29. 5. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

5 DNÍ

20:45

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

5. 6. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
29. 5. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  29. 5. 2019 (10:00 - 11:00)


Alžbeta  |  13. 7. 2014 (20:04)

Dobrý večer mám problémy s chrbticou už osem rokov mám tam degeneratívné zmeny ale nepomáha žiaden liek a to medzi lopatkami mám osteoporozu dvakrát menili bedrový klb lavustranu a terz mám tam pri klbe infekciu poradte prisím čo mám robyt.Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:59)

Degeneratívne zmeny chrbtice sú následkom veku, spôsobu nášho života (napríklad výraznejšie sú pri ťažkej fyzickej práci) a u Vás môžu mať súvis aj s ochorením bedrových kĺbov. Degeneratívne zmeny chrbtice nevieme odstrániť liekmi, niektoré z nich sa dajú odstrániť operáciou. Možno ich však kompenzovať vhodnou rehabilitáciou – niekedy stačí zopár jednoduchých cvikov, ktoré treba opakovať každý deň a výsledok sa dostaví v podobe zmiernenia bolestí. Osteoporózu vieme už v súčasnosti liečiť, túto liečbu majú na starosti ortopédi, alebo internisti, na ktorých sa treba obrátiť. Zápal v bedrovom kĺbe po operácii treba zdiagnostikovať (pokiaľ nebol) a preliečiť, liečbu musí viesť odborník. Vy sama môžete ku svojej liečbe prispieť len správnou životosprávou, všetko ostatné je vecou lekárov.

> reagovať

salome  |  13. 7. 2014 (16:04)

Dobry den, prosim Vas o radu, mam tazkosti s krizami, kazde 3-4 mesiace skoncim v nemocnici, a povedia, ze to mam chronicke, ale tie bolesti su neznesitelne, beriem Noax, mam artrozu, a vyskocene stavce, ako sa to da liecit? Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:59)

Popísané zmeny sú naozaj chronické, neexistuje liek, ktorý by ich z tela odstránil. Niektoré možno korigovať operáciou. Odporúčala by som Vám takýto postup: pokiaľ ste doteraz boli komplexne liečená ( to znamená – brali ste lieky, injekcie, infúzie, systematicky ste rehabilitovali ) a problémy sa pravidelne vracajú, vypýtajte sa cez svojho neurológa na ozónoterapiu. Pokiaľ nepomôže, treba konzultovať neurochirurga. Pokiaľ ste doteraz v rámci svojej životosprávy doma denne necvičili, tak s tým začnite. Správne cviky Vás naučia na rehabilitácii. Ak sa po 3 mesiacoch denného cvičenia stav nezačne zlepšovať, treba postupovať tak, ako som už napísala.

> reagovať

Jozef  |  13. 7. 2014 (15:43)

Mam protichodne stočene stavce a vysunutu platničku. Bol som par krat na rehabylitacii ale nepomaha to boly ma chrbat v dolnej časti a trpne cela ľava noha, ale pri dlhšom stati na mieste ma veľmi rozboly prava noha a ľava cela strpne. Poradte čo dalej.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:58)

Liečbu treba najskôr začať liekmi, ktoré zmiernia alebo až odstránia bolesti a pripravia telo na rehabilitáciu. Dovtedy je vhodný skôr kľudový režim. Ak lieky v tabletkách nestačia, treba nasadiť infúznu liečbu. Potom treba začať rehabilitovať, nosným prvkom rehabilitácie sú cvičenia, ktoré Vy musíte cvičiť denne a dlhodobo. V úvode liečby je niekedy dobré aj vystabilizovať chrbticu pomocou bedrového pásu, ktorý sa postupne odkladá v závislosti od toho, ako sa cvičením spevňuje svalstvo. Prvé výsledky môžete čakať približne o 3 mesiace.

Jozef  |  16. 7. 2014 (21:33)

Dobry deň chcem sa opytať či neviete poradiť niejake dobre cvicenie alebo kde sa da pozrieť odborne lebo na internete su veľa a každy tvrdi niečo ine, a na rehabilitacii to nestoji za reč. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:45)

Odporúčam Vám cvičiť SM systém – tak sa to oficiálne volá. Na internete nájdete veľa informácií o tomto cvičebnom systéme, dostať CD s týmto cvičením. Odporúčala by som Vám ale nájsť si fyzioterapeuta, ktorý by Vás to cvičiť naučil. Už ich je dosť – skúste hľadať cez internet. Držím palce.

> reagovať

zuzana  |  13. 7. 2014 (12:40)

dobrý den. Mam skoliozu, druhého stupna. Nikdy som nemala problémy s bolestou až ked som začala aj posilovať sa objaila postupna bolesť v chrbtici v jednom mieste zhoršujuc sa až som nemohla bez bolesti priam ani dýchať. Davala som si lieky proti bolesti a ležala - po par dnoch som sa mohla hýbať bez liekov.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:57)

Pri skolióze by som Vám nedoporučovala posilňovanie v bežnom fitness-centre. Môžete si doslova ublížiť. Chrbticu podopierajú a spevňujú svaly, ktoré sa pri tomto posilňovaní nerozvíjajú, nespevňujú. Svaly podopierajúce chrbticu sú pri skolióze výrazne oslabené. Pri posilňovaní sa trénujú veľké svalové skupiny, ktoré sú potom pri skolióze zavesené na slabej chrbtici ako ťažký kabát na slabučkom vešiaku – vešiak to nevydrží a pokazí sa. Vy by ste mali cvičiť výlučne pod dozorom a v spolupráci s odborným fyzioterapeutom. Cvičenie sa musí začať tzv. spinálnymi cvikmi – špeciálnymi cvikmi na chrbticu, ktoré spevnia najskôr tie správne skupiny svalov. Ďalšie posilňovanie a jeho techniky musia byť tiež pod supervíziou fyzioterapeuta, aj keď ich budete chodiť cvičiť do fitka.

> reagovať

janka szabova  |  13. 7. 2014 (11:22)

toci sa mi hlava mam zavrate rtpnu mi ruky moze to byt z chrbtice

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:56)

Môže, ale nemusí. To môže rozhodnúť len lekárske vyšetrenie.

> reagovať

VALERIA   |  13. 7. 2014 (10:37)

chcela by som sa spytat alebo radsej poradit som operovana 3 krat na hrudnu a krcnu chrbticu mam nadalej strasne velke bolesti co uz nezvladam ani po psychickej stranke vybrala som uz rozne lieky infuznu liecbu a nic mi nepomaha uz aj hohy ma tym poskodene bolest mi taha po obydvoch dolnych koncatin preto potrebujem po

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:55)

Pokiaľ je stav neznesiteľne bolestivý, mali by ste byť odoslaná do ambulancie algeziológa, ktorý má na liečbu bolestí k dispozícii také lieky, ktoré sú iným ambulantným lekárom nedostupné.

> reagovať

Patrik  |  13. 7. 2014 (10:26)

Už druhy den ma boli hlava neustale, ked lezim ukludni sa to ale ked vstanem znova pride bolest. Mam problemi aj s chrbticou ta by som chcel nejaku radu.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:54)

Pokiaľ bolesť ešte neprešla, musíte navštíviť lekára. Bolesti mohla vyvolať krčná chrbtica, ale môžu mať aj iný pôvod. Neurológia rozlišuje veľa rôznych druhov bolestí hlavy, podľa Vášho popisu sa nedá určiť, o aký druh ide a preto sa nemôžem vyjadriť ani k liečbe.

> reagovať

Mária  |  13. 7. 2014 (10:08)

Mám výrastky medzi rebrami na pravej strane chrbta, sústavne to bolí, občas chodím na obstreky a masáže, ale pomože mi to iba krátkodobe.Odstranujú sa tieto výrastky operačne alebo sa dajú vyliečiť poprípade aj nejakým ožarovaním?Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:53)

Operačne možno odstrániť len niektoré výrastky, na ožarovanie výrastky nereagujú. Treba konzultovať chirurga, mal by to urobiť Váš neurológ, alebo ortopéd.

> reagovať

EVA  |  13. 7. 2014 (9:29)

dlhodobo pocitujem bolesti chrbtice v oblasti pasu ani otocit na posteli,stat rano z postele su to pichlave bolesti pri pohybe a dlhsom stati prudke pichlave bolesti pod lopatkami a bolesti palcov az pod nechtami utrpenie nosit uzavrete topanky

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:52)

Bolesti v palcoch na nohách vyžarujú od krížov dolu, alebo ich cítite ako izolovanú bolesť a na stehnách a predkoleniach nič necítite?

> reagovať

rozko marek  |  13. 7. 2014 (8:56)

Hrozne bolesti v oblasti pasu s vyzarovanim do oboch dolnych koncatin stazena chodza .mam prasknute platnicky ale cvicim a bolo uz dobre jemozne je mozne ze yie bolesti sposobuje prechladnutie? Alebo je zatim nieco horsir?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:51)

Bolesti v dolných končatinách, ktoré sú vyvolané poškodením nervov v chrbtici sa môžu zhoršiť aj provokovať prechladnutím, ale tiež akýmkoľvek zápalovým ochorením – napríklad aj v oblasti zubov. Takéto zhoršenie by však malo mať tendenciu k ústupu. Pokiaľ sa zhoršenie udržuje na rovnakej úrovni, alebo progreduje, treba navštíviť lekára, ktorý zabezpečí adekvátnu liečbu a bude pátrať po príčine, medzi ktoré patrí aj možná recidíva.

> reagovať

zora cifrová  |  13. 7. 2014 (8:22)

dobrý deň, mám skalcifikované krčné stavce pri 48 rokoch, čo mi poradíte, mám skoliózu, a bojím sa ochrnutia...pomaly už mám závrate, rozhodla som sa pre rázové vlny, len či to pomôže...ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:49)

Neviem, či máte aj poruchu metabolizmu kalcia spojenú so zvýšeným ukladaním kalcia do tkanív. Pretože ak áno, treba ju mať pod kontrolou. Pri tejto kombinácii porúch chrbtice by som Vám odporúčala na prvom mieste a hlavne vhodný pohybový režim + denno-denné vhodné cvičenie. To všetko by Vás mali naučiť na rehabilitácii. Okrem toho pravidelnú kúpeľnú liečbu. Máte na ňu nárok.

> reagovať

Dália  |  13. 7. 2014 (1:51)

Mám bolesti najmä v oblasti lavej lopatky až také strpnutie vôbes si tu oblasť necitim a prechádza mi to do krčnej časti a trochu aj do ľavej ruky .Na prstochpotom cítim take mravenčie.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:47)

Podľa popisu je pravdepodobná blokáda v oblasti dolnej časti krčnej chrbtice, alebo chrbtice na prechode krčná - hrudná. Obtiaže však môžu mať pôvod aj vo svalovom aparáte horného pletenca, ktorý tvoria svaly okolo ramena. Odpoveď na túto otázku a teda aj vhodnú liečbu možno však nájsť len po lekárskom vyšetrení.

> reagovať

Marian Mitter  |  12. 7. 2014 (21:36)

mám bolesti v krčnej chrbtici,pociťujem ťahavu bolesť v oblasti pravej lopatky smerom k pravej ruke a trpnutie pravej ruky a na ľavej strane v dolnej časti chrbta ťahavu bolesť zadku a ľavého stehna a trpnutie ľavého chodidla. Chcel by som vedieť, z čoho by mohli vyplývať moje ťažkosti. Mám sa obrátiť na neurologa?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:45)

Obtiaže s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z chrbtice, kde je možný aj útlak nervu – výrastkom, platničkou... Ochorenie patrí do rúk neurológa.

> reagovať

Zdenka  |  12. 7. 2014 (20:58)

asi dva mesiace cítim v svaloch na chrbte medzi lopatkami a nižšie tlak a mravenčenie. Bolestivé je to aj na dotyk. Súvisí to s chrbticou, alebo je to len záležitosť svalov?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:44)

Aj - aj. Čo bolo prvé, to sa asi nerozlúšti, či ochorenie chrbtice, alebo porucha svalov, ale z praktického hľadiska to nie je podstatné. Odporúčam Vám navštíviť rehabilitáciu, musí Vás na ňu poslať obvodný lekár.

> reagovať

paulina kovacsova  |  12. 7. 2014 (15:24)

asi dva roky mam bolesti na pravej strane chrbtice nie su velmi silne ale stale ma to boli niekedy aj na dotyk hlavne okolo lopatky bola som aj na rongene,nic konkretne mi nezistili rehabilitacia mi nepomohla ,moze byt pricinou bolesti operacia klbu ramena spred 14 rokov? dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:41)

Operácia ramena spred 14 rokov s tým asi nesúvisí. Porucha bude niekde v držaní tela, vo vašej životospráve, či zaťažení v práci. Môžete mať tzv. myofasciálny syndróm, pri ktorom je svalstvo bolestivé aj na dotyk a pri RTG vyšetrení chrbtice sa nič mimoriadne nenájde. Odporúčala by som Vám návštevu rehabilitačného lekára, ktorý je najlepšie erudovaný v takejto diagnostike a liečbe.

> reagovať

Maria Duchoňová  |  12. 7. 2014 (14:03)

pokračujem.bola naprávaná chrptica aj krčová chrptica bola vyskočená už je napravená a pichanie v boku a bolesť v chrpte neprastala ja už neviem na akeho doktora sa mám obrátiť prosím o pomoc .Dakujem pekne..pekný den.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:39)

Treba urobiť RTG vyšetrenie hrudnej a krčnej chrbtice, podľa výsledku potom – ak bude treba – aj CT alebo MRI vyšetrenie. Neviem, kto Vám naprával chrbticu, či to bol odborník, lebo pri naprávaní sa môže chrbtica aj poškodiť. Práve preto by ste mali by ste navštíviť odborného lekára – neurológa, alebo ortopéda, ktorý Váš stav zodpovedne vyšetrí.

> reagovať

Maria Duchoňová  |  12. 7. 2014 (13:58)

Dobrý den.Mám bolesti v celom chrpte a v pravom boku velmi pichavé ktoré vyrážaju až pod rebro a potom do chrpta bola som na sone žlčnik to neni bola som u urologa obličky su akože v poriadku ale že mám tam 6 mm hyperecho s naznačenym akustickým tienom.Urolog povedal že tie bolesti su neni od toho.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  29. 5. 2019


eve  |  12. 7. 2014 (9:19)

Mam dlhodobe bolesti chrbtice dolesti su vystrelujuce az panvam a potom mi strpnu ako keby mi behaly mravce po kostiach vopred dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:37)

Nepíšete, ktoré časti chrbtice sú bolestivé a neviem presne, či slovo „panvam“ znamená, že bolesti vyžarujú k panvy na oboch stranách. Ale bez ohľadu na to, Váš stav vyžaduje odborné vyšetrenie a liečbu – neurológ, alebo ortopéd.

> reagovať

Majka  |  12. 7. 2014 (9:16)

Obcas ma seklo v krizoch,ale teraz asi 3 mesiace ma bolia sustavne.Rano vstavam a nemozem ani chodit vystreluje mi to do noh,ked sa rozchodim tak to trochu povoli.Mam dojem,ze to zacalo ked sm zacala uzivat Mirapexin a Azilect. Je to mozne?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:36)

Podľa popisu sa poškodenie v krížovej chrbtici, ktoré sa objavovalo len občas, stalo trvalým. Môže a nemusí to súvisieť s danými liekmi, skôr nie. Potrebujete nevyhnutne navštíviť neurológa, ktorý sa o Vás stará – stav vyžaduje presnú diagnostiku a liečbu.

> reagovať

Martina  |  12. 7. 2014 (2:08)

je možné,aby krčná chrbtica mi robila problém,ako je búšenie srdca a malátnosť?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:34)

Búšenie srdca nie, malátnosť – to môže byť, ale spojenie búšenia a malátnosti skôr poukazuje na srdce, ako na chrbticu – navštívte svojho lekára, ten zariadi potrebné vyšetrenia. A nečakajte.

> reagovať

ING.ALENA KOTRÍKOVÁ  |  11. 7. 2014 (23:46)

mám herniu disku L5 S1 a užívala som miligammu, pribrala som 20kg, čo mám robiť

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:32)

Schudnúť. Naznačujete, že 20 kg ste pribrali len z Milgammy, čo nie je možné. Museli ste nadmerne jesť a málo sa hýbať. Preto treba pomaly redukovať dávky jedla, choďte napr. na delenú stravu, alebo stravu podľa krvnej skupiny – budete chudnúť a nebudete musieť hladovať. Začnite denne s rehabilitačnými cvikmi . O rok až dva budete na svojej pôvodnej váhe.

> reagovať

nadezda   |  11. 7. 2014 (23:35)

mam uz asi 5 rokov problemi s chrpticov navstivujem lekara ale on mi da iba opstrek a koniec ale prestane tak asi 2 tizdne a zasse bolesti su ale medzi lopatkami lava strana tam ma velmi boli ja uz neviem co mam robit

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:31)

Zmeňte lekára, alebo sa aktívne pýtajte na rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť cvičiť. Žiadne ochorenie chrbtice sa nedá zlepšiť ba až vyliečiť bez sústavného denného cvičenia.

> reagovať

Jozef Malovec  |  11. 7. 2014 (16:34)

Dobrý deň prosím o radu. Mám neustále bolesti v krížoch a má otázku, či príčinou môžu byť hemeroidy, na ktoré sa liečim používaním mastí/Faktu, dubová kôra/. Najväčšie bolesti mám pri dlhšej fyzickej námahe s tým že bolesti mám ajv zadnej časti- hemeroidov, koľkokrát spojené i s krvácaním a následne i bolesti v krížoch

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:29)

V našom tele všetko so všetkým súvisí, ale priamy vzťah medzi hemoroidmi a bolesťami v krížoch nie je. Treba navštíviť lekára, ktorý kríže vyšetrí a dá vhodnú liečbu.

> reagovať

majka  |  11. 7. 2014 (12:00)

dobry den prosim o pomoc liecim sa na diabetes typ 2coxartr2-3 art.hypertenzia3whoichskard.insufNYHA3 poruchy krv.tlaku3stupensilne bolesti krizov bolest vyzaruje do lavej nohy opuch ponamahava angina pektoris a vela dalsieho ako stitna zlaza klby da sa nejako pomoct prosim ? vopred moooc dakujem neznesitelne bolesti

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:28)

Vaše ochorenia sú takého charakteru, že vylučujú komplexnú liečbu ochorení pohybového aparátu. Bolesti tiež môže znásobovať prítomnosť diabetickej polyneuropatie. Vo Vašom prípade by som skôr volila z klasickej liečby vedenie u algeziológa (poslať k nemu Vás môže obvodný aj odborný lekár), niektoré rehabilitačné procedúry, z alternatívnej medicíny liečbu stravou u skutočného odborníka, homeopatiu, niektoré postupy čínskej medicíny.

> reagovať

Elvíra  |  11. 7. 2014 (7:52)

Dobrý deň, prosím o láskavu radu. Lekárka je po operácii mitralnej stenozy. Má problém so zrážanlivosťou a má vysoký obsah purínov. Trpí bolesťami klbov na ktoré pre srdiečko nemôže použivať lieky.Čo obporúčate na bolesti klbov? S vďakou a úctou

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:25)

Zrejme nemôže užívať základnú skupinu liekov používaných pri bolestiach kĺbov, tzv. NSA pre ich vplyv na zrážanlivosť krvi a zvyšovanie tlaku krvi. Existujú aj analgetiká z iných liekových skupín a tiež prírodné lieky, napr. MSM alebo Milagama N. Ak má pacientka vyššie hodnoty purínov, trpí pravdepodobne aj na dnu (arthritis urica), pri ktorej sa užívajú špeciálne preparáty na konsolidáciu ochorenia, napr. Milurit.

> reagovať

1 ... 298 299 300 ... 314

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.