27. 6. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

8 DNÍ

20:19

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

4. 7. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 6. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 6. 2018 (10:00 - 11:00)


Jarmila  |  12. 9. 2014 (11:38)

Dobrý deň,mam dlhodobé bolesti chrbtice, na MRI mi bola zistená napriamená C lordóza a oploštená Th kyfóza, chondrózy až osteochondrózy v o všetkých segm., mierne dorz. protrúzie C6-Th1 s impresiopu dur. vaku bez kompresie miechy, poprosila by som Vás o vysvetlenie tohto môjho nálezu, príp. ako sa dá liečit.Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 9. 2014 (10:12)

Popísané sú degeneratívne zmeny krčnej chrbtice – vydraté vysušené platničky a kostné výrastky na stavcoch. Dve platničky na prechode krčnej a hrudnej chrbtice máte mierne vysunuté a tlačia na obaly, v ktorom je uložená miecha. Miecha však poškodená nie je. Máte tiež nesprávne postavenie hrudnej chrbtice – mala by byť mierne zaguľatená smerom dozadu a Vy ju máte natiahnutú, vyrovnanú. Všetky popísané zmeny sú zdrojom bolestí, ktoré môžu byť aj veľmi silné. Bolesti treba potláčať liekmi a lieky Vám dá lekár. Stav sa však celkovo môže zlepšiť len pomocou kvalitnej rehabilitácie, jej najdôležitejšou časťou je správne cvičenie. Už veľa krát som v tejto rubrike vyzdvihovala mimoriadne liečebné účinky cvičenia, ktoré sa volá SM systém. Tento systém sa treba naučiť pod dozorom odborného fyzioterapeuta a potom doma cvičiť denne. Zlepšenie prichádza veľmi, veľmi pomaly, preto veľa ľudí v liečbe zlyhá, nevydržia. Ale výsledky stoja za to. Cvičenie je liečebné a je prevenciou zároveň. Neviem, odkiaľ ste, ale podľa mojich vedomostí sa dá odborník na SM systém nájsť už na celom Slovensku. Držím palce.

> reagovať

petrovicova alzbeta  |  11. 9. 2014 (11:45)

mam problem s trojklanym nervom na lavej strane tvare a tiez lymfoedem tej istej casti tvare a bolesti trva to uz 15 rokov po odstraneni bradavice laserom prosim o radu dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 9. 2014 (10:02)

Nepíšete, na akom mieste tváre sa bradavica odstraňovala. Tak či tak – je to zvláštne – odstránenie bradavice laserom by nemalo vyvolať bolesti trojklaného nervu, ani lymfedém tváre. Vzbudzuje to vo mne pochybnosti – či naozaj odstránenie bradavice je príčinou Vášho problému. Neviem, či bola urobená dostatočná diagnostika, ako ste boli doteraz liečená. Preto mi, prosím, odpovedzte na tieto otázky: či bolesti a lymfedém vznikli po odstránení bradavice, alebo boli prítomné už pred tým. Kde presne sa bradavica odstraňovala. Aké vyšetrenia boli kvôli bolestiam a lymfedému urobené. Akú liečbu ste podstúpili – lieky – aké, rehabilitácia – aká. Napíšte mi tiež Váš vek a ďalšie ochorenia, ak nejaké máte. Keď budem mať odpovede na otázky, ktoré som Vám položila, budem sa vedieť k Vášmu prípadu vyjadriť.

> reagovať

Marta 1  |  10. 9. 2014 (13:46)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.Je správne cvičiť každé ráno - preventívne proti bolestiam chrbtice???Môžem použiť cviky z rehabilitačných cvičení, ktoré som si osvojila pri problémoch s krčnou chrbticou???Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  17. 9. 2014 (10:00)

Je to výborné cvičiť každé ráno preventívne proti bolestiam chrbtice – tak by to malo byť u každého človeka, lekári by mali menej práce s ochorením chrbtice a ľudia by zažívali menej bolestí. Pohybový aparát však treba cvičiť ako celok. Neviem, či Vaše cviky na krčnú chrbticu zahŕňajú aj precvičenie cvikov na hrudnú chrbticu a kríže. Ak nie, tak by som Vám odporúčala doplniť cvičenia o ďalšie cviky – môžete si ich vyhľadať pod heslom spinálne cviky cez Google, alebo si kúpte o cvičení chrbtice knihu, je ich na trhu dostatok a sú kvalitné. V zásade platí, že cvičiť nemusíte veľa, alebo dlho – stačí 15 minút denne správne zvolených cvikov, ale každý deň. Držím Vám palce, veľmi ste ma svojím mailom potešili.

> reagovať

lina  |  10. 9. 2014 (11:48)

Dobry den bolievaju ma krize tak raz za mesiac ale vtedy nemozem nic robit ,iba lezim.niekedy je to v obdobi nenstruacie niekedy nie.z gynek.hladiska som v poriadku aj moč mam v poridku.co to podla vas moz byt?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 9. 2014 (9:58)

Problém bude v krížoch samotných – v chrbtici. Píšete, že bolesti sú zriedkavé, tak raz mesačne. To znamená, že pravdepodobne nemáte nejaké vážne ochorenie chrbtice, vážnu poruchu, ale že tieto bolesti niečo provokuje. Najčastejším provokačným faktorom je preťaženie – statické aj dynamické. To znamená alebo veľa fyzickej práce, alebo napríklad dlhé sedenie pri počítači. Menzes sám osebe môže tiež vyvolať bolesti krížov. Ale na to, aby bolesti vznikli, musí existovať tzv. predispozícia – napríklad dlhodobo nesprávne držanie tela, ochabnuté svalstvo atď. Odporúčala by som Vám požiadať cestou obvodného lekára o rehabilitáciu – rehabilitačný lekár Vám po vyšetrení bude vedieť povedať, kde je problém a vysvetlí Vám, ako sa ho zbaviť. Vy sama skúste porozmýšľať, čo predchádzalo vzniku Vašich bolestí – pospomínajte si, čo ste predtým robili. Ak na nejaký provokačný faktor prídete, treba sa mu v budúcnosti vyhnúť.

> reagovať

jana vaska  |  7. 9. 2014 (21:23)

dobry den boli ma chrbtisa trne mi ruka a pri každom zohnuti mi v nej puka praska dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  10. 9. 2014 (11:18)

Nenapísali ste presne, ktorá časť chrbtice Vás bolí a tiež či Vás bolí celá horná končatina, alebo len ruka (myslí sa zápästie, chrbát ruky, dlaň a prsty). V zásade možno ale k Vášmu problému povedať asi toľkoto: horná končatina vľavo alebo vpravo môže bolieť pri poškodení krčnej chrbtice. Ale bolesti do horných končatín môžu vyžarovať aj pri poškodení hornej hrudnej chrbtice alebo ramenných lakťových a zápästných kĺbov. Bolesti od chrbtice nie sú sprevádzané pukaním a praskaním. Pukanie a praskanie pri pohyboch vychádza z kĺbov horných končatín. Odborný lekár – v tomto prípade najvhodnejšie neurológ – pri osobnom vyšetrení vie rozlíšiť, odkiaľ bolesti pochádzajú. Vo Vašom prípade je možné, že máte narušenú aj chrbticu, aj kĺby. Odborný lekár vie tiež odporučiť vhodné pomocné vyšetrenia, pokiaľ i nie je diagnózou istý. Preto Vám odporúčam čo najskôr odborného lekára navštíviť.

> reagovať

jana  |  6. 9. 2014 (15:15)

Dobry den mam hypokyfozu mala somsilne bolesti v hrudniku nemohla som ani lahnut po obstrekoch a rehabilitavciah sa mi to po 3 tizdnov vratilo cvicim pravidelne ale nepomaha to co by ste mi doporucila dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  10. 9. 2014 (11:15)

Treba pátrať po príčine, prečo sa bolesti vrátili. Príčin môže byť niekoľko: po prvé - nebola dobre urobená diagnostika. Za základ diagnostiky sa považuje RTG vyšetrenie, ak bolesti pretrvávajú napriek liečbe, treba urobiť MRI vyšetrenie chrbtice. Po druhé – liečba bola nadostatočná. Obstreky a rehabilitáciu treba doplniť liekmi. podávať ich možno vo forme tabletiek, injekcií, alebo infúzií, to závisí od závažnosti stavu. Po tretie – je chyba v životospráve. To znemená, že chorý sám so sebou zaobchádza nesprávne. Napríklad vykonáva také činnosti, ktoré priamo bolesti vyvolávajú (môže to byť fyzická práca, ale aj vysedávanie pri počítači), alebo je preťažovaný v práci. Po štvrté – cviky, ktoré vykonávate, nerobíte správne, alebo neboli správne zvolené, nie sú pre Vás z dlhodobého hľadiska vhodné. O ktorú príčinu u Vás ide, alebo o ktorú kombináciu príčin, to musí posúdiť odborný lekár. Preto Vám odporúčam vrátiť sa k lekárovi, ktorý Vám robil obstreky – žiadať u neho kontrolu z toho dôvodu, že stav sa nezlepšuje. Lekárovi však musíte povedať pravdu o svojej životospráve, aby sa vedel zorientovať a pomôcť Vám.

> reagovať

Veronika Bólcsová  |  31. 8. 2014 (15:48)

Dobry den,vám prajem!Pani doktorka,chcela by som sa opytat,zistili mi na ct vysetrení 3hernie a artrózu chrbtice.To,ze mám také bolesti,chápem.Ale poradte mi prosím vás,preco mi trpne celá lavá noha aj mravcenie.Jeden lekár ma chce len a len operovat,no druhy povedal,ze toto nie je na operáciu.je tam aj extrúzia disku.

MUDr. Ester Točíková  |  10. 9. 2014 (11:13)

Nenapísali ste, v ktorej časti chrbtice Vám našli vysunuté platničky. Keďže ale máte problémy s nohou, predpokladám, že to bolo v driekovo-krížovej oblasti. Noha môže tŕpnuť z toho dôvodu, že vysunuté platničky tlačia na nervy, ktoré idú do nôh. Musím Vám ale napísať, že CT vyšetrenie na posúdenie vhodnosti operácie nestačí. Musíte mať urobené MRI vyšetrenie a len s ním sa dá konzultovať pracovisko, ktoré má s operáciami chrbtice skúsenosti. Aj podľa Vášho popisu CT nálezu a obtiaží by bolo treba stav pomocou MRI dovyšetriť a potom sa zodpovedne o vhodnej liečbe rozhodnúť.

> reagovať

jana sabova  |  31. 8. 2014 (13:28)

Dobrý deň, 2 týždne pozorujem bolesti v lavej nohe.na stehne , pridalo sa aj pálenie v drieku.dole v chrbtovej časti , smerom od stredu chrbtice do lava.včera som bola u fyzioterapeuta, ktorý mi to rozmasíroval a \\\"napravil \\\"vraj bedrový stavec.bolesť je menšia, ale celkom neustúpila, potadte prosím co dalej

MUDr. Ester Točíková  |  10. 9. 2014 (11:11)

Odporúčam Vám ísť k neurológovi – čím skôr. Vaše problémy môžu byť vyvolané platničkou alebo výrastkami, ktoré tlačia na nerv idúci do ľavej nohy. Bez presnej diagnostiky sú rozmasírovanie(a akákoľvek manipulácia) s chrbticou nebezpečné. Pokiaľ sa k neurológovi dostanete, odporúčam Vám skôr kľudový režim, na boľavé miesta si natierajte antireumatickú masť – napríklad Voltaren emulgel, alebo Veral gel(dostanete v lekárni), pri silnejších bolestiach skúste Ibalgin alebo Voltaren v tabletkách – sú voľno predajné. Pokiaľ by ste na neurológa museli čakať dlho, aj obvodný lekár je schopný poskytnúť Vám základnú starostlivosť aj diagnostiku. Držím palce.

> reagovať

Eva  |  25. 8. 2014 (13:53)

Dobry den.potrebovala by som vysvetlit vysledky CT Segment L4/5 protruzia IVD paramedialne az subartikularne bilat.s kontaktom s oboma korenmi L5+susp.fokalna hernia IVD segm.L4/5 param. Az subart.vlavo so susp.utlakom odstupu radixu L5 I.sin Drobna skleroticka lezia tela stavcaL4 Nutna korelacia s klin.nalezom

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  27. 8. 2014 (10:20)

Popísané je vysunutie platničky v driekovo-krížovej oblasti – predposlednej odspodu s tým, že platnička je pravdepodobne aj prasknutá a „vytečená“ (mäkký stred platničky, ktorý tvorí hutnejšia kolagénová hmota pri prasknutí vyteká von), vysunutie platničky a jej vytečenie spôsobuje tlak na nervy, ktoré idú do oboch nôh po bočnej vonkajšej ploche (stehno, lýtko), kde môžete cítiť aj bolesti. Podľa popisu však nález „vytečenia“ platničky nie je istý na 100%, lekár, ktorý popisoval tento nález žiada jeho koreláciu s klinikou. To znamená, že neurológ, ktorý Vás na CT poslal, musí na základe Vášho vyšetrenia vedieť, či je Vaše zdravotné poškodenie v zhode s týmto CT nálezom, alebo nie. Pokiaľ nie je, pacienta posielame na MRI vyšetrenie, ktoré v diagnostike urobí jasno.

Eva  |  27. 8. 2014 (10:35)

Dakujem velmi pekne za odpoved,bolesti mam velmi velke az tak,ze mi tie nohy vykruca

MUDr. Ester Točíková  |  10. 9. 2014 (11:08)

Pokiaľ sa ambulantná liečba nedarí, požiadajte o hospitalizáciu. Alternatívou je aj obstrek nervov pod CT, alebo ozónoterapia. Na oba zákroky Vás musí odporučiť neurológ.

> reagovať

Ján  |  12. 8. 2014 (9:22)

Dobrý deň, mám 45 rokov, pred 6 rokmi mi operovali 2 platničky v krížovej chrbtici. Stále mám bolesti pri zmene počasia.V súčasnosti som po liečbe injekciami,lieky Almiral,Artrotec,Gabagamma nezaberajú,už druhý mesiac sústavné bolesti v pravej nohe ťahajúce sa až ku kolenu.Problémy s chôdzou.Prosím Vás o radu ako ďalej

MUDr. Ester Točíková  |  20. 8. 2014 (10:57)

V prvom rade by som robila novú diagnostiku – MRI chrbtice, aby sa ukázala príčina neustupujúcich bolestí. Môže to byť nové vysunutie platničiek, alebo vznik výrastkov, ktoré tlačia na nerv, alebo vznik pooperačnej jazvy či zrastov. Podľa výsledku MRI treba zvoliť liečbu. Ak bude nález taký, ktorý sa nedá zlepšiť konzervatívne(lieky, rehabilitácia), treba skúsiť alebo ozónoterapiu, alebo konzultovať operáciu. Ak by sa stav mohol konzervatívne zlepšiť, treba urobiť dôsledný rozbor, prečo bola doterajšia liečba bez úspechu. Príčina môže byť v životnom štýle (napríklad zaťažujúca práca, statické alebo dynamické preťaženie), oslabenie svalstva chrbta, brucha a zhoršenie držania tela, vtedy by mohol pomôcť bedrový pás. Možno je aj liečba nedostatočná – nie sú v nej vitamíny skupiny B, analgetiká, C vitamín, magnézium, liečba by mala byť infúzna, tiež jednorázový depotný kortikoid by mohol pomôcť. Liečba by mala byť doplnená rehabilitáciou a počas liečby by ste mali byť PN. Viac Vám takto bez osobného vyšetrenia poradiť neviem.

> reagovať

Sona  |  11. 8. 2014 (10:38)

Dna 28.7. som pisala otazku a odpoved mala byt 6.8.ale nemozem to nikde najsť

MUDr. Ester Točíková  |  15. 8. 2014 (11:39)

Dobry den, pani Sona, Vaša otázka bola nasledovná: Mam problem s krc. chrbticou minuly tyzden sa mi to tak zhorsilo ze som nevedela otocit v noci v posteli hlavu musela som si ju prichytit rukou a otocit fizioterapeutka ma 4 dni po sebe masirovala , bankovala a dala mi novalgin mast na potieranie a mydocalm.ja kazdy 2 den uzivam atalargin a voltaren retard.ako dalej Moja odpoveď znie: Mal by Vás liečiť lekár, fyzioterapeut nemôže dávať pacientom žiadne lieky, lebo nevie zodpovedne posúdiť ich stav. Čo najskôr navštívte svojho obvodného lekára, mal by Vás poslať k neurológovi. Stav vyžaduje pravdepodobne intenzívnejšiu liečbu, možno aj počas krátkodobej PN.

> reagovať

Peter  |  10. 8. 2014 (13:52)

Dobrý ďeň. Chcem sa opýtať ked dlhsie stojim tak v rozkroku na pravej strane citim bolest az pálenie. a ked som dlhsie v sede tak to prejde.

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:58)

Vaše bolesti môžu pochádzať z chrbtice, z bedrových kĺbov, alebo tzv. sakroiliakálnych kĺbov. Bude treba ísť na vyšetrenie k ortopédovi, ktorý urobí potrebné vyšetrenia.

> reagovať

Brezinová  |  8. 8. 2014 (12:03)

Barborka-tanečník-problém-platničk L5/S1 degen desikácia disku,báza extrúsie 13mm,rehabilitácie, cvičenia, slabosť v lavej nohe - tvrdí že ju má jak handru koleno jej padá žiadne svaly hoci cvičí na obe nohy,je tá noha jak cudzia,dokonca je o 1cm tenšia podla lekárky.CO je príčina?Váš náazor na ozonoterapiau,co robit

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:51)

Pravdepodobne vysunutá platnička spôsobila deštrukciu nervu, ktorý má na starosti pohyby, svalový tonus a výživu svalov a citlivosť nohy. Je to podľa popisu vážnejší stav, ktorý vyžaduje kompletnú liečbu aj formou hospitalizácie (neurológia). Pokiaľ sa takáto liečba už poskytla a výsledky žiadne nie sú, možno skúsiť ozónoterapiu – pravdepodobne opakovane. Ak sa stav nezlepší, bude treba konzultovať neurochirurga (Bratislava, Nitra, Nové Zámky), aby sa pomocou operácie noha zachránila.

> reagovať

silvia  |  8. 8. 2014 (9:25)

patologicke masy v spinalnom kanali nie su pritomne.V zachytenej casti su oba SIklby artroticky zmenene, pritomna je suchondralna skleroza,obojstranne je pritomny intraartikularny vakuovy fenomen.Mam 30r a zacala som cvicitSM system,Mckenzie,akupunktura a diklobene 150mg retard. tak neviem ci to je postacujuce? resp?

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:46)

Ja by som doplnila ešte základné testy na prítomnosť reumatologického ochorenia a HLA B27 antigén. To k diagnostike. V liečbe je dôležité, či sa Váš stav zlepšuje. Pokiaľ sa postupne bolesti zmierňujú, je to v poriadku, liečba je správna. V zásade však možno povedať, že Vaša je liečba je navrhnutá správne a pokiaľ v nej vytrváte, mala by priniesť pozitívne výsledky.

> reagovať

silvia  |  8. 8. 2014 (9:21)

v usekuL4-L5 difúzne s presahom2,5mm max, v usekuL5-S1 s vyklenutím paramedialne vlavo o baze 19,3 mm s presahomj 10,5 mm a s vyskou 15,5 mm s kompresiou duralneho vaku a korenovej posvy S1 vlavo, Intervertebralne zhyvy su mutlisegmentálne sincip. atrotickymi zmenami. Korenove posvy a duralny vak bez známok utlaku.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 6. 2018


silvia  |  8. 8. 2014 (9:17)

Usek L3-S1 napriamena L lordoza, spinalny kanal je primerane siroky.tela stavcov su bez loziskovych osteolytickych a osteoproduktivnych zmien. V usekuL3-L4 schmolov uzol vo ventralnej tretine tela stavcaL4.intervertebralne disky su redukovanej vysky,zadna kontura prominuje cez zadne hrany tiel stavcov:

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 6. 2018


silvia  |  8. 8. 2014 (9:04)

Dobrý deň p. doktor, chcela by som sa poradiť o mojom náleze nakoľko nie veľmi viem čo znamená. trpím bolesťou vyžarujúcou do ľavej nohy a občasným trpnutím chodidla a sem tam prstov na uvedenej nohe. Vysledok CT:

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:38)

Máte degeneratívne zmeny v dvoch najspodnejších platničkách driekovo-krížovej chrbtice s tým, že najspodnejšia platnička je vysunutá a tlačí na nerv idúci do ľavej nohy. Z útlaku tohto nervu pochádzajú bolesti v ľavej nohe. Na chrbtici sú aj degeneratívne zmeny kĺbov, pomocou ktorých sa stavce medzi sebou spájajú. Stav vyžaduje kompletnú liečbu – lieky na potlačenie zápalu a bolesti, lieky na zlepšenie výživy nervu (najmä B vitamíny), dlhodobú a starostlivú rehabilitáciu, Vaše denno-denné cvičenie. Pokiaľ sa stav do 6 týždňov nezačne zlepšovať, treba konzultovať možnosť ozónoterapie, aj operácie.

> reagovať

Eva  |  5. 8. 2014 (18:28)

Dobrý deň, mam cystu na pečeni 13 mm,zistenú náhodne, udajne nie je treba žiadna liečba, mavam kolikove bolesti v chrbate, prechadza do vnutra hrudníka. Prvý krat sa objavili po kolonoskopii. Odvtedy sa opakuje. môže mať bolesť chrbta súvis s uvedeným vyšetrením, prípadne cystou? Ďakujem pekne.

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:31)

Cysta pečene nemôže súvisieť s bolesťami v chrbtici, pri kolonoskopickom vyšetrení mohlo dôjsť k nejakej poruche v oblasti chrbtice – ale nie priamo kolonoskopickým vyšetrením, ale následkom polohy tela pri kolonoskopii, pri ktorej sa môže vytvoriť napríklad blokáda v oblasti chrbtice. Mali by ste sa vypýtať na vyšetrenie rehabilitačným lekárom, ktorý takúto poruchu rýchlo zistí a pomôže pomocou rehabilitačných procedúr odstrániť.

> reagovať

Emilia   |  5. 8. 2014 (0:26)

Dobry den, takmer dva roky trpim bolestami hlavy, dg. cc syndrom, 2x potruzia disku 2mm C5/6 a C6/7, blokove postavenie stavcov, svaly na krku a siji mam neustale stuhnute. Hlava boli 3 az 4 dni v tyzdni...absolvovala som rehabilitaciie, masaze a sm system, po nich ma vzdy rozbolela hlava. Je takato reakcia bezna?

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:25)

Masáže nie sú vhodné pri Vašich problémoch, môžu stav zhoršiť. Na mieste by bola skôr stabilizácia chrbtice pomocou krčného límca, ktorý Vám môžu predpísať na rehabilitácii a kľudový režim s intenzívnou medikamentóznou liečbou, najlepšie vo forme infúzií. Po ukľudnení bolestí možno začať s opatrnou rehabilitáciou, ale volila by som skôr jednoduché uvoľňujúce cviky, ktoré nebudú bolesti provokovať. Sú poruchy krčnej chrbtice, kedy sa krčnej chrbtice nesmieme doslova ani dotknúť a liečba musí prebiehať cez medikamenty a Váš prípad pravdepodobne k takýmto patrí.

> reagovať

zuzana  |  4. 8. 2014 (11:55)

Pan doktor,chcem sa spytat,ci sa moze napravat chrbtica,ked mam osteoporozu,kyfozu,hyperkyfozu,Schmorchlove uzly multietazovo,desikacia IVD Th6-L2. Th 7/8-hernia disku.baza hernie-8mm,hlbka-4mm.Dakujem za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:18)

NIE!!! Popísané poruchy v oblasti chrbtice možno postupne pomaly rehabilitovať, ale žiaden násilný zásah vo forme naprávania nie je vhodný, mohol by Váš zdravotný stav vážne poškodiť.

> reagovať

Marek  |  4. 8. 2014 (10:01)

Kedysi radili pri bolestiach chrbta robiť mačku, stále to platí?

MUDr. Ester Točíková  |  13. 8. 2014 (10:10)

Cvik „mačací chrbát“ patrí stále ku klasike cvičení na chrbticu, pomáha ju uvoľňovať, preto niet žiadnych výhrad voči takémuto cvičeniu.

> reagovať

Marta  |  31. 7. 2014 (23:15)

Mám problémy s chrbticou, operáciu odkladám.Chcem to riešiť tiež výmenou matraca. Čítala som v diskusii,že má byť stredne tvrdý.Prosím, aká je stupnica tvrdosti matracov,aby som vedela zistiť stredný stupeň?Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 8. 2014 (10:59)

Treba postupovať tak, že navštívite serióznu a renomovanú predajňu (existujú tzv. spánkové štúdiá), kde Vám poradia, aký stredne tvrdý matrac by bol pre Vás najvhodnejší. Všeobecne návod Vám neviem dať, pretože na trhu je množstvo typov matracov z rôznych materiálov. V zásade by som ale siahla po stredne tvrdom matraci, ktorý má hornú vrstvu (na ktorej budete ležať) z pamäťovej peny. Predajca Vám potom predvedie, aké matrace s takýmto zložením v strednej tvrdosti má.

Marta Hubíková  |  26. 8. 2014 (19:45)

Ďakujem za odpoveď a prosila by som konkretne ktorá firma je dôveryhodná, nakoľko predavač je od toho, aby predal a väčšinou všetci tvrdia, že matrace sú zdravotné.Aj firma DORMEO tvrdí,že predávajú zdrav.matrace.Môžte mi poradiť.Ďakujem a prajem pekný deň. S pozdravom Marta Hubíková

MUDr. Ester Točíková  |  10. 9. 2014 (10:58)

Skúste výrobok od firmy Thuasne – na Slovensku majú sieť výdajní ortopedických pomôcok, najbližší obchod určite nájdete na internete. Ich výrobky sú drahé, ale unikátne. Obchod treba navštíviť osobne, ich predajcovia sú odborne vzdelaní, keď popíšete svoj problém, budú Vám vedieť poradiť. Ale aj firma Dormeo ponúka zdravotné matrace, ktoré sú naozaj kvalitné. Len musíte žiadať : zdravotný ortopedický matrac stredne tvrdý s pamäťouvou penou na povrchu. Určite Vám ponúknu viacero výrobkov v rôznych cenách. Odporúčala by som Vám drahšie výrobky, ktoré sú vysoko kvalitné a v zásade matrac skôr mäkkší, ako tvrdší. Presnejšie odporúčanie Vám neviem dať, ale myslím, že ak sa človek neulakomí na lacný výrobok, nemôže sa pomýliť.

> reagovať

Iveta  |  31. 7. 2014 (21:59)

Dobrý večer,mám problém s celou chrbticou,momentálne chodím na rehabil.s krčnou chrbticou,keďže všetky platničky sú zlé a pri mieche.Beriem aj plynové injekcie.Bolí ma aj krížová chrbtica, medzi lopatkami.Trápi ma aj bolesť právého chodidla a pravej dlane.Ako sa zbaviť týchto bolestí. Lekári to vedia a neriešia to.ďak.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 8. 2014 (10:56)

Takéto rozsiahle bolesti pohybového aparátu svedčia pre poruchu statodynamiky pohybového aparátu ako celku ( to znamená, že postoj, sed, pohyby... sú vykonávané nesprávne, že pohybový aparát môže byť nesprávne zaťažovaný, alebo preťažovaný celkom nevhodným spôsobom), čo vyvoláva početné a migrujúce bolesti po celom tele. Ich príčinou je preťažovanie šliach, blokády kĺbov, spazmy svalstva, ktoré vedú ku vzniku drobných bolestivých zápalov. Preto treba takéto problémy vždy riešiť komplexne a z viacerých uhlov pohľadu. Na prvom mieste stojí potlačenie bolestí (zmiernenie zápalov), ktoré môžu byť prekážkou úspechu rehabilitácie. Možno to dosiahnuť medikamentóznou liečbou – správne zvolenou – ktorá sa dá podávať vo forme tabletiek, injekcií, infúzií – podľa možností. Podávať treba tzv. nesteroidné antireumatiká, ich typickým predstaviteľom je v súčasnosti voľno predajný Ibalgin. Opatrne treba zaobchádzať s liekmi, ktoré uvoľňujú svalstvo – tzv. myorelaxanciami. V súčasnosti je zvyk užívať ich dlhodobo ako hlavný liek, čo nie je správne. Môžu príliš uvoľniť svalstvo, ktoré chrbtica a kĺby potrebujú na svoje spevnenie, čo zapríčiňuje vznik nových blokád a nových miest bolestí. Po stíšení bolestí treba rehabilitáciu, ktorá však musí pracovať s telom ako s celkom, nedá sa pracovať len napríklad s krčnou chrbticou, lebo porucha „zacestuje“ inde. Na treťom mieste sú potravinové doplnky, kam patria tzv. chondroprotektíva. Regenerujú chrupavky kĺbov a treba ich užívať v trojmesačných cykloch. Sú tiež voľno predajné, v lekárňach je široký sortiment, každý si môže vybrať podľa možností svojej peňaženky. Ošetrujúce lekár by mal celý tento proces manažovať a sledovať. Pokiaľ sa takáto komplexná liečba nedarí, je namieste pátrať po príčine, ktorou môže byť napríklad prítomnosť reumatického ochorenia.

> reagovať

Ľubo  |  31. 7. 2014 (8:31)

Dobrý deň,každé ráno keď vstávam bolia ma kríže,cez deň to síce prejde,ale cítim ich.Je to vekom? Mám 50 rokov.Ráno to aj tak musím trochu rozcvičiť,prebolieť.Som šofér.Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 8. 2014 (10:54)

Ako šofér vykonávate jedno z rizikových povolaní pre vznik problémov s chrbticou. Počas šoférovania ste vystavený trvalým jemným otrasom, ktoré chrbtica najmä v krížovo-driekovej časti musí kompenzovať. Následkom toho sa zrýchľujú degeneratívne zmeny chrbtice, ktoré vznikajú postupne u každého človeka následkom veku. Tieto degeneratívne zmeny môžu mať rôznu formu a rôznu závažnosť, preto ich treba vždy presne diagnostikovať. Na to slúži vyšetrenie lekárom a pomocné prístrojové vyšetrenia, RTG, CT, MRI. Odporúčam Vám preto čím skôr navštíviť lekára, ktorý Vás vyšetrí. Na základe výsledkov vyšetrení treba ordinovať liečbu, ktorá by mala zabrániť zhoršovaniu stavu a napraviť doterajšie zmeny, nakoľko sa len dá.

> reagovať

Benjamín  |  30. 7. 2014 (19:46)

Dobrý deň,mal som seknuté kríže,prešlo to,ale teraz,stačí keď sa mračí a je sychravo,ráno sa posadím pri vstávaní z postele,pichne ma v stede krížov a už sa neviem vyrovnať.Od pása nahor som ako vyklonený,bolí z toho celý chrbát,potom to prejde.Akosi sa mi opotrebúvajú ložiská a ten môj skelet už nedrží pokope:):(

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 8. 2014 (10:52)

Áno, čosi v v tele sa opotrebovalo, respektíve zlyháva, a preto je najvyšší čas, aby ste sa začal o seba starať a dal sa do poriadku. Stav, ktorý popisujete, môže mať vážnejšiu príčinu v degeneratívnych zmenách chrbtice a vysunutých platničkách. Pokiaľ sa nebude včas a zodpovedne riešiť, môže mať pre Vaše budúce zdravie vážne negatívne následky. Keby ste boli auto a vydrali by sa Vám ložiská, určite utekáte do servisu. Zaujímavé na Vašom a podobných prípadoch je, že ľudia sa prirodzene a viac starajú o svoje autá, ako sami o seba.

> reagovať

1 ... 241 242 243 ... 262

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.