Bolesť chrbta u detí: Viete, ako jej predísť?
Bolesť chrbta u detí je častejšia, než si myslíme. Štatisticky, trápi až 75 percent detí. Najväčšie problémy sa objavujú najmä na začiatku školského roka. Je tomu tak preto, že nástup do školy prináša mnoho zmien – dlhé sedenie v laviciach často s ohnutým chrbtom, obmedzenie pohybu, či nosenie preťaženej školskej tašky. Všetko toto vplýva na stav chrbta detí.
Chrbtica dieťaťa sa vyvíja až do osemnásteho roku života. Všetky problémy spojené s týmto vývojom, ak sa neriešiasa potom môžu prenášať až do dospelosti. Je preto dôležité nepodceňovať prevenciu. Odporúča sa nechať dieťa každý rok vyšetriť detským lekárom. Ak ale máte pocit, že sa vaše dieťa príliš hrbí, alebo sa mu kriví chrbtica, sťažuje sa na bolesť je potreba vyhľadať odbornú lekársku pomoc hneď. A treba myslieť aj na to, že problémy s chrbtom sa môžu týkať úplne všetkých detí.
Ťažká školská taška
Jednou z príčin bolesti chrbta u detí je príliš ťažká alebo preťažená školská taška. Mnoho učiteľov kladie na deti veľké nároky, keď chcú, aby deti na vyučovanie nosili všetky učebnice, zošity a ďalšie pomôcky. Ich taška alebo batoh tak ľahko prekročia odporúčanú hmotnosť 15 % váhy dieťaťa.
Ako teda vybrať správnu školskú tašku?
Taška by mala mať pevný, anatomicky tvarovaný chrbát a dostatočne široké, nastaviteľné polstrované popruhy. Vďaka týmto vlastnostiam môže batoh rovnomerne rozložiť celú váhu obsahu a zabrániť tak zakriveniu chrbtice. Chrbtici neprospieva ak ju dieťa nosí na jednom pleci. Ďalším dôležitým parametrom je už spomínaná celková hmotnosť tašky. Rovnako dôležitá je aj jej správna veľkosť. Ako ju však spoznáte? Horná ani dolná časť tašky by nemala presahovať cez chrbát dieťaťa. Taška by mala pohodlne sedieť, nesmie padať ani tlačiť. Mala by priliehať k chrbtu a čo najdokonalejšie kopírovať detskú chrbticu.
Pozrite aj: Čo môžu spôsobiť chrbtu zlozvyky z detstva
Pravidelný pohyb je základ
Za bolesťami chrbta u detí však často nie sú len preťažené tašky, ale predovšetkým nedostatok pohybu a tiež obezita. Bolesti chrbta môžu byť spôsobené aj oslabenými chrbtovými a brušnými svalmi. Tie môžu pre nedostatočný alebo jednostranný pohyb ochabovať, respektíve sa skracovať, čo vedie k zlému držaniu tela a následnej bolesti. Práve na tieto problémy zaberá každodenný vhodný pohyb. Pravidelná aktivita pomáha posilňovať svaly, ktoré potom poskytujú chrbtici spoľahlivú oporu. Ale pozor. Bolesti chrbta, skrátené svaly a ďalšie problémy hrozia aj deťom, ktoré pravidelne športujú. Jednostranný pohyb, ako je tenis, hokej či florbal, je potrebné kompenzovať. Vhodné je plávať, cvičiťstabilizačný a mobilizačný systém (SM systém), cvičenia na aktiváciu hlbokého stabilizačného systému chrbtice.
Výber vhodných prezuviek
Ďalšou samostatnou kapitolou je výber prezuviek či papúč, v ktorých deti trávia väčšinu dňa. Školská obuv mávýznamný vplyv na vývoj detskej chrbtice a celého pohybového aparátu. Nevhodne zvolená obuv môže spôsobiť veľa problémov vrátane bolesti chrbta. Dochádza totiž k nerovnomernému zaťaženiu svalov a kĺbov, čo vedie k ich preťaženiu a následnej bolesti. Dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi môže viesť až k chronickým bolestiam chrbta, najmä v oblasti drieku.
Ďalším dôsledkom zlej obuvi je nesprávne držanie tela. Mení sa totiž postavenie chodidla a záťaž sa prenáša na kolená, bedrá a nakoniec aj na chrbticu. Nepriaznivé zmeny sa nakoniec prejavia v celom pohybovom aparáte. S problémami s chrbtom u detí môže v prvom rade pomôcť správna diagnostika a následne, ak je to potrebné, fyzioterapia.