Žehlenie, upratovanie a iné pracovné stereotypy: Ako chrániť chrbát?

Bez Bolesti Chrbta


Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, v akej polohe sa nachádza váš chrbát napríklad, keď varíte, umývate okná, alebo žehlíte? Aj počas vykonávania tej najbežnejšej činnosti je dôležité myslieť na to, akým spôsobom stojíte a či máte chrbticu narovnanú v prirodzenej polohe. Pozrite sa spolu s nami na tie najčastejšie pracovné stereotypy, ktorých sa dopúšťa veľa ľudí a nabudúce sa pri ich vykonávaní sústreďte na to, aby ste sa nezdravému postoju oblúkom vyhli.

pohybove stereotypy

Nehrbte sa a snažte sa mať rovný chrbát, a to aj v prípade, že si napríklad umývate zuby, holíte fúzy, alebo umývate okná či zrkadlá. Pri každej podobnej činnosti nestojte s nohami rovno, ale snažte sa stáť jednou nohou vpredu a druhou vzadu. Takto môžete prenášať váhu na nohy a šetriť si chrbát pred zbytočným zaťažovaním.

ako vykonat domace cinnosti spravne

Pri nosení ťažkých bremien v rukách, ako sú napríklad tašky plné víkendového nákupu alebo vedrá s vodou pri upratovaní, sa snažte rozložiť záťaž na obe strany rovnomerne.

spravne vykonavanie domacich cinnosti

Ani počas vysávania alebo umývania podlahy nestojte s nohami rovno, ale snažte sa stáť s jednou nohou vpredu a druhou vzadu. Zakúpte si mop s dostatočne dlhou rúčkou, aby ste sa zbytočne nehrbili. Pokiaľ upratujete pomocou starého vysávača s krátkou trubicou zamyslite sa, či nie je čas na zmenu – zainvestovať do nového, modernejšieho kúska.

domace cinnosti vysavanie

Presuňme sa na varenie. Pri varení myslite na to, aby ste mali pracovnú dosku dostatočne vysoko. Čo tým myslíme? Vhodná výška dosky je taká, aby ste sa pri krájaní alebo miešaní nemuseli hrbiť. Pri varení, žehlení, alebo umývaní riadu si môžete dať pod jednu nohu podložku.

domace cinnosti

Pri zdvíhaní prepraviek, vriec alebo iných ťažkých predmetov si vždy čupnite. Chrbát majte rovný a záťaž zdvíhajte nohami, to znamená svalmi zadku a stehien. Nikdy nezdvíhajte ťažké bremená cez chrbát, tým si koledujete o zdravotné komplikácie, z ktorých by ste sa mohli dostávať pokojne aj celý život.

ako zdvihat bremena

Pri každej z týchto činností platí jedna dôležitá zásada, a to majte pri nich vždy rovný chrbát!