Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Misel  |  26. 8. 2019 (1:02)

Dobrý deň mam 41 rokov a pred 11 rokmi ma operovali v bedrovéj časti L4_L5 od tej doby mávam stále problémy s chrbticou Ale v poslednej dobe už mesiac pociťujem nepríjemné bolesti v pod pravou lopatkou a pravým bokom vystrelujuce do celej chrbtice bodava bolest aj vnoci som 11mes po pôrode co by mohlo byt na príčine?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:19)

Už pred tehotenstvom ste mali určitú poruchu chrbtice, ktorá ju robila menej odolnou voči záťaži. Tehotenstvo a nasledujúci pôrod predstavuje pre každú chrbticu výraznú záťaž – mení sa statodynamika celého pohybového aparátu. Po pôrode nasleduje kojenie, starostlivosť o dieťatko, čo môže ďalej preťažovať chrbticu, je to fyzicky náročné, takže táto námaha môže ďalej dekompenzovať dovtedy zvládanú poruchu. Ale netreba sa vzdávať. Liečba by mala byť v rukách rehabilitácie, kde by Vám mali predpísať vhodné ortopedické pomôcky (budete ich nosiť len dočasne, nebojte sa), RHb procedúry a cvičenia, ktoré pomaly a postupne budú všetko dávať do poriadku. Lieky aj Milgamma N sú otázne, pokiaľ kojíte, nemôžete ich užívať. Vtedy odporúčame magnézium a náplasti, masti a gély na prírodnej báze, s výberom Vám poradia v lekárni.

> reagovať

Monika 25  |  25. 8. 2019 (16:25)

Dobrý deň. Mám bolesti hlavy v zahlavi, tuhnutie krku a šije a najhoršie sú závraty. Vybrala som rehabilitácie aj cvičím a úľavu cítim minimálnu. Pracujem ako instrumentarka čiže stojím v jednej polohe plus stres,klimatizácia. Myslite že je potrebné MRI?som dosť zúfalá a bojím sa že to vôbec neprejde. Trvá to uz mesiac

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:18)

Pokračujte v cvičení, úľava prichádza niekedy až po 3 mesiacoch každodennej práce na sebe, človek je „za vodou“ približne po roku, ale ani potom nesmie celkom prestať cvičiť. Počas výkonu práce by Vám mohol pomôcť krčný golier aj bedrový pás, ktoré chrbticu vystabilizujú a spevnia, pokiaľ si nevycvičíte vlastný svalový korzet. Ale aj potom pri dlhších operáciách môžu byť vítanou pomocou. Tiež eliminujú následky klimatizácie. Krčný golier môže rýchlo zmierniť závraty. Dajte si pozor na pitný režim, hypotenzia môže zhoršovať všetky popísané ťažkosti. Na závraty môžete skúsiť aj homeopatický Vertigo heel – v príbalovom letáku je návod na užívanie. Predpísať Vám ich môžu aj na rehabilitácii. Čo sa týka stresu – jediná možná cesta je – zvýšiť vlastnú odolnosť voči stresu. Skúste požiadať nejakého seriózneho psychológa, aby Vám s ním pomohol. Existujú rôzne techniky zvládania stresu a fungujú. Celkovo a perspektívne by Vám mohli pomôcť bojové umenia – nie ako súboj, fyzický boj, ale ako jedna z vynikajúcich možností tréningu koncentrácie a pokoja. Tie by Vám mohli zlepšiť aj bolesti chrbtice. Držíme palce, kolegynka.

> reagovať

Nikoleta, 24  |  25. 8. 2019 (9:29)

Dobry den, dlhodobo, denodenne pocitujem v hlave busenie srdca, stale citim ako mi v hlave bije srdce, vacsinou bezbolestne pulzovanie spojene so zavratmi. Cim to moze byt sposobene, a aka je vhodna liecba? Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:17)

príčin popísaných ťažkostí môže byť viacero – od celkom banálnej poruchy krčnej chrbtice cez následky stresu až po napríklad nejaké cievne zmeny. Ak sa majú tieto ťažkosti zodpovedne liečiť, musí sa nájsť ich príčina. Diagnostika aj následná liečba bude patriť do rúk neurológa, neodporúčame Vám experimentovať so sebou a ostať bez odborného vyšetrenia. Môže to byť nebezpečné.

> reagovať

Ada  |  23. 8. 2019 (13:50)

Dobry den,vyše 4týzdnov mam tŕpnutie v ĺavej ruke palca a ukazováka.zo začiatku to bolo asi 5x denne,teraz je to viac ako 10x,či cez deň tak aj v noci.Tiež mňa trapia aj bolesti chrbtice.Viete mi poradiť,čo a ako?Ďakujem krásne za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:16)

Tŕpnutie ruky môže byť spôsobené poruchou krčnej chrbtice, ale môžete mať aj tzv. syndróm karpálneho tunelu (útlak nervu v oblasti zápästia), alebo aj-aj. Diagnostika a následná liečba vyžaduje osobné vyšetrenie neurológa. Pokiaľ sa k nemu dostanete, sama môžete skúsiť tieto voľne predajné lieky: Milgamma N 3x1, Aescin 3x1 a Magnerot 500 1-0-1. Aj na našich stránkach si môžete načítať pod názvom Škola chrbta zásady správneho zaobchádzania s chrbticou a začnite ich praktikovať.

> reagovať

Elita  |  22. 8. 2019 (20:10)

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať. Mám prácu kde montujem krby takze som často skrčeni na malej stoličke. Asi pred rokom som začal mat bolesti v krížoch hlavne na ľavej strane. Skúšal som Liek Milgama rôzne maste na bolesť krížov. až na koniec som chodil na injekcie armiral. Bolesť ustúpila ale iba na chvíľku.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:15)

Mala by sa urobiť diagnostika – minimálne RTG vyšetrenie. V práci by ste mali nosiť bedrový pás, ktorý Vám spevní chrbticu pri tej vynútenej polohe, ktorú ste popísali. Denne by ste mali cvičiť kompenzačné cvičenia na celú chrbticu. Mohli by Vás ich naučiť na rehabilitácii, alebo si ich načítajte aj na našich stránkach – Škola chrbta. Mimoriadne by Vám mohla pomôcť rehabilitácia dýchania – aj keď to môže znieť pre neodborníka absurdne, správny spôsob dýchania posilňuje svalstvo spevňujúce chrbticu. Správne dýchať vedia vlastne len školení ľudia, bežný človek dýcha nesprávne a to je tiež jedným z dôvodov degenerácie chrbtice.

> reagovať

Gubo  |  22. 8. 2019 (15:17)

Dobrý deň, poprosim vysvetliť: Generalizované vyklenutie disku L4-5 ktore komprimuje ventrál. povrch dur. vaku ľavý koreň L5. Menšie generalizované vyklenutie disku L5-S1. Degeneracia disku L2-3,L3-4 2.stupna L4-5 3.stupen L5-S1 4.st. L5-S1 typ MODIC II. Deformacna spondyloza. Interverteb. spondylartoza. Ďakujem pekne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:12)

Na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne.

> reagovať

Denisa  |  22. 8. 2019 (10:39)

Dobry den.Prosim vas co znamena zacinajuci korenovy sy L5 I.sin v zmysle senzitivnej zlozky?A este laesio disci L5-S1.Je to poskodebie platniciek alebo aj nervu?Aka dlha moze byt liecba a mozem po liecbe normalne pracovat bez obmedzenia?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:11)

Odpoveď: diagnózy znamenajú, že poškodená platnička tlačí na nerv idúci do nohy, čo vyvoláva bolesti a obmedzenie pohyblivosti. Liečba závisí od stavu pacienta, veku, pridružených chorôb. V zásade sa používajú lieky proti bolesti, predpísať ich musí lekár, k tomu voľne predajná Milgamma N môže ich efekt znásobiť. Nevyhnutnou a nosnou súčasťou liečby je rehabilitácia, nácvik správnych pohybových stereotypov a každodenné dlhodobé cvičenie RHB cvikov na celú chrbticu. Práve tento správny pohybový režim môže priniesť trvalé zlepšenie až vyliečenie.

> reagovať

Katarínka  |  22. 8. 2019 (10:06)

Dobrý deň.Bolieva ma veľmi,až tlačí dolná časť chrbta,ide to do brucha,až tam ma bolí a do noh.Z čoho to može byť? A može byť z toho z krčnej chrbtice také dusenie,zvieranie v ústach,alebo to bude z uzla štítnej žľazy.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:10)

Poruchy dýchania môžu mať psychický pôvod, uzol štítnej žľazy je menej pravdepodobný, prispievať k nim môže aj porucha chrbtice. Bolesti dolnej časti chrbtice, brucha a nôh súvisia pravdepodobne s poruchami chrbtice. Bez osobného vyšetrenia nemožno určiť presnejšiu diagnózu., odporúčame vyšetrenie a liečbu na rehabilitácii, nácvik princípov Školy chrbta (môžete aj cez naše stránky) a Milgamma N 3x1.

> reagovať

JOHANA  |  22. 8. 2019 (7:47)

Dobrý deň. Pred 2 týždňami som sa z drepu načiahla za vnučkou. Spadla som do ľavej strany.Počula som dlhší zvuk a bolesť na zadnej strane stehna.Teraz cítim bolesť a pálenie na kostrči a vľavo vzadu v okolí pásu. Dg. Afekcia Si l.sin. Je to vážne. Môžem rehabilitovať? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:08)

Musíte rehabilitovať. Pomôcť by mohli aj obstreky sakroiliakálneho kĺbu, ktoré Vám môže urobiť neurológ, alebo ortopéd.

> reagovať

Gabriela  |  21. 8. 2019 (15:24)

Dobry den, boli ma krc.chrbt., prava strana chrbta pod lopatkou smerom nadol, citlive zadne spodne rebro na dotyk, odtial citim stipanie, palenie, stuhnutost pozdlz celeho boka, niekedy sa taha az do klbu a nohy. Usg brucha v poriadku, neurologiom dop. len cvicenie. Som hypermobil., tetanicka. Staci len rhb?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:07)

Tetatnický syndróm znamená pre prax znížený prah bolesti, preto všetky príznaky pochádzajúce z narušenej chrbtice zhoršuje. Pokiaľ by sa mal Váš stav definitívne zlepšiť, bude treba pracovať aj s tetanickým syndrómom, aj s chrbticou. Čo sa týka chrbtice, cvičenia sú naozaj vynikajúce, ale systém cvičení by Vám mali vybrať na rehabilitácii, kde by Vás mali naučiť aj základné princípy Školy chrbta. Ako hypermobilná by ste nemali cvičiť taký systém, ktorý zvyšuje pružnosť pohybového aparátu (preto je najvhodnejšie odborné vedenie na RHB). Tetanický syndróm je problém na dlhý čas, ale dá sa to, ak človek naozaj chce. Okrem odporučení neurológa Vám môžeme poradiť dennú konzumáciu čerstvých štiav – odšťavené ovocie a zelenina ( napr. jeden deň zelenina, iný ovocie), s dodržaním čo najväčšej pestrosti použitých surovín, pomôcť môžu aj koloidné minerály, kvalitné možno objednať aj cez internet. Dajte si vyšetriť potravinové alergie, ktoré stoja za viacerými ochoreniami s prejavmi tetanického syndrómu. Nájdite si spôsob práce so sebou, ktorá bude zvyšovať Vašu vnútornú stabilitu – musí Vás to baviť, nič nasilu. Môžu to byť meditácie, pomoc psychológa, kouča, bojové umenia – dôležité je ale byť vedená odborníkom, nie šarlatánom. A potom treba vydržať – cvičiť a pracovať so sebou denne, trpezlivo, nie je možné, aby sa výsledok neobjavil, ale upozorňujeme – trvá to dlho, mesiace až rok, kým sa začnete definitívne cítiť inak – lepšie a zdravo. Držíme palce.

> reagovať

Valeria  |  21. 8. 2019 (12:44)

Dobry den chcela by som sa opytat :V urovni Th10/11 I.dx spondylartr.zmeny s presahovanim do spinalneho kanala s utlakom miechy dorzalne bez znamok myelopatie.Mp Th10/11 je plosne vyklenuta do 2 mm skontaktom na miechu ventralne. Mp Th12/L1 je vyklenuta do 1,6 mm bez utlaku neurostruktur.Ci je nutna operacia.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:05)

Tento stav by sa mal riešiť konzervatívne. Liečba musí byť komplexná, okrem vhodných liekov (musí nasadiť lekár) je jej nosným prvkom vysoko individuálna a odborná rehabilitácia s dlhodobým vedením, dlhodobé každodenné cvičenie, nácvik a zvládnutie kompletnej Školy chrbta (načítate aj na našich stránkach), veľmi by Vám mohla pomôcť rehabilitácia dýchania, ktorá mimoriadne zlepšuje stav chrbtice. Treba veľa trpezlivosti a veľkú sebadisciplínu, aby sa stav skompenzoval až do pocitu zdravia, ale mohlo by sa to podariť. Výsledky prichádzajú pomaly, často to trvá aj 3 mesiace, kým sa začnete cítiť lepšie. Preto vydržte. Držíme palce.

> reagovať

Ingrid  |  14. 8. 2019 (9:06)

Dobrý deň , mám prasknutú platničku v segmente L4-L5, kde mi bolesť vystrelovala do pravej nohy sedací sval a lýtko, som po ozone, cvičím každé dve hodiny Mckenzie a užívam 3x za deň milgammu a magnezko, bolesť sa už vytráca ale začali má trápiť zasklby svalov v nohách ale aj v ruke ? Spôsobuje to chrbtica?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:53)

Nie. Kúpte si potravinový doplnok Stop kŕčom a denne ho berte. Ak sa zášklby nestratia, musíte ísť k svojmu obvodnému lekárovi, ktorý musí zrealizovať potrebné vyšetrenia. Najpravdepodobnejšou príčinou zášklbov je nejaká poruchy minerálového metabolizmu. Stop kŕčom môže tú najhoršiu poruchu opraviť. Ale aj keď ju opraví, odporúčam Vám kúpu koloidných minerálov a berte ich mesiac – dva, aby sa organizmus saturoval. Druhou možnou príčinou je nejaká porucha štítnej žľazy, potom už prichádzajú do úvahy neurologické ochorenia.

> reagovať

Katka  |  13. 8. 2019 (23:34)

Dobrý deň, z dôvodu bolesti hlavy som absolvovala Mri mozgu+MRA intrakran. tepien... záver je všetko ok, bez zmien, patológie... jedine mám Konštitučnú hypopláziu sinus sigmoideus et transversus l.dx. Môže mat uvedené vplyv na ľavostrannú bolesť hlavy pri výraznej zmene počasia? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:51)

Nie, tie splavy v tom nehrajú vôbec žiadnu úlohu, to je vrodená varianta žilového systému, ktorá je klinicky nemá – nespôsobuje ťažkosti. Za bolesti hlavy bude preto zodpovedná krčná chrbtica a meteosenzitivita – citlivosť na počasie. Ale aj s tým sa dá pracovať – napríklad otužovaním sa takáto precitlivelosť na počasie znižuje až stratí.

> reagovať

Jozef  |  13. 8. 2019 (23:28)

Prosim Vas zobudil som sa jedno rano a odvtedy ma boli lopatka a bolest mi vyzaruje az do ruky. Miesto mam teplejsie, mierne napuchnute. Chodim s tym uz 4 tyzdne na rezonanciu a el. Imuplzy, bral som aj atb, co mi predpisal chirurg. Nic z toho nezabera, bolesti su horsie.Akeho lekara mam navstivit. Chirurg nevie pomoct

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:48)

S najväčšou pravdepodobnosťou je prítomná porucha chrbtice. Požiadajte preto obvodného lekára, aby Vás poslal na rehabilitáciu (vyšetrenie + liečba), alebo k neurológovi, kde sa však teraz dlho čakáva. Sám si skúste lepiť antireumatické náplasti na bolestivé miesta, užívať nesteroidné antireumatiká, ktoré Vám môže predpísať aj obvodný lekár. Ten by tiež mal zvážiť RTG vyšetrenie chrbtice.

> reagovať

Adrian  |  13. 8. 2019 (21:33)

Dobrý deň Magnetická ukázala protruziu diskov Th 6-7,Th7-8 a Th 9 atakovanie koreňovej pošvy mám pálenie za lopatkou a ide to do pazuchy bolesť a pohybom ruky hore dole sa to zhoršuje ako keby som niečo dráždil viete mi poradiť kde je problem? Alebo čo robiť? SM systém to viac dráždi. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:47)

Postavenie a funkcia hrudnej chrbtice sú narušené, toto vyvoláva popísané bolesti. Správny liečebný postup je taký, že najskôr treba utíšiť bolesti. Vhodná je dvojkombinácia liekov nesteroidné antireumatikum + Milgamma N, dávky liekov by sa mali na začiatku liečby približovať maximálnym denným dávkam, antireumatikum treba užívať po jedle. K tomu sa môžu aplikovať lokálne antireumatické masti, gély, náplasti. Všetko môže predpísať obvodný lekár, ale takéto prípravky sú aj voľne predajné, v lekárni Vám s nimi poradia. Keď sa bolesti utíšia, treba začať s rehabilitáciou. SM systém nemusí byť pre Vás ten najvhodnejší – rehabilitáciu by mal viesť a dozorovať odborník – RHB lekár a ním poverený fyzioterapeut. Mali by ste zvládnuť komplexne princípy Školy chrbta, o ktorých sa dočítate aj na našich stránkach. Musíte na sebe aktívne každodenne a dlhodobo pracovať, kým sa porucha chrbtice skompenzuje.

> reagovať

janinka  |  13. 8. 2019 (20:06)

Dobrý večer,CT mi bolo zistené,že mám protruziu disku L5-S1.Podane mi boli infúzie,afllamil,dorsiflex zaldiar.Bolesti trochu povolili,nie úplne a bol mi podaný i obstrek ,po ňom cítim väčšiu bolesť v krížoch, žalúdku a pocit na zvracanie Čo robiť .Môžem používať biolampu? ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:43)

Môžete, ale Vašej liečbe celkom chýba rehabilitácia, na ktorú sa žiadajte. Poslať Vás na ňu môže aj obvodný lekár. Dorziflex by ste nemali užívať dlhodobo, môže príliš uvoľniť svalstvo a spôsobovať zhoršenie stavu. Zhoršenie po obstreku možno pripísať vedľajším účinkom lieku, tieto príznaky prejdú. Žiadajte sa na rehabilitáciu, naštudujte si princípy Školy chrbta (aj na našich stránkach) aby ste sa podrobne poučili, čo liečba chrbtice vyžaduje. Na prechodnú dobu by Vám mohlo pomôcť aj nosenie bedrového pásu, ktorý Vám môžu predpísať na rehabilitácii.


Iva  |  13. 8. 2019 (17:37)

Dobrý deň, môže nadmerné potenie na tvári, dekolte, a podpazuší, súvisieť s krčnou chrbticou? Ťažkosti trvajú asi rok. Je to nepríjemné, nakoľko aj pri menšej fyzickej aktivite po mne stekajú veľké kvapky potu. Bolo mi odporučené neurologické vyšetrenie. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:39)

Takéto príznaky krčná chrbtica nevyvoláva.

> reagovať

Milan  |  13. 8. 2019 (12:57)

Dobrý deň,včera som bol na odber krvy a pri odbere som zacitil ostru bolest akoby mi rukou prešla elektrina a hned som ju mal necitlivu a stale to trva (necitim dotyk citim len “mravcenie” ) a aj bolesti pri pohybe.Vraj by to mohol byt poskodeny nerv. Mám z toho vážne obavy a chcel by som vedieť ako dlho trva liečba?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:38)

Určite nemáte poškodený nerv. Pokiaľ Vám pri odbere krv zobrali, znamená to, že vpichnutá ihla bola v žile a nie v nerve, ktorý má aj iný priebeh, ako žila. Keby Vám pri odbere pichli do nervu, revali by ste od bolesti ako tur. Najpravdepodobnejšie máte psychickú reakciu na odber, odporúčam na prechodnú dobu ľahké sedatíva, alebo jednoducho na príhodu zabudnúť a potom sa všetky príznaky stratia.

> reagovať

Sandra  |  13. 8. 2019 (12:12)

Mám bolesti na chrbtici s tým že mám medzi štvrtým a piatim stavcom vyrástok, trpnu mi nohy a už mi musia pomáhať pri vstavani pretože nezvládam sa postaviť od bolesti Viete mi pomôcť ?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:36)

Cez internet Vám pomôcť môžem len tak, že Vám poradím, čo máte robiť. Predovšetkým sa zveriť do rúk odborníkov – neurológ v spolupráci s rehabilitačným lekárom. Oni musia riadiť Vašu liečbu. Lekári však pacientovi vedia pomôcť len čiastočne, chorí na chrbticu sa musia začať o seba starať sami podľa návodov, aké od lekárov a fyzioterapeutov dostanú. Predovšetkým treba po úvodnej rehabilitácii každodenne cvičiť – dlhodobo, týždne, kým sa problém vykompenzuje. Treba zvládnuť princípy Školy chrbta – dočítate sa o nej aj na našich stránkach.

> reagovať

zuzana492004  |  13. 8. 2019 (11:52)

M501 poškodenie krčnej medzistavcovej platničky s radikulopatiou. Pacientka s bilaterálnym cervikobrachym syndrómom, frekventuria. Podla MR C-segmentu nález významných osteochondroz ID C4/5,C5/6,C6/7 so stenozou spinalneho kanála az kompresiou miechy ale bez grafických známok myelopatie. Je neodkladná operácia?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:34)

Nie, najskôr treba skúsiť konzervatívnu liečbu.

> reagovať

Calftop  |  13. 8. 2019 (1:48)

Zdravím, mám herniu disku, beriem rôzne tabletky od bolesti, rôzne výživové doplnky, milgammu, chodim na rehabilitácie už 1 rok a bolesti stále sú take iste... Vedeli by ste mi poradiť, či by mi pomohla taka akupunktura, alebo čo by mi pomohlo..? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:32)

Chodíte na rehabilitáciu... ale cvičíte vhodné cviky každodenne? Naučili ste sa správne pohybové stereotypy (správne stáť, chodiť, sedieť, pracovať...). Bez takejto systematickej mravenčej práce na sebe sa ochorenie chrbtice nikdy dostatočne neskompenzuje, nevylieči. Je to doživotná práca, trvalý životný štýl. Akupunktúra – dobre urobená – môže pomôcť, ale znovu – je to liečba príznakov, nie odstránenie príčin ochorenia chrbtice. To sa dá len prácou na sebe.

> reagovať

Dusana  |  12. 8. 2019 (22:31)

Dobry den, pred casom som zacala pocitovat bolest v lytku, pravdepodobne len v nejakom svale, pretože ma to bolieva len pri chodzi. Pred par dnami som, ale zacala na sedacom svale pocitovat akoby mravcenie (aj v sede, aj v stoji). Treba navštíviť neurológa? Moze to byt ischias? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:30)

Ischias je jednou z možností, odporúčam neurologické vyšetrenie. Zatiaľ si kúpte Milgamma N a berte ju 3x1, zlepší výživu nervu a bude ho ochraňovať až pokým nedostanete cielenú liečbu.

> reagovať

Maria  |  12. 8. 2019 (15:51)

Uz niekolko mesiacov pocitujem bolest ide od triesla do kolena.Niekedy bolestiva je chrbtica v bedrovej casti a boli ma bedrovy klb. Fyzioterapeut mi dal ultrazvuk trosku aj vyhriatie elektrickym vankusom.Lepsie ked chodim bolest je intenzivnejsia v posteli v klude.Cvicim cviky ktore mi ukazala aj McCenzy co doporucite

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:27)

Dúfam, že chrbticu, bedrové kĺby a sakroiliakálne kĺby (vedľa driekovo-krížovej chrbtice) ste mali vyšetrené a rehabilitujete vzhľadom na nálezy pri týchto vyšetreniach. Pokiaľ nie, mali by ste byť vyšetrená odborníkom. Pokiaľ ste boli vyšetrená, tak na prechodnú dobu treba dať lieky, ktoré bolesti zmierňujú, aby bolesť neprekážala rehabilitácii. Vhodná je dvojkombinácia liekov nesteroidné antireumatikum + Milgamma N, sú aj voľne predajné, aj Vám ich môže predpísať obvodný lekár. Vydržte na sebe pracovať, naštudujte si princípy Školy chrbta – aj na našich stránkach, aby ste sa poučili, ako s chrbticou zaobchádzať.

> reagovať

JOZEF  |  12. 8. 2019 (15:14)

Dobrý deň, je vhodné pri posunutí stavcov v krížovej oblasti nosiť bedrový pás? Na MR je zistené posunutie stavcov L4 a L5 a útlak koreňov miechy. Kríže ma nebolia, ale bolesti nôh mám nepretržite, aj v noci už skoro dva roky. Akým spôsobom by sa dali odstrániť alebo aspoň zmenšiť tieto bolesti?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:25)

Bedrový pás by Vám mohol veľmi pomôcť, spočiatku počas dňa a najmä pri vertikalizácii – postoj a chôdza – kedy sa vytvára tlak váhy trupu na driekovo-krížovú časť chrbtice a posun stavcov sa zhorší a podráždi nervy idúce do nôh. Mali by ste požiadať aj o predpis lieku odvodeného od antiepileptika (typu Lyrika), ktorý je schopný prevod bolestivých vzruchov redukovať a tak vlastne bolesti zmierňuje až odstraňuje. Dôležité je jeho správne dávkovanie – nedať príliš nízku dávku, ktorá nebude efektná. Nájdite si skúseného, výborného rehabilitačného lekára a zverte sa do jeho rúk. Pod jeho vedením a v spolupráci s ním odporučeným fyzioterapeutom začnite na sebe pracovať – každodenne a vydržte. Sám si môžete pomôcť vysokodávkovými vitamínmi B, C, chondroprotektívami (poradia Vám v lekárni, alebo lekári).

JOZEF  |  21. 8. 2019 (13:47)

Ďakujem Vám za rady, budem sa ich určite držať. Prajem Vám pekný deň.

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


amber 64  |  12. 8. 2019 (14:07)

Po MR s výsledkom bulging disku L3/4,cirkularna protruzia IVD L4/5 komprimuje duralny vak a koreň L5 bilat. Vytesnuje neuroforameny a komprimuje koreň L4 bilat. + hypertroficka spondylartroza . Liečba Depo medrol do svalu+rehabilitacie. Mám trvalé bolesti nôh od kolien dolu. Pomôže mi Milgamma injekcie? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:23)

Určite by mohla bolesti zmierniť.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 329

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.