Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Denisa85  |  21. 9. 2019 (12:18)

Dobrý deň, Môže tachykardiu, zvýšený tep spôsobiť krčná chrbtica. Takúto diagnózu mi poslali z MR: Porucha postav.C chrbtice s napriamenou C lordózou,anteflexia C3-C5,pozicionálne vytesnenie predného likvorového priestoru Asymetrická protrúzia IVD v segm.C4/5 paramediálne vľavo,je v kont.s predným rohom miechy. Ďak

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:51)

Pokiaľ sa tachykardia vyskytne, treba vždy v pravom rade vylúčiť ochorenie srdca, až potom môžeme uvažovať o chrbtici, ako o jej príčine. Krčná chrbtica by tachykardiu sama o sebe nemala vyvolávať. Ale pri poruche krčnej chrbtice bývajú vo väčšine prípadov rôzne poruchy aj v oblasti hrudnej chrbtice, ktorá môže tachykardiu spôsobiť.


Mat  |  21. 9. 2019 (11:33)

Dobrý deň, mám 18 rokov a mám bolesti dolnej časti chrbta ktoré nastávajú väčšinou ráno po prebudení alebo bežne keď ležím dlhšie na posteli. Chcel by som vedieť aká by mohla byť príčina a či je to nejako vážne, prípadne či treba navštíviť lekára ? Vopred ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:50)

18 rokov je ešte vek intenzívneho rastu. Výška tela, objem svalstva sa menia a na prechodné obdobie sa môžu dostať ako keby do nesúladu (napríklad svalstvo „nevládze“ dostatočne spevňovať chrbticu, ktorá vyrástla prirýchlo). Takéto nezrovnalosti sa ale neskôr zvyknú upraviť aj samé, pokiaľ má mladý človek dostatok vhodného fyzického pohybu. Ale... v súčasnosti sme svedkami opačnej situácie. U mladých ľudí prevažuje pasívny a sedavý spôsob života. To vedie už u veľmi mladých ľudí (dokonca u detí okolo 10 rokov veku) k degeneratívnym zmenám na chrbtici a ochabovaniu svalstva. Ak sa takéto „zlé“ zmeny začnú vyvíjať, môžu sa začať prejavovať navonok bolesťou. Preto by bolo treba, aby ste sa od svojho praktického lekára (možno máte ešte detského, alebo dorastového lekára, to je jedno) vypýtali na ortopedické vyšetrenie. Pokiaľ Vás tam nebude chcieť lekár poslať, lebo na to nebude vidieť dôvod, vyžiadajte sa na rehabilitačné vyšetrenie. U oboch odborných lekárov môžete dostať kompletnú diagnostiku aj návod, ako Váš problém riešiť – podľa jeho závažnosti. Sám sa nepúšťajte do žiadnych cvičení a posilňovaní, lebo si môžete ublížiť.

> reagovať

Gadriana  |  21. 9. 2019 (9:42)

Dobry den Po MR mi vysli nasledujuce vysledky Sekundarna spinalna stenoza na podklade spondylogiskogennyminzmenami v segmentoch C th chrbtice s tlakom na duralny vak Bez utlaku miechy Bez kompresivnej myelópatie S najvyraznejsim nalezom c5 a c7 Hemangiom v tele stavca th1, co to znamena? Vdaka A.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:49)

Je mi ľúto, ale vysvetlenia MRI nálezov neposkytujeme, nie je to cieľom našej rubriky.

> reagovať

Erika  |  21. 9. 2019 (0:23)

Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať, už si neviem rady . Mám bolesti chrbta z ktorého mi bolesť vystreluje do nohy a rúk. Večerom keď som už v kľude mi končatiny začínajú chladnúť a tŕpnuť. K tomu ešte mám bolestivé svaly a kosti. Na pravej ruke mám úplne necitlivé miesto medzi prostredníkom a ukazovákom,

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:49)

Podľa popisu ťažkostí by Váš stav vyžadoval vyšetrenie odborným lekárom – môžem Vám odporučiť, aby ste sa od svojho praktického lekára vyžiadali na rehabilitačné vyšetrenie. Pokiaľ bude mať RHB lekár podozrenie na poškodenie nervového systému, pošle Vás k neurológovi. Podľa popisu ťažkostí trpíte pravdepodobne dlhodobou poruchou postavenia chrbtice , na ktorej sú možno rôzne bloky a na okolitom svalstve spazmy. Toto sa nedá odstrániť bez odborného vedenia z oblasti rehabilitácie. Lieky môžu stav len zacykliť. Pokiaľ sa na odborné vyšetrenie dostanete, odporúčam Vám lokálne použitie antireumatických mastí a gélov a celkové kúpele v magnéziovej soli, ktorá pomôže k relaxácii. Dostanete ju v drogériách.

> reagovať

Teodor  |  20. 9. 2019 (18:45)

Dobrý deň, prosím o názor ako zmenšiť tŕpnutie (mravčenie) chodidiel pri chôdzi i v kľude. Primárna diagnóza je zúžený spinálny kanál. Užívam Lyricu 2x denne. Účinok je minimálny. Krvné testy mám v poriadku. Vek 70 rokov. Ďakujem. S pozdravom Teodor

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:49)

Otázka je, nakoľko je Váš miešny kanál zúžený a akú dávku toho lieku, ktorý je odvodený od antiepileptika, užívate. Pokiaľ je Lyrika efektná, ale len minimálne, treba jej dávku opatrne postupne zvyšovať, až kým nebude efekt dostatočný (ak to dovolia iné lieky, ktoré beriete a Váš celkový zdravotný stav). Miechový kanál sa niekedy uvoľní po podaní kortikoidov, ale tie nemôžeme podávať každému, kvôli možným vedľajším účinkom. Lieky na predpis Vám preto nemôžem poradiť, sú v rukách Vášho neurológa. Ale z voľne predajných liekov skúste Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 1-0-1. Urobte si trojmesačnú kúru.

> reagovať

Anička  |  20. 9. 2019 (16:10)

Dobrý deň, mám 25 rokov a nemám zatiaľ žiadne konkrétne bolesti a potiaže avšak mám sedavé zamestnanie s prácou pri počítači. Čo by mohlo byť základným vybavením na pracovisku. Bedrový pás? Krčný golier? Fitlopta? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:46)

Naštudujte si princípy tzv. dynamického sedu (je to napr. aj sedenie na fit-lopte, ale sú aj iné možnosti). Mali by ste sa naučiť správne pohybové stereotypy – najmä ako správne sedieť a pracovať s počítačom. Denne by ste mali odcvičiť zopár uvoľňujúcich cvikov na krčnú, ale aj CELÚ chrbticu. Veľa správnych návodov nájdete aj na našej stránke Bez bolesti chrbta. Cvičiť na chrbticu je ale najlepšie naučiť sa pod osobným vedením fyzioterapeuta, napr. cestou rehabilitácie. Krčný golier a bedrový pás nie sú pomôcky pre Vás, sú určené ľuďom s už prítomnými závažnejšími poruchami chrbtice.

> reagovať

JIML  |  19. 9. 2019 (17:45)

Dobrý deň. Moja diagnóza znie hernia disku L5S1. Mám výrazné bolesti krížov a slabosť celej pravej nohy. Chcem sa spýtať, či je možné, že táto diagnóza dokáže vplývať na celú chrbticu, keďže mávam často pálivú/pichavú bolesť hrudnej a krčnej chrbtice.Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:43)

Porucha chrbtice na akomkoľvek mieste ovplyvňuje postavenie celej chrbtice, ba ešte viac – funkciu celého pohybového aparátu. Preto by sa liečba nemala zameriavať len na lokálne postihnutie, ale rehabilitovať by sa mal celý pohybový systém, najmä celá chrbtica. Nevyhnutnou súčasťou rehabilitácie by mal byť nácvik správnych pohybových stereotypov.

> reagovať

Alex  |  19. 9. 2019 (14:05)

Dobrý deň prajem. Mam vyvrtnuty krčný stavec po napadnutí. K tomu mam aj skoliozu. Mávam závrate, zahmleny pohľad, mravencenie v prstoch, pichanie akoby do srdca a zvýšený tep len tak z ničoho nič. Taktiež mávam bolesti od krku až do hlavy. Môže to byť všetko z chrbtice?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:38)

Môže. Musíte byť vyšetrený neurológom a odborne rehabilitovaný.

> reagovať

Beáta   |  19. 9. 2019 (11:16)

Dobrý deň, čo znamená prosím v bočnej projekcii kydotické postavenie s max. C5/6. V AP projekcii dextroflexia. Dakujem t

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:34)

Je to porucha zakrivenia chrbtice – normálne by krčná chrbtica mala byť prehnutá dopredu, pri kyfóze je prehnutá dozadu, pri pohľade zozadu je vybočená doprava.

Beáta   |  25. 9. 2019 (10:55)

Dakujem pekne, chcem sa ešte spýtať, ako sa to dá liečiť? rehabilitaciami alebo cvikmi na chrbticu?

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:47)

Len rehabilitáciou, ktorá má dve časti: pre pacienta pasívnu – použitie rôznych RHB techník ovplyvňujúcich postavenie a napätie svalstva okolo celej chrbtice a pre pacienta aktívnu. Tá spočíva v nácviku správnych cvikov na celú chrbticu, ktoré treba potom vykonávať denne a dlhodobo a nácviku tzv. správnych pohybových stereotypov (ako sa správne hýbať, pracovať, sedieť...) Tie treba zvládnuť a zaradiť do každodennej činnosti. Nakoniec je potrebné odstrániť aj tie faktory, ktoré k takýmto zmenám na krčnej chrbtici viedli. Väčšinou je to statické alebo dynamické preťaženie – vypátrať tieto príčiny by Vám tiež mali pomôcť na rehabilitácii.

> reagovať

Helena123  |  19. 9. 2019 (10:54)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, aký liek by sa dal zameniť/ nahradiť za liek \\\"Doreta\\\". Tento liek veľmi zaťažuje žalúdok, aj napriek tomu že užívam Nolpazu. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:31)

Výmenu lieku Vám odporučiť nemôžem, bolo by to nezodpovedné. Liek vymeniť Vám môže len ten lekár, ktorý Vám ho z nejakého dôvodu predpísal. Preto o výmenu lieku musíte požiadať svojich lekárov.

> reagovať

Simona  |  18. 9. 2019 (20:40)

Zdravim vas. Uz od februara mam tazkosti s pocitom zavratu. Mam to kazdy den,cely den. Pocitujem pocit neistoty v nohach a v chodzi. Som ako opita. Huci mi v usiach,mam akoby tlak v hlave. Vysetrenia mr,vemp,ocne,usne,krv,vsetko v poriadku. Beriem betahistin,cinarizin.nepomaha. co mi tento stav moze sposobovat?dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:28)

Príčin závratov je mimoriadne veľa – od jednoduchej poruchy postavenia krčnej chrbtice, dokázateľnej na MRI vyšetrení, až po psychicky podmienené závraty. Preto sa bez osobného dôkladného vyšetrenia nemožno k pôvodu závratov vyjadriť. K liečbe nevyhnutne patrí správna rehabilitácia, najmä tréning znovu-nadobudnutia rovnováhy. Závratom sa odborne venujú v Komárne, NeuroORL oddelenie, kontakt nájdete cez internet, skúste sa obrátiť na nich.

Simona  |  28. 9. 2019 (12:19)

Dakujem za odpoved. Do Komarna chodim uz 3mesiace asi,pani doktorka povedala,ze je to len o nastaveni spravnych liekov. Lebo zeam velmi malu diagnozu,a prenu je o to tazsie stanovit mi liecbu. Beruem Betahistin 2-0-2 a cinarizin 1 vecer 75mg.zatial vsak bez zmeny . Stale pocit nerovnovahy,zavratu,hucanie v usiach.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:46)

Bez osobného vyšetrenia Vám môžem len veľmi orientačne napísať, kam by sa na základe popísaných príznakov a možných príčin pri negativite urobených vyšetrení mohla liečba uberať. U nás máme veľmi dobré skúsenosti s infúziami, ktoré obsahujú tzv. nootropné látky, počas infúzie dávame pacientom aj inhalovať kyslík, výsledky sú dobré. Pokiaľ treba ovplyvniť aj tzv. cervikokraniálny prechod (miesto napojenia sa krčnej chrbtice na lebku, ktoré býva často zablokované), robíme obstreky v oblasti záhlavia – sú bezpečné, pre pacienta nenáročné a veľmi účinné. Pokiaľ by ste si našli v mieste bydliska niekoho, kto by Vám vedel podať takéto infúzie na základe odporučenia neurológa, treba k nám prísť na vyšetrenie a návrh liečby, ostatné potom môžete absolvovať v mieste bydliska.

> reagovať

Kristína  |  18. 9. 2019 (15:40)

D. deň,pán dc.Diagnostikovali mi Whiplash syndróm-takmer denne bojujem so závratom,nauzeou,derealizáciou,pocitom nestability,obraz neviem spr.Beriem tebokan 120 1-1 a cavinton 1-1,avšak stále cítim že moja hlava je \\\"divná\\\",Ťažko viem opísať tie stavy.Prosím,dalo by sa s tým niečo robiť,ak by som prišla do Vašej ordin.?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:23)

Musíte prísť na osobné vyšetrenie – objednajte sa na prvé neurologické vyšetrenie k MUDr. Mackovej, neurológ. Prineste si všetky doteraz robené vyšetrenia. Podľa výsledkov aj osobného vyšetrenia, aj výsledkov pomocných vyšetrení (možno nejaké nové bude treba ešte urobiť) sa určia možnosti liečby, ktoré už potenciálne sú širšie, než Vami popísaná liečba.

> reagovať

janka  |  18. 9. 2019 (14:21)

dobry den na MAGNETICKEJ REZOANNCIE MOZGU MI AKO ZAVER NAPISALI PERZISTUJUCI FETALNY ODSTUP ACP l.sin prosim co to znamena??casto mi trpne lava strana hlavy

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:19)

Popísaná je určitý variant priebehu vnútro lebkových tepien, ktorý by nemal mať klinický význam. Tŕpnutie hlavy s tým nemá nič spoločné. Pochádza pravdepodobne od krčnej chrbtice, alebo je podráždený tzv. záhlavový nerv, ktorý sa nachádza na oboch stranách záhlavia pod kožou hlavy.

> reagovať

Simona  |  18. 9. 2019 (12:49)

Dobrý deň, trápia ma závraty na RTG mi zistili veľmi rovnú krčnú chrbticu,na MRI mozgu mi zistili, že mám kratšiu lebku, a tým ze mam rovnú krčnú chrbticu mi pri hlbokých predklonoch a zaklonoch môže miecha pritlačiť na mozog, chcem sa spýtať čo mi to môže spôsobiť?? Neurochirurg sa vyjadril že by to určite neoperoval

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:14)

Popisujete pravdepodobne stav, ktorý sa odborne nazýva Bazilárna impresia. Je to vrodený stav. Väčšina diagnostikovaných stavov je menej závažných, v liečbe sa vyžaduje prevencia preťaženia chrbtice, správna a odborne vedená rehabilitácia krčnej chrbtice, v prípade potreby lieky, ktoré zlepšujú prekrvenie a výživu buniek (predpisuje neurológ).

Simona  |  25. 9. 2019 (10:16)

Ďakujem pekne, mňa s tým veľmi vydesili hneď neurochirurg a nikto, mi to nepovedal takto, momentálne užívam Betahistin 24mg, ale necítim sa stále dobre, najhoršie sú tie zavraty, ďakujem pekne ešte raz.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:48)

Pokiaľ sa ambulantnou liečbou tento stav nezlepší, žiadajte sa na hospitalizáciu. Intenzívna infúzna liečba a kvalitná cielená rehabilitácia môžu ukončiť negatívnu fázu ochorenia a pomôcť ho skompenzovať.

> reagovať

Tomas  |  18. 9. 2019 (10:54)

Dobry den, moze tato DG sposobovat tinnitus? Dakujem. Osteochondrozis intervert. C5 C6 so staticko dynamickym blokom a viaznutim dorzalnej flexie s CBS. Kalcifikacne premostenie sulcis a.vertrebalis atlantis ako podklad atlantookcipitalnej insuficienxie a CCS.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:10)

Môže. Ale ani tento nález na krčnej chrbtici nevylučuje potrebu kompletného ORL vyšetrenia a tiež sonografického vyšetrenia mozgových ciev.

> reagovať

janka  |  13. 9. 2019 (15:04)

prosim co znamena perzistujuci fetalny odpsutp ACP NA MRI MOZGU

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:56)

Popíšte celý nález – len na základe tejto časti vyšetrenia Vám neviem odpovedať.

> reagovať

Kika  |  12. 9. 2019 (9:15)

Dobrý deň. Mám bolesti ľavej dolnej konč.vystrelujúca do kolena a malička na dolnej končatine.Bolesti sa stupňujú v kľude v noci.Na MR som mala v roku 2008 popísané L3,L4,L5 sú doľava vyrotované pri sinistrolioze,L5/S1 je centrálna protrúzia medzistavc.platnicky s kontaktom na vent.okraj dur.vaku kont. na nerv.kor.S1

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:51)

Nepoložili ste mi žiadnu otázku, len ste popísali MRI nález a svoje ťažkosti. Neviem preto, na čo mám reagovať, čo Vás zaujíma, špecifikujte, prosím, potom Vám odpoviem.

> reagovať

Fifo  |  12. 9. 2019 (0:44)

Pozdravujem. Chcem sa opýtať, či slabšie pálenie v oblasti krku a trochu na hrudi môže spôsobovať chrbtica? Dnes sa mi ti stalo 2x. :( bojím sa. Taká divný a nepríjemný pocit. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:50)

Teoreticky môže, ale môže to byť (ak bol prítomný sprievodný strach, a „čudný“ pocit) aj telesný príznak úzkosti. Ak sa to bude opakovať, odporúčam návštevu obvodného lekára, ktorý rozlíši, kde je pôvod ťažkostí a zorganizuje potrebnú liečbu.

> reagovať

Gabriela   |  11. 9. 2019 (13:23)

Dobry den, prosim vas na rtg mi vysiel nalez chondrosis intervertebralis c3-4, 5-6 da sa to liecit, popripade ake su postupy liecby, resp. Co mi moze pomoct.. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:49)

sú to degenerované, „vysušené“ platničky, pôvod takýchto zmien spočíva v 90% v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou ako celkom. V poslednom čase to je najmä sedavý spôsob života a práca pri počítači. Liečba spočíva v medikamentóznej liečbe príznakov (bolesti atď.), ktorú by mal organizovať lekár, aj obvodný. Podstatou liečby je však správna rehabilitácia zameraná na obnovu celej chrbtice, posilnenie tzv. hlbokého stabilizačného systému (systému oporného svalstva chrbtice) a zvládnutie správnych pohybových stereotypov. Pri sedavom spôsobe života sa treba sústrediť najmä na správny spôsob sedenia, poprípade využívať princípy tzv. dynamického sedu a správneho spôsobu práce pri počítači. Veľa rád z tejto oblasti nájdete aj na našich stránkach, dlhodobo viesť by Vás však mal odborný rehabilitačný pracovník. Po nácviku systému rehabilitačných cvikov na chrbticu a správnych pohybových stereotypov ich musíte zaviesť do každodennej praxe a používať už trvalo. Pre dospelého človeka je to neobyčajne náročný proces, pretože vyžaduje prebudovanie už zažitých stereotypov. Ale dá sa to, ak sú vôľa a motivácia dostatočné.

> reagovať

Klarisa  |  11. 9. 2019 (12:40)

Pekný deň, sú lieky, ktoré by vedeli promptne potlačiť prejavy pri vestibulárnom syndrome - vertigo, nauzeu, pri súčasnej HIT, aby nebolo treba zostať pár dní doma z práce a liečiť sa len pokojom, prípadne len podávaním ginka? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:47)

Pokiaľ máte na mysli akútny syndróm, Menierovu chorobu, tak lieky na jej zastavenie, potlačenie akútne vzniknutých príznakov, neexistujú. Máme len lieky, ktoré zmierňujú priebeh a príznaky, s ktorými máte pravdepodobne už skúsenosti. Vestibulárny syndróm s chronickým priebehom vyžaduje starostlivosť ORL špecialistu a neurológa, podľa jeho prejavov aj špeciálnej rehabilitácie. Ale znovu – lieky na okamžité prerušenie, potlačenie ochorenia nemáme.

> reagovať

Kristina  |  11. 9. 2019 (11:57)

Dobry den, uz dlhodobo mam bolesti hrudnej chrbtice a pocity tlaku.mam problemy so zaludkom a s travenim. Ked zatlacim na bolave miesta na chrbte, zacne ma boliet aj brucho. Moze tam byt nejake prepojenie? Uz som bola aj na gastre, mozem tieto problemy mat aj z chrbtice? Bolia hlboke svaly a vazy, zaludok, creva. dakuj

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:45)

Existuje prepojenie medzi chrbticou a vnútornými orgánmi, takže chorobné príznaky zo strany vnútorných orgánov môže teoreticky vyvolávať aj porucha alebo poruchy v oblasti chrbtice. Pri určovaní tejto diagnózy sa postupuje tak, že najskôr je potrebné vyšetriť stav vnútorných orgánov. Ak sa v nich nájdu chorobné zmeny, pôvod ťažkostí v chrbtici sa vylučuje. Chrbtica môže ale reflexne pôsobiť ako spúšťač týchto problémov. V každom prípade preto sa musí aj chrbtica dôsledne vyšetriť a jej zmeny liečiť.

Kristina  |  18. 9. 2019 (13:36)

Dakujem za odpoved, chrbticu som si este nedala vysetrit. Co mi odporucate na zistenie presneho stavu mojej chrbtice? Resp ci moje bolesti brucha su vyvolavane chrbticou? MRI alebo staci aj rontgen? Mam vsetky vysetrenia, USG, krv, crp, gastro, vsetko ok.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:04)

O rozsahu a náročnosti vykonaných vyšetrení musí rozhodnúť odborný lekár, ktorého musíte najskôr navštíviť. V tomto prípade by to mal byť skôr neurológ (do úvahy prichádza ešte ortopéd a rehabilitačný lekár). Treba vedieť, že problém s chrbticou neodhalí vždy len náročné MRI vyšetrenie, ktoré ukáže stavce, platničky a nervy. MRI vyšetrenie ukáže už vzniknuté degeneratívne zmeny ťažšieho stupňa, ktoré na chrbtici vznikali dlhší čas. Príčinu ich vzniku MRI neodhalí a práve nájdenie tejto príčiny je rozhodujúce pre správnu liečbu. Príčina väčšiny ťažkostí súvisiacich s chrbticou je v nesprávnom zaťažovaní a zanedbávaní pohybového aparátu, ktoré sa prejaví ako ochabnutie svalstva, rôzne bloky, nesprávne držanie tela atď. Práve toto všetko musí lekár osobne vyšetriť a u väčšiny pacientov práve na základe tohto osobného vyšetrenia vieme diagnózu stanoviť. Preto – cestou obvodného lekára požiadajte o odborné vyšetrenie.

> reagovať

juchaj  |  6. 9. 2019 (12:54)

pocit akoby nestability pri bicyklovaní, stuhnutý ľavý trapéz, pri dlhšom sedení akoby marenie pred očami, bolesť chrbta v oblasti prechodu th a c. neurologicky obj. v poriadku, rtg chrbtice takisto. obtiaže nepoľavujú. neviem čo s tým.

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:47)

Pri vyšetrení neurológa sa nenašlo ochorenie nervového systému, ktoré by vysvetlilo Vaše ťažkosti (čo je výborné) a nenašla sa žiadna porucha chrbtice. Predpokladám, že ste mali urobené RTG krčnej chrbtice. Príčina Vašich ťažkostí však niekde sídli a je možné, že sa nachádza v iných častiach pohybového aparátu. Pohybový aparát vždy tvorí jeden funkčný celok. Funkčný celok – to pre prax znamená, že porucha v akejkoľvek jeho časti ovplyvní aj ostatné časti pohybového aparátu. Vo Vašom prípade treba hľadať poruchu už v oblasti dolných končatín – častá a často prehliadnutá býva napríklad nerovnaká dĺžka dolných končatín, blokády v oblasti drobných kĺbov nohy, v členkoch, kolenách, bedrových kĺboch. Môžete mať nesprávny mechanizmus chôdze, nesprávne stojíte, nesprávne sedíte – najmä za počítačom či pred televízorom... (Všetko sú to tzv. pohybové stereotypy, ktoré má väčšina dospelých ľudí katastrofálne.) Môžete mať aj nesprávne postavenie chrbtice v driekovo-krížovej a hrudnej časti. Všetky možnosti, ktoré sa tu vymenovali ( a v skutočnosti je ich podstatne viac) môžu vyvolávať funkčné zmeny v oblasti krčnej chrbtice (prejavia sa v bežnom živote, pri vyšetrení nemusia byť viditeľné) a tie funkčné zmeny, odchýlky od normy, môžu mať aj také príznaky, aké popisujete. Celkovo predstavujú adaptačnú zmenu na poruchu pohybového aparátu, ktorá sa vyskytuje inde. A ako z toho von? Najvhodnejšie by bolo vyšetrenie rehabilitačným lekárom, ktorý je špecializovaný na to, aby akékoľvek zmeny pohybového aparátu našiel a manažoval pacienta tak, aby sa dali odstrániť. O radu môžete požiadať aj skúseného fyzioterapeuta. Náprava sa vždy vykonáva (po nevyhnutných RHB technikách) dlhodobým trpezlivým každodenným cvičením vhodného systému RHB cvikov, ktoré korigujú nájdenú poruchu. Treba vedieť, že každá porucha chrbtice sa vyvíja veľmi dlho, aj roky, nemôžeme očakávať, že ju odstránime ľahko a za krátky čas.

zuzanna  |  11. 9. 2019 (10:52)

dobry den.chcem sa spytat,ci sa daju uplne odstranit osteofyty a zuzeny spinalny kanal.

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:34)

Zúžený spinálny kanál nevieme nijako ovplyvniť konzervatívnou liečbou. Ťažké formy sa operujú. Ale rehabilitácia chrbtice a náprava jej postavenia a iných zmien vyvolaných zlým zaobchádzaním môžu aj následky zúženého spinálneho kanála skompenzovať až do pocitu zdravia. Vyžaduje to len trpezlivú prácu na sebe pod odborným vedením rehabilitácie. Osteofyty tiež nevieme konzervatívnou liečbou nijako odstrániť. Treba však napísať, že klinicky vadia (spôsobujú ťažkosti) len tie osteofyty, ktoré svojou lokalizáciou poškodzujú nervy, alebo miechu. To je relatívne zriedkavé a takéto osteofyty sa operačne odstraňujú.

> reagovať

Vana  |  6. 9. 2019 (12:00)

Výsledok MR- LS chrbtice. Dorzálna prominencia v L 4/5. IVZ-mierna spondylartroza L3-S1 akceptovaná v L4/5 s osteoproduktívnymi zmenami,kontaktom a deviáciou priebehu L4 l.sin. foraminálne Epidurálna lipomatóza LS prechodu. Prosím o vysvetlenie,mám bolesti pri chôdzi po 3-4 hodinách,čo z toho tie bolesti robia

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:37)

Je mi ľúto, ale nálezy MRI nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Nález na chrbtici podmieňuje, zapríčiňuje bolesti nôh pri chôdzi. Chrbticu bude treba dôsledne liečiť, liečbu by mal viesť neurológ v spolupráci s lekárom RHB.

> reagovať

Ivevyl  |  6. 9. 2019 (10:48)

Dobrý.,52r.,sedave zamestn. rekreac.aktivne sportujem. MR- C chrbt.unkartroza a porucha statodynamiky C3-7,diskovertebrálne impresie DV a relatívna spinálna stenóza akcentované v C6/7 paramedialne vpravo deviácia odstupuC8 dx.Pokročilá osteogénna FS C6/7 vľavo pri unkartróze,mierneho stupňa viacetážovo vpravo.Čo s tým?

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:28)

MRI nález popisuje stredne ťažké degeneratívne zmeny na krčnej chrbtici, ktoré môžu vyvolávať silné aj chronické bolesti. V liečbe sa používajú vhodné lieky, ktoré podľa Vášho stavu, veku atď. musí predpísať neurológ. Po stíšení bolestí by mal pacient absolvovať kompletné RHB vyšetrenie, Jeho cieľom je zistiť príčinu poruchy chrbtice (zlé pohybové stereotypy, preťažovanie, alebo nedostatok pohybu, iné...), na základe ktorej sa postaví rehabilitačný plán. Jeho podstatnou súčasťou by mal byť systém vhodných cvičení na celú chrbticu, ktoré by ste mali cvičiť denne, dlhodobo. Ďalší postup liečby sa bude riadiť úspechom tejto liečby a reakciou Vášho tela. To sa dopredu predpovedať nedá.

> reagovať

Ivanka  |  6. 9. 2019 (8:01)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať mam osteoporózu teraz mam bolesti hrudný kôš až aj nádych boli vyzerá to asi na kompresiu stavca mohlo to spôsobiť masážne kreslo? Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:22)

Mohlo, pravdepodobne je to nejaká blokáda v oblasti hrudnej chrbtice, choďte s tým na vyšetrenie na rehabilitáciu. Pošle Vás tam aj obvodný lekár.

> reagovať

1 2 3 4 ... 329

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.