29. 5. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

5 DNÍ

20:36

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

5. 6. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
29. 5. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  29. 5. 2019 (10:00 - 11:00)


Vavro Anton  |  30. 11. 2014 (11:49)

su možne bolesti brucha spojene s naduvanim ako dosledok choroby krčnej chrbtice

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:52)

Dôsledok krčnej chrbtice určite nie, ale takéto problémy (ak je vylúčený ich pôvod z tráviaceho traktu) môžu spôsobovať blokády tzv. sakroiliakálnych kĺbov, ktoré môžete mať zablokované ako kompenzáciu pri ochorení krčnej chrbtice (sú to 2 veľké kĺby, pomocou ktorých sa krížová kosť napája na panvové kosti). Nájdite si niekoho, kto vie tieto kĺby zodpovedne vyšetriť a uvoľniť – techniky ich uvoľnenia sú jednoduché. (Skúste lekára FBLR – rehabilitačného.)

> reagovať

milan  |  30. 11. 2014 (10:34)

dobry den prajem chcem sa opytal alebo lepsie poradit co robit v pripade ak ma skoro za kazdym zohnutim boli v krizoch alebo viacmenej sekne a pritom cvicim ale pravda je ze mam narocnu pracu.a tiez v noci mi trpnu ruky ajj tke mravcenie pocitujem.dakujrm za vase rady.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:51)

Podľa toho, čo píšete, je možné, že následkom ťažkej práce dochádza k opotrebovaniu pohybového aparátu, ktorý začína bolieť. Bolesti v krížoch a seknutia sú veľmi podozrivé z možnej prítomnosti vyskočenej platničky, alebo nejakého bloku, tŕpnutie a mravenčenie rúk môže pochádzať z krčnej chrbtice, ale aj z oblasti lakťov a zápästí, kde môžu byť nervy idúce do rúk stlačené, alebo opuchnuté. Zistiť presnú príčinu Vašich problémov je veľmi dôležité, lebo od nich záleží spôsob liečby. Vyšetriť by Vás mal odborný lekár neurológ, treba urobiť vyšetrenie driekovo-krížovej chrbtice, krčnej chrbtice a nervov v rukách. Vyšetrenia môžu trvať nejaký čas, preto treba začať chrbticu a nervy ihneď zachraňovať – mali by Vám predpísať driekový pás, ktorý by ste mali nosiť v práci – spevní Vám chrbát, môže zmierniť bolesti, ale hlavne zabráni zhoršovaniu. Predpísať Vám ho môžu na rehabilitácii, ak nebudú chcieť (čo sa niekedy stáva), kúpte si ho sám v ortopedických pomôckach. Ihneď začnite užívať Migammu N 3x1 tbl., dostanete v lekárni, ktorá Vám zlepší výživu nervov, posilní ich. Čo sa týka cvičenia – aj vrcholoví športovci mávajú oslabený ten svalový systém, ktorý reálne chrbticu podopiera a stabilizuje a spevňuje. Volá sa hlboký stabilizačný systém a tvoria ho svalové snopce uložené v hĺbke pozdĺž chrbtice, šikmé brušné svaly, bránica a svaly panvového dna. Aby bol tento systém funkčný, dôležité je správne dýchanie – aby sa používala pri dýchaní aj dolná časť hrudníka. Väčšina cvičení, najmä v posilňovni, celkom zanedbáva rozvoj týchto svalov, takže aj svalovec typu Švarcenegera môže mať tento dôležitý svalový systém stukovatený a nefunkčný, kvôli čomu ho opakovane môže napríklad seknúť. Tento systém rozvíjajú niektoré špecializované rehabilitačné systémy – napríklad SM systém, ktorý tak vrelo odporúčam na týchto stránkach. Váš neurológ by sa mal postarať o diagnostiku, liečbu, aj správnu rehabilitáciu.

> reagovať

Jozef Han  |  30. 11. 2014 (10:11)

Dobrý deň ,mám už viac mesiacov bolesti krčnej chrbtice najmä v noci ,absolvoval som rehabilitačné cvičenia,pomohlo to len kratkodobo nosím aj golier,teraz mám aj bolesti v krížoch smerujúce k pánve prosím skúste mi poradiť

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:48)

Problém môže tkvieť v tom, že ochorenie krčnej chrbtice, ktoré ste si začali čiastočne neúspešne liečiť, je len dôsledkom poruchy pohybového aparátu, ktorej príčina je inde. Na pohybový aparát musíme nazerať ako na jeden funkčný celok, kde všetko so všetkým súvisí. Napríklad – niekto si vytkne členok a o 2 roky potom vznikne blokáda v krčnej chrbtici s bolesťami hlavy. Prečo? Lebo po vytknutí členku bola dlhodobo narušená chôdza s tým, že sa preťažovala zdravá noha a šetrila chorá. Vznikol tak nový, nesprávny pohybový stereotyp, ktorý preťažoval celú chrbticu. Ak má človek s vytknutým členkom napríklad sedavú prácu pri počítači a stres, krčná časť chrbtice musí zákonite doplatiť na nový nesprávny pohybový stereotyp a zasekne sa, alebo inak sa naruší. V liečbe sa potom robia chyby – liečba sa sústredí na krčnú chrbticu a nesprávny spôsob pohybového stereotypu sa prehliadne. Výsledok takejto liečby je potom to, že problémy začnú cestovať po pohybovom aparáte – začne bolieť iné miesto chrbtice, alebo nejaký kĺb. Chorého človeka to vystresuje, prestane veriť liečbe, doktorom, sebe, začne mať strach z vážnej choroby a začarovaný kruh bolesti sa tak uzatvára. Netvrdím, že presne toto je Váš prípad. Pokúsila som sa Vám len ilustrovať vysoko pravdepodobnú príčinu Vašich problémov. Východisko je jediné – treba ošetrovať všetky bolestivé miesta lokálne – napríklad pridať k liečbe krčnej chrbtice obstreky, ale zároveň treba pátrať po prvotnej príčine problému a pracovať s pohybovým aparátom ako s celkom. Žiaľ, v praxi je takýto prístup skôr výnimočný. Ale veľa môže urobiť človek sám pre seba – predovšetkým nedať sa zastrašiť novými problémami, upraviť spôsob rehabilitácie tak, aby pracovala s telom ako s celkom (prečítajte si moju odpoveď pre pána Milana z 30.11.14, kde sa rozpisujem o SM systéme), vhodné je aj systematické užívanie chondroprotektív (v lekárni dostanete). Človek musí so sebou aktívne pracovať, lekárov vnímať ako pomocníkov, ktorí nie sú schopní sami Váš problém vyriešiť. Držím palce.

> reagovať

Martina Moncekova  |  30. 11. 2014 (9:48)

Dobry den, uz 3 tyzdne ma bolia krize, neviem ci su to krize alebo platnicky?tyzden som uzivala aulin nepomohlo potom voltaren.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:44)

Platničky a stavce nebolia, v oblasti krížov môžu bolieť kĺby, šľachy a svaly a nervy, ktoré môžu byť zapálené a opuchnuté, pretože sú preťažované, vydraté, dráždené... presná príčina bolestí sa nie vždy môže zistiť len vyšetrením lekára, moderná veda nám ponúka okrem RTG vyšetrenia aj CT a MRI vyšetrenie, ktoré by mal Váš lekár využiť, aby našiel príčinu bolestí a správne Vás liečil. Liekmi samotnými sa však ochorenie pohybového aparátu odstrániť, nedá – prečítajte si moje odpovede ostatným opytujúcim, kde sú vložené konkrétne návody na to, ako sa treba o seba starať a čo treba pre seba vyžadovať zo strany zdravotníckeho systému.

> reagovať

Antonia Veselska  |  30. 11. 2014 (0:25)

Dobry som rok po operacii krcnej chrbtice s vymenou platniciek 3-4 a 5-6 zaroven bola urobena fuzia 4,5 a 6stej platnicky.Pravidelne cvicim rehabilitacne cviky.Stale vsal pretrvavaju bolesti a hlavne zatuhnutost krcnej chrbtice s tlakmi do hlavy a nestabilitou.Viete mi poradit ako si pomoct inak???

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:43)

Podstata operácie, ktorá bola vykonaná, je taká, že obmedzuje natrvalo pohyblivosť krčnej chrbtice. Bolesti, tlaky, sú prítomné preto, že šľachovo-svalový aparát nie je adaptovaný na zmenu postavenia a pohyblivosti krčnej chrbtice. Závraty tak isto súvisia s postavením a pohyblivosťou krčnej chrbtice. V oblasti krčnej chrbtice sú uložené také čidlá (patriace k nervovému systému), ktoré neustále informujú mozog o tom, v akej polohe sa telo nachádza, mozog informácie z čidiel vyhodnocuje a potom neustále mení napätie svalov atd., aby sa udržala rovnováha. Keď nie je krčná chrbtica vo fyziologickom postavení (čo po operácii ani nemôže byť ),tieto čidlá vysielajú do mozgu nesprávne informácie – napríklad, že telo padá, pričom sa toto ale reálne nedeje. Nesprávna informácia je subjektívne vnímaná ako závrat, nestabilita. Liečba spočíva v rehabilitácii – ktorá musí byť zameraná adaptačne – to znamená, že sa celé telo, celý pohybový aparát s jeho zložitým systémom udržiavania rovnováhy musí postupne prispôsobovať novej situácii. Skúsený neurológ môže tomuto procesu pomôcť vhodne zvolenými liekmi, ktoré sa použijú krátkodobo a obstrekmi. V liečebnom procese môže veľmi pomôcť odborne urobená akupunktúra. Keďže od Vašej operácie uplynul už rok a Vaše problémy stále pretrvávajú, je vážne podozrenie, že hore popísaný proces adaptácie prebehol nedostatočne, to znamená, že liečbu ako celok treba korigovať. Po správne urobených korekčných opatreniach by sa mal stav začať znovu zlepšovať.

> reagovať

martina  |  29. 11. 2014 (18:30)

Dobrý večer 2 týždne mám bolesti v oblasti krízov bolesť je vystrelujuca a niekedy má picha aj v podbrusku ťažkosti pri ničení nemám a tehotná nie som i ked menzes prišiel neskor môže to byť nejaký zápal? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:41)

Môže, ale nemusí, vysoko pravdepodobná je blokáda v krížovej oblasti pohybového aparátu, vypýtajte sa na rehabilitáciu, tam by to mali zistiť a pomôcť Vám. Zápal môže potvrdiť či vylúčiť obvodný lekár.

> reagovať

Jadudova Božena   |  29. 11. 2014 (18:09)

zdravim. Mam skoliozu chrbtice,pracovala som za šijacim strojom35 rokov.Ležala som v nemocnici už 2 razy.Zasol sa mi nerv z chrbtice-neskutočne hrozna bolest.Pytam sa vas či sa to da liečit,pretože stale beriem lieky od bolesti-a nemôžem ani dobre spat.Vopred dakujem za odpoved. Jadudova Božena

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:39)

Dá sa to liečiť, najvhodnejšia by bola krátkodobá hospitalizácia s infúznou liečbou a rehabilitáciou, takáto liečba by sa dala absolvovať aj ambulantne, niektoré neurologické centrá to robia. V každom prípade sa vyžiadajte do kúpeľov – mohli by Vám veľmi pomôcť a máte na ne 100% nárok. Po utíšení bolestí treba denne pravidelne cvičiť vhodné cviky na chrbticu, ktoré by Vás mali naučiť na rehabilitácii (aj v kúpeľoch). Kúpte si v lekárni tzv. chondroprotektíva – regenerujú kĺby, treba ich užívať 3 mesiace v kuse, skúste Condrosulf, ale aj iné sú dobré. Aspoň raz ročne takúto kúru absolvujte. Pokiaľ máte nadváhu, veľmi, veľmi pomaly skúste schudnúť. Držím palce.

> reagovať

jozef bohony  |  29. 11. 2014 (13:32)

Tak som natiahol chrbát a asi aj prehliadol že nielen kríze ale až do nohy mi to vošlo ze nemôžem ani štát čo mám robiť vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:38)

Ihneď ísť k lekárovi, môžete mať vyskočenú platničku, ktorá tlačí na nervy idúce do nôh – to nie je sranda, treba to začať odborne diagnostikovať a liečiť.

> reagovať

Adriana Vetrakova  |  29. 11. 2014 (8:47)

Dobrý deň, mam veľké bolesti vonkajšej strany stehna. Bola som u neurochirurga pichol mi PRT do chrba ale bolesť neprešla, bola som u ortopeda povedal ze mam plytké acetabulum dal lieky a rehabi. Ale bolesť stale pretrváva čo to môže sposovať? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:37)

Váš problém treba začať riešiť u neurológa, ktorý by mal urobiť diagnostiku – vyšetriť chrbticu v driekovo-krížovej oblasti a vyšetriť boľavé miesto na nohe – lebo to môže byť prenesená bolesť z bedrového kĺbu, ale môže to byť aj nervová bolesť – stlačený nerv od chrbtice, alebo poškodenie samostatného nervu na stehne. Podľa nálezov potom zabezpečiť liečbu a to nie len liekmi, ale aj rehabilitáciou.

> reagovať

Samuel  |  28. 11. 2014 (12:44)

Dobry den,mam 25r.,bez nadvahy,spondylolistezu L5 11mm,bez herniacie,pravidelne cvicim sm sys. +dalsie stabilizacne cviky (cca 4mes.),sedave zamestnanie,bolesti niekedy dobre niekedy silne +slabost DK,Moze mi na moj stav dopomoct uzivanie napr. milgamma?vysoke davky vitaminu C ? alebo doplnky na klbovu vyzivu ?Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:35)

Doplnky na kĺbovú výživu, vitamín C má podporný efekt, ale významnejší, ako v tomto prípade Milgamma N. Pri dlhšom sedení a pri záťaži – napríklad - ak budete dlho stáť, dlho chodiť, alebo fyzicky pracovať, by ste mali nosiť bedrový pás, je to prevencia zhoršenia a poškodenia nervového systému. Pás by Vám mali predpísať na rehabilitácii, alebo si ho kúpte v ortopedických pomôckach.

> reagovať

Ing.Vladimír Demčák  |  28. 11. 2014 (11:27)

Pekný deň,asi pred mesiacom po rannom prebudení ,som pocitil bolesť v ľavom ramene.Táto bolesť sami postupne rozširila pocelej ruke až po lakeť.Najhoršie je to ,keď ľavú ruku sa snažim natiahnuť . Viete mi prosím poradiť,ako mám postupovať pri liečení tohto problému.Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:32)

Problém môže pochádzať z rozvíjajúceho sa zápalu ramenného kĺbu (tzv. syndróm zamrznutého ramena), alebo od krčnej chrbtice, čo pokladám za menej pravdepodobné. V domácej liečbe skúste systematicky aspoň 5 dní užívať Ibalgin 400 mg 3x1 prísne po jedle, ak bolesti vymiznú skôr, ako o 5 dní, liečbu ukončite. Ďalej si môžete natierať na rameno a všetky bolestivé miesta nejakou antireumatickou masťou – v lekárni je ich bohatý výber, poradia Vám. Preferujte však masti alebo gély prírodného pôvodu. Natierať sa musíte viackrát denne a poriadne na noc. Ruku treba maximálne šetriť, vyhýbať sa prievanu. Ak nebudete mať pocit, že Váš stav sa postupne zlepšuje, musíte ísť k lekárovi, lebo keď sa tieto problémy nepodchytia dostatočne včas, veľmi ťažko a dlho sa liečia.

> reagovať

ivan ondrejovic   |  28. 11. 2014 (9:15)

Dobry den. Pred rokom som mal MR krcnej chrbtice a toto su vysledky. mavam caste bolesti hlavy a stuhnutu chrbticu.Poprosil by som o vysvetlenie vysledkov. Vopred dakujem. ...C5/6 bulding disk, artroza fac. klbov, zahrotena dorzalna hrana c5, preforaminalna protuzia obojstranne predozadne. 3mm vlavo a 2.5mm vpravo.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:30)

Medzi 5.a 6. stavcom krčnej chrbtice máte vysunutú platničku a kĺby, ktorými sú tieto dva stavce spojené, sú degenerované, na zadnej strane 5.krčného stavca je pravdepodobne kostný výrastok, ďalej je popísané vysunutie nejakej platničky do oboch strán, ale nie je mi jasné, ktorej platničky, pretože to ste nenapísali, nepredpokladám, že by sa jednalo o platničku medzi 5. a 6. stavcom, pravdepodobne to bude iná platnička.

ivan ondrejovic   |  3. 12. 2014 (11:51)

dakujem za odpoved. Mohli by ste mi poradit co sa stym da robit? Lebo mi trpne aj cela lava ruka a uz sa mi aj stalo ze mi aj ovisla ako keby bola odumreta.

MUDr. Ester Točíková  |  10. 12. 2014 (10:05)

Íha, to s ovisnutou rukou je už vážnejšie. Liečba by mala byť kompletná a nemôžete sa o ňu postarať sám. Mali by ste si nájsť dobrého neurológa, v liečbe by sa mali využiť infúzie a injekcie Diprophosu do svalu, postupne by sa malo začať s rehabilitáciou – veľmi opatrne a veľmi individuálne, rehabilitácia by mala byť indikovaná a vykonávaná skutočným odborníkom a skúseným fyzioterapeutom, počas nej by sa mali sledovať Vaše reakcie – treba vylúčiť všetko, čo by mohlo vyvolať zhoršenie, postupne by ste sa tiež mali naučiť jednoduché cviky na krčnú chrbticu. Pri akejkoľvek stereotypnej práci (najmä sedenie za počítačom) odporúčam krčný límec na stabilizáciu krčnej chrbtice, kt. treba používať aj vtedy, keď zaťažujete horné končatiny.

> reagovať

Nika  |  27. 11. 2014 (21:07)

Dobry vecer,uz asi dva mesiace ma intenzivne boli chrbtica medzi lopatkami a bolest prechadza aj hore,bolia ma aj ruky cele,z bolesti krizov mam bolest aj do noh, navyse mam stale studene ruky a nohy,brni mi v nich a tiez ma chyta obcas zimnica. zistili mi zapal mocovych ciest, ten prelieceny,teraz zapal dutin.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:29)

Pravdepodobne sú Vaše bolesti, tŕpnutia a pocity chladu následkom zápalov, ktoré prekonávate. Pri takýchto zápaloch reaguje celé telo. Je veľmi dôležité, aby ste si dôsledne preliečili všetky zápaly a potom by mala nasledovať aj rekonvalescencia, počas ktorej budete jesť viacej vitamínov, najmä C a oddychovať. Ak sa zápal dutín nedolieči, následky bývajú nebezpečné. Tiež po zvládnutí zápalu dutín treba ešte raz vyšetriť, či je aj močový zápal natrvalo preč.

> reagovať

nika   |  26. 11. 2014 (16:19)

Prosim o radu! 5mesiacov ma strasne bolia krize! vybrala som aj dorsiflex! trpim na bolest hlavy! Moč mam v poriadku! Mam aj skoliozu,kyfozu,uzly...dlho rokov!Z coho ma tie krize mozu boliet??? Mozem teraz cvicit? Dakujem pekne!

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:27)

Jujúúj, samé výkričníky! Ak máte skoliózu a kyfózu, celá chrbtica je narušená a môže sa kedykoľvek a kdekoľvek začať ozývať – alebo bolesťami krížov, alebo krku, alebo hrudníka... Dorziflex nebýva v týchto prípadoch celkom vhodným liekov, mal by sa užívať maximálne 3 dni. Uvoľňuje svalstvo, chrbtica stráca oporu a potom bolí ešte viac. Na potlačenie bolestí sú vhodné tzv. Antireumatiká, voľno-predajné sú napr. Ibalgin – ten môžete užívať 3x denne 400 mg tbl., alebo Voltaren – maximálnu dennú dávku – v kuse tak 5 dní, potom len pri bolesti. Pokiaľ sú bolesti veľmi silné, necvičte, až keď sa zmiernia. V žiadnom prípade necvičte sama, mal by Vás viesť odborný fyzioterapeut – a to dlhodobo – minimálne rok. Ak máte kyfózu a skoliózu, tak sa celý život musíte o svoju chrbticu starať (cvičiť, ovládať tzv. školu chrbta – nájdite si na internete, čo to je), inak Vás s pribúdajúcim vekom bude bolieť chrbtica stále viac, potom aj hlava a ruky a nohy. Teraz to môžete zastaviť. Užívajte tiež pravidelne potravinové doplnky, ktoré sa volajú chondroprotektíva – kúpite ich na voľno v lekárni, poradia Vám. Takže – vykašlite sa na výkričníky a začnite so sebou pracovať – hneď.

> reagovať

h  |  26. 11. 2014 (14:26)

F EMG:hraničny nalez neurupatie DK,pozitivny senzitneurogram

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:25)

EMG hraničný nález pre poškodenie nervov dolných končatín, poškodenie časti nervov vedúcich citlivosť.

> reagovať

Eva1  |  26. 11. 2014 (10:23)

Dobrý deň,mám veľké problémy s pohybom,silné bolesti chrbta,neviem sa dostatocne otočiť,bolesti dolných a horných končatín,opuchy,liečim sa na vysoký tlak,cukrovku,inkotenciu,tetanický sydrom,polyartrididu.Mám 38rokov,starám sa o choré dieťa,nešportujem lebo mi býva zle a nič nevládzem,dakujem za odpoved!

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:24)

Určite ste v liečbe odborných lekárov, ktorí Vám pomáhajú. Ak ste v takomto stave, aký popisujete, musíte Vy sám (sama) urobiť veľmi vážne zmeny v životospráve, veľmi pomaly, ale dôsledne. 1. Zo stravy musíte vypustiť všetok cukor – ale doslova všetok, (ak ste to ešte v rámci liečby cukrovky neurobili. Moje skúsenosti sú také, že len veľmi málo cukrovkárov sa cukru dôsledne vyhýba). Cukor okrem zhoršenia cukrovky spolupôsobí na bolestiach kĺbov. 2. Prejdite na systém delenej stravy – návod nájdete na internete. 3. Denne vypite liter čaju Lapacho – je to lacný čajík, ktorý dostanete v lekárni, nekupujte sáčkový, ale sypaný, návod na prípravu je na obale. Čaj pite 3 mesiace. 4. Robte si doma kúpele „z mŕtveho mora“: napustiť do vane príjemne teplú vodu a rozpustiť v nej pol kila obyčajnej kuchynskej soli. Ak chcete zlepšiť účinok kúpeľa, pridajte do neho liter vývaru z bylinky, ktorá sa volá Čistec Rovný – dostať v lekárňach, alebo na trhoviskách. Asi dcl. toho čaju vypiť počas kúpeľa – výborne prečisťuje tráviaci trakt a hojí zápaly. Vo vani sa musíte hýbať, aspoň raz si pod vodu ponorte aj hlavu. Začnite tak, že sa vykúpete najskôr 7x v týždni – t.j. každý večer, potom stačí raz týždenne. Po kúpeli sa treba osprchovať čistou vodou. 5. Treba zmeniť psychické nastavenie – máte ťažkú životnú situáciu, ale verte. Problém je ten, že sám (sama) seba pokladáte za obeť – obeť choroby, nepriazne osudu, ťažkých okolností ... Toto je sebe vražedný psychický postoj, ktorý má veľa ťažko (ale aj ľahšie) chorých ľudí a ktorý si pacienti nemusia vôbec uvedomovať. Dôsledok tohto postoja je taký, že človek neprijíma sám seba, svoj život a na podvedomí zadáva pre svoje telo program seba deštrukcie. Preto Vám úprimne radím, aby ste si začali vážiť sám (samu) seba. Vážiť sa za to, že napriek svojmu utrpeniu sa staráte o choré dieťa, že vo svojom vnútri ste nádherným človekom, ktorý si zaslúži lásku a uznanie. Ale to si musíte dať najskôr sám (sama ) sebe. Urobte rozhodnutie, že sa každý deň pozriete do zrkadla a pochválite sa, že sa budete chváliť za všetko, čo urobíte. 6. Začnite cvičiť 5 Tibeťanov – mne je úplne jasné, že ich nie ste schopný (schopná) zacvičiť – ale začnite – aj keby ste sa mali hýbať len po centimetroch. Ak sa rozhodnete začať robiť tieto jednoduché zmeny, o rok môže byť z Vás iný človek, len musíte vyrvať. Stanete sa slniečkom pre seba aj pre svoje okolie – Vy už slniečkom ste, len si to neuvedomujete. Držím Vám palce. (A samozrejme, k tomuto všetkému musí ísť klasická medicínska liečba).

> reagovať

lina  |  26. 11. 2014 (7:28)

Dobry den chcela by som sa opytat co to moze byt,uz tyzden mam bolest chrbta medzi lopatkami a niekedy mi to ide aj do lopatiek. Od vcera mam aj mierny kasel.je to rakovina pluc alebo nachladnutie?

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:20)

To čo Vás napadá taká hlúposť o rakovine, ako to o sebe a svojom nádhernom tele rozmýšľate? Pravdepodobne máte blok v oblasti hrudnej chrbtice, ktorý mohla vyvolať bronchitída, musíte ísť k lekárovi, cez internet sa to vyšetriť nedá.

> reagovať

zelmira koracova  |  25. 11. 2014 (20:13)

necitim si prsty na ruke pravej a ide to cez zapastie az po laket.MR.c ch.chondroza platnicky c4-5,centralna protruzia platnicky c4-5 inklin.do prava mierneho stupna s kontaktom na okraj duralneho vaku bez kompresie korenov.Moze to ovplyvnovat ruku

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:19)

Skôr nie, podľa popisu môžete mať skôr tzv. syndróm karpálneho tunelu, na jeho objektivizáciu treba EMG vyšetrenie – cez neurológa.

> reagovať

Peter  |  25. 11. 2014 (19:12)

Dodrý den.Mám bolest v krížovej oblasti,hlavne ráno ale i počas spánku,pri ležaní a náhlom vstávaní,ale i pri kíchaní ma picne v krížoch. avšak ked to rozchodím kríže ma nebolia ale ako náhle si sadnem alebo lahnem ,tak velmy tažko sa postavím bez bolesti. Dakujem za odpoved. dovidenia

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:17)

Podľa popisu môžete mať vysunutú platničku v driekovo-krížovej oblasti, alebo blok medzi stavcami, alebo svalovú dysbalanciu. Treba, aby Vás vyšetril neurológ, pravdepodobne bude treba MRI vyšetrenie LS chrbtice.

> reagovať

Jarmila Vrláková  |  25. 11. 2014 (15:35)

Dobrý deň,veľmi ma bolí rameno,hlavne ráno a pri zatlačení dozadu.Mám blok na 5 a 6 stavci krčnej chrbtici,mám vysunutú platničku v bedrovej chrbtici.Snažím sa cvičiť. Mám to riešiť cvičením alebo ísť na vyšetrenie?Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Jarmila.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:16)

Na vyšetrenie – rameno môže byť zapálené samo o sebe, bez vzťahu ku zmenám na chrbtici a to treba riešiť čím skôr.

> reagovať

Marhefková  |  25. 11. 2014 (15:07)

Dobrý deň. Na MR mi zistili:V segmenteC4/5protrúzia disku mediálne.V seg.C5/6 plošná protrúzia disku mediolaterálne vpravo a v segemnteC6/7 pravostranná laterálna preforaminálna protrúzia až hernia disku s kompresiou koreňa vpravo.Ako dlho môže trvať liečba? Nie je nutná operácia však?Pomôže rehabilitácia?Ďakujem za od

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:15)

Nález je skôr vážnejší, efekt liečby bude závisieť od Vášho celkového fyzického stavu, veku, spôsobu práce a klinického nálezu, ktorý popísané poškodenia vyvolávajú. Určite operácia je až poslednou možnosťou liečby. V liečbe treba použi vhodné ortopedické pomôcky (nákrčník a vankúš na spanie), individuálnu rehabilitáciu a infúznu liečbu, pomôcť by mal aj do svalu podaný Diprophos. Dĺžku liečby je ťažko odhadnúť aj u toho pacienta, ktorého osobne poznám, o Vás nič neviem, takže sa nemôžem vyjadriť.

Marhefková  |  3. 12. 2014 (18:02)

Ďakujem za odpoveď pani doktorka.Veľa zdravia.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  29. 5. 2019


jana  |  25. 11. 2014 (12:16)

Dobrý deň. Môj ocino má na 4 miestach zúžený spinálny kanál. Následok toho je nepohyblivosť ľavej ruky. Lekári odporúčajú operáciu aby sa mu stav nezhoršoval. Ocino sa rozhoduje medzi dvomi pracoviskami, a to buď v NR alebo v NZ na neurochirurgii. Kde by ste odporúčali vy? ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:13)

S oboma pracoviskami máme veľmi dobré skúsenosti, ich výsledky sú porovnateľné, rozhodnite sa preto na základe pocitu Vášho otca – kde mu je to sympatickejšie, kam by on chcel viac ísť. A nebojte sa – dopadne to dobre.

> reagovať

vlasta Haluškova  |  25. 11. 2014 (9:28)

mám dlhodobé bolesti,sklioza,pohybové problemy,pani lekárka,mi povedla,že to je už vekom mám 63-rokov.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:11)

Jasné, aj vekom, ale to ešte neznamená, že sa s tým nedá nič robiť. Záleží ale veľmi na Vás. Vy sa rozhodnite, že sa bolestí zbavíte. Vypýtajte sa na rehabilitáciu a naučte sa cvičiť, môžete skúsiť aj jogu na chrbticu, alebo si nájdite nejakého dobrého súkromného fyzioterapeuta, ktorý Vás bude viesť. Na internete si vyhľadajte Školu chrbta – naučte sa ju. Pri bolestiach užite Ibalgin, alebo Voltaren, ja by som však preferovala prírodné antireumatické masti. Určite si kúpte v lekárni tzv. chondroprotektíva – berte ich 3 mesiace, poradia Vám, aké. Regenerujú kĺby. V strave výrazne obmedzte cukor, ak chcete sladké, dajte si trochu medu, alebo slad, alebo javorový sirup a pite čaj Lapacho liter denne – počas jedného mesiaca. Starajte sa o pravidelnú stolicu. Urobte si z tohto všetkého ozdravný program pre seba – pani doktorka môže o rok mrkať, čo takýto vek dokáže. Ľudia si vedia s bolesťami pohybového aparátu pomôcť prakticky celý žiť. Pritom vôbec nezáleží na tom, aké strašné degeneratívne zmeny Vám našli napr. na RTG. To ignorujte, od nich stav zdravia nezáleží – záleží od Vás.

> reagovať

Eduard Merč  |  25. 11. 2014 (8:58)

Eduard251114 Pozdravujem P.doktor.Ráno pri vstávaní\\\"vystrelovanie ihlic\\\" do spodnej časti chrbta,ked si sadám na studenšiu časť postele a potom je ztoho celodenna bolesť.O fyzickej práci niečo dvíhať nemôže byť ani reči,ale mám rodinný dom,kde je vela takejto práce..!?pri ktorej som sa rokmi velakrát spotil a aj prechl

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:08)

Cestou obvodnej lekárky sa vypýtajte na rehabilitáciu a nechajte si tam predpísať bedrový pás – ten potom noste počas celého dňa, bolesti sa výrazne zmiernia. Ak bude problém s lekárom, takýto pás sa dá kúpiť v zdravotníckych pomôckach.

> reagovať

Janka  |  25. 11. 2014 (8:05)

Dobrý deň p.doktor, Bola som na vyšetrení chrbtice, mám veľké bolesti krížov ktoré mi vystrelujú do nôh...nález: zvýraznená L lordóza,vizualizujem 4 stavce lumbálnej konfigurácie ,L5 processus megatransversus bilat.v pseudoartikulácii s os sacrum-sakralizácia L5, incip.vertrálne osteoprodukt.zmeny L1-4,chondroza iVD L4

MUDr. Ester Točíková  |  3. 12. 2014 (10:07)

Na prechode driekovej chrbtice do krížovej kosti máte vrodene pozmenený kĺb, ktorý môže robiť túto časť chrbtice menej odolnú, na driekovej chrbtici sú kostné výrastky.

> reagovať

1 ... 278 279 280 ... 314

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.