24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

10:21

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Lucia  |  15. 7. 2014 (19:52)

Dobrý deň, už viac ako rok mám problémy s krčnou chrbtice s tŕpnutím prstov (malíček a prsteník). Diagn. z neurológie je Cervikobrachiálny syndróm. Od soboty mám ale bolesti hlavy vzátylku a na čele. Dnes som bola u fyzioterapeuta, ktorý mi naprával C3,C4,C5. Prosím o radu, ako cvičiť, resp. čo na to. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (10:05)

Bolesti, ktoré popisujete, majú s najväčšou pravdepodobnosťou tiež pôvod v krčnej chrbtici. Váš fyzioterapeut musí ovládať vhodné cviky na chrbticu a naviac Vás pozná. Preto sa o vhodnom cvičení treba poradiť s ním. Pri bolestiach skúste napríklad Ibalgin, ale nie na lačný žalúdok. Ak by sa bolesti po rehabilitácii stupňovali, musíte to povedať fyzioterapeutovi, alebo rehabilitačnému lekárovi, ktorý ju vedie.

> reagovať

Jana  |  15. 7. 2014 (18:01)

Dobrý deň chcela by som sa spýtať čo mi pomôže na bolesť chrbta.začína to bolesťou v krížoch a prechádza pod lopatky až do hlavy.Je to neskutočná bolesť sprevádzaná silným štípaním.Lieky ani masti nepomáhajú.Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (10:03)

Musíte mi napísať, aké lieky ste skúšali a aj aké maste. Potom sa budem vedieť vyjadriť. V zásade však by ste mali byť už vyšetrená odborným lekárom, ktorý určí vhodný postup liečby.

> reagovať

Jarabeková Michaela  |  15. 7. 2014 (14:36)

Dobry deň, posledne mesiace mam bolesti celeho chrbta, posledne tyzdne to prešlo aj na krk a ide to az na tvar. Aj bolestihlavy pribudli. k ortopedovi som uz objednana ale mozem si aj sama nejak pomoct? prejavuje sa to dost zle aj na psychickom stave, strach, ze to nezvladnem v praci, neustupujuce bolesti a pod.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (10:02)

Vyskúšajte Ibalgin, Paracetamol, sú voľnopredajné, skúste tiež vypýtať masti alebo gély na bolesti chrbtice, vyhnite sa však prehrievajúcim typom. Pomôcť by mohli celkom obyčajné cviky – napríklad naťahovanie tela dohora za rukami, ktoré sú vzpažené, alebo skúsiť robiť mačací chrbát. Základné cviky na chrbticu nájdete aj na internete.

> reagovať

Anna Dolníková  |  15. 7. 2014 (14:04)

Som po vyskočení(piatok 20.00) a následnom napravení(pondelok 10.30) pravej krížovej platničky, dnes ( utorok 22.00) ma čaká nočná služba, mám strach, ako to zdravotne zvládnem . . je možné pomôcť si cvikmi , prípadne ako spevniť svaly, aby som už nikdy nezažila takú bolesť . . ? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (10:00)

Cvičiť sa musíte naučiť na rehabilitácii, kam by Vás mal poslať obvodný lekár. Na rehabilitácii Vám môžu predpísať aj bedrový pás, ktorý môžete v práci nosiť – spevní driek a platnička môže ostať na mieste. Bedrový pás si môžete aj kúpiť v predajni s ortopedickými pomôckami.

> reagovať

Barbora  |  15. 7. 2014 (11:40)

Dobrý deň, milgamma pôsobí aj preventívne? ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň všetkým.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:59)

Voči čomu chcete robiť prevenciu, akému ochoreniu chcete užívaním Milgammy predísť?

> reagovať

Nata  |  15. 7. 2014 (8:04)

Pani doktorka,prosím o radu v súvislosti s možnosťou aplikovania ozónterapie. Manželovi(73) pod CT aplikovali kvôli lordóze ozónoterapiu 4 x. Táto terapia mu veľmi dobre zabrala, bolesti a ťažkosti ustúpili, no lekár mu už nechce ďalšie aplikácie predpísať bez vysvetlenia. Ako máme postupovať? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:57)

Má manžel znovu problémy, alebo chcete ozónoterapiu „preventívne“?

Nata  |  23. 7. 2014 (19:22)

Váźená pani doktorka, ďakujem za reakciu, medzičasom sme si už naśli lekára a manželovi terapiu naordinoval.Viac by ma však zau-jímalanová metóda,ktorú vraj robia lekári v Bardejove,cielenými vpichmi sa akoby zalepí medzi platničkový priestor,platničku posunú na miesto a malé nervy sa znecitlivejú.Očopresneide?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  30. 7. 2014 (9:41)

Je mi ľúto, ale o tomto type operácie chrbtice nič neviem, preto Vám nemôžem bližšie vysvetliť, o čo ide.

Nata  |  30. 7. 2014 (14:10)

Ďakujem pekne za snahu a reakciu

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 7. 2019


Dana  |  15. 7. 2014 (7:47)

Dobrý deň ! Prosím o radu, ako odstrániť bolesti v krížovej časti chrbtice a medzi lopatkami. Lieky nezaberaju. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:56)

Žiaden liek nikdy nikomu opakované bolesti chrbtice neodstránil, to je ilúzia. Liek len potlačí príznak nejakej poruchy chrbtice, ale priamo ju nelieči(alebo len v obmedzenom rozsahu). S chrbticou treba pracovať aktívne – a to môžete len Vy. Vyžiadajte sa na rehabilitáciu s tým, že sa chce naučiť cviky na chrbticu a tie potom cvičte denne – počas prvého roka, potom možno ob deň, alebo každé 3 dni, ale trvalo a pravidelne. Tak sa Váš stav môže zlepšiť natoľko, že problémy už mať nebudete.

> reagovať

IRENA  |  14. 7. 2014 (16:03)

Dobri den mam silne bolesti v spodnej casti chrbtice a v krcnej chrbtice toci sa mi hlava proste zavrat a mam aj zaliahnute usi bolesti chrbta mam takich 11 rokov a to kazdi den lieki nemozem uzit lebo kojim poratte mi chodila som aj na masaze aj k neurologovi aj k ortopedovi porette mi dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:53)

Tehotenstvo, pôrod a následný čas kojenia môžu niektoré typy chrbtice poriadne „rozhádzať“, preťažiť, rôzne zablokovať – najmä u tzv. hypemobilného typu. Dať to všetko na poriadok nie je vždy ľahké a vyžaduje to sebadisciplínu a pravidelné cvičenie, na ktoré niektoré ženy pri všetkých starostiach nemajú čas. Napriek tomu skúste – alebo sa cez vašu obvodnú rehabilitáciu naučte zopár základných cvikov na chrbticu, alebo si ich nájdite na internete a pustite sa do toho. Pomôcť by Vám mohli aj tzv. GUNA MD obstreky, ktoré sú z prírodných látok a možno ich použiť v liečbe aj u kojacich žien. Skúste nájsť doktora vo Vašom okolí, ktorý takéto obstreky robí. Ďalej by Vám pomohli kúpele v soli – do vane treba vysypať 1 kg. kuchynskej soli a poležať si v nej takých 15 minút. Vo vani sa treba párkrát otočiť. Potom dôsledne osprchovať a skúsiť ísť do postele aspoň na 30 min. Urobte si domáce mazanie: v lekárni si kúpte nechtíkovú masť (dbajte, aby bola prírodná, bez chemikálií), doma si ju dajte do malého zaváračkového pohára a pridajte k nej 1 polievkovú lyžicu Zelenej Alpy – vymiešajte, držte v chladničke a každý večer pred spaním si touto masťou vymasírujte podošvy oboch nôh, potom podbruško, kríže, natrite ju pozdĺž celej chrbtice a do záhlavia. Potom vypite pohár vody so šumivým magnéziou a treba ísť do postele. Dôležitý je matrac a vankúš na spanie – mali by ste mať matrac z pamäťovej peny, nie tvrdý – stredná tvrdosť (tiež nie veľmi mäkký) a takú dvojvlnku tiež z pamäťovej peny, na ktorej budete spávať. Počas dňa pri závratoch by ste si mohli na hodinku nasadiť tzv. krčný límec (alebo ho nosiť štandardne, keď kojíte), predpíšu Vám ho na rehabilitácii. Udržujte sa v pozitívnej nálade, nakoľko sa len dá. Závratov sa nebojte – sú z krčnej chrbtice, aj tlak v ušiach. Ale pre istotu by som si dala vyšetriť krvný obraz, či nie ste chudokrvná. Keď budete takto pracovať, postupne môžu všetky problémy miznúť.

> reagovať

Jana Toporcerova  |  14. 7. 2014 (14:48)

Dobrý deň,mám 52 rokov,som 5 týždňov po totálnej hysterektómií,cítim sa dobre,až na bolesti v krížoch.Môže to byť ešte následok operácie? Pred operáciou som také problémy nemala,pravidelne som cvičila,momentálne mám od cvičenia nútenú pauzu v rámci rekonvalescencie Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:49)

Počas gynekologickej operácie môže vzniknúť blokáda v oblasti krížovej chrbtice alebo tzv. sakroliliakálnych kĺbov, ktorými sa krížová kosť pripája na panvu. Vyšetriť by Vás mal rehabilitačný lekár, ortopéd, alebo neurológ. Cvičiť už môžete začať – jednoduché cviky na chrbticu opakované denne Vám môžu bolesti aj odstrániť.

> reagovať

Alžbeta  |  13. 7. 2014 (20:04)

Dobrý večer mám problémy s chrbticou už osem rokov mám tam degeneratívné zmeny ale nepomáha žiaden liek a to medzi lopatkami mám osteoporozu dvakrát menili bedrový klb lavustranu a terz mám tam pri klbe infekciu poradte prisím čo mám robyt.Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:59)

Degeneratívne zmeny chrbtice sú následkom veku, spôsobu nášho života (napríklad výraznejšie sú pri ťažkej fyzickej práci) a u Vás môžu mať súvis aj s ochorením bedrových kĺbov. Degeneratívne zmeny chrbtice nevieme odstrániť liekmi, niektoré z nich sa dajú odstrániť operáciou. Možno ich však kompenzovať vhodnou rehabilitáciou – niekedy stačí zopár jednoduchých cvikov, ktoré treba opakovať každý deň a výsledok sa dostaví v podobe zmiernenia bolestí. Osteoporózu vieme už v súčasnosti liečiť, túto liečbu majú na starosti ortopédi, alebo internisti, na ktorých sa treba obrátiť. Zápal v bedrovom kĺbe po operácii treba zdiagnostikovať (pokiaľ nebol) a preliečiť, liečbu musí viesť odborník. Vy sama môžete ku svojej liečbe prispieť len správnou životosprávou, všetko ostatné je vecou lekárov.

> reagovať

salome  |  13. 7. 2014 (16:04)

Dobry den, prosim Vas o radu, mam tazkosti s krizami, kazde 3-4 mesiace skoncim v nemocnici, a povedia, ze to mam chronicke, ale tie bolesti su neznesitelne, beriem Noax, mam artrozu, a vyskocene stavce, ako sa to da liecit? Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:59)

Popísané zmeny sú naozaj chronické, neexistuje liek, ktorý by ich z tela odstránil. Niektoré možno korigovať operáciou. Odporúčala by som Vám takýto postup: pokiaľ ste doteraz boli komplexne liečená ( to znamená – brali ste lieky, injekcie, infúzie, systematicky ste rehabilitovali ) a problémy sa pravidelne vracajú, vypýtajte sa cez svojho neurológa na ozónoterapiu. Pokiaľ nepomôže, treba konzultovať neurochirurga. Pokiaľ ste doteraz v rámci svojej životosprávy doma denne necvičili, tak s tým začnite. Správne cviky Vás naučia na rehabilitácii. Ak sa po 3 mesiacoch denného cvičenia stav nezačne zlepšovať, treba postupovať tak, ako som už napísala.

> reagovať

Jozef  |  13. 7. 2014 (15:43)

Mam protichodne stočene stavce a vysunutu platničku. Bol som par krat na rehabylitacii ale nepomaha to boly ma chrbat v dolnej časti a trpne cela ľava noha, ale pri dlhšom stati na mieste ma veľmi rozboly prava noha a ľava cela strpne. Poradte čo dalej.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:58)

Liečbu treba najskôr začať liekmi, ktoré zmiernia alebo až odstránia bolesti a pripravia telo na rehabilitáciu. Dovtedy je vhodný skôr kľudový režim. Ak lieky v tabletkách nestačia, treba nasadiť infúznu liečbu. Potom treba začať rehabilitovať, nosným prvkom rehabilitácie sú cvičenia, ktoré Vy musíte cvičiť denne a dlhodobo. V úvode liečby je niekedy dobré aj vystabilizovať chrbticu pomocou bedrového pásu, ktorý sa postupne odkladá v závislosti od toho, ako sa cvičením spevňuje svalstvo. Prvé výsledky môžete čakať približne o 3 mesiace.

Jozef  |  16. 7. 2014 (21:33)

Dobry deň chcem sa opytať či neviete poradiť niejake dobre cvicenie alebo kde sa da pozrieť odborne lebo na internete su veľa a každy tvrdi niečo ine, a na rehabilitacii to nestoji za reč. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:45)

Odporúčam Vám cvičiť SM systém – tak sa to oficiálne volá. Na internete nájdete veľa informácií o tomto cvičebnom systéme, dostať CD s týmto cvičením. Odporúčala by som Vám ale nájsť si fyzioterapeuta, ktorý by Vás to cvičiť naučil. Už ich je dosť – skúste hľadať cez internet. Držím palce.

> reagovať

zuzana  |  13. 7. 2014 (12:40)

dobrý den. Mam skoliozu, druhého stupna. Nikdy som nemala problémy s bolestou až ked som začala aj posilovať sa objaila postupna bolesť v chrbtici v jednom mieste zhoršujuc sa až som nemohla bez bolesti priam ani dýchať. Davala som si lieky proti bolesti a ležala - po par dnoch som sa mohla hýbať bez liekov.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:57)

Pri skolióze by som Vám nedoporučovala posilňovanie v bežnom fitness-centre. Môžete si doslova ublížiť. Chrbticu podopierajú a spevňujú svaly, ktoré sa pri tomto posilňovaní nerozvíjajú, nespevňujú. Svaly podopierajúce chrbticu sú pri skolióze výrazne oslabené. Pri posilňovaní sa trénujú veľké svalové skupiny, ktoré sú potom pri skolióze zavesené na slabej chrbtici ako ťažký kabát na slabučkom vešiaku – vešiak to nevydrží a pokazí sa. Vy by ste mali cvičiť výlučne pod dozorom a v spolupráci s odborným fyzioterapeutom. Cvičenie sa musí začať tzv. spinálnymi cvikmi – špeciálnymi cvikmi na chrbticu, ktoré spevnia najskôr tie správne skupiny svalov. Ďalšie posilňovanie a jeho techniky musia byť tiež pod supervíziou fyzioterapeuta, aj keď ich budete chodiť cvičiť do fitka.

> reagovať

janka szabova  |  13. 7. 2014 (11:22)

toci sa mi hlava mam zavrate rtpnu mi ruky moze to byt z chrbtice

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:56)

Môže, ale nemusí. To môže rozhodnúť len lekárske vyšetrenie.

> reagovať

VALERIA   |  13. 7. 2014 (10:37)

chcela by som sa spytat alebo radsej poradit som operovana 3 krat na hrudnu a krcnu chrbticu mam nadalej strasne velke bolesti co uz nezvladam ani po psychickej stranke vybrala som uz rozne lieky infuznu liecbu a nic mi nepomaha uz aj hohy ma tym poskodene bolest mi taha po obydvoch dolnych koncatin preto potrebujem po

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:55)

Pokiaľ je stav neznesiteľne bolestivý, mali by ste byť odoslaná do ambulancie algeziológa, ktorý má na liečbu bolestí k dispozícii také lieky, ktoré sú iným ambulantným lekárom nedostupné.

> reagovať

Patrik  |  13. 7. 2014 (10:26)

Už druhy den ma boli hlava neustale, ked lezim ukludni sa to ale ked vstanem znova pride bolest. Mam problemi aj s chrbticou ta by som chcel nejaku radu.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:54)

Pokiaľ bolesť ešte neprešla, musíte navštíviť lekára. Bolesti mohla vyvolať krčná chrbtica, ale môžu mať aj iný pôvod. Neurológia rozlišuje veľa rôznych druhov bolestí hlavy, podľa Vášho popisu sa nedá určiť, o aký druh ide a preto sa nemôžem vyjadriť ani k liečbe.

> reagovať

Mária  |  13. 7. 2014 (10:08)

Mám výrastky medzi rebrami na pravej strane chrbta, sústavne to bolí, občas chodím na obstreky a masáže, ale pomože mi to iba krátkodobe.Odstranujú sa tieto výrastky operačne alebo sa dajú vyliečiť poprípade aj nejakým ožarovaním?Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:53)

Operačne možno odstrániť len niektoré výrastky, na ožarovanie výrastky nereagujú. Treba konzultovať chirurga, mal by to urobiť Váš neurológ, alebo ortopéd.

> reagovať

EVA  |  13. 7. 2014 (9:29)

dlhodobo pocitujem bolesti chrbtice v oblasti pasu ani otocit na posteli,stat rano z postele su to pichlave bolesti pri pohybe a dlhsom stati prudke pichlave bolesti pod lopatkami a bolesti palcov az pod nechtami utrpenie nosit uzavrete topanky

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:52)

Bolesti v palcoch na nohách vyžarujú od krížov dolu, alebo ich cítite ako izolovanú bolesť a na stehnách a predkoleniach nič necítite?

> reagovať

rozko marek  |  13. 7. 2014 (8:56)

Hrozne bolesti v oblasti pasu s vyzarovanim do oboch dolnych koncatin stazena chodza .mam prasknute platnicky ale cvicim a bolo uz dobre jemozne je mozne ze yie bolesti sposobuje prechladnutie? Alebo je zatim nieco horsir?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:51)

Bolesti v dolných končatinách, ktoré sú vyvolané poškodením nervov v chrbtici sa môžu zhoršiť aj provokovať prechladnutím, ale tiež akýmkoľvek zápalovým ochorením – napríklad aj v oblasti zubov. Takéto zhoršenie by však malo mať tendenciu k ústupu. Pokiaľ sa zhoršenie udržuje na rovnakej úrovni, alebo progreduje, treba navštíviť lekára, ktorý zabezpečí adekvátnu liečbu a bude pátrať po príčine, medzi ktoré patrí aj možná recidíva.

> reagovať

zora cifrová  |  13. 7. 2014 (8:22)

dobrý deň, mám skalcifikované krčné stavce pri 48 rokoch, čo mi poradíte, mám skoliózu, a bojím sa ochrnutia...pomaly už mám závrate, rozhodla som sa pre rázové vlny, len či to pomôže...ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:49)

Neviem, či máte aj poruchu metabolizmu kalcia spojenú so zvýšeným ukladaním kalcia do tkanív. Pretože ak áno, treba ju mať pod kontrolou. Pri tejto kombinácii porúch chrbtice by som Vám odporúčala na prvom mieste a hlavne vhodný pohybový režim + denno-denné vhodné cvičenie. To všetko by Vás mali naučiť na rehabilitácii. Okrem toho pravidelnú kúpeľnú liečbu. Máte na ňu nárok.

> reagovať

Dália  |  13. 7. 2014 (1:51)

Mám bolesti najmä v oblasti lavej lopatky až také strpnutie vôbes si tu oblasť necitim a prechádza mi to do krčnej časti a trochu aj do ľavej ruky .Na prstochpotom cítim take mravenčie.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:47)

Podľa popisu je pravdepodobná blokáda v oblasti dolnej časti krčnej chrbtice, alebo chrbtice na prechode krčná - hrudná. Obtiaže však môžu mať pôvod aj vo svalovom aparáte horného pletenca, ktorý tvoria svaly okolo ramena. Odpoveď na túto otázku a teda aj vhodnú liečbu možno však nájsť len po lekárskom vyšetrení.

> reagovať

Marian Mitter  |  12. 7. 2014 (21:36)

mám bolesti v krčnej chrbtici,pociťujem ťahavu bolesť v oblasti pravej lopatky smerom k pravej ruke a trpnutie pravej ruky a na ľavej strane v dolnej časti chrbta ťahavu bolesť zadku a ľavého stehna a trpnutie ľavého chodidla. Chcel by som vedieť, z čoho by mohli vyplývať moje ťažkosti. Mám sa obrátiť na neurologa?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:45)

Obtiaže s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z chrbtice, kde je možný aj útlak nervu – výrastkom, platničkou... Ochorenie patrí do rúk neurológa.

> reagovať

Zdenka  |  12. 7. 2014 (20:58)

asi dva mesiace cítim v svaloch na chrbte medzi lopatkami a nižšie tlak a mravenčenie. Bolestivé je to aj na dotyk. Súvisí to s chrbticou, alebo je to len záležitosť svalov?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:44)

Aj - aj. Čo bolo prvé, to sa asi nerozlúšti, či ochorenie chrbtice, alebo porucha svalov, ale z praktického hľadiska to nie je podstatné. Odporúčam Vám navštíviť rehabilitáciu, musí Vás na ňu poslať obvodný lekár.

> reagovať

paulina kovacsova  |  12. 7. 2014 (15:24)

asi dva roky mam bolesti na pravej strane chrbtice nie su velmi silne ale stale ma to boli niekedy aj na dotyk hlavne okolo lopatky bola som aj na rongene,nic konkretne mi nezistili rehabilitacia mi nepomohla ,moze byt pricinou bolesti operacia klbu ramena spred 14 rokov? dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:41)

Operácia ramena spred 14 rokov s tým asi nesúvisí. Porucha bude niekde v držaní tela, vo vašej životospráve, či zaťažení v práci. Môžete mať tzv. myofasciálny syndróm, pri ktorom je svalstvo bolestivé aj na dotyk a pri RTG vyšetrení chrbtice sa nič mimoriadne nenájde. Odporúčala by som Vám návštevu rehabilitačného lekára, ktorý je najlepšie erudovaný v takejto diagnostike a liečbe.

> reagovať

Maria Duchoňová  |  12. 7. 2014 (14:03)

pokračujem.bola naprávaná chrptica aj krčová chrptica bola vyskočená už je napravená a pichanie v boku a bolesť v chrpte neprastala ja už neviem na akeho doktora sa mám obrátiť prosím o pomoc .Dakujem pekne..pekný den.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:39)

Treba urobiť RTG vyšetrenie hrudnej a krčnej chrbtice, podľa výsledku potom – ak bude treba – aj CT alebo MRI vyšetrenie. Neviem, kto Vám naprával chrbticu, či to bol odborník, lebo pri naprávaní sa môže chrbtica aj poškodiť. Práve preto by ste mali by ste navštíviť odborného lekára – neurológa, alebo ortopéda, ktorý Váš stav zodpovedne vyšetrí.

> reagovať

1 ... 306 307 308 ... 322

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.