Škola chrbta: Ako na bolesti chrbta v tehotenstve a najmä po pôrode?


Materstvo je jedno z najnáročnejších období života žien ako po psychickej, tak i po fyzickej stránke. Až 70 % žien napríklad trápi bolesť chrbta nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode. Bolesti môžu spôsobiť mnohé faktory, medzi nimi aj nárast hmotnosti, zmeny v postavení chrbtice a tiež hormonálne zmeny.

Či ženu v tehotenstve bolí chrbát výrazne ovplyvňuje to, v akom stave bola chrbtica pred samotným otehotnením. Pokiaľ sa bolesti chrbta objavili už skôr, mohlo to byť vplyvom sedavého zamestnania alebo jednostrannej záťaže. Nevhodné držanie tela je potom tehotenstvom len umocnené – vplyvom rastúceho bruška sa posúva ťažisko tela dopredu, tým vzniká zväčšená lordóza (prehnutie) a preťaženie hlavne v oblasti bedrovej chrbtice. Aj preto je dôležité venovať sa telu, pohybovému aparátu aj počas tehotenstva a po pôrode ho začať čo najskôr opäť “narovnávať“.

Prevencia bolesti chrbta počas tehotenstva

V tehotenstve sa ženy stretávajú najčastejšie s nepríjemným pnutím v oblasti panvy, bedrových kĺbov, krížovej oblasti chrbta. Neobvyklé ale nie sú ani bolesti v hrudnej časti chrbta alebo v oblasti ramien a šije. Myslite preto na prevenciu a predíďte im. Dbajte na správne držanie tela a často striedajte pozície pri státí aj sedení. Zaobstarajte si zdravotný matrac a kvalitný tehotenský vankúš na spanie, ktorý podoprie rastúce bruško. Ten potom využijete aj po pôrode, počas dojčenia. Spánok v tehotenstve je ideálny na boku, dôležité je nezdvíhať nič ťažké a dopriať si dostatok odpočinku. 

Športové aktivity pre tehotné

Aj mamičky v očakávaní by si mali dopriať dostatok pohybu. Vhodné je plávanie, cvičenie v bazéne, samozrejme pod dozorom trénerky či cvičiteľky, alebo cvičenie na gymnastickej lopte. Vymeňte preto občas obyčajnú stoličku za loptu a sama pocítite rozdiel – pri sedení sa nebudete tak hrbiť a čo je tiež dôležité musíte neustále zapájať svaly, ktoré sa takto rýchlejšie posilnia. Sedenie na lopte zároveň príjemne uvoľní panvovú oblasť. Rozhliadnuť sa tiež môžete po kurze jogy pre tehotné.

bolest chrbta po pôrode

Bolesť chrbta po pôrode

Bolesti chrbta dávajú čerstvým maminkám zabrať aj po pôrode. Môže ich spôsobovať nesprávne držanie tela, nosenie ťažkých predmetov či samotného bábätka, ako aj časté skláňanie sa nad dieťatkom. Deti však tento blízky fyzický kontakt vyžadujú a je veľmi dôležitý pre ich správny vývoj. Veľa skúsených ortopédov a pôrodných asistentiek teda radí prispôsobiť napríklad výšku prebaľovacieho pultu, vaničky tak, aby pri takýchto každodenných činnostiach ostávala chrbtica napriamená. Rovnako dôležité je striedať pozície pri nosení dieťatka, aby sa vždy namáhali aspoň trocha iné svaly. Tu treba zobrať do úvahy aj to, ako dieťa nosíte či je to v nosiči alebo vozíte v kočíku.

Prečítajte si aj: Nosíte dieťa v nosiči alebo ho radšej vozíte? Na toto by ste si mali kvôli chrbtu dávať pozor!

Dôležitá je aj správna poloha pri dojčení. V tom Vám môžu poradiť napríklad pôrodné asistentky. Využiť môžete tehotenský vankúš, ktorý vám pomáhal uľaviť od bolesti v tehotenstve. Tento prispôsobivý vankúš si okolo seba počas dojčenia jednoducho ľahko oviniete a pohodlne sa bude cítiť nielen dieťatko, ale aj vy, nakoľko vaše ramená a šijové svaly budú uvoľnené a vy nebudete cítiť takú veľkú záťaž. Počas dojčenia v ľahu môžete využiť aj vankúš v tvare L.

Okrem dojčiaceho vankúša sa zamerajte aj na správny výber podprsenky. Kvalitná dojčiaca podprsenka totiž dopraje vašim naliatym prsiam potrebnú podporu. Uľaví tak chrbtu a pomôže znížiť bolesti chrbta.

Popôrodná fyzioterapia

V tehotenstve a po pôrode v tele dochádza k množstvu zmien a ich dôsledkom často nie je nič iné, ako nepríjemná bolesť chrbta. Vďaka fyzioterapeutickým technikám a cvičeniu však môžu novopečené mamičky obnoviť silu a flexibilitu svojich brušných svalov, chrbta i panvového dna.

S cvičením by nemali otáľať dlho a začať s ním je vhodné už v šestonedelí. Postarajú sa tak o obnovu správneho držania tela, aktiváciu svalov panvového dna, priečneho brušného svalu aj ostatných hlbokých svalov. Samozrejme však s ohľadom na svoj fyzický stav a pod dozorom skúseného fyzioterapeuta.

Na záver: Počas tehotenstva, v období šestonedelia sa treba vždy riadiť pokynmi gynekológa. Jeho odborná starostlivosť je vždy prvoradá najmä ak ide o rizikové tehotenstvo. Ak sa objavia  výraznejšie bolesti chrbta, kĺbov je potrebné konzultovať špecialistu- neurológa, ortopéda, fyziatra.