Liečba bolesti chrbta trvá: Skratky ani rýchle riešenia v nej nehľadajte


Každý, koho niekedy "chytil chrbát", hľadá univerzálny návod, ako si od bolesti chrbta pomôcť. Pravdou však je, že nič také neexistuje. Rovnako, ako neexistuje univerzálna príčina bolesti chrbta. Jedno je ale isté. Bolesť nevznikne len tak a rovnako aj to, že liečba vyžaduje trpezlivosť.

liečba bolesti chrbta

Bolesť chrbta je často dôsledok všetkého negatívneho, čo na svoj chrbát naložíme. Ako fyzického, tak psychického pôvodu. Postupne sa na ňom podpíše zlé držanie tela, spanie na nekvalitnom matraci, dlhodobý nesprávny a jednostranný pohyb, ale aj psychická nerovnováha, stres, depresívna nálada alebo dlhodobý psychický tlak.

Chrbát máte len jeden

Zo somatického pohľadu najdôležitejšie pre zdravý chrbát je správne držanie tela. Podceňovať by sa však nemala ani správna poloha pri spánku. Teda taká, pri ktorej nedochádza k utláčaniu nervov, preťaženiu svalov či segmentov chrbtice. Že je zle poznáte,  keď sa ráno zobudíte celí „polámaní“. Dôležitý preto je aj kvalitný matrac s vhodným anatomickým vankúšikom. Nič z toho rozhodne nepodceňujte, pretože nielen nervy, ale aj chrbát máte iba jeden. Navyše, dlhodobé zaujímanie nevhodnej polohy, či už pri denných činnostiach alebo pri spánku, môže viesť napríklad až k útlaku nervu v bedrovej  či krčnej chrbtici. 

Nezabúdajte ani na správny pohyb, ktorý je pre chrbát prospešný. Môže to byť chôdza, jazda na správne nastavenom bicykli, plávanie alebo naťahovacie a posilňovacie cviky. Vhodným ponaťahovaním skracujúcich sa svalov, posilnením tých oslabených, mobilizovaním pohybových segmentov chrbtice, panvy, ale aj končatín (čiže celého tela)  môžete predísť mnohým problémom s chrbtom, ale aj ostatných segmentov pohybového aparátu

Prevencia a výživa nervov na prvom mieste

Bolesť chrbta sa môže často objavovať (a vracať) v dôsledku poškodenia nervových vlákien chrbtice. Dôležitá je tak ich regenerácia. Hlavne preto, že správne vyživované bunky sú silnejšie a lepšie odolávajú poškodeniu, čím sa bráni vzniku bolesti.

Príčiny vzniku bolesti sú rôzne. Väčšinou ide práve o dráždenie nervových štruktúr, a to tlakom a/alebo zápalom. Prevencia ako zdravý životný štýl je ideálna, lenže pokiaľ vás chrbát už bolí, musíte svojmu telu uľaviť a tiež zvýšiť prah bolesti.

Často sa pre prvú pomoc siaha po analgetikách, liekoch proti bolesti. Pamätajte však na to, že ich úlohou je uľaviť od akútnej bolesti. Neliečia ale jej príčinu. 

béčka na bolesť chrbta

S liečbou bolesti pomôžu „béčka“

Zamerajte sa preto na regeneráciu a výživu poškodených nervových vlákien pomocou vitamínov B, ktoré okrem iného znižujú potrebu dlhodobého užívania analgetík, pretože zvyšujú ich účinok. Vitamíny skupiny B vedia pomôcť udržiavať náš nervový systém v dobrom stave. Na výživu nervov chrbta je ideálne predovšetkým vzácne trio vitamínov B1, B6 a B12. Tieto vitamíny majú podporný analgetický efekt a urýchľujú hojenie poškodených nervových vlákien. A aby sa poškodené nervy chrbta dokázali znovu „zahojiť“, je v tomto prípade potrebná práve ich dlhodobá, hĺbková a pravidelná regenerácia.

Pravidelný prísun vitamínov B– benfotiamínu, B6 a B12 vo vysokých dávkach sa postará o výživu nervov chrbta, a tým lieči čiastočne aj samotnú príčinu bolesti. Priamo podporí metabolizmus „utláčaného“ nervu a svalu ovplyvnením niekoľkých enzýmov. Upravujú ich výživu zlepšením zásobovania krvi, a tým napríklad urýchľujú odstraňovanie splodín látkovej výmeny.

Regenerácia poškodených nervových vlákien je dlhodobý proces. Majte ale na pamäti, že dobre vyživované nervové bunky sa lepšie hoja, sú silnejšie a sú schopné dlhšie odolávať poškodeniu a vzniku bolesti. Buďte preto trpezliví a v liečbe zotrvajte, pretože ak má byť efektná musí trvať aj niekoľko týždňov.