Najlepší priateľ pre boľavý chrbát? Skúste benfotiamín!

Bez Bolesti Chrbta


Vitamíny skupiny B, najmä trojkombinácia vitamínov B1, B6 a B12, vyživujú poškodené nervy chrbta, a tak pomáhajú liečiť samotnú príčinu bolesti chrbta. V tomto blogu si podrobnejšie predstavíme derivát vitamínu B1 (tiamínu) – benfotiamín, ktorý veľmi priaznivo pôsobí na nervový systém a taktiež proti únave.

co je benfotiamin

Vitamín rozpustný v tuku

Veľmi dôležitou vlastnosťou vitamínov je ich rozpustnosť. Prečo tomu tak je? Práve preto, že ich pozitívne účinky a využiteľnosť v tele súvisia s tým, v akom prostredí sa rozpúšťajú. Existujú vitamíny hydrofilné, a teda rozpustné vo vode a potom vitamíny lipofilné, rozpustné v tukoch. Aký je zásadný rozdiel medzi nimi? Zatiaľ čo hydrofilné vitamíny v tele príliš dlho nepobudnú, pretože ich telo vylúči prostredníctvom moču, lipofilné vitamíny sa dostanú priamo do buniek, pretože ich obal tvoria tukové časti. Medzi lipofilné vitamíny zaraďujeme aj zázrak pre boľavý chrbát – benfotiamín.

Zázrak pre telo

V tuku rozpustný derivát vitamínu B1, benfotiamín, je teda skutočne akýmsi malým zázrakom pre naše telo. Pýtate sa, čo dokáže? Benfotiamín zvyšuje hladinu enzýmu zodpovedného za premenu škodlivých látok na látky neškodné, a to až o 400 percent! Ide o veľmi dôležitý proces, pretože pokiaľ tieto škodlivé látky zostávajú v tele, hromadia sa, a to pre nás znamená nepríjemnú bolesť, napríklad aj v oblasti chrbta v mieste vyskočenej platničky, kde dochádza k utláčaniu nervu.

vitaminy B proti bolesti chrbta


Kde benfotiamín hľadať?

Väčšinu vitamínov môžeme do tela dostať v strave, ktorú denne prijímame do organizmu. Benfotiamín však nie je jedným z nich. Ak chcete jeho hladinu v tele doplniť, musíte sa naň informovať v lekárni a pýtať sa na liek, ktorý derivát obsahuje. Lieky, ktoré vitamín B1 vo forme mimoriadneho benfotiamínu obsahujú, ocenia aj pacienti s poškodením periférnych nervov, ženy s problémami s predmenštruačným syndrómom či maródi s pásovým oparom. Benfotiamín navyše prospieva k správnej činnosti srdca a energetickému metabolizmu – podporuje premenu energie a bráni únave.