Kedy návštevu lekára pri bolesti chrbta neodkladať? Tieto príznaky vám napovedia


Bolesť bežnú, nezávažnú, teda takú, ktorá vo väčšine prípadov nevyžaduje lekárske ošetrenie, poznáme pod pojmom nešpecifická bolesť chrbta. Otázne však môže byť, ako ju odlíšiť od zdravotného problému, ktorý je už potrebné konzultovať s odborníkom. V rozhodovaní môžu pomôcť tzv. „red flags“. Poradíme vám, ako ich rozpoznáte a čo vlastne znamenajú.

bolest chrbta a lekar

S nešpecifickou bolesťou chrbta sa stretávame úplne bežne, i keď si to možno neuvedomujeme. Táto bolesť vzniká napríklad po nadmernej fyzickej námahe, ako následok nesprávneho držania tela, sedavého spôsobu života alebo vykonávania každodenných činností nesprávnym spôsobom. Nešpecifická bolesť chrbta obvykle nevyžaduje ďalšiu lekársku diagnostiku ani špeciálnu terapiu a dá sa povedať, že odíde sama, pretože náš pohybový systém má veľký potenciál autokorekcie.  Niekedy je však ťažké rozoznať, či ide naozaj o „bezvýznamnú“ bolesť chrbta, alebo ide o niečo vážnejšie, vyžadujúce návštevu lekára.

Viac o „red flags“: PODCAST: Nie každá bolesť chrbta vyžaduje návštevu lekára. V rozhodovaní pomôžu „red flags“, hovorí MUDr. Grofik

Samoliečba bolesti chrbta

Akútna bolesť sa objavuje náhle, a to buď v súvislosti so športovým výkonom, zdvíhaním ťažkých bremien, častým ohýbaním sa, pôsobením chladu alebo môže byť na vine niekedy dokonca aj stres. Pomerne jednoducho sa dá identifikovať, kedy a po čom sa bolesť objavila. Každá bolesť má aj určitú intenzitu a silu. Pokiaľ je intenzita akútnej bolesti miernejšia a znesiteľnejšia, obvykle volíme samoliečbu, ktorá spočíva v nastavení pokojového režimu, úľavovú pozíciu alebo aplikáciu hrejivých vankúšikov.

Miernejšie akútne bolesti obvykle odznejú počas dvoch- troch týždňov. Pokiaľ sa však akútna intenzívna bolesť ani po týždni samoliečby nelepší a nemizne, je na mieste návšteva odborníka. Pamätajte, že dlhodobé užívanie liekov proti bolesti sa neodporúča. Jednak je užívanie liekov spojené s výskytom nežiaducich účinkov a treba myslieť aj na to, že tlmenie bolesti liekmi nerieši podstatu ochorenia. 

kedy navstivit lekara

„Red flags“, alebo kedy spozornieť

Je dôležité sledovať, ako dlho bolesť chrbta trvá. Pokiaľ ide o chronickú bolesť chrbta pretrvávajúcu dlhšie ako 3 mesiace, je na mieste vyhľadať lekársku pomoc, aby sa zistila príčina bolesti. Okrem časového horizontu nám však môžu byť nápomocné aj takzvané „red flags“, teda červené vlajky alebo pomyselné výkričníky, ktoré napovedajú, že niečo nie je v poriadku, a že ide o bolesť chrbta vyžadujúcu návštevu lekára. „Red flag“ je totiž jasným signálom toho, že danú bolesť chrbta si už pacient nemá liečiť sám doma, ale má navštíviť odborníka- lekára. Takou prvou červenou zástavou je úraz. Nemusí to byť priamo pád na chrbát, može to byť aj prudké trhnutie či tvrdší dopad na nohy. Ak je následne bolesť lokálne výrazná, cítite ju pri každom pohybe alebo cítite tŕpnutie či slabosť v končatine- ách vyhľadajte akútne pomoc lekára,

 

Medzi varovné príznaky ukazujúce na iné závažné ochorenie je napríklad výskyt bolestí v pokoji alebo v noci (môže ukazovať na zápalové alebo nádorové ochorenie). Bolesti chrbta spojené s bolesťami brucha alebo hrudníka môžu zas ukazovať na postihnutie životne dôležitých orgánov. Neustupujúce bolesti môžu byť známkou zápalových a reumatologických ochorení a ich zanedbanie môže mať dlhodobé následky. Zápalové ochorenie môže signalizovať aj zvýšená teplota. Návštevu lekára neodkladajte ani v prípade, keď pociťujete brnenie a mravčenie v končatinách. Môže totiž ísť o dráždenie nervového koreňa. Podceniť nesmiete ani bolesti spojené s poruchami hybnosti a citlivosti- hlavne v zmysle zníženia až necitlivosti v končatine, či končatinách. Mohlo by ísť o útlak miechového nervu

Pozor! Pokiaľ sa objavia poruchy vyprázdňovania, pokiaľ náhle nezvládnete nejaký pohyb končatinou či končatinami, prípadne necítite končatinu-y, vyhľadajte lekársku pomoc ihneď. V takom prípade už môže byť nervový koreň utlačený.

Za kým ísť?

Prvým lekárom, ktorého by ste mali navštíviť, je váš praktický lekár. Ten vám podľa svojho uváženia môže odporučiť návštevu fyzioterapeuta, poslať vás k neurológovi (napr. v prípade ak je bolesť, porucha citlivosti vnímaná v končatinea je predpoklad útlaku nervu napr. vysunutou medzistavcovou platničkou), prípadne za ortopédom. Špecialista následne vykoná všetky dôležité a nevyhnutné vyšetrenia, na základe ktorých vám odporučí niektorý z liečebných postupov.

Aj nervy chrbta sa musia zahojiť

Pokiaľ sa dlhodobo stretávate s bolesťami chrbta, ktoré sú spôsobené zápalovým alebo mechanickým poškodením periférnych nervov a koreňov (radikulárny syndróm), nezabudnite na pravidelný prísun vitamínov B1, B6 a B12, ktoré sa starajú o výživu nervov chrbta. trio týchto vitamínov má podporný analgetický efekt a urýchľujú hojenie poškodených nervových vlákien. A aby sa poškodené nervy chrbta dokázali znovu „zahojiť“, je v tomto prípade potrebná práve ich dlhodobá, hĺbková a pravidelná výživa.