12. 12. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

22:37

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

19. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)


Malcik25  |  12. 11. 2018 (22:54)

Dobry.trpim.bolestamy.krcnej.chrbtici.a.hlavy.mam.migrenu.uzivam.cinie.a.na.krcnu.chrbticu.som.uz.vsetko.mozne.uzival.prosim.vas.poradte.my

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:12)

pokiaľ doterajšia liečba nepriniesla žiadne zlepšenia, treba robiť úpravy v životospráve, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť ochorenia. Popisované zmeny by bolo vhodné začať počas PN, aby sa vylúčil aj každodenný stres. Odporúčam prejsť na ľahkú stravu, z ktorej vylúčite mlieko a mliečne výrobky, najmä tučné syry. Z mäsa jedzte len hydinu (morčacie, kurence, králiky), tučné a červené mäso dočasne z jedálnička vylúčte. Treba vylúčiť aj akýkoľvek alkohol, sladené nápoje a všetky údeniny. Vyhýbajte sa sladkým jedlám . Kúpte si čaj Lapacho na detoxikáciu a denne vypite jeden liter tohto čaju – počas celého dopoludnia. Počas dňa treba dostatočne piť obyčajnú vodu. Pitný režim je pri liečbe migrény veľmi dôležitý. Pred spaním si urobte kúpeľ vo vani, do ktorej ste vysypali pol sáčku Prešovskej magnéziovej soli – dostanete ju napríklad v DM drogériách. Vo vani treba ostať približne štvrť hodiny. Potom sa osprchujte a celé nohy (podošvy nôh a kožu pod nechtami nôh) si natrite antireumatickou masťou – napríklad neutrálnou konskou masťou. Touto masťou si treba natrieť aj podbruško, kríže, celú chrbticu až do záhlavia, záhlavie a plecia. Potom treba ísť do postele a spať. Kúpele s natieraním treba robiť 2 týždne denne, Lapacho čaj sa pije mesiac, dietu držte tri mesiace. Okrem toho denne, za každého počasia, choďte ne hodinovú prechádzku. Denne sa tiež venujte niečomu, čo Vás zaujíma, čo Vás baví a prináša Vám radosť. Takýmto spôsobom možno zastaviť zhoršovanie ochorenia a naštartovať zlepšenie. Držím Vám palce.

> reagovať

Evička123  |  12. 11. 2018 (14:41)

Mam 49 r. MR C3-4 protruz.disku,s miernym tlakom na dur.vak,C4-5 protr. disku paramed.až preforamin. vpravo s utlakom dur.vaku a kontakt.miechy, š.spin.kanala v sagit.rovine 10 mm, mierne zuženie pravostr.neuroforamen s kontakt. preforamin.useku miech. korena vpravo.Moze spôsob.nauzeu-trva niekolko dni? Cvičit či klud?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:09)

nález môže spôsobovať nauseu. Rehabilitácia je základom liečby ochorení chrbtice. Vhodné cviky však musia byť vybrané individuálne, s ohľadom na Váš vek, celkový stav a kondíciu. Počas cvičenia je nevyhnutný dohľad skúseného fyzioterapeuta. Cvičiť treba celú chrbticu, nie len jej krčnú časť. V prípade, ak by RHB cviky na krčnú chrbticu robili problémy, treba cvičiť driekovo-krížovú a hrudnú chrbticu, čo pozitívne ovplyvní aj jej krčnú časť.

> reagovať

danielka  |  12. 11. 2018 (12:11)

dobry den bolesti mam v strede chrpta viac bolesti citim v lavej strani a obcas dostabem busenie srdca a bolesti v hrudi a trpnutie pravej strany nad ramenom mam problem s krcnou a hrudnou chrptice mam aj krivu chrpticu cca 10 rocnu staru bola som u ortopeda ale lieky nepomahajau a ani rehabilitacia

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:08)

popísali ste svoje ťažkosti, ale nenapísali ste mi žiadnu otázku – neviem preto, na čo mám odpovedať – špecifikujte, prosím, potom Vám odpoviem.

> reagovať

bolest 157758  |  11. 11. 2018 (19:14)

cca dva dni mam bolesti klbov nezaberaju mi analgetika a mam reumu co mam robit

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:07)

treba ísť ku svojmu lekárovi, ktorý naordinuje intenzívnejšiu liečbu – napríklad infúzie, alebo pre reumu špecifické lieky. Z dlhodobého hľadiska by mohla pomôcť kúpeľná liečba.

> reagovať

Zdenka  |  10. 11. 2018 (17:25)

Dextrokonvexná skolóza, Tarlovova cysta S2 vpravo, Osteochondróza L3-S1, Th9-12Modic gr.2 L3-S1, diskogénna impresia durálneho vaku L3-4, L4-5, L5-S1. Sekundárna spinálna stenóza L3-S1. V seg.L3-4, L4-5, L5-S1 široká mediálna hernia bez sekvestra. Foraminostenoza diskogenne a spondylogénne L3-S1 bilat.

MUDr. Ester Točíková  |  14. 11. 2018 (14:42)

dobrý deň, nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte svoju otázku. Na samostatné otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne.

> reagovať

Elena  |  10. 11. 2018 (14:19)

Dobrý deň, po CT vyšetrení mi zistili že mám vysunutú platničku v rozsahu TH12 až S3. Sgm L5/S1 - medialne až paramed. vľavo extrúzia ID dorzalne prominuje 7 mm, tlačí na duralny vak, stenotizuje spinalny kanál. NF v celom rozsahu bez stenozy. Sekundarne stenotizujuca spin. kanál. Bolesti sú niekedy neskutočné...

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:06)

popísali ste svoj CT nález a ťažkosti, ale nenapísali ste mi žiadnu otázku – neviem preto, na čo mám odpovedať – špecifikujte, prosím, potom Vám odpoviem.

Elena  |  21. 11. 2018 (16:35)

Ja som sa Vás chcela spýtať, čo to vlastne znamená a aké sú čisto hepoteticky možné riešenia.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (12:58)

Máte vysunutú najspodnejšiu platničku v chrbtici smerom dozadu. Tak dochádza k tomu, že sa zužuje priestor, kde sú uložené nervy, ktoré idú do nôh. Zúženie tohto priestoru môže spôsobovať, že pri pohyboch, státí, chodení, ale aj sedení začnú byť tieto nervy stláčané, čo ich dráždi, a preto bolia. Vysunutá platnička spôsobuje aj poruchu správneho postavenia chrbtice, čo zasa zaťažuje svaly, šľachy a kĺby, ktoré sa zapaľujú a bolia. Liečba závisí od mnohých faktorov. (Pacienta musíme poznať, musíme ho mať vyšetreného a musíme vedieť, ako dlho, čím a s akým výsledkom bol už liečený.)Ja o Vás nič okrem CT neviem, preto je moja rada všeobecná: na prechodnú dobu treba podávať lieky, ktoré hoja zápaly a zmierňujú bolesti. Možno by boli vhodné aj kortikoidy. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. Možno by na prechodnú dobu pomohol bedrový pás, aby chrbticu spevnel, čím sa bolesti zmiernia a celá liečba skvalitní. Základom liečby je rehabilitácia, ktorá musí pracovať okrem krížov aj s celým človekom. Na nej by Vás mali naučiť správne cvičiť a správne pohybové stereotypy, ktoré potom musíte v praxi dodržiavať. Cvičiť správne cviky na celú chrbticu musíte denne, dlhodobo, najlepšie až rok. Prvé citeľné zlepšenie sa môže objaviť až po 3 mesiacoch. Pokiaľ sa počas približne 6 týždňov intenzívnej kompletnej liečby neobjaví žiadne zlepšenie, treba konzultovať chirurgov – v tomto prípade aj možnosti laserovej operácie. Pred tým ale možno skúsiť ozónoterapiu a obstreky, ktoré bývajú tiež veľmi účinné. Zo svojho života musíte vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje.

> reagovať

kovácová  |  10. 11. 2018 (11:53)

Mám na C4/5 a C5/6 C6/7 osteofyty a spondilodisk.zmeny so spriev.diskopatiou a s hraničnou šírkou spin.kanála (10mm),rozšírený centr.kanálik v úrovni C6-7 aTh 10 (2mm),mám napriek rhb stále bolesti chrbtice,chcem sa spýtať či sa dá niečo urobiť s tými výrastkami,či mi pomôže cvičenie,lebo zatiaľ necítim žiadny progres.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:06)

výrastky ostanú, ale liečbou – správnym cvičením - možno posilniť svalstvo spevňujúce chrbticu a napraviť pohyblivosť celej chrbtice. Cvičiť treba denne a dlhodobo, aby sa výsledok dostavil. Sama si môžete nasadiť Milgamma N, 3x1, liek prispeje k zmierneniu až odstráneniu bolestí, pridajte k nemu chondroprotektíva na regeneráciu chrupaviek. Ďalšia liečba je v rukách lekárov, ktorí Vás poznajú. Nevyhnutne musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy – dá sa to aj pomocou internetu.

> reagovať

michal333  |  8. 11. 2018 (23:35)

Dobry den cca 8 mesiacov mam bolesti v oblasti brucha vysetrenia ekg, gastro v poriadku. V CT zaroven uvedené oba SI klby artroticky zmenené, suchondralna skleroza, zahrotenie okrajov klbnych ploch . Obojs. intraaktikularny vakuovy fenomen. Mozu bolesti brucha suvisiet s nalezom z CT. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:24)

áno, podľa popisu CT vyšetrenia môžu bolesti súvisieť s nálezom na SI kĺboch. Odporúčam ortopedické vyšetrenie a liečbu a kvalitnú rehabilitáciu.

> reagovať

Cicuska  |  8. 11. 2018 (22:52)

Dobry den chcela by som sa opytat ci by bola nutna operacia podla zaveru MR...v segm.C4/5 drobna medialna hernia IVD s disrupciou fibrozneho anulu s bazou do 3mm, v AP rozmete do hlbky 1.5 mm v kontakte s miechou,facety bpm....mavam ukrutne bolesti hlavy..kazdy den ma boli hlava....a zavrate a bolesti krcnej chbrtice..

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:24)

Váš stav by pravdepodobne vyžadoval skôr konzervatívnu liečbu, ktorá ale musí byť kompletná a dlhodobá. Na začiatku by ste mali užívať vhodné lieky, aj vo forme infúzií, ak by bolo treba, tiež by mohli pomôcť obstreky. K tomu vhodná rehabilitácia, cieľom by mala byť starostlivosť nie len o krčnú, ale o celú chrbticu. Nevyhnutne musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy – dá sa to aj pomocou internetu. Cvičiť správne cviky na chrbticu musíte dlhodobo denne – my zvykneme odporúčať rok. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva.

Cicuska  |  14. 11. 2018 (13:25)

Dakujem za odpoved..no ja sa na chrbticu uz tri roky liecim..rehabilitujem a dvakrat rocne chodim na infuzie..preliecenie...no mam velke migreny..zavraty a trpnutie v zatylku az srracam rovnovahu a pride mi na odpadnutie...pravidelne uzivam lieky a nic sa nelepsi aj cvicim..

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (9:59)

v tom prípade by bolo vhodné prekonzultovať Váš stav s chirurgom ohľadom možností operačnej liečby. Požiadajte svojho neurológa, aby Vás na takúto konzultáciu poslal.

> reagovať

Slavomira  |  8. 11. 2018 (9:39)

Dobry den uz vyse roka ma boli pri pravej lopatke prava ruka cela lava prsty .Najviac pri sedeni v praci na pokladni neurologicka mi povedala ze mam pretazenu chrbticu dakujem za odpovrd

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:20)

Na chrbticu musíte začať cvičiť – najlepšie pod vedením fyzioterapeuta. Mali by ste preto absolvovať rehabilitáciu, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Cvičiť musíte denne dlhodobo, aby sa stav upravil. K tomu počas 3 mesiacov užívajte Milgamma N 3x1.

> reagovať

Sylvia  |  7. 11. 2018 (10:35)

Dobry den.Poprosila by som o Vasu radu. Na MR mi bolo zistene- diagnoza,Napriamená lordóza s kyfotizáciou C3-5, sinistrokonvexná skolióza Spinálna stenóza Spondylosis def. Unkoneoartróza, Protrúzia disku C3-4, Hernia disku C4-5 Chodim na rehabilitacie, ale mam velke bolesti, mam postupit operaciu?dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:18)

Liečba by mala trvať minimálne 6 týždňov a mala by byť kompletná – okrem RHB aj lieky, obstreky, možno infúzie. Pri dlhšom sedení a práci s počítačom treba nosiť krčný golier, tiež pri všetkých prácach, kedy zaťažujete ruky. Zo života musíte odstrániť všetko, čo chrbticu preťažuje. Pokiaľ sa pri dodržaní popísaných postupov nezačnú bolesti zmierňovať, o operácii možno uvažovať – treba konzultovať chirurga. Odporúčam Vám knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme starostlivosti o boľavú chrbticu. Najmä by ste sa mali naučiť správne pohybové stereotypy. Pokiaľ sa Váš stav začne zlepšovať, pracovať na sebe každodenne budete musieť rok, potom treba cvičiť 3x týždenne, by sa dobrý stav chrbtice udržal.

> reagovať

Mária  |  6. 11. 2018 (18:21)

Od 1/2018 pociťujem tlak a bolesť v drieku.V 4/2018 som brala rehabilitácie,teraz beriem 3 mesiace lieky od bolesti.Miestami v práci dvíham ťažší náklad (20 kg).Mohla som si natiahnuť nejaký sval či mi mohlo niečo \\\"prasknúť\\\" v drieku?Pre chrbticu sa venujem spol.a ľud. tancu a inému športu (ľahšiemu).Čo by mi pomohlo?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:15)

Cvičiť rehabilitačné cviky na chrbticu musíte rok každodenne, ak sa máte problému zbaviť. V práci by ste mali nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu podoprie a spevní, takže nebude preťažovaná a prácou vyvolané bolesti môžu ustúpiť. Vo všeobecnosti by ste nemali vykonávať také fyzické činnosti, ktoré sú spojené s doskokmi. Berte v pravidelných kúrach chondroprotektíva – 3 mesiace, potom 3 mesiace vysadiť, potom znovu 3 mesiace atd., neskôr bude stačiť 3 mesiace raz ročne. Berte tiež Milgamma N 3x1 3 mesiace.

> reagovať

Danka16  |  6. 11. 2018 (15:11)

Dobrý deň Chcela by som vas poprosiť o radu.Mám 48 rokov mám bolesti medzi lopatkami ktore sa pri praci stupňujú.V noci nemôžem spat na ľavom boku lebo mi buši srdce.Môže to búšiť od chrbtice?Bola som vyšetrena na kardiologii aj neurologii a že to je vraj od stresu.Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:13)

Môže to byť od stresu, ale toto konštatovanie Vás nevylieči. Pokiaľ je príčinou stres – čo najlepšie viete Vy – treba niečo urobiť so stresom. V tom Vám priamo nemôžem radiť, pretože o Vás nič neviem, ale treba hľadať spôsoby odstránenia stresu zo života, alebo jeho kompenzácie. Ďalej: treba si dať vyšetriť chrbticu rehabilitačným lekárom, potom absolvovať rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť vhodné cviky na chrbticu a správne pohybové stereotypy. Cvičiť by ste potom mali denne, minimálne 3 mesiace. Sama si môžete nasadiť Magnerot 500 1- 0 – 1 a Milgamma N 3x1 – počas 3 mesiacov. Lokálne na miesta bolestí používajte antireumatické masti, pred spaním po jedle môžete užiť Ibalgin 400 mg. Ak by ste sama so svojím stresom nevedeli pohnúť, požiadajte o konzultáciu u psychológa – mohol by Vám s týmto problémom pomôcť.

> reagovať

Veronika  |  6. 11. 2018 (8:34)

Po 10 inj ketonal,5 infuzii neodolpasse sa môj stav nezlepšil,odporučila ma doktorka na PRT zákrok ktoré som odmietla,môj stav sa z dňa na deň zhoršuje chodiť pomaly neviem od bolesti krížov ktoré vyžarujú do nôh,stehna,pravá noha ma dlhodobo bolí,Dg 2 r. MRI je chondroza,dorzalna protruzia L4-5,osteochondrozaL5-S1.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:11)

nenapísali ste mi žiadnu otázku, preto neviem, na čo ste zvedavá, na čo mám odpovedať. Prosím špecifikujte, čo chcete vedieť, potom Vám odpoviem.

> reagovať

Martin 18r  |  5. 11. 2018 (16:46)

Dobrý deň, mám problémy od 1/2018- pri nevhodnej pozícii na gauči som si pravdepod. zacvikol nerv na ľavej strane hrude-posledné 2rebrá a sval,rehabilitácie 1mesiac,zabrali na sval ale stále občas na to miesto príde tupá bolesť-inak to nebolí,myslím že to je nerv. Užívam Milgamma N.Pomôže? u neurológa som nebol. 18r.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:10)

Bolesti len s malou pravdepodobnosťou majú nervový pôvod. Pravdepodobne sú to vyžarované bolesti z chrbtice. Rehabilitácia trvajúca mesiac v tom prípade nestačila, musíte denne cvičiť na chrbticu približne 3 mesiace, aby sa bolesti stratili celkom. Milgamma N – 3x1 počas týchto troch týždňov, malo by to pomôcť. Okrem toho by ste sa mali naučiť základy správnych pohybových stereotypov – dá sa to aj cez internet.

> reagovať

Ttinka  |  3. 11. 2018 (20:42)

Prosím vysvetlite mi?L lordóza zachovaná,plynulá.Dextrokonvexná L skolióza.L5/S1 lavostran.paramedialna fokálna protrúzia chondrotického disku s hrúbkou do 4,5 mm a značným fokálnym tlakom na ventr. kontúru durálneho vaku a tiež na ľ.nerv.koreň S1 v odstupe. L4/5ľahký dorzálny bulging disku s ploš. kontaktom na dur.vak

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:29)

Je nám ľúto, ale na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne.

> reagovať

Zuzana  |  2. 11. 2018 (19:08)

Dobry den,mam 46 r.,na MRI mi zistili hemangiom v tele stav.L3 ventrokran.velk.10x8mm.MRI robene kvoli lumbagu-mam bolesti uz mesiac hlavne ked sedim.Tiez protruzia disk.L4/5. Ako sa hemang. lieci a je pricinou mojich bolesti?Je nebezpecny a musi sa operovat?Mozem lyzovat, bicyklovat a navstevovat term.kupele?Vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:28)

Hemangiom v tele stavca predstavuje vedľajší a bezvýznamný nález, ktorý nijako neohrozuje Vaše zdravie. Je to benígne cievne klbko, ktoré sa často nachádza aj na koži a iných orgánoch. Váš strach preto nemá opodstatnenie. Bolesti by sa mali liečiť rehabilitáciou a následne dlhodobým cvičení, aby ste sa ich definitívne zbavili.

> reagovať

t-tinka  |  1. 11. 2018 (12:40)

dobry den co znamena mag.mozgu:T2 tse ax,T2 flair 3mm cor, tra, 3D Flair 3mm sag, tra, cor, T1 3d Tfe, T1 tra, cor, sag, DWI, ADC: vpravo front. na ventralny okraj putamenu nahlieha T2 hypersignálna lézia v sagitalnej rovine dlzky cc 8mm. da sa vyluzit nieco vazne ako skleroza, parkin. lebo ma bolia ruky od ramien dole

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:27)

na MRI je popísaná malá odchýlka od normy, len jedna, ktorú však neviem zhodnotiť v klinickom význame, pretože Vás ako pacientku nepoznám. Skleróza, Parkinson a porážka to však nie sú.

> reagovať

Jozef  |  31. 10. 2018 (10:26)

Môžete mi vysvetliť ľudskou rečou moju diagnózu: Pravostranná preforaminální až foraminární cca 4mm hernie disku s kaudálním sekvestre vel. 5x7x11mm vpravo paramediálně, který utlačuje a diskoluje probíhající kořen S1 vpravo. Foramina oboustranně volná. Je nutná operácia. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:25)

Máte vysunutú platničku, ktorá tlačí na nerv. Operácia by prichádzala do úvahy až vtedy, pokiaľ by komplexná liečba trvajúca približne 6 týždňov nepriniesla žiadne zlepšenie.

> reagovať

Linda  |  31. 10. 2018 (10:23)

Dobrý den,mám silné bolesti levé nohy přes zadní stranu stehna až k patě a na vnější hraně chodidla mravenčení k malíčku Re.: Pseudoradik.koř.sy S1 vlevo při iritaci Slskl. vlevo a statodyn. blok.Ls páteře. Obstřik Mesocain+Novalgin+MgSO4 ,dále léky Novalgin+Mabron Retard150 bolest přetrvává co by jste dál doporučila

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:24)

Rehabilitáciu, súčasťou ktorej by mal byť aj nácvik vhodných cvikov na chrbticu. Tieto cviky by ste potom mali denne cvičiť až rok, aby sa stav trvalo zlepšil. Mali by ste sa naučiť správne vykonávať tzv. pohybové stereotypy, aby sa predišlo recidíve ochorenia. Sama si môžete nasadiť potravinové doplnky – chondroprotektíva a liek Milgamma N. Zo životosprávy treba natrvalo vylúčiť všetky práce, športy a činnosti, ktoré chrbticu preťažujú. Pokiaľ sa stav nezačne do 3-4 týždňov zlepšovať, mali by ste podstúpiť MRI vyšetrenie chrbtice.

Linda  |  7. 11. 2018 (21:02)

Děkuji za vaší odpověď a doporučení, chondroprotektiva (Celadrin Extra) už týden užívám a Milgammu jsem si ihned objednala. Přeji vám a zdravotnímu centru hodně úspěchů.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  12. 12. 2018


sivoko  |  29. 10. 2018 (18:08)

Dobry den,bol som na CT,mam velke bolesti.incipietne degenerativne zmeny skeletu s okrajovou nerovnostou tiel stavcov,nepravidelna sirka klbnej strbiny,znamky spondylozy,spondylartrozy od L1azL5 a S1.Disk bez propagacie.V useku S1 mierna sinistrokovexna skolioza lumbalnej chrbtice.Ako dalej?dakujem za odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:23)

Vo Vašom prípade by po prechodnom preliečení liekmi mala nasledovať rehabilitácia, súčasťou ktorej by mal byť aj nácvik vhodných cvikov na chrbticu. Tieto cviky by ste potom mali denne cvičiť až rok, aby sa stav trvalo zlepšil. Mali by ste sa naučiť správne vykonávať tzv. pohybové stereotypy, aby sa predišlo recidíve ochorenia. Sama si môžete nasadiť potravinové doplnky – chondroprotektíva a liek Milgamma N. Zo životosprávy treba natrvalo vylúčiť všetky práce, športy a činnosti, ktoré chrbticu preťažujú.

> reagovať

t-tinka  |  29. 10. 2018 (17:32)

rada by som sa opytala mam probl. so slabostou ruk zacina to od ramien nevydrzim mat dlho ohnute lakte lebo ruky rychlo trpnu a navru zily citim stale tlak v laktoch akoby v klboch z vnutra ruk.liecim sa na uzkost ale vsetka liecba sa ukonci lebo akoby mi napuchlo svalstvo aj vacky pod ocami citim slaba a unavena zadyc

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:21)

Vaše ťažkosti môžu pochádzať z chrbtice, aj z konkrétnych kĺbov, ale podľa ich popisu určite majú výraznú zložku psychosomatickú. Preto treba liečiť simultánne pohybový aparát – najlepšia je rehabilitácia, aj psychiku. Nemali by ste si vysadzovať lieky na psychiku, alebo rušiť kontakt so svojím lekárom.

> reagovať

jaja  |  29. 10. 2018 (17:32)

Dobrý deň,otcovi po mozgovom infarkte ochabli prehltacie svaly.Nedostal stravu 6 dní,krmili ho.ale nedokázal prehltnúť.Až po mojej urgencii mu zaviedli na 6 deň sondu,primár tvrdil .že je to štandartný postup.Je to vôbec možné?Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:20)

To závisí od miesta v mozgu, kde cievna mozgová príhoda vznikla. Preto by sa nemalo postupovať štandardne, ale individuálne. Môžem Vás upozorniť na to, že otec má nárok na tekutú stravu, ktorú majú pre takýchto pacientov v lekárni, prepláca ju poisťovňa na predpis lekára.

> reagovať

VIERA J.  |  29. 10. 2018 (15:38)

Prosím, ako sa môžem zbaviť bolestí niekedy až neznesiteľných a strieľajúcich do pravého stehna, zápal sedacieho nervu......s diagnózou. mierna dextrokonv. skolioza L chrbtice, poroza skeletu., predny posun L-4 oproti L-5 asi o 10 mm so spondylolýzou L4a naznačený predny posun L3 oproti L4. Chondroza platničkyL4/L5.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:18)

V liečbe potrebujete lieky proti bolesti, ktoré musí naordinovať lekár, ktorý Vás pozná. Nevhodné sa mi javia lieky uvoľňujúce svalstvo. Okamžite by bolo dobré nasadiť bedrový pás, aby sa chrbtica spevnela a podoprela, čo môže znížiť úroveň bolestí. Potom veľmi opatrne musíte začať rehabilitovať pod osobným dozorom skúseného fyzioterapeuta na základe odporučenia rehabilitačného lekára. Takto konzervatívne by ste sa mali liečiť približne šesť týždňov, pokiaľ sa stav nezačne zlepšovať, bolo by dobré prekonzultovať možnosti operácie. Pokiaľ sa stav začne zlepšovať – vydržte, cvičte denne rok. Sama si môžete nasadiť potravinové doplnky – chondroprotektíva a liek Milgamma N.

> reagovať

Nikoleta, 23.  |  29. 10. 2018 (12:59)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo by ste ako skúsený neurlóg mi odporučili, keď trpím chronickými bolesťami hlavy každý deň posledných 5 mesiacov? Mávam aj závrate. MRI a CT mozgu negatívne, z neurologického hľadiska je všetko ok. Je to pre mňa utrpenie:( Ďakujem vopred za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:15)

Charakter bolestí hlavy by bolo treba podrobne rozobrať – v neurológii poznáme viacero druhov bolestí hlavy, ktoré majú rozdielny pôvod a rôzny spôsob liečby. CT a MRI vyšetrenie sú vo väčšine prípadov chronických bolestí hlavy negatívne. Neposkytujú teda ostatok informácií na správnu diagnózu a liečbu. Okrem charakteru bolestí hlavy musí neurológ poznať celú zdravotnú, rodinnú aj sociálnu históriu svojho pacienta, tiež jeho životný štýl. Okrem hlavy musí byť vyšetrená chrbtica, často aj zápalové parametre, oči, uši, zuby, paranazálne dutiny atd. Existujú bolesti hlavy zo stresu, blokády krčnej chrbtice, podráždenia nervov v oblasti hlavy... Píšem to všetko preto, aby ste pochopili, že k príčine vašich bolestí hlavy a k ich liečbe sa neviem vyjadriť. Radu Vám viem dať len jednu: ak Váš neurológ prišiel k záveru, že negatívnymi výsledkami uvedených vyšetrení sa zbavil povinnosti ďalej pátrať po príčine bolestí hlavy a pomáhať Vám, tak zmeňte neurológa – a to čo najskôr. Máme slobodnú voľbu lekára, treba ju využiť.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 280

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.