27. 3. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

4 DNI

16:34

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

3. 4. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 3. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 3. 2019 (10:00 - 11:00)


Peter  |  20. 5. 2014 (20:40)

Mám 50 rokov,mám veľké bolesti v krížoch,bral som aulín bolesť po štyroch dňoch ustúpila,začala pichava bolesť v podbrusku,dnes má seklo opäť v krížoch nemohol som sa hodinu pohnúť lekár mi zobral krv marodim už tri týždne pred dvoma mesiacmi som bol na kolonoskopii môže to mať súvis ďakujem -

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:14)

S kolonoskopiou Vaše bolesti nesúvisia. Problém je v ochorení krížovo-driekovej chrbtici, ktorú treba zodpovedne vyšetriť. Obráťte sa na ortopéda, alebo neurológa.

> reagovať

helena  |  20. 5. 2014 (20:04)

Mam 72r,po vysetreni krc.chrbtice som odpadla od vtedy bolest hlavy vzadu,na temene, hlava ako opyta je to uz 2roky neurolog operaciu neoporuca plat.vyklenuta na 3_4 stavci 2,5mm bolia lopatky aj ramena bolest je paliva,susti mi v usiach/z chrbtice?Lieky na TKConcor2,5mg,8mgStadacan,azna Dorsiflex ine lieky alergicka,

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:12)

Skúsiť by sa dali obstreky záhlavia, ďalej prechodná stabilizácia krčnej chrbtice krčným límcom, infúzna liečba. Po skľudnení príznakov opatrná rehabilitácia.

> reagovať

Diana   |  20. 5. 2014 (19:52)

Dobrý deň,mám bolesti chrbta v dolnej oblasti kde mám poškodené platničky.Bolí ma to pri každom pohybe. Viete mi poradiť čo s tým?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:10)

Treba vyskúšať rehabilitáciu, kde by Vám – okrem iného – mali naučiť vhodnú zostavu cvikov a tie potom treba cvičiť každý deň. Približne o 3 mesiace sa bolesti začnú strácať. Potrebu cvičiť by ste mali prijať ako doživotný program. Pokiaľ ho dodržíte, nemusíte mať žiadne problém. V úvode rehabilitácie možno podávať lieky, aby sa zvládla jej bolestivá fáza.

> reagovať

Denisa Mikolášová  |  20. 5. 2014 (14:57)

Dobrý deň. Mám bolesti v driekovej časti chrbta. Bolesť sa zvýraznila od nástupu predčasnej menopauzy. Mám 40 rokov a odpoveď lekára je hormonálny pôvod a dlhodobé sedavé zamestnanie. Podotýkam, že najväčšie bolesti sú pri ohýbaní a dlhšej chôdzi. Hormóny odmietam brať kvôli prolapsu mitrálnej chlopne , migrénam.Ďakuj

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:07)

Hormóny by Vám pri bolestiach nepomohli. Chrbticu treba vyšetriť – mal by sa na Vás pozrieť ortopéd, malo by sa urobiť RTG a tiež denzitometria, lebo ste ohrozená osteoporózou. Podľa výsledkov treba zahájiť zodpovedajúcu liečbu.

> reagovať

MARIA  |  20. 5. 2014 (11:44)

BOLEST CHRBTICE MI STAZUJE CHODENIE

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:06)

To nie je otázka, ale konštatovanie. Neviem, na čo sa chcete opýtať.

> reagovať

Bozena  |  20. 5. 2014 (10:38)

pán doktor, mám dlhoročné problémy s driekovej chrbticou, chroické veľké bolesti, ktoré mi neustupujú ani po opiatoch. Zistili mi protruziu platičiek, rôzne závažné degeneraťívne zmeny. Tvrdia, že nález nie je taký veľký, ako ja mám neznesiteľné bolesti. Okrem toho mi to dráždi a spôsobuje bolesti v močovom mechúri.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:05)

Ťažko sa k danej situácii vyjadriť bez osobného vyšetrenia a prezretia snímkov chrbtice. Preto, ak by sme Vám mali pomôcť, musíte prísť na vyšetrenie do Hippokrata. Potom uvidíme, čo by sa dalo pre Vás urobiť.

> reagovať

Jozef Kodaj  |  19. 5. 2014 (23:42)

Aj keď skoro každé ráno si rozcvičujem chrbticu a bedrové kĺby,občas sa mi zablokuje s bolesťou pravý bedrový kĺb.Čoho nasledkom to môže byť?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:03)

Môže to byť nesprávnym cvikom, nesprávne urobeným správnym cvikom, alebo poruchou statodynamiky vzdialenej časti pohybového aparátu, ktorá sa po cvičení kompenzuje takouto blokádou. Odporúčam Vám konzultáciu u rehabilitačného lekára, ktorý to vyrieši.

> reagovať

Filip Hromadka  |  19. 5. 2014 (16:58)

Zdravim,asi 1mesiac ma boli pravy bok sono vnutornosti negativne kamene nemam ani hnacku zvracanie tiez nie,ked si lahnem na lavo tak na pravom boku tlak ako keby tam nieco tlacilo a boli to otocim sa potom zaspim cez den tupa bolest pod pravim rebrom smerom k chrbtici Dakujem !

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:01)

Vyžiadajte san a vyšetrenie k neurológovi, ktorý preskúma možný pôvod bolestí v nervovom a pohybovom systéme .

> reagovať

Maja  |  19. 5. 2014 (10:17)

Zdravim,od 2006 zapal sedacieho nervu-vraj dozivotne,neda sa vyliecit,vystreluje silna bolest cez stehno do lytka,bolesti celej chrbtice,hlavne krizov,uz skoro pravidelne mam stav ako pred odpadnutim,hmla pred ocami,tazke nadychovanie,rano strpnute 2-3 stredne prsty na rukach.Masaz nepomohla.Pravidelne chodim, hybem sa

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:59)

Len máloktoré ochorenia podobného typu sú také, že sa s nimi nedá nič robiť. Preto pochybujem aj o diagnóze doživotného zápalu nervu. Liečba by mala byť postavená na vyšetrení lekára, preto rady, ktoré Vám dám, musíte vnímať všeobecne. Treba zistiť typ pohybového aparátu a stabilizovať krížovo-driekovú časť chrbtice. Ak cvičíte a nič to neprináša, cvičebný systém môže byť nesprávny. Treba podať intenzívnu infúznu liečbu. Pokiaľ ona bolesti podstatne nezmierni, existujú lieky, ktoré sú určené práve pre takéto prípady a hladinu bolestí môžu podstatne znížiť.

> reagovať

David  |  19. 5. 2014 (9:18)

Zdravim mam 23 a bolest chrbta mam uz 4ty rok. Boli.ma najme prava strana pozdlz chrbtice az ku krku a pozdlz rebra priblizne v srede chrbta. Najviac ma boli chrbat rano. Je dost stuhnuty a pocas celeho dna si kludne popraskam stavce rotaciou aj 10 krat dodna a pekne popraska od hora az nadol.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:57)

Pravdepodobne ste hypermobilný – je to – ľudovo povedané – nadmieru pružná chrbtica. Takáto chrbtica býva často nestabilná, to znamená, že neznáša záťaž – a je to jedno, či kopete v bani, alebo sedíte za počítačom. Východisko je len jedno – cvičiť, cvičiť, cvičiť. Ale nie hocijako a s hocikým. Každý potrebuje individuálne vedenie. Preto si treba nájsť dobrého rehabilitačného lekára, ktorý Vám odporučí vhodný systém cvičení a možno aj iných rehabilitačných procedúr. Ich cieľom je obnova fyziologických mechanizmov pohybov a správneho držania tela a spevnenie svalového korzetu tak, že poskytne pružnej chrbtici dostatočnú oporu. Cvičebný program bude doživotný. Odporúčam tiež systematické užívanie chondroprotektív.

> reagovať

jan huzvar  |  19. 5. 2014 (7:39)

mam 38 rokov dlhe roky som hraval footbal mam problemy v krizovej oblasti vyzaruje to do noh a do vajecnikov potom to prejde a zas sa vrati aj teraz ma boli tablety a inekcie nechcem brat co mam robit dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:55)

Stav treba najskôr dôsledne zdiagnostikovať, čo môže urobiť zodpovedný neurológ. Treba urobiť predovšetkým MRI driekovo-krížovej chrbtice, podľa výsledku aj ďalšie vyšetrenia. Liečba sa d á naplánovať aj bez klasických liekov. Bude však trvať dlhšie a bude Vás aj čosi stáť, pretože prírodné lieky, ktoré možno s úspechom použiť, rovnako ako vhodné potravinové doplnky, poisťovne nepreplácajú. Liečbu treba doplniť dlhodobou individuálnou rehabilitáciou. V každom prípade však pomoc existuje, len ju treba vyhľadať.

> reagovať

Alexej  |  19. 5. 2014 (7:38)

Mam bolesti voblasti ľavej lopatky.V lekarskej sprave je napisane:Stav indikovany na operačnu liečbu,ligamentozny utlak miechy na urovni Th 6/7.Odosielam na nch amb.UNLP SNP Kosice.No primar mi povedal aby som sa liecil ALNAGONOM.Doložil som komplet vyšetrenia z neurologie a mag.rez.Ďakujem pomôžte.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:54)

Môžete prísť do nášho zariadenie aj s výsledkami vyšetrení. Môžeme Vás odoslať na iné pracovisko za účelom operácie.

> reagovať

oliver  |  19. 5. 2014 (6:58)

Dobrý deň prosím o radu v dolnéj časti ma pichá v chrbte. myslím že chlad mi nerobí dobre . bolesť je menšia po miernom cvičení. pri dlhšej pracovnej záťaži sa bolesť vracia . Co to može byť ? je to dlhodobejšie tak pol roka

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:52)

Bolesť môže pochádzať najskôr zo šľachovo-svalového aparátu alebo kĺbov chrbtice. Odporúčala by som Vám RTG vyšetrenie chrbtice a s ním konzultáciu ortopéda alebo neurológa, ktorí Vám odporučia vhodnú liečbu. Môžete sa cez obvodného lekára vypýtať aj na rehabilitáciu. Tam Vás naučia cvičiť, čo bude treba robiť pravidelne. Bolesti možno popustia aj takýmto spôsobom.

> reagovať

Viliam  |  18. 5. 2014 (23:48)

Dobrý deň mám bolesti chrbta chodim pravidelne behávať zhruba 7km každý druhý deň pociťujem trpnutie lakťov, mal som už asi 2xtaky stav že som sa nemohol nadýchnuť len v predklone, ale ma to prešlo ,s bolesťou chrbta som bol aj u lekára dal mi na to Melo..... bolesť ma prešla, myslíte že by som mal ísť na vyšetrenie?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:51)

Ak sa bolesti pri behu zopakujú, odporúčam Vám prestať behať a prestať robiť všetky športy, ktoré sú spojené s doskokmi. Treba sa vypýtať na vyšetrenie – ortopéd, neurológ alebo rehabilitačný lekár sú tí správni odborníci, ktorí by Vám mohli pomôcť.

> reagovať

ružena samková  |  18. 5. 2014 (19:35)

už druhý mesiac ma bolí krčná chrbtica. Neurologička mi predpísala magneziové injekcie - 5 ks a po skončení tabletky Magne B 6. Blokácia mi bráni otáčať hlavu vľavo aj v pravo. Injekcie ani tabletky nezaberali. Masáž mi zakázala. Mám prísť na kontrolu no strácam dôveru tam ísť.Ďakujem za radu. Ružena

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:50)

Treba urobiť RTG krčnej chrbtice a pýtajte sa na rehabilitáciu. Pani doktorka predpokladala, že blok Vašej chrbtice nie je taký vážny. Po magnéziových injekciách sa mnoho takýchto blokov uvoľní. Na kontrolu choďte, pravdepodobne dostanete už komplexnejšiu liečbu aj so spomínanou rehabilitáciou. Masáže sú naozaj nevhodné, stav by mohli zhoršiť (pozor- rehabilitácia nie sú masáže!)

> reagovať

Ján  |  18. 5. 2014 (15:35)

Môj problem spočíva v tom,že asi 3 mesiace nemôžem spať na lavej strane,vydrzím ležat maximálne 15 minút,potom cítim bolesť vzadu pod rebrami na ľavej strane,ktorá sa stále stupňuje. Na dotyk necítim bolesť len pri ležaní. Odkiaľ to môže vyrážať prípadne ,čo tam môže bolieť a ako sa tejto bolesti zbaviť

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:49)

Treba ísť k lekárovi, ktorý by mal odporučiť RTG vyšetrenie aj chrbtice, aj rebier. Rebrá môžu byť prasknuté alebo chrbtica zablokovaná – ťažko určiť podľa Vášho popisu.

> reagovať

Štefan   |  18. 5. 2014 (12:14)

Posledne seknutie v krížoch trva už mesiac a pridružila sa aj bolesť bedroveho klbu/aspoň si to myslím/. Pri sedeni na tvrdšej stoličke sa mi ťažko vstava a pri spanku na ľavej bolestivej strane mam bolesť v bedrovej časti. Keď sa na posteli chcem trošku natiahnuť, mam bolesť v ľavej bedrovej časti.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:48)

To vyzerá na opakovanú blokádu v oblasti driekovo-krížovej chrbtice, ktorá má určite svoju príčinu. Na základe popisu Vašich ťažkostí sa to nedá určiť, v čom problém spočíva. Treba osobné vyšetrenie a pravdepodobne aj RTG, CT alebo MRI chrbtice. Môže ísť o posun platničky alebo blokádu kĺbov. Musíte navštíviť lekára.

> reagovať

Hana hajduova  |  17. 5. 2014 (17:19)

Pokr.Hana.Ani stat ani chodit, v r.2007 operacia maternice a nato som začala priberať mám 175vyšku 108 kg a 58 rokov bolest krížov a krč ma veľmi bolia.čo mám robiť, odb lekarka schudnút a pošle ma preč.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:47)

Pri nadváhe, akú máte, je driekovo-krížová chrbtica preťažená. Následkom toho môže dôjsť ku vzájomnému posunu stavcov, vysunutiu platničky, k nesprávnemu postaveniu chrbtice, ktorý provokuje bolesti atď. Najskôr by bolo treba túto časť chrbtice spevniť bedrovým pásom, ktorý Vám môžu predpísať na rehabilitácii a potom urobiť diagnostiku. Zároveň Vás s tým treba poslať k odborníkovi na výživu, ktorý Vás bude dlhodobo viesť a pod vedením ktorého budete pomaly chudnúť. Do liečby treba postupne pridávať rehabilitáciu, používať vhodné lieky. Liečba môže trvať rok aj viac, ale prečo by sa nemala podariť? Ak nie ste spokojná so svojou lekárkou, zmeňte ju a hľadajte takých odborníkov, ktorí Vás budú zodpovedne viesť. Avšak – výsledok liečby bude vo Vašich rukách, na Vašej pevnej vôli.

> reagovať

Hana hajduova  |  17. 5. 2014 (17:17)

Pred 25 rokmi som bola šickou v textilnom podniku akošička, v 1988 som išla do čiastocneho doch. Mám teraz od r 2007 bolesti s Krížami nakolko som pribrala asi 25 kg a tie bolesti mi idu dolu do lýtok a hlavne v noci pri napínaní vo sne ma chytia do pravej nohy neskutočné krče.Nemôžem dlho stať ani sediet

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:46)

Podľa popisu Vašich problémov máte v oblasti driekovo-krížovej chrbtice pravdepodobne stlačené nervy, ktoré idú do nôh. Stav treba najskôr zdiagnostikovať a potom liečiť. Existujú aj špeciálne lieky na nočné kŕče. Mali by ste navštíviť neurológa, ktorý urobí všetko potrebné.

> reagovať

jarmila  |  17. 5. 2014 (9:10)

Dobrý deň, začala som mať problém s pravým ramenom nemôžem robiť určité pohyby dostať ruku nad hlavu (česanie vyzliekanie,chcem sa spýtať čo to mohlo zapríčíniť a ako problém liečiť ?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:45)

Môžete mať zápal v oblasti ramenného kĺbu. Mali by ste čo najkôr navštíviť ortopéda, pretože práve zápaly ramenného kĺbu môžu prejsť do chronického štádia, ktoré sa ťažko lieči. Ortopéd rozhodne, ako bude liečba vyzerať – dávajú sa lieky, rehabilitácia, obstreky.

> reagovať

milena hlaváčiková  |  16. 5. 2014 (18:14)

Dobrý deň ,prosím vás o pomoc.Už 3 roky ma bolia kríže ,vystreľuje mi bolesť do podbruška a trpnu mi nohy od kolien dolu ,bolesť je hrozná hlavne keď si sadnem alebo ľahnem MR ukazuje nejakú lumbárnu lordozu ,dorzálnu protruziu L4/5,protruziu diskuL5/S1,chondroza diskovL1/2,L4/5,L5/S1a tarlovova cystaS1 s priemerom 1cm

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:44)

Váš stav vyžaduje stabilizáciu driekovo-krížovej chrbtice najskôr pomocou bedrového pásu a komplexnú medikamentóznu liečbu – aj infúznu. Keď sa bolesti trochu zmiernia, môže sa začať s rehabilitáciou. Do úvahy by prichádzali aj špeciálne lieky na bolesť, ktoré môžu predpisovať len neurológovia.

> reagovať

monika  |  16. 5. 2014 (13:22)

Dobry den strasne ma bolia krize mam krce podbrusku tmavy moc mam strach ci nejde nieco vazne prosim poradte mi

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:41)

Treba odlíšiť ochorenie obličiek od ochorenia v oblasti krížovo-driekovej chrbtice. Musíte navštíviť svojho obvodného lekára, ktorý je schopný rýchlo urobiť základnú diagnostiku a poskytnúť pomoc. Preto sa prestaňte zbytočne báť. Odkladaním problému ho môžete len zhoršiť.

> reagovať

Emil Sedlačko  |  15. 5. 2014 (23:53)

bolesti šije a krčných stavcov. Vstal som z fotele a zrazu nával do hlavy a tma. Prebral som sa od bolesti/hlavou o zárubňu. Nohy neposlúchali a nemohol som vstať. Po minúte sa mi podarilo. Pred dvoma dňami som strihal zahr.bonsaj. Rýchlo som sa vyrovnal a prišlo to znova. Predýchal som. ČO TO JE ?

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 3. 2019


Emil Sedlačko  |  15. 5. 2014 (23:50)

bolesti šije a krčných stavcov. Vstal som z fotele a zrazu nával do hlavy a tma. Prebral som sa od bolesti/hlavou o zárubňu. Nohy neposlúchali a nemohol som vstať. Po minúte sa mi podarilo. Pred dvoma dňami som strihal zahr.bonsaj. Rýchlo som sa vyrovnal a prišlo to znova. Predýchal som. ČO TO JE ?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:38)

Môže ísť o kolapsové stavy, alebo závraty spôsobené ochorením krčnej chrbtice, ale aj ochorením nervovej sústavy. Mali by ste čo najskôr navštíviť neurológa.

> reagovať

julo  |  15. 5. 2014 (17:10)

Dobrý deň. V noci sa budím pre bolesť zápästia,často aj pre b.. prstov mal., uk.... na ľavej resp. pravej ruke alebo aj obidvoch. To platí aj ráno keď stanem. Cez deň bolesť ustupi a hybnosť sa zlepší a aj sila sa zvýši. Načom mám spať-špe. vank. mám-nepomáha. Lekár,rehab. lieky som absolvoval, zlepšenie = 0

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:36)

Podľa popisu problémov môže ísť o tzv. syndróm karpálneho tunelu. V oblasti zápästia je stlačený stredový nerv, ktorý ide do dlane a prstov. Nočné bolesti sú pre tento syndróm typické. Treba ísť k neurológovi, ktorý diagnostiku upresní. Diagnóza sa verifikuje elektromyografickým vyšetrením, pomocou ktorého sa zistí stupeň poškodenia nervu. Od stupňa jeho poškodenia závisí potom liečba.

> reagovať

1 ... 298 299 300 301

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.