25. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

15:23

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

2. 10. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Ivevyl  |  6. 9. 2019 (10:48)

Dobrý.,52r.,sedave zamestn. rekreac.aktivne sportujem. MR- C chrbt.unkartroza a porucha statodynamiky C3-7,diskovertebrálne impresie DV a relatívna spinálna stenóza akcentované v C6/7 paramedialne vpravo deviácia odstupuC8 dx.Pokročilá osteogénna FS C6/7 vľavo pri unkartróze,mierneho stupňa viacetážovo vpravo.Čo s tým?

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:28)

MRI nález popisuje stredne ťažké degeneratívne zmeny na krčnej chrbtici, ktoré môžu vyvolávať silné aj chronické bolesti. V liečbe sa používajú vhodné lieky, ktoré podľa Vášho stavu, veku atď. musí predpísať neurológ. Po stíšení bolestí by mal pacient absolvovať kompletné RHB vyšetrenie, Jeho cieľom je zistiť príčinu poruchy chrbtice (zlé pohybové stereotypy, preťažovanie, alebo nedostatok pohybu, iné...), na základe ktorej sa postaví rehabilitačný plán. Jeho podstatnou súčasťou by mal byť systém vhodných cvičení na celú chrbticu, ktoré by ste mali cvičiť denne, dlhodobo. Ďalší postup liečby sa bude riadiť úspechom tejto liečby a reakciou Vášho tela. To sa dopredu predpovedať nedá.

> reagovať

Olijanko  |  1. 9. 2019 (23:30)

Mám frakturu vybežkov L2-L4. Po uraze ma bolí v hrudnej časti a bolest vystreluje pod pravu lopatku. Rtg neukazal porušenie chrbtice. Čo môže spôsobovať bolesť ktora spôsobuje až problém s nadýchnutím?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:42)

Po úraze máte objektívne poúrazové zmeny v oblasti driekovej chrbtice. Odchýlky od normy sa v akejkoľvek časti chrbtice odrazia na celej chrbtici, pretože celá chrbtica a celý pohybový aparát tvorí jeden funkčný celok, ktorého časti sa vždy navzájom ovplyvňujú. Bolesti hrudnej chrbtice sú preto po úraze driekovej časti chrbtice možné a nemusia byť spôsobené len zmenou chrbtice viditeľnou pri RTG či inom vyšetrení. Takéto bolesti pochádzajú najčastejšie zo svalovo-šľachového aparátu. Mohol sa zmeniť ( a určite sa aj po úraze zmenil) tonus – napätie – svalstva, pohybový stereotyp, ktorý môže byť pre chrbticu celkom nový a má ochranný charakter voči jej driekovej časti atď., možných príčin a ich kombinácií je veľa. Váš problém, jeho príčinu a nápravu by najlepšie mohli zvládnuť na rehabilitácii. Poslať na ňu Vás môže aj obvodný lekár.

> reagovať

Danna  |  30. 8. 2019 (9:45)

Dobrý deň. Mám problémy s krčnou chrbticou, vysunuté dve platničky. Mám zlé držanie tela už od detstva tzv. bochníkový chrbát. Práca 8 hodín pri počítači. Chcela by som sa spýtať aký je najlepší cvik, aby som mala chrbticu celkovo vzpriamenejšiu. Je vhodné spať napríklad len na rovnom bez vankúša?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:32)

Predovšetkým sa musíte naučiť cvičiť na CELÚ chrbticu – spevňovať tzv. hlboký stabilizačný systém, aby mala chrbtica dostatočnú oporu. Potom treba nacvičiť správny spôsob sedenia a práce pri počítači – je to súčasť tzv. správnych pohybových stereotypov. Môžete si tiež naštudovať princípy tzv. dynamického sedu, ktorý sám osebe chrbticu rehabilituje. Bez takéhoto aktívneho každodenného prístupu sa bolestí nezbavíte, skôr sa budú vekom zhoršovať. Spať by ste mali na kvalitnom matraci – strednej tvrdosti, pod hlavou by mal byť ortopedický vankúš. Osobnú individuálnu inštruktáž o všetkých potrebných aspektoch tejto životosprávy by ste mali dostať na rehabilitácii, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár.

Danna  |  12. 9. 2019 (9:26)

Neurologička určila, že mám bazilárnu migrenu, predpísala mi Egilok 50 mg (polovica ráno a polovica večer), tiež užívam Citalopram teva 20 mg (1 tab. ráno). Odkedy si pamätám, tak som mala vždy zvýšený tep okolo 100. Chcem sa spýtať, či je to dobrá liečba.Počula som, že Egilok je liek spomaľuje srdce a nie je dobrý.

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:35)

Egilok máte predpísaný správne. Okrem toho, že spomaľuje akciu srdca (čo vy pri pulze 100/min. potrebujete), tak sa používa aj na prevenciu záchvatov migrény. Čiže daný liek u Vás zasahuje na dvoch „frontoch“ – môže znížiť počet migrénových záchvatov a normalizovať činnosť srdca.

> reagovať

Erik  |  16. 7. 2019 (8:59)

Dobry den uz viac ako rok mam stazene prehltanie napr. Nemozem pehltnut viac krat za sebou na parzdno po piti vody mi uplne vychne v hrdle na mri mam lahko zuzeny epidualny priestor c3 a c6 moze to sposobovat tie problemy chrbtica alebo je to sucastou mojej tetanie man ju uz 5 rokov a silny stres od mala. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:14)

Váš problém nemá s chrbticou nič spoločné. Je psychického pôvodu a mali by ste ho riešiť pomocou vhodnej psychoterapie a možno by na prechodnú dobu pomohli aj dobré lieky od psychiatra. Môžu Vám poskytnúť veľkú úľavu.

> reagovať

Ferko  |  10. 6. 2019 (10:11)

Som po operácii platničky laserom ale bolesti mám aj naďalej. Sedieť a ležať môžem bez bolestí ale stáť a chodiť len s barlamy. Čo môžem ešte skúsiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:21)

zatiaľ by ste mohli v stoji a pri chôdzi nosiť bedrový pás, pravdepodobne máte oslabené chrbtové svalstvo, ktoré neposkytuje dostatočnú oporu chrbtici a preto tie bolesti. Musíte rehabilitovať pod odborným dozorom a každý deň cvičiť vhodné cviky na chrbticu – najlepšie už trvalo. Z liekov na utíšenie bolestí môžete používať voľne predajnú Milgamma N, o náročnejšiu liečbu musíte požiadať svojho neurológa.

> reagovať

Dana  |  4. 5. 2019 (8:40)

Dobry den poprosim o radu. Neurovaskularny konflikt vs. Menier. Nevedia presne co z toho mam. Na MR zistili NV konflikt. Hucanie v uchu zavrat zvracanie. Na pol dna som odstavena. Potom ten strach ze co ak to znova pride. Chcem plnohodnotne zit. Aky sport sa moze pri tychto ochoreniach prosim? A ako sa naucit s tym zit

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:05)

Menierovu chorobu nevieme žiaľ vyliečiť, lebo nepoznáme jej presnú príčinu, liečebne môžeme iba zasiahnuť len do zmiernenia jej príznakov. Zistený neurovaskulárny konflikt môže, ale nemusí súvisieť s Vašimi problémami. Čo sa týka športu, absolútne najzdravšia a najvhodnejšia je pre Vás chôdza – turistika, Nordic Walking, rehabilitačné cviky na chrbticu. Pokiaľ máte záujem, skúste aj alternatívne spôsoby liečby – v takýchto prípadoch niekedy pomôžu – odporúčam Vám obrátiť sa na centrum Tradičnej čínskej medicíny , ktoré sídli v Bratislave na Stromovej ulici.

> reagovať

Ludmila  |  30. 4. 2019 (17:44)

som po resekcii intradural.extramedular.ohranič,TU Th4.mohol mi spôsobiť podla EMG-perif,neurog,leziu m.gastrocnemiusa?nepostavim s na palceDK, nedostupujem na špičku nohy.-výpadok. od zadku po chodidlo trpnutie nohy,najviac postihnute chodidlo.bolavá päta pri chodzi,nariadená denna rehabilitácia-chôdze.bez zmen

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:57)

Popísaná periférna lézia nervu a daného svalu nesúvisí s operáciou priamo, ale pravdepodobne nepriamo. Počas operácie dochádza následkom anestézy, operačnej polohy a iných činiteľov k „podvýžive“ nervov a niektoré z nich môžu potom po operácii zareagovať takýmto klinickým poškodením. Rehabilitácia trvá dlho, musíte sa pripraviť na pol až ročnú každodennú prácu na sebe. Nervy regenerujú extrémne pomaly. Nasaďte si MIlgamma N 2-0-2 počas 5 dní, potom 3x1. K tomu by ste si mohli nasadiť potravinový doplnok obsahujúci uridín, alebo kyselinu Alfa lipoovú (prirodzene sa vyskytuje v zemiakoch a ovocí). Tieto už nesmú obsahovať žiadne B vitamíny, pretože by ste sa nimi predávkovali. Odporúčam tiež vysoké dávky vitamínu C – infúzie s vysokodávkovým vitamínom C 7,5 g, pokiaľ ich budete môcť brať a nájdete lekára, ktorý Vám ich podá, alebo perorálne podávanie vysokodávkových vitamínov C – vhodné sú napr. lipozomálne vitamíny C – nájdete ich aj na internete. Iné neužívajte, nevstrebávajú sa dostatočne.

> reagovať

AndrejkaSD  |  29. 4. 2019 (5:39)

Dobry den, uz 5 mesiacov mam bolest pri lavej lopatke, ktoru citim aj z chrbtovej aj z hrudnej strany. Je to kazdy den. K tomu bolest hlavy a tocenie hlavy. Nikdy predtym som nic taketo nemala, krvne testy su ok, aj sken pluc a hlavy. Aj srdce je ok. Moze to byt nejaka blokada v hrudnej chrbtici? Co s tym robit?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2019 (10:39)

Vaše ťažkosti s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z oblasti hrudnej chrbtice. Cestou obvodného lekára by ste sa mali vyžiadať na rehabilitáciu, kde Vám môžu hrudnú chrbticu zodpovedne vyšetriť a preliečiť, tiež by Vás tam mali naučiť zopár základných cvikov, ktoré Vám ju potom pomôžu do budúcna udržiavať v dobrom stave. Sama si dovtedy môžete natierať boľavé miesta antireumatickými masťami a gélmi, užívať nejaké voľne - predajné antireumatiká - poradia Vám v lekárni, k tomu Milgamma N 3x1.

> reagovať

Juraj  |  28. 4. 2019 (14:34)

Asi trištvrte roka mám tŕpnutie a prudkú bolesť ľavého kolena, ktoré sa najviac prejavujú v sedavej polohe, aj blokácia prednej strany hornej končatiny nad ľavým kolenom. Taktiež v sede akoby sa celá chrbtica rozhádzala. Pri cvičení - SM systém cítim pukanie v chrbtici a miernu úľavu, ale pri sedení sa bolesť opakuje.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (10:49)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte na čo sa chcete opýtať.

Juraj  |  2. 5. 2019 (16:44)

Liečba ozónovými injekciami a rehabilitácia nepomáha. Preto sa chcem spýtať, prečo sa platničky uvoľňujú a prečo tá bolesť vyžaruje do kolena? Mne sa to javí ako keby bol nejaký nerv pricviknutý - blokovaný. Neurológ ma posúva k ortopédovi a ten zasa k neurológovi. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:12)

bolesti vyžarujúce do kolena môžu byť spôsobené „pricviknutím“ nervu v driekovej chrbtici, môžu byť spôsobené blokádou sakroiliakálneho kĺbu, alebo samotným poškodením kolena. Príčiny možno pekne rozpoznať osobným vyšetrením a potom pomocou MRI, CT a RTG. Takže diagnostika by nemala robiť problém. Príčina poškodenia chrbtice spočíva vždy v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou a určitú úlohu môže zohrávať aj vrodený typ pohybovej sústavy – napríklad hypermobilita . Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je poučná aj pre laikov. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať bedrový pás, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Pokiaľ takýto komplexný prístup neprinesie žiadne výsledky, treba konzultovať chirurga.

> reagovať

Mája 54  |  18. 4. 2019 (23:22)

Dobrý deň,mám tieto výsledky.V SAG rovine rozsah odTh 11po S5,V TRA rovine segimenty L2/L3,L3/L4,L4/L5, a L5/S1. Conus melaris siaha po L1. K tomu ešte Tarlovova cysta v úrovni S2 cca 5,mm. Môže tento nález spôsobovať bolesti ľavej nohy,členku, Bolesť na ľavej strane v podbrušku až hore ku kĺbu?Mam bolesti od decembra.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:20)

Nález na chrbtici môže vysvetľovať popísané problémy.

Mája 54  |  2. 5. 2019 (21:42)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  25. 9. 2019


Ivanushka  |  25. 3. 2019 (23:02)

Mama sa vrátila z nemocnice s diagnózou hernia platničky, bolesť vystreľovala do nohy, dráždenie nervu, aplikovali jej úspešne ozón, bolesť ustupuje, užíva Surgam, Dorsiflex, Nolpazu a Lyricu.Su všetky tieto lieky teraz naraz potrebné? Berie aj Neuromultivit, nebola by lepšia Milgamma N? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:12)

Milgamma N by bola lepšia. Dorziflex uvoľňuje svalstvo, užívať ho dlhodobo je riziko, aby chrbtica nakoniec jeho účinkom nestratila svoju oporu. Vhodný na užívanie je ale vtedy, ak má chorý veľké svalové spazmy. Surgam je antireumatikum, možno ho dočasne podávať ako protizápalový liek tlmiaci bolesti, má ale vedľajšie účinky, ktoré blokuje liek Nolpaza. Do budúcnosti by mali byť nosnými a jedinými liekmi Lyrika, ktorej dávka musí byť dostatočná a MIlgamma N. Milgammu nemožno užívať viac, ako 6 mesiacov, pripočítať treba aj čas užívania neuromultivitu.

> reagovať

Nikoleta, 24 r.  |  20. 3. 2019 (10:38)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo znamená kyfotické postavenie chrbtice bez štrukturálnych zmien? Je možné aby som kvôli tomu mala denodenné bolesti hlavy, závrate, pískanie v ušiach i niekedy ťažké dýchanie? Zdravotné problémy mám od júna 2018...a nič nepomohlo...

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:55)

kyfotické postavenie znamená zhrbatenie chrbtice, čo ovplyvňuje statodynamiku – funkčnosť a zdravie celého pohybového aparátu. Všetky popísané ťažkosti môžu mať pôvod v tejto poruche. Je len jedna cesta, ako sa problému zbaviť: začať na sebe pracovať – cvičiť trpezlivo každodenne dlhodobo – vyžaduje sa minimálne rok. Vhodné cviky pre Vás a tiež správne pohybové stereotypy by Vás mali naučiť na rehabilitácii.

Nikoleta 24r  |  27. 3. 2019 (11:17)

Cvičím vyše pol roka ale môj stav sa absolútne nezlepšuje, denodenné bolesti hlavy, pískanie v ušiach a mravčenie pred očami mi strpčuje život...už neviem, čo mám robiť aby to konečne prestalo. Môže za to aj stres prípadne aj vysoká nadváha? Má to súvis?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 4. 2019 (15:11)

má to obrovský súvis. Stres sám osebe môže byť príčinou tzv. tenzných bolestí hlavy, ktoré vyplývajú z trvalo prítomného svalového spazmu, ktorý sa nedá odstrániť bez odstránenia vyvolávajúcej príčiny – stresu. Preto – pokiaľ človek ostáva v stresujúcej situácii, bolestí hlavy sa nezbaví. Nadváha trvalo mení statodynamiku celého pohybového aparátu a môžete cvičiť koľko chcete, pokiaľ sa váha nedostane na normu, alebo nebude norme blízka, porucha bude pretrvávať. Odporúčam odborné chudnutie s individuálnym vedením – skúste cestou „Metabolic Balans“ – nájdete na internete. Stresogénne môže pôsobiť aj Vaša nespokojnosť so sebou – utnite to a o rok je z Vás nový človek. Držím palce.

> reagovať

beba  |  13. 3. 2019 (7:53)

Dobry den pan doktor,po prepusteni z nemocnice po operacii mi bol nariadeny rezim vertebropata,nikto mi vsak nepovedal o co ide,precitala som si to az doma v prepustacej sprave

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:45)

je to pohybový režim, ktorý chrbticu chráni pred poškodením a zároveň dostáva na vyššiu funkčnú úroveň. Ochrana pred poškodením obsahuje nasledujúce princípy: pacient musí ovládať a mať na 100% nacvičené správne pohybové stereotypy (ako správne stáť, chodiť, sedieť, vykonávať rôzne domáce práce...). Tieto stereotypy by Vás postupne mali naučiť na rehabilitácii, ale možno ich zvládnuť aj pomocou internetu a odbornej literatúry – materiálov je na trhu dostatok. Komplex správnych pohybových stereotypov obsahuje aj návody, ako vykonávať fyzickú prácu, najmä ako správne manipulovať s ťažkými predmetmi. Po operácii chrbtice však takáto práca neprichádza do úvahy. Režim vertebropata obsahuje aj jednoduché upozornenia, že pacienti sa nesmú vystavovať chladu, vlhku, priamemu vplyvu klimatizácie na telo a prievanu. Balík opatrení na zvýšenie funkčnej úrovne chrbtice obsahuje predovšetkým náuku o správnom dýchaní a vhodné cviky na chrbticu, celú chrbticu, ktoré je potrebné trpezlivo cvičiť každý deň. Po operácii chrbtice krátko – 5-10 min. 2-3 x denne, postupne by sa malo spektrum cvičení rozširovať, po 3 mesiacoch od operácie možno začať cvičiť náročnejšie cviky, dlhšie, bude stačiť aj raz denne, ale každý deň ( takto by to malo byť rok, najlepšie trvalo). Súčasťou cvičení, ktoré zlepšia funkčnú zdatnosť pohybového aparátu by mal byť aj nácvik správneho spôsobu dýchania. Vhodné cvičenia a nácvik dýchania by mal vybrať a organizovať rehabilitačný lekár, cvičiť sa musí začať pod dozorom fyzioterapeuta. Treba si udržiavať stabilnú váhu, vyhýbať sa obezite – a netreba stratiť dobrú náladu. Veriť si, že všetko bude dobre a zdravie sa vráti. Držím palce.

> reagovať

ETELA  |  12. 3. 2019 (9:37)

Dobrý den,v poslednom čase mám častejsie bolesti v driekovej a panvovej časti .Minulý rok som bola na MR---a píšem Vám nález:Lumbaco subac-LIS utq dľaMRI 08/17 cho di L4/5 s anulárnou fisurou a miernou D protr,osteocho a mierny bulding t č polyartralgie.Prosim možete mi napísať čo mám robiť aby som zmiernila bolest?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:41)

na prechodnú dobu je vhodné užívať lieky – nesteroidné antireumatiká + Milgamma N 3x1. Základom liečby ale je rehabilitácia, po ktorej musia nasledovať vhodné cvičenia, ktoré Vás majú naučiť fyzioterapeuti. Cvičiť potom treba trpezlivo každodenne rok, najlepšie aj trvalo. Prvé výraznejšie zlepšenia sa môžu objaviť o niekoľko týždňov až o 3 mesiace.

> reagovať

beba  |  10. 3. 2019 (11:57)

Dobry den p.doktor,bola som na operacii,poprosila by som o vysvetlenie diagnosticky zaver :M51.1 s radikulopatiou, LIS S1 1.sin VAS lumbalis ,DDDLS preacip. L5/S1 s kompresiou nerv struktur, epid.cysta 1.5 s komresiu nerv.1.sin

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:29)

poškodenie dvoch nervov ľavej dolnej končatiny, ktoré má pôvod v chrbtici, u jedného nervu naň tlačí cysta. Skúste užívať potravinový doplnok Inosital Hexa, niektorým pacientom cysty odstráni.

> reagovať

Danica  |  8. 3. 2019 (17:06)

Dobrý deň.Uzivala som lieky na závraty betahistin..lekárka mi ich po 4,5mes.vysadila vraj že by mi prestali zaberať..avšak závraty sa objavili aj pocit nestabilnej chôdze hneď po vysadení..a zasa mi ten betahistin nasadila..mám obavy či mi bude zaberať..ako dlho ho môžem brať..bezobav?mr modzgu mám ok.krcna degen.zmeny

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:13)

k liečbe by mohla prispieť rehabilitácia krčnej chrbtice. Betahistin možno užívať aj trvalo. Jeho efekt by sa znižovať nemal. Liek môžete striedať s liekom zvaným Cavinton alebo Tebokan, skúsiť možno aj Lucetam. Tieto však neprepláca poisťovňa a sú drahšie.

> reagovať

Marian  |  2. 3. 2019 (19:20)

Dobrý deň, 5.rok bolesti v LS, vybraté MSG, Solumedrol, naposledy5xHCT, minim.efekt, na MR 01/19protruzieL4-5,L5-S1-irit.korenovL5S1 obojstranne,prechod v Th-L-susp.funkcny blok.Bolest putuje medzi lopatkami a dole do krížovej oblasti, borelie a reumatol.negativne, zvýšená kys.mocova.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:23)

každodenným cvičením správne vybratých a správne nacvičených rehabilitačných cvikov na celú chrbticu (mali by Vám ich vybrať a naučiť správne cvičiť na rehabilitácii). Inej cesty niet, pretože opakujúce sa problémy s chrbticou sú spôsobené slabosťou svalového korzetu, ktorý možno spevniť len cvičením, lieky iba odstraňujú následky jeho funkčnej nedostatočnosti.

> reagovať

Dada777  |  26. 2. 2019 (13:48)

Dobry den, trapim castymi silnymi migrenami, bolest krizov, krcn.chrbtice,vysledkyCT su Kyfotizacia cervik.chrbtice, artroza antlantoaxial.sklbenia, C5/6-ventr.spondyloza, C3/4 incip.unkoverteb.artroza.Co presne znamena tato diagnoza? a ako toto liecit?? lebo tie migreny a bolesti su strasne a obmedz.zivot. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:22)

Podľa CT vyšetrenia sú prítomné degeneratívne zmeny skĺbenia krčnej chrbtice a hlavy a nesprávne postavenie krčnej chrbtice – obe príčiny vedia spôsobovať veľmi silné bolesti hlavy. Liečba by mala byť zameraná na liečbu krčnej chrbtice – skúsiť sa musí všetko: infúzie, obstreky záhlavia a aj celej krčnej chrbtice, rehabilitačné postupy, nosenie krčného goliera, pokiaľ bude poskytovať úľavu, na noc treba špeciálny ortopedický vankúš na spanie z pamäťovej peny, môže Vám ho predpísať aj neurológ. Vo Vašom prípade je ťažšie radiť, pretože stav je vážnejší, rady cez internet nepomôžu, liečba patrí do rúk lekárom.

> reagovať

Janko  |  26. 2. 2019 (6:41)

Dobry den chcem sa spytat ohladom krcnej chrbtice mam sedavu pravu a skoro lazdy den ma rozboly v zadu krk a potom hlava niekedy sa mamlvam aj zavrat doktorka my predpisala MilgamaN ale nezberaju my. Chodim aj na masaze trosku pomohlo ale nic moc. Poradte my co mam robyt.vopred vam dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:18)

liečba by sa mala doplniť o aktívnu rehabilitáciu: cvičenia zamerané na CELÚ chrbticu, ktoré budete cvičiť denne a dlhodobo. Prvé zlepšenie v rámci týchto cvičení sa môže objaviť približne o 3 mesiace, aj potom treba vydržať – rok, najlepšie je cvičiť trvalo. Bez takéhoto aktívneho prístupu sa zo svojho ochorenia nemôžete dostať, všetky lieky budú pomáhať len dočasne. Pokiaľ cviky zamerané na krčnú chrbticu budú robiť problémy, treba ich vynechať a precvičovať ostatné časti chrbtice – reflexne sa zlepší aj krčná. Masáže by sa pri tomto ochorení vôbec nemali aplikovať.

> reagovať

Miroslav 3  |  24. 2. 2019 (20:29)

Dobrý deň, prosím o radu, asi tri mesiace mi stále tŕpnu dva stredné prsty na ľavej nohe a mám v nich mravčenie. Dávam si pravidelne magnézium aj komplex vitamínov skupiny B, neviem v čom by mohol byť problém. Ďakujem pekne za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:43)

problém môže byť v samotnej nohe, kedy je tŕpnutie následkom narušeného postavenia kĺbov nohy (napríklad pri plochej nohe), ale tiež to môže byť porucha periférneho nervu – často krát napríklad následok kompresie nervu lyžiarskou topánkou – s tým sa u mladých stretávame často. Ale narušenie periférneho nervu môže mať veľa príčin, aj vnútorných – napríklad hormonálne výkyvy, zvýšený cukor, chudokrvnosť... Ale môže to byť aj prvý príznak stlačenia nervu v oblasti chrbtice. Príčinu poruchy možno zistiť len osobným vyšetrením neurológa, ku ktorému by ste sa mali objednať. Liečbu ste si nasadili správne, ak nezabrala, treba odborné vyšetrenie.

> reagovať

Nina222  |  19. 2. 2019 (16:34)

DobryDen,Asi mesiac mam bolesti medzi lotkami blizsieKlavej lopatke.Bolest sa meni z trpnutia na palivu bolest.Zacne ma to boliet pri namahe,dlhsom sedeni.Bola som u ortopedia mam miernu skoliozu,atrofiu.OrtopedMIodporucil rehab.kedze sa dlho caka chcela by som vas poprosit o raduako cvicit?a ci mozemUzivatDortiflex?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:49)

Dorziflex bez osobného vyšetrenia nemožno odporučiť – nie je vhodný pre každého, preto ho radšej neberte. Lokálne na miesta bolesti si lepte antireumatické náplasti – vydržia 24 hodín, potom ich treba vymeniť. Používať týždeň. K tomu užívajte antireumatikum – Flector rapid 3x1 alebo (sama si môžete kúpiť) Ibalgin 400 mg 3x1- prísne po jedle, k tomu si v každom prípade dávajte Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1. Antireumatickým krémom si pred spaním natrite podošvy oboch nôh a CELÚ chrbticu. Na internete si nájdite 3-5 uvoľňujúcich cvikov na chrbát a denne ich cvičte. Veľmi vhodný je napríklad tzv. mačací chrbát, rotačné pohyby v ľahu na chrbtice – nájdete podrobné návody. Naštudujte si aj správne pohybové stereotypy a začnite ich v praxi používať.

> reagovať

Marina1  |  19. 2. 2019 (10:03)

Dobry den, mozete mi prosim poradit, co dalej, ako it zivot bez bolesti. Uz pojdem do dochodku, v robote mi zostalo 59 dni nevycerpanej dovolenky nevefela SOM zastavit. Diagnostikovali mi spondylosis def.pars lumb., v.s. osteochondrosis Dl L3-L4 et L5-S1, coxatrosis l.DX.gr.l.-ll. et l.sin.incip. Dakujem pekne.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:41)

dôchodok by ste mali začať tak, že navštívite rehabilitáciu, kam Vás môže poslať obvodný lekár. Na RHB by Vás hlavne mali naučiť správne cvičiť na celú chrbticu aj bedrové kĺby. Na tie je vhodné aj bicyklovanie (krútivé pohyby v kĺboch). Mali by ste dodržiavať pravidelné 3 mesačné kúry s chondroprotektívami (poradia Vám v lekárni), pokiaľ máte bolesti, používajte približne 7 dní antiruematické náplasti, a na noc masti. Tie si natrite na podošvy oboch nôh, celú chrbticu aj bedrové kĺby. Základom zdravia je každodenné cvičenie, jeho výsledky sa môžu objaviť až po viacerých týždňoch, preto sa nevzdávajte. Cvičiť by ste mali trvalo – bohato sa Vám to vráti v dobrom zdravotnom stave.

> reagovať

Holubok  |  14. 2. 2019 (21:41)

Dobrý deň. Otec ma problémy s krkom. Už dva mesiace nemôže otočiť hlavu. Boli ho za pravým uchom vzadu a tŕpne mu práve líce a koncek ucha. Vybral injekcie, bol na magnetickej krku, ale nič nenašli. Bral aj lieky aj infúzie ale nič nepomohlo. Má ísť na magnetickú hlavy. Myslíte, že to môže byť od chrbtice? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:58)

otec môže mať tzv. Torticolis spastica. Vtedy je kŕč svalstva jednej strany krku podmienený centrálne – podnet k nemu vychádza z mozgu. Liečba spočíva v tom, že stuhnutý sval sa obstrekuje botulotoxínom, po ktorom sa sval uvoľní a hlava vráti do normálnej polohy.

> reagovať

vedona  |  7. 2. 2019 (19:54)

Dobrý deň. Trpnu mi v noci prsty a dlane .Často ma to budím.Dá sa to rozhýbať. Cez deň ma tam niekedy pichá ako ihličkami.Vymenila som vankúš za anatom., chodila som na rehabil. a beriem Magnézium.Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:38)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať, čo Vás zaujíma. Špecifikujte, prosím, potom odpoviem.

vedona  |  15. 2. 2019 (10:39)

Prepáčte .Dobrý deň . Chcela by som vedieť či to môže byť z chrbtice ? A čo s tým ? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:08)

popísané ťažkosti môžu súvisieť s poškodením chrbtice, ale nemusia. Ich lokalizácia a popis poukazuje skôr na poškodenie nervu z nejakej vnútornej príčiny (najčastejšie je to cukrovka, ale môže byť aj napríklad chudokrvnosť, poruchy štítnej žľazy atď.) Po príčine ťažkostí by sa preto malo dôsledne pátrať – vyšetriť chrbticu a stav vnútorného prostredia tela. Pokiaľ sa podarí príčinu nájsť, odstrániť alebo kompenzovať, aj popísané ťažkosti by sa mali zmierniť, vymiznúť, alebo začať reagovať na vhodnú liečbu.

> reagovať

Dana  |  7. 2. 2019 (17:39)

Dobrý deň, bolí ma krčná chrbtica, mám závraty, na RTG mi zistili známky intervert. chondrózy a uncusartrózy C4/C5, spondylózy C4, C6. Ako sa to dá liečiť? Môže toto ochorenie spôsobovať závraty? Ďakujem!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:38)

tento typ poruchy chrbtice môže spôsobovať závraty. Liečba samotná ale nie je závislá len na RTG náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

Denisa40  |  25. 2. 2019 (13:28)

Dobrý deň,ja mám ten istý problém,som po operácii C4/5.Každý týždeň som chodila cvičiť fyzioterapeutovi a co je zaujímavé,ziadne cviky mi skoro nevyhovujú,hned mam tlak do hlavy a závraty,uz neviem na koho sa obrátiť.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:05)

fyzioterapeut by mal hľadať veľmi trpezlivo cviky, ktoré cvičiť môžete. Pokiaľ cviky na krčnú chrbticu spôsobujú problémy, cvičiť sa musí hrudná a driekovo-krížová chrbtica, krčná sa začne opravovať ako keby automaticky. Fyzioteraput by Vás mal naučiť aj základné správne pohybové stereotypy, bez nich sa stav nezlepší. Liečba je dlhodobá, vyžaduje trpezlivosť, Vy sama musíte na sebe pracovať denne. Spočiatku (okrem dodržiavania tých správnych pohybových stereotypov) stačí 10 minút, ale denne, potom si čas cvičenia pomaly predĺžite. K pozitívnemu zlomu dochádza približne po 3 mesiacoch takejto práce.

> reagovať

1 2 3 4 ... 70

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.