Tenisky sú hit. Viete, ako vybrať tie správne, aby bol spokojný aj váš chrbát?

Bez Bolesti Chrbta


Kto by ich nemiloval? Pohodlné a štýlové tenisky by nemali chýbať v žiadnom dámskom šatníku. Takéto topánky na celodenné pobehovanie by sme však mali vyberať dôkladne, teda nepozerať len na dizajn, ale predovšetkým na kvalitu. Ako si ale také dámske topánky, ktoré sú in, vybrať?

ako vybrat tenisky

Nechajte si v topánkach dostatok miesta

Skôr než obuv začnete skúšať, zmerajte si dĺžku chodidla, aby ste zistili presnú veľkosť. Každý výrobca totiž môže mať iné číslovanie. Topánku skúšajte v stoji priamo na chodidlo a ideálne aj s typom ponožiek, ktoré do topánok budete nosiť. Obuv vyberajte cca o 10 mm väčšiu, než je vaša veľkosť, aby ste umožnili prstom voľný pohyb a vyhli sa tak odreninám a otlakom.

Aby sa vaše nohy aj po celom dni chodenia cítili ako v bavlnke, mala by byť obuv odpružená a môžete ju doplniť aj o niektorú z ortopedických alebo gélových vložiek. Topánka musí dobre sedieť v členku, nikde netlačiť a v špičke mať trochu priestoru navyše. To vyskúšate tak, že ak sa prstami dotknú prednej steny topánky, potom by za pätou mala zostať medzera ešte najmenej na šírku palca vašej ruky. Pevná päta je samozrejmosťou. V žiadnom prípade by sa vám topánka nemala vyzúvať alebo z päty kĺzať. Aby ste predĺžili životnosť obuvi, myslite na to, že tenisky patria medzi vychádzkovú obuv a sú teda skôr vhodnejšie do suchého prostredia. Vyhýbajte sa vlhku a mokru a noste ich maximálne do -5 ° C.

vyber tenisiek

6 tipov pre správny výber

Nezabudnite, že investovať do správnej obuvi sa oplatí, preto sa nenechajte zlákať nízkou cenou a nikdy si topánky nekupujte v tržnici alebo pouličnom obchodíku. Dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi vám môže priniesť nielen bolesť chodidiel, ale aj bolesť svalov, lýtok, chrbtice alebo hlavy.

  1. Topánky vyberajte popoludní alebo večer. Nohy sú po celom dni objemnejšie, lepšie tak odhadnete, či vám pohodlne sedia alebo nie.
  2. Označenie veľkosti berte len ako orientačné údaj, nebojte vyskúšať aj väčšiu alebo menšiu topánku.
  3. Otestujte, kde sa topánka ohýba. Vsuňte do topánky ruku, zaprite ju špičkou o nejakú zarážku a pozrite sa, kde dochádza k ohybu. Správne je to v prednej časti, nie uprostred. Ak sa topánka neohne vôbec, je to zle.
  4. Skúšajte vždy obe topánky a vždy v nich po predajni urobte aspoň pár krokov.
  5. Ak sa domnievate, že topánky "rozchodíte", nie je to pravda. Radšej si vyberte iné, skúste inú veľkosť alebo nákup odložte. Ak vám topánky nesedia už v predajni, ťažko vám budú sedieť neskôr a vy za ne zbytočne vyhodíte peniaze.
  6. Topánky vyberajte z takého materiálu, ktorý dobre vetrá a nezaparuje sa vám v ňom noha.

Ak si stále nie ste istí, obráťte sa na obsluhu a nebojte sa požiadať o radu. Vyškolený personál vám iste rád poradí a odporučí takú obuv, ktorá vám bude najviac vyhovovať.