Jar bez prechladnutia: Ako sa vyhnúť zablokovanému chrbtu?
Od prvých slnečných lúčov cez rozkvitnuté stromy až po ľahšie oblečenie a kratšie rukávy. Jar so sebou prináša nepochybne veľa príjemného. Ale v tomto ročnom období nás môžu prekvapiť prudké zmeny teploty. Ich následkom býva prechladnutie a ak sa pridá na jar ešte studený vietor, aj nepríjemné ofúknutie. A takto „prechladnuté“ svaly nemožno brať na ľahkú váhu — človeka dokážu vyradiť z bežného života aj na dlhší čas.
Ofúknutie, s ktorým chodí ruka v ruke aj prechladnutie, nie je počas jari ničím výnimočným. Kombinácia toho, že podceníme zmeny teplôt a nevhodne sa oblečieme, je naozaj nebezpečná. Prechladnutie však môže spôsobiť aj klimatizácia či nenápadný prievan, alebo to, že sa spotíme a rýchlo vychladneme. Dôležité je všímať si a čo najskôr zachytiť a riešiť už prvé bolestivé signály tela. V opačnom prípade nám hrozia zdravotné problémy, často bolesť pohybového aparátu.
Ak k nim dôjde a podceníme liečbu, ťažkosti sa môžu s nami ťahať niekoľko dní či týždňov. Zachrániť nás môže aj včasná návšteva rehabilitačného lekára alebo fyzioterapeuta. Tí „prechladnuté rameno“, stuhnuté svalstvo šije alebo drieku či zablokovaný krk uvoľnia, a tak zvrátia ešte v počiatkoch vývoj ich nepriaznivého stavu.
Na prechladnutie myslite aj pri športe
Nebezpečenstvo, ktoré so sebou „prechladnutie svalov“ prináša, je aj zvýšené riziko úrazu pohybového aparátu. Takto prechladnuté svaly chrbta a krku sa ľudovo často nazývajú „stuhnuté“. Ak sa navyše pred pohybom tkanivá nezohrejú, sú ešte menej pružné a prekrvené, a tak sa ich zásobovanie potrebnými látkami z krvného obehu znižuje.
Zranením, ktoré v stuhnutom svalstve v chladnejšom počasí pri športe môže nastať, je natrhnutie svalu. Aby sme riziko úrazu minimalizovali, je potrebné telo na začiatku športovej či inej pohybovej záťaže aspoň trocha zahriať. Ak sa teda vyberiete na beh alebo svižnejšiu prechádzku, nezabúdajte na rozcvičku.
Problém môže nastať aj vtedy, keď je človek spotený a rozohriaty. Po ukončení telesnej aktivity môžu svaly stuhnúť. Ich ťah v oblasti krčnej chrbtice môže spôsobiť až pootočenie stavcov, čím príde k blokáde. Uvoľnenie svalstva,strečing po športovom výkone sú preto rovnako dôležité ako rozcvička pred ním. Svaly je treba nechať postupne vychladnúť, pretože ak prejde človek zrazu z úplného rozohriatia do úplného útlmu, pre svaly to znamená „šok“a riziko stuhnutia. Preto na jar pri športovaní ale aj pri práci v záhradke, keď nás ešte zubaté slniečko priam vyzýva k letnému outfitu, myslite na vhodný odev.
S liečbou neotáľajte
V prípade akútneho stavu, stuhnutia či blokády chrbtice je najlepšie tzv. suché teplo. To zaručí pomalé povoľovanie stiahnutých svalov, vďaka čomu blokáda postupne odoznie. Na boľavú oblasť aplikujte nahriaty vankúšik či uterák, elektrickú deku či nahrievaciu fľašu. Krátkodobo možno užiť nesteroidné antireumatikum. Z dlhodobého hľadiska sapoškodené nervy chrbta dajú vyživovať liekmi s vysokým obsahom účinnej trojkombinácie vysokodávkových vitamínov B1, B6 a B12. Ak bolesť nepoľavuje alebo sa zhoršuje, je na mieste návšteva lekára.
Čím dlhšie budete s liečbou otáľať, tým viac zvyšujete riziko chronifikácie ťažkostí, riziko dlhodobej bolesti chrbtice, pohybového aparátu. Odkladanie riešenia stavu, návštevy lekára, či doporučenej fyzioterapie môže znamenať celkové predľženie liečby, niekedy aj na viac týždňov, či mesiacov. Tak môže nevinné prechladnutie po jarnom behu spustiť problém, ktorý budete musieť riešiť pomerne dlhý čas.