26. 6. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

7:04

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

3. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)


D.  |  5. 6. 2019 (10:39)

Pekný deň, asi rokDG: VAS CCB bilat s fun. por. dyn.C chrbtice str, stupna s hyperton. trapezov bilat VAS TH s funk. poruchou th chrb, str. stup. pri def.spondyl.pošk. krč. pl. s radikul. pošk.plex.lumbosac.Chron.VAS polyt.C TH exacerb, CC sy. Kokcygody.v interkokcyg.sklbeni. Nezabera RHB ani ozon. Je nutná operacia?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:02)

Operačná liečba je posledným možným prostriedkom na zlepšenie ochorenia. Pokiaľ ste mali len rehabilitáciu a ozón, možnosti konzervatívnej liečby neboli zďaleka vyčerpané. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov. Podstatný pre liečbu je správny pohybový režim – nácvik a potom každodenné pravidelné vykonávanie vhodných cvikov na celú chrbticu, praktizovanie správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – na pár mesiacov, maximálne na šesť. Bolesti sa môžu zmierniť.

> reagovať

S  |  5. 6. 2019 (10:17)

Prosim o vysvetlenie pojmov : Na úrovni L4/L5 prit. Ľahostajná foramino-extraforaminalna protruzia disku s možným kontaktom koreňa na L4 1.sin extraforaminalne. Na úrovni L5/S1 je prit. Len diskrétna centr.protruzia disku Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:48)

je mi ľúto, ale na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne.

> reagovať

Eva 111  |  5. 6. 2019 (7:34)

Dobry den.Chcela by som vediet co znamená vysledok röntgenu krcnej chrbtice. Sinistroskolioza,Hyperkifoza a spondyloza.Mám denné bolesti hlavy,vysoky krvny tlak a stále castejsie závraty. Trpnutie rúk,studeny pot ,tocenie hlavy .Je mi casto na odpadnutie.Moze to byt od krcnej chrbtice? Dakujem za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:00)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky a je to povinnosťou lekára, ktorý Vás na vyšetrenie poslal. Popísané ťažkosti čiastočne súvisia s poruchou v oblasti krčnej chrbtice, ale aj s vysokým krvným tlakom (hoci ťažšia porucha krčnej chrbtice k udržiavaniu vysokého tlaku prispieva). Prečítajte si naše odpovede na otázky ľudí, ktorí majú s chrbticou problémy – nájdete tam kompletné návody, ako si môžete aspoň čiastočne sama pomôcť.

> reagovať

Jarmila  |  4. 6. 2019 (22:13)

Vnučke,ktorá má 15 rokov zistili na CT vyskočenú platničku L5-S1 -4mm a zúžený miechový kanál.Už 1/2 roka má problémy. Nevie v škole sedieť,bolesť vyžaruje aj do nôh.Prv ju poslali iba na röntgen,ktorý nič neukázal.Absolvovala rehabilitáciu, ale nepomohlo.Mojavotázka.Dá sa to riešiť bez operácie?Benková Jarmila

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:00)

pravdaže, najmä v takomto veku. Prvé, čo je dôležité, je zistiť, prečo sa toto vnučke stalo. Najčastejšou príčinou ťažkostí detí v tomto veku je sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, vysedávanie v škole, potom doma za počítačom, s mobilom a pred televíziou, alebo naopak – prílišná telesná námaha – napríklad pri preťažení nevhodným športom. Keď sa príčina zistí, treba ju odstrániť. Po druhé – jedna rehabilitácia takýto stav nie je schopná vyriešiť. Podstatný pre liečbu je správny pohybový režim – nácvik a potom každodenné pravidelné vykonávanie vhodných cvikov na celú chrbticu. Časť dňa možno sedieť ( aj v škole) na fit – lopte, v škole možno pri sedení používať aj bedrový pás, ktorý chrbticu spevní a zabráni zhoršovaniu bolestí a to dovtedy, kým sa každodenným cvičením nevypestuje silné chrbticové a brušné svalstvo, ktoré platničku doslova „zabetónujú“ a ona viac nemusí spôsobovať problémy. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. U 15 ročného dievčaťa je ťažké dosiahnuť takúto sebadisciplínu, ale bez nej to nejde. Motiváciou môže byť, že cviky na chrbticu vedú ku krásnej chôdzi a krásnej postave. Prvé zlepšenie sa môže objaviť aj za 3 mesiace, preto treba vnučku podporovať, aby vydržala. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov.


jennky  |  4. 6. 2019 (12:19)

Dobry den, moj popis RTG snimku znie : Incip.Deformujuca spondyloza s diskretnymi ventrolateralnymi osteofytmi v urovni L4-5. Mierny spondylartroza L2-S1. Os sacrum acutum. Mozte mi to vysvetlit , co mi vlastne je a ako s tym dalej ?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:59)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky a je to povinnosťou lekára, ktorý Vás na vyšetrenie poslal. Liečba nezávisí iba od RTG nálezu, ale najmä od klinického stavu pacienta. Preto potrebujem vedieť, koľko máte rokov, čo robíte, či športujete a čo, čo a kde Vás bolí, ako dlho, ako ste boli doteraz liečený. Potom Vám odpoviem.

> reagovať

helena  |  4. 6. 2019 (11:57)

Prosím o vysvetlenie diagnózy:Degenr.hypertrofia faciet Th4/5 ,Th5/6 s kontaktom zhrubnutych faciet na nerv.korene Th4 bilat.resp.Th5 bilat.prdec l.dx

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:54)

je mi ľúto, ale na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne.

> reagovať

Lukas 31r.  |  4. 6. 2019 (11:47)

Dobry den, mam tlak na hrudniku a v oblasti \\\"trojuholnika\\\" kde konci hrudny kos.Na chrbte v casti oproti trojujolniku mam na dotyk bolestive stavce a trosku dalej od stavcov si viem nahmatat ďalší bolestivy bod.Mozu byt tie tlaky sposobene tymi stavcami? Rano sa budim aj s bolestou a stuhnutostou v driekovej oblasti.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:58)

bolesti môžu byť vyvolané poruchou v oblasti chrbtice, podľa popisu možno na prechode hrudnej a driekovej chrbtice, kde často bývajú bloky. Mali by ste absolvovať RHB vyšetrenie a liečbu, pokiaľ to potom neprejde, treba RTG vyšetrenie.

> reagovať

Renča  |  4. 6. 2019 (8:11)

Dobrý deň Mám 54 r.a 3 mes.bolesť ľavej nohy Na základe CT vyš.Diagn: Stenoza SK s akcentraciou v CC smere-v dist.segment.kritická šírka V seg.L5/S1prox.úseky L5 bilat.nepriehľadné,,ostatné korene voľné Záver neur:Zúžený kanál na 7mm Stav trvalý Neličitelné postupné ochrnutie Mám možnosť riešenia ak tak akú??

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:56)

žiaľ, možnosť je jedna – a tou je operácia. Obráťte sa na Ružomberok – neurochirurgiu (nemocnica Ministerstva vnútra). Sú tam skúsení chirurgovia s kvalitnou špičkovou technikou.

> reagovať

NICOL 49  |  3. 6. 2019 (21:25)

Dobrý deň,s driekovou chrbticou mám problémy viac rokov posledné 3roky intenzív.,januar vag.hyster.hyperplazia ,od marca trpnutie stehien az palenie prednej casti hlavne pri namahe a dlhom statii rtg udajne nic neobvykle 3mm vys.plat.lordoza,trpnutie velmi silne. lieky injekcie infuzie nepomohli,co by ste odporucil

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:56)

treba realizovať MRI vyšetrenie LS chrbtice s tým, že keď na vyšetrenie pôjdete, musíte byť v „zlom“ stave – to znamená, že by bolo vhodné tieto popísaní ťažkosti vyvolať napríklad dlhšou chôdzou, cvičením drepov, nesadajte si, stojte, atď. Vy by ste mali vedieť, čo Vám stav zhoršuje. Vyvolanie ťažkostí pred MRI vyšetrením treba preto, lebo vyšetrenie sa robí v ľahu, čo pre chrbticu môže byť úľavová poloha, pri ktorej sa chrbtica môže kvázi normalizovať, a potom sa pri vyšetrení nič nenájde a človeku už žiaden lekár neverí. RTG vyšetrenie ukáže len postavenie chrbtice, podozrenie na degeneráciu platničiek a stavcov, ale nič viac. V tomto prípade sa treba pozrieť na polohu platničiek a vzťah prítomných degeneratívnych zmien k nervom, čo dokáže len MRI. V každodenných bolestiach Vám môže pomôcť nosenie bedrového pásu, ale toto je len dočasné riešenie – kým sa neurčí správna diagnóza a nezabezpečí adekvátna liečba. Skúste si aj nasadiť Milgamma N 3x1 – môže to pomôcť.

> reagovať

Peter L.  |  3. 6. 2019 (19:38)

Dobry den chcel by som sa opytat, mám problem s nohou ide to od chrbitice a do nohy mi to vyraža neskor až k chodidlu kde pocitujem mravčenie.Bude to asi zaseknuty nerv alebo nieco podobne, chcel by som sa opytat aj na napravovanie ci by to nepomohlo?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:54)

žiadne naprávanie. Vaše ťažkosti pravdepodobne pochádzajú z chrbtice, ale „pricviknutie“ nervu je len jednou z mnohých možných príčin ich vzniku. Preto stav treba najskôr diagnostikovať, naprávanie je rizikové a naviac – neviete, komu sa dostanete do rúk. Nechajte si cestou obvodného lekára urobiť RTG vyšetrenie driekovo-krížovej chrbtice a s týmto vyšetrením sa objednajte k neurológovi, ktorý už presne zistí príčinu a zabezpečí vhodnú liečbu.

> reagovať

Silvia  |  3. 6. 2019 (12:55)

Dobrý deň, poprosila by som o vysvetlenie RTG. Blokové postavenie segmentu C4 - 5 pri chondróze, kyfotizácia C - úseku chrbtice. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:56)

je mi ľúto, ale na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne.

> reagovať

Lenka25  |  3. 6. 2019 (11:05)

Rok mávam bolesti hrudnej chrbtice s tlakom do hlavy, sánky, krku. Mesiac mám problém so svalovými zášklbmi, problémi s dýchaním-pomáha zavesenie na hrazdu, slabosťou v oblasti hlavy, krútením hlavy, tlakom zo zadu hlavy, teraz bez bolesti môže byť súvis s tou hrudnou chrbticou? lekári hľadajú chybu v mozgu.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:51)

môže to mať podstatný súvis. Chrbticu treba vždy hodnotiť ako jeden funkčný celok, pretože porucha na ktoromkoľvek mieste chrbtice môže vyvolávať problémy na mieste danej poruche vzdialenom. Pri poruchách hrudnej chrbtice, najmä ak sú vážnejšie, sú ťažkosti pochádzajúce z oblasti hlavy skôr pravidlom, ako zriedkavosťou. Požiadajte o RHB vyšetrenie a liečbu, naštudujte si princípy tzv. Školy chrta a dodržiavajte ich, po RHB denne a trvalo cvičte vhodné cviky na celú chrbticu. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku. Svalové zášklby sú špecifický problém a môžu mať veľa príčin. Treba urobiť vyšetrenia na možný tetanický syndróm, ak sa nepotvrdí, treba pátrať pomocou EMG po ďalších možných príčinách, samozrejme, treba vyšetriť aj hlavu alebo miechu ( v závislosti od neurologického nálezu). Sama si môžete skúsiť nasadiť voľne predajný Stop kŕčom a tiež Milgamma N 3x1.

> reagovať

mamka  |  3. 6. 2019 (10:38)

Dobrý deň. Mávam intenzívne závraty, ktoré trvajú aj 5 dni. 2 vysunuté platničky na krčnej, v minulosti zápal v uchu a samozrejme stres. Beriem Cavinton forte 1x ráno a Citalopram teva 1x ráno. Mávam aj migrénu. Chcem sa spýtať, keďže jeden liek je na prekrvenie a druhý na ukľudnenie, môžem ich spolu užívať?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:46)

pravdaže, sú zvolené správne a po čase by mali priniesť citeľnú úľavu. Pridajte si ale rehabilitáciu, a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

lubica 52  |  3. 6. 2019 (9:47)

T2 a STIR hyperintenzivne lozisko v C7 priemeru 6mm - v.s.hemangiom. C5/6 spondylosis def s dorzalny osteofytom a protruzia disku foraminalne l.dx. so suzenim predneho epiduralneho priestoru.moze to sposobovat bolesti hlavy s prechodom do migreny po navsteve sauny a stacia rehabilitacie?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:46)

samozrejme to môže spôsobovať bolesti hlavy. Pokiaľ sa objavujú po návšteve sauny, tak pri vzniku bolestí môže hrať úlohu aj dehydratácia a prílišné uvoľnenie svalstva chrbtice, ktoré jej potom neposkytuje adekvátnu oporu. Tiež striedanie chladu a tepla nemusí robiť chrbtici dobre. Váš stav vyžaduje rehabilitáciu, a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

Jana  |  2. 6. 2019 (17:07)

Dobry den.Mozem otehotniet a spontanne rodit ak mi bola pred časom nahodne najdena cysta na mozgu 2 cm?aj vy ste mali pacientku ktora mala cystu na mozgu a bola tehotna a porodila?dakujem za vasu radu.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:45)

99% takýchto cýst je tzv. klinicky nemých, nespôsobujú žiadne ťažkosti a žena s nimi môže otehotnieť aj normálne porodiť. Len nepatrná časť z nich môže byť nebezpečná. To záleží od lokalizácie cysty, neurologického nálezu atď. Preto – zodpovedne dať odpoveď na túto otázku môže len ten neurológ, ktorý Vás pozná, MRI nález má naštudovaný a vie, prečo Vás na MRI hlavy poslal. Áno, v našej ambulancii sme mali viacero pacientiek s takýmto nálezom a všetky porodili normálne a bez ťažkostí.

> reagovať

Iveta Blahová   |  2. 6. 2019 (12:51)

Dobrý deň. Chcela by som vás pekne poprosiť o vysvetlenie kde môže byť problém, ako ho riešiť a aké sú možné následky. Dňa 10.5.20019 som mala autonehodu. Zbohu prišlo ku mne auto a náraz bol aj zboku aj spredu do zvodidiel. Bola som hospitalizovaná s golierom s dg. S. 06-, S134, A S 00.05.S pozdravom Iveta

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:44)

podľa číselníka diagnóz pri autonehode došlo k vnútro lebkovému poraneniu, dg. S 134 neexistuje, nesprávne ste ju opísali. K Vášmu stavu sa nemôžem nijako vyjadriť, pretože diagnóza je všeobecná, napr. vnútro lebkové poranenie môže mať desiatky rôznych príznakov. Preto mi napíšte, čo Vám vlastne je, Vaše ťažkosti, poprípade opíšte neurologický nález a lieky, ktoré Vám dali. Potom sa pravdepodobne budem môcť k Vášmu stavu vyjadriť.

> reagovať

Sisa  |  1. 6. 2019 (13:09)

Dobry den, na MR driekovej chrbt. mi boli zistene pocetne Tarlovove cysty do 19 mm v oblasti S1,S2,S3 bilat. a na L2 vpravo hemangiom 8 mm. Je to rizikove? Mam 38r, obcasne pobolievanie krizov a trpnutie lavej nohy. Existuje liecba, ktora by zastavila rast tychto utvarov? Je cvicenie ci masaz v tejto oblasti bezpecn

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:42)

Cvičenie je bezpečné a potrebné, ale cvičiť treba vhodné cviky na celú chrbticu, ktoré by ste sa mali naučiť pod dozorom fyzioterapeuta. Klasická masáž sa pri ochoreniach chrbtice vôbec neodporúča, vhodné sú napr. tzv. mäkké a uvoľňujúce techniky, ktoré pre laika vyzerajú ako masáž. Vedia ich robiť fyzioterapeuti. Rast cýst zastaviť nevieme, ale vo väčšine prípadov sú cysty stacionárne – nemenia sa. Hemangióm Vás nijako neohrozuje, je to relatívne častý vedľajší nález na stavcoch chrbtice, benígny, nespôsobuje žiadne ťažkosti. Podľa popisu je Váš stav dobrý, vyžaduje skôr tzv. režimové opatrenia, (prečítajte si o tzv. Škole chrbta), lieky len podľa potreby. K celkovému zlepšeniu by ale mohlo prispieť viacmesačné užívanie Milgamma N 3x1, po 3 mesiacoch 2x1 – do doby 6 mesiacov, potom treba robiť prestávku.

> reagovať

Tatiana 74  |  1. 6. 2019 (12:43)

Už mesiac trpím na závrat , ktorý sprevádza bolesť oboch ramien , ktorá ústi v dlaniach a súčasne do krku za ucho a mám tupý pocit za nosom. Dg. Chronické Vertigo beriem betahistin a dorsiflex no žiadna zmena.este sa mi často stáva že mi schladnu ruky. Poraďte prosím takto sa predsa nedá žiť. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:39)

Betahistin je v poriadku, Dorziflex užívať dlhodobejšie sa neodporúča, pretože uvoľňuje svalstvo, ktoré má poskytnúť oporu chrbtici. Stav sa môže pri dlhšom užívaní Dorziflexu aj zhoršovať. V takýchto prípadoch odporúčame naopak podoprieť dočasne krčnú chrbticu s krčným golierom, po zlepšení možno skúsiť opatrnú rehabilitáciu a následne každodenné pravidelné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Naštudujte si na internete tzv. dynamický sed a základy školy chrbta. Sama si môžete nasadiť magnézium a Milgamma N. Ako sa stav zlepšuje, krčný golier sa nosí stále kratšie, perspektívne sa ním treba chrániť pri dlhodobom sedení – najmä za počítačom a pri fyzických prácach (aj domácich), ktoré zaťažujú horné končatiny. Pozor na pitný režim, musí byť naozaj dostatočný. Spať sa treba naučiť na vhodnom ortopedickom vankúši. Pokiaľ sú spočiatku závraty silné, treba spať s vyššie uloženou hlavou. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku.

> reagovať

Rudo  |  31. 5. 2019 (12:27)

Mam neustale bolesti SI klbov.Uz neviem co na to. Infuzie,obstreky-docasne.Vystrelovanie bolesti do pravej nohy.Stípe ma z toho clenok....Dik

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:44)

zistite si, či niekto vo Vašom regióne nelieči s mezoterapiou (obstreky SI kĺbov s MD Guna prípravkami), resp. sa objednajte na vyšetrenie do našej polikliniky.

> reagovať

Michaela  |  31. 5. 2019 (10:04)

Dobry den, bolo mi zistene v driekovej oblasti lahke protruzie-osteofyty do 2.5 mm v troch oblastiach, lahka spondylartroza, drobny Schmorlov uzol. Cvicim SM system. Chcem sa opytat ci je to dostatocna rehabilitacia a ci velmi lahky beh moze pomoct ci skor uskodit ako aj ci je dobre bicyklovat. Dakujem!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:44)

SM a bicyklovanie sú právny postup, beh nie

> reagovať

Nikuš  |  30. 5. 2019 (14:36)

Dobrý deň, mám denodenné, chronické bolesti hlavy a závrate. Bolesť je skôr tupého charakteru, zvierajúca, čelo aj záhlavie. Mám za sebou kopu vyšetrení (MRI, RTG chrbtice, EMG, EKG, gastro, alergo, infekčné...) mám za sebou rehab.,obstreky, nosím krčný golier, cvičím ale nič nepomáha. Čo by ste mi odporučili Vy?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:44)

vymenovali ste (okrem liekovej liečby) komplexnú škálu liečebných postupov používaných pri takomto ochorení, avšak to ešte neznamená, že boli aplikované v dostatočnom rozsahu.

> reagovať

Nellynka  |  29. 5. 2019 (22:42)

Dobrý deň, bolieva ma krížovo-drieková časť, hlavne na ľavej strane a aj vpredu v ľavom boku. Taktiež aj pociťujem bolesť na prednej strane ľavého stehna pri chôdzi. Čím to môže byť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:43)

opisujete bolesti driekovo krížovej (LS) chrbtice s dráždením nervového koreňa L4 vľavo, čo býva často spôsobené poškodením medzistavcovej platničky. Je potrebné urobiť RTG LS chrbtice a podľa výsledku zvážiť CT alebo MR LS chrbtice.

> reagovať

Linda 31r  |  29. 5. 2019 (18:58)

Som od 5..marca 2019 po operácii l5/S1 od 5 marca občasné dost neprijemnetlaky pooperacnej oblasti som mavala po operacii aj po mesiaci po dlhsej chôdze este z teras po rehablitacii ustupili chcem opytat budem moct normálne aj cestovat vlakom ako dlho to trva tie nervove štruktúry v operovanom mieste v juni kontrola

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:42)

text Vašej otázky je nezrozumiteľný, ak máte ísť na neurochirurgickú kontrolu, tam by Vám mali zodpovedať Vašu otázku.

> reagovať

Monča  |  29. 5. 2019 (18:10)

Dobrý den, chcela by som poprosit čo by mi mohlo pomoct. Už 4 mesiace som PN. Bolí ma celá pravá ruka a aj pravy klb. Ležala som aj v nemocnici a podávali kortykoidy, no to pomohlo len na kus. MR-C CHRBTICE bez herniacie,desikacia IVD s viac seg.bulging diskom s lahkými dur.impresiami v rozsahu C 3-7.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:42)

zistite si, či niekto vo Vašom regióne nelieči s mezoterapiou (obstreky s MD Guna prípravkami), resp. sa objednajte na vyšetrenie do našej polikliniky.

> reagovať

nikollll  |  29. 5. 2019 (17:55)

pekny den.mla som auto nehodu pri ktorej mi zistili vyvrnutie a natiahnutie krcnej chrbtice.a chrbtice az pod lopatku lava strana.stale mam bolesti opuch a bolesti hlavy.i ked uz som po rehabilitaciach i liekoch injekciach,robili mi rentgen a nic nezistili.davaju mi i plynove injekcie,poradte co dalej dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:41)

zistite si, či niekto vo Vašom regióne nelieči s mezoterapiou (obstreky s MD Guna prípravkami), resp. sa objednajte na vyšetrenie do našej polikliniky.

> reagovať

1 2 3 4 ... 318

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.