24. 4. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

11:44

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

2. 5. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 4. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 4. 2019 (10:00 - 11:00)


jankamilan2  |  11. 4. 2019 (15:46)

Dobrý deň.Asi pred týždňom som začala mať bolesti na vnútornej strane stehna a sťažené dvíhanie ľavej nohy Max 20cm v ľahu v noci sa budim nato že mi z hrudného koša vystreluje bolesť do prstov na nohe,som v 9 mesiaci tehotenstva. Mohlo by to mať spojitosť s chrbticou alebo je to len zatlačenim babetka na nerv? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:39)

je to pravdepodobne zmena v postavení chrbtice, čo je v tehotenstve normálne. U Vás ale pritom došlo pravdepodobne k blokáde tzv. sakroiliakálnych kĺbov, možno k nejakej blokáde aj v oblasti hrudníka. Nerv to nie je. Mali by ste absolvovať rehabilitáciu, tam by Vám mohli pomôcť, nechajte si aj predpísať tehotenský bedrový pás, ktorý preťaženú chrbticu podoprie. Inak – na internete sú cviky, ako si človek sám môže skúsiť tento kĺb odblokovať a ktoré treba denne cvičiť – môžete skúsiť aj to a ak nepomôžu, choďte na RHB.

> reagovať

tami  |  11. 4. 2019 (10:23)

dobrý deň..mám problém s krčnou chrbticou ale neviem konkrétne čo lebo mi nerobili žiadne RTG,CT či MR..Doporučil mi neurolog rehabilitácie čo mi pomohlo na chvílu..Mám závrate,zhoršené videnie,stŕpnutú pravú končatinu a zabúdam...je možné aby som to mala z toho..Užívam Dorsiflex+ Aflamil..dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:38)

bez dlhodobého každodenného cvičenia sa žiadna chrbtica vyliečiť nedá. Preto treba začať cvičiť. Všetky popísané stavy s krčnou chrbticou súvisieť môžu. Neodporúčam Vám dlhšie užívať Dorziflex, pri dlhšom užívaní uvoľní svalstvo tak, že chrbtica môže stratiť oporu a stav sa zhorší – čo sa u Vás pravdepodobne aj deje. Naštudujte si aj správne pohybové stereotypy (internet) a uveďte ich do každodennej praxe - práve ich zanedbávanie je najčastejšou príčinou recidív ochorenia chrbtice.

> reagovať

Lucy  |  10. 4. 2019 (22:00)

Dobry den.Uz asi mesiac trpim tlakom a bolestou v ohryzku a pod ohryzkom krku.Prekonala som zapal priedusiek 3 tyzdne ma preliecovali antibiot.a az pocas liecby antib.mi zacali tie problemy.Podla Orl som v poriadku a stitna zlaza je ok.Len mna uz dlhsiu dobu boli krcna a hrudna chrbtica.Moze to byt aj z toho ta bolest?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:37)

môže, mali by ste absolvovať RHB chrbtice, naučiť sa uvoľňovacie cviky na krčnú chrbticu a denne ich cvičiť.

> reagovať

JohnyHaa  |  10. 4. 2019 (21:35)

MRI:Bulging disk v segmentoch L1-L5 s kontaktom na duralny vak.Naznacena az mierna stenoza neuroforamen L3-S1 pri artroze,s vytesnenim periradikularneho tukoveho tkaniva,bez utlaku na odstupujuce korene.Bolest v krizoch a lavej nohe.Chalan,22rokov.Co robit aby sa to zlepsilo?Bol som u neur.,ale chcem aj vas nazor. Ďak.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:37)

Musíte podstúpiť kompletnú liečbu: požiadať neurológa o vhodné lieky, sám si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Stav by sa mal rehabilitovať, okrem rôznych procedúr by Vás mali naučiť j vhodne cvičiť a dýchať a správne pohybové stereotypy. Cvičiť potom by ste mali už denne a trvalo. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Ak to všetko nepomôže, treba s vašim neurológom zvážiť liečbu ozónom, obstrekmi (PTR), operáciou.

> reagovať

Lukáš  |  10. 4. 2019 (21:25)

Dobry den, mam vysunutu platnicku medzi L5/S1 bol som na 2obstrekoch,1.10/18 a 2.02/19.Hram profes.vodne polo,trenujem6xdo tyzdna+rehab.Uzivam protizapalove lieky.Stale pocitujem bolest v oblasti krizov a lavej strany zadku.Po obstrekoch sa citim chvilu lepsie.Co si myslite o dalsom obstreku alebo co by ste poradili?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:36)

je možné, že vodné pólo budete musieť dočasne ukončiť a intenzívne sa začať venovať rehabilitácii chrbtice. Najzodpovednejšie by Vám vedel poradiť skúsený športový lekár, alebo rehabilitačný lekár.

> reagovať

zita   |  10. 4. 2019 (18:33)

dobry den mam bolesti kostrce skor take palenie neviem sediet ani lezat na chrbte pred4 rokmi som spadla z vysky na zadok moze mat to suvist

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:36)

môže, treba si dať kostrč vyšetriť ortopédom.

> reagovať

Nelly  |  10. 4. 2019 (15:37)

Dobry den mam celodenne zavraty, tapavu chodzu, nemoznost ustat ani chviilu padam dopredu, nevolnost az na vracanie , pichanie na hrudi, pri pravom rebre hore, zhorsene dychanie, nadychy. Nepotvrdenu tetaniu , lardozodu a blok kecnej chrbtice. Aka je vhodna liecba? rehabilitacie pomozu ci nieco pridat lieky, obstreky?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:36)

ak ste boli neurologicky vyšetrená a neurológ nenašiel u Vás žiadne poškodenie, dáva Vám vhodné lieky , ale trvalé zlepšenie neprichádza, platí pre Vás toto: mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil. Sama si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Alternatívnou cestou by bolo nájsť si fyzioterapeuta, ktorý Vás naučí správne cvičiť, dýchať a pohybové stereotypy, ale aj potom platí – ostatné je na Vás, či budete na sebe pracovať, alebo nie.

> reagovať

Martina  |  10. 4. 2019 (10:02)

Dobrý deň , už 2 roky sa mi neustále vracia ten istý problém aj po napravani , užívaní liekov na uvoľnenie a cvičení. Blokáda krčnej a blok v oblasti hrudnej chrbtice. Mám miernu skoliozu. Momentálne trpim častými zavratmi. Aký je váš názor? Myslite si že je potrebné navštíviť neurológa?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:35)

pravdaže a mali ste to urobiť už dávno. Naprávanie ukončite, opakované naprávanie môže stav výrazne zhoršiť. Okrem každodenného cvičenia treba dokonale zvládnuť a dodržiavať správne pohybové stereotypy – práve ich zanedbávanie je najčastejšou príčinou recidív bolestí chrbtice.

> reagovať

Bozidara  |  10. 4. 2019 (7:53)

Dobry den,mam problemy s chrbticou,hermie disku,vysunute platnicky a co ma najviac trapi citim slabost v rukach az natolko ze uz neudrzim v ruke ani kilo muky. Dlhsiu dobu si uz ani nesadnem lebo sa sama nezodvihnem. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:35)

potrebujete PN a kompletnú liečbu: musíte požiadať neurológa o vhodné lieky, možno aj typu Lyrika, sama si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Stav by sa mal rehabilitovať, okrem rôznych procedúr by Vás mali naučiť j vhodne cvičiť a správne pohybové stereotypy. Cvičiť potom by ste potom mali už denne a trvalo. Mali by ste absolvovať aj kúpeľnú liečbu. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Ak to všetko nepomôže, treba s vašim neurológom zvážiť liečbu ozónom, obstrekmi (PTR), operáciou.

> reagovať

Jana  |  10. 4. 2019 (7:00)

Dobry den...v poslednom case som v strese z choho sa mi vytvorili spazmy v okoli krcnej chrbtice.Teraz sa mi vsak objavilo hučanie v hlave.Nemozem ani zaspat.Neviete prosim co pomoze a ci to moze sposobyt krcna chrbtica?som zufala.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:34)

môže to spôsobovať krčná chrbtica, ktorú by bolo treba rehabilitovať, na noc by bolo vhodné vyššie si uložiť pod hlavou. Od obvodného lekára si vypýtajte sedatíva a liek na spanie, mali by ste absolvovať aj kúpeľnú liečbu.

> reagovať

IVETA L.  |  10. 4. 2019 (0:04)

Dobrý deň.Chcem sa opýtať na váš názor čo by sa dalo robiť pri dg.Mám na chrbtici nejaké výrastky a zrastené stavce,ak som dobre pochopila lekára.Jeho správa:TH,LS ASD gr.mierna akcent.Th kyohosy.,LS i.v.priestory L2/3.3/4 redukované.SD osteoporóza skeletu.Lekár mi povedal,že stav je nemenný tak čo ďalej?Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:34)

stav je nemenný z hľadiska stupňa degeneratívnych zmien, ale veľmi menný z hľadiska ich funkčných následkov. Naviac – máte tam zistenú osteoporózu, ktorú už v súčasnosti vieme liečiť a je povinnosťou lekára, aby Vás na takúto liečbu poslal. Na tom musíte trvať, je to vážna vec. Nosným prvkom liečby je rehabilitácia a potom následné každodenné, najlepšie už trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba vysadiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Každodenné cvičenie je prevenciou aj liečbou ochorenia chrbtice zároveň. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym prístupom, držím Vám palce. Pri správnej liečbe sa môžete dostať do vynikajúceho stavu, takmer bez závislosti na veku a stupni degeneratívnych zmien. Verte si. Pôjde to všetko veľmi pomaly, ale pôjde.

> reagovať

Naty  |  9. 4. 2019 (22:35)

Dobry06.18 som pri brzdeni v MHDpadla.Rtg bol negativ.Nemohla som sa postavit otocit aj tak ma poslali prec.V tych dnoch 3x ma poslali domov ked som hladala pomoc.Ked sa mi podarilo na nohy,sukromnej nemocnice zistili zlomeniny vybezkov L3 L4.Az teraz robili Mri hlavy zistili meningeom a C4 C5 myelopathiu.Ma to suvis?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:33)

Meningeom určite nemá súvis s úrazom, myelopathia môže mať – ak počas úrazu bola atakovaná krčná chrbtica takým spôsobom, že až poškodila miechu.

> reagovať

July  |  9. 4. 2019 (22:29)

DObry den chcem sa spytat moze mu spazmus a lardoza spobovat problem s rovnovahou stale zavraty , pocit niekedy na vracanie az napinanie a pri chodzii bodnutie s potrebou nadychnut sa? Aka liecba by bola vhodna? Chodim neurologovi, doporucene len rehabilitacie. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:33)

nepriamo môže vyvolať problémy, ktoré popisujete. Treba pochopiť, že porucha chrbtice na akomkoľvek mieste spôsobuje zmeny na celej chrbtici, teda aj v mieste krčnej chrbtice a jej spojenia s lebkou, odkiaľ môžu popísané ťažkosti pochádzať. Rehabilitácia celej chrbtice je najvhodnejší postup. Mali by Vás tam naučiť správne cvičiť a správne pohybové stereotypy – cvičiť by ste mali dlhodobo denne, aby sa chrbtica vrátila do normálu. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1 na 3 mesiace.

> reagovať

Filip  |  9. 4. 2019 (21:12)

Dobrý deň, asi pred dvoma týždňami som padol na lyžiach tak že som šiel do kotrmelca. Potom ma bolel 2 dni vzadu krk ale potom to prešlo. Týždeň potom ma začala bolieť horná časť chrbta pri rýchlej chôdzi alebo pri behu. Nie je to ani bolesť len skôr taký nepríjemný pocit alebo tlak. Viete čo by to mohlo byť? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:32)

nejaká porucha v postavení chrbtice, spamus svalu, natiahnutie šľachy.., príčin je mnoho. Pokiaľ behávate, čo chrbticu dosť zaťažuje, odporúčam vyšetrenie na rehabilitácii, aby sa nejaká porucha neprehliadla a nezafixovala.

> reagovať

Modrooka Baska  |  9. 4. 2019 (20:55)

Susp.lezia miechy v urovni c3/c4 ventralne.mierna deformácia ventralnej kontury miechy v urovni c4/c5 a c5/c6. C3/c4 a c4/c5 mierne bulgingy iv.diskov. v c5/c6 vpravo paramedialne protruzia iv.disku.kyfoticky zvrat C chrbtice.Zmena postavenia c chrbtice  s kyfotickym zvratom svrcholom  v c4/c5 protruzia disku c5/c6 6mm

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:32)

Nepoložili ste mi žiadnu otázku. A je mi ľúto, ale na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne.

> reagovať

Miska  |  9. 4. 2019 (20:52)

Dobry den Pan doktor prosim vas mam problem uz vyse 1.5r.chodit po doktoroch som prestala lebo nikdo nic nerieši mam problem s krcnou chrbticov bolest vystreluje do ruky.nohy na pravej strane ,bolia ma lopatky, plecia, s vonkajšej strany ruk citim akoby ma pychali jemne studené ihlicky,a boli ma aj zahlavie, prosimCoTo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:31)

popisujete ťažkosti, ktoré môžu byť vyvolané chrbticou a môže k nim prispievať aj zlý psychický stav. Okrem toho, že by ste sa mali vyžiadať na kúpeľnú liečbu, mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil.

> reagovať

VIERA  |  9. 4. 2019 (17:04)

Dobry den. Ja by som sa chcela opytat, aj ked asi to bude tazke takto \\\" na slepo\\\", - otazku. Mamina, ktora uz ma uctyhodnych 86 rokov, sa casto stazuje na to, ze ma tazku hlavu. Nevie to inac popisat. Pocas zivota ju hlava malokedy bolela, aj teraz je tomu tak. V predchadzajucich obdobiach, mala opakovane zavrate, ale

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:31)

u starších ľudí bývajú takéto problémy pri ochoreniach krčnej chrbtice, ktorá býva už v tomto veku pravidlom (degeneratívne zmeny) a tiež zo zníženého prekrvenia mozgu. Odporúčam , aby mama nosila krčný golier – počas dňa, kedy bude stáť, chodiť. V sede a ľahu ho treba dať dolu, v noci by mala mať ustlané pohodlne, ale vyššie pod hlavou. Krčná chrbtica by aj v noci mala mať vhodnú oporu – skúsiť mamu naučiť spať v tzv. polohovacom límci – poradia Vám v ortopedických pomôckach. Pokiaľ by v noci znášala krčný golier, tiež v ňom môže spať. Hlavne závraty sa môžu takýmto spôsobom zlepšiť. Prekrvenie mozgu bez vedľajších účinkov by mohol zlepšiť liek Tebokan 120 mg 1-1-0. Je to čisté Ginko Biloba, ale jeho efekt sa nedá porovnať s potravinovými doplnkami, ktoré dostať na voľno v lekárni. Dávka je vyššia, ale pre vek matky adekvátna, netreba sa jej báť. Liek môže predpísať obvodný lekár. Bolo by dobré užívať ho trvalo, zlepšenie môže prísť hneď, alebo až po 1-3 mesiacoch, preto treba byť trpezlivým. Liek neuhrádza poisťovňa. Nesmie sa bra´t na noc, pôsobí povzbudzujúco, narušil by spánok. Liečbu môžete doplniť s Milgamma N 1-0-1 - maximálne 5 mesiacov. Držím palce.

> reagovať

Ján P. UK  |  9. 4. 2019 (16:48)

Som 7 mesiacov po operácii hrudnej chrbtice (vybratá platnička a upevnený kovový implantát), cítim intenzívne stŕpnutie tela od chodidiel po solar plexus. Ráno pri vstávaní bolesť chrbta (cca 20 cm pás v driekovej oblasti), Prosím o radu: ako sa zbaviť stŕpnutia tela a bolesti chrbta? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:30)

musíte požiadať neurológa o vhodné lieky typu Lyrika, sám si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Stav by sa mal opatrne aj rehabilitovať, aby sa narušenie statiky a dynamiky chrbtice postupne správne skompenzovalo a nenastali problémy v nižších a vyšších úsekoch okolo operovaného miesta. Cvičiť potom by ste potom mali už denne a trvalo.

> reagovať

milan  |  9. 4. 2019 (13:11)

Dobrý den.Pomáhá milgamma N u hernie disku.Děkuji.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:30)

áno.

> reagovať

Miroslava  |  9. 4. 2019 (12:25)

dopl. otazka ked dlhšie sedim tak mi trpnu nohy a nemôžem hlšie stáť..a teraz ma veľmi začalo bolieť koleno môže to byť z driekovej chrbtice...? dakujem.. EMG testy mam negat, dakujem..

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:30)

môže, aj keď bol EMG test negatívny, ale nemusí, bolo by treba vyšetriť aj krv, či nie je prítomná porucha vnútorného prostredia, ktorá môže takýto príznak vyvolať. Sama si nasaďte na mesiac Milgamma N a magnerot 500 3x1 – tŕpnutie sa môže zmierniť. Chrbticu musíte rehabilitovať a denne cvičiť.

> reagovať

JanaM  |  9. 4. 2019 (11:34)

Dobrý deň, mam S-ovitu skoliozu C-Th chrbtice vyrazneho stupna, napriamenu krcnu lordozu, miernu plosnu centralnu protruziu medzistavcovej platnicky C5-6, otazka znie, ci mozu popisane tazkosti sposobovat zavraty a neustale pocity tlaku do hlavy a ci mi nato pomoze cvicenie SM systém? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:29)

áno, popísané stavy spolu súvisia. Každodenným cvičením ich možno odstrániť, treba však byť trpezlivým, výsledky sa dostavujú pomaly, postupne. Cvičiť treba denne, trvalo.

> reagovať

Dominika  |  9. 4. 2019 (10:27)

Dobrý deň, mám taký problém. Od februára mám zamestnanie kde stojím, predtým som však bola zvyknutá na sedenie. Asi pred tromi týždňami mi začali tŕpnuť chodidlá a bolieť ma. Postupne to prišlo až k zadku, ktorý mi už tiež tŕpne. Bola som u doktorky, vraj to je aj z topánok. Zadok vraj tŕpne kvôli chrbtici. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:28)

v práci v stoji by ste mali nosiť bedrový pás – ak Vám ho nebudú chcieť predpísať (RHB, alebo ortopéd), tak si ho kúpte. Tiež treba kvalitné pracovné ortopedické topánky – odporúčam osobný predpis cestou ortopéda, alebo znovu – kúpte si kvalitnú obuv a do nej vložky, aké Vám odporučia v ortopedických pomôckach.

> reagovať

MartinPoprad  |  9. 4. 2019 (10:24)

Dobrý deň pán doktor, Pred rokom mi vytrhli zub osmičku vpravo hore. Pár mesiacov po tom som začal pociťovať tŕpnutie, svrbenie a bolesť na tom mieste.Pocitovo je to ako keby bol poškodený nerv a viem že sa robia rôzne zákroky a obstreky na ako keby umŕtvenie nervu. Viete mi poradit kde to robia a na koho sa obratit ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:27)

mali by ste postupovať takto: najskôr navštíviť zubára, aby urobil revíziu miesta po extrakcii zubu a prezrel tiež zdravie okolitých zubov. Ak toto všetko bude v poriadku, treba ísť k neurológovi, ktorý zistí, či je prítomné podráždenie trojklaného nervu (ak áno, bude ho adekvátne liečiť), alebo či bolesti nepochádzajú z tzv. temporo-mandibulárneho kĺbu, ktorý sa mohol pri extrakcii vyluxovať. Obstreky sa robia v extrémne bolestivých prípadoch, kedy bežná liečba nepomáha a je to mimoriadne bolestivý zákrok. Sama si nasaďte Milgamma N 2-0-2 na 5 dní – môže to aj ustúpiť.

> reagovať

SUSED  |  9. 4. 2019 (9:32)

Dobrý deň II.aky vážny je môj stav Pokra II,. CB syndróm 1.utg., Protruzie diskov C4/5-C6/7, známky spinalnej stenozy v úrovni C3-C7 VAS polytopny chronický s maximom lumbosakralne a cervikalne ,Cefalea v.s.vertebrogennej etiologie, Ojedinelé bodkovite lezie centrum semiovale bilet. demyelinizacneho charakteru.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:27)

stredne vážny stav vyžadujúci kvalitnú rehabilitáciu, následné každodenné cvičenie už trvalo, nácvik a dodržiavanie správnych pohybových stereotypov, chrbticu nepreťažovať. Pomôcť môže aj kúpeľná liečba.

> reagovať

Funtom  |  9. 4. 2019 (8:18)

Dobry den pan doktor, mam diagnostikovanu dextroskoliozu L chrbtice s vrcholom v L3, naznacene subchondralne skleroticke zmeny v medzistavcovych priestoroch, foraminostenoza vo vyske L5/S1. Daju sa tieto problemy trvalo odstranit? Cvicenim, rehab? Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:26)

Rozhodne sa o to treba pokúsiť. Nosným prvkom liečby je rehabilitácia a potom následné každodenné, najlepšie už trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba vysadiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Každodenné cvičenie je prevenciou aj liečbou ochorenia chrbtice zároveň.

> reagovať

1 2 3 4 ... 307

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.