PODCAST: Ako predísť bolestiam pohybového aparátu? Pomôže vám Škola chrbta


S bolesťou chrbta sa ako s civilizačným ochorením stretne za svoj život drvivá väčšina populácie. Aj preto existuje vzdelávacia činnosť s názvom Škola chrbta, ktorej úlohou je „svojich žiakov“ naučiť pochopiť svoj pohybový aparát a predchádzať tak problémom s ním súvisiacimi v budúcnosti. Viac o Škole chrbta nám v podcaste porozprávala lekárka Eva Dúbravová.

prevencia bolesti chrbta

U nás na Bez Bolesti Chrbta je Škola chrbta už v podstate notoricky známym slovným spojením. Ak ste teda naším fanúšikom a pravidelným odberateľom nášho obsahu, určite ste už pochopili jej podstatu. Škola chrbta má „svojich žiakov“ naučiť, ako pohybový aparát funguje a ako sa k nemu správať, aby nás v budúcnosti nepotrápil bolesťami.

Škola chrbta v praxi

A ako Školu chrbta definuje pani doktorka Eva Dúbravová, ktorá sa špecializuje v odboroch neurológia a rehabilitácia? „Ide o systém cvičení alebo prístupov, ktoré majú za úlohu človeka naučiť, ako zautomatizovať pohybové streotypy,“ vysvetľuje a dodáva, že medzi tieto stereotypy zaraďujeme bežné denné činnosti, ako státie, sedenie či chôdza, ale aj tie pracovné, ku ktorým sa uchyľujeme v zamestnaní. 

Ako na jednotlivé činnosti správne a čo všetko musíte o Škole chrbta vedieť sa dozviete v podcaste v úvode tohto článku. Nezabudnite preskúmať aj celú sekciu  Podcasty o liečbe a prevencii bolesti chrbta.