Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Myska  |  25. 9. 2019 (17:06)

Prosim aku liecbu by ste odporucili, ked mam protruziu L5S1, ktory tlaci na duralny vak a zaroven sakroileitidu? Elektro, ultrazvuk,parafin nezabrali, skor naopak. SM system na zaciatku velke bolesti, prestala som. Uzivam Flector, Dorsiflex, Milgamma M. Prosim viete co by mi pomohlo? Alebo uz iba operacia:(

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:18)

Predovšetkým treba doplniť vyšetrenie u reumatológa – máte sakroileitídu – prečo? To nie je bežné poškodenie pohybového systému, môže sa za ním skrývať reumatologické ochorenie, ktoré treba špeciálnym spôsobom liečiť. Prítomnosť reumatologického ochorenia by mohla aj vysvetliť neúspech doterajšej liečby – nález na LS chrbtici nie je veľký, nemal by vyvolávať také úporné bolesti. Operovať v podstate nie je čo. Ak je prítomné reumatologické ochorenie a sakroiliakálny kĺb je zapálený, parafín tento zápal zhorší a bolesti sa zvýraznia. Dajte si tiež pozor na dlhodobé užívanie liekov, ktoré uvoľňujú svalstvo – môžu ho uvoľniť tak, že chrbtica stratí oporu s stav sa zhorší. Sú vhodné len na krátkodobé uvoľnenie svalových spazmov – na pár dní, viac nie.


Andrej25  |  25. 9. 2019 (12:02)

Dobrý deň,už dlhšiu dobu mám problémy s bolestov krížov(ako keby až vnutri v zadku) ktorá prechádza až do nôh,tazsie sa my vylučuje moc a stolica,bolesti cítim aj po ejakulacii,bol som u urológa asi 3krat skontroval mi prostatu,zobral krv,moc,stery všetko vždy v poriadku bol som na CT a rontgene panvy v poriadku

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:17)

Musíte byť čím skôr vyšetrený neurológom. Popisujete vážne poškodenie nervového systému, ktoré môže vyvolávať ochorenie chrbtice, ale aj iná príčina. Vyšetrenie a vhodná liečba sa musia začať čím skôr, aby sa poškodenie nervov nestalo trvalým.


Diana Cibuľová  |  25. 9. 2019 (10:33)

Dobrý deň,prosím vás o vysvetlenie nálezu MR extruzia disku C 6-7 laterálne vpravo s miernym útlakom cervikalnej miechy a s kompletným vyplnením preforaminalneho priestoru.Bez kompresivnej myelopatie.Aky postup alebo liečbu navrhujete?Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:17)

Vysvetlenie MRI nálezu neposkytujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Popis MRI na odporučenie vhodnej liečby nestačí. Treba vedieť aspoň základné fakty o zdravotnej histórii pacienta a jeho dovtedajšej liečbe. Keďže takéto údaje nemám, môžem Vám poskytnúť len veľmi všeobecné odporúčanie. Na potlačenie bolestí sa používajú lieky, najčastejšie tzv. nesteroidné antireumatiká, ktoré musí predpísať lekár. Podstatou liečby je rehabilitácia, dlhodobá každodenná práca pacienta na sebe – vhodné cvičenia a dodržiavanie správnych pohybových stereotypov.


Viera  |  25. 9. 2019 (9:32)

Dobrý deň, dnes som dostala výsledok z CT vyšetrenia a zaver je diskrétne dorzalne vyklenutie disku C6-7 bez vzťahu k duralnemu vaku... Lekára mam až o týždeň a som zvedavá, ďakujem krásne za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:17)

Žiadnu otázku ste nezadali, neviem, na čo mám odpovedať. Pokiaľ ste mali záujem o vysvetlenie CT nálezu, tak takúto službu neposkytujeme, nie je to cieľom našej rubriky.


Janys  |  24. 9. 2019 (20:50)

Dobrý deň,v rámci liečby chrípky som začala pociťovať tuhnutie predlaktí, ktoré sa zhoršuje s chladom. Neskôr, pár dní po masáži som začala pociťovať tuhnutie krku, neskôr prišli závraty. Môže to byť krčnou chrbticou alebo z chrípky?Prípadne mohli by ste mi poradiť, čím príznaky zmierniť, kým sa dostanem na neurológiu?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:17)

klasické masáže krčnej chrbtice by sa nemali vykonávať, stav krčnej chrbtice môžu výrazne zhoršiť. Predpokladám, že ťažkosti zo strany krčnej chrbtice vyvolala práve jej masáž, chrbtica bola po prekonanej viróze na poruchu aj predisponovaná. Pokiaľ sa dostanete na neurologické vyšetrenie, pomôcť si môžete takto: Kúpte si krčný golier a noste ho počas 3 dní, na noc použite polohovací vankúš na hlavu a krk, golier odložte. Len v prípade, ak sa v ňom aj v ľahu budete cítiť komfortne, treba ho ponechať. Vtedy treba mať hlavu uloženú vyššie. Po 3. dni ho začnite postupne odkladať. Napr. hodinu ho majte, hodinu dolu. Počúvajte svoje telo, ono Vám povie, ako máte postupovať. Krčnú chrbticu si viackrát denne natrite antireumatickou masťou alebo gélom, neutrálnym (ani chladivý, ani hrejivý – poradia Vám v lekárni). Na noc by ste si mali natrieť celú chrbticu, trapézy a plosky oboch nôh, potom natiahnuť bavlnené ponožky. Kúpte si tzv. nesteroidné antireumatikum, najlepšie také, ktoré má rovnakú účinnú látku, ako gél či masť. Znovu – poradia v lekárni. Berte ho po jedle 2-3x denne. K tomu užívajte Milgamma N 3x1. Uvedené kombinácie sú liečivé, krčný golier chrbticu stabilizuje a tak môže zmierniť závraty.

> reagovať

Lenka  |  24. 9. 2019 (18:22)

Som po 3 OP v r.2018,posledná 12/18 dekompr.stabil.PLIF,S1 L5 L4,užívam Gabapentin 400-400-800,Neurol 0,25 večer,Transtec 35 1/2 nápl.za 96 hod.,večer Tramal gtt 100 mg,stále mám ťahanie v nohe,pálenie stehna,krče v členku,lýtku...Noha je slabšia,cvičím,chodím s vych,paličkou.Je to normálny stav?Nie je chyba v liečbe?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:09)

V liečbe nie je chyba. Takéto bolestivé stavy bývajú zriedkavé, ale vyskytujú sa. Pracujte na sebe ďalej ako len môžete, ďalšie možnosti liečby treba konzultovať s algeziológom aj neurológom. Prediskutovať možno výmenu Gabapentinu za liek s obsahom účinnej látky Pregabalin, ktorý môže pozitívne ovplyvniť aj centrum bolesti v mozgu.

> reagovať

Lubika  |  24. 9. 2019 (16:14)

Dobrý deň, som 12 dní po stabilizacii driekovej chrbtice. Podľa pána doktora operácia dopadla dobre. Som v domácom ošetrení a problém mávam v noci. Bolesť vysteluje do LDK. Tlak na nerv bol uvoľnený počas operácie, tak čo to vlastne boli? Musí sa nerv \\\"spamätať\\\"? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:08)

Keďže sa bolesti objavujú v noci, v ľahu, dráždenie nervu môže súvisieť s polohou tela pri spánku, alebo polohou iba dolných končatín. V určitej polohe môže na nerv tlačiť napríklad nejaký kostný výrastok, alebo sa do kontaktu s ním dostáva iná štruktúra, ktorá normálne ťažkosti nespôsobuje. Odporúčam Vám preto zabezpečiť veľmi kvalitný matrac, ale hlavne polohovať dolné končatiny počas spánku. Je náročné popisovať Vám, ako by ste mali ležať, aké varianty polohovania sú k dispozícii. Najlepšie by bolo osloviť fyzioterapeuta, ktorý by s Vami vhodnú polohu našiel a nacvičil, alebo si tieto polohy skúste načítať cez internet. Sú k dispozícii aj obrázky.

> reagovať

Anita  |  24. 9. 2019 (15:36)

Dobrý deň, prosím o radu pri bolestiach kostrče a niekedy aj krížov pri sedení, ktoré sa zhoršujú pri menštruácii. Tieto bolesti mám od preventívky u gynekológa. Mám sa obrátiť na neurológa alebo ortopéda?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:08)

Obráťte sa na neurológa, pokiaľ on nezistí príčinu, bude treba ortopedické vyšetrenie.


Mária  |  24. 9. 2019 (14:42)

Záver z MR. Sekundárna relatívna spinálna stenóza C3-7na podklade popis. sponodylodiskérnych zmien bez kompresie miechy Najvýraznejší nález fokálnej extrúzie C6/7 foraminálne vpravo s kompresiou C7I.dx parc foraminostenóz osteochondróza C4/5a C5/6 len s diskrétnym kontaktom C6 bilat Chondróza C chrbtice

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:08)

žiadnu otázku ste nezadali, neviem, na čo mám odpovedať. Pokiaľ ste mali záujem o vysvetlenie MRI nálezu, tak takúto službu neposkytujeme, nie je to cieľom našej rubriky.


Zuzana  |  24. 9. 2019 (12:44)

Dobry den mozete mi vysvetlit laickymi slovami z MR mozgu ::: Vs.meningeon P vĺavo ,Susp.neurovaskuarny konflikt VI hlavoveho nervu s AICA vĺavo ,lakunarne demyelizačne lezie cievnej etiologie vs. F lalokov bilat ,poškodenie pkexus lumbosacralis ,cervikokranialny syndrom a neurgenny tetanicky syndrom dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:07)

Je mi ľúto, ale vysvetlenia MRI nálezov neposkytujeme, nie je to cieľom našej rubriky.

> reagovať

Magdaléna   |  23. 9. 2019 (15:13)

Prosim o radu, absolvovala som aj kortikoidy aj ozón, mam 40 rokov a chondtoza, mediálna až paramedialna prostruzia disku L4/5 obojstranne s anualnou fisurou s miernou kompresiou duálneho vaku, s artropatiou facetovych kĺbov stenozuje lateralne recesy, v kontakte s koreňmi L5, deformácna spondyloza a spondylardoza, ďak

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:05)

Nenapísali ste, o akú radu žiadate – radu týkajúcu sa liečby, rehabilitácie – neviem, k čomu sa mám vyjadriť. Je mi ľúto.

> reagovať

Deana  |  23. 9. 2019 (11:20)

ĎakujemParadoxná kyfóza krčnej chrbtice. Viacetážová diskopatia na podklade chondrózy, osteochondrózy a dorzálnych protrúzií IV diskov C3/4 až C6/7, s výraznejšou paramediálnou protrúziou disku C5/6 vpravo, spolu s deformačnou a unkovertebrálnou spondylózou, pri súčastnej kyfotizácii krčnej chrbtice komprimujú durálny

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:05)

Žiadnu otázku ste nezadali, neviem, na čo mám odpovedať. Pokiaľ ste mali záujem o vysvetlenie MRI nálezu, tak takúto službu neposkytujeme, nie je to cieľom našej rubriky.

> reagovať

Monika  |  23. 9. 2019 (11:03)

Uz rok a pol mam problem s L. SI klbom, miernu skoliozu do pr. strany. Po 10 mes. u chirop. mam bolest v L.SI klbe, po navrate do zamestnania oslabene svalstvo na stehnach a ubytok svalou pri L kolene z vnut a viditelnejsie zily na oboch nohach aj priznaky nerv striedavo do koncatin. Ake vysetrenia su najdolezitejsie?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:05)

Neurologické a rehabilitačné, liečba chiropraktika Vám z dlhodobého hľadiska nepomôže. Pod odborným vedením rehabilitácie musíte začať na sebe aktívne pracovať, inak sa problémov nezbavíte. Pokiaľ máte skoliózu, ktorú nemožno opraviť rehabilitáciou, blokády SI skĺbenia sú k tejto skolióze kompenzačné. Preto bude treba prepracovať celý pohybový systém, aby si našiel novú rovnováhu, novú formu kompenzácie skoliózy. Je to dlhodobý proces, jeho úspech závisí od úrovne spolupráce a sebadisciplíny pacienta na jednej strane a úrovne odborného vedenia na druhej.


Rena  |  23. 9. 2019 (9:21)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či bolesť ucha a mandle na lavej strane, môže mať pôvod v krčnej chrbtici? Občas cítim aj znecitlivenie na ľavej strane tvári. Alebo trojklanný nerv? ORL nález v norme. Obtiaže trvajú cca dva mesiace.Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (10:05)

Za popísané ťažkosti môže byť zodpovedná tzv. Neuralgia hlavového nervu (nesúvisí to s krčnou chrbticou). Musí Vás osobne vyšetriť neurológ, ktorý zistí odkiaľ presne bolesti pochádzajú a nasadí vhodnú liečbu.


Bolestiprosimraduakosaliecit  |  22. 9. 2019 (23:54)

Dobry den, nezmestim sem vsetko, skusim v skratke. Mam nalezy, protruzia s utlakom dur.vaku, osteochondroza, diskopatia, spina bifida S1, unkartroza, a do toho na MR sakroileitida 3 stupna bez RTG nalezu. Uz sama neviem ako sa liecit:( Ani kort.obstrek, ani Movalis inj. nepomohlo, beriem Flector, dorsiflex, nepomaha:(

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:58)

Popis MRI na odporučenie vhodnej liečby nestačí. Treba vedieť aspoň základné fakty o zdravotnej histórii pacienta a jeho dovtedajšej liečbe. Keďže takéto údaje nemám, môžem Vám poskytnúť len veľmi všeobecné odporúčanie. Začnem s tým, že pokiaľ máte pokročilú sakroileitídu (treba zistiť, prečo toto zápalové ochorenie kĺbu máte), mali by ste byť v každom prípade vyšetrený reumatológom, ktorý často aj odporúča a nasadí účinnú liečbu. Z neurologického hľadiska by bolo treba nasadiť lieky odvodené od antiepileptík, pokiaľ je bolesť už chronická, zlepšiť stav by mohla aj intenzívna infúzna liečba a kortikoterapia. Držíme palce.

> reagovať

Martina23  |  22. 9. 2019 (20:33)

Dobrý deň chcem sa opýtať mám závraty a sem tam búchanie sem tam bolest hlavy nie stále skôr iba chvíľami pocit vedenia v lavom lici a pocit ako keby som mala 100kg na krku

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:58)

Nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem teda, čo Vás zaujíma, na čo sa chcete spýtať. Ale podľa popisu Vašich ťažkostí by bolo vhodné navštíviť neurológa, pretože závraty vyžadujú vždy dôsledné vyšetrenie.

> reagovať

Boris  |  22. 9. 2019 (18:17)

Dobry den, asi 5 rokov mavam pocit, ze hrudna chrbtica mi pri pohybe, hlavne poobede, sposobuje extrasystolu srdca. Chrbtica medzi lopatkami a smerom ku krku mi poriadne hrkoce pri pohybe pliec dopredu a dozadu, resp pootoceni hlavy do stran niekedy aj pri nadychu... Cim natierat prosim? Je Condrosulf taktiez vhodny?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:57)

Chrbticu nenatierajte, to je zbytočná námaha. Správny postup je takýto: vyšetrenie srdca (nie je isté, či extrasystoly – pokiaľ ich naozaj máte – pochádzajú od chrbtice) a vyšetrenie pohybového aparátu na rehabilitácii. Pokiaľ sa ochorenie srdca vylúči, chrbtica môže byť zodpovedná za občasnú poruchu rytmu. Chrbticu možno zlepšiť len usilovným každodenným cvičením pod odborným vedením fyzioterapeuta, náprava prichádza pomaly, preto treba byť trpezlivým. Žiaden krém či gél na svete ešte nikdy nikomu ťažkosti od chrbtice – aké popisujete – nevyliečil. Condrosulf je vhodný.


Miloš  |  22. 9. 2019 (14:20)

Dobrý deň chcel by som sa opýtať ak je medzistavcova platnicka L5/S1vysunutá vie sa nejakým cvičením vrátiť do pôvodného stavu...dakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:56)

Čiastočne sa platnička – pokiaľ nie je rozlámaná – vie vrátiť na pôvodné miesto. Aby tento proces prebehol, na to treba naozaj kvalitnú rehabilitáciu CELEJ chrbtice, každodennú vytrvalú prácu na sebe (v podobe cvičenia správnych odborníkom vybraných cvikov na chrbticu a dodržiavania správnych pohybových stereotypov). Pokiaľ aj je platnička zlomená, rozdrobená, pri už popísanej každodennej práci na sebe sa úlomky platničky môžu vstrebať a tak prestanú škodiť. Okolo chrbtice treba vytrvalou prácou vybudovať pevné svalstvo (naštudujte si, čo je hlboký stabilizačný systém, aby ste celý proces pochopili), ktoré potom nedovolí, aby sa poškodenie -akékoľvek – chrbtice v budúcnosti opakovalo. Liečebný proces je dlhodobý, čas musíte počítať na mesiace, solídne zlepšenie môžete pri každodennej práci dosiahnuť o rok.


Matelko  |  22. 9. 2019 (12:50)

Dobrý deň. Mám závrate 3mes.chodim na rehab kŕč.chrbrice,ale závrate pretrvávajú stále.uzivala som betahistin a dorsiflex ale tabletky mi nepomahali.MR mozgu je OK aj ORL.od zufalosti som sa objednala k Chiropraktikovi je to dobrý nápad? Co mam robiť aby závrate prestali? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:56)

Dobrý chiropraktik Vám môže pomôcť, z dlhodobého hľadiska sú však opakované chiropraktické zákroky najmä na krčnej chrbtici kontraproduktívne, pretože celkový stav chrbtice sa môže pri ich opakovaní pomaly zhoršovať. Čiže – ak Vám nič nepomohlo a závraty sú z chrbtice a chiropraktik je dobrý – choďte k nemu. Ale potom by ste si mali nájsť veľmi skúseného dobrého fyzioterapeuta, najlepšie ale rehabilitačného lekára, ktorý s Vami preberie možné príčiny poškodenia krčnej chrbtice a poskytne Vám návod, ako s nimi treba pracovať. Musíte vedieť, že pokiaľ sa má krčná chrbtica dať do poriadku, nestačí pracovať len s ňou, pracovať treba vždy s celou chrbticou, pretože jej jednotlivé časti sa navzájom ovplyvňujú - napríklad blok v dolnej časti chrbtice postupne určite zmení aj postavenie krčnej časti. Musíte tiež zvládnuť správne pohybové stereotypy a každodenne na sebe vytrvalo pracovať. Tak svoj problém definitívne vyriešite.


Marusia  |  22. 9. 2019 (10:44)

Dobry deň.Som 2 týždne po operácii platničky L5.Mala som veľké bolestí a nemohla som chodiť.Hned po operácii boli bolesti preč.Teraz po dvoch týždňoch pociťujem pichanie v mieste operácie ale nie stále len asi pri nejakom zlom pohybe.Chcem sa opýtať či je to normálne?Dva týždne to nebolo a teraz to cítim.Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:56)

To je známka regenerácie (ožívania) operovaného miesta, preto žiaden strach. Držíme palce.


Marta  |  22. 9. 2019 (10:42)

Dobrý deň. Takze na uvod mam 30 rokov a mavam tazkosti z chrbticou. Pobolievaju ma trapezy,krcna chrbtica, krk hlavne pri stlaceni. Tiez mavam zvlastne pocity v hrdle na hrudniky ako keby mi niekto vyrazil dych alebo srdce nieco. Srdce je ok bola som na kontrole. Viete mi poradit? Co to je a ako s tym nalozit. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:55)

Pravdepodobne máte zanedbaný pohybový aparát, alebo jednostranne preťažený pohybový aparát staticky (napr. sedavý spôsob života), alebo dynamicky (ťažká fyzická práca a nevhodný šport). Odporúčam Vám vyšetrenie na rehabilitácii, k RHB lekárovi sa dostanete na odporučenie praktického lekára. Zistí, prečo popísané ťažkosti máte a naplánuje celkový dizajn liečby. Liečba pozostáva vo väčšine prípadov z dvoch častí: pre pacienta pasívnej – použitie rôznych RHB techník ovplyvňujúcich postavenie a napätie svalstva okolo celej chrbtice a pre pacienta aktívnej. Tá spočíva v nácviku správnych cvikov na celú chrbticu, ktoré treba potom vykonávať denne a dlhodobo a nácviku tzv. správnych pohybových stereotypov (ako sa správne hýbať, pracovať, sedieť...) Musíte sa ich naučiť a zaradiť do každodennej činnosti. Zlepšenie sa začne objavovať pomaly, niekedy až po troch mesiacoch každodennej práce na sebe, preto vydržte. Ťažkosti s dychom a srdcom môže spôsobovať hrudná chrbtica, ale pokiaľ sú pľúca a srdce zdravé, úlohu pri ich vzniku máva stres.

> reagovať

Velke bolesti  |  22. 9. 2019 (0:18)

Prosim o radu ako liecit:Intervert.osteoch, a unkartroza C5-6-C7 st I, susp. diskopatia C2-3 st. I, Schmorl. uzly v dolnej Th polovici, intervert. osteoch, L5-S1 II.st, diskopatia L4-5 st.I, spondyloza -Th 12, L1 vpredu, spina bifida S1, L5S1 protruzia disku s tlakom na dur.vak. +Na MR sakroileitida 3stupen.:( (33r.)

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:55)

Popis MRI na odporučenie vhodnej liečby nestačí. Treba vedieť aspoň základné fakty o zdravotnej histórii pacienta a jeho dovtedajšej liečbe. Keďže takéto údaje nemám, môžem Vám poskytnúť len veľmi všeobecné odporúčanie. Začnem s tým, že pokiaľ máte pokročilú sakroileitídu (treba zistiť, prečo toto zápalové ochorenie kĺbu máte), mali by ste byť v každom prípade vyšetrený reumatológom, ktorý často aj odporúča a nasadí účinnú liečbu. Z neurologického hľadiska by bolo treba nasadiť lieky odvodené od antiepileptík, pokiaľ je bolesť už chronická, zlepšiť stav by mohla aj intenzívna infúzna liečba a kortikoterapia. Držíme palce.

> reagovať

Natali  |  21. 9. 2019 (22:43)

Dobry vecer som po operacii chrbta boli ma chrbat a pali stipe a mam stavce vysunute s 1 kde je titan a l 5 vysunute 4 mm co mam robit

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:53)

Aktuálne by ste mali mať chrbticu ochránenú bedrovým pásom, ktorý by sa mal odkladať len veľmi postupne. Bolesti, štípanie, by sa mali tlmiť vhodnými liekmi. Predpísať by Vám ich mal neurológ, môžu to byť tzv. antireumatiká, alebo v tejto fáze liečby potenciálne najúčinnejšie lieky odvodené od antiepileptík, nasadené v dostatočnej dávke – postupne a pomaly. Efekt každého takéhoto lieku môže podporiť Milgamma N 3x1, ktorá sama o sebe pôsobí liečivo.

> reagovať

Mima  |  21. 9. 2019 (20:34)

pekny den. 3 m. liecena na rehab., driekovo-krizova oblast. bolesti pretrvavaju, cvicenia doma (SM system). Problem uklon doprava, zaklon, bez-rotacie, pocitovo nestabilita v dolnej casti chrbta. Po cviceni sa objavuje na pravej strane brucha vypuklina, casom zmizne.Co to moze byt? mame ist turistikovat 5d, odporucate?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:53)

Mali by ste si od odborného fyzioterapeuta, ktorý ovláda SM systém, nechať skontrolovať spôsob, akým cvičíte. Je dobre možné, že niektoré cviky nevykonávate správne. Je tiež možné, že niektoré cviky nie sú pre Vás vhodné. Na turistiku choďte, ale odporúčam Vám, aby ste počas túry mali nasadený kvalitný ortopedický bedrový pás, ktorý Vám chrbticu spevní. Svoje sily neprepínajte, počúvajte svoje telo. Súčasťou liečby chrbtice je aj pocit fyzickej pohody a radosti.


Iva  |  21. 9. 2019 (13:33)

Dobrý den,je mi 69let, od mých 15 let mám syndrom neklidných nohou a skříplý kořen nervu v páteři. Je to šílená bolest,střílí do levé nohy a s tím syndromem je to hrozné.Nikdo mi nedokáže pomoci, mám za sebou rehabilitace,kapačky, obstřiky do páteře a v Praze tzv. PRT.Moc Vás prosím o pomoc, je to na vyskočení z kůže.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:51)

Na tieto typy ťažkostí sa s úspechom používajú lieky odvodené od antiepileptík, ktoré predpisuje neurológ. Lieky treba postupne nasadzovať a pomaly ich dávku zvyšovať – hľadá sa tak tzv. terapeutická dávka (čo najnižšia a čo najúčinnejšia). Požiadajte neurológa o túto liečbu. Efekt lieku možno podporiť užívaním Milgamma N v dávke 3x1 maximálne na 6 mesiacov. Pomôcť môžu aj kúpele v magnéziovej soli – dostanete ju v drogériách. Kúpte si tiež ortopedický bedrový pás a noste ho počas dňa, mohol by Vám pomôcť. Ak toto všetko nepomôže, dožadujte sa operácie. Tiež možno vyskúšať liečbu v centre Tradičnej čínskej medicíny v Prahe – myslím, že majú pobočky aj v okresných mestách (založil ho MUDr. J. Lucký). Sú veľmi dobrí.


1 2 3 4 ... 329

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.