Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Beáta Csongová  |  8. 5. 2014 (7:21)

Pán doktor,prosím vás pomóžte mi!už dlhé roky mám bolisti v krížoh,mám 56 rokov stále som pracovala fizicky!pred dvoma rokmy ma liečily tenisový lakeť,nevedela som zdvihnúť ruku(lavú)a teraz mám pravú nohu v krče pod kolenom,neviem si vyrovnať!dávajú mi7X magnet a elektroliečbu na kríže!zohnúť sa viem,nakrivonie-kopat

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:06)

Neuvádzate, či vám robili RTG bedernej chrbtice alebo jej vyšetrenie s počítačovou tomografiou, resp. magnetickou rezonanciou. Pravdepodobne máte poškodenú medzistavcovú platničku s útlakom nervového koreňa. Niekedy popri liekovej liečbe a rehabilitácii robí zázraky používanie bederného pásu.

> reagovať

Emil  |  7. 5. 2014 (20:36)

už 27 mesiacov sa liečim na trvale bolesti chrbtice s vyžarovanim do zahlavia aPRK,trpnutie ruk anavalove bolesti hlavy podla MR blokove postavenieC5,C6,C7spondylosis cervikalisC3-C7Cent.protruzia disciC4-C5,C-C6,C6-C7s kontaktom na koren momentalne sa už liečim aj na vysoky tlak a srdcove pulzy mi skaču bud vysoko

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:04)

Absolvovali ste už obstreky krčnej chrbtice?

Emil  |  14. 5. 2014 (21:25)

už asi 5krat pomaha to na určitu dobu no potom sa navaly bolesti hlavy vratia a pri dlho trvajucich bolestiach ma natahuje na vracanie ja mam ešte aj polyvalentnu liekovu alergiu pnc,mesocain,prokain,salicilaty,novalgin,veral,ketonal,cefalosporin.antib.momentalne si lepim naplaste transtek a zaldiar.nemožem nič ťažšie

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:04)

Odporučila by som Vám : 1. Konzultáciu neurochirurga s cieľom zistiť, aké sú možnosti potenciálnej chirurgickej liečby. 2. Dlhodobú individuálnu rehabilitáciu, ktorá by možno spočiatku nepracovala priamo s krčnou chrbticou – ale s pohybovým aparátom ako s celkom. Dali by sa využiť niektoré moderné postupy – napríklad Feldenkreisova metóda. Postupne by sa mohla RHb rozširovať o ďalšie potrebné procedúry. 3. Krčnú chrbticu by bolo možno vhodné na pár hodín denne stabilizovať krčným límcom 4. Pokiaľ mate dobrú funkciu obličiek, dali by sa použiť infúzie s vysokodávkovým vitamínom C 5. V liečbe treba začať systematicky podávať chondroprotektíva, čo sú potravinové doplnky chrániace a regenerujúce chrupavky 6. Možno použiť aj pulznú kortikoterapiu – krátkodobo, ktorá ale môže priniesť zmiernenie bolestí a naštartovanie zmeny. Bolo by to celé ako “hodinárska práca”, veľa by záležalo na Vašej spolupráci. Liečbu možno doplniť aj GUNA MD obstrekmi. Liečba by mala prebiehať komplexne, aby sa dosiahol výsledok. Ak by sa nedosiahol, bolo by treba uvažovať o chirurgickej liečbe.

> reagovať

Sandra  |  7. 5. 2014 (8:27)

Pan doktor uz vyse mesiaca ma bolia krize u lekara som nebola neviem ci mam zapal?Neviete mi poradit,co mam robit aj niejaky dobry gel?Dakujem pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (11:14)

Lokálne aplikované liekové formy (gély) sú spravidla menej efektné ako celková aplikácia lieku (tableta, injekcia, infúzia) a preto by mali mať u chronických ochorení pohybového aparátu len doplnkový charakter. Vo všeobecnosti platí, že v prípade podozrenia na lokálny zápal alebo ak ide o akútne ochorenie nemali by sa aplikovať tzv. horúce formy preparátov, pre možnosť zhoršovania zápalu.

> reagovať

Hudáková  |  6. 5. 2014 (22:38)

Pán doktor ,mam palivu bolesť v hrudnej časti chrbtice, kde je skolióza, čo to naznačuje .

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (11:03)

Väčšinou vekom a nedostatočným cvičením dochádza ku dekompenzácii hrudnej skoliózy (ak som dobre pochopil, že na ňu trpíte). Treba sa obrátiť na ortopéda a rehabilitáciu.

> reagovať

Horváthová  |  6. 5. 2014 (15:11)

mám zápal sedacieho nervu asi mesiac,brala som aflamil,midokalm potom infúzie magnezium, noval-gin,milgammuinj.dorsiflex.Trpne mi prava noha, silne krče na zad. casti stehna az po clenok

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:59)

Opisujete dráždenie nervového koreňa S1 vpravo, čo by mohlo byť spôsobené poškodením medzistavcovej platničky. Pretože doterajšie (inak veľmi účinné) liečebné postupy neboli dostatočne efektné navrhujem Vám, aby ste sa objednali ku mne na konzultáciu, aby som Vám mohol urobiť individuálny liečebný a diagnostický plán. Ak to nie je možné, dožadujte sa u svojho neurológa CT alebo MR vyšetrenia a ak to máte už za sebou a poškodenie platničky bolo potvrdené, nech sa zváži neurochirurgická konzultácia ohľadom možnosti operačnej liečby.

> reagovať

Mária Kolláriková  |  6. 5. 2014 (10:54)

Vázeny pan doktor, ma problemy z krcnou chrbticou na lavej strane a aj opuch, neviem riadne do lava otocit hlavou, je to bolestive, dalej ci je mozne, ze aj od krcnej chrbtice mozu booiet nohy, podotykam, ze mam diabetes 2. Za asu odpoveď ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:55)

Vaše ochorenie na cukrovku zrejme len okrajovo ak vôbec má vzťah k bolestiam krčnej chrbtice. Pokiaľ ste nato neboli doteraz lekársky vyšetrená, treba navštíviť Vášho praktického lekára, ktorý je plne kompetentný Vás zodpovedne vyšetriť a liečiť, resp. odporučiť zdravotnú starostlivosť u niektorého špecialistu (ortopéd, neurológ, rehabilitačný lekár). Možno by na úvod stačila opatrná klasická masáž krčnej chrbtice.

> reagovať

stefus  |  6. 5. 2014 (9:46)

mam bolesti vchrptice uz minimalne 3roki dostavam rozne lieky od bolrsty jeto docasu absolvoval som par visetreni pocitaci magnetickej rezonanci rengeni zaver 3.4.5- poskodena acast sedacej hrptice doporucena operacija ghrupavki dasto liecit bezoperacie pomohli bi mi produkti tijens ak ano ktore nech cem bit inval

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:51)

P. stefus, aj keď a veľmi snažím, nerozumiem Vašej otázke najmä tomu, či by Vám pomohli \\\"produkti tijens\\\" Mysleli ste na ortopedické výrobky (ortézy) od švajčiarskej firmy Thuasne (čita sa tijan), alebo len žartujete?

> reagovať

zuzana  |  6. 5. 2014 (6:38)

Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, že čo môž spôsobovať hučanie v hlave hlavne ked som zhrbená a ked sa uklonim a za posledný čas aj častú bolesť v hlave. Myslím si že to bude z chrbtice ale neviem ako to dať späť do poriadku mám len 20 rokov nechcem mať neskôr horšie problémy z chrbticou.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:49)

Prečítajte si odpovede na otázky p. Márii a p. Jitke Hranacovej. Hučanie v hlave (tinitus) je najčastejšie spôsobené tam uvedeným komplexom príčin. Je treba u Vás zdôrazniť aj to, že v rámci základného pátrania po príčine tinitu je potrebné urobiť aj ušné vyšetrenie vrátane audiogramu, najmä ak ide o mladšiu osobu.

Zuzana  |  11. 5. 2014 (8:55)

Dobrý deň, tinitus to nebude pretože ja to hučanie nemám 24 hodin denne ja to počujem len keď sa zohnem alebo som zhrbená.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:02)

Definícia z Wikipédie: Tinitus (lat. tinnitus alebo tinnitus aurium) alebo hučanie v ušiach alebo ušný šelest je (trvalejšie) počutie zvukov (hučania, šumenia, zvonenia, pískania, klopania a podobne) v uchu iných než tých, ktoré prichádzajú zvonka (halucinácie sa pod pojem nezaraďujú). Zvuky môžu v rôznych intervaloch silnieť alebo slabnúť. Podľa dĺžky trvania príznakov sa delí na tri druhy: • akútny tinitus (do 3 mesiacov) • subakútny tinitus (do 6 mesiacov) • chronický tinitus (viac ako 6 mesiacov) Niektoré zdroje určujú ako akútny tinitus s trvaním do 12 mesiacov a chronický viac ako 12 mesiacov. Pozn.: z definície vyplýva, že vy zvuk počujete „trvalejšie“, čo však neznamená, že musí ísť o kontinuálny stav.

> reagovať

Jitka Hranacova  |  5. 5. 2014 (22:55)

Dobrý den pane doktore,mám už asi 4 mesíce bolesti krční pátere na leve strane jde mi to od ramene až pod týlní kost.Když otáčím hlavou hrozne mne tam praská,byla jsem s tím i u doktora protože se mi točila hlava když jsem se predklonila a napsala mi masaže teplo a elektrolečbu.Ale nepomohlo to porad to boli! dekuji

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:46)

Je v zhode s odpoveďou p. Márii - príčinou je väčšinou poškodenie väzivových, cievnych a nervových vzťahov v prechode medzi lebkou a hornou časťou krčnej chrbtice. Okrem rehabilitácie by ste mali byť liečená aj špeciálnymi liekmi Veľmi účinné bývajú obstreky, najmä s MD Guna roztokmi do oblasti tzv. okciputu. Túto metódu s dobrými výsledkami aplikujeme v našom zariadení. Okrem toho by ste mali absolvovať sériu klasickej farmakologickej liečby a z rehabilitácie veľmi účinné mäkké techniky. Vhodné je používať molitanový krčný límec.

> reagovať

Eva 68 rokov  |  5. 5. 2014 (21:23)

Dobrý deň.Už tri roky trpím bolesťou chrbta v oblasti lopatiek.Brala som tabletky,infúzie,guna injekcie,laser,rehabilitácie,masáže,ale nič nepomohlo.Bolesti sú silné-kŕčovité,budia ma aj v noci-je to na nevydržanie.Mám dg.tetaniu-môźe za to ona,dá sa mi vôbec pomôcť?Brala som posledne Timonil, ale ani ten nepomohol.Ď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:41)

Som presvedčený, že vždy sa dá pomôcť. Boli ste doteraz komplexne liečená jak na chrbticu (neuvádzate ale, čo Vám na nej zistili), tak na tetániu. Keď mám zaujať seriózne stanovisko, mal by som Vás osobne vyšetriť, zhodnotiť prinesené nálezy pomocných vyšetrený a až potom navrhovať nové možnosti liečby Vašich ťažkostí. Ak máte záujem, objednajte sa ku mne na vyšetrenie do polikliniky Hippokrates.

> reagovať

jozef   |  5. 5. 2014 (20:34)

Dobri den Pan Doktor poprosil bý som vas vasu radu pre mamku bolsti silne noh ma cukor ale len na tabletkach prekonala teaz v januari mozg, prihodu Tk ma klosiavý ale bolsti noh a slaba je stale poradte dakujem va za vas odpoved na moj e,imel

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:35)

Prepáčte, ale text Vašej otázky je dosť nejasný. Ak by som mohol Vašu otázku interpretovovať nasledovne: Vaša matka má cukrovku (diabetes mellitus) liečenú s tabletkami (perorálnymi antidiabetikami) a vysoký tlak krvi, že trpí na bolesti nôh, celkovú slabosť a prekonala mozgovú príhodu (porážku) a Vy sa pýtate čo sa dá s tým urobiť, odpoveďou by bolo, že všetky ťažkosti na ktoré trpí Vaša matka sa dajú vysvetliť ako kombinovaný následok cukrovky a vysokého tlaku. Liečba spočíva predovšetkým v prísnom dodržiavaní liečebného režimu (diéta, správne nastavenie a užívanie liekov a výživových doplnkov). Jednotlivé ťažkosti, napr. bolesť nôh, únava možno ovplyvniť cielene zameranými liekmi (látky potláčajúce bolesť cestou ovplyvnenia nervového systému a komplex vitamínov skupiny B a na zlepšenie metabolických procesov je aktuálne veľmi sľubná liečba s infúziami vysoko dávkovaného vitamínu C) a rehabilitačnými postupmi.

> reagovať

Mária  |  5. 5. 2014 (20:26)

Dobrý deň pán doktor. Mám 66 rokov. Už 5 mesiacov mám silný tlak do uší, keď ležím, mi to ustúpi. Nemám žiadne bolesti, ale veľmi stuhnutú krčnú chrbticu,rtg ukázal porušené 3 stavce C4/5, C5/6, C6/7.Tlak do uší je veľmi nepríjemný, mám za sebou masáže, rehabilitácie, nič nepomáha. Aká je príčina? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:26)

Príčinou je väčšinou poškodenie väzivových, cievnych a nervových vzťahov v prechode medzi lebkou a hornou časťou krčnej chrbtice. Okrem rehabilitácie by ste mali byť liečená aj špeciálnymi liekmi. Veľmi účinné bývajú obstreky, najmä s MD Guna roztokmi.

> reagovať

peter  |  5. 5. 2014 (17:13)

dobry den, chcem sa spytat, ze mavam bolesti chrbta presne v strede ale len prava cast chrbta len usek 10cm ako sval, pri dlhsej zatazi alebo na nohach ked som dlho, vzdy si musim lahnut na 10 min aby sa mi to uvolnilo inak sa ta bolest ukrutne stupnuje. to mam uz velmi dlho asi 6 rokov tak a teraz ma to boli neustale.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:17)

neuvádzate, či Vás pre uvádzané problémy už vyšetril nejaký lekár a čo Vám naordinoval a či ste sa podľa toho aj riadili. Vo všeobecnosti tak dlho trvajúci problém by mal riešiť tím špecialistov (neurológ resp. ortopéd v spolupráci s rehabilitačným lekárom). Takúto starostlivosť Vám môžeme poskytnúť v aj v poliklinike Hiippokrates

> reagovať

Angela Fabrici  |  5. 5. 2014 (16:26)

Dobry den pan doktor, uz roky trpim na bolesti chrbticu ale v poslednej dobe asi mesiac je to uz silne.ak si lahnem na chrbat musim sa spustat po centimetroch inac kricim od bolesti ak si kychnem zaroven zakricim od bolesti v mesicu april ma ustupli dva klieste moze to suvisiet aj s tym? dakujem Angela 62 rokov

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:15)

Vaše ťažkosti vedú k podozreniu na herniu („vyskočenie“) medzistavcovej platničky. Z Vašej otázky nevyplýva, či k zhoršeniu došlo až po pohryznutí kliešťom a v akom intervale, čo by samozrejme viedlo aj k nutnosti vyšetrenia krvi na ochorenia prenášané kliešťom (kliešťová encefalitída, lymská borrelióza). Musíte urýchlene vyhľadať príslušného špecialistu (neurológ, resp. infektológ).

> reagovať

Peter  |  5. 5. 2014 (16:15)

Dobry den pan doktor, mam 40 rokov a stale ma boli chrbat v krizovej oblasti. Mam sedave zamestnanie (pri pocitaci). Posledny mesiac kazdy vecer cvicim 5 minut cviky na chrbat - aj pilates. Pomohla by mi aj masaz?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:15)

masáž by zrejme bola prospešná, ale pravdepodobne by neriešila Vašu zdravotnú situáciu. Keďže máte dlhodobejšie ochorenie chrbtice, mala by sa Vaša chrbtica lekársky vyšetriť. Zrejme bude treba urobiť aj RTG bedernej chrbtice a potom navrhnúť liečebný program. Okrem Vami realizovaného cvičenia je väčšinou nutné aj pasívne rehabilitačné ošetrenie (mäkké techniky, masáže, prístrojové ošetrenia). Súčasťou komplexnej liečby je aj farmakologická liečba.


1 ... 326 327 328 329

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.