26. 6. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

6:04

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

3. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)


Eva1  |  26. 11. 2014 (10:23)

Dobrý deň,mám veľké problémy s pohybom,silné bolesti chrbta,neviem sa dostatocne otočiť,bolesti dolných a horných končatín,opuchy,liečim sa na vysoký tlak,cukrovku,inkotenciu,tetanický sydrom,polyartrididu.Mám 38rokov,starám sa o choré dieťa,nešportujem lebo mi býva zle a nič nevládzem,dakujem za odpoved!

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:24)

Určite ste v liečbe odborných lekárov, ktorí Vám pomáhajú. Ak ste v takomto stave, aký popisujete, musíte Vy sám (sama) urobiť veľmi vážne zmeny v životospráve, veľmi pomaly, ale dôsledne. 1. Zo stravy musíte vypustiť všetok cukor – ale doslova všetok, (ak ste to ešte v rámci liečby cukrovky neurobili. Moje skúsenosti sú také, že len veľmi málo cukrovkárov sa cukru dôsledne vyhýba). Cukor okrem zhoršenia cukrovky spolupôsobí na bolestiach kĺbov. 2. Prejdite na systém delenej stravy – návod nájdete na internete. 3. Denne vypite liter čaju Lapacho – je to lacný čajík, ktorý dostanete v lekárni, nekupujte sáčkový, ale sypaný, návod na prípravu je na obale. Čaj pite 3 mesiace. 4. Robte si doma kúpele „z mŕtveho mora“: napustiť do vane príjemne teplú vodu a rozpustiť v nej pol kila obyčajnej kuchynskej soli. Ak chcete zlepšiť účinok kúpeľa, pridajte do neho liter vývaru z bylinky, ktorá sa volá Čistec Rovný – dostať v lekárňach, alebo na trhoviskách. Asi dcl. toho čaju vypiť počas kúpeľa – výborne prečisťuje tráviaci trakt a hojí zápaly. Vo vani sa musíte hýbať, aspoň raz si pod vodu ponorte aj hlavu. Začnite tak, že sa vykúpete najskôr 7x v týždni – t.j. každý večer, potom stačí raz týždenne. Po kúpeli sa treba osprchovať čistou vodou. 5. Treba zmeniť psychické nastavenie – máte ťažkú životnú situáciu, ale verte. Problém je ten, že sám (sama) seba pokladáte za obeť – obeť choroby, nepriazne osudu, ťažkých okolností ... Toto je sebe vražedný psychický postoj, ktorý má veľa ťažko (ale aj ľahšie) chorých ľudí a ktorý si pacienti nemusia vôbec uvedomovať. Dôsledok tohto postoja je taký, že človek neprijíma sám seba, svoj život a na podvedomí zadáva pre svoje telo program seba deštrukcie. Preto Vám úprimne radím, aby ste si začali vážiť sám (samu) seba. Vážiť sa za to, že napriek svojmu utrpeniu sa staráte o choré dieťa, že vo svojom vnútri ste nádherným človekom, ktorý si zaslúži lásku a uznanie. Ale to si musíte dať najskôr sám (sama ) sebe. Urobte rozhodnutie, že sa každý deň pozriete do zrkadla a pochválite sa, že sa budete chváliť za všetko, čo urobíte. 6. Začnite cvičiť 5 Tibeťanov – mne je úplne jasné, že ich nie ste schopný (schopná) zacvičiť – ale začnite – aj keby ste sa mali hýbať len po centimetroch. Ak sa rozhodnete začať robiť tieto jednoduché zmeny, o rok môže byť z Vás iný človek, len musíte vyrvať. Stanete sa slniečkom pre seba aj pre svoje okolie – Vy už slniečkom ste, len si to neuvedomujete. Držím Vám palce. (A samozrejme, k tomuto všetkému musí ísť klasická medicínska liečba).

> reagovať

lina  |  26. 11. 2014 (7:28)

Dobry den chcela by som sa opytat co to moze byt,uz tyzden mam bolest chrbta medzi lopatkami a niekedy mi to ide aj do lopatiek. Od vcera mam aj mierny kasel.je to rakovina pluc alebo nachladnutie?

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:20)

To čo Vás napadá taká hlúposť o rakovine, ako to o sebe a svojom nádhernom tele rozmýšľate? Pravdepodobne máte blok v oblasti hrudnej chrbtice, ktorý mohla vyvolať bronchitída, musíte ísť k lekárovi, cez internet sa to vyšetriť nedá.

> reagovať

zelmira koracova  |  25. 11. 2014 (20:13)

necitim si prsty na ruke pravej a ide to cez zapastie az po laket.MR.c ch.chondroza platnicky c4-5,centralna protruzia platnicky c4-5 inklin.do prava mierneho stupna s kontaktom na okraj duralneho vaku bez kompresie korenov.Moze to ovplyvnovat ruku

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:19)

Skôr nie, podľa popisu môžete mať skôr tzv. syndróm karpálneho tunelu, na jeho objektivizáciu treba EMG vyšetrenie – cez neurológa.

> reagovať

Peter  |  25. 11. 2014 (19:12)

Dodrý den.Mám bolest v krížovej oblasti,hlavne ráno ale i počas spánku,pri ležaní a náhlom vstávaní,ale i pri kíchaní ma picne v krížoch. avšak ked to rozchodím kríže ma nebolia ale ako náhle si sadnem alebo lahnem ,tak velmy tažko sa postavím bez bolesti. Dakujem za odpoved. dovidenia

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:17)

Podľa popisu môžete mať vysunutú platničku v driekovo-krížovej oblasti, alebo blok medzi stavcami, alebo svalovú dysbalanciu. Treba, aby Vás vyšetril neurológ, pravdepodobne bude treba MRI vyšetrenie LS chrbtice.

> reagovať

Jarmila Vrláková  |  25. 11. 2014 (15:35)

Dobrý deň,veľmi ma bolí rameno,hlavne ráno a pri zatlačení dozadu.Mám blok na 5 a 6 stavci krčnej chrbtici,mám vysunutú platničku v bedrovej chrbtici.Snažím sa cvičiť. Mám to riešiť cvičením alebo ísť na vyšetrenie?Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Jarmila.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:16)

Na vyšetrenie – rameno môže byť zapálené samo o sebe, bez vzťahu ku zmenám na chrbtici a to treba riešiť čím skôr.

> reagovať

Marhefková  |  25. 11. 2014 (15:07)

Dobrý deň. Na MR mi zistili:V segmenteC4/5protrúzia disku mediálne.V seg.C5/6 plošná protrúzia disku mediolaterálne vpravo a v segemnteC6/7 pravostranná laterálna preforaminálna protrúzia až hernia disku s kompresiou koreňa vpravo.Ako dlho môže trvať liečba? Nie je nutná operácia však?Pomôže rehabilitácia?Ďakujem za od

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:15)

Nález je skôr vážnejší, efekt liečby bude závisieť od Vášho celkového fyzického stavu, veku, spôsobu práce a klinického nálezu, ktorý popísané poškodenia vyvolávajú. Určite operácia je až poslednou možnosťou liečby. V liečbe treba použi vhodné ortopedické pomôcky (nákrčník a vankúš na spanie), individuálnu rehabilitáciu a infúznu liečbu, pomôcť by mal aj do svalu podaný Diprophos. Dĺžku liečby je ťažko odhadnúť aj u toho pacienta, ktorého osobne poznám, o Vás nič neviem, takže sa nemôžem vyjadriť.

Marhefková  |  3. 12. 2014 (18:02)

Ďakujem za odpoveď pani doktorka.Veľa zdravia.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  26. 6. 2019


jana  |  25. 11. 2014 (12:16)

Dobrý deň. Môj ocino má na 4 miestach zúžený spinálny kanál. Následok toho je nepohyblivosť ľavej ruky. Lekári odporúčajú operáciu aby sa mu stav nezhoršoval. Ocino sa rozhoduje medzi dvomi pracoviskami, a to buď v NR alebo v NZ na neurochirurgii. Kde by ste odporúčali vy? ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:13)

S oboma pracoviskami máme veľmi dobré skúsenosti, ich výsledky sú porovnateľné, rozhodnite sa preto na základe pocitu Vášho otca – kde mu je to sympatickejšie, kam by on chcel viac ísť. A nebojte sa – dopadne to dobre.

> reagovať

vlasta Haluškova  |  25. 11. 2014 (9:28)

mám dlhodobé bolesti,sklioza,pohybové problemy,pani lekárka,mi povedla,že to je už vekom mám 63-rokov.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:11)

Jasné, aj vekom, ale to ešte neznamená, že sa s tým nedá nič robiť. Záleží ale veľmi na Vás. Vy sa rozhodnite, že sa bolestí zbavíte. Vypýtajte sa na rehabilitáciu a naučte sa cvičiť, môžete skúsiť aj jogu na chrbticu, alebo si nájdite nejakého dobrého súkromného fyzioterapeuta, ktorý Vás bude viesť. Na internete si vyhľadajte Školu chrbta – naučte sa ju. Pri bolestiach užite Ibalgin, alebo Voltaren, ja by som však preferovala prírodné antireumatické masti. Určite si kúpte v lekárni tzv. chondroprotektíva – berte ich 3 mesiace, poradia Vám, aké. Regenerujú kĺby. V strave výrazne obmedzte cukor, ak chcete sladké, dajte si trochu medu, alebo slad, alebo javorový sirup a pite čaj Lapacho liter denne – počas jedného mesiaca. Starajte sa o pravidelnú stolicu. Urobte si z tohto všetkého ozdravný program pre seba – pani doktorka môže o rok mrkať, čo takýto vek dokáže. Ľudia si vedia s bolesťami pohybového aparátu pomôcť prakticky celý žiť. Pritom vôbec nezáleží na tom, aké strašné degeneratívne zmeny Vám našli napr. na RTG. To ignorujte, od nich stav zdravia nezáleží – záleží od Vás.

> reagovať

Eduard Merč  |  25. 11. 2014 (8:58)

Eduard251114 Pozdravujem P.doktor.Ráno pri vstávaní\\\"vystrelovanie ihlic\\\" do spodnej časti chrbta,ked si sadám na studenšiu časť postele a potom je ztoho celodenna bolesť.O fyzickej práci niečo dvíhať nemôže byť ani reči,ale mám rodinný dom,kde je vela takejto práce..!?pri ktorej som sa rokmi velakrát spotil a aj prechl

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:08)

Cestou obvodnej lekárky sa vypýtajte na rehabilitáciu a nechajte si tam predpísať bedrový pás – ten potom noste počas celého dňa, bolesti sa výrazne zmiernia. Ak bude problém s lekárom, takýto pás sa dá kúpiť v zdravotníckych pomôckach.

> reagovať

Janka  |  25. 11. 2014 (8:05)

Dobrý deň p.doktor, Bola som na vyšetrení chrbtice, mám veľké bolesti krížov ktoré mi vystrelujú do nôh...nález: zvýraznená L lordóza,vizualizujem 4 stavce lumbálnej konfigurácie ,L5 processus megatransversus bilat.v pseudoartikulácii s os sacrum-sakralizácia L5, incip.vertrálne osteoprodukt.zmeny L1-4,chondroza iVD L4

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:07)

Na prechode driekovej chrbtice do krížovej kosti máte vrodene pozmenený kĺb, ktorý môže robiť túto časť chrbtice menej odolnú, na driekovej chrbtici sú kostné výrastky.

> reagovať

Jana Hoffmannova   |  25. 11. 2014 (0:07)

Dobrý deň: mam 53 rokov a dlhšiu dobu mam bolesti pod lavov lopatkou mám taký pocit ako keby som tam mala loptičky,brala som Voltaren a absolvovala som rahabilitáciu a masáže ,ale bolest sa stale opakuje.Čo by ste mi odporučil a poradil Ďakujem za odpoveď Janka.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:06)

Bolo by treba urobiť aspoň RTG - pravdepodobne máte v tejto časti nejakú poruchu chrbtice, môže to byť napr. blok. Niekedy na takéto problémy dobre urobia obstreky. Musím však napísať, že bolestí sa nezbavíte, ak nebudete so sebou denno-denne pracovať – cvičiť a treba sa tiež naučiť správne pohybového stereotypy (škola chrbta), treba venovať pozornosť Vašej pozícii pri práci – môžete zle sedieť, mať zle uložený počítač... príčin je veľa, pozorujte sa, aby ste prišli na to, čo konkrétne problém vyvoláva – opakovanie bolestí svedčí pre to, že pretrváva provokujúca príčina. Tá môže byť aj zanedbaný fyzický stav.

> reagovať

Pavol  |  24. 11. 2014 (19:00)

Dobrý deň.Pracujem ako učiteľ telesnej výchovy.Máme pavilonový typ školy, takže často po hodine prechádzam cez dvor do iných pavilónov.Mám podozrenie že bolesti v krížovej chrbtici môžu byť následkom zápalu.Trochu mi pomohol Voltaren Rapid, ale stále sa to opakuje, niekedy mám chytený až sedací nerv.Čo radíte? Ď

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:03)

Okamžite by ste si mali zaobstarať bedrový pás – alebo si ho nechajte predpísať na rehabilitácii, alebo si vhodný kúpte v zdravotníckych pomôckach. Keď budete chodiť po vonku, musíte ho na sebe mať, trebárs ale aj počas hodín telocviku. Pás vystabilizuje a spevní chrbticu. Podľa popisu môžete mať vysúvajúcu sa platničku, čo sa môže provokovať, pohybom, zápal je až sekundárny. Bedrový pás vysúvaniu zabráni. Váš stav musí byť vyšetrený – treba ísť k neurológovi, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou odporúčať CT, alebo MRI chrbtice. Pokiaľ nebude stav diagnostikovaný, neodporúčala by som Vám cvičiť. Liečbu potom určí neurológ. Z dlhodobého hľadiska Vás z problému dostane správna rehabilitácia – aj keď to na prvý pohľad znie absurdne, keďže ste učiteľ telocviku. Ale aj vrcholoví športovci mávajú zanedbaný, atrofovaný, alebo stukovatený tzv. hlboký stabilizačný systém chrbtice, ktorý potom pri športe nepodporuje chrbticu a dochádza k jej poškodeniam. Rehabilitácia – odborne robená a dostatočne dlho – môže viesť k regenerácii hlbokého stabilizačného systému a tým problémy chrbtice miznú.

> reagovať

dominik  |  24. 11. 2014 (17:39)

dobry den,mam posunute platničky na ľavej strane o 1-0,5cm,chodím na výživy a magnet,už mi bolo lepšie ale po 14 dnoch bolesť opať prišla,pomože mi isť na masáž,alebo čo by ste mi odporučili?dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:00)

Treba kontrolu lekára, ktorý Vám liečbu ordinoval – zhoršenie môže mať banálnu príčinu, ale môže byť známkou aj reálneho zhoršenia – napríklad nový blok, svalový spazmus... to treba vidieť a podľa toho ordinovať liečbu. Masáž bez poznania príčiny je riziková – môže Vám pomôcť, ale Vás aj doslova „ doraziť“, preto radšej nie.

> reagovať

tibor  |  24. 11. 2014 (15:22)

Dobry den, mam uz rok trpnutie vonkajsieho stehna pravej nohy. Pri zohnuti a nasledom vyrovnani som v tedy pocitil bolest. Navstivil som aj neurologa napriek tomu nenastala vyrazna zmena, palenie ktore som pocitoval v noci je miernejsie. CT-cko v marci dopadlo dobre. Viete mi poradit ako postupovat dalej?Dakujem. Tibor

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (9:58)

Existuje taká diagnóza – volá sa to meralgia parestetika – ak sa vylúčila kompresia nervu v oblasti chrbtice, mohlo by to byť ono. Váš neurológ by to mal vedieť liečiť – efektný je obstrek Mesocainom.

> reagovať

Johanka  |  24. 11. 2014 (14:56)

Dobrý deň, mám protruzie na krčnej chrbtic ido 3 mm a zúžený miechový kanál.Bolesti vyžarovali do ľavej ruky. Tinitus tepavého charakteru v ľavom uchu. Asi mesiac pociťujem veľkú bolesť za ľavým uchom,ktorá ide po ľavej polovici hlavy. Pred 2 rokmi MRI mozgu negat. i sono karotíd.Nové neodporúča. Ide to z C chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (9:57)

Môže to byť podráždený nerv, ktorý volá latinsky Nervus occipitalis maior. Stačí urobiť obstrek tohto nervu, ak sa bolesť zmierni, alebo celkom ustúpi, diagnóza je správ. Obstrek vykonaný na strane ucha, kde je tinitus, ho môže tiež pozitívne ovplyvniť.

> reagovať

Helena  |  24. 11. 2014 (9:17)

Dobrý deň.Prosila by som Vás.V júni som spadla zo schodov.RTG fracturam osis coccygis.Od vtedy ma stále ešte kostrč bolí,hlavne pri chodení.Je možná nejaká liečba-respekt.kupelná,ak áno na akú skupinu A alebo B.Ďakujem Helena

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:41)

Možno urobiť obstrek kostrče – alebo ho urobí ortopéd, alebo chirurg, mohol by Vám veľmi pomôcť. Nárok na KL máte – cez poisťovňu.

> reagovať

Ružena Borzová  |  24. 11. 2014 (8:22)

Dobrý deň, mam 66 rokov, mam M544 radikulärny syndrom L5,S1 vľavo, neskutočné bolesti ,brnenie celej ľavej nohy, + palca. Doporučujú mi po MR opráciu chrbta resp. aj ozonoterapie. Cvičenie mi pomohlo na 2 týždne. Potom bolesti začali znova. Pomôže v mojom veku ozonoterapia ? Ďakujem za odpoveď a radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:43)

Nenapísali ste mi MRI nález na chrbtici, prosím napíšte, čo Vám tam našli, potom sa budem vedieť lepšie vyjadriť k možnej liečbe. Napíšte tiež. Či ste dostali injekcie, infúzie, obstreky, a či trpíte na nejaké iné ochorenia, najmä cukrovku.

> reagovať

Michaela  |  23. 11. 2014 (21:32)

Dobry den chcem sa opytat ci mozu byt zavraty a strata rovnovahy podmienene od krcnej chrbtice ?Hlava sa mi toci denne citim sa ako na kolotoci aj sa mi zahlieva pred ocami ,caste bolesti hlavy podstupila som MR ,EEG,ENG beriem Tebokan a Betahistin zlepsenie nepocitujem dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:44)

Chybou je, že ste mi nenapísali, aké nálezy ste ma na MR, EEG a ENG, tak sa k Vášmu stavu presne vyjadriť neviem, ale vo všeobecnosti možno povedať, že všetky Vaše problémy môže vyvolávať krčná chrbtica. Ako postupovať v liečbe, k tomu sa môžem vyjadriť až potom, keď mi pošlete výsledky vyšetrení.

> reagovať

Lenka Michalekova  |  23. 11. 2014 (20:39)

Dobry den, mam poskodenu platnicku L5 a boli ma chrbat, ale teraz ma strasne boli krcna chrbtica a hlavne vrch hlavy, neviem ci s tej chrbtici alebo je to migrena. Ten vrch hlavy ma tak boli ze mi nezaberaju uz ani lieky, mam pocit akokeby mi niekedy ta hlava trpla,chcela by som radu z coho to moze byt.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:45)

Bez osobného vyšetrenia sa ťažko vyjadriť, ale podľa popisu bolestí a príznakov a vzhľadom na to, že Vám nezaberajú lieky, by ste mohli mať tzv. neuralgiu okcipitálnych nervov. Je to vlastne predráždenie dvoch nervov, ktoré vychádzajú z lebky na záhlaví. Liečba je jednoduchá a je zároveň aj diagnózou – urobí sa obstrek oboch nervov a ak bolesť poľaví, je to ono. Obstrek je pre pacienta bezpečný a je nenáročný, robí sa ľahko. Príčinou neuralgie môže byť – okrem iného – aj poruchy v oblasti krčnej chrbtice.

> reagovať

Mária1965  |  23. 11. 2014 (20:04)

dobrý den, mám poškodené 3 medzistavcové platničky-sploštené, mám 49 rokov a toto mám už asi od 40, neustále bolesti chrbta,v poslednom čase hlavne ráno...priznám sa,necvičím...mám sedavé zamestnanie...čo mi najviac pomôže?Rehabilitácia,cvičenie,alebo tlmenie liekmi?Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:46)

Všetko, čo ste vymenovali. Začať treba rehabilitáciou a na krátku dobu treba dať lieky na potlačenie bolestí. Na rehabilitácii by Vás mali naučiť cvičiť a cvičiť potom treba dôsledne každý deň – až po týždňoch sa dostavuje trvalejšie zlepšenie. Pokiaľ budete brať len lieky, alebo nebudete cvičiť, Váš stav sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou zhoršovať. Rozhodnite sa preto pre zdravie a dobrú kondíciu a pustite sa do toho. Držím Vám palce.

> reagovať

ondrej  |  23. 11. 2014 (20:01)

dobry den,dost často ma rozboli hlava,ale tak,že mi ide vystrelit oči z hlavy,migralgin mi nezaberie,čo može byt pričinou?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:46)

V neurológii rozoznávame veľa druhov bolestí hlavy, ktoré majú rôzne príčiny, a preto aj rôzne spôsoby liečby. Najnebezpečnejšie sú tzv. sekundárne bolesti hlavy, ktoré sú následkom iného, niekedy aj veľmi vážneho, ochorenia (mozgový nádor). Preto treba, aby každú bolesť hlavy, ktorá sa začína opakovať a nezaberá na bežné lieky, vyšetril neurológ. Ten zistí, o aký druh bolestí hlavy ide a ako má byť dovyšetrená a liečená. Preto sa čo najskôr k neurológovi objednajte.

ivet  |  24. 2. 2015 (15:34)

manžel ma vyrastky na chrbtici, zistili mu to ct vysetrenie na ktoré ho odporučil neurológ, ked sa manžel stažoval na neustalu bolest hlavy. Nerológ momentálne PN a manžel začal mať zahmlievanie pred očmi a bolesť hlavy sa už neda vydržat. Vysledky nam povedala sestrička a že mame cakať kym sa doktorka nevráti z PN.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  26. 6. 2019


miroslav polka  |  23. 11. 2014 (19:57)

zdravim,pri ohybani ma popichava niekde okolo pravej platničky,obvodak mi urči pokoj a tablety od bolesti,ked som na tabletkach tak je dobre ale ked ich prestanem brat picha ma znovu.bol som u neurologa a ten mi povie pokračujte v liečbe.prosim vas daju sa u vas urobit dokladne vyšetrenia a zistit problem?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:47)

V našom zariadení môžete byť kompletne vyšetrený aj liečený, objednajte sa na tel. č. 003 788 670.

> reagovať

katarina  |  23. 11. 2014 (18:45)

pan doktor chcela by som poradit čo mam robit .mam bolesti na chrbte prava strana vystrelujuce do klbu z vonku take jak pychanie ihlov brala som flector ,milgammu ,a teraz mi dal neurolog arthrotec forte .že je to platnička.bolesti neustupuju neviem čo mam robit.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:48)

Nenapísali ste mi, do ktorého kĺbu Vám bolesti vystreľujú a ktorá časť chrbta Vás bolí – to je dosť dôležité. Platnička sa dá diagnostikovať len pomocou CT alebo MRI vyšetrenia, ak ste tieto vyšetrenia nemali, táto diagnóza je pochybná. Platničky sa tiež nedajú liečiť len liekmi – treba aj iné postupy, najmä rehabilitáciu. Prosím Vás, popíšte mi podrobne čo Vám je, budem Vám možno vedieť viac poradiť.

> reagovať

Alex  |  23. 11. 2014 (11:35)

Dobrý deň!Mám 40r.,fyzicky mierne ťažkú prácu.Pred pol rokom ma \\\"seklo\\\" na ľavej strane v krížoch, dokázal som sa \\\"plaziť\\\" iba s barlami.Röntgen bol \\\"v norme\\\", dostal som 1 obstrek.Pomaly sa to zlepšovalo, stále ale každé ráno asi 10 min. som od bolesti stočený ako paragraf. Viem sa jej ešte vôbec zbaviť úplne?Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:49)

Diagnostika je nedostatočná, podľa popisu Vašich problémov je podozrenie na vyskočenú platničku a tá sa len pomocou RTG vyšetrenia nedá dokázať. Treba robiť MRI alebo – v tomto prípade menej vhodné - CT vyšetrenie. Keďže fyzicky pracujete, aj keď ľahko, musíte v práci nosiť bedrový pás, aby sa chrbtica podoprela a spevnela, inak sa ochorenie môže zhoršovať. Kúpte si vhodný v zdravotníckych pomôckach, alebo nech Vám ho predpíšu na rehabilitácii. Po tom, čo sa urobí diagnostika, treba kompletnú liečbu – podľa nájdenej príčiny. Váš stav je preto taký zlý, že vlastne nie je ani diagnostikovaný, ani liečený.

> reagovať

Michaela  |  22. 11. 2014 (21:10)

V January som bola na FRO z dvovodu zaseknuteho svalu pod pravou lopatkou, tam my zistili ze mam skoliózu. Chodila som na rehabky a predpísala my aj anti. (panadol,flugalin,magnezium) pomohlo my. Teraz ako prišla jeseň znovu ma začala chrbtica bolieť. Ked sa Ponamáham tak my je ťažko aj chodiť. Co mam robiť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  26. 11. 2014 (10:50)

Na jar a jeseň sa poruchy chrbtice zhoršujú a viacej bolia. U Vás by sa mala celá liečba zopakovať – aj lieky, aj rehabilitácia. Musíte si však uvedomiť, že skolióza je trvalé poškodenie chrbtice, preto s ním treba trvalo pracovať – musíte denne cvičiť, inak sa Váš stav bude postupom času zhoršovať.

> reagovať

1 ... 283 284 285 ... 318

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.