27. 2. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

0:58

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)


EVA  |  13. 7. 2014 (9:29)

dlhodobo pocitujem bolesti chrbtice v oblasti pasu ani otocit na posteli,stat rano z postele su to pichlave bolesti pri pohybe a dlhsom stati prudke pichlave bolesti pod lopatkami a bolesti palcov az pod nechtami utrpenie nosit uzavrete topanky

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:52)

Bolesti v palcoch na nohách vyžarujú od krížov dolu, alebo ich cítite ako izolovanú bolesť a na stehnách a predkoleniach nič necítite?

> reagovať

rozko marek  |  13. 7. 2014 (8:56)

Hrozne bolesti v oblasti pasu s vyzarovanim do oboch dolnych koncatin stazena chodza .mam prasknute platnicky ale cvicim a bolo uz dobre jemozne je mozne ze yie bolesti sposobuje prechladnutie? Alebo je zatim nieco horsir?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:51)

Bolesti v dolných končatinách, ktoré sú vyvolané poškodením nervov v chrbtici sa môžu zhoršiť aj provokovať prechladnutím, ale tiež akýmkoľvek zápalovým ochorením – napríklad aj v oblasti zubov. Takéto zhoršenie by však malo mať tendenciu k ústupu. Pokiaľ sa zhoršenie udržuje na rovnakej úrovni, alebo progreduje, treba navštíviť lekára, ktorý zabezpečí adekvátnu liečbu a bude pátrať po príčine, medzi ktoré patrí aj možná recidíva.

> reagovať

zora cifrová  |  13. 7. 2014 (8:22)

dobrý deň, mám skalcifikované krčné stavce pri 48 rokoch, čo mi poradíte, mám skoliózu, a bojím sa ochrnutia...pomaly už mám závrate, rozhodla som sa pre rázové vlny, len či to pomôže...ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:49)

Neviem, či máte aj poruchu metabolizmu kalcia spojenú so zvýšeným ukladaním kalcia do tkanív. Pretože ak áno, treba ju mať pod kontrolou. Pri tejto kombinácii porúch chrbtice by som Vám odporúčala na prvom mieste a hlavne vhodný pohybový režim + denno-denné vhodné cvičenie. To všetko by Vás mali naučiť na rehabilitácii. Okrem toho pravidelnú kúpeľnú liečbu. Máte na ňu nárok.

> reagovať

Dália  |  13. 7. 2014 (1:51)

Mám bolesti najmä v oblasti lavej lopatky až také strpnutie vôbes si tu oblasť necitim a prechádza mi to do krčnej časti a trochu aj do ľavej ruky .Na prstochpotom cítim take mravenčie.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:47)

Podľa popisu je pravdepodobná blokáda v oblasti dolnej časti krčnej chrbtice, alebo chrbtice na prechode krčná - hrudná. Obtiaže však môžu mať pôvod aj vo svalovom aparáte horného pletenca, ktorý tvoria svaly okolo ramena. Odpoveď na túto otázku a teda aj vhodnú liečbu možno však nájsť len po lekárskom vyšetrení.

> reagovať

Marian Mitter  |  12. 7. 2014 (21:36)

mám bolesti v krčnej chrbtici,pociťujem ťahavu bolesť v oblasti pravej lopatky smerom k pravej ruke a trpnutie pravej ruky a na ľavej strane v dolnej časti chrbta ťahavu bolesť zadku a ľavého stehna a trpnutie ľavého chodidla. Chcel by som vedieť, z čoho by mohli vyplývať moje ťažkosti. Mám sa obrátiť na neurologa?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:45)

Obtiaže s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z chrbtice, kde je možný aj útlak nervu – výrastkom, platničkou... Ochorenie patrí do rúk neurológa.

> reagovať

Zdenka  |  12. 7. 2014 (20:58)

asi dva mesiace cítim v svaloch na chrbte medzi lopatkami a nižšie tlak a mravenčenie. Bolestivé je to aj na dotyk. Súvisí to s chrbticou, alebo je to len záležitosť svalov?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:44)

Aj - aj. Čo bolo prvé, to sa asi nerozlúšti, či ochorenie chrbtice, alebo porucha svalov, ale z praktického hľadiska to nie je podstatné. Odporúčam Vám navštíviť rehabilitáciu, musí Vás na ňu poslať obvodný lekár.

> reagovať

paulina kovacsova  |  12. 7. 2014 (15:24)

asi dva roky mam bolesti na pravej strane chrbtice nie su velmi silne ale stale ma to boli niekedy aj na dotyk hlavne okolo lopatky bola som aj na rongene,nic konkretne mi nezistili rehabilitacia mi nepomohla ,moze byt pricinou bolesti operacia klbu ramena spred 14 rokov? dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:41)

Operácia ramena spred 14 rokov s tým asi nesúvisí. Porucha bude niekde v držaní tela, vo vašej životospráve, či zaťažení v práci. Môžete mať tzv. myofasciálny syndróm, pri ktorom je svalstvo bolestivé aj na dotyk a pri RTG vyšetrení chrbtice sa nič mimoriadne nenájde. Odporúčala by som Vám návštevu rehabilitačného lekára, ktorý je najlepšie erudovaný v takejto diagnostike a liečbe.

> reagovať

Maria Duchoňová  |  12. 7. 2014 (14:03)

pokračujem.bola naprávaná chrptica aj krčová chrptica bola vyskočená už je napravená a pichanie v boku a bolesť v chrpte neprastala ja už neviem na akeho doktora sa mám obrátiť prosím o pomoc .Dakujem pekne..pekný den.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:39)

Treba urobiť RTG vyšetrenie hrudnej a krčnej chrbtice, podľa výsledku potom – ak bude treba – aj CT alebo MRI vyšetrenie. Neviem, kto Vám naprával chrbticu, či to bol odborník, lebo pri naprávaní sa môže chrbtica aj poškodiť. Práve preto by ste mali by ste navštíviť odborného lekára – neurológa, alebo ortopéda, ktorý Váš stav zodpovedne vyšetrí.

> reagovať

Maria Duchoňová  |  12. 7. 2014 (13:58)

Dobrý den.Mám bolesti v celom chrpte a v pravom boku velmi pichavé ktoré vyrážaju až pod rebro a potom do chrpta bola som na sone žlčnik to neni bola som u urologa obličky su akože v poriadku ale že mám tam 6 mm hyperecho s naznačenym akustickým tienom.Urolog povedal že tie bolesti su neni od toho.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 2. 2019


eve  |  12. 7. 2014 (9:19)

Mam dlhodobe bolesti chrbtice dolesti su vystrelujuce az panvam a potom mi strpnu ako keby mi behaly mravce po kostiach vopred dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:37)

Nepíšete, ktoré časti chrbtice sú bolestivé a neviem presne, či slovo „panvam“ znamená, že bolesti vyžarujú k panvy na oboch stranách. Ale bez ohľadu na to, Váš stav vyžaduje odborné vyšetrenie a liečbu – neurológ, alebo ortopéd.

> reagovať

Majka  |  12. 7. 2014 (9:16)

Obcas ma seklo v krizoch,ale teraz asi 3 mesiace ma bolia sustavne.Rano vstavam a nemozem ani chodit vystreluje mi to do noh,ked sa rozchodim tak to trochu povoli.Mam dojem,ze to zacalo ked sm zacala uzivat Mirapexin a Azilect. Je to mozne?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:36)

Podľa popisu sa poškodenie v krížovej chrbtici, ktoré sa objavovalo len občas, stalo trvalým. Môže a nemusí to súvisieť s danými liekmi, skôr nie. Potrebujete nevyhnutne navštíviť neurológa, ktorý sa o Vás stará – stav vyžaduje presnú diagnostiku a liečbu.

> reagovať

Martina  |  12. 7. 2014 (2:08)

je možné,aby krčná chrbtica mi robila problém,ako je búšenie srdca a malátnosť?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:34)

Búšenie srdca nie, malátnosť – to môže byť, ale spojenie búšenia a malátnosti skôr poukazuje na srdce, ako na chrbticu – navštívte svojho lekára, ten zariadi potrebné vyšetrenia. A nečakajte.

> reagovať

ING.ALENA KOTRÍKOVÁ  |  11. 7. 2014 (23:46)

mám herniu disku L5 S1 a užívala som miligammu, pribrala som 20kg, čo mám robiť

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:32)

Schudnúť. Naznačujete, že 20 kg ste pribrali len z Milgammy, čo nie je možné. Museli ste nadmerne jesť a málo sa hýbať. Preto treba pomaly redukovať dávky jedla, choďte napr. na delenú stravu, alebo stravu podľa krvnej skupiny – budete chudnúť a nebudete musieť hladovať. Začnite denne s rehabilitačnými cvikmi . O rok až dva budete na svojej pôvodnej váhe.

> reagovať

nadezda   |  11. 7. 2014 (23:35)

mam uz asi 5 rokov problemi s chrpticov navstivujem lekara ale on mi da iba opstrek a koniec ale prestane tak asi 2 tizdne a zasse bolesti su ale medzi lopatkami lava strana tam ma velmi boli ja uz neviem co mam robit

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:31)

Zmeňte lekára, alebo sa aktívne pýtajte na rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť cvičiť. Žiadne ochorenie chrbtice sa nedá zlepšiť ba až vyliečiť bez sústavného denného cvičenia.

> reagovať

Jozef Malovec  |  11. 7. 2014 (16:34)

Dobrý deň prosím o radu. Mám neustále bolesti v krížoch a má otázku, či príčinou môžu byť hemeroidy, na ktoré sa liečim používaním mastí/Faktu, dubová kôra/. Najväčšie bolesti mám pri dlhšej fyzickej námahe s tým že bolesti mám ajv zadnej časti- hemeroidov, koľkokrát spojené i s krvácaním a následne i bolesti v krížoch

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:29)

V našom tele všetko so všetkým súvisí, ale priamy vzťah medzi hemoroidmi a bolesťami v krížoch nie je. Treba navštíviť lekára, ktorý kríže vyšetrí a dá vhodnú liečbu.

> reagovať

majka  |  11. 7. 2014 (12:00)

dobry den prosim o pomoc liecim sa na diabetes typ 2coxartr2-3 art.hypertenzia3whoichskard.insufNYHA3 poruchy krv.tlaku3stupensilne bolesti krizov bolest vyzaruje do lavej nohy opuch ponamahava angina pektoris a vela dalsieho ako stitna zlaza klby da sa nejako pomoct prosim ? vopred moooc dakujem neznesitelne bolesti

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:28)

Vaše ochorenia sú takého charakteru, že vylučujú komplexnú liečbu ochorení pohybového aparátu. Bolesti tiež môže znásobovať prítomnosť diabetickej polyneuropatie. Vo Vašom prípade by som skôr volila z klasickej liečby vedenie u algeziológa (poslať k nemu Vás môže obvodný aj odborný lekár), niektoré rehabilitačné procedúry, z alternatívnej medicíny liečbu stravou u skutočného odborníka, homeopatiu, niektoré postupy čínskej medicíny.

> reagovať

Elvíra  |  11. 7. 2014 (7:52)

Dobrý deň, prosím o láskavu radu. Lekárka je po operácii mitralnej stenozy. Má problém so zrážanlivosťou a má vysoký obsah purínov. Trpí bolesťami klbov na ktoré pre srdiečko nemôže použivať lieky.Čo obporúčate na bolesti klbov? S vďakou a úctou

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:25)

Zrejme nemôže užívať základnú skupinu liekov používaných pri bolestiach kĺbov, tzv. NSA pre ich vplyv na zrážanlivosť krvi a zvyšovanie tlaku krvi. Existujú aj analgetiká z iných liekových skupín a tiež prírodné lieky, napr. MSM alebo Milagama N. Ak má pacientka vyššie hodnoty purínov, trpí pravdepodobne aj na dnu (arthritis urica), pri ktorej sa užívajú špeciálne preparáty na konsolidáciu ochorenia, napr. Milurit.

> reagovať

miroslava  |  10. 7. 2014 (19:20)

mám problémi z krčnou chrbticou,a to mňa najviac bolí v práci,a potom celí deň to bolí až do rána,dá sa niečo na bolesť,obmedzuje ma tá bolesť v práci

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:23)

V takýchto prípadoch radíme na prvom mieste liečebný telocvik.

miroslava  |  16. 7. 2014 (19:15)

možem vás poprosiť o akí telocvik ide,aké cviky ale máťe na mysli niečo iné,dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:43)

Najlepšie je naučiť sa cvičiť na rehabilitácii, kam Vás môže poslať Váš obvodný lekár. Pokiaľ je Vám rehabilitácia z nejakého dôvodu nedostupná, skúste cez internet alebo v kníhkupectvách hľadať literatúru s návodom na cvičenia, ktoré sa volajú: 1. Škola chrbta 2. Spinálne cvičenia 3. Môžete tiež skúsiť cez internet hľadať cez heslo cvičenie na chrbticu. Držím palce.

> reagovať

Lucia   |  10. 7. 2014 (18:01)

Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu,som v 6 mesiaci teho.,zacala ma boliet prava strana chrbta.pred casom som nemohla dvihat pravu ruku napriklad ked som sa obliekala,dnes je to bolest od spodu pravej lopatky ku krku a pokracuje az k hrudniku a citim pichanie prinadychu.mozete mi prosim poradit? dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:22)

Počas gravidity nemožno užívať bežnú liečbu určenú na Vaše ochorenie. Preto je potrebné sa obrátiť na rehabilitačného lekára, aby Vám vypracoval liečebný program.

> reagovať

Katarina  |  10. 7. 2014 (17:53)

Dobry den, v poslednom case ma nebolievaju len krize, ale ked citim bolest krizov, vzdy pocitujem bolest aj v oblasti lýtok. Predpokladam, ze je to z chrbtice. Mam sedave zamestn. Bude stacit cvicit cviky na posilnenie chrbtice, alebo by som mala vyhladat lekara? Predtym ma bolievali len krize. Mam 35 rokov. Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:20)

Je potrebné navštíviť lekára.

> reagovať

Jana   |  10. 7. 2014 (12:45)

dobry den chcela by som vas poprosit o radu z nicoho nic ma strasne zacalo boliet nad pravym klbom neviem ci to nemam zapal sedacieho nervu ta bolest mi vystreluje az po celej pravej nohe ked lezim sedim ok ale ked chcem vstat a chodit vobec sa mi neda ako keby mi nozom niekto bodal co by som si mala na to dat dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:19)

Ak nie sú účinné bežne dostupné lieky (obsahujúce napr. ibuprofeny alebo diklofenaky), treba sa obrátiť na neurológa pre podozrenie na dráždenie nervového koreňa vychádzajúceho zo spodnej časti chrbtice.

> reagovať

daary  |  10. 7. 2014 (11:13)

Dobrý deň, po zápale sedacieho nervu a úspešnej liečbe infúziami, mi zostalo trnutie dvoch prstov na nohe a pol šľapy. Má to niečo spoločné so spomenutým zápalom? Je to nejaký následok - mám sa s tým zmieriť, či aj toto sa má liečiť. Ďakujem za prípadnú odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:17)

Veľmi pravdepodobne ide o zvyšok ťažkosti patriacich ku Vami uvádzanému ochoreniu. Najčastejšie ustupujú do pol roka.

> reagovať

Pavol  |  10. 7. 2014 (7:59)

Dobry den,mam bolest v oblasti krcnej chrbtice ,trosku nizsie ,je to pocit ako ked chcete aby vam tam nieco puklo a nejde to ...poradte nejake riesenie ...dakujem vopred

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:15)

Opisujete blokádu krčnej chrbtice, navštívte rehabilitačného lekára.

> reagovať

Daniela Hodásová  |  10. 7. 2014 (7:18)

Th-chrbtica:prehĺbená kyfóza,spondylóza s premosťujúcimi ventr.a later.osteofitmi vo viacerých etažach. C-Chrbtica:napriamená lordoza s blokovým postavením,aj so zadnými osteofitmi,osteochondroza C3-4-5-6-7,interverbálna a uncoverb. artroza.na EMG: hranična lat. SNAP l.sin. Oft.-angiopat.hypert.scl I-IIo.utr. Čo mi je?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:13)

Najskôr máte vekom podmienené degeneratívne zmeny chrbtice a poruchu jej funkcie a arteriosklerózu.

Daniela Hodásová  |  19. 7. 2014 (22:37)

Na základe tejto mojej diagnózy môžem dostať kúpeľnú liečbu? A dá sa vyliečiť arterioskleróza? Trpím nespavosťou,zabúdam.Užívam týždeň Ascorutín,Nolpazu,Stilnox,Detralex.Pomôžu mi tieto lieky? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  30. 7. 2014 (9:39)

Na kúpeľnú liečbu by ste mohli ísť na ochorenie chrbtice. Nemáte žiaden liek, ktorý ovplyvňuje arteriosklerózu. Ale tá závisí od faktorov životného štýlu, od genetických daností, hladiny tukov v krvi, Vášho pohybu atď. Ako vo Vašom prípade na arteriosklerózu – to by ste sa mali poradiť s vaším obvodným lekárom, ktorý Vás pozná. V zásade však žiaden liek na arteriosklerózu neexistuje.

> reagovať

Andrea  |  9. 7. 2014 (21:27)

Dobrý večer. chela by som sa opýtať na príznaky sklerozy muliplex, brat má opakové bolesti krčnej chrbtice a krížovje pár krát skončil v nemocnici ale posledný zachvat mal taký náhla bolesť nával do hlavy a položilo ho to na zem a grcal skončil v nemocnici na neurologíí. Robili mu magneticku rezotnanciu

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:11)

Opisujete prejavy blokády krčnej chrbtice. Uvedené ťažkosti nepatria do komplexu prejavov roztrúsenej sklerózy, čo asi podporil aj (predpokladám) negatívny nález na MR.

> reagovať

1 ... 278 279 280 ... 294

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.