Viete, ako sa starať o svoj chrbát?


Bolesti chrbta patria medzi najčastejšie zdravotné problémy súčasnosti. K hlavným faktorom, ktoré prispievajú k týmto ťažkostiam sú sedavý spôsob života, nesprávne držanie tela a nedostatok pohybu. Starostlivosť o chrbát ale nemusí byť zložitá. Poradíme vám, ako sa naučiť mať rád svoj chrbát a predísť bolesti.

starostlivost o chrbat

Správne držanie tela

Kľúčom k zdraviu chrbta je správne držanie tela. Či už sedíte, stojíte alebo chodíte, mali by ste sa snažiť udržiavať prirodzené zakrivenia chrbtice. Takéto správne držanie znižuje tlak na stavce a svaly, čím minimalizuje riziko bolesti. Ako na to?

Pri sedení sa uistite, že je vaša chrbtica napriamená, že má oporu v dolnej časti chrbta, bedrá a kolená sú v pravom uhle. Pri státí zasa rozložte hmotnosť rovnomerne na obe nohy a vyhnite sa prílišnému prehýbaniu v dolnej časti chrbta. Pri chôdzi udržujte hlavu rovno, plecia voľné a krok plynulý.

Pravidelný pohyb

Zdravý chrbát ide ruka v ruke s pravidelným a najmä vhodným pohybom. Pravidelné cvičenie posilňuje svaly, ktoré sú oporou chrbtice a zlepšuje flexibilitu.

Medzi najvhodnejšie cvičenia pre zdravý chrbát patrí joga či pilates, ktoré posilňujú hlboké svaly chrbta. Ale napríklad aj cvičenie vo vode, plávanie, ktoré je ideálne pre tých, ktorých už chrbát bolí, pretože voda nadľahčuje a teda znižuje nadmernú záťaž na celý pohybový aparát. Aktívny životný štýl bez nadmernej záťaže chrbta pomôže udržať aj pravidelná chôdza či ľahký beh.

Prečítajte si aj: Ako sa vyhnúť bolesti chrbta pri behaní

Vhodné pracovné prostredie

V práci trávi človek väčšinu času a preto sa vhodné pracovné prostredie stáva dôležitou súčasťou prevencie bolesti chrbta. Venovať by ste tak mali pozornosť správnemu sedu, odporúčanému nastaveniu monitora vo výške očí a pravidelným prestávkam, počas ktorých by ste sa mali prejsť a ponaťahovať, ideálne každých 30 minút.

Chrbát potrebuje zdravú výživu

Zdravá strava a hydratácia

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že strava má vplyv aj na zdravie chrbta. Silné kosti a svaly si vyžadujú dostatok vápnika, vitamínu D a bielkovín. Okrem toho dostatočný príjem tekutín zabezpečuje správne fungovanie medzistavcových platničiek, ktoré fungujú ako tlmiče nárazov medzi stavcami. Zaraďte preto do stravy mliečne výrobky, ryby a zelenú listovú zeleninu a pite dostatok vody.

Relax a spánok

Odpočinok je rovnako dôležitý ako pohyb. Kvalitný spánok umožňuje regeneráciu svalov a uvoľnenie napätia. Dbajte na to, aby ste spali v správnej polohe – najlepšie na boku s mierne pokrčenými kolenami. Kľúčový je aj výber správneho matraca, ktorý by mal dávať chrbtici dostatočnú oporu.

Naučte sa zvládať stres

Stres môže prispieť k napätiu svalstva, čo následne vedie práve k bolestiam chrbta. Praktizovanie relaxačných techník, ako sú sústredené dýchanie, meditácia alebo joga, môže pomôcť znížiť toto napätie a eliminovať bolesť chrbta.