Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Veronika  |  21. 6. 2014 (11:56)

Dobry den, prosim Vas, poradte mi, ako mam dalej postupovat pri tejto diagnoze zistenej magnetickou rezonanciou: lahka sinistrokonvexna skolioza L chrbtice, v priestore L2/3 lahko znizena vyska disku. Pritomna akutna extruzia disku (sirka5 mm s kranialnou migraciou 8 mm). Je podla Vas nevyhnutna operacia? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:47)

Liečba nezávisí len od MRI nálezu na chrbtici, ale hlavne od klinického stavu pacienta,(príznakov poškodenia objektívnych aj subjektívnych), veku pacienta a výsledkov doterajšej liečby. Nález, ktorý máte, nepatrí k najľahším, ale v praxi som zažila podstatne vážnejšie a ľudia sa z toho dostali – nevyhnutná je úžasná sebadisciplína pri liečbe a cvičení. Len keď sa konzervatívna liečba nedarí, alebo sa stav zhoršuje, posielame pacientov na operáciu. Netreba sa jej báť. Výsledky operácie bývajú veľmi dobré, hlavne u tých pacientov, ktorí boli pred operáciou rehabilitovaní a sami vhodne cvičili.

> reagovať

kudzbel ladislav  |  20. 6. 2014 (22:16)

mám bodavé bolesti v oblasti krížov, neviem sa posadiť, ani postaviť z postele. Môžu to byť aj ľadviny? Čo mi v tejto chvíli môže pomôcť?

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:46)

S najväčšou pravdepodobnosťou to ľadviny nie sú. Bude to možno seknutie chrbtice, ale Váš stav musí vidieť lekár. Ak ste pripútaný na lôžko a nemôžete sa hýbať, zavolajte si lekára domov. Z voľno predajných liekov Vám môže pomôcť Ibalgin a lokálne antireumatické masti.

> reagovať

Helen M Khoiova  |  20. 6. 2014 (9:35)

Vazena pani Doktorka, Volam sa Helen a moj pribeh a vysledky su podr.napisany:borelioza.cz - clanok:Boreloiza-Neuroborelioza-Skleroza Multiplex? Kricanie o pomoc - HelenM.Od LumPunk ma boli stale chrbat, stale citim vpich ihli.Viete mi pomoct?Prosim email.Dakujem.Helen MK

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:44)

Váš vážny stav vyžaduje osobné vyšetrenie a dôsledné preštudovanie Vašej zdravotnej dokumentácie. Bez toho sa k liečbe nemôžem vysloviť. Sú stavy, kedy sa pomôcť dá, a keď sa nedá zlepšiť zdravotný stav, dá sa zlepšiť kvalita života pomocou tzv. režimových opatrení. Chce to však osobný kontakt, môžete sa objednať do Hippokrata cez telefónne číslo 0903 788 670 k neurológovi.

> reagovať

Monika Br.  |  20. 6. 2014 (8:56)

Dobrý deň, mám 27 rokov a každú noc sa budím na stredne silnú bolesť v strednej časti chrbtice, ráno keď sa zobudím a trošku sa rozhýbem, tak bolesť úplne ustane a nebolí ma nič, vždy to začne až nad ránom, skúšala som aj zmenu madracu, ale to nepomohlo. Mám sedavé zamestnanie, neustále zapnutá klíma, ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:43)

Skúste si nájsť cez internet, alebo v kníhkupectve, návod na cvičenie chrbtice (literatúry aj informácií o tomto je viac, než dosť) a začnite cvičiť každý deň pred spaním vhodnú sériu cvikov na CELÚ chrbticu. Buďte trpezlivá, ak je to banálna záležitosť (ako to podľa popisu vyzerá) z preťaženia chrbta pri sedení, zlepšovanie začnete cítiť o 2 týždne až mesiac. Klíma je nebezpečná, mali by ste na sebe mať oblečenie s aspoň ¾ rukávmi a zakrytý krk bez výstrihov šálom . Všetko oblečenie môže byť ľahké, dýchajúce, ale nie umelé, malo by byť z prírodných materiálov. Na noc si natrite chrbát napr. Konskou masťou, neutrálnou – to znamená- ani hrejivou, ani chladivou. Ak to neprejde, musíte sa pýtať k lekárovi – RHB, ortopéd, neurológ.

> reagovať

Vladimír Zubo  |  20. 6. 2014 (7:58)

Dobrý deň, mám 49 rokov a už asi 3 mesiace ma bolí pravé koleno, ortopéd diagnostikoval opotrebovanie chrupavky a pichol mi do neho 3 kolagénové injekcie, ale bolesti stále neustupujú. Zároveň ma veľmi bolia ramená. Na dotyk bolesti pri zatlačení na chrbtici 10 cm nad pásom. Môže koleno súvisieť aj s chrbticou?

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:41)

Môže, pretože šetrenie kolena pri chôdzi rozrušuje a mení celý pohybový stereotyp – to znamená, že určité časti pohybového aparátu začnú byť preťažované, zapaľujú sa a bolia. Koleno treba riešiť – ak nepomohli injekcie, zaujímajte sa o operáciu – v súčasnosti sú u nás operácie kolena na vysokej úrovni a výsledky sú výborné. Po operácii je dôležitá rehabilitáia celého pohybového aparátu, aby sa znovu zharmonizoval a rovnako zaťažil.

Vladimír Zubo  |  30. 7. 2014 (13:01)

Dobrý deň, pri návšteve druhého ortopéda mi bola vytiahnutá voda z kolena(25ml)a bolesti ustali.Bolesti ramien sa stupňujú a niekedy nemôžem ruky ani dvihnúť. Krvné rozbory neg na boreliu, chlamídie,CRP stúplo zo 6 na 9,1.Prosím o radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 8. 2014 (9:43)

Treba urobiť dve veci: po prvé – pokiaľ stúpa CRP, to znamená, že v tele sa rozvíja zápal. Prečo, to treba zistiť dôsledným vyšetrením na prítomnosť bakteriálnej infekcie, testy len na boreliózu a chlamýdie sú nedostatočné. Neviem, odkiaľ ste, preto Vám neviem odporučiť meno konkrétneho lekára, ale odporúčal by som Vám konzultáciu a vyšetrenie u infektológa. Po druhé: treba urobiť RTG vyšetrenie oboch ramenných kĺbov, tým treba začať. Stavu by sa mal venovať ortopéd, ktorý by mal indikovať aj testy na prítomnosť reumatologického ochorenia. Držím palce.

Vladimír Zubo  |  6. 8. 2014 (12:17)

Ďakujem Vám za Vašu radu,som z Trenčína. Momentálne som objednaný na 18.8. na neurológiu k MUDr. Haringovi do Piešťan. Obvodná lekárka mi ešte kázala absolvovať vyšetrenia u zubára a na krčnom.

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Peter  |  19. 6. 2014 (20:32)

Chcel by som sa poradiť o žile ktoru som nedavno zbadal nad pravým semeníkom .. je dosť výrazná .. hlavne na konci ... veľmi ma to trápi a som z toho veľmi ustarostený ... nenavidím operácie .. a ich dôsledky ešte viac .. preto by som sa o tom chce poradiť a mať v tom čo najskôr jasno, aby ma to tak strašne netrapilo.

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:39)

S najväčšou pravdepodobnosťou ste si vyrobili riadneho strašiaka! Vystúpená žila nad semenníkom je normálna vec, prečo by Vám ju mali operovať? Bolo by dobre, keby ste ju išli ukázať svojmu obvodnému lekárovi, ak je to žena a máte s tým problém, vypýtajte sa k urológovi. Na 99,9 % Vám povie to isté, čo som Vám teraz napísala.

> reagovať

zuzana bielikova  |  19. 6. 2014 (19:24)

dobry den mam 36 rokov a mam bolesti obličiek začalo sa to dnes po obede pijem len urologicky čaj čo si mam dat od bolesti nestiham ist k pani doktorke robim same 12 hod.

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:37)

No to sa nedá takto povedať, či máte naozaj bolesti obličiek, alebo sú to bolesti od chrbtice, alebo panvových kĺbov – to si ľudia často mýlia! Odporúčam Vám čo najskôr ísť k obvoďákovi – predsa Vám musia dať v práci priepustku! Stav treba ihneď odborne posúdiť a liečiť!!!

> reagovať

Ludmila Wildova  |  19. 6. 2014 (19:15)

Dobry den, mam 35 rokov a mam bolesti krizov. Pred 12 rokmi som mala uraz na sankach. Absolvovala som vselijake vysetr enia a nic mi nepomohlo. Ide mi to az do zadku a noh. Kazdy den trpim bolestami, hlavne v kolisavej casti,niekedy sa nemozem predklonit. Na koho sa mam obratit? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:36)

Obráťte sa na neurológa. Všelijaké vyšetrenia, ako píšete, v liečbe nepomôžu, len ukážu, aký je problém. Liečba chrbtice musí byť dlhodobá, individuálna a komplexná – to je niekedy doslova “hodinárska” práca. A aj pacient musí byť trpezlivý a pracovať na sebe. Hľadajte niekoho, kto sa Vám bude ochotný takto dlhodobo venovať. Prísť môžete aj k nám.

> reagovať

Danka  |  19. 6. 2014 (17:35)

Dobry den, pani doktorka. Vo februari som mala kvasinkovy zapal-preliecena, gyn. prehliadka - streptokok, znizenu funkciu DAO, zvysene oblickove a ovariove hormony - neliecim sa. V poslednom case mam strasne studene nohy a ruky, zimnicu, bolesti v oblasti krizov, skoliozu nemam. Moze ist o oblicky? Dakujem velmi pekne

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:35)

Môže ísť o obličky – okamžite choďte k lekárovi a dotiahnite svoju liečbu do konca. Popisujete príznaky vážneho poškodenia zdravia. Starajte sa o seba, chcete ostať na dialýze?

> reagovať

PEter S  |  19. 6. 2014 (13:42)

DObrý den , mám 18 rokov a mám bolesti krčnej chrbtice, asi 5 dní vkuse ma bolí hlava a niekedy v noci mám pocit ako keby mi trpla tvár tesne pod očami, niekedy mávam mravčenie v pravej nove ... može to byť o tej chrbtice? dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:33)

Áno, to všetko môže súvisieť s chrbticou. Sám tieto problémy nevyriešite – musíte ísť k obvodnému lekárovi, nech Vás pošle k neurológovi. Váš stav vyžaduje presnú diagnostiku a zodpovednú liečbu.

> reagovať

Tatiana   |  19. 6. 2014 (11:37)

Dobrý deň, mám 67 rokov a trpím bolesťami krčnej chrbtice.Bolesti mi prechádzajú do ramien,potom do hlavy a ľavej nohy,ruky čo mi sposobuje veľké bolesti. Niekedy pociťujem aj tŕpnutie na tvári.Magn.rezon.-neg. ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:32)

Po prvé – pochybujem, že vo Vašom veku je magnetická rezonancia krčnej chrbtice negatívna – to by bol taký malý zázrak. Čiže v prvom rade by bolo treba ešte raz sa pozrieť na výsledok tohoto vyšetrenia. Po druhé – príčina problémov môže byť aj v iných častiach pohybového aparátu - v driekovej chrbtici, v oblasti kĺbov na hornej končatíne…. Ale problém môže byť aj centrálny – keďže všetky obtiaže sú na ľavej strane. Neviem sa takto cez internet k Vašim problémom viac vyjadriť – chcelo by to osobné stretnutie a pozrieť si MRI krčnej chrbtice.

> reagovať

Alžbeta Kulifayová  |  19. 6. 2014 (11:33)

Dobrý den, trpnu mi ruky od zápastie a prsty ráno ich mám opuchnuté, bolí ma chrbica, krvné výsledky sú v poriadku. Môže to byť z krčnej chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:31)

Môže to byť z krčnej chrbtice, ale môžete mať aj stlačené nervy v oblasti zápästia – tzv. syndróm karpálneho kanálu. Musí Vás vyšetriť neurológ, ktorý pravdepodobne naordinuje okrem liečby aj vyšetrenia, ktoré presne zistia, o čo ide.

> reagovať

Sona  |  19. 6. 2014 (8:29)

Dobry den, mávam bolesti krcnej chrbtice,za chvílu končim matersku dovolenku,a ja nie som schopna vobec fungovat. Najhorsie je to rano,uplne som zablokovana, neda sa mi poriadne otocit hlavou do stran, bolia ma stavce akokeby kost, poradte mi prosim co treba a kam.par krat som bola na rehab.ale velmi nepomohlo,dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:29)

Ešte raz sa vypýtajte na rehabilitáciu. To, čo Vás tam naučili cvičiť, musíte doma zakat cvičiť denne. Nech Vám predpíšu špeciálny vankúš na spanie – takú dvojvlnku z materiálu, ktorý má tvarovú pamäť – na tomto vankúši treba spávať, ráno sa budete cítiť lepšie. Požiadajte aj o predpis krčného límca – ten podopiera krk, keď sú horné končatiny zaťažené – napr. Pri praní, vysávaní, starostlivosti o dieťa. Sama sa viackrát denne natierajte antireumatickým krémom – napr. Konopná, alebo konská masť. Natierajte si s ňou aj podošvy nôh pred psním – je to ako akupresúra, pomôže Vám to .

> reagovať

zuzana  |  18. 6. 2014 (19:04)

dost casto ma picha v hlave picha ma pri srdci a tlak na hrudi moze toto bit z chrbtice??

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:26)

Môže a nemusí – treba vyšetriť chrbticu a srdce. Choďte za svojim obvodným lekárom, ktorý zariadi, čo treba.

> reagovať

michal  |  18. 6. 2014 (8:47)

mam problem so zavratmi podla krcneho orl to vertigo nieje moze to bit s krcnej chrbtice uzivam betahistin lebo meniserc mi neroby dobre

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:25)

Môže to byť z krčnej chrbtice – mal by Vás vidieť neurológ. Betahiostin je dobrý like, berte ho, pokiaľ neurológ neurčí inak.

> reagovať

LUBICA LIKOSOVA   |  17. 6. 2014 (19:21)

prosim o radu spadla som do jamy ktora je betonova som ztp a udrela som si velmi krcnu chrbticu tak ze lekar chirurg mi po vysetreni na ct povedal ze mi nic nie je a ja dva mesiace nemozem otocit hlavu lebo sa otacam s celym telom co mam robit kde by som mala ist ku ktoremu lekarovi dakujem pekne

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:24)

Pravdepodobne máte blok v oblasti krčnej chrbtice – nech Vás obvodný lekár pošle k neurológovi a na rehabilitáciu.

> reagovať

lenka karvaiova  |  17. 6. 2014 (18:52)

dobry mam časte bolenie chrbta hlavne krčnej chrbtice že sami stoho hlava toči dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:23)

Pri poruchách chrbtice sú pocity porúch rovnováhy veľmi časté, pretože do mozgu idú nesprávne informácie o polohe tela v priestore. Treba, aby Vás vyšetril neurológ, ten určí aj liečbu.

> reagovať

Petra  |  17. 6. 2014 (15:14)

Dobrý deň,mávam bolesti krčnej chrbtice, niekedy sialené pichanie, inokedy pálenie, obcas mám pocit ze si neudržím hlavu na tele.bolesť občas vystreluje do pravej ruky alebo do krížov.je v poriadku ze to moj lekar povazuje za nepodstatne ak este dokazem otacat hlavou do stran?neviem ci som zbytocne hystericka:)dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:21)

Nie ste hysterická. Vaše problémy nie sú normálne, to, že otočíte hlavou do strán, nič neznamená. Môžete byť hypermobilná – takýto jedinci otočia hlavou do strán aj vtedy, keď majú v oblasti chrbtice ťažké poškodenia. Pýtajte sa k neurológovi.

> reagovať

Bibiana Vargová  |  17. 6. 2014 (13:34)

Dobrý deň,asi mesiac pociťujem bolesť v pravej časti krížov a na boku nad bedrovým kĺbom. Vybrala som 5ks injedkcií od bolesti,iba malá úľava,ortopéd povedal že som v poriadku a on problém nevidí. Ale ja už pri malej námahe pociťujem bolesť ďalej. Čo robiť? Pomožu mi nejaké maste, alebo lieky?Na koho sa ešte obrátiť?

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:19)

Môžete mať blokádu sakroiliakálneho kĺbu – to je taký veľký kĺb, pomocou ktorého sa pripája krížová kosť na panvu a robí bolesti lokalizované v tej oblasti, ktorú popisujete. Je to väčšinou banálna porucha, ale v praxi sa často prehliada. Ale nemusí to byť ono – ťažko povedať bez osobného vyšetrenia. Ja by som sa ešte pýtala k neurológovi a na rehabilitáciu, tam by sa na príčinu Vašich ťažkostí malo prísť.

> reagovať

lubo  |  17. 6. 2014 (13:00)

Este jedna otazka, mozem kombinovat milgammu s veralom a almiralom? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:16)

Môžete, ale nekombinujte Almiral s Veralom – alebo jedno, alebo druhé.

> reagovať

lubo   |  17. 6. 2014 (12:14)

Dobry den prajem pani doktorka, uz niekolko dni sa trapim s bolestou chrbtice, resp. silnou tupou bolestou, ktora mi z chrbtice vystreluje do lavej nohy, moja obvodna lekarka mi predpisala inj. Veral a D? . Tieto lieky tak zo 70% utlmili bolest, ale nezlepsili pohyblivost/ cez vystretu lavu nohu sa nezohnem/. Rad by s

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:15)

Vaša otázka celá neprešla, ale nevadí – to, čo popisujete, hovorí o možnosti útlaku nervového koreňa v krížovo-driekovej chrbtici. Treba robiť CT, alebo MRI LS, podľa výsledku potom aj liečba, určite aj rehabilitácia.

> reagovať

Anna  |  17. 6. 2014 (9:21)

druhý deň pociťujem bolesť v pravom boku vzadu nad obličkou, najviac to bolí pri pohybe ale aj pri sedení, resp. ležaní . Je to taká tupá bolesť. Chcem sa opýtať z čoho to môže byť,resp. či mám navštíviť lekára. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:13)

To môže byť svalová bolesť v tejto oblasti, alebo aj bolesť pochádzajúca z blokády chrbtice, bolesť z vnútorného orgánu nepredpokladám. Treba však vyšetrenie lekára – choďte k obvodnému – posúdi, či potrebujete odborníka, alebo nie a aké lieky Vám majú dať.

> reagovať

Kristína  |  16. 6. 2014 (21:46)

Opravujem, 6 titánových šrobov, ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Kristína  |  16. 6. 2014 (21:41)

Dobrý deň.Som po vážnej dopravnej nehode, kedy mi bola zistená trieštivá zlomenina driekového stavca,mám v sebe 5 titánových šrobov.Prešla doba 5 mesiasov po nehode, takmer uplne som sa vrátila do bežného života,až na šport(okrem plávania a chôdze).Chcem sa spýtať, budú mať tieto šroby nejaký vplyv na môj buduci život?

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:11)

Nebudú. Toho sa nebojte. Denne cvičte, zdravo sa stravujte a nechajte sa pravidelne vyšetriť na osteoporózu. Preventívne berte vitamin D – teraz je v celej populácií veľká hypovitaminóza D vitaminu, ktorý je zodpovedný za zavápnenie kostí. Berte dosť vápnika. To, čím ste ohrozená, je odvápnenie stavcov, ale tomu sa dá predchádzať. Naštudujte si správnu životosprávu na internete.

> reagovať

Ľudmila  |  16. 6. 2014 (21:07)

Dobrý večer!Prosím o radu!Musím brať sústavne analgetiká,po 2 mesiacoch po operácii medzist.platničiek Ľ a P v driekovej časti a prasknutého stavca?Hoci poctivo denne cvičím,veľmi ma bolia DK,niekedy už hneď ráno.Mala by som viac chodiť?Ale už po 20-50 m ma veľmi bolí PK.Môžem užívať GRIMODIN?Je návykový?Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (10:06)

Dúfam, že Grimodin Vám nasadil neurológ. Lieku sa nebojte. Je plne indikovaný v takýchto prípadoch – môže Vám pomôcť od bolestí. Tieto lieky nie sú návykové a keď ich človek užíva, nemusí brať toľko analgetík, alebo žiadne. Ak Grimodin nebude efektný, Váš neurológ Vám môže predpísať ešte iné lieky, ktoré potláčajú bolesti podobným spôsobom, ako Grimodin.

> reagovať

1 ... 320 321 322 ... 329

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.