordic walkingom?
Behanie v chladnejšom počasí má svoje špecifiká a jedným z nich je výber správneho oblečenia. Pri tom je nutné myslieť nielen na to, aby bolo praktické a pohodlné, ale hlavne, aby nás ochránilo pred ofúknutím. Ako sa teda na beh obliecť, čím sa vybaviť a na čo nezabudnúť, aby sme neprechladli a neodniesol si to náš chrbát?
Predstavujeme Vám 18 zrelých tipov ako sa starať o svoj chrbát v domácich podmienkach. E-book „Prvá pomoc pri bolesti chrbta“ je tu pre všetkých, ktorí už bolesť chrbta pociťujú ale aj pre tých, ktorí sa jej chcú v budúcnosti vyhnúť.
Trápi Vás bolesť chrbta z nadmerného sedenia, cítite, že strácate ohybnosť a pohyb vám robí čím ďalej tým väčšie problémy? Ak sa chcete zbaviť bolesti chrbta navždy, čaká vás dlhá cesta. Chce to trpezlivosť a správne zvolenú pohybovú aktivitu. Joga je na tieto účely ideálna.
Štatistiky hovoria, že 80% ľudí udáva, že sa počas života stretlo s bolesťou chrbta. V spolupráci s odborníkmi sme pre vás pripravili komplexný e-book s 90-mi odporúčaniami pre zdravší chrbát. Stiahnite si ho zdarma a naučte sa, ako sa správne starať o svoj chrbát každý deň. Poďakuje sa vám.
Kto by ich nemiloval? Pohodlné a štýlové tenisky by nemali chýbať v žiadnom dámskom šatníku. Takéto topánky na celodenné pobehovanie by sme však mali vyberať dôkladne, teda nepozerať len na dizajn, ale predovšetkým na kvalitu. Ako si ale také dámske topánky, ktoré sú in, vybrať?
Ak si myslíte, že pri takej prirodzenej činnosti, akou je chodenie nemôžete nič pokaziť, musíme vás sklamať. Chôdza je bez pochýb jednou z najbežnejších ľudských činností a my sa pri nej, bohužiaľ, dopúšťame obrovského množstva chýb. To by sme však nemali, práve naopak, mali by sme si na na ne dávať pozor a vyhýbať sa im, inak máme zarobené na opakovanú bolesť chrbta. O ktoré chyby ide?
Milujete pohyb a športu sa nechcete vzdať ani v zime? Lyžovanie, snowboarding, bežky alebo ľadový hokej na zamrznutom rybníku. Znie to skvele, ale práve u týchto zimných športov platí, že by sme mali byť opatrní dvojnásobne. Stačí totiž jeden zlý pohyb alebo jedno ofúknutie a chrbát dá o sebe okamžite vedieť. Prečítajte si naše tipy, ako sa s náhlou bolesťou vysporiadať čo najrýchlejšie a dostať sa späť do formy.
V lete sú športové aktivity pod šírim nebom často lákadlom aj pre tých, ktorí po zvyšok roka športujú skôr rekreačne. Z toho dôvodu, predtým ako si sadnete na bicykel, pôjdete si zaplávať alebo zabehať, myslite na to, že si môžete aj ublížiť. Aké sú teda najčastejšie chyby u obľúbených športov a ako sa im vyhneme?
Cyklistika patrí k jednému z najobľúbenejších športov. Môžeme ju praktizovať na čerstvom vzduchu, sami, s rodinou, v náročnom alebo naopak relaxačnom tempe. Súčasne je vhodná pre všetky vekové kategórie aj pre tých, ktorí trpia artrózou alebo majú nadváhu. Aj jazda na bicykli má však svoje pravidlá. Mali by sme vždy myslieť na to, či máme bicykel správne nastavený a, či je jazda na ňom pohodlná. Ak tomu tak nie je, môže dôjsť k jednostrannému preťaženiu svalov, čo môže mať za následok nepríjemné bolesti chrbta a chrbtice.
My ženy chceme vyzerať dobre vždy a za každých okolností. Aj preto často vymieňame pohodlné tenisky za vysoké opätky, v ktorých naša postava, či chceme či nie, vyzerá oveľa lepšie. Pravdou však je, že opätky nášmu telu skôr škodia, ako prospievajú, a to najmä vtedy, keď to s ich nosením preháňame.
Pohyb a šport sú dva pojmy, ktoré patria k sebe. Šport, to sú hlavne emócie, adrenalín, pocit šťastia. Ak patríte k ľudom, ktorí v detstve – mladosti aktívne športovali, určite si spomeniete na pocity po víťazstve, po prekonaní seba samého. Vtedy sa zabúda na všetku predchádzajúcu drinu.
Behanie v dnešnej dobe naberá na popularite. Čoraz teplejšie počasie a uvoľňovanie reštrikčných opatrení láka mnohých doslova vybehnúť von. Ak vás však pri behu začne bolieť chrbát, nezúfajte. Určite to neznamená, že by ste na túto činnosť mali zanevrieť. Prídete totiž o skvelú príležitosť zlepšiť si kondíciu, zrýchliť svoj metabolizmus, posilniť svaly, odbúrať stres. Prečítajte si naše tipy, ako na bolesť vyzrieť, aby ste mohli smelo behať ďalej.