12. 12. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

0:13

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

19. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

Najdiskutovanejšie



Otázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..




Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)


MirkaM  |  24. 11. 2018 (23:34)

Dobry vecer Chcela by som sa opytat ci tlak problem so smrkanim a prehltanim moze suvisiet s krcnou chrbticou. Pri smrkani chytam tlak do hlavy az zavrat a miestami aj pri prehltani. Krcna chrbtica ma pobolieva. Brnia mi aj ruky miestami aj tvar. Co to moze sposobovat? Dakujem za radu a odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:11)

krčná chrbtica popísaný komplex problémov spôsobovať nemôže. Na pozadí ťažkostí sa môže rozvíjať tetanický syndróm, alebo psychosomatické ochorenie.

> reagovať

Janulka01  |  24. 11. 2018 (18:17)

Dobry den, uz dlhsie mam bolesti. Najprv som pocitovala tlak v pravom boku pod rebrami. Posledne dva tyzdne sa to ale zhorsilo. Boli ma vzadu pod lopatkou, bok medzi rebrami a pankreas. Casto mi vyskoci tlak a mam triasku a zavrat.Vsetky vysledky mam ale v poriadku. Moze to byt od chrbtice?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:10)

aj chrbtica môže byť zahrnutá v mechanizme vzniku ťažkostí, ale pozornosť by sa mala obrátiť na pravdepodobne psychickú príčinu ochorenia.

> reagovať

VladoM   |  24. 11. 2018 (15:24)

Dobrý deň. Mám problém s prehltaním potravy, ochabol mi sval pažeráka v hornej časti , taka bola diagnóza. Mávam často pocit hrče v hrdle . Može to sposobovať krčná chrbtica? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:09)

s najväčšou pravdepodobnosťou nie. Takýto stav vyžaduje kompletné neurologické a ORL vyšetrenie. Pokiaľ budú negatívne, treba sa zamerať aj na možnosť psychicky podmienených ťažkostí.

> reagovať

Janka50  |  23. 11. 2018 (21:24)

Moje výsledky RTG sú nasledovné: sinistrorotácia stavcov, osteochodrňoza diskov v úseku C5-7, ventrálna a dorzálna spondyloza C5-7 a osteofyty 3mm, Mierne spondylartrot. zmeny, unkovertebrálna artroza a megaprocessus trausversusC7 vlavo. Rada by som vedela, podľa vašej mienky aké sú vyhliadky na úspešnú liečbu a ako

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:02)

Čo sa týka liečby – viac, ako RTG nálezom musí byť určená Vašim stavom: typom bolestí, stavom pohybového aparátu – kondíciou, atd., dôležité je aj či a ako ste boli doteraz liečená. K zodpovedaniu otázky o liečbe potrebujem vedieť aj to, koľko máte rokov, aký typ práce vykonávate a či ste robili alebo robíte nejaký šport. Dané údaje neovládam, preto Vám nemôžem dať žiadnu konkrétnu odpoveď. V zásade ale by Vás mal vyšetriť rehabilitačný lekár, ktorý na základe vyšetrenia určí správy spôsob rehabilitačnej nápravy Vášho stavu. Na rehabilitácii by Vás mali naučiť správne pohybové stereotypy a správne cvičiť na celú chrbticu. Cvičiť treba potom denne – približne po 3 mesiacoch sa stav začína výrazne lepšiť, po roku je už pozitívna zmena pohybového aparátu vystabilizovaná. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov.

> reagovať

Soňa  |  23. 11. 2018 (15:41)

Dobrý deň, poprosím o vysvetlenie MR C chrbtice: cervikálna lordoza oploštená. Desikácia IVD multietážovo. Zmeny typu Modic II + spondylosis v seg. C5/C6. Uncovertebrálna artróza bilat., cirkulárna protrúzia IV disku v seg. C5/C6. Neuroforameny voľné, radixy bez zn. kompresie. Poprosím o príp. liečbu. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:00)

Je mi ľúto, ale popisy MRI a iných pomocných vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Čo sa týka liečby – viac, ako MRI nálezom musí byť určená Vašim stavom: typom bolestí, neurologickým nálezom, dôležité je či a ako ste boli doteraz liečená. K zodpovedaniu otázky o liečbe potrebujem vedieť aj to, koľko máte rokov, aký typ práce vykonávate a či ste robili alebo robíte nejaký šport. Dané údaje neovládam, nemôžem Vám dať žiadnu konkrétnu odpoveď. Vo všeobecnosti o liečbe píšem p. Zuzana K46, kde sa môžete pravdepodobne dozvedieť veľa z toho, čo Vás o liečbe chrbtice zaujíma.

> reagovať

Ivana Madzikova  |  23. 11. 2018 (13:56)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať.... Mam problémy s chrbticou bolesti hrudnej chrbtice..chcem sa opýtať ci koli tej bolesti môžem mat aj fyzicke problémy ako sú pocity na odpadnutie mdloby, busenie srdca...?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:09)

čiastočne áno. Chrbtica môže mať nejakú „poruchu“ aj v krčnej časti, čo by bolo ešte logickejšie. Ale na príčine môžu byť aj psychické problémy, ktoré mávajú príznaky, aké popisujete, spojené s bolesťami chrbta (lebo na ňom nesieme bremená, ktoré sú niekedy nad naše sily, alebo tie bremená nechceme uvidieť a zhodiť ich).

> reagovať

Monika M  |  21. 11. 2018 (20:20)

Mám bolesti v oblasti hrudnej chrbtice,ktoré vystreľujú až do ľavej strany do podpazušia.Na krčnej chrbtici mám výrastky a protrúziu disku.Môžu bolesti súvisieť s krčnou chrbticou? Ortopéd mi povedal,že na hrudnej chrbtici nebývajú vysunuté platničky ani výrastky.Lieky nezaberajú,čo by ste poradili? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:08)

na hrudnej chrbtici môžu byť aj výrastky aj vysunuté platničky, hoci tie vysnuté platničky sú dosť zriedkavé. Bolesti chrbta môžu ale najskôr pochádzať zo svalov, šliach a kĺbov hrudnej časti chrbtice, ktorá môže mať nesprávne postavenie, byť preťažená či oslabená, čo pravdepodobne súvisí aj s poruchou krčnej chrbtice. – Chrbtica je jeden celok, jej jednotlivé časti nemôžeme od seba oddeľovať. Riešením sú lieky potláčajúce zápal (v svaloch, šľachách, kĺboch vznikajú tzv. sterilné zápaly)a znižujúce bolesť, (napríklad voľne predajný Ibuprofen), lokálne si môžete lepiť antireumatické náplasti na všetky miesta, ktoré Vás bolia, podstatou liečby by však mala byť rehabilitácia a dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. Vypýtajte sa na rehabilitáciu – poslať tam Vás môže aj obvodný lekár.

> reagovať

Ratulovsky  |  21. 11. 2018 (14:49)

Dobrý deň. Žiadam vas o radu. Vazne zdravotné problémy som nemal nikdy , okrem bolesty hlavy a krízou priam intenzívne hlava doly pravidelné no krize tak raz za dva -try mesiace na tyzden bolesti . Lieky nedávam iba od bolesty bežne dostupné. Žijem dlhodobo v anglicku . Cca 14 rokov. Živín sa ako stavbár ( majiteľ s

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:06)

Z toho, čo ste napísali, mi vôbec nie je jasné, aké máte ťažkosti a na čo sa ma chcete opýtať, preto Vám ani nemôžem odpovedať. Prosím napíšte ešte raz – jasne, čo Vám je a s čím chcete, aby som Vám pomohla.

> reagovať

Sany  |  21. 11. 2018 (12:27)

Zdravim vas chem sa opytat neurolog mi povedal aj napisal ze mam cystu okolo lavej lopatky pocitujem miestami bolest bola som dnes na RTG vysledky budu za 2tyzdne predpisal mi urutal nakolko som mala zavraty zrejme zabrali lebo zavraty nepocitujem len bolest okolo lopatky plus mam Aflamil je to vazne?a co bude dalej

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:05)

musíte mi napísať, kde tá cysta je – v koži, svale, šľache, nerve... V zásade však závraty a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bolesť nijako s cystou nesúvisia. Cysty nebývajú vážne - v tom zmysle, že nie sú zhubné. Ich význam pre zdravie záleží na ich lokalizácii štruktúre, z ktorej vychádzajú – a o tomto vedomosti nemám.

Sany  |  28. 11. 2018 (16:41)

Stahy su to mam vysledky teda sestricke som volala a ta mi povedala ze cysta neni ziadna ale stahy moze mi to tak sposobovat zavraty a citim bolest v lopatke pichanie miestami aj v predu a z coho vdaka pracujem ako chyzna dviham matrace postele krcnu chrb.mam opotrebovanu pretazenu vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:53)

pravdepodobne myslia svalové spazmy – „stuhnutie svalstva“. Môže to byť z preťaženia ako následok práce, ktorú vykonávate. Sama si môžete pomôcť tak, že si kúpite antireumatické náplasti – predajú Vám ich v lekárni – a lepte si ich na boľavé miesta okolo chrbtice. K tomu musíte brať lieky – lekár by Vám ich mal predpísať. Ak nie, kúpte si Ibalgin 400 mg a berte 3x1 po jedle približne 5 dní. K tomu berte Milgamma N 3x1 asi mesiac. Na noc si natrite nohy a celú chrbticu krémom, gélom, alebo masťou proti bolesti – napríklad neutrálnou Konskou masťou, tiež Vám vhodné prostriedky predajú v lekárni. Najmúdrejšie by však bolo ísť na krátkodobú PN a liečiť sa pod dozorom lekára spolu s rehabilitáciou.

> reagovať

Jozef  |  21. 11. 2018 (10:26)

Môžete mi vysvetliť ľudskou rečou moju diagnózu: Pravostranná preforaminální až foraminární cca 4mm hernie disku s kaudálním sekvestre vel. 5x7x11mm vpravo paramediálně, který utlačuje a diskoluje probíhající kořen S1 vpravo. Foramina oboustranně volná. Je nutná operácia? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:05)

Máte vysunutú platničku – nenapísali ste lokalizáciu, ale pravdepodobne v najspodnejšej časti chrbtice. Časť tejto platničky je „stečená“ vedľa chrbtice tak, že odtláča nerv, ktorý tadiaľ prechádza smerom do nohy. Liečba závisí od stavu pacienta, podstatne menej od MRI a CT nálezu, operácia teoreticky je možná.

> reagovať

Cicuska2  |  20. 11. 2018 (23:12)

Dobry vecer..chcem sa opytat co by sa dalo robit s c chrbticou.Nalez podla MR je v C5/6 symetricka dorz.protr. IVD v AP do 2mm s miernou kompresiou dur.vaku,spondylar. zmeny,neufr.vytesnene susp. min kontaktom na radix C6..chodim na infuzie,cvicenie,reh..a mavam migreny a zavraty na odpadnutie.Nebola by nutna operacia?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:32)

Vaša otázka je podobná ako otázky pri nick-u cicuska a cicuska1 uvedené nižšie. Ak tieto nick-y patria tiež vám naše odpovede si môžete prečítať pri týchto otázkach. Ak ešte máte nejaký dotaz stačí keď ho napíšete ako reakciu na našu odpoveď, nemusíte vkladať ďalšiu otázku pod novým nickom. Každá otázka je až po vložení administrátorom schválená a uverejnená na poradni. Zodpovedaná je vždy nasledujúcu stredu kedy je online poradňa. ďakujeme za pochopenie

> reagovať

Adriana   |  20. 11. 2018 (17:53)

Dobry den, prosim vas bola som u vas liecena na syndrom nepokojnych noh gabagammou 300. Od Dec. 2017 do konca Jan 2018. Z toho cely januar uz len v davke 0-0-300. Otehotnela som v auguste prosim vas moze mat uzivanie tychto liekov na plod? Vrodene vyvojove chyby. Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:03)

pokiaľ ste ukončili užívanie lieku v januári 2018 a otehotneli ste až v auguste 2018( ako rozumiem tomu, čo ste napísali), tak ste mimo akéhokoľvek nebezpečenstva z tohto lieku.

> reagovať

ZuzanaK46  |  20. 11. 2018 (8:57)

Vyse mes.silne bolesti v bedrovej obl.,hlavne vlavo+bolest do nohy,mam protruzie L4/5 a L5/s1,boli ma bedrovy klb vlavo,po chvili chodze bolesti klbu vystreluju do nohy,klb boli aj v noci. Mam na nom vyrastky V praci nevydrzim sediet,po chvili sedenia silne bolesti v bedr.obl. uz cely den.Pomaha len ľah.Co s tym prosim

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:02)

tento stav treba liečiť, liečiť počas PN. Na liečbe by sa mal zúčastniť ortopéd - keďže časť problémov môže pochádzať z bedrového kĺbu (ale nemusí, môže ich imitovať chrbtica), neurológ a rehabilitačný lekár. Potrebujete odborné vedenie, inak sa stav bude len zhoršovať.

ZuzanaK46  |  29. 11. 2018 (22:05)

Dakujem, moja neurologicka mi povedala, ze uz len rehabilitacia, ale ze uz nic dalej nevie urobit. Nezda sa mi, ze by toto malo byt vsetko, vzhladom na moje pretrvvajuce bolesti... Neviem, za kym teda ist, a co ziadat...Pocas Pn rehabilitovat podla odporuceni? A dalej? Dakujem Vam pani doktorka !

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:58)

na rehabilitácii a následnom dlhodobom cvičení je postavená každá liečba pohybového aparátu. Treba vedieť, že liečba trvá dlho – mesiace, rok... je to preto, lebo poruchy pohybového aparátu sa vyvíjajú mnoho rokov „ticho“, bez bolesti. Keď začnú robiť problémy, už môže byť chorobná zmena pokročilá. Liečba sa rozdeľuje do dvoch kategórií: neinvazívna ( to znamená lieky, injekcie, infúzie, rehabilitácia, životospráva) a invazívna ( ozón, tzv. koreňové obstreky pod CT, všetky druhy operácií). Budeme hovoriť o neinvazívnej liečbe. Pokiaľ sa má podariť, zo svojho života musíte vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Ďalej sa musíte naučiť správne pohybové stereotypy – to znamená, aby ste sa naučili správne sedieť, chodiť, stáť, vykonávať rôzne domáce práce atd. K tomu sa na prechodnú dobu pridávajú lieky – hlavne tzv. nesteroidné antireumatiká (sú proti bolesti a zápalu). Pokiaľ je bolesť chronická, to znamená, že trvá dlho a nereaguje na bežné lieky (antireumatiká), treba podávať špeciálne lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sú určené na liečbu takejto bolesti. Ľudia sa niekedy boja užívať tieto lieky, ale sú dobrodením v mnohých prípadoch. A to preto, lebo zminimalizujú bolesť a tak umožnia rehabilitácii a cvičeniam, aby sa dosiahol ich plný efekt, čo sa pri bolestiach nedá. Stav môže definitívne vyriešiť len dodržiavanie popísanej životosprávy, ktorej podstatu tvorí každodenné trpezlivé správne cvičenie. Zadovážte si knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme cvičení a starostlivosti o boľavú chrbticu. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov. Odporúčam Vám tiež, aby ste si na rehabilitácii požiadali o predpis bedrového pásu, ktorý by ste mali používať v situáciách, kedy sa bolesti provokujú: napríklad sed atd. Na začiatku liečby je niekedy veľmi nápomocné, ak pacient nosí bedrový pás týždeň až dva počas celého dňa. K tomu samozrejme ostatná liečba. Argument, že takto oslabne chrbtové svalstvo, je neadekvátny, pretože pacienti s bolesťami chrbtice obyčajne žiadne chrbtové svalstvo schopné podoprieť chrbticu nemajú - svaly sú vymenené za tuk, čo vidieť aj na MRI snímkach. Bedrový pás je dočasná náhrada tohto svalstva, ktoré sa začne budovať každodenným cvičením... Držím palce.

> reagovať

Lenka  |  19. 11. 2018 (21:04)

Kvoli BFSS idem na operáciu dekompresívno stabilizačnú S1-L4.Ako takáto operácia prebieha?Dáva sa aj náhrada?Je to náročná operácia?Momentálne mám opiátové náplaste,po operácií by vraj mali bolesti ustúpiť aspoň o 50%.Je to 3.operácia tento rok,predtým som problémy nemala.Chodím s oporou,iba po byte.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:02)

priebeh a technika operácie sa plánuje podľa stavu operovanej oblasti, o ktorej nemám žiadne informácie. Neviem Vám preto dať odpoveď, akú si žiadate. Dekompresívno-stabilizačné operácie sú vo všeobecnosti náročnejšie na čas aj operačné techniky, ktoré sú ale v súčasnosti dobre prepracované a aj technicky výborne zabezpečené. Výsledok operácie závisí od samotnej operácie, ale veľmi aj od pooperačnej starostlivosti a správne riadenej rehabilitácie.

Lenka  |  6. 12. 2018 (1:34)

MR:reextruzia L4-L5 vľavo,poooperačná epidurálna a periradikulárna fibroza L4.L5 a S1-L5,reziduálna protruzia S1.L5.Už som sa s Vami opakovane radila.čo je dôležité v pooperačnej starostlivosti?Je šanca že keď problémy trvajú už rok nerv sa celkom zregeneruje?

Na Vašu otázku odpovie lekár:  12. 12. 2018


Kaja  |  18. 11. 2018 (9:54)

Dobrý deň.Mám roky veľké bolesti. Osteochondróza a plošná centrálna až parcentrálna protrúzia Th6-7 vľavo, prominujúca dorzálne o 2mm s tlakom na durálny vak. Ostrochondróza a mierne bulding disky Th7-11, zníženie tiel stavcov so zvlnenými krycími plôškami na Th7-10 charakteru morbus Scheuermann.Čo sa s tým dá tobiť?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:01)

neviem, koľko máte rokov, aké je Vaše pracovné zaťaženie a prípadné športové aktivity. V zásade je toto stav začiatku na infúznu liečbu – podľa Vášho stavu možno podať až 2 infúzie denne počas 5 dní, alebo jednu denne počas 10 dní, v infúzii by nemalo chýbať antireumatikum, ak to zdravotný stav dovolí. Zvážiť možno aj krátkodobú koritkoterapiu. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. S ortopédom treba konzultovať možnosť predpísať a nosiť ortézu, ktorá by Vám spevnela chrbát a zmiernila bolesti. Základom liečby je však rehabilitácia, ktorá môže cez rôzne procedúry zmierniť bolesti. Ale najdôležitejšie je, aby Vás tam naučili správne cvičiť a správne pohybové stereotypy, ktoré potom musíte v praxi dodržiavať. Cvičiť správne cviky na celú chrbticu musíte denne, dlhodobo, najlepšie až rok. Prvé citeľné zlepšenie sa môže objaviť až po 3 mesiacoch. Pomôcť by Vám mohla aj kúpeľná liečba, na ktorú máte nárok.

> reagovať

anika5555  |  16. 11. 2018 (16:05)

Dobry vecer, poprosim vas p,. doktorka a ovyjadrenie sa k mojmu MR nalezu.....prilohu prikladam,,,,, Zápis zo dňa 17.09.2018 06:51 Lekár MR ___________________________________________________________________________________ Nález 12.09.2018 16:24

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:50)

prílohy sa nahrávať nedajú a na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne. Popíšte svoj problém a napíšte mi otázku na ktorú chcete aby som vám poslala odpoveď.

> reagovať

olga  |  16. 11. 2018 (0:00)

Dobry den.Bolievaju ma krize a viem ze mi to prechadza do praveho stehna obcas citit palenie,mala som aj injekcie ale pomohli malo.Uz rano vstavam do prace boli ma prave stehno,a mozem predpovedat pocasie.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:45)

Váš stav by bolo treba najskôr dôkladne vyšetriť: neurologické vyšetrenie + RTG alebo CT či MRI vyšetrenie. Liečba následne komplexná, lieky, ale najmä rehabilitácia a následne dlhodobé každodenné cvičenie. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1. Pri záťaži možno nosiť bedrový pás.

> reagovať

Janka   |  15. 11. 2018 (21:01)

Som po operácii platničiek mám titán. V driekovej oblasti kde mám titán mávam časté bolesti ako pichanie ako ihla mi. Teraz sa mi stáva, že dostávam také kŕče že sa nemôžem nadýchnuť lebo mi to vystreluje do driekU. . Trpne mi ľavá noha aj lava ruka prsty.čo by ste mi poradili.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:44)

stav by bolo treba neurologicky vyšetriť a na základe výsledkov vyšetrenia vyhodnotiť možnú príčinu popisovaných ťažkostí. Liečba sa potom odvíja od zistenej alebo predpokladanej príčiny, môže ňou byť rehabilitácia, aj užívanie liekov. Odporúčam Vám preto čo najskôr navštíviť Vášho neurológa.

> reagovať

AnnPal  |  15. 11. 2018 (19:15)

Akým spôsobom sa dá poriešiť : \\\" Signifikantná preforaminálna stenóza za telom stavca L5 vľavo na podklade kaudálne migrujúcej masívnej extrúzie disku z L4/5 , kompresia L5 vľavo \\\", prosím? ( toto je záver MR vyšetrenia). Je možná liečba napr. ozonom pod CT, alebo len operačná liečba?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:44)

ozónoterapia sa v tomto prípade môže skúsiť, pretože je reálna možnosť jej efektu. Treba počítať s tým, že ozónoterapia sa musí vo väčšine prípadov opakovať 2 až 3 x, kým sa dosiahne trvalé zlepšenie. Ďalšou možnosťou je koreňový obstrek pod CT, pokiaľ obe spomínané liečebné techniky zlyhajú, treba konzultovať možnosť operácie – do úvahy by prichádzala aj laserová operácia. Súčasťou liečby je ale rehabilitácia a každodenné vhodné cvičenie, ktoré má okrem liečebného efektu schopnosť zabrániť recidíve ochorenia.

> reagovať

Žana  |  14. 11. 2018 (13:14)

Dobrý deň ,chcela by som sa informovat o postupe liećby pri LS -na MR V segmente L4/L5mierna difuzna dorzálna prutrúzia intervertebralneho disku s propagáciou do predného epidurálneho priestoru .V segmente L5/S1 protruzia disku paramedialneobojst ,chondrozy diskou .trpne mi spodok chodidla na lavej nohe ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:42)

liečba je založená na rehabilitácii, súčasťou ktorej by mal byť nácvik vhodných cvičení na celú chrbticu a tiež nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť sa potom musí denne dlhodobo, k prvému citeľnému zlepšeniu prichádza približne po 3 mesiacoch. Z liekov sa odporúčajú antireumatiká, ktoré sa podavajú len na nevyhnutný čas na potlačenie bolestí a zápalu. Lieky uvoľňujúce svalstvo sa berú krátkodobo, pokiaľ sú prítomné svalové spazmy. Liečbu môže podporiť dlhodobejšie užívanie Milgamma N a chondroprotektív. Z každodenného života sa musia vylúčiť všetky činnosti, ktoré chrbticu preťažujú.

> reagovať

René M.  |  14. 11. 2018 (12:00)

Dobrý deň,chcem vás poprosit o preloženie :Akútna lumbalgia s irit.koreň xy L5/S1 vpravo. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:40)

náhla bolesť driekovej časti chrbtice s dráždením dvoch nervov idúcich do pravej nohy.

> reagovať

Adriana  |  13. 11. 2018 (22:26)

Dobry vecer, po uraze (pad zo schodov) a operacii karpalneho mi zacala paliva, ostra bolest praveho zapastia az po krizovu casti chrbta a krcnej chrbtice. Trva 24 hodin denne, nedokazem lezat (sedim, stojim). Beriem 7 rokov Doretu, bez uspechu. Je mozne tento stav zvratit, alebo uz iba cestou algeziologie? dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:39)

popis bolestí je zvláštny, nie typický pre konkrétne ochorenia. Doreta už pravdepodobne nemá žiaden efekt, je možný aj vznik návyku na tento liek. Chronické bolesti sa riešia inými typmi liekov, ktoré Vám môže predpísať neurológ a nemusíte chodiť k algeziológovi. Sú to lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sú vo väčšine prípadov chronických bolestí dostačujúce na adekvátnu kontrolu bolesti.

> reagovať

niki505  |  13. 11. 2018 (18:50)

Dobrý deň chcem sa opýtať mám v tiky v oboch očiach na nohe na rukách a v chrbte také sklbanie ako keby mi svaly behali mri mozgu bolo čisté veľmi sa toho lakam čo by to mohlo spôsobovať? Ďakujem za odpoveď v strese niesom aspoň ho nepociťujem beriem aj triticco 1/3 na noc 7 deň ale vôbec nič nepomáha

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:38)

Trittico ešte nemôže mať žiaden efekt, beriete ho príliš krátko, pozitívne účinky lieku budete cítiť približne o mesiac, preto liek neprestaňte užívať. Zášklby môžu mať viacero príčin – tetanický syndróm, minerálovú nerovnováhu, atd. Preto by bolo vhodné doplniť EMG vyšetrenie a minimálne kompletný mineralogram. Liečbu potom upraviť podľa výsledkov vyšetrení.

> reagovať

Cicuska1  |  13. 11. 2018 (13:14)

Dobry den mam bolesti hlavy migreny a na MR bolo napisane...v seg.C5/6 dorz.protruzia IVD v AP do 2mm s mernou kompr.dur.vaku,vytesnene neuroframeny min.kont.na radix C6 I.sin Punktiformna FLAIR hyper SI lezia F I.dx v bielej hmote bez sytenia a korelatu v DWI-v.s.nespecif. UBO lezia Dominantna AV I.dx co sa da robit?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:12)

Váš stav vyžaduje rehabilitáciu, MRI nález mozgu je v súlade s diagnózou migrény, spúšťačom migrénového záchvatu je pravdepodobne krčná chrbtica, ktorú by bolo treba dlhodobo rehabilitovať. Migréna ako taká patrí do starostlivosti neurológa. Čo sa týka životosprávy, prečítajte si moju odpoveď pre p. Malcik25.

> reagovať

Malcik25  |  12. 11. 2018 (22:54)

Dobry.trpim.bolestamy.krcnej.chrbtici.a.hlavy.mam.migrenu.uzivam.cinie.a.na.krcnu.chrbticu.som.uz.vsetko.mozne.uzival.prosim.vas.poradte.my

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:12)

pokiaľ doterajšia liečba nepriniesla žiadne zlepšenia, treba robiť úpravy v životospráve, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť ochorenia. Popisované zmeny by bolo vhodné začať počas PN, aby sa vylúčil aj každodenný stres. Odporúčam prejsť na ľahkú stravu, z ktorej vylúčite mlieko a mliečne výrobky, najmä tučné syry. Z mäsa jedzte len hydinu (morčacie, kurence, králiky), tučné a červené mäso dočasne z jedálnička vylúčte. Treba vylúčiť aj akýkoľvek alkohol, sladené nápoje a všetky údeniny. Vyhýbajte sa sladkým jedlám . Kúpte si čaj Lapacho na detoxikáciu a denne vypite jeden liter tohto čaju – počas celého dopoludnia. Počas dňa treba dostatočne piť obyčajnú vodu. Pitný režim je pri liečbe migrény veľmi dôležitý. Pred spaním si urobte kúpeľ vo vani, do ktorej ste vysypali pol sáčku Prešovskej magnéziovej soli – dostanete ju napríklad v DM drogériách. Vo vani treba ostať približne štvrť hodiny. Potom sa osprchujte a celé nohy (podošvy nôh a kožu pod nechtami nôh) si natrite antireumatickou masťou – napríklad neutrálnou konskou masťou. Touto masťou si treba natrieť aj podbruško, kríže, celú chrbticu až do záhlavia, záhlavie a plecia. Potom treba ísť do postele a spať. Kúpele s natieraním treba robiť 2 týždne denne, Lapacho čaj sa pije mesiac, dietu držte tri mesiace. Okrem toho denne, za každého počasia, choďte ne hodinovú prechádzku. Denne sa tiež venujte niečomu, čo Vás zaujíma, čo Vás baví a prináša Vám radosť. Takýmto spôsobom možno zastaviť zhoršovanie ochorenia a naštartovať zlepšenie. Držím Vám palce.

> reagovať

1 2 3 4 ... 280

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.