25. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

15:12

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

2. 10. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


bebe  |  12. 8. 2019 (10:21)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, po seknutí v krížoch mi pretrvávajú bolesti 2 mesiace. Podľa rontgenu je všetko v poriadku, brala som millgammu,dorsiflex. Bolesť sa nachádza dole až v sedacej časti, nie pri platničkách. V okolitých svaloch mám spazmy. Čo by ste mi prosím Vás poradili ďalej robiť, môže to byť nerv?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:15)

Pravdepodobne je preťažená šľachovo-svalová sústava, nesprávne postavenie chrbtice... Nerv menej pravdepodobne. Mali by ste byť vyšetrená a liečená na rehabilitácii, kde by Vás mali predovšetkým naučiť správne cvičiť. Cvičiť by ste potom mali každodenne a dlhodobo, aby sa stav skompenzoval. Naštudujte si na našich stránkach princípy Školy chrbta, pomôže Vám to.

> reagovať

Ivi  |  12. 8. 2019 (7:16)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu mi stále puka pod pravou lopatkou. Myslela som si , že to možno odbúram to pukanie cvičením, je stále horšie. Bolesti na tom mieste nemám, ale pociťujem v strede chrbta pri cvičení, je to nepríjemné. Čo to môže spôsobovať? Zatiaľ nebola som na žiadnom vyšetrení. Ďakujem vopred za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:10)

Je to nestabilita v nejakom kĺbe – s najväčšou pravdepodobnosťou, môže byť zavinená aj oslabením svalov, vrodenou hypermobilitou, narušeným postavením chrbtice, príčin je mnoho. Pomôcť môžu chondroprotektíva a cielená rehabilitácia po vyšetrení rehabilitačným lekárom.

> reagovať

MATA  |  11. 8. 2019 (11:27)

Dobry den.Mam 35 rokov a vyse roka pracujem ako upratovacka.Posledny mesiac ma trapi bolest krizovej casti.Zohnut sa mozem no bolia ma krize a obcas sa mi bolest prenasa popod podbrusko.Moze to byt sposobene stuhnutim krizoveho svalstva?zapricinene stereotypnou pracou?alebo co myslite ze to sposobuje?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:08)

Pri Vašej práci je to pravdepodobne preťaženie tejto časti pohybového aparátu, najmä taká únava svalov. Kúpte si bedrový pás a noste ho počas pracovnej doby. Prevezme časť podpornej funkcie unaveného svalstva a môže sa Vám výrazne uľaviť.


Adrian  |  9. 8. 2019 (21:26)

Dobrý deň prosím o radu. Magnetická ukázala protruziu diskov Th6-7,7-8, Th9 atakovanie koreňovej posvy. V oblasti lopatky som stiahnutý mám pálivú bolesť okolo nej. Cvičím SM systém pri každom potiahnutí sa to ako keby draždi viac a bolesť ide do pazuchy. Viete mi poradiť či tam nieje nejaký zápal alebo čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:05)

SM systém nemusí byť aktuálne pre Vás vhodný, resp. niektoré cviky z neho možno treba vynechať. Cvičenie a túto popísanú reakciu na cvičenie by ste mali prekonzultovať s rehabilitačným lekárom, ktorý Vám celý systém práce na sebe môže vhodne upraviť. Neurológa je možnosť požiadať o predpis lieku typu Lyrika, ktorý je určený na podobné bolesti, redukuje prenos bolestivých vzruchov a môže celý liečebný proces podporiť. K tomu skúste Milgamma N, efekt liečby by sa mal znásobiť.

> reagovať

Boba  |  9. 8. 2019 (13:28)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo znamená tento môj nález a čo sa s tým dá robiť? V C5/6/7 diskrétne zn. osteochondrózy a diskrétne vyklenovania diskov. V C6/7 až plochá 3mm protrúzia disku s anulárnou dorzálnou trhlinou, v teréne úzkeho spin. kanála. Bez C myelopatie. Napriamená C lordóza.

MUDr. Ester Točíková  |  9. 8. 2019 (13:34)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

Matej  |  9. 8. 2019 (13:01)

Dva tyzdne dozadu v patek rano som mal hnacku a krce v bruchu konkretne po celom bruchu trvalo to asi 2 dni pak to preslo o 4 dni nato som odcestoval na dovolenou tam to v patek o tyden presne rano zacalo zas neznesitelne krce a hnacka ted je dalsi patek a krce sou slaby ale hnacku furt mam dietu mam take ...nezvracel

MUDr. Ester Točíková  |  9. 8. 2019 (13:34)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo sa chcete opýtať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

> reagovať

Ľubuška  |  9. 8. 2019 (10:06)

Mám velké bolesti v oblasti sedacieho nervu,užívam dorsiflex, inj.Almiral, tbl. Milgamma N, ale žiadne zlepšenie nenastáva. Som zúfalá, neviem spať . Prosím . pomohli by mi plynové injekcie? Ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré!

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:06)

reakcia na plynové injekcie je veľmi individuálna, vo Vašom prípade bude závisieť od príčiny bolestí sedacieho nervu. Ale pokiaľ Vám môžeme poradiť – neužívajte dlhodobo Dorziflex, uvoľňuje svalstvo a chrbtica stráca oporu, čo môže bolesti zhoršovať. Skúsiť možno nosenie bedrového pásu (aj v noci, pokiaľ ho budete znášať a kým sa bolesti neutíšia), svojho neurológa skúste požiadať o liek odvodený od antiepileptika, tieto lieky sú účinné na silné a chronické bolesti, kde bežné analgetiká a tzv. nesteroidné antireumatiká nepomáhajú. Pokiaľ je príčinou bolestí tlak vysunutej platničky na sedací nerv, požiadajte neurológa, aby Vás poslal na liečbu ozónom, mohla by byť podstatne účinnejšia, ako plynové injekcie. Pomôcť by mohol aj obstrek nervu kortikoidom pod CT.

> reagovať

Martin  |  8. 8. 2019 (23:38)

aku liecbu doporucujete? znizena vyska intervertebralnych priestorov C5-6 napriamene lordoticke postavenie C5 diskr. centr protruziou s kontaktom na dur. vak C6 s later. protruziou vlavo cca 2.2mm, s kontaktom na dr. vak, moznym kontaktom na ventr odstup radix osteofyty v segemnte C5.6 dorsalne s kontaktom na dur. vak

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:07)

liečba nie je závislá len na MRI vyšetrení, ale najmä na klinickom stave pacienta, jeho veku a pridružených ochoreniach. Vo všeobecnosti sa na liečbu používajú tzv. nesteroidné antireumatiká, analgetiká, rehabilitácia, dlhodobé individuálne každodenné cvičenia a zvládnutie princípov Školy chrbta.

> reagovať

Slnecnica  |  8. 8. 2019 (9:39)

Dobrý deň,pri sedení mám tupú bolesť na zadnej strane ľavého stehna tesne pod zadkom,niekedy aj pri chôdzi.Pridružila sa bolesť ľavého ohanbia (gynek.vyšetr OK).Absolvovala som rehabilitácie,načas pomohli,cvičím každý deň.MR,CT- posunutý stavec(nevyvinutý-vrodené),odporúčajú mi operáciu.Je toto príčina,iné riešenie?

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:08)

môže to byť príčina. Pokiaľ máte z operácie obavy, skúste požiadať svojho neurológa o liek odvodený od antiepileptika, tieto lieky sú účinné na silné a chronické bolesti, kde bežné analgetiká a tzv. nesteroidné antireumatiká nepomáhajú. Ak by Vám dostatočne zlepšil kvalitu života, mohol by byť riešením Vášho problému.

> reagovať

Michaela  |  7. 8. 2019 (10:16)

Dobrý deň prosím vás mám hrb na krku a bolesti medzi lopatkami už 3 roky, na rtg mam esovitu skoliozu a 3 stavce majú zbrusené hrany. Mam z toho migrény a nemôžem od bolesti spávať, dá sa niečo urobiť aby som nemala ten hrb a bolesti? Cvičím sm system, vankúše aj matrace striedam. Správam na bruchu a mam veľké prsia.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:29)

Váš stav je pravdepodobne dekompenzovaný, bolo by treba urobiť liečebnú kúru s liekmi. Najvhodnejšie a najúčinnejšie by boli infúzie s antireumatikom, ale v infúziách by sa nemali podávať žiadne lieky uvoľňujúce svalstvo, pretože by mohli stav zhoršiť. Pomohli by aj obstreky záhlavia a krčnej chrbtice. Možno aj injekčne podať jednorázovo depotný kortikoid Diprophos, do svalu, o 10-14 dní možno podanie zopakovať. Tak by sa tiež mohli dosiahnuť dobré výsledky. Celý systém cvičení odporúčam nechať skonzultovať s rehabilitačným lekárom, možno aktuálne cvičenia vynechať, alebo zmeniť – k tomu sa však možno vyjadriť len po osobnom vyšetrení. O liečbu treba požiadať neurológa a rehabilitačného lekára, musí Vás k nim poslať obvodný lekár.

> reagovať

Simony91  |  7. 8. 2019 (8:09)

Dobry den prosim Vas uz tyzden sa v noci budim a nemozem spat pretoze ma budi bolest v lavej ruke. Bolesti mavam aj v nohach. Odbery krvi mam a su v poriadku. Lekar mi doporucil nakolko mam sedave zamestnanie pohyb. Nohy boliet trochu prestali ale ta ruka vobec. Mozem mat zablokovanu krcnu chrbticu? Pomoze mi masaz?

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:09)

Vaše ťažkosti môžu pochádzať z chrbtice, ale pokiaľ nie je chrbtica zdravá, bez problémov, klasická masáž jej môže ublížiť. Požiadajte obvodného lekára, aby Vás poslal na rehabilitáciu, kde Vám môžu odborne pomôcť. Mali by Vás naučiť cvičiť vhodné cviky na chrbticu a tiež správe pohybové stereotypy, princípy dynamického sedu a poprípade odporučiť vhodné ortopedické pomôcky.

> reagovať

prešov  |  6. 8. 2019 (19:29)

Dobrý deň môj problém stále má bolia svaly,hlavne po fyzickej zátaží ale ide o to že aj po malej napríklad len po vysávam byt alebo len vykonám malé domáce upratovanie,pomalá chôdza alebo bežné činnosti nič namáhavé a po čase mám bolesť prirovnávam svalovke. Vlastne mám stále svalovku.

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:10)

príčina týchto ťažkostí môže byť banálna, ale môže sa za nimi skrývať aj ochorenie svalov alebo tzv. nervo-svalového prenosu. Bez osobného a hlbšieho vyšetrenia neurológom nemožno diagnózu určiť a teda ani liečbu. Preto Vám odporúčam návštevu neurológa – čím skôr.

> reagovať

Elila  |  6. 8. 2019 (19:09)

Dobrý deň, mám týždeň po operácii L5S1, dostala som titánovo-keramickú platničku. Dnes mám dosť silné bolesti v pravej nohe. Chcem sa spýtať aké lieky od bolesti si môžem dať keď beriem 3/1 milgamma N. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:11)

skúste lieky – nesteroidné antireumatiká (napr. Ibalgin 400 mg 3x1 po jedle spolu s MIlgamma N 3x1). Oba lieky sa budú vzájomne podporovať.

> reagovať

Marcela  |  6. 8. 2019 (18:15)

Dobrý deň,poprosím vysvetliť nález dakujem....Oploštená LS lordóza, Tarlovova cysta S2 vľavo do 10 mm. Konus miechy vo výške Th12, osteochondróza L4-S1, Modic gr.2 L5-S1,,relat.sinal. stenóza L3-4,L4-5,pooperačné preforaminálone adhézie L5-s1 vlavo ,operácia L5-S1 vľavo v roku 2014

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (9:19)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

Blaža 40  |  6. 8. 2019 (14:00)

Dobry den bola som na MR a chcela by som vas nazor:NAPRIAMENIE C LORDOZY,OSTEOCHONDROZA C4,-6SO SEK.SPON.SO STENOZOU,U KKVERTEBRALNA ARTROZA,TARLOVOVE CYSTY FO C6_7.USEG.C5,6MEDIOLAYERALNE PREFORAMINALNE VPRAVO HERNIA DISKU BEZ SEKVESTRA poprosim poradte nerozumiem Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (9:19)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

Marcela  |  6. 8. 2019 (12:32)

Dobrý deň, mám bolesti krčnej chrbtice vyražajúce do záhlavia a temena hlavy. Chcem sa spýtať, či bolesť temena hlavy na jednej strane môže mať súvis s krčnou chrbticou. Vopred ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:12)

môže, ale nemusí – v oblasti záhlavia môže byť podráždený aj tzv. záhlavový nerv. Toto samostatné podráždenie sa volá neuralgia a lieči sa špeciálnym spôsobom, veľmi môžu pomôcť obstreky tohto nervu. Liečbu vykonáva neurológ.

> reagovať

Henrich   |  6. 8. 2019 (8:36)

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie: Protrúzia disku L4/L5 medio-paramediálne​ vpravo, s propagáciou kraniálne, s anulárnou fisúrou, s miernym tlakom na durálny vak, s miernym tlakom na intraspinálny odstup koreňa L5 vpravo a s kontaktom na intraspinálny odstup koreňa L5 vľavo. Bulging disku L2/L3 preforaminálne​ vpravo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (9:20)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

Nikola  |  5. 8. 2019 (22:46)

Dobrý večer chcem sa opýtať manžel bol operovany na chrbticu ma zosrobovany 10 a 11 stavec. Od tej operácie mu neustále prichádzajú pichľave bolesti pri vstavani do krížov a hocikedy dostáva kŕče do pravej nohy v litkovej časti nohy až také silné a dlhotrvajúce ze vykruti nohu 90 stupňov neviete poradiť prosím ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:13)

popísané ťažkosti môžu súvisieť s poruchou driekovo-krížovej chrbtice po operácii, ale môžu súvisieť aj s operovanou oblasťou, manžela by mal v každom prípade kvôli týmto ťažkostiam čo najskôr vyšetriť neurológ.

> reagovať

Michaela  |  5. 8. 2019 (22:07)

Dobrý deň prosím vás už 3 roky trpím na bolesti chrbtice medzi lopatkami, chiro ani masáže nezaberajú, cvičím sm system, 10 rokov som pracovala v kancelárii a mam predsunutu hlavu dopredu, hrb na krku, na rtg mi zistili zbrusené 3 stavce a esovitu skoliozu. Správam na bruchu,často mávam migrény a zvraciam

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (9:22)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo sa chcete opýtať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

> reagovať

Aja  |  5. 8. 2019 (21:50)

Dobrý deň! Pred týždňom som bola na operácií platničky L5/S1. Všetko sa zdalo byť v poriadku. Trochu mám necitlivé chodidlo ľavej nohy, to je vraj po operácii bežné (vysunutá platnička mi dráždila nerv do ľavej nohy). Predvčerom mi začali bolesti zase po celej dĺžke nohy + bodavé v bedrovom kĺbe. Je to normálne?

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:15)

nie celkom. Môžu to byť prechodné ťažkosti, ktoré sú prejavom adaptácie chrbtice na novú situáciu, ale aj prejavom priameho dráždenia nervu v oblasti chrbtice. Podľa popisu sa to odlíšiť nedá, bolo by vhodné osobné vyšetrenie neurológa. Operovaná chrbtica by mala byť chránená bedrovým pásom.

> reagovať

Michchal  |  5. 8. 2019 (20:46)

Dobrý deň.Pred 8 mesiacmi mi diagnostikovali exteuziu (2-3 stupen) disku L5/S1,bulging (1-2)stupen L4/L5.Podstupil som liečbu v nemocnici, príznaky ustúpili.Začal som cvičiť sm system.Nasledne po mesiaci som mal 2x blokadu. Teraz zasa bolesti aj s vyžarovanim do boku stehna.Mam Pokračovať v cvičení?Nezhoršuje mi stav?

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:17)

popísané ťažkosti môžu byť následkom alebo nesprávne zvoleného cvičebného systému ( v tomto prípade SM), alebo nesprávne vykonávaných cvikov, čo je asi skôr možné. Dúfam, že ste sa SM systém učili pod vedením skúseného fyzioterapeuta, ktorý na Vás pri nácviku osobne dohliadal. V každom prípade by bola vhodná návšteva rehabilitácie, kam Vás môže poslať na kontrolu obvodný lekár. Rehabilitačný lekár najlepšie posúdi, čo je príčinou zhoršenia a urobí potrebnú nápravu.

> reagovať

svetlana  |  5. 8. 2019 (13:16)

Dobrý deň, poprosím o vysvetlenie:Mediálne vyklenutie disku C3-4 s komprimáciou dur. vaku. Dorz. vyklenutie (bulging) disku c4-5, ktoré komprimuje priľahlý povrch vaku. Dorz. vyklenutie (bulging) disku C5-6, ktoré komprimuje priľahlý povrch miechy a predný koreň oboch nervov C6. Intervert. osteochondróza C4-5 a C5-6.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (9:23)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

Tatjana  |  5. 8. 2019 (12:49)

Dobry den.Mam 3 mesiace zapal sedac.nervu pola nevrologa.nic mi nepomohlo ani infuzie.Bolesti si intenzivne do zadnej strany stehna.Chcem sa spytat na infuziu Neodolpasse a kto mi to moze predpisat ked ma lekarka riesi len baclofenom a dorziflexom.dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:20)

Baclofen a Dorziflex (obzvlášť, pokiaľ ich beriete v kombinácii), nie sú vhodné na dlhodobé podávanie u silných bolestí. Vhodnými liekmi sú tzv. nesteroidné antireumatiká a pokiaľ neúčinkujú, tak lieky odvodené od antiepileptík, či krátkodobá kortikoterapia. Uvedené infúzie Vám môže predpísať neurológ.

> reagovať

mamuckova  |  5. 8. 2019 (10:28)

Dobrý deň, mám pri sedení tupú bolesť na zadnej strane stehna. MR vyšetrenie:multietážové zmeny kombináciou diskogénnych aj spondylogénnych príčin,max.tiesnenia miešnych koreňov v etáži L5/S1,kde ventrolistéza L5 gr. II,foraminálne priebehy miešnych koreňov L5 komprimované na podklade zmien.Prosím vysvetliť,poradiť.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (9:24)

je mi ľúto, ale otázky ohľadom vysvetlenia, popisu RTG, CT, MRI a prekladu latinských správ z vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej poradne.

> reagovať

Andrea  |  2. 8. 2019 (17:01)

Mám silne bolesti nôh, najmä v noci až take palenie nôch. Bolia ma aj kríže a nohy mam velmi slabe,najmä pravú.Neurolog mi dal Almiral injekcie. Vybrala som zaťiaľ piatu ale nezaberá mi. Môže to byť platnička?

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:21)

môže, ale nemusí, to závisí od druhu neurologického poškodenia. Pokiaľ injekcie nepomohli, j potrebné odborné vyšetrenie neurológa, prípadne ďalšie vyšetrenia podľa jeho zváženia (RTG, CT...).

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 328

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.