4. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

13 DNÍ

19:51

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

11. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


jozef bohony  |  29. 11. 2014 (13:32)

Tak som natiahol chrbát a asi aj prehliadol že nielen kríze ale až do nohy mi to vošlo ze nemôžem ani štát čo mám robiť vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:38)

Ihneď ísť k lekárovi, môžete mať vyskočenú platničku, ktorá tlačí na nervy idúce do nôh – to nie je sranda, treba to začať odborne diagnostikovať a liečiť.

> reagovať

Adriana Vetrakova  |  29. 11. 2014 (8:47)

Dobrý deň, mam veľké bolesti vonkajšej strany stehna. Bola som u neurochirurga pichol mi PRT do chrba ale bolesť neprešla, bola som u ortopeda povedal ze mam plytké acetabulum dal lieky a rehabi. Ale bolesť stale pretrváva čo to môže sposovať? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:37)

Váš problém treba začať riešiť u neurológa, ktorý by mal urobiť diagnostiku – vyšetriť chrbticu v driekovo-krížovej oblasti a vyšetriť boľavé miesto na nohe – lebo to môže byť prenesená bolesť z bedrového kĺbu, ale môže to byť aj nervová bolesť – stlačený nerv od chrbtice, alebo poškodenie samostatného nervu na stehne. Podľa nálezov potom zabezpečiť liečbu a to nie len liekmi, ale aj rehabilitáciou.

> reagovať

Samuel  |  28. 11. 2014 (12:44)

Dobry den,mam 25r.,bez nadvahy,spondylolistezu L5 11mm,bez herniacie,pravidelne cvicim sm sys. +dalsie stabilizacne cviky (cca 4mes.),sedave zamestnanie,bolesti niekedy dobre niekedy silne +slabost DK,Moze mi na moj stav dopomoct uzivanie napr. milgamma?vysoke davky vitaminu C ? alebo doplnky na klbovu vyzivu ?Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:35)

Doplnky na kĺbovú výživu, vitamín C má podporný efekt, ale významnejší, ako v tomto prípade Milgamma N. Pri dlhšom sedení a pri záťaži – napríklad - ak budete dlho stáť, dlho chodiť, alebo fyzicky pracovať, by ste mali nosiť bedrový pás, je to prevencia zhoršenia a poškodenia nervového systému. Pás by Vám mali predpísať na rehabilitácii, alebo si ho kúpte v ortopedických pomôckach.

> reagovať

Ing.Vladimír Demčák  |  28. 11. 2014 (11:27)

Pekný deň,asi pred mesiacom po rannom prebudení ,som pocitil bolesť v ľavom ramene.Táto bolesť sami postupne rozširila pocelej ruke až po lakeť.Najhoršie je to ,keď ľavú ruku sa snažim natiahnuť . Viete mi prosím poradiť,ako mám postupovať pri liečení tohto problému.Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:32)

Problém môže pochádzať z rozvíjajúceho sa zápalu ramenného kĺbu (tzv. syndróm zamrznutého ramena), alebo od krčnej chrbtice, čo pokladám za menej pravdepodobné. V domácej liečbe skúste systematicky aspoň 5 dní užívať Ibalgin 400 mg 3x1 prísne po jedle, ak bolesti vymiznú skôr, ako o 5 dní, liečbu ukončite. Ďalej si môžete natierať na rameno a všetky bolestivé miesta nejakou antireumatickou masťou – v lekárni je ich bohatý výber, poradia Vám. Preferujte však masti alebo gély prírodného pôvodu. Natierať sa musíte viackrát denne a poriadne na noc. Ruku treba maximálne šetriť, vyhýbať sa prievanu. Ak nebudete mať pocit, že Váš stav sa postupne zlepšuje, musíte ísť k lekárovi, lebo keď sa tieto problémy nepodchytia dostatočne včas, veľmi ťažko a dlho sa liečia.

> reagovať

ivan ondrejovic   |  28. 11. 2014 (9:15)

Dobry den. Pred rokom som mal MR krcnej chrbtice a toto su vysledky. mavam caste bolesti hlavy a stuhnutu chrbticu.Poprosil by som o vysvetlenie vysledkov. Vopred dakujem. ...C5/6 bulding disk, artroza fac. klbov, zahrotena dorzalna hrana c5, preforaminalna protuzia obojstranne predozadne. 3mm vlavo a 2.5mm vpravo.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:30)

Medzi 5.a 6. stavcom krčnej chrbtice máte vysunutú platničku a kĺby, ktorými sú tieto dva stavce spojené, sú degenerované, na zadnej strane 5.krčného stavca je pravdepodobne kostný výrastok, ďalej je popísané vysunutie nejakej platničky do oboch strán, ale nie je mi jasné, ktorej platničky, pretože to ste nenapísali, nepredpokladám, že by sa jednalo o platničku medzi 5. a 6. stavcom, pravdepodobne to bude iná platnička.

ivan ondrejovic   |  3. 12. 2014 (11:51)

dakujem za odpoved. Mohli by ste mi poradit co sa stym da robit? Lebo mi trpne aj cela lava ruka a uz sa mi aj stalo ze mi aj ovisla ako keby bola odumreta.

MUDr. Ester Točíková  |  10. 12. 2014 (10:05)

Íha, to s ovisnutou rukou je už vážnejšie. Liečba by mala byť kompletná a nemôžete sa o ňu postarať sám. Mali by ste si nájsť dobrého neurológa, v liečbe by sa mali využiť infúzie a injekcie Diprophosu do svalu, postupne by sa malo začať s rehabilitáciou – veľmi opatrne a veľmi individuálne, rehabilitácia by mala byť indikovaná a vykonávaná skutočným odborníkom a skúseným fyzioterapeutom, počas nej by sa mali sledovať Vaše reakcie – treba vylúčiť všetko, čo by mohlo vyvolať zhoršenie, postupne by ste sa tiež mali naučiť jednoduché cviky na krčnú chrbticu. Pri akejkoľvek stereotypnej práci (najmä sedenie za počítačom) odporúčam krčný límec na stabilizáciu krčnej chrbtice, kt. treba používať aj vtedy, keď zaťažujete horné končatiny.

> reagovať

Nika  |  27. 11. 2014 (21:07)

Dobry vecer,uz asi dva mesiace ma intenzivne boli chrbtica medzi lopatkami a bolest prechadza aj hore,bolia ma aj ruky cele,z bolesti krizov mam bolest aj do noh, navyse mam stale studene ruky a nohy,brni mi v nich a tiez ma chyta obcas zimnica. zistili mi zapal mocovych ciest, ten prelieceny,teraz zapal dutin.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:29)

Pravdepodobne sú Vaše bolesti, tŕpnutia a pocity chladu následkom zápalov, ktoré prekonávate. Pri takýchto zápaloch reaguje celé telo. Je veľmi dôležité, aby ste si dôsledne preliečili všetky zápaly a potom by mala nasledovať aj rekonvalescencia, počas ktorej budete jesť viacej vitamínov, najmä C a oddychovať. Ak sa zápal dutín nedolieči, následky bývajú nebezpečné. Tiež po zvládnutí zápalu dutín treba ešte raz vyšetriť, či je aj močový zápal natrvalo preč.

> reagovať

nika   |  26. 11. 2014 (16:19)

Prosim o radu! 5mesiacov ma strasne bolia krize! vybrala som aj dorsiflex! trpim na bolest hlavy! Moč mam v poriadku! Mam aj skoliozu,kyfozu,uzly...dlho rokov!Z coho ma tie krize mozu boliet??? Mozem teraz cvicit? Dakujem pekne!

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:27)

Jujúúj, samé výkričníky! Ak máte skoliózu a kyfózu, celá chrbtica je narušená a môže sa kedykoľvek a kdekoľvek začať ozývať – alebo bolesťami krížov, alebo krku, alebo hrudníka... Dorziflex nebýva v týchto prípadoch celkom vhodným liekov, mal by sa užívať maximálne 3 dni. Uvoľňuje svalstvo, chrbtica stráca oporu a potom bolí ešte viac. Na potlačenie bolestí sú vhodné tzv. Antireumatiká, voľno-predajné sú napr. Ibalgin – ten môžete užívať 3x denne 400 mg tbl., alebo Voltaren – maximálnu dennú dávku – v kuse tak 5 dní, potom len pri bolesti. Pokiaľ sú bolesti veľmi silné, necvičte, až keď sa zmiernia. V žiadnom prípade necvičte sama, mal by Vás viesť odborný fyzioterapeut – a to dlhodobo – minimálne rok. Ak máte kyfózu a skoliózu, tak sa celý život musíte o svoju chrbticu starať (cvičiť, ovládať tzv. školu chrbta – nájdite si na internete, čo to je), inak Vás s pribúdajúcim vekom bude bolieť chrbtica stále viac, potom aj hlava a ruky a nohy. Teraz to môžete zastaviť. Užívajte tiež pravidelne potravinové doplnky, ktoré sa volajú chondroprotektíva – kúpite ich na voľno v lekárni, poradia Vám. Takže – vykašlite sa na výkričníky a začnite so sebou pracovať – hneď.

> reagovať

h  |  26. 11. 2014 (14:26)

F EMG:hraničny nalez neurupatie DK,pozitivny senzitneurogram

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:25)

EMG hraničný nález pre poškodenie nervov dolných končatín, poškodenie časti nervov vedúcich citlivosť.

> reagovať

Eva1  |  26. 11. 2014 (10:23)

Dobrý deň,mám veľké problémy s pohybom,silné bolesti chrbta,neviem sa dostatocne otočiť,bolesti dolných a horných končatín,opuchy,liečim sa na vysoký tlak,cukrovku,inkotenciu,tetanický sydrom,polyartrididu.Mám 38rokov,starám sa o choré dieťa,nešportujem lebo mi býva zle a nič nevládzem,dakujem za odpoved!

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:24)

Určite ste v liečbe odborných lekárov, ktorí Vám pomáhajú. Ak ste v takomto stave, aký popisujete, musíte Vy sám (sama) urobiť veľmi vážne zmeny v životospráve, veľmi pomaly, ale dôsledne. 1. Zo stravy musíte vypustiť všetok cukor – ale doslova všetok, (ak ste to ešte v rámci liečby cukrovky neurobili. Moje skúsenosti sú také, že len veľmi málo cukrovkárov sa cukru dôsledne vyhýba). Cukor okrem zhoršenia cukrovky spolupôsobí na bolestiach kĺbov. 2. Prejdite na systém delenej stravy – návod nájdete na internete. 3. Denne vypite liter čaju Lapacho – je to lacný čajík, ktorý dostanete v lekárni, nekupujte sáčkový, ale sypaný, návod na prípravu je na obale. Čaj pite 3 mesiace. 4. Robte si doma kúpele „z mŕtveho mora“: napustiť do vane príjemne teplú vodu a rozpustiť v nej pol kila obyčajnej kuchynskej soli. Ak chcete zlepšiť účinok kúpeľa, pridajte do neho liter vývaru z bylinky, ktorá sa volá Čistec Rovný – dostať v lekárňach, alebo na trhoviskách. Asi dcl. toho čaju vypiť počas kúpeľa – výborne prečisťuje tráviaci trakt a hojí zápaly. Vo vani sa musíte hýbať, aspoň raz si pod vodu ponorte aj hlavu. Začnite tak, že sa vykúpete najskôr 7x v týždni – t.j. každý večer, potom stačí raz týždenne. Po kúpeli sa treba osprchovať čistou vodou. 5. Treba zmeniť psychické nastavenie – máte ťažkú životnú situáciu, ale verte. Problém je ten, že sám (sama) seba pokladáte za obeť – obeť choroby, nepriazne osudu, ťažkých okolností ... Toto je sebe vražedný psychický postoj, ktorý má veľa ťažko (ale aj ľahšie) chorých ľudí a ktorý si pacienti nemusia vôbec uvedomovať. Dôsledok tohto postoja je taký, že človek neprijíma sám seba, svoj život a na podvedomí zadáva pre svoje telo program seba deštrukcie. Preto Vám úprimne radím, aby ste si začali vážiť sám (samu) seba. Vážiť sa za to, že napriek svojmu utrpeniu sa staráte o choré dieťa, že vo svojom vnútri ste nádherným človekom, ktorý si zaslúži lásku a uznanie. Ale to si musíte dať najskôr sám (sama ) sebe. Urobte rozhodnutie, že sa každý deň pozriete do zrkadla a pochválite sa, že sa budete chváliť za všetko, čo urobíte. 6. Začnite cvičiť 5 Tibeťanov – mne je úplne jasné, že ich nie ste schopný (schopná) zacvičiť – ale začnite – aj keby ste sa mali hýbať len po centimetroch. Ak sa rozhodnete začať robiť tieto jednoduché zmeny, o rok môže byť z Vás iný človek, len musíte vyrvať. Stanete sa slniečkom pre seba aj pre svoje okolie – Vy už slniečkom ste, len si to neuvedomujete. Držím Vám palce. (A samozrejme, k tomuto všetkému musí ísť klasická medicínska liečba).

> reagovať

lina  |  26. 11. 2014 (7:28)

Dobry den chcela by som sa opytat co to moze byt,uz tyzden mam bolest chrbta medzi lopatkami a niekedy mi to ide aj do lopatiek. Od vcera mam aj mierny kasel.je to rakovina pluc alebo nachladnutie?

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:20)

To čo Vás napadá taká hlúposť o rakovine, ako to o sebe a svojom nádhernom tele rozmýšľate? Pravdepodobne máte blok v oblasti hrudnej chrbtice, ktorý mohla vyvolať bronchitída, musíte ísť k lekárovi, cez internet sa to vyšetriť nedá.

> reagovať

zelmira koracova  |  25. 11. 2014 (20:13)

necitim si prsty na ruke pravej a ide to cez zapastie az po laket.MR.c ch.chondroza platnicky c4-5,centralna protruzia platnicky c4-5 inklin.do prava mierneho stupna s kontaktom na okraj duralneho vaku bez kompresie korenov.Moze to ovplyvnovat ruku

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:19)

Skôr nie, podľa popisu môžete mať skôr tzv. syndróm karpálneho tunelu, na jeho objektivizáciu treba EMG vyšetrenie – cez neurológa.

> reagovať

Peter  |  25. 11. 2014 (19:12)

Dodrý den.Mám bolest v krížovej oblasti,hlavne ráno ale i počas spánku,pri ležaní a náhlom vstávaní,ale i pri kíchaní ma picne v krížoch. avšak ked to rozchodím kríže ma nebolia ale ako náhle si sadnem alebo lahnem ,tak velmy tažko sa postavím bez bolesti. Dakujem za odpoved. dovidenia

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:17)

Podľa popisu môžete mať vysunutú platničku v driekovo-krížovej oblasti, alebo blok medzi stavcami, alebo svalovú dysbalanciu. Treba, aby Vás vyšetril neurológ, pravdepodobne bude treba MRI vyšetrenie LS chrbtice.

> reagovať

Jarmila Vrláková  |  25. 11. 2014 (15:35)

Dobrý deň,veľmi ma bolí rameno,hlavne ráno a pri zatlačení dozadu.Mám blok na 5 a 6 stavci krčnej chrbtici,mám vysunutú platničku v bedrovej chrbtici.Snažím sa cvičiť. Mám to riešiť cvičením alebo ísť na vyšetrenie?Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Jarmila.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:16)

Na vyšetrenie – rameno môže byť zapálené samo o sebe, bez vzťahu ku zmenám na chrbtici a to treba riešiť čím skôr.

> reagovať

Marhefková  |  25. 11. 2014 (15:07)

Dobrý deň. Na MR mi zistili:V segmenteC4/5protrúzia disku mediálne.V seg.C5/6 plošná protrúzia disku mediolaterálne vpravo a v segemnteC6/7 pravostranná laterálna preforaminálna protrúzia až hernia disku s kompresiou koreňa vpravo.Ako dlho môže trvať liečba? Nie je nutná operácia však?Pomôže rehabilitácia?Ďakujem za od

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:15)

Nález je skôr vážnejší, efekt liečby bude závisieť od Vášho celkového fyzického stavu, veku, spôsobu práce a klinického nálezu, ktorý popísané poškodenia vyvolávajú. Určite operácia je až poslednou možnosťou liečby. V liečbe treba použi vhodné ortopedické pomôcky (nákrčník a vankúš na spanie), individuálnu rehabilitáciu a infúznu liečbu, pomôcť by mal aj do svalu podaný Diprophos. Dĺžku liečby je ťažko odhadnúť aj u toho pacienta, ktorého osobne poznám, o Vás nič neviem, takže sa nemôžem vyjadriť.

Marhefková  |  3. 12. 2014 (18:02)

Ďakujem za odpoveď pani doktorka.Veľa zdravia.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  4. 9. 2019


jana  |  25. 11. 2014 (12:16)

Dobrý deň. Môj ocino má na 4 miestach zúžený spinálny kanál. Následok toho je nepohyblivosť ľavej ruky. Lekári odporúčajú operáciu aby sa mu stav nezhoršoval. Ocino sa rozhoduje medzi dvomi pracoviskami, a to buď v NR alebo v NZ na neurochirurgii. Kde by ste odporúčali vy? ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:13)

S oboma pracoviskami máme veľmi dobré skúsenosti, ich výsledky sú porovnateľné, rozhodnite sa preto na základe pocitu Vášho otca – kde mu je to sympatickejšie, kam by on chcel viac ísť. A nebojte sa – dopadne to dobre.

> reagovať

vlasta Haluškova  |  25. 11. 2014 (9:28)

mám dlhodobé bolesti,sklioza,pohybové problemy,pani lekárka,mi povedla,že to je už vekom mám 63-rokov.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:11)

Jasné, aj vekom, ale to ešte neznamená, že sa s tým nedá nič robiť. Záleží ale veľmi na Vás. Vy sa rozhodnite, že sa bolestí zbavíte. Vypýtajte sa na rehabilitáciu a naučte sa cvičiť, môžete skúsiť aj jogu na chrbticu, alebo si nájdite nejakého dobrého súkromného fyzioterapeuta, ktorý Vás bude viesť. Na internete si vyhľadajte Školu chrbta – naučte sa ju. Pri bolestiach užite Ibalgin, alebo Voltaren, ja by som však preferovala prírodné antireumatické masti. Určite si kúpte v lekárni tzv. chondroprotektíva – berte ich 3 mesiace, poradia Vám, aké. Regenerujú kĺby. V strave výrazne obmedzte cukor, ak chcete sladké, dajte si trochu medu, alebo slad, alebo javorový sirup a pite čaj Lapacho liter denne – počas jedného mesiaca. Starajte sa o pravidelnú stolicu. Urobte si z tohto všetkého ozdravný program pre seba – pani doktorka môže o rok mrkať, čo takýto vek dokáže. Ľudia si vedia s bolesťami pohybového aparátu pomôcť prakticky celý žiť. Pritom vôbec nezáleží na tom, aké strašné degeneratívne zmeny Vám našli napr. na RTG. To ignorujte, od nich stav zdravia nezáleží – záleží od Vás.

> reagovať

Eduard Merč  |  25. 11. 2014 (8:58)

Eduard251114 Pozdravujem P.doktor.Ráno pri vstávaní\\\"vystrelovanie ihlic\\\" do spodnej časti chrbta,ked si sadám na studenšiu časť postele a potom je ztoho celodenna bolesť.O fyzickej práci niečo dvíhať nemôže byť ani reči,ale mám rodinný dom,kde je vela takejto práce..!?pri ktorej som sa rokmi velakrát spotil a aj prechl

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:08)

Cestou obvodnej lekárky sa vypýtajte na rehabilitáciu a nechajte si tam predpísať bedrový pás – ten potom noste počas celého dňa, bolesti sa výrazne zmiernia. Ak bude problém s lekárom, takýto pás sa dá kúpiť v zdravotníckych pomôckach.

> reagovať

Janka  |  25. 11. 2014 (8:05)

Dobrý deň p.doktor, Bola som na vyšetrení chrbtice, mám veľké bolesti krížov ktoré mi vystrelujú do nôh...nález: zvýraznená L lordóza,vizualizujem 4 stavce lumbálnej konfigurácie ,L5 processus megatransversus bilat.v pseudoartikulácii s os sacrum-sakralizácia L5, incip.vertrálne osteoprodukt.zmeny L1-4,chondroza iVD L4

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:07)

Na prechode driekovej chrbtice do krížovej kosti máte vrodene pozmenený kĺb, ktorý môže robiť túto časť chrbtice menej odolnú, na driekovej chrbtici sú kostné výrastky.

> reagovať

Jana Hoffmannova   |  25. 11. 2014 (0:07)

Dobrý deň: mam 53 rokov a dlhšiu dobu mam bolesti pod lavov lopatkou mám taký pocit ako keby som tam mala loptičky,brala som Voltaren a absolvovala som rahabilitáciu a masáže ,ale bolest sa stale opakuje.Čo by ste mi odporučil a poradil Ďakujem za odpoveď Janka.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:06)

Bolo by treba urobiť aspoň RTG - pravdepodobne máte v tejto časti nejakú poruchu chrbtice, môže to byť napr. blok. Niekedy na takéto problémy dobre urobia obstreky. Musím však napísať, že bolestí sa nezbavíte, ak nebudete so sebou denno-denne pracovať – cvičiť a treba sa tiež naučiť správne pohybového stereotypy (škola chrbta), treba venovať pozornosť Vašej pozícii pri práci – môžete zle sedieť, mať zle uložený počítač... príčin je veľa, pozorujte sa, aby ste prišli na to, čo konkrétne problém vyvoláva – opakovanie bolestí svedčí pre to, že pretrváva provokujúca príčina. Tá môže byť aj zanedbaný fyzický stav.

> reagovať

Pavol  |  24. 11. 2014 (19:00)

Dobrý deň.Pracujem ako učiteľ telesnej výchovy.Máme pavilonový typ školy, takže často po hodine prechádzam cez dvor do iných pavilónov.Mám podozrenie že bolesti v krížovej chrbtici môžu byť následkom zápalu.Trochu mi pomohol Voltaren Rapid, ale stále sa to opakuje, niekedy mám chytený až sedací nerv.Čo radíte? Ď

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:03)

Okamžite by ste si mali zaobstarať bedrový pás – alebo si ho nechajte predpísať na rehabilitácii, alebo si vhodný kúpte v zdravotníckych pomôckach. Keď budete chodiť po vonku, musíte ho na sebe mať, trebárs ale aj počas hodín telocviku. Pás vystabilizuje a spevní chrbticu. Podľa popisu môžete mať vysúvajúcu sa platničku, čo sa môže provokovať, pohybom, zápal je až sekundárny. Bedrový pás vysúvaniu zabráni. Váš stav musí byť vyšetrený – treba ísť k neurológovi, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou odporúčať CT, alebo MRI chrbtice. Pokiaľ nebude stav diagnostikovaný, neodporúčala by som Vám cvičiť. Liečbu potom určí neurológ. Z dlhodobého hľadiska Vás z problému dostane správna rehabilitácia – aj keď to na prvý pohľad znie absurdne, keďže ste učiteľ telocviku. Ale aj vrcholoví športovci mávajú zanedbaný, atrofovaný, alebo stukovatený tzv. hlboký stabilizačný systém chrbtice, ktorý potom pri športe nepodporuje chrbticu a dochádza k jej poškodeniam. Rehabilitácia – odborne robená a dostatočne dlho – môže viesť k regenerácii hlbokého stabilizačného systému a tým problémy chrbtice miznú.

> reagovať

dominik  |  24. 11. 2014 (17:39)

dobry den,mam posunute platničky na ľavej strane o 1-0,5cm,chodím na výživy a magnet,už mi bolo lepšie ale po 14 dnoch bolesť opať prišla,pomože mi isť na masáž,alebo čo by ste mi odporučili?dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:00)

Treba kontrolu lekára, ktorý Vám liečbu ordinoval – zhoršenie môže mať banálnu príčinu, ale môže byť známkou aj reálneho zhoršenia – napríklad nový blok, svalový spazmus... to treba vidieť a podľa toho ordinovať liečbu. Masáž bez poznania príčiny je riziková – môže Vám pomôcť, ale Vás aj doslova „ doraziť“, preto radšej nie.

> reagovať

tibor  |  24. 11. 2014 (15:22)

Dobry den, mam uz rok trpnutie vonkajsieho stehna pravej nohy. Pri zohnuti a nasledom vyrovnani som v tedy pocitil bolest. Navstivil som aj neurologa napriek tomu nenastala vyrazna zmena, palenie ktore som pocitoval v noci je miernejsie. CT-cko v marci dopadlo dobre. Viete mi poradit ako postupovat dalej?Dakujem. Tibor

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (9:58)

Existuje taká diagnóza – volá sa to meralgia parestetika – ak sa vylúčila kompresia nervu v oblasti chrbtice, mohlo by to byť ono. Váš neurológ by to mal vedieť liečiť – efektný je obstrek Mesocainom.

> reagovať

Johanka  |  24. 11. 2014 (14:56)

Dobrý deň, mám protruzie na krčnej chrbtic ido 3 mm a zúžený miechový kanál.Bolesti vyžarovali do ľavej ruky. Tinitus tepavého charakteru v ľavom uchu. Asi mesiac pociťujem veľkú bolesť za ľavým uchom,ktorá ide po ľavej polovici hlavy. Pred 2 rokmi MRI mozgu negat. i sono karotíd.Nové neodporúča. Ide to z C chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (9:57)

Môže to byť podráždený nerv, ktorý volá latinsky Nervus occipitalis maior. Stačí urobiť obstrek tohto nervu, ak sa bolesť zmierni, alebo celkom ustúpi, diagnóza je správ. Obstrek vykonaný na strane ucha, kde je tinitus, ho môže tiež pozitívne ovplyvniť.

> reagovať

Helena  |  24. 11. 2014 (9:17)

Dobrý deň.Prosila by som Vás.V júni som spadla zo schodov.RTG fracturam osis coccygis.Od vtedy ma stále ešte kostrč bolí,hlavne pri chodení.Je možná nejaká liečba-respekt.kupelná,ak áno na akú skupinu A alebo B.Ďakujem Helena

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:41)

Možno urobiť obstrek kostrče – alebo ho urobí ortopéd, alebo chirurg, mohol by Vám veľmi pomôcť. Nárok na KL máte – cez poisťovňu.

> reagovať

Ružena Borzová  |  24. 11. 2014 (8:22)

Dobrý deň, mam 66 rokov, mam M544 radikulärny syndrom L5,S1 vľavo, neskutočné bolesti ,brnenie celej ľavej nohy, + palca. Doporučujú mi po MR opráciu chrbta resp. aj ozonoterapie. Cvičenie mi pomohlo na 2 týždne. Potom bolesti začali znova. Pomôže v mojom veku ozonoterapia ? Ďakujem za odpoveď a radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:43)

Nenapísali ste mi MRI nález na chrbtici, prosím napíšte, čo Vám tam našli, potom sa budem vedieť lepšie vyjadriť k možnej liečbe. Napíšte tiež. Či ste dostali injekcie, infúzie, obstreky, a či trpíte na nejaké iné ochorenia, najmä cukrovku.

> reagovať

1 ... 290 291 292 ... 326

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.