ako spravne behat
Obľúbené športy bez bolesti chrbta: Ako správne behať, plávať či bicyklovať?

Šport má na ľudský organizmus blahodarné účinky a správna fyzická aktivita môže problémy s pohybovým aparátom výrazne zlepšiť. Aj pri obľúbenom športe ale môžete chrbtu alebo kĺbom ublížiť. Na čo si dať pozor a akých pravidiel sa vypláca držať?

jazdectvo a bolest chrbta
Jazda na koni môže spôsobiť bolesť chrbta, ale nemusí

Hovorí sa, že pohľad na svet z konského chrbta je o čosi krajší. Svoje o tom vedia najmä profesionálni jazdci, ktorí na ňom trávia pomerne dosť veľa času denne. Na druhej strane je jazda na koni, ako väčšina športov, náročná na pohybový aparát – vykonávať by sme ju preto mali správne. Aby sa nestala jedným z nesprávnych pohybových stereotypov, pre ktorý bude pohybový aparát, najmä chrbtica, trpieť.

letne sporty bez bolesti chrbta
Letné športy bez bolesti chrbta. Takto sa vyhnete zbytočným následkom!

Leto je ideálnym ročným obdobím na pohyb pod holým nebom. Je teplo, svetlo dlho do večera a namiesto vydýchanej telocvične tak môžeme športovať vonku na čerstvom vzduchu. Aj pri obľúbených letných športoch by sme ale mali myslieť na to, ako ich vykonávať správne, aby sme sa zaobišli bez zbytočných a často i dlhodobých následkov.

podcast plavanie a zdravie chrbta
PODCAST: Športový lekár Pavel Malovič: „Plávať prsia, kraul alebo znak? Keď ide o zdravie chrbta, odpoveď je jasná“.

Medzi plávaním a kúpaním sa je veľký rozdiel, vysvetľuje športový lekár MUDr. Pavel Malovič. Zatiaľ čo z kúpania naše telo až taký veľký osoh nemá, plávanie považujeme za jeden z najzdravších športov, aký existuje, pričom z neho môže benefitovať aj náš chrbát. Ktorý plavecký štýl je preň najzdravší a čo hovorí odborník na plávanie v studenej vode či otužovanie sa?

podcast bicyklovanie a bolest chrbta
PODCAST: Bicyklovanie a zdravie chrbta ‒ športový lekár Pavel Malovič vysvetľuje pravidlá, ktoré sú pre zdravý chrbát cyklistu zásadné.

Bicykel predstavuje pre mnohých ľudí dopravný prostriedok, ale aj nástroj pre rekreačné či športové vyžitie. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič v podcaste prezradil viac o tom, ako bicyklovať správne, aby chrbát nebolel. Čo hovorí na správne nastavenie bicykla či vysoký cyklistický sed?

podcast raketove sporty
PODCAST: Športový lekár Pavel Malovič: „Keď po celodennom sedení v kancelárii a bez dôkladnej rozcvičky začneme lietať po kurte, chrbát nás nepodrží.“

Tenis, squash či bedminton. Na oko veľmi podobné športy, všetky spadajúce pod „raketové“, v skutočnosti však predstavujú pre človeka rôzne miery zaťaženia. Ktorý z nich je najšetrnejší pre chrbát a kĺby a pre koho sú vhodné? Na všetky tieto otázky odpovedá v podcaste športový lekár MUDr. Pavel Malovič.

podcast o behu
PODCAST: Športový lekár Pavel Malovič: „Čo všetko má vplyv na to, ako sa po behu náš chrbát bude cítiť? Každý detail, napríklad aj správna obuv, povrch trate či vhodná podprsenka.“

Beh je dnes populárnejší než kedykoľvek predtým a pravdou je, že môže mať na ľudský organizmus naozaj blahodarné účinky. Len obuť tenisky a vybehnúť s vetrom o preteky však nestačí. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič v podcaste vysvetľuje aj to, ako a kedy je s behom vhodné začať a na čo si dať pozor, aby z behu neboleli kĺby či chrbát.

podcast o detskych sportoch
PODCAST: Športový lekár Pavel Malovič: „Deti nie sú malí dospelí – obzvlášť, ak ide o zdravý vývoj chrbta pri ich športovaní.“

Zdravý detský chrbát sa formuje prakticky už od narodenia. Rodičia si musia dbať na správny výber matraca do postieľky, ale aj na výber športu, ktorému sa bude ich ratolesť venovať. V neposlednom rade na zdravie detského chrbta vplýva aj výber správnej školskej tašky a samozrejme aj ďalšie faktory. Všetky tieto témy rozoberá v podcaste odborník na športovú medicínu MUDr. Pavel Malovič.

cyklista tomas babek
PODCAST: V roku 2011 po ťažkej autonehode skoro zomrel, dnes je majstrom Európy - vypočujte si životný príbeh českého cyklistu Tomáša Bábeka.

Český cyklista Tomáš Bábek sa k profesionálnej cyklistike dostal, keď blicoval. To, že zmeškal test z prírodovedy však neľutuje. Pýši sa mnohými víťazstvami v európskych i svetových súťažiach a titulom Kráľ cyklistiky Českej republiky, ktorý získal dokonca dvakrát. Tomáš nezaháľa na dráhe a ani na sociálnych sieťach. Svojím príbehom inšpiruje mnohých ľudí. Aj o tom, ako rešpektovať vlastné telo a ako si poradiť s opakujúcou sa bolesťou chrbta nám porozprával v podcaste.

podcast o lyzovani
PODCAST: Športový lekár Pavel Malovič: Bežecké alebo zjazdové lyžovanie? Keď ide o zdravie chrbta, voľba je jasná

Najpopulárnejšími zimnými športami sú jednoznačne lyžovanie a bežkovanie. A keďže je tu ich hlavná sezóna, v podcaste so športovým lekárom MUDr. Pavlom Malovičom si rozoberieme oba. Ktorý z nich je pre chrbát „zdravší“?

benefity plavania
Pravidelné plávanie: Skvelé pre chrbát i psychiku

Plávanie patrí medzi najzdravšie druhy pohybu, pretože pri ňom nezaťažujeme kĺby ani chrbticu. Nie je teda vhodnou voľbou len pre ostrieľaných športovcov, ale aj pre začiatočníkov takpovediac bez fyzickej kondície. Ako si plávanie užiť naplno a nerobiť pri ňom zbytočné chyby?

nordic walking
Nordic walking pre začiatočníkov: Správna technika je alfa aj omega

Nordic walkingu prepadli mladí i starší ľudia, aktívni či rekreační športovci ba dokonca aj športové antitalenty. Chôdza zlepšuje krvný obeh, posilňuje srdce, pľúca, je prevenciou osteoporózy a pomáha aj pri chudnutí. Paličky, ktoré sa pri nordic walkingu používajú, robia z chôdze ešte zdravšiu aktivitu vhodnú prakticky pre každého. Ako teda začať s nordic walkingom?

beh na jesen
Behanie na jeseň a v chladnejších dňoch. Áno, ale...

Behanie v chladnejšom počasí má svoje špecifiká a jedným z nich je výber správneho oblečenia. Pri tom je nutné myslieť nielen na to, aby bolo praktické a pohodlné, ale hlavne, aby nás ochránilo pred ofúknutím. Ako sa teda na beh obliecť, čím sa vybaviť a na čo nezabudnúť, aby sme neprechladli a neodniesol si to náš chrbát?

prva pomoc pri bolesti chrbta
Prvá pomoc pri bolesti chrbta v domácich podmienkach

Predstavujeme Vám 18 zrelých tipov ako sa starať o svoj chrbát v domácich podmienkach. E-book „Prvá pomoc pri bolesti chrbta“ je tu pre všetkých, ktorí už bolesť chrbta pociťujú ale aj pre tých, ktorí sa jej chcú v budúcnosti vyhnúť.

joga pre zdravy chrbat
Joga pre zdravý chrbát

Trápi Vás bolesť chrbta z nadmerného sedenia, cítite, že strácate ohybnosť a pohyb vám robí čím ďalej tým väčšie problémy? Ak sa chcete zbaviť bolesti chrbta navždy, čaká vás dlhá cesta. Chce to trpezlivosť a správne zvolenú pohybovú aktivitu. Joga je na tieto účely ideálna.

bolest chrbta sa da liecit
Bolesť chrbta sa dá liečiť, nielen potláčať

Štatistiky hovoria, že 80% ľudí udáva, že sa počas života stretlo s bolesťou chrbta. V spolupráci s odborníkmi sme pre vás pripravili komplexný e-book s 90-mi odporúčaniami pre zdravší chrbát. Stiahnite si ho zdarma a naučte sa, ako sa správne starať o svoj chrbát každý deň. Poďakuje sa vám.

vyber tenisiek
Tenisky sú hit. Viete, ako vybrať tie správne, aby bol spokojný aj váš chrbát?

Kto by ich nemiloval? Pohodlné a štýlové tenisky by nemali chýbať v žiadnom dámskom šatníku. Takéto topánky na celodenné pobehovanie by sme však mali vyberať dôkladne, teda nepozerať len na dizajn, ale predovšetkým na kvalitu. Ako si ale také dámske topánky, ktoré sú in, vybrať?

ako spravne chodit
Naučte sa správne chodiť. Váš chrbát sa vám poďakuje.

Ak si myslíte, že pri takej prirodzenej činnosti, akou je chodenie nemôžete nič pokaziť, musíme vás sklamať. Chôdza je bez pochýb jednou z najbežnejších ľudských činností a my sa pri nej, bohužiaľ, dopúšťame obrovského množstva chýb. To by sme však nemali, práve naopak, mali by sme si na na ne dávať pozor a vyhýbať sa im, inak máme zarobené na opakovanú bolesť chrbta. O ktoré chyby ide?

zimne sporty a bolest chrbta
5 tipov, ako na boľavý chrbát pre zaťatých zimných športovcov

Milujete pohyb a športu sa nechcete vzdať ani v zime? Lyžovanie, snowboarding, bežky alebo ľadový hokej na zamrznutom rybníku. Znie to skvele, ale práve u týchto zimných športov platí, že by sme mali byť opatrní dvojnásobne. Stačí totiž jeden zlý pohyb alebo jedno ofúknutie a chrbát dá o sebe okamžite vedieť. Prečítajte si naše tipy, ako sa s náhlou bolesťou vysporiadať čo najrýchlejšie a dostať sa späť do formy.

letne sporty bez bolesti chrbta
Vykonávajte letné športy bez bolesti

V lete sú športové aktivity pod šírim nebom často lákadlom aj pre tých, ktorí po zvyšok roka športujú skôr rekreačne. Z toho dôvodu, predtým ako si sadnete na bicykel, pôjdete si zaplávať alebo zabehať, myslite na to, že si môžete aj ublížiť. Aké sú teda najčastejšie chyby u obľúbených športov a ako sa im vyhneme?

zdrava jazda na bicykli
Jazdíte radi na bicykli? Jazdíte často? Tak pozorne čítajte

Cyklistika patrí k jednému z najobľúbenejších športov. Môžeme ju praktizovať na čerstvom vzduchu, sami, s rodinou, v náročnom alebo naopak relaxačnom tempe. Súčasne je vhodná pre všetky vekové kategórie aj pre tých, ktorí trpia artrózou alebo majú nadváhu. Aj jazda na bicykli má však svoje pravidlá. Mali by sme vždy myslieť na to, či máme bicykel správne nastavený a, či je jazda na ňom pohodlná. Ak tomu tak nie je, môže dôjsť k jednostrannému preťaženiu svalov, čo môže mať za následok nepríjemné bolesti chrbta a chrbtice.

nebezpecenstvo opatkov
Dámy, pozor: Opätky vás môžu dostať až na operáciu!

My ženy chceme vyzerať dobre vždy a za každých okolností. Aj preto často vymieňame pohodlné tenisky za vysoké opätky, v ktorých naša postava, či chceme či nie, vyzerá oveľa lepšie. Pravdou však je, že opätky nášmu telu skôr škodia, ako prospievajú, a to najmä vtedy, keď to s ich nosením preháňame.

sporty vhodne pre chrbat
Športy: pre a proti – niektoré pomáhajú, iné môžu aj uškodiť

Pohyb a šport sú dva pojmy, ktoré patria k sebe. Šport, to sú hlavne emócie, adrenalín, pocit šťastia. Ak patríte k ľudom, ktorí v detstve – mladosti aktívne športovali, určite si spomeniete na pocity po víťazstve, po prekonaní seba samého. Vtedy sa zabúda na všetku predchádzajúcu drinu.

Ako sa vyhnúť bolesti chrbta pri behaní

Behanie v dnešnej dobe naberá na popularite. Čoraz teplejšie počasie a uvoľňovanie reštrikčných opatrení láka mnohých doslova vybehnúť von. Ak vás však pri behu začne bolieť chrbát, nezúfajte. Určite to neznamená, že by ste na túto činnosť mali zanevrieť. Prídete totiž o skvelú príležitosť zlepšiť si kondíciu, zrýchliť svoj metabolizmus, posilniť svaly, odbúrať stres. Prečítajte si naše tipy, ako na bolesť vyzrieť, aby ste mohli smelo behať ďalej.