Ktorý sed je ten správny?

Bez Bolesti Chrbta


„Posediačky" trávime stále väčšiu časť života, podľa niektorých zdrojov je to až 60 % dňa - sedíme pri jedle, do práce sa presúvame autom alebo MHD, sedíme v práci, sedíme na káve, sedíme pri televízii. Takýto životný štýl so sebou prináša aj množstvo zdravotných komplikácií.

Ako správne sedieť?

Na stoličke sedíme tak, aby sme s panvou boli čo najviac vzadu a bedrová oblasť sa dotýkala opierky, ktorá je nastavená na 90-100° uhol voči sedacej ploche. Chodidlá by mali byť vždy celou plochou na zemi a s predkoleniami by mali mať 90° uhol. Dôležité je postavenie panvy, ktorá by mala byť ľahko klopená dopredu. Toto postavenie nám zabezpečí podpretie bedrovej oblasti chrbta. Kolená sú od seba na šírku panvy a výšku sedadla by sme mali nastaviť tak, aby pri položení rúk na klávesnicu bol 90° uhol v lakťoch a ramená voľne dole, zároveň hlava a krk v predĺžení chrbtice.

Sed s vypodložením chodidiel

Odľahčenie dolnej časti chrbta ale aj kĺbov dolných končatín dosiahnete podložkou pod chodidlami. Podložku pod chodidlá je potrebné použiť ak patríte k ľuďom nižšieho vzrastu a výška sedacej plochy stoličky neumožňuje kontakt chodidiel s podložkou.

Dynamický sed

Aj tu je nutné zachovať všetky zásady správneho sedu. Na fitlopte môžete sedieť niekoľkokrát za deň, hlavne ak cítite únavu, nedokážete sa sústrediť na prácu, či vnímate preťaženie až bolesť chrbta. Na fitlopte však neseďte viac ako 2 hodiny.

Sed s polohovacím klinom na sedacej ploche stoličky.

K ťažkostiam v dolnej časti chrbta sa často pridruží aj preťaženie bedrových kĺbov (koxartróza). Hlavne vtedy je vhodné na sedaciu plochu stoličky položiť polohovací klin. Jeho zvýšená zadná časť zlepší správne klopenie panvy a zvýši uhol trup – stehná. Tým prispeje k odľahčeniu a zníženiu bolestivosti bedrových kĺbov ako aj driekovo-krížovej časti chrbtice.

Vysoký sed

Pri tomto druhu sedu ide skoro o stoj, a ten menej zaťažuje dolnú časť chrbta. Uhol trup – stehná sa blíži k 180°. Vysoký sed môžete využiť v práci ale aj v domácnosti (žehlenie, umývanie riadu).

Netreba zabúdať ani na sedenie za volantom, najmä pri dlhších cestách. Vtedy dbajte najmä na postavenie driekovej chrbtice, pretože pri nesprávne zohnutom chrbte je klinovito deformovaná medzistavcová platnička dlhodobo vystavená riziku poškodenia otrasmi a nárazmi. Polohu driekovej chrbtice zvoľte tak, aby sa opierala v mieste, kde sa najviac ohýba dopredu. Návod na to, ako správne nastupovať do auta či sedieť pri šoférovaní vám ponúknu videá v Škole chrbta.

Aj napriek optimálnemu manažmentu ochorenia prechádza  5% akútnych bolestí chrbta do chronického štádia, až invalidizácie. Ak teda nechceme skončiť na invalidnom dôchodku už ako 45 - roční, treba si ozrejmiť, ako správne sedieť.

Sed je dnes najčastejšou statickou polohou a sedavý spôsob života je jedna z hlavných príčin bolesti chrbta. Správne (hlavne dlhodobé) sedenie zaťažuje chrbticu: preto minimálne 1x za hodinu zmeňte polohu - postavte sa, prejdite sa, zacvičte si.