4. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

13 DNÍ

19:13

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

11. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Mirek  |  21. 7. 2019 (19:44)

Dobry den , hcel by som vas srdecne poprosit o radu a pomoc , mam problemy z krcnou chrbticou zacala mi slabnut lava ruka a citim brnenie do prstov a velke bolesti do tricepsu , lakta a niekedy aj prstov a slabost prstov mam slaby problem gombik zapnut prsty drevene prosim o radu Dakujem velmi pekne vopred

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:32)

čím skôr by ste mali byť vyšetrený neurológom. Popis ťažkostí poukazuje na vážnejšiu formu ochorenia krčnej chrbtice, pri ktorej dochádza k poškodeniu nervových koreňov, ktoré z nej vychádzajú.

> reagovať

NikyD  |  21. 7. 2019 (18:30)

Mávam každý deň takmer 24 hodín silné závrate, ktoré mi znepríjemňujú život už vyše roka bez zlepšenia a úľavy. Bola som už na XY vyš. a nikde mi nič nezistili. Jedine na MRI chrbtici mám nález miernu param. protrúziu C5-6 vpravo, a preto sa chcem spýtať, či závrate spôsobuje práve to, pretože príčina niekde musí byť.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:34)

pri popísanom MRI náleze na krčnej chrbtici máte určite aj poruchu jej postavenia, s tým logicky spojenú svalovú dysbalanciu, poruchu pohybových stereotypov atď... a toto všetko môže závraty vyvolávať. Cesta ku zdraviu je len jedna: problém možno odstrániť len dlhodobým každodenným trpezlivým cvičením CELEJ chrbtice a dôsledným dodržiavaním vhodných pohybových stereotypov (náuka, ako správne vykonávať prácu, chodiť, stáť a sedieť.) Najmä pokiaľ pracujete za počítačom treba tieto stereotypy ovládať. Porucha chrbtice sa vyvíja roky ( bez príznakov), preto nemôžeme očakávať, že všetko prejde samé od seba a za kratší čas. Doba terapie sa počíta na mesiace.

> reagovať

eva.s  |  20. 7. 2019 (21:32)

Občas ma pobolievala krčná chrbtica. Teraz však náhle začali trpnúť prsty na ruke - ukazováa, prostredník, prstenník. Mám pocit bolesti hlavy, zabúdania, výpad myšlienok. Môže to byť príčinou krčnej chrbtice? Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:35)

môže a nemusí, na to môže dať odpoveď len osobné vyšetrenie neurológa.

> reagovať

Katka  |  20. 7. 2019 (17:59)

Dobrý deň. Od detstva má trápia bolesti hlavy, kde mi zistili blokáciu C2-6. T.c čakám na MRI mozgu. RTG c chrbtice hovorí o napriamenej lordoze, spondylotickych zmenách, sinistrorotacii stavcov. Keď má bolieva hlava tak prevažne na ľavej polovici- suvisi s nálezom? Podľa obvodnej je tento nález bežný... dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:36)

nález je žiaľ – bežný a je jednou z najčastejších príčin vzniku bolestí hlavy. MRI mozgu treba určite urobiť, ale pokiaľ bude v norme, popísané zmeny na krčnej chrbtici môžu byť za Vaše bolesti hlavy zodpovedné, alebo spoluzodpovedné.

Katka  |  13. 8. 2019 (23:29)

Dakujem, tak Mri mozgu+angio, benzíne splavy v norme, bez zmien... jedine mám uvedenú konštitučnú hypopláziu sinus sigmoideus et transversus l.dx. Na kontrolu idem o mesiac. Môže mat aj toto vplyv na bolesť hlavy pri zmene počasia? Dakujem pekne

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (9:56)

Nie, tie splavy v tom nehrajú vôbec žiadnu úlohu, to je vrodená varianta žilového systému, ktorá je klinicky nemá – nespôsobuje ťažkosti. Za bolesti hlavy bude preto zodpovedná krčná chrbtica a meteosenzitivita – citlivosť na počasie. Ale aj s tým sa dá pracovať – napríklad otužovaním sa takáto precitlivelosť na počasie znižuje až stratí.

> reagovať

Lucia ridzonova  |  19. 7. 2019 (21:44)

Mohla by som poprosiť o vysvetlenie eeg nálezu abnormny graf pomalé vysokovoltazne komplexy hrot vlna a epuzodicka theta aktivita mám epilepsiu dali mi na ňu lieky a nemám nijaké problémy okrem zasklbov a bolesti hlavy či tŕpnutie jednej strany tela ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:39)

EEG nález zachytil epileptickú aktivitu mozgu a je potvrdením diagnózy epilepsie.

> reagovať

Monika  |  19. 7. 2019 (21:10)

Dobrý deň. CT vyšetrenie ukázalo širokonasadajúcu mediálnu protrúziu disku L3/4 v okrajovom kontakte na korene L4 bilat. a v tesnej blízkosti koreňov L3 bilat. Mediálna protrúzia disku L4/5 v tesnej blízkosti koreňov L5 bilat. Vek 43 rokov a celý život sa aktívne hýbem. Akú liečbu by ste odporučili? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:40)

lieky Vám musí predpísať lekár, ktorý Vás pozná – mali by byť zamerané na potlačenie bolestí a zápalu. Efekt liekov môže podporiť liek Milgamma N, ktorá sama má liečivé účinky na chrbticu. Z dlhodobého hľadiska sa ochorenie dá vyliečiť len pomocou rehabilitácie a každodenného cvičenia vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba odstrániť všetky faktory, ktoré chrbticu preťažujú, alebo vhodne ich kompenzovať. Napr. pri fyzickej práci je dobré používať bedrový pás.

> reagovať

david  |  19. 7. 2019 (20:54)

dobrý deň mám výsledok z CT a poprosím Vás o vysvetlenie a či je nutná operácia: L5/S1 ľavostranná paramediálna až foramenálna hernia disku komprimujúca intraspinálny priebeh ľ. koreňa Sl. Vľavo foraminálne drobný osteofyt na dolnej krycej lište L5. Pravý foramen je primeraný pravý spinálny koreň L5 je voľný. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:43)

je mi ľúto, ale popisy vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Vhodnosť operácie nemožno posúdiť len na základe CT vyšetrenia, lekár musí vždy osobne poznať pacienta, ovládať jeho zdravotný stav a výsledky dovtedajšej liečby.

> reagovať

Ultrakluk   |  19. 7. 2019 (18:19)

Dobrý deň, viete mi vysvetlit tuto spravu z MRI, ďakujem #072019 MR LS chrbtice Technika: T2_tse_dix_sag, Tl_flair_sag, T2_tse_sag_tra V sagitalnej rovine zachyteny usek od Th12 po S4 Lumbalna lordoza je plynulá, výška tiel stavcov zachované , kost. spinal kanál primeranej sirky, konus konci v urovni L1, homogénn

MUDr. Ester Točíková  |  22. 7. 2019 (9:19)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

Ultrakluk   |  8. 8. 2019 (17:07)

V seg. L 4-5 intenzita signálu disku znizena s drobnym hyperintenzivnym signálom dorzomedialne po anularnej fisury, disk je vyklenuty cirkularne so zasahovamim do spinal. kanála o 4 mm, s miernym tlakom na duralny vak a kontaktom na koren L5 vl’avo, lateral. recessy su mierne zúžené, spinal. kanál hranicnej šírky....

Na Vašu otázku odpovie lekár:  4. 9. 2019


Nika, 24r.  |  19. 7. 2019 (15:08)

Dobry den, mavam dennodenne bolesti hlavy tupecho charakteru, dunenie a pulzovanie, zavrate, piskanie v usiach a pred ocami sa mi robia cierne flaky/mravce. Diagnoza mi bola stanovena Vestibularna migrena. Chcem sa spytat, ako je mozne liecit moje problemy, aby som sa toho konecne zbavila. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:45)

kompletnou životosprávu migrenika – predovšetkým sa musia vylúčiť všetky provokačné faktory migrenóznych záchvatov – psychické (častý stres), telesné – alergia na niektoré potraviny, dostatočný pitný režim, dobrý stav chrbtice, najmä krčnej. Viac sa o tejto životospráve môžete dozvedieť od svojho neurológa, alebo aj pomocou internetu. Sú k dispozícii antimigreniká, lieky, ktorá zastavia migrenózny záchvat, u väčšiny migrenikov sú efektné. Pokiaľ sú záchvaty časté, podáva sa preventívna antimigrénová terapia, ktorá ale musí byť vždy osobne riadená neurológom, ktorý Vás dobre pozná

> reagovať

Lýdia   |  18. 7. 2019 (22:25)

Zdravím, mam dlhší čas (2 mesiace) bolesti medzi lopatkami, odvtedy začali problémy s vysokým tlakom. V sede nameram 170/95,tep 65, okrem toho mi je zle, mam tlak na hrudi. Keď si lahnem na pravy bok, tlak je v norme 118/75. Stretli ste sa vo svojej praxi s takym pripadom. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:06)

nie celkom presne s takýmto, ale s podobnými áno. Porucha v oblasti hrudnej chrbtice môže ovplyvňovať činnosť srdca, ale... v diagnostike sa musí postupovať tak, že najskôr treba dôkladné kardiologické vyšetrenie, aby sa vylúčilo ochorenie (porucha) srdca. Až potom, keď je kardiologické vyšetrenie normálne, možno zať uvažovať o chrbtici. Vyšetrenie potom môže urobiť neurológ, ale aj rehabilitačný lekár.

> reagovať

Majka R.   |  18. 7. 2019 (20:02)

Dobrý deň chcem sa spýtať či je to vážne zistili mi C chrbtice kyfozu c4-6 a TH chrbtice dextroskoliozu, kyfozu akcentovanu a incip. Def. Spondyloza. Vôbec neviem ani co to znamená ci je to vážne a nikto mi ani ne odporučil co mam robiť a aby sa to nezhorsilo. Prosím co mam robiť a co by ste mi poradili. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:08)

tie nálezy nie sú vážne z hľadiska nejakého postihnutia tela, nie je to choroba v pravom slova zmysle. Sú to poruchy postavenia chrbtice, odchýlky od jej normálneho zakrivenia s prítomnými degeneratívnymi zmenami na stavcoch – výrastky. Takýto nález vyžaduje vyslovene režimové opatrenia: vyšetrenie a základnú liečbu na rehabilitácii, kde Vás musia naučiť rehabilitačné cviky na celú chrbticu a základy správnych pohybových stereotypov (ako správne sedieť, stáť, chodiť, pracovať...). Zo životosprávy treba vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje, ak sa to nedá, treba toto preťažovanie kompenzovať. Napríklad: mám sedavé zamestnanie pri počítači. Musím sa preto naučiť správne sedieť a pracovať s počítačom, musím sa naučiť relaxačné cviky na chrbticu, ktoré sa dajú robiť aj v práci (stačia 2-3), naučiť sa využívať výhody dynamického sedu ( t.j. na nestabilnej podložke, napr. fit-lopte), možno používať aj krčný golier – ortopedickú pomôcku, ktorá spevní krčnú chrbticu. Nemal by sa nosiť stále, ale napr. pol hodinu áno, hodinu ju dať dolu. Každodenne treba cvičiť rehabilitačné cviky na chrbticu, stačí krátko, ale denne a trvalo. Výsledky stoja za to. Držíme palce.

> reagovať

mobilka  |  18. 7. 2019 (16:14)

protrúzia IV disku L5/S1 mediodorzálne do 6mm koprimujúca duárny vak

MUDr. Ester Točíková  |  19. 7. 2019 (10:05)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

vladimir  |  18. 7. 2019 (15:39)

Trpnutie prstov 4a5 na lave ruke,tlaky v hlave,uz rok,zacalo to pri sedeni.Pred 2 tyzdnami sa pridalo mravcenie hornej casti hlavy,predtym len v oblasti spanku pukanie,tlkot.ct mozog ok, mr. krcnej ok,ked sedim akoby mi tlacilo do hlavy a trpnutie sa zvysuje,ale bolest hlavy nemam.ked lezim ok,mam nadvahu,stres nemam,

MUDr. Ester Točíková  |  19. 7. 2019 (10:06)

je mi ľúto, ale nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

vladimir  |  20. 7. 2019 (10:05)

to su symptomy,ja by som rad vedel po vyse 1r.diagnozu:-)o.i. ked sa zohnem,napr zaviazat snurky,pocitim velmi silny tlak v hlave,a nasledne mravcenie v hlave,i ked to mravcenie a tlaky mam stale,ale menej.mam nadvahu ale nie obezitu.moznost nepriechodnosti ciev v krku?,ci nizsie?trapezy?tlak po Nebilete125/ 88

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:51)

Vaše príznaky nesvedčia pre akékoľvek cievne postihnutie v oblasti hlavy a krku, alebo kdekoľvek inde. Sú to skôr príznaky z možného narušeného postavenia krčnej chrbtice, príznaky svalovej dysbalancie chrbtice (svalovej nerovnováhy), príznaky môžu byť akcentované psychosomaticky (stres nie je jedinou príčinou týchto porúch). Viac nemožno bez osobného vyšetrenia zistiť.

> reagovať

Kristina  |  18. 7. 2019 (15:30)

Dobry den, moze mi zapal celustneho klbu sposobit problemy ako pretrvavajucu bolest ucha, pod sankou a v spankovej casti hlavy? Tieto bolesti mam uz vyse mesiac, ako mozem zapal tlmit? Ako dlho trva vyliecenie zapalu celustneho klbu? Dali mi Aulin, lenze sa mi to nezlepsuje, sanku si nenamaham. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:09)

všetky popísané ťažkosti môže zápal čeľustného kĺbu vyvolať. Nelieči sa ľahko, pretože je stále v pohybe (hovorenie, jedenie)... Pokiaľ sa po 5-7 dňoch užívania Aulinu bolesti nezlepšujú, (táto liečba je správna), treba konzultovať stomatológov. Možno máte zlý skus, ktorý budú musieť korigovať, či inú poruchu. Sama si v liečbe môžete pomôcť tak, že si budete lepiť na oblasť kĺbu antireumatické náplasti (malé štvorčeky, ktoré si vystrihnete), zožeňte si lipozomálny vitamín C a berte ho ráno a večer maximálne povolené dávky, iné formy nechcite, nebudú mať efekt. V krajnom prípade možno použiť aj iné formy protizápalových liekov, než je Aulin, trochu náročnejšie. Aj obstrek by mohol pomôcť. Liečba však patrí do rúk lekárom, takéto lieky odporúčať cez poradňu nemožno.

> reagovať

Peter  |  17. 7. 2019 (22:37)

Dobrý deň. Mávam biele flaky na jazyku,potom bolesť krížov. Nepredkloním sa uplne. V krížoch mávam pocit niekedy že pulzuje. Neviem už čo robiť. Stale len RTG ale MR-ko mi nechú dať. Dosť to ide na psychiku a mám obavy že nejde o chrbticu ale niečo važnejšie. Predpis len flector prášky a Elmetacin. Nič,stále rovnako.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:10)

biele fľaky na jazyku svedčia o infekcii v ústach – s najväčšou pravdepodobnosťou je to kvasinková infekcia, ktorú by bolo treba vyšetriť a liečiť aj cez obvodného lekára. Je možné, že pokiaľ sa známky infekcie objavujú v ústach, sú kvasinky premnožené aj v iných častiach tráviaceho traktu, čo už môže mať vplyv na chrbticu – môže zhoršovať, aj fixovať bolesti. Preto túto infekciu treba riešiť. Ďalej: nikdy sa žiadna chrbtica nedala do poriadku len liekmi. Lieky s chrbticou neurobia nič, len potlačia príznaky, ktoré majú pôvod niekde inde – a to býva najmä zlé zaobchádzanie s chrbticou, porucha jej postavenia, oslabenie, alebo preťaženie... príčin je mnoho. Nájsť príčinu ochorenia či kompenzovať ju môže rehabilitácia. Preto sa vyžiadajte na rehabilitačné vyšetrenie, aj cestou obvodného lekára. Tam Vás musia naučiť cvičiť – a cvičiť potom musíte denne a dlhodobo, ak sa chcete svojho problému zbaviť. Inak to nepôjde. Aj aktívne sa zaujímajte o liečbu chrbtice. Nájdite si na internete princípy Školy chrbta – poskytne Vám poznanie aj podrobnejší návod, ako z problémov von.

> reagovať

Roman A.  |  17. 7. 2019 (11:53)

Dobrý deñ, chcem sa opýtať už 4 mesiece mávam silné bolesti hlavy s následkom kolapsov a tŕpnutie tela viacej ľavej strany hlavne hor.končatín.MR mozgu ukázalo známky chronickej sinusitidy v sinus maxillaria vľavo,celulae ethmoidales vľavo asinus frontalis vľavo..MR crbtice extruzia disku C5/6 vpravo s kompresiou C6 1

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:11)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo sa chcete opýtať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

> reagovať

Vivien  |  16. 7. 2019 (20:39)

Dobry den, moze suvisiet bolest hrdla s krcnou chrbticou? Neustale pocitujem tlak zozadu na hrdlo a mierne bolesti v hrdle. ORL som mala ok aj odbery. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:12)

nie, len v extrémnych prípadoch, vtedy by ste uvádzali aj ďalšie ťažkosti. Popísané problémy môže skôr spôsobovať zväčšená štítna žľaza, alebo sú psycho-emočného pôvodu (následky stresu, úzkosť, iné...).

> reagovať

Maja  |  16. 7. 2019 (17:55)

Mam bolesti hlavy 10 dni v mesiaci. C5/C6 circularna protruzia platnicky s charkterom herniacie, tlak na duralny vak tlak na korene C6. Zuzene neuroforameny, tlak na korene C5. Spinalny kanal mierne redukovany. Da sa tento stav operovat? Viem sa zbavit bolesti fyzioterapiou?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:13)

bolesti hlavy, ktoré máte, najmä ak prichádzajú v záchvatoch a trvajú v kuse 10 dní a potom ste v poriadku, nemusia pochádzať z krčnej chrbtice. Môže to byť iný druh bolestí hlavy, ako napr. migréna, hoci na migrénu je 10 dní bolesti netypickým príznakom. Bolesti hlavy pochádzajúce z krčnej chrbtice sú alebo viac-menej trvalé, alebo opakovane pár minút až hodín po nejakej záťaži krčnej chrbtice. Krčná chrbtica by sa nemala operovať, len pokiaľ sa konzervatívna liečba nepodarí. Tá obnáša krátkodobé podávanie liekov, ktoré musí predpísať neurológ, rehabilitáciu, každodenné dlhodobé cvičenia RHB cvikov na celú chrbticu a zavedenie princípov Školy chrbta do praxe, najmä správnych pohybových stereotypov.

> reagovať

Eva  |  16. 7. 2019 (14:57)

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o vysvetlenie čo znamená nález môjho MR vyšetrenia chrbtice. osteochondróza a ľavostranná paramediálna protrúzia C5/6, možná iritácia koreňa C6 1.sin osteochondróza a široká ľavostranná paramediálna až foraminálna protrúzia C6/7, naliehanie na koreň C7 1.sin mierny bulging C4/5 Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (11:16)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

Erik  |  16. 7. 2019 (8:59)

Dobry den uz viac ako rok mam stazene prehltanie napr. Nemozem pehltnut viac krat za sebou na parzdno po piti vody mi uplne vychne v hrdle na mri mam lahko zuzeny epidualny priestor c3 a c6 moze to sposobovat tie problemy chrbtica alebo je to sucastou mojej tetanie man ju uz 5 rokov a silny stres od mala. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:14)

Váš problém nemá s chrbticou nič spoločné. Je psychického pôvodu a mali by ste ho riešiť pomocou vhodnej psychoterapie a možno by na prechodnú dobu pomohli aj dobré lieky od psychiatra. Môžu Vám poskytnúť veľkú úľavu.

> reagovať

Roman  |  15. 7. 2019 (15:21)

Určili mi poškodenie medzistavcovej platničky bližšie určené - extrúzia C5/6, s kompresiou C6.1 sin. Tŕpne mi ľavá strana celého tela hlavne ruka a prsty na rukách. Môže to byť spôsobené určenej diagnózy a čo znamená tá diagnóza

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:17)

vysunutá platnička tlačí na nerv idúci do hornej končatiny, z toho môže bolieť aj tŕpnuť ruka, aj krčná chrbtica, ale nie zvyšok tela. To bude mať inú príčinu.

> reagovať

Sisi  |  15. 7. 2019 (10:36)

Dobry den, nalez z MR je: protruzia disku L5 s kontaktom na duralny vak bez zretelneho kontaktu na neuroštruktúry. Čo to znamena? Bolesť mi vystreluje do pravej nohy najma po zátazi, môže to byť z toho ze tá platnicka sa dotyka miechoveho obalu? Z toho cítim tu bolest a koncatina je oproti lavej nohe dost tepla.DAKUJEM

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:19)

vysunutá platnička tlačí na nerv, ktorý spôsobuje ťažkosti a pocity, ktoré popisujete. MRI vyšetrenie sa robí v ľahu, čo je úľavová poloha. V stoji sa chrbtica zaťaží a platnička sa vytlačí a môže sa dotknúť nervu. Čiže táto príčina je logická, aj keď sa tlak na nerv v ľahu nenašiel.

> reagovať

Ivana  |  15. 7. 2019 (9:20)

Dobry den,pred 1,5 mesiacom som zacala mat zavraty cely den. Akoby som stracala podu pod nohami.Mri mozgu-bez morfopatologie,orl negat. Dg-cc syndrom.Cvicim+rehabil.A mala som pocit ze ulavuju moje problemy,no nakratko,stale zavraty,tlak v zahlavi a hore na temeno.co mam este robit?kedy to prejde?pijem Mg+milgam.vek28

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:20)

Závraty vyvolané krčnou chrbticou odznievajú veľmi pomaly a preto ich liečba vyžaduje veľkú trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta. Pokračujte ďalej v každodennom cvičení, cvičiť by ste však mali na celú chrbticu, tiež požiadajte, aby Vás na rehabilitácii naučili správne pohybové stereotypy a dynamický sed – pokiaľ máte sedavé zamestnanie. Pri záťaži horných končatín, alebo pri silnejších závratoch možno na prechodnú dobu nasadiť krčný golier. Spať spočiatku tak, že máte vyššie pod hlavou, neskôr len na ortopedickom vankúši.

> reagovať

Mirek  |  15. 7. 2019 (1:04)

Zachytený úsek CC prechod až Th2. C lordoza napriamená, na lokalizeri čiastočne zachytená výrazná sinistrokonvexná skolioza Th chrbtice. Spongioza stavcov bez ložiskových zmien, degenerat. zmeny typu Modic I /edém/ C5/6. Fúzia tiel C2, C3 a C4 so zánikom IV štrbín, fúzia zadných hrán C5, C6 a Th1, Th2 - Kllipel-Feilov

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (11:12)

je mi ľúto, ale nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

> reagovať

Jana 20 r.  |  14. 7. 2019 (14:58)

Dobrý deň,mám 20r.,3mes.fraktúru kostrče s dislok.úlomku vľavo,hyperdenz.prominuj. kalus so známk.kost.hojenia.Od nar.mám polycystické obličky.,odvápňov.kostí,hypertenziu.V urč.polohe v sede,drepe,cítim pichavú bolesť.Je nutná operácia úlomku?Operuje sa laparoskop.či inak?Môže sa úlomok posunúť a spôsob.probl.?Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:21)

zatiaľ o operácii neuvažujte, liečba by mala byť konzervatívna, dôležitá je kvalitná rehabilitácia. Pokiaľ sa stav nezlepší, prekonzultujte s ortopédom možnosti operácie – robí sa klasicky.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 326

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.