prevencia bolesti chrbta
PODCAST: Ako predísť bolestiam pohybového aparátu? Pomôže vám Škola chrbta

S bolesťou chrbta sa ako s civilizačným ochorením stretne za svoj život drvivá väčšina populácie. Aj preto existuje vzdelávacia činnosť s názvom Škola chrbta, ktorej úlohou je „svojich žiakov“ naučiť pochopiť svoj pohybový aparát a predchádzať tak problémom s ním súvisiacimi v budúcnosti. Viac o Škole chrbta nám v podcaste porozprávala lekárka Eva Dúbravová.

skola chrbta
Škola chrbta: Domáce pracovné stereotypy alebo ako zbytočne nepreťažovať svoj chrbát

S bolesťou chrbta, či už medzi lopatkami alebo v oblasti krčnej či bedrovej chrbtice, sa za svoj život stretne takmer každý z nás. Pokiaľ ste ju už tiež niekedy zažili, určite viete, že takáto bolesť dokáže poriadne znepríjemniť každý pohyb aj obmedziť plnenie každodenných povinností. Je dôležité snažiť sa poznať najčastejšie príčiny týchto problémov a v konečnom dôsledku hľadať spôsoby, ako im predchádzať. Často to nie je vôbec ťažké, stačí urobiť malé, ale správne zmeny v rámci držania tela a nášho pohybu.

ako sa stara o chrbat lekar
PODCAST: Dodržiava svoje odporúčania? Rehabilitačná lekárka MUDr. Eva Dúbravová prezradila, ako sa stará o svoj chrbát

Aj lekár je len človek, nie je preto žiadnou raritou, ak sa sám musí liečiť. Bolieva lekára, ktorý sa zaoberá liečbou bolesti chrbta svojich pacientov, jeho vlastný chrbát? Práve na túto tému sme vyspovedali lekárku so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia MUDr. Evu Dúbravovú.

zle drzanie tela
Aj zlé držanie tela môže spôsobiť bolesť chrbta. Ako stáť správne?

Správne držanie tela sme dostali do vienka takmer všetci. Životný štýl, ktorý vedieme už od ranného detstva, však spôsobuje, že si tento dar nevedomky sami ničíme. Výsledkom sú nepríjemné bolesti chrbta, krku či úmorné bolesti hlavy. Práve týmito ťažkosťami trpí v modernej spoločnosti toľko ľudí, že sa často bagatelizujú a v konečnom dôsledku prehliadajú. Bolesť je však signálom, že niečo treba zmeniť.

ako upratovat spravne
Škola chrbta: Čo robiť, aby vás pri upratovaní neseklo?

Opakovaným a častým bolestiam chrbta je možné zabrániť dlhodobou liečbou a prevenciou – správnym vykonávaním každodenných činností, aktívnym životným štýlom a dlhodobou výživou poškodených nervov chrbta. Vedeli ste napríklad, že chrbtu nevedomky škodíme napríklad aj pri vykonávaní bežných domácich prác?

ako precvicit ruky
Škola ruky: Cviky

Bolesť v ktorejkoľvek časti hornej končatiny je nepríjemná a znižuje aj samotnú funkčnosť ruky. Dôsledkom môže byť až horšia sebarealizácia v kariérnom i osobnom živote. Predchádzať tomu môžeme pravidelným precvičovaním počas dňa. Aké cviky sú na rozhýbanie hornej končatiny najvhodnejšie?

nespravne a spravne polohy ruky
Škola ruky: Nesprávne a správne polohy ruky

Ľudská ruka je úžasným aparátom, pomocou ktorého dokážeme urobiť v podstate čo sa nám zachce. Od gest cez dotyky až po vykonávanie najrôznejších činností — to všetko vďaka ruke dokážeme. Aby sme však predchádzali jej bolesti, musíme vykonávať aj tie najbežnejšie denné činnosti správne. Aké sú najčastejšie nesprávne polohy ruky, ktoré vedú k jej preťaženiu?

ako sa zbavit bolesti chrbta
Rehabilitačná lekárka radí: 3 kroky, ako sa zbaviť bolesti chrbta

Deň 16. október je v kalendári zapísaný ako Svetový deň chrbtice. Bolesť nosnej časti nášho tela je jednou z najčastejších príčin, prečo ľudia nemôžu chodiť do práce a že sa napokon stávajú invalidmi. Na zdravie chrbtice by sme preto mali myslieť každý deň. Čo však robiť ak Vás postihne náhla bolesť chrbta alebo ak trpíte bolesťou chrbta dlhodobo? Neurologička a rehabilitačná lekárka MUDr. Eva Dúbravová odporúča 3 kroky k zbaveniu sa Vašej bolesti chrbta.

zdravy chrbat u deti'ä=úp=ú
Deti a zdravý chrbát: Úlohu hrajú školská taška, prezuvky aj športy

Väčšina školopovinných detí nosí na chrbte veľkú časť kalendárneho roka školskú tašku. A to hneď niekoľko dlhých rokov po sebe. Preto je dobré venovať pozornosť nielen tomu, aká táto taška je, ale aj tomu, ako ju školáci nosia. Na chrbát našich detí ale pôsobia aj ďalšie faktory.

spravny sed na stolicke
Ktorý sed je ten správny?

„Ak sa chcete zbaviť alebo predísť bolesti chrbta, je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy - vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát," hovorí MUDr. Eva Dúbravová.

prevencia bolesti chrbta
Vykonávať bežné denné činnosti správne - základ prevencie bolesti chrbta

„Ak sa chcete zbaviť alebo predísť bolesti chrbta, je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy - vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát," hovorí MUDr. Eva Dúbravová. Pod bežnými dennými činnosťami by sme pri tom mali rozumieť všetko - celkom obyčajné upratovanie, starostlivosť o rodinu, domácich miláčikov či záhradku

vstavanie zo stoličky
Vstávanie zo stoličky

Sed je dnes najčastejšou statickou polohou a sedavý spôsob života je jedna z hlavných príčin bolesti chrbta. Správne (hlavne dlhodobé) sedenie zaťažuje chrbticu: preto minimálne 1x za hodinu zmeňte polohu - postavte sa, prejdite sa, zacvičte si.

ako sa vstava z postele
Vstávanie z postele

Aj to ako denno-denne vstávate z postele alebo gauča je pre Váš chrbát dôležité. Zásadou je udržať celú chrbticu čo najviac napriamenú. Rovnaký postup dodržujte aj pri líhaní si.

bolest chrbta pri sedavom zamestnani
Sedieť treba vedieť: ako sa vyhnúť bolesti chrbta pri sedavom zamestnaní.

Sedavé zamestnanie je najčastejšou príčinou vzniku bolesti chrbta. Manuálna práca je nahradzovaná pohodlným sedavým zamestnaním. Ak nechceme za túto „vymoženosť” platiť zdravím, je dobré vedieť, ako pracovať posediačky a nesprávať sa pritom k svojmu chrbtu macošsky. MUDr. Eva Dúbravová - lekárka so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia, nám odporučí, ako sa aj pri sedavom zamestnaní k svojmu chrbtu správať zodpovedne. Náš chrbát sa nám poďakuje.

ako sediet za pocitacom
Škola chrbta: Ako správne sedieť pri PC

V spolupráci s lekárkou so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia, MUDr. Evou Dúbravovou sme pripravili sériu videí Škola chrbta o tom, ako správne vykonávať aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy. V tomto videu sa dozviete, ako správne sedieť pri PC.

ako nastupovat do auta
Škola chrbta: Ako správne nastupovať do auta?

V spolupráci s lekárkou so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia, MUDr. Evou Dúbravovou sme pripravili sériu videí Škola chrbta o tom, ako správne vykonávať aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy. V tomto videu sa dozviete, ako správne nastupovať do auta.

vyberanie veci z auta
Škola chrbta: Ako správne vyberať veci z auta

V spolupráci s lekárkou so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia, MUDr. Evou Dúbravovou sme pripravili sériu videí Škola chrbta o tom, ako správne vykonávať aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy. V tomto videu sa dozviete, ako správne vyberať veci z auta.

ako spravne sediet v aute
Škola chrbta: Ako správne sedieť v aute?

V spolupráci s lekárkou so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia, MUDr. Evou Dúbravovou sme pripravili sériu videí Škola chrbta o tom, ako správne vykonávať aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy. V tomto videu sa dozviete, ako správne sedieť v aute.