27. 2. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

0:19

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)


Ingrid  |  9. 2. 2019 (16:41)

Dobry den...chcela by som sa spytat ci mozem ist po tyzdni operacie na medzistavcovu platnicku na operaciu zase...po operacii som dostala ladvinovy zachvat a mam stale hnis v rane ale lepsi sa to...poradte mi prosim ci to nie je riziko ist zase v taky ktatky cas ...dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:15)

operácia je indikovaná, čiže na ňu treba ísť, je vecou odborných lekárov, aby Váš stav zvládli. Opakované – aj rozsiahlejšie operácie – sa niekedy musia vykonať. Moderná medicína má prostriedky, aby pacient všetky tieto zákroky zvládol – nebojte sa.

> reagovať

tanadiscfx  |  8. 2. 2019 (23:28)

Dobry den, mam medialnu herniu L4/5 a lavostrannu paramedialnu herniu L3/4. Rozmyslam, ze by som podstupila operaciu Disc FX ak mi to bude umoznene. Mate skusenost s tymto typom operacie? Pisu ze rizika su minimalne, ale predsa len mam obavu aj ked je to len drobny zasah. Ide predsa len o chrbticu.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:13)

operácie majú výborné výsledky. Stav po operácii ovplyvňuje nie len úspešne vykonaný chirurgický zákrok, ale aj (a často krát najmä) správne vedená rehabilitácia po operácii. Je liečbou, ale zároveň aj prevenciou recidívy ochorenia. Inak – aj správne vedená rehabilitácia PRED operáciou zvýši jej šance na úspech.

> reagovať

liena   |  8. 2. 2019 (15:08)

Dobrý deň, bola som na RTG c chrbtice, s výsledkom: v AP projekcii j C chrbtica v miernej inklinácii doprava, v bočnej napriamená. Okrem toho mám viditeľne /voľným okom/ posunutý C7 doľava. Chcem sa opýtať, čo pomôže - stačí pravidelne cvičiť, alebo treba pridať aj masáže, prípadne navštíviť chiropraktika?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:12)

chiropraktik aj masáže Vám môžu ublížiť. Mali by ste byť vyšetrená rehabilitačným lekárom, ktorý pre Vás vypracuje liečebný plán (aké liečebné postupy, techniky použiť) a tiež plán vhodných cvičení. Tie potom musíte cvičiť každodenne dlhodobo. Treba aj zvládnuť princípy správnych pohybových stereotypov – najmä ako správne sedieť, pracovať pri počítači a vykonávať domáce práce. Športy, ktoré preťažujú horné končatiny, by sa teraz nemali vykonávať (loptové hry, tenis, posilňovanie).

> reagovať

Veronika  |  8. 2. 2019 (7:39)

Dobrý deň, mám 25 rokov a už asi mesiac sa mi točí hlava keď ju skloním do bokov, taktiež aj keď ju zakloním dozadu cítim aj mierny tlak v hlave v zadu, občas aj ťaženie v očiach. Sú dni aj bez príznakov. ORL vyšetrenie bolo v poriadku aj očné vyšetrenie. Súvisí to s krčnou chrbticou? Krvný tlak mávam tiež nižší 95/55.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:40)

s krčnou chrbticou môžu súvisieť všetky popísané problémy, ale rovnako ich môže provokovať j nízky krvný tlak, alebo ich zhoršovať. Najlepšou cestou na zvýšenie tlaku j dostatočný prísun tekutín a hlavne aeróbne pravidelné fyzické aktivity. Držím palce.

> reagovať

Hilda  |  8. 2. 2019 (7:15)

dobrý deň, , často mi tŕpne pravé stehno, bola som RTG chrbtice : blokové postavenie L4/L5 s naznačeným zúžením intervert.priestoru L5/S1, vyšetrenie z CT disk L5/S1 je mierne znížený - približne o 4 mm, difúzne sa vyklenuje v AP rozsahu 3,5 mm, vyklenovanie mierne komprinuje predný okraj durálneho vaku.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:39)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať, čo Vás zaujíma. Špecifikujte, prosím, potom odpoviem.

Hilda  |  14. 2. 2019 (7:04)

dobrý deň, čo môžem urobiť preto, aby mi prestalo tŕpnuť pravé stehno, keď mám blokové postavenie L4/5 naznačeným zúžením intervert.priestoru L5/S1, vyšetrenie z CT disk L5/S1 je mierne znížený - približne o 4 mm, difúzne sa vyklenuje v AP rozsahu 3,5 mm, vyklenovanie mierne komprinuje predný okraj durálneho vaku.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (9:53)

tŕpnutie stehna súvisí s degeneratívnym poškodením chrbtice, najmä s poškodením platničky, ktorá pravdepodobne dráždi nerv idúci do stehna, čoho následkom je tŕpnutie. Preto – pokiaľ sa má odstrániť tŕpnutie stehna - musí sa začať liečiť chrbtica. Takáto liečba trvá dlho, preto sa treba obrniť trpezlivosťou a pevnou vôľou. Len na prechodnú dobu sa používajú lieky, celá liečba je potom postavená na kvalitnej rehabilitácii a následne každodennom dlhodobom cvičení vhodných cvikov na chrbticu. Cviky postupne spevnia svalstvo okolo chrbtice, poskytnutú jej oporu, pomaly budú naprávať postavenie chrbtice. Tak sa vytvorí možnosť, aby sa tlak na nerv začal uvoľňovať. Potom sa môžu postupne strácať príznaky tohto tlaku – tŕpnutie, prípadne bolesti atď. Prvé citeľné výsledky takejto liečby sa môžu pozorovať za týždne, všeobecne priemerná doba do zlepšenia je približne 3 mesiace. Cvičiť každodenne však musíte rok, potom 2-3x týždenne už trvalo. Nerv treba ale od začiatku chrániť, aby sa tlakom nepoškodil. Preto odporúčame minimálne 3 mesačnú kúru s Milgamma N 3x1, ktorá požadovanú výživu nervu poskytne. K tomu Vám môžem odporučiť Magnerot 500 počas 5 dní 2-0-2, potom 2x1 tiež približne 3 mesiace. Jeho vplyvom sa tŕpnutie môže zmierniť. Sama si tiež môžete nasadiť chondroprotektíva – s ich výberom Vám poradia v lekárni. Všetky ostatné lieky musí predpísať lekár na základe osobného vyšetrenia.

> reagovať

Ludmila  |  7. 2. 2019 (20:25)

Dobry den mala by som na Vas otazku: mam taky problen ze v tehotenstve 5 mesiac mi zrazu z nicoho nic strplo stehno na lavej nohe nad kolenom. Chodila som s tym k neurologovy ale nevie mi zistit z coho to mozem mat. Uz je tomu rok a pol a stale sa mi nevracia citlivost do nohy. Chcem vediet teda z coho to mozem mat.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:39)

môže to byť tzv. meralgia parestetica, je to poškodenie periférneho nervu v oblasti stehna, ktoré môže v tehotenstve vzniknúť. Často pomáhajú obstreky mesocainom , ktoré sa aplikujú pod kožu okolo miesta tŕpnutia, pomôcť môže aj Milgamma N 5 dní 2x2, potom 3x1 pravdepodobne s nutnou kombináciou vhodného lieku (odvodeného od antiepileptika). Priama príčina vzniku tehto syndrómu nie je celkom objasnená, preto je aj jeho liečba nešpecifická.

> reagovať

vedona  |  7. 2. 2019 (19:54)

Dobrý deň. Trpnu mi v noci prsty a dlane .Často ma to budím.Dá sa to rozhýbať. Cez deň ma tam niekedy pichá ako ihličkami.Vymenila som vankúš za anatom., chodila som na rehabil. a beriem Magnézium.Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:38)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať, čo Vás zaujíma. Špecifikujte, prosím, potom odpoviem.

vedona  |  15. 2. 2019 (10:39)

Prepáčte .Dobrý deň . Chcela by som vedieť či to môže byť z chrbtice ? A čo s tým ? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:08)

popísané ťažkosti môžu súvisieť s poškodením chrbtice, ale nemusia. Ich lokalizácia a popis poukazuje skôr na poškodenie nervu z nejakej vnútornej príčiny (najčastejšie je to cukrovka, ale môže byť aj napríklad chudokrvnosť, poruchy štítnej žľazy atď.) Po príčine ťažkostí by sa preto malo dôsledne pátrať – vyšetriť chrbticu a stav vnútorného prostredia tela. Pokiaľ sa podarí príčinu nájsť, odstrániť alebo kompenzovať, aj popísané ťažkosti by sa mali zmierniť, vymiznúť, alebo začať reagovať na vhodnú liečbu.

> reagovať

Dana  |  7. 2. 2019 (17:39)

Dobrý deň, bolí ma krčná chrbtica, mám závraty, na RTG mi zistili známky intervert. chondrózy a uncusartrózy C4/C5, spondylózy C4, C6. Ako sa to dá liečiť? Môže toto ochorenie spôsobovať závraty? Ďakujem!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:38)

tento typ poruchy chrbtice môže spôsobovať závraty. Liečba samotná ale nie je závislá len na RTG náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

DiaKin  |  7. 2. 2019 (12:59)

Môže mi neurológ predpisať Bedrový pás?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:37)

nie, ortopéd, alebo lekár FBLR (rehabilitačný).

> reagovať

Zuzanita   |  7. 2. 2019 (9:02)

Dobrý deň. Som po klipingu aneuryzmy v mozgu už vyše roka. Moja otázka znie či sa môžem venovať športu. Bohužial od každého neurológa dostávam inú odpoveď. Výsledky z MR sú v poriadku ale niektorý lekári tvrdia, že nemôžem cviciť, kvôli tomu aby nevznikla ďalšia aneuryzma a niektorý tvrdia, že cvicenie nato vplyv nemá.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:37)

všetky športy, ktoré by mohli mať za následok úder do hlavy (všetky loptové hry napr.) nesmiete vykonávať, všetky športy, ktoré vedú k zmenám prekrvenia: potápanie, rýchlostné športy, polohy tela ako stoj na hlave, cvičenie „svieca“ nesmiete vykonávať. Tiež nesmiete vykonávať športy spojené s doskokmi, teda ani beh nie je najvhodnejší. Môžete vykonávať športy v pomalom rytme – Nordic Walking, jogu okrem rizikových cvičení, rôzne cvičebné zostavy na chrbticu, plávanie v pokojnej vode, turistiku, bicykel – nenáročná forma.

> reagovať

Lenka  |  6. 2. 2019 (22:14)

po operácií pre BFSS-3 operácie v r.2018/laminektomia,TLIF,inzercia klietky TEZO/,mi algeziologička zmenila liečbu z Tramalu gtt š-4 krát 100mg na náplasť NOPREX 32,5-polovicu náplaste,raz denne ešte doplňam Tramalom,okrem toho mám Gabapentin 1 600 mg/deň.Stále mám bolesti aj keď miernejšie,je liečba dostačujúca?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:36)

Je dostačujúca, jej prípadné zmeny môže robiť len Vaša algeziologička, pretože manažment tejto liečby musí byť individuálny, založený na poznaní a osobnom kontakte pacienta

> reagovať

Brigita   |  6. 2. 2019 (19:44)

Dobrý deň Mam 9 mesačneho syna z pseudocystou na mozgu 5mm co mu tlači na tkanivo a ma epikepticke zachovala Berieme topimark. Convukex a rivotlin Predtým sme malý cez 30 záchvatou absencia Teraz 5 denne Viete mi niečo poradit prosím vás

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:35)

je mi ľúto, ale v takomto prípade Vám môžem odporučiť len starostlivosť detského neurológa, žiadne iné rady nepomôžu.

> reagovať

Milan  |  6. 2. 2019 (19:43)

Dobry vecer.Som po 5 operaciach chrbtici.stale to neni dobre.doktor povedal ze mi bude treba menit platnicku ale este nechcem ist.trpnu mi stehna ked dlhsie stojim moze to byt od chrbtici?dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:35)

môže to byť od chrbtice. Požiadajte o liek odvodený od antiepileptika, pokiaľ ho nemáte, mohol by pomôcť.

> reagovať

Veronik  |  6. 2. 2019 (12:03)

Dobry den, prosim vas s cim zmiernim zavraty z krcnej chrbtice, tronutie ruky a celkovou bolestou krcnej chrbtice. Pred par rokmi som bola na ct mozgu a vtedy to uzavreli ako krcna ch. Mam obdobie pokoja a obdobie ako teraz ze sa krutim, hlava boli ... neurolog je zatial v nedohladne nakolko ma nikto nechce zobrat.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:34)

kúpte si v zdravotníckych pomôckach (môžu mať aj v lekárni) krčný golier a viac, ako polovicu dňa ho noste. Skúste v ňom aj spať, ak sa Vám podarí. Spánok odporúčam v polosede, alebo vankúše vyššie pod hlavou. Kúpte si Ibalgin 400 mg, užívajte ho 3x1 po jedle, k tomu Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1, Magnerot 5 dní 2-0-2, potom 2x1, kúpte si Kinedryl a skúste užiť ¼ tbl., pokiaľ bude silný závrat, môžete skúsiť aj nízke dávky sedatív – lexaurin, Xanax, Neurol (predpíše obvodný lekár). Môžete si tiež kúiť Vertigo heel – návod na dávkovanie nájdete v príbalovom letáku, je to homeopatikum, efektné. Ale postarajte sa, aby ste sa čo najskôr dostali k lekárovi.

Veronika  |  16. 2. 2019 (21:17)

Dakujem za odpoved. Dostala som sa k neurologovi a vyfasovala som tieto lieky. Dorsiflex, movalis injekcie a diclovit. Som na dobrej ceste s tymito liekmi? Dakujem

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 2. 2019


Helka  |  6. 2. 2019 (10:15)

Dobry den. Prosim vas o radu. Mam slne bolesti chrbta ktore vyzaruju smerom k hrudnej chrbtici, su to tlaky, pocitujem to akoby ma tam nieco tlacilo. Na MR mi zistili v tele stavca L4 v T1,T2 hyperintenzne lozisko velkosti 18x18mm-hemangiom. Da sa to niejako riesit? cvicenim alebo? Dakujem velmi pekne za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:33)

hemangióm je benígny cievny nádorček, ktorý je klinicky nemý – nie je zodpovedný za Vaše ťažkosti, nespôsobuje žiadne problémy. Liečba: RHB na chrbticu + každodenné dlhodobé cvičenie. K tomu si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, chrbticu si natierajte ráno a večer antireumatickými krémami, alebo gélmi, môžete používať aj antireumatické náplasti. Buďte trpezlivá, zlepšenie určite príde

> reagovať

Gerali  |  5. 2. 2019 (21:53)

Dobry večer chcela by som sa vas opytat na moj zdravotny stav mam 32 rokov a 5 roky problemy z chrbticou a bolesty a zavraty hlavy pred 3 mesiacmi som bola na emg a tam mi zistili tetaniu nwm ci mozem z tetanie mat kazdodenne bolesti a zavraty dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:30)

bolesti a závraty pochádzajú pravdepodobne od chrbtice, ale tetania tieto príznaky zhoršuje a fixuje. Liečba by mala byť kompletná: RHB na chrbticu + každodenné dlhodobé cvičenie, prechodne sedatíva, môžu byť aj prírodné, psychoterapia alebo nejaká iná technológia na zvýšenie vnútornej stability (meditácie, joga, bojové cvičenia). Odporúčam tiež nechať si vyšetriť alergiu na potraviny.

> reagovať

Dominika 11  |  5. 2. 2019 (19:55)

Dobrý deň prosím vás chcem sa vás opýtať mám problémy z krčnou chrbticou stuhnuté svaly a zaseknutá mam zasebou 10 rhb stále som tak isto tvrdia mi ,že to mám voľné , mám doma cvičiť a chodiť na masáže . už mám také stavy že má začne bolieť aj na hrudi cítim taký tlak.jedine čo mi NATO dali je lieky proti bolesti.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:29)

musíte trpezlivo cvičiť tie cviky, ktoré Vás naučili, každý deň, zlepšenie následkom cvičenia sa môže objaviť až o niekoľko týždňov (porucha vzniká roky, nemožno ju odstrániť rýchlo). K tomu si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, chrbticu a hrudnú kosť si natierajte ráno a večer antireumatickými krémami, alebo gélmi. Buďte trpezlivá, zlepšenie určite príde, aj keď pomaly.

> reagovať

Zuzana  |  5. 2. 2019 (19:33)

Dobrý deň. Už asi 10 rokov trpim bolesťami krcnej chrbtice a bolest mi vystreluje do hlavy . Chodim na masáže ktoré tieto bolesti zmiernia a trapi ma aj popri tom že pravu stranu chrbtice mám znecitlivenu a mierne pripuchnutú ktorá masážami ostava nezmenena. Môze toto znecitlivenie mať dopad na mozgovu prihodu? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:28)

v žiadnom prípade nie

> reagovať

Maja  |  5. 2. 2019 (18:38)

Dobrý večer poprosím o radu mám diagnózu L4/5 disc degenerative turpnu mi ruky, nohy, hlava sa mi točí v noci mi tŕpne celé telo lieky od bolesti nezaberajú.Mozete mi poradiť čo ďakujeme

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:28)

diagnóza degenerácie disku v L4/5 oblasti nie je zodpovedná za tŕpnutie rúk, točenie hlavy a tŕpnutie celého tela. Po príčine týchto ťažkostí musí lekár pátrať, preto treba absolvovať celkové vyšetrenie u svojho praktického lekára, ktorý potom rozhodne, ako bude postupovať v liečbe aj diagnostike.

> reagovať

Noro  |  5. 2. 2019 (12:41)

Dobrý deň. Seklo ma v krížoch, ležal som na neurológii, bral infúzie+lieky, no ukrutná bolesť neustúpila. Nález: spinálna stenóza v úrovni štrbiny L/4L/5, kompresia durálneho vaku. platnička je sploštená. Laterálne recessy sú zúžené, výraznejšie vpravo, kde je komprim. koreň. Degenerat. zmeny fazet. klbov. Čo ďalej?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:26)

na bolesti by bolo vhodné nasadiť lieky odvodené od antiepileptík, pretože bežné analgetiká a antireumatiká na silné bolesti pochádzajúce od chrbtice nemusia zaberať. Treba nasadiť bedrový pás, aby sa chrbtica vystabilizovala, k tomu Milgamma N 3x1. Počkať, kým sa bolesti nezmiernia, potom opatrne začať s individuálnou rehabilitáciou a následným dlhodobým každodenným cvičením. V liečbe by mohol pomôcť aj Diprophos – depotný kortikoid, podáva sa do svalu injekčne. Treba čakať približne 6 týždňov, ak sa stav nebude zlepšovať, je nevyhnutné uvažova´t o invazívnych spôsoboch liečby: ozón, obstrek pod CT, alebo konzultovať chirurgov.

> reagovať

zuzana  |  5. 2. 2019 (11:30)

Dobry den, manzel ma vysunuty stavec L5 smerom von, .. 1/existuje prosim cvicenie /napr SM system/, ktory by vedel dat stavec na povodne miesto? 2/ proti tahajucim bolesiam ktore niekedy mava, mu bol predpisany MILGAMMA, ...ma vsak pocit, akoby mu to zhorsilo stav /telo ma akoby omnoho citlivejsie..svaly, slachy..../

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:25)

pri záťaži by mal manžel používať bedrový pás (dlhšie státie, dlhšia chôdza, dlhšie sedenie, vždy pri fyzickej práci). Pás ochráni chrbticu a spevní ju tak, aby záťaž posun stavca ďalej nezhoršovala. Po odbornom vyšetrení lekárom FBLR (rehabilitačný lekár) by mal manžel pod vedením skúseného fyzioterapeuta začať cvičiť cviky, ktoré mu lekár FBLR predpísal. Cvičiť potom musí dlhodobo, každodenne, aby sa dostavil žiaduci výsledok. Milgamma N nemá vedľajšie účinky, aké popisujete. Skôr sa na typ ťahavých bolestí nehodí – možno odporučiť skôr nesteroidné antireumatikum (ku ktorému možno Milgamma N používať ako pomocné liečivo), alebo – pokiaľ je prítomná už chronická bolesť – liek odvodený od antiepileptika. Liek musí predpísať neurológ. Stavec sa pravdepodobne na miesto nepodarí dať, ale túto poruchu možno popísaným spôsobom liečby kompenzovať (spevnia sa svaly okolo chrbtice, zlepší sa statodynamika atd.).

> reagovať

romann  |  5. 2. 2019 (10:56)

Dobrý den,moja manželka má doslova rozhádzane stavce krčnej chrbtice ,bola aj na operácii v Nitre u Dr. Kolejáka pred pár rokmi a bolesti su horšie hlava a počul som laicky o podani neakej kontrastnej látky ktorá ukáže ktorý nerv je bolestivý a že ho potom spaluju alebo odstránia už neviem presne prosím poradte ďakuje

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:24)

pravdepodobne píšete o možnostiach laserovej operácie a s tým súvisiacej diagnostiky. Obráťte sa na Pain Clinic – Bratislava, Košice.

> reagovať

DávidS  |  5. 2. 2019 (10:36)

Dobrý deň,asi od min.roka od augusta mávam tlaky v zadnej casti krku do hlavy, obcasne tocenie hlavy, obcasna nevolnost, doktor mi povedal že to mam stiahnuté svalstvo krcnej chrbtice-stiahnutá šija. Poslal ma na MG-rezon. tam mi zistili ze mam posunutý stavec,C5,C6,chem sa spytat a´mam nasvstivit masera alebo fyziote?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:24)

maséra v žiadnom prípade – klasickou masážou by sa Váš stav mohol poriadne zhoršiť. Váš doktor by Vás mal poslať na odbornú rehabilitáciu. S krčnou chrbticou môže pracovať len skúsený fyzioterapeut na základe odporučenia odborného lekára.

> reagovať

Katarina  |  5. 2. 2019 (10:36)

Dobrý deň, trápi ma bolesť na ľavej strane hrudníka, smerom pod pazuchu a pocit bolesti aj v prsníku. Trpne mi aj chrbát na ľavej strane občas, aj ruka. Bolesti začali pri nadmernom kašlaní z bronchitídy. Bolesť pretrváva už mesiac a nepoľavuje. Môže to byť len svalového charakteru? Lekári ma odbili, že sa to stáva.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:23)

bolesť môže byť šľachovo-svalová (napríklad pokiaľ sa pri kašli vytvorili blokády rebier v oblasti chrbtice alebo hrudnej kosti), aj samotná hrudná chrbtica alebo až krčná môže byť zablokovaná. Požiadajte obvodného lekára o vhodný liek a rehabilitáciu. Sama si môžete nasadiť Ibalgin, používať antireumatické masti a náplasti, Milgamma N 3x1, vitamín C. Pomôcť môžu aj denne vykonávané celkom jednoduché cviky na uvoľnenie chrbtice – napríklad tzv. mačací chrbát – nájdete ich viac na internete.

> reagovať

PaloG  |  5. 2. 2019 (0:58)

Dobry den, na MR mi diagnostikovali:c5/6 paramedialna az subartikularna hernia disku vlavo, baza hernie 12mm, herniacia do 3mm, hernia komprimuje duralny vak, v kontakte s radixom c6 i sin. Co to znamena a co odporucate? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:20)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení (CT, RTG, MRI) nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Liečba samotná ale nie je závislá len na MRI náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 294

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.