4. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

13 DNÍ

20:53

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

11. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Zuzana  |  11. 5. 2014 (9:00)

Dobrý deň, chcem sa opýtať minule sa mi stalo to že som mala divnú bolesť v ruke s ktorou som nevedela poriadne manipulovať. Po páru dňoch to prestalo len teraz sa bojím že či sa mi to nemôže vrátiť ale horšie. Nebola som s tím u doktora.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:51)

Bolesť je vždy signálom toho, že sa niečo chorobné deje, preto bola chyba, že ste nenavštívila lekára v období bolestí. Je možné, ak nešlo o nejaký banálny prechodný problém (úraz, pohryzenie kliešťom atď.), že sa dá lekárskym vyšetrením zistiť aj teraz, čo Vám bolo, resp. Čo Vám hrozí.

Mário  |  29. 3. 2015 (16:29)

Dobrý deň... chcel by som sa informovať pobolieva ma lavá strana krížov v mieste ako sú tie dve jamky bolesť sa ťahá do boku, mám 35r. bolesť občas striela do sedacieho svalu ..... hlavne ráno ako vstanem alebo ked sa obraciam na posteli. Dakujem za odpoved

Na Vašu otázku odpovie lekár:  4. 9. 2019


Ivana  |  11. 5. 2014 (7:37)

Dobrý deň pán Dr.,mám 38r.(165cm a 69kg - za ten posledný rok, čo ma boleli kríže som sa dosť šetrila a pribrala som cca 7 kg, inak som mávala okolo 62kg), už vyše roka pociťujem silné bolesti v krížovej oblasti (ale až také, že som sa nedokázala postaviť na nohy, nepomohla mi ani injekcia na pohotovosti od bolesti, teraz je to už lepšie (bolesť nie je taká akútna, chodím normálne, ale silná bolesť pretrváva, ráno si neviem obliecť ani silónky ani ponožky, trvá to dlho a strašná bolesť,absolvovala som liečbu 5xinfúziami, lieky Diklofenac, Flector,Diclac, Oramelox,...,rehab. cvičenia a procedúry,bola som aj na MR, ukázalo tam posun platničky, úplne minimálny, ale v blízkosti nervu.Ako šetrím chrbticu, začali ma v poslednom čase bolieť bedrové kĺby, kolená aj nohy, ktoré sú často akokeby studené a neprekrvené, cítim tam lámavú bolesť. S krížami je to najhoršie v čase pred menštr.,to je aj v noci ukrutná bolesť. Dá sa s tým niečo robiť? čo by mi mohlo pomôcť? doterajšie procedúry nejak extra účinné neboli, bolesť cítim stále. Čo nejaká kúpeľná liečba napr. s teplým termoprameňom na bahennom základe? absolvovala som aj niekoľko masáží, tiež nepomohli. Ktoré kúpeľné miesta sa špecializujú na takéto problémy? kto mi dá odporúčanie? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ivana

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:49)

Podľa toho, čo ste vymenovali, boli ste dostatočne vyšetrená a liečená. Ťažko si predstaviť, že Vami uvádzané balneologické tepelné a zábalové procedúry by Váš stav zásadne ovplyvnili. Neviem sa vyjadriť, prečo ťažkosti pretrvávajú, na to Vás potrebujem vyšetriť.

> reagovať

Ivana  |  11. 5. 2014 (0:29)

Dobry vecer. Mam problemy s platnickami. Bola som na magneticku a zistili ze platnicky mi z toho vaku kde su tlacia von.ze ked vidu von tak bude zle.mam bolesti.lebo mi aj tlacia na nervy. Neviem co bude dalej.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:47)

Bez konkrétnejších údajov Vám nemôžem odpovedať, bolo by rozumné, keby ste sa prihlásili na vyšetrenie do našej polikliniky.

> reagovať

katarina  |  10. 5. 2014 (20:40)

dobrý večer..mám neutíchajúce bolesti.Začínajú na ľavej strane nad lopatkou a prechádzajú až k rebrám..približne pol roka..predtým to bolo len pichanie akoby viacerými ihlami na lopatkou-no teraz je to už neznesiteľné..obvodný lekár mi predpísal kvapky algifen..som veľmi unavená s týchto bolestí-

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:44)

Neuvádzate, či ste mali urobené vyšetrenia zamerané na hrudnú chrbticu, o ochorenie ktorej by sa mohlo jednať.

> reagovať

Vladimir Henžel  |  10. 5. 2014 (17:16)

mam bolesti chrbtovych svalov asi 2 tyzdne akoby som mal zlomene rebra,uraz ani nic ine som nemal,najme pri otoceni alebo nejakom podobnom pohybe, naviac som unaveny a stale by som spal alebo lezal.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:43)

Je potrebné lekárske vyšetrenie. Môže ísť o rôznorodé príčiny Vašich ťažkostí (ochorenie chrbtice, infekčné ochorenie a pod.).

> reagovať

Rita  |  10. 5. 2014 (14:23)

Vážený pán doktor.Mám 39 rokov,dennodenne ma bolí krčná chrbtica aj napriek tomu, že cvičím jogu. Opis MR:Intervertebrálna osteochondróza C5/6, C6/7, cirkulárna protrúzia degenerovaného disku, útlak koreňových štruktúr,okraj disku kontakt.prednú stenu miechy, zúžené neuroforaminá. Veľmi pekne ďakujem za Váš čas....

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:41)

Z Vášho textu nevyplýva, čo sa chcete opýtať, opisujete ochorenie medzistavcových platničiek krčnej chrbtice, ktoré sú zrejme príčinou Vašich bolestí. Ak nie je jóga správne cvičená, v tejto situácii môže aj poškodiť.

> reagovať

gabriela berčíková  |  10. 5. 2014 (11:51)

Dobrý deň, pán doktor, prosím o radu bola som na CT segmente L5 S1cirkulárna hernia intervertebrálneho disku s kompresiou ľavého nerv.koreňa S1,bolesť strieľa do ľavej nohy až k päte a mám pálenie nôh päta a od prstouhore k členkom. Po rehabilitácii to ustúpilo, ale sa to znova opakuje mám 60 r., a na päte ostroha

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:38)

Z Vášho textu síce nevyplýva, čo Vás konkrétne zaujíma, možno však konštatovať: ak recidívy Vašich bolestí dobre reagujú na rehabilitáciu, treba tak pokračovať. Charakter poškodenia a umiestnenia hernie medzistavcovej platničky hrozí operáciou v budúcnosti. Ostroha na päte (calcar calcanei) nemá žiaden mne známy vzťah k ochoreniu medzistavcových platničiek, konzervatívne sa lieči primeranou obuvou, RTG terapiou (ožiarenie RTG lúčmi), alebo ak toto nefunguje, pristupuje sa k operácii.

> reagovať

maria  |  10. 5. 2014 (11:36)

dobry den!volam sa Maria a mam 45 rokov.Prosim o radu.NAhle ma začala boliet bedrova čast chrbtice konkretne v strede ale pomaly mi to prechadza do pravej strany,mam pocit že tu pravu stranu mam mierne napuchnutu.pri pohyb citim velmi ostru pichavu bolest.pri zahriati sa mi to zhoršilo. dakujem za odpoved!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:35)

Tak, ako aj u iných, platí to aj pre Vás: prosím o konkrétny dotaz, t. j. položte otázku na to, čo Vás zaujíma a nie len opis zdravotného stavu, alebo nálezov z vyšetrení. Váš text možno analyzovať ako opis tzv. lumbaga, t. j. bolesti bedrovej, resp. krížovej časti chrbtice. Stranová prevaha bez toho, aby bolesť vyžarovala nemá výpovedný charakter, snáď len to, že sa môže jednať o blok sakroilického spojenia. Zhoršenie bolesti po aplikácii tepla poukazuje na akútnosť ochorenia s teplom zhoršovanej zápalovej reakcie postihnutého tkaniva.

> reagovať

Mária Bodnárová  |  10. 5. 2014 (9:20)

Dobry den, Pan doktor. Prosim o radu a pomoc. Mavam dlhodobe bolesti celej chrbtice,ale hlavne v krčnej oblasti. Trpnutie šije- najviac vlavo,neviem pohnut sijou,bolesti hlavy,nutkanie na vracanie,malatnosť, točenie...Ulava po masazi, prikladanie sucheho tepla.V detstve rachitida, brufen pomaha,vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:32)

Neviem, čo konkrétne chcete riešiť (bolesť, závraty, tŕpnutie, nauzea a vomitus, únavový stav...). Vzhľadom na neobvyklý údaj o rachitíde v detstve si myslím, že bez vyšetrenia v mojej ambulancii Vám nemôžem zodpovedne poradiť.

> reagovať

Drahoslava  |  10. 5. 2014 (7:58)

dobrý deň pán doktor, potrebovala by som poradiť. Partner má vyše dvoch rokov problémy s krčnou chrbticou, bol hospitalizovaný v nemocnici, kde prešiel jednotlivými vyšetrenia ORL, CT, MR. Jeho broblémov je ataková - nárazová bolesť v oblasti ľavej lopatky, začne ho zvierať pri srdci. Tlak a tep má vtedy dobrý.Má 57r.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:30)

Bolesť v oblasti hrudníka tak, ako ju opisujete, je najčastejšie spôsobená ochorením hrudnej chrbtice alebo blokádou rebier. Samozrejme treba najskôr seriózne vylúčiť možnosť srdcového ochorenia. Ak sa v tomto zmysle doteraz nič neurobilo, treba doplniť interné vyšetrenie, RTG hrudnej chrbtice a podľa RTG nálezu ortopedické alebo rehabilitačné vyšetrenie.

> reagovať

Katarína  |  9. 5. 2014 (21:58)

Môj syn mám 16 rokov a 2 roky trpí migrenóznymi bolesťami hlavy, tieto bolesti sa objavujú približne raz za 3 týždne. Bola mu diagnostikovaná migréna s aurou, ale zatiaľ neužíva žiadne lieky. Môže užívanie milgammy N 2x denne pri migréme ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:25)

Áno, Milgammu N ako liek s indikáciou liečby migrény je vhodné užívať v období očakávanej bolesti hlavy a počas nej. Dávku treba prispôsobiť jeho telesnej váhe.

> reagovať

Maria Rothova  |  9. 5. 2014 (16:39)

Prosim vas, co by mi mohlo pomoct, mam dlhodobe bolest chrbta najma vecer a v noci, vystreluje najma do pravej strany. Vybrala som diclobene a dorsiflex, ale bolesti pretrvavaju i ked uz nie su az take velke ako boli, nemohla som sediet, lezat, ani chodit, len som hladala polohu, kde to menej boli.Dakujem za radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:22)

Neuvádzate, že by ste absolvovali rehabilitačnú kúru a v rámci nej liečebný telocvik, ktorý v programe „škola chrbta“ je veľmi účinná prevencia bolesti chrbtice a aj prostriedok na jej prevenciu.

> reagovať

Boris Biháry  |  9. 5. 2014 (12:31)

Dobrý den,mám osteoporozu,zistili mi to pred týždnom-deziometrii a na ct vyšetrení mi zistili Spondylodiskérne zmeny L4/5 s kontaktom na koren L 4 1.sin.dalej L5/S1 s kontaktom na oba korene L5 PLUS načatá platnička,marodujem od novembra 2013,liečba bez zmeny potiažov,čo mi vlastne je???lekári nepovedia,mlčia.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:19)

Opisujete nálezy vyšetrení, ktoré patria do skupiny degeneratívnych a vekovo podmienených ochorení pohybového aparátu. Tieto nálezy môžu byť tzv. klinicky nemé, t. j. nerobia ťažkosti a sú len náhodným zistením alebo môžu spôsobovať rôznorodé chorobné ťažkosti (bolesti, ochrnutie a pod.). Neuvádzate, s akými ťažkosťami maródujete.

Boris Biháry  |  14. 5. 2014 (11:56)

Zle som sa vyjadril,zlepšenie žiadne,hrudný koš musím stláčat aj 100 x denne aby sa to odblokovalo,bolest pichlavá v pánvy,bolest v kolenách-vnútorné boky,akoby som mal na nich skaly,prejdem peši 100 m a končím,silné búšenie srdca...

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:18)

Podľa CT driekov- krížovej chrbtice máte vysunuté 2 platničky a tie tlačia na nervy, ktoré idú do nôh. Váš popis obtiaží však príznaky stlačených nervov popisuje len čiastočne. Okrem toho máte odvápnenie kostí. Riešiť by Vás mal ortopéd v spolupráci s neurológom. Pokiaľ sa liečba nedarí, treba konzultovať neurochirurga ohľadom operácie. Pokiaľ máte silné búšenie srdca po chôdzi a vládzete prejsť len 100 metrov, na vine môže byť ochorenie z oblasti srdcovo-cievneho systému a to musí riešiť tiež odborník na vnútorné ochorenia.

> reagovať

Viera Repaská  |  9. 5. 2014 (9:15)

dobrý deň,mámproblém s nohami acelkovou slabosťou.Nevládzemdlhšie sedieť,stáť ani ležať.Nohy ma vôbec neposlúchajú.Bola som na meg rez ale na chrbticu je tam len malá skolióza.Ja sa cítim veľmi zle.poradíte mi k akému špecialistovi by som mala ísť.Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:17)

Slabosť nôh môže byť spôsobená rôznymi príčinami, radím Vám navštíviť neurológa. Ak sa tak už stalo, objednajte sa na vyšetrenie ku mne.

> reagovať

Ľudmila   |  8. 5. 2014 (20:44)

mám 3 hernie disku v krčnej chrbtici, neurochirugovia zatiaľ neodporúčajú operáciu, situáciu komplikuje zistená tetania, absolvovala som lieky a náplaste, infúzky, elektroliečbu, rehabilitujem stále, akupunktúru, hilterapiu, bankovanie, nosím golier a magnetický obojok z číny. Mám sa stále horšie. Ďakujem za rady.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:13)

Podľa toho, čo uvádzate, absolvovali ste už komplexný liečebný program. Často prekvapivo dobré výsledky prináša pobyt v liečebných kúpeľoch. Skúste.

> reagovať

Richard  |  8. 5. 2014 (19:00)

Mam sheoerman / že vraj mierne poskodenu platničku v krížovej oblasti / a hocikedy ma sekne da sa s tým niečo robiť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:11)

Neuvádzate, akú liečbu ste doteraz podstúpili.

> reagovať

Anton  |  8. 5. 2014 (12:34)

Mám poškodenú bedrovú platničku a to mi spôsobuje bolesť pravej nohy po dlhšom sttáti,alebo chôdze viac ako 1 km.Ak si sadnem na 5-10 min.,boleť ustane a môžem pokračovať v chôdzi.Čo sa s tý dá robiť ? Ďakujem vopred za radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:09)

Ide o tzv. klaudikačnú bolesť, ak ste už absolvovali komplexnú liečbu, riešením je operácia.

> reagovať

Beáta Csongová  |  8. 5. 2014 (7:21)

Pán doktor,prosím vás pomóžte mi!už dlhé roky mám bolisti v krížoh,mám 56 rokov stále som pracovala fizicky!pred dvoma rokmy ma liečily tenisový lakeť,nevedela som zdvihnúť ruku(lavú)a teraz mám pravú nohu v krče pod kolenom,neviem si vyrovnať!dávajú mi7X magnet a elektroliečbu na kríže!zohnúť sa viem,nakrivonie-kopat

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:06)

Neuvádzate, či vám robili RTG bedernej chrbtice alebo jej vyšetrenie s počítačovou tomografiou, resp. magnetickou rezonanciou. Pravdepodobne máte poškodenú medzistavcovú platničku s útlakom nervového koreňa. Niekedy popri liekovej liečbe a rehabilitácii robí zázraky používanie bederného pásu.

> reagovať

Emil  |  7. 5. 2014 (20:36)

už 27 mesiacov sa liečim na trvale bolesti chrbtice s vyžarovanim do zahlavia aPRK,trpnutie ruk anavalove bolesti hlavy podla MR blokove postavenieC5,C6,C7spondylosis cervikalisC3-C7Cent.protruzia disciC4-C5,C-C6,C6-C7s kontaktom na koren momentalne sa už liečim aj na vysoky tlak a srdcove pulzy mi skaču bud vysoko

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:04)

Absolvovali ste už obstreky krčnej chrbtice?

Emil  |  14. 5. 2014 (21:25)

už asi 5krat pomaha to na určitu dobu no potom sa navaly bolesti hlavy vratia a pri dlho trvajucich bolestiach ma natahuje na vracanie ja mam ešte aj polyvalentnu liekovu alergiu pnc,mesocain,prokain,salicilaty,novalgin,veral,ketonal,cefalosporin.antib.momentalne si lepim naplaste transtek a zaldiar.nemožem nič ťažšie

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:04)

Odporučila by som Vám : 1. Konzultáciu neurochirurga s cieľom zistiť, aké sú možnosti potenciálnej chirurgickej liečby. 2. Dlhodobú individuálnu rehabilitáciu, ktorá by možno spočiatku nepracovala priamo s krčnou chrbticou – ale s pohybovým aparátom ako s celkom. Dali by sa využiť niektoré moderné postupy – napríklad Feldenkreisova metóda. Postupne by sa mohla RHb rozširovať o ďalšie potrebné procedúry. 3. Krčnú chrbticu by bolo možno vhodné na pár hodín denne stabilizovať krčným límcom 4. Pokiaľ mate dobrú funkciu obličiek, dali by sa použiť infúzie s vysokodávkovým vitamínom C 5. V liečbe treba začať systematicky podávať chondroprotektíva, čo sú potravinové doplnky chrániace a regenerujúce chrupavky 6. Možno použiť aj pulznú kortikoterapiu – krátkodobo, ktorá ale môže priniesť zmiernenie bolestí a naštartovanie zmeny. Bolo by to celé ako “hodinárska práca”, veľa by záležalo na Vašej spolupráci. Liečbu možno doplniť aj GUNA MD obstrekmi. Liečba by mala prebiehať komplexne, aby sa dosiahol výsledok. Ak by sa nedosiahol, bolo by treba uvažovať o chirurgickej liečbe.

> reagovať

Sandra  |  7. 5. 2014 (8:27)

Pan doktor uz vyse mesiaca ma bolia krize u lekara som nebola neviem ci mam zapal?Neviete mi poradit,co mam robit aj niejaky dobry gel?Dakujem pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (11:14)

Lokálne aplikované liekové formy (gély) sú spravidla menej efektné ako celková aplikácia lieku (tableta, injekcia, infúzia) a preto by mali mať u chronických ochorení pohybového aparátu len doplnkový charakter. Vo všeobecnosti platí, že v prípade podozrenia na lokálny zápal alebo ak ide o akútne ochorenie nemali by sa aplikovať tzv. horúce formy preparátov, pre možnosť zhoršovania zápalu.

> reagovať

Hudáková  |  6. 5. 2014 (22:38)

Pán doktor ,mam palivu bolesť v hrudnej časti chrbtice, kde je skolióza, čo to naznačuje .

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (11:03)

Väčšinou vekom a nedostatočným cvičením dochádza ku dekompenzácii hrudnej skoliózy (ak som dobre pochopil, že na ňu trpíte). Treba sa obrátiť na ortopéda a rehabilitáciu.

> reagovať

Horváthová  |  6. 5. 2014 (15:11)

mám zápal sedacieho nervu asi mesiac,brala som aflamil,midokalm potom infúzie magnezium, noval-gin,milgammuinj.dorsiflex.Trpne mi prava noha, silne krče na zad. casti stehna az po clenok

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:59)

Opisujete dráždenie nervového koreňa S1 vpravo, čo by mohlo byť spôsobené poškodením medzistavcovej platničky. Pretože doterajšie (inak veľmi účinné) liečebné postupy neboli dostatočne efektné navrhujem Vám, aby ste sa objednali ku mne na konzultáciu, aby som Vám mohol urobiť individuálny liečebný a diagnostický plán. Ak to nie je možné, dožadujte sa u svojho neurológa CT alebo MR vyšetrenia a ak to máte už za sebou a poškodenie platničky bolo potvrdené, nech sa zváži neurochirurgická konzultácia ohľadom možnosti operačnej liečby.

> reagovať

Mária Kolláriková  |  6. 5. 2014 (10:54)

Vázeny pan doktor, ma problemy z krcnou chrbticou na lavej strane a aj opuch, neviem riadne do lava otocit hlavou, je to bolestive, dalej ci je mozne, ze aj od krcnej chrbtice mozu booiet nohy, podotykam, ze mam diabetes 2. Za asu odpoveď ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:55)

Vaše ochorenie na cukrovku zrejme len okrajovo ak vôbec má vzťah k bolestiam krčnej chrbtice. Pokiaľ ste nato neboli doteraz lekársky vyšetrená, treba navštíviť Vášho praktického lekára, ktorý je plne kompetentný Vás zodpovedne vyšetriť a liečiť, resp. odporučiť zdravotnú starostlivosť u niektorého špecialistu (ortopéd, neurológ, rehabilitačný lekár). Možno by na úvod stačila opatrná klasická masáž krčnej chrbtice.

> reagovať

stefus  |  6. 5. 2014 (9:46)

mam bolesti vchrptice uz minimalne 3roki dostavam rozne lieky od bolrsty jeto docasu absolvoval som par visetreni pocitaci magnetickej rezonanci rengeni zaver 3.4.5- poskodena acast sedacej hrptice doporucena operacija ghrupavki dasto liecit bezoperacie pomohli bi mi produkti tijens ak ano ktore nech cem bit inval

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:51)

P. stefus, aj keď a veľmi snažím, nerozumiem Vašej otázke najmä tomu, či by Vám pomohli \\\"produkti tijens\\\" Mysleli ste na ortopedické výrobky (ortézy) od švajčiarskej firmy Thuasne (čita sa tijan), alebo len žartujete?

> reagovať

zuzana  |  6. 5. 2014 (6:38)

Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, že čo môž spôsobovať hučanie v hlave hlavne ked som zhrbená a ked sa uklonim a za posledný čas aj častú bolesť v hlave. Myslím si že to bude z chrbtice ale neviem ako to dať späť do poriadku mám len 20 rokov nechcem mať neskôr horšie problémy z chrbticou.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2014 (10:49)

Prečítajte si odpovede na otázky p. Márii a p. Jitke Hranacovej. Hučanie v hlave (tinitus) je najčastejšie spôsobené tam uvedeným komplexom príčin. Je treba u Vás zdôrazniť aj to, že v rámci základného pátrania po príčine tinitu je potrebné urobiť aj ušné vyšetrenie vrátane audiogramu, najmä ak ide o mladšiu osobu.

Zuzana  |  11. 5. 2014 (8:55)

Dobrý deň, tinitus to nebude pretože ja to hučanie nemám 24 hodin denne ja to počujem len keď sa zohnem alebo som zhrbená.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:02)

Definícia z Wikipédie: Tinitus (lat. tinnitus alebo tinnitus aurium) alebo hučanie v ušiach alebo ušný šelest je (trvalejšie) počutie zvukov (hučania, šumenia, zvonenia, pískania, klopania a podobne) v uchu iných než tých, ktoré prichádzajú zvonka (halucinácie sa pod pojem nezaraďujú). Zvuky môžu v rôznych intervaloch silnieť alebo slabnúť. Podľa dĺžky trvania príznakov sa delí na tri druhy: • akútny tinitus (do 3 mesiacov) • subakútny tinitus (do 6 mesiacov) • chronický tinitus (viac ako 6 mesiacov) Niektoré zdroje určujú ako akútny tinitus s trvaním do 12 mesiacov a chronický viac ako 12 mesiacov. Pozn.: z definície vyplýva, že vy zvuk počujete „trvalejšie“, čo však neznamená, že musí ísť o kontinuálny stav.

> reagovať

1 ... 323 324 325 326

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.