Odborná verejnosť

Ktorý sed je ten správny?

„Ak sa chcete zbaviť alebo predísť bolesti chrbta, je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy - vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát," hovorí MUDr. Eva Dúbravová.

Vykonávať bežné denné činnosti správne - základ prevencie bolesti chrbta

„Ak sa chcete zbaviť alebo predísť bolesti chrbta, je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy - vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát," hovorí MUDr. Eva Dúbravová. Pod bežnými dennými činnosťami by sme pri tom mali rozumieť všetko - celkom obyčajné upratovanie, starostlivosť o rodinu, domácich miláčikov či záhradku

Tri kroky, ktoré Vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta dlhodobo

1. Zbavte sa akútnej bolesti - „Ak máte bolesť chrbta, ktorá je výrazná, obmedzuje vás v pohybe, ako prvé skúste nájsť polohu, ktorá vám od nej uľaví. Najviac pomáha, ak si ľahnete na chrbát a ohnuté nohy vyložíte napríklad na sedadlo stoličky.

Vstávanie zo stoličky

Sed je dnes najčastejšou statickou polohou a sedavý spôsob života je jedna z hlavných príčin bolesti chrbta. Správne (hlavne dlhodobé) sedenie zaťažuje chrbticu: preto minimálne 1x za hodinu zmeňte polohu - postavte sa, prejdite sa, zacvičte si.

Vstávanie z postele

Aj to ako denno-denne vstávate z postele alebo gauča je pre Váš chrbát dôležité. Zásadou je udržať celú chrbticu čo najviac napriamenú. Rovnaký postup dodržujte aj pri líhaní si.

Prevencia pred psychickým vyhorením, bolesťou chrbtice a pohybového aparátu

Podstatou prevencie pred psychickým vyhorením, bolesťou chrbtice a pohybového aparátu je naučiť sa počúvať svoje telo, brať ho vážne a rešpektovať svoje potreby a hranice. Dôležité je vnímať signály tela skôr, než dôjde k syndrómom ochorenia.

Výkon v pracovnom živote a naše (životné) potreby

Ak pracujete s nastavením na výkon a s vytrvalým cieľom pracovať, zarobiť a byť úspešný, je veľmi ťažké odhadnúť, či ide o vaše prirodzené potreby, primeranú výkonnosť, ktorá je v súlade s vašim organizmom, jeho metabolizmom, či mierou homeostázy v tele alebo ide o kompenzáciu, t.j. snaženie sa nad limit svojich možností. Prekročenie hranice a výkon nad limit našich možností sa spočiatku prejavuje veľmi jemnými signálmi tela.

Emócie a rozum: „chcem alebo musím?”

Priznajte si, koľkokrát počas dňa si dávate otázku, ktorá sa zdá prirodzená „čo naozaj chcem a čo musím urobiť“. Rozlíšiť, čo chcem a čo musím, je niekedy ťažké.

Psychosomatické ochorenia, obraz našej doby?

Psychogénne (sociálne podmienené) príčiny, ktorými sú prevažne stres, konflikty a traumatizujúce zážitky, čiže situácie ktoré často zažívame v bežnom živote, sú prevažne dôvodom psychosomatických ochorení. Psychosomatické ochorenia nie sú ochorenia, ktoré majú dominantne somatickú príčinu v organizme – nie je chorý orgán, no organizmus sa prejavuje symptómami ochorenia, akoby telo naozaj choré bolo. Naopak, somatické ochorenie môže mať niekedy aj psychogénne príčiny. Vtedy dlhodobo pôsobiaci stres, neriešené konflikty a opakujúce sa traumatizujúce zážitky podmieňujú vznik somatického alebo psychického ochorenia.

Základné rehabilitačné postupy a metodiky – ako sa v nich vyznať

Dnes povedomie ľudí o bolestiach chrbtice, problematike pohybového aparátu narastá. Človek, ktorý má ťažkosti, najmä dlhodobé alebo opakujúce sa, sa ich snaží riešiť. Môže navštíviť lekára – praktického, neurológa, ortopéda. Následne „skončí“ (niekto však aj začne) s odporučením rehabilitačnej – fyzioterapeutickej – pohybovej liečby.

Čo môžu spôsobiť stres a náročné zamestnanie

Ďalší neduh, ktorý prináša táto doba, je stres. Sú na nás kladené nároky v pracovnom i rodinnom živote, vnímame ho každý deň pri sledovaní správ, v udalostiach okolo nás. Akútna – náhla bolesť chrbta zvyčajne nevyvolá psychické či emocionálne prejavy, vnímame ju proporcionálne intenzite podnetu.

Športy: pre a proti – niektoré pomáhajú, iné môžu aj uškodiť

Pohyb a šport sú dva pojmy, ktoré patria k sebe. Šport, to sú hlavne emócie, adrenalín, pocit šťastia. Ak patríte k ľudom, ktorí v detstve – mladosti aktívne športovali, určite si spomeniete na pocity po víťazstve, po prekonaní seba samého. Vtedy sa zabúda na všetku predchádzajúcu drinu.

Čo môžu spôsobiť chrbtu zlozvyky z detstva

Ak mám začať zlozvykmi, ktoré by mali mať vplyv na chrbát, a mojím detstvom, vynechala by som predponu zlo. Neboli počítače, televízia bola v plienkach, lietali sme po dvore do noci.