24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

10:32

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Ján   |  10. 6. 2014 (18:38)

Dobrý deň mám27rokov a posledný mesiac mám bolesti krížov nie je to najhoršie... len ked napr. dlhsie sedím v aute a potom sa postavým, alebo ked sa predkloním a niečo dvýham tak vtedy citim bolest(raz ma aj seklo) asi je to tým ze som sa pol roka staral o jedneho pána v nemecku a som ho dvýhal čo by ste mi odporučil?

MUDr. Ester Točíková  |  18. 6. 2014 (10:12)

Problém, ktoré popisujete, mohla vyvolať práca, ktorú ste v Nemecku vykonávali. Pokiaľ má banálnejší pôvod – napríklad v svalovej slabosti – pomôže rehabilitácia a správne cvičenie, ktoré začnete vykonávať denne. Vypýtajte sa preto na rehabilitáciu, alebo si nájdite fyzioterapeuta, ktorý by Vás v cvičení viedol.Pokiaľ problém nezačne ustupovať, znamená to, že príčina je vážnejšia a Vy musíte navštíviť odborného lekára – neurológa, alebo ortopéda. Ten potom naplánuje potrebné vyšetrenia, aj liečbu.

> reagovať

emilia  |  10. 6. 2014 (8:23)

boli ma pod lavou ked vstavam musim davat pozor aby som prudko nevstala lebo potom sa nemozem nadychnut ide mi to az do hlavy az za lave ucho dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  18. 6. 2014 (10:05)

Predpokladám, že Vás bolí pod ľavou lopatkou – čo ste nenapísali. Podľa popisu obtiaží môžete mať blokádu v krčnej, alebo hrudnej chrbtici, alebo aj-aj. Lieči sa to liekmi, rehabilitáciou, niekedy veľmi pomôžu obstreky. Preto treba ísť k lekárovi, ktorý toto všetko zorganizuje. Pokiaľ ste mladšia, môžete skúsiť zavesiť sa rukami na dvere, alebo nejakú tyč či konár a pokrčiť nohy, aby ste ostali chvíľu visieť. Musíte pritom uvoľniť svalstvo. Blokáda môže povoliť.

> reagovať

Bozka  |  9. 6. 2014 (11:28)

Dobry den, uz asi 3 tyzdne ma bolela lopatka, postupne bolest ustupila, ale bolest presla do krizov, az tak ze nedokazem stat na nohach. Uplna slabost noh a zavraty, co by mi na to pomohlo? lekar mi predpisal diclobene ale zaberie to len na par hodin. Vopred dakujem za odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 6. 2014 (10:59)

Opisujete migrujúce a vyžarujúce bolesti chrbtice, mohla by Vám popri liekovej liečbe pomôcť rehabilitácia.

> reagovať

ALENA HUDA  |  3. 6. 2014 (17:52)

DOBRÝ DEN,PROSÍM VÁS O RADU ,V NOCI MI TRPNU PRSTY NA PRAVEJ RUKE,KED SPÍM NA CHRBTE HLAVOU OTOČENOU DO PRAVA,KED SA OTOČÍM NA LAVU STRANU TAK TOZA CHVÍLU PREJDE.MOŽE TO BYT OD CHRBTICE,ALEBO NIEČO INÉ?POMOŽU NEJAKÉ CVIČENIA?ZA VAŠE RADY VELMI PEKNE

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 6. 2014 (10:26)

Váš problém je najskôr spôsobený ochorením krčnej chrbtice. Mali by ste byť vyšetrená rehabilitačným lekárom, ktorý Vám odporučí vhodnú liečbu vrátane liečebného telocviku odborne vedeného fyzioterapeutom.

> reagovať

Jozef Zachar  |  3. 6. 2014 (8:23)

Mám veľké bolesti v chrbtice pri zohnutí a chôdze. Musím si sadnúť,aby ma bolesť prešla.neužívam žiadne utišujúce prostriedky.Prosím, čo by ste mi doporučil? Ďakujem.......Jozef

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 6. 2014 (10:20)

Najskôr treba chrbticu lekársky vyšetriť a až podľa nálezu sa odporúča liečba. Tou je najčastejšie kúra tzv. nesteroidnými analgetikami, komplexom vitamínov B a rehabilitačná liečba.

> reagovať

Oľga  |  3. 6. 2014 (6:42)

Stále mám bolesti medzi lopatkami aj za krkom, bolesti mám cez deň aj v noci, navštevujem ortópeda, ktorý mi povedal, že mám skolijozu chrbtice a že to lepšie nebude. Prosím,čo sa s tým dá robiť, akú liečbu by ste mi doporučil? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 6. 2014 (10:13)

Ortopéd mal zrejme na mysli to, že u dospelého sa skolióza nedá napraviť, avšak to neznamená, že musíte pre ňu mať bolesti. Zásadnou liečbou skoliózy je rehabilitácia.

> reagovať

Valéria  |  3. 6. 2014 (6:31)

Dobrý den,prosím o pomoc,už dlhší čas ma bolí krčná chrbtica,ale v poslednom čase sa to velmi zhoršilo.neviem si hlavu otočiť na ľavu stranu.velmi mám stuhnuté svaly okolo šije.niečo potrebujem na uvolnenie alebo radšej masáž?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 6. 2014 (10:11)

Najlepšie pomáha kombinácia NSA (nesteroidné antireumatiká), vitamíny B skupiny a rehabilitácia. Veľmi pomáha aj používanie špeciálnych krčných goliérov.

> reagovať

Yvonne  |  26. 5. 2014 (15:58)

Dobrí den chcem sa vás spítať či by ste mi poslali neake cviki na chrbticu lebo ju mam hrozne krivú trpím nou uz od 12 rokov 1 rok som cvičila všetko sa napravilo ale začalo to znova a uz zacali aj bolesti a teraz mám už 15 prosím poradte mi neake cviki aby som sa vyrovnala dakujem vám

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 6. 2014 (11:29)

Nie sú univerzálne cviky na chrbticu, žiadajte sa na liečebný telocvik na rehabilitácii.

> reagovať

eva  |  26. 5. 2014 (8:19)

Mam stale bolesti hlevy audiera mi to az do oci a bolesti chrbtice dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:46)

Treba, aby Vás osobne vyšetril neurológ. Ten rozhodne, na aký typ bolestí hlavy trpíte a odporučí vhodnú liečbu vrátane rehabilitácie.

> reagovať

martin   |  25. 5. 2014 (9:57)

dobry den mam 32rokov a posunutu platnicku bolest mi striela do pravej nohy,chcel by som sa liecit ale doktorka mi stale dava lieky od bolesti ktore mi ani nepomahaju prosim o radu ako postupovat dalej

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:43)

Liečba takýchto stavov je založená na rehabilitácii a dlhodobom individuálnom vhodnom cvičení, ktoré by Vás na rehabilitácii mali naučiť. Medikamentózna liečba je len pomocná, aby sa tíšili bolesti, ktoré rehabilitácii prekážajú. Preto san a rehabilitáciu žiadajte, alebo si nájdite dobrého neurológa, ktorý bude riadiť Vašu liečbu.

> reagovať

andrea senesiova  |  24. 5. 2014 (8:37)

dobry den,mam problem s chrbticou bolest pretrvava tyzden,vyzaruje z pod lopatiek az k rebram,citim obcasne neprijemne teplo v strede chrbta pri pohybe,trpnu mi konceky prstov na lavej ruke,co to moze byt?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:31)

Pravdepodobne to je blokáda, alebo iná porucha v oblasti hrudnej chrbtice. Vypýtajte si odporučenie k rehabilitačnému lekárovi, rehabilitácia a vhodný telocvik by Vám mali pomôcť.

> reagovať

Diana   |  20. 5. 2014 (19:52)

Dobrý deň,mám bolesti chrbta v dolnej oblasti kde mám poškodené platničky.Bolí ma to pri každom pohybe. Viete mi poradiť čo s tým?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 5. 2014 (10:10)

Treba vyskúšať rehabilitáciu, kde by Vám – okrem iného – mali naučiť vhodnú zostavu cvikov a tie potom treba cvičiť každý deň. Približne o 3 mesiace sa bolesti začnú strácať. Potrebu cvičiť by ste mali prijať ako doživotný program. Pokiaľ ho dodržíte, nemusíte mať žiadne problém. V úvode rehabilitácie možno podávať lieky, aby sa zvládla jej bolestivá fáza.

> reagovať

oliver  |  19. 5. 2014 (6:58)

Dobrý deň prosím o radu v dolnéj časti ma pichá v chrbte. myslím že chlad mi nerobí dobre . bolesť je menšia po miernom cvičení. pri dlhšej pracovnej záťaži sa bolesť vracia . Co to može byť ? je to dlhodobejšie tak pol roka

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:52)

Bolesť môže pochádzať najskôr zo šľachovo-svalového aparátu alebo kĺbov chrbtice. Odporúčala by som Vám RTG vyšetrenie chrbtice a s ním konzultáciu ortopéda alebo neurológa, ktorí Vám odporučia vhodnú liečbu. Môžete sa cez obvodného lekára vypýtať aj na rehabilitáciu. Tam Vás naučia cvičiť, čo bude treba robiť pravidelne. Bolesti možno popustia aj takýmto spôsobom.

> reagovať

ružena samková  |  18. 5. 2014 (19:35)

už druhý mesiac ma bolí krčná chrbtica. Neurologička mi predpísala magneziové injekcie - 5 ks a po skončení tabletky Magne B 6. Blokácia mi bráni otáčať hlavu vľavo aj v pravo. Injekcie ani tabletky nezaberali. Masáž mi zakázala. Mám prísť na kontrolu no strácam dôveru tam ísť.Ďakujem za radu. Ružena

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:50)

Treba urobiť RTG krčnej chrbtice a pýtajte sa na rehabilitáciu. Pani doktorka predpokladala, že blok Vašej chrbtice nie je taký vážny. Po magnéziových injekciách sa mnoho takýchto blokov uvoľní. Na kontrolu choďte, pravdepodobne dostanete už komplexnejšiu liečbu aj so spomínanou rehabilitáciou. Masáže sú naozaj nevhodné, stav by mohli zhoršiť (pozor- rehabilitácia nie sú masáže!)

> reagovať

jolika  |  14. 5. 2014 (7:47)

poprosím Vás,vyspím sa dobre a ráno vstávam z bolesťou hlavy,celý deň mám pocit /také tlačenie k zemi /únava,tlak nad ušiami ,pred očami jak hmla neviem ďakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (11:15)

Prosím, skúste otázku viac špecifikovať. Máte problém aj s bolesťou chrbtice?

jolika  |  28. 5. 2014 (14:22)

mám problém aj s chrbticou /krčná aj kríže/aj polyartrozu/momentálne neliečenu/

MUDr. Ester Točíková  |  25. 6. 2014 (9:54)

Bolesti hlavy, únava, zhoršené videnie – najmä ráno – môžu súvisieť s krčnou chrbticou. Je možné, že v noci zle spíte – máte nesprávne uloženú hlavu a krk, postavenie krčnej chrbtice sa v noci zhorší a ráno je z toho bolesť hlavy. Vaše problémy môžu súvisieť aj s krvným tlakom, ktorý môže byť ráno vyšší, aj nižší, než človek potrebuje a najmä poruchy zraku môžu súvisieť s dehydratáciou. Odporúčala by som Vám postupovať takto: začať liečiť chrbticu ako celok – aj artrózu - liekmi + rehabilitácia. V rámci rehabilitácie Vám môžu predpísať špeciálnu podušku na spanie, ktorá polohuje hlavu a krk. Na nej sa potom treba naučiť spávať. Merávajte si ráno krvný tlak – pokiaľ je nižší, dajte si kávu a trochu sa rozpohybujte. Pokiaľ je vyšší, musíte ísť k lekárovi – to chce lieky. Ráno sa vždy poriadne napite obyčajnej vody z vodovodu – telo môže byť po noci vysušené, aj očný nerv, ktorý potom vidí rozmazane. Ak tieto opatrenia nepomôžu, zverte sa rúk neurológovi, ktorý by mal riešiť problém komplexne.

> reagovať

Marek Pokopec  |  13. 5. 2014 (22:03)

Dobry den,asi pol roka mám bolesti v oblasti kostrče,hlavne ked ležím a chcem vstat. Veral ani Dorsiflex mi nezaberaju. Chcem sa spytat v čom by mohol byt problem. Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2014 (10:23)

Kostrč treba zröntgenovať a podľa výsledku sa potom odporučí liečba. V liečbe sa s úspechom používajú obstreky, ale aj rehabilitácia. Odporúčam navštíviť ortopéda.

> reagovať

gabriela berčíková  |  10. 5. 2014 (11:51)

Dobrý deň, pán doktor, prosím o radu bola som na CT segmente L5 S1cirkulárna hernia intervertebrálneho disku s kompresiou ľavého nerv.koreňa S1,bolesť strieľa do ľavej nohy až k päte a mám pálenie nôh päta a od prstouhore k členkom. Po rehabilitácii to ustúpilo, ale sa to znova opakuje mám 60 r., a na päte ostroha

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 5. 2014 (10:38)

Z Vášho textu síce nevyplýva, čo Vás konkrétne zaujíma, možno však konštatovať: ak recidívy Vašich bolestí dobre reagujú na rehabilitáciu, treba tak pokračovať. Charakter poškodenia a umiestnenia hernie medzistavcovej platničky hrozí operáciou v budúcnosti. Ostroha na päte (calcar calcanei) nemá žiaden mne známy vzťah k ochoreniu medzistavcových platničiek, konzervatívne sa lieči primeranou obuvou, RTG terapiou (ožiarenie RTG lúčmi), alebo ak toto nefunguje, pristupuje sa k operácii.

> reagovať

1 ... 49 50 51 52

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.