Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


IRENA  |  14. 7. 2014 (16:03)

Dobri den mam silne bolesti v spodnej casti chrbtice a v krcnej chrbtice toci sa mi hlava proste zavrat a mam aj zaliahnute usi bolesti chrbta mam takich 11 rokov a to kazdi den lieki nemozem uzit lebo kojim poratte mi chodila som aj na masaze aj k neurologovi aj k ortopedovi porette mi dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:53)

Tehotenstvo, pôrod a následný čas kojenia môžu niektoré typy chrbtice poriadne „rozhádzať“, preťažiť, rôzne zablokovať – najmä u tzv. hypemobilného typu. Dať to všetko na poriadok nie je vždy ľahké a vyžaduje to sebadisciplínu a pravidelné cvičenie, na ktoré niektoré ženy pri všetkých starostiach nemajú čas. Napriek tomu skúste – alebo sa cez vašu obvodnú rehabilitáciu naučte zopár základných cvikov na chrbticu, alebo si ich nájdite na internete a pustite sa do toho. Pomôcť by Vám mohli aj tzv. GUNA MD obstreky, ktoré sú z prírodných látok a možno ich použiť v liečbe aj u kojacich žien. Skúste nájsť doktora vo Vašom okolí, ktorý takéto obstreky robí. Ďalej by Vám pomohli kúpele v soli – do vane treba vysypať 1 kg. kuchynskej soli a poležať si v nej takých 15 minút. Vo vani sa treba párkrát otočiť. Potom dôsledne osprchovať a skúsiť ísť do postele aspoň na 30 min. Urobte si domáce mazanie: v lekárni si kúpte nechtíkovú masť (dbajte, aby bola prírodná, bez chemikálií), doma si ju dajte do malého zaváračkového pohára a pridajte k nej 1 polievkovú lyžicu Zelenej Alpy – vymiešajte, držte v chladničke a každý večer pred spaním si touto masťou vymasírujte podošvy oboch nôh, potom podbruško, kríže, natrite ju pozdĺž celej chrbtice a do záhlavia. Potom vypite pohár vody so šumivým magnéziou a treba ísť do postele. Dôležitý je matrac a vankúš na spanie – mali by ste mať matrac z pamäťovej peny, nie tvrdý – stredná tvrdosť (tiež nie veľmi mäkký) a takú dvojvlnku tiež z pamäťovej peny, na ktorej budete spávať. Počas dňa pri závratoch by ste si mohli na hodinku nasadiť tzv. krčný límec (alebo ho nosiť štandardne, keď kojíte), predpíšu Vám ho na rehabilitácii. Udržujte sa v pozitívnej nálade, nakoľko sa len dá. Závratov sa nebojte – sú z krčnej chrbtice, aj tlak v ušiach. Ale pre istotu by som si dala vyšetriť krvný obraz, či nie ste chudokrvná. Keď budete takto pracovať, postupne môžu všetky problémy miznúť.

> reagovať

salome  |  13. 7. 2014 (16:04)

Dobry den, prosim Vas o radu, mam tazkosti s krizami, kazde 3-4 mesiace skoncim v nemocnici, a povedia, ze to mam chronicke, ale tie bolesti su neznesitelne, beriem Noax, mam artrozu, a vyskocene stavce, ako sa to da liecit? Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:59)

Popísané zmeny sú naozaj chronické, neexistuje liek, ktorý by ich z tela odstránil. Niektoré možno korigovať operáciou. Odporúčala by som Vám takýto postup: pokiaľ ste doteraz boli komplexne liečená ( to znamená – brali ste lieky, injekcie, infúzie, systematicky ste rehabilitovali ) a problémy sa pravidelne vracajú, vypýtajte sa cez svojho neurológa na ozónoterapiu. Pokiaľ nepomôže, treba konzultovať neurochirurga. Pokiaľ ste doteraz v rámci svojej životosprávy doma denne necvičili, tak s tým začnite. Správne cviky Vás naučia na rehabilitácii. Ak sa po 3 mesiacoch denného cvičenia stav nezačne zlepšovať, treba postupovať tak, ako som už napísala.

> reagovať

Jozef  |  13. 7. 2014 (15:43)

Mam protichodne stočene stavce a vysunutu platničku. Bol som par krat na rehabylitacii ale nepomaha to boly ma chrbat v dolnej časti a trpne cela ľava noha, ale pri dlhšom stati na mieste ma veľmi rozboly prava noha a ľava cela strpne. Poradte čo dalej.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:58)

Liečbu treba najskôr začať liekmi, ktoré zmiernia alebo až odstránia bolesti a pripravia telo na rehabilitáciu. Dovtedy je vhodný skôr kľudový režim. Ak lieky v tabletkách nestačia, treba nasadiť infúznu liečbu. Potom treba začať rehabilitovať, nosným prvkom rehabilitácie sú cvičenia, ktoré Vy musíte cvičiť denne a dlhodobo. V úvode liečby je niekedy dobré aj vystabilizovať chrbticu pomocou bedrového pásu, ktorý sa postupne odkladá v závislosti od toho, ako sa cvičením spevňuje svalstvo. Prvé výsledky môžete čakať približne o 3 mesiace.

Jozef  |  16. 7. 2014 (21:33)

Dobry deň chcem sa opytať či neviete poradiť niejake dobre cvicenie alebo kde sa da pozrieť odborne lebo na internete su veľa a každy tvrdi niečo ine, a na rehabilitacii to nestoji za reč. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:45)

Odporúčam Vám cvičiť SM systém – tak sa to oficiálne volá. Na internete nájdete veľa informácií o tomto cvičebnom systéme, dostať CD s týmto cvičením. Odporúčala by som Vám ale nájsť si fyzioterapeuta, ktorý by Vás to cvičiť naučil. Už ich je dosť – skúste hľadať cez internet. Držím palce.

> reagovať

zora cifrová  |  13. 7. 2014 (8:22)

dobrý deň, mám skalcifikované krčné stavce pri 48 rokoch, čo mi poradíte, mám skoliózu, a bojím sa ochrnutia...pomaly už mám závrate, rozhodla som sa pre rázové vlny, len či to pomôže...ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:49)

Neviem, či máte aj poruchu metabolizmu kalcia spojenú so zvýšeným ukladaním kalcia do tkanív. Pretože ak áno, treba ju mať pod kontrolou. Pri tejto kombinácii porúch chrbtice by som Vám odporúčala na prvom mieste a hlavne vhodný pohybový režim + denno-denné vhodné cvičenie. To všetko by Vás mali naučiť na rehabilitácii. Okrem toho pravidelnú kúpeľnú liečbu. Máte na ňu nárok.

> reagovať

Zdenka  |  12. 7. 2014 (20:58)

asi dva mesiace cítim v svaloch na chrbte medzi lopatkami a nižšie tlak a mravenčenie. Bolestivé je to aj na dotyk. Súvisí to s chrbticou, alebo je to len záležitosť svalov?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:44)

Aj - aj. Čo bolo prvé, to sa asi nerozlúšti, či ochorenie chrbtice, alebo porucha svalov, ale z praktického hľadiska to nie je podstatné. Odporúčam Vám navštíviť rehabilitáciu, musí Vás na ňu poslať obvodný lekár.

> reagovať

nadezda   |  11. 7. 2014 (23:35)

mam uz asi 5 rokov problemi s chrpticov navstivujem lekara ale on mi da iba opstrek a koniec ale prestane tak asi 2 tizdne a zasse bolesti su ale medzi lopatkami lava strana tam ma velmi boli ja uz neviem co mam robit

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:31)

Zmeňte lekára, alebo sa aktívne pýtajte na rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť cvičiť. Žiadne ochorenie chrbtice sa nedá zlepšiť ba až vyliečiť bez sústavného denného cvičenia.

> reagovať

miroslava  |  10. 7. 2014 (19:20)

mám problémi z krčnou chrbticou,a to mňa najviac bolí v práci,a potom celí deň to bolí až do rána,dá sa niečo na bolesť,obmedzuje ma tá bolesť v práci

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:23)

V takýchto prípadoch radíme na prvom mieste liečebný telocvik.

miroslava  |  16. 7. 2014 (19:15)

možem vás poprosiť o akí telocvik ide,aké cviky ale máťe na mysli niečo iné,dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:43)

Najlepšie je naučiť sa cvičiť na rehabilitácii, kam Vás môže poslať Váš obvodný lekár. Pokiaľ je Vám rehabilitácia z nejakého dôvodu nedostupná, skúste cez internet alebo v kníhkupectvách hľadať literatúru s návodom na cvičenia, ktoré sa volajú: 1. Škola chrbta 2. Spinálne cvičenia 3. Môžete tiež skúsiť cez internet hľadať cez heslo cvičenie na chrbticu. Držím palce.

> reagovať

Milan  |  9. 7. 2014 (20:29)

Dobrý deň. Vedeli by ste mi doporučiť vhodné rehabilitačné cvičenia na chrbticu? ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:09)

Ide o tzv. školu chrbta, čo je komplex cvičení, ktorý by Vás mali naučiť na rehabilitácii.

> reagovať

Miriam Prokopová  |  9. 7. 2014 (17:47)

Už 3 roky mám problémy s chrbticou v hornej časti medzi lopatkami.Mám pocit neviem sa poriadne zhlboka nadýchnuť, ako keby mi v tom niečo bránilo.je to nepríjemný pocit,a keď som to povedala aj neurologičke tak mi predpísala flugalin a quarelin,a že vraj mi začína skolioza.lieky nepomáhajú a ja to rozdýchavam,čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (10:06)

Objednajte sa na rehabilitáciu.

> reagovať

Kralovičová Věra  |  9. 7. 2014 (8:57)

Bolí ma krížová chrbtica už roky. Z času na čas mi to vystreľuje do ľavej nohy. Teraz to prestalo, ale pre zmenu mi bolesť vystreľuje do ľavej časti brucha /je to možné?/, aspoň môj lekár tvrdí, že to tak môže byť, tvrdí mi,že to mám zo stresu čo pripúšťam. Navštevujem psychiatra. Ortopéd a neurológ nič nenašiel. Ď.

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (9:58)

Neuvádzate, či Vám brucho vyšetrili, napr. sonograficky.

Kralovičová Věra  |  16. 7. 2014 (11:19)

Nie nerobili mi sono brucha. Tieto problémy mávam vždy keď sa mi zhorší psychický stav aj keď nie v takej intenzite. Na potlačenie ma nič nebolí a po podaní napr.teraz beriem neurol tie pocity prejdú. Preto si aj ja myslím, že je to z psychiky. Vždy dostanem takú odpoveď. Preventívka nič neukázala.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:40)

Bolesti brucha môžu ísť od chrbtice a chrbtica sa môže „pokaziť“ následkom stresu, alebo psychického napätia. Odporúčala by som Vám začať pravidelne cvičiť nejaký cvičebný systém na chrbticu – naučiť Vás ho môžu na rehabilitácii, kam by Vás mal poslať obvodný lekár. Pozrieť si môžete aj moju odpoveď pani Miroslave – týka sa aj Vás. Pravidelné cvičenia chrbtice ju nielen budú priamo liečiť, ale aj priaznivo ovplyvnia Váš psychický stav a tak sa Vaše zdravie môže celkovo zlepšiť.

> reagovať

Anna  |  8. 7. 2014 (20:59)

Posuvaju sa mi platnicky a mam šmorlove uzly. Lekar mi predpisal zdravotnu pomocku na križe ,Ale stale mam bolesti.Co mi pomože? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (9:56)

Požiadajte o rehabilitáciu.

> reagovať

martin balaz  |  7. 7. 2014 (22:04)

volam sa martin a mal som havariu a ovdeti ma boli chrbtica a povedali mi na regen ze som mal narazene kos na kos a urt ma boli chrpitica porate mi co mam robit

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (9:46)

Ak ste boli dôkladne vyšetrený a nič závažné sa nezistilo, žiadajte sa na rehabilitáciu a užívajte Milgamu N.

> reagovať

Irena  |  7. 7. 2014 (20:21)

Pán doktor veľmi vás prosím trpim bolesťou chrbtice asi 11 rokov ato kjazdi deň v krčnej a klubovej chrbtice a točí sa mi hlava prostezzávrati. Aj uši mám zasiahnute a teraz som po pôrode a mojím poraďte mi dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  16. 7. 2014 (9:44)

Mohla by Vám pomôcť rehabilitácia a používanie zdravotnej pomôcky krčný golier a proti závratom vyskúšajte efekt voľno dostupného lieku Vertigoheel.

> reagovať

Marta  |  7. 7. 2014 (7:46)

Dobrý deň, už viac rokov mam bolesti chrbtice- protrusia platničiek. Bolesti vyžarujú do nôh. V noci pri ležaní sa to objavuje najviac. Neviem si najsť polohu. Niekedy nepsím aj celú noc.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:59)

Pri protrúzii platničiek veľmi pomáha rehabilitačná medóda – cvičenia, ktoré sa nazávajú SM systém. SM systém teraz cvičia takmer na každej rehabilitácii, k dispozícii sú aj súkromní fyzioterapeuti, ktorí tieto cvičenia učia. Cvičiť treba každý deň, prvé možné zlepšenie pozorovať približne o 3 mesiace, výrazné zlepšenie o rok. Cvičenie musí byť doslova doživotné. Počas dňa pri fyzickej práci by Vám mohol pomôcť bedrový pás , predpíšu Vám ho na rehabilitácii.

> reagovať

Helena  |  6. 7. 2014 (21:47)

Dobrý deň, mám sedave zamestnanie,pracujem ako krajcirka, dva roky som ale praacovala ako opatrovateľka, keď som sa teraz vrátila do práce, mávam silné bolesti v krížoch,až tak, že nevladzem chodiť a cítim sa nafuknuta, beriem druhé balenie surgamu, prvé mi zabralo, druhé už nie, prosím poraďte mi, čo robiť, ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:54)

Treba zodpovedne vyšetriť krížovú chrbticu a sakroiliakálne kĺby. Navštíviť by ste mali alebo ortopéda, alebo neurológa. Liečba vyžaduje okrem liekov rehabilitáciu a z Vašej strany pravidelné cvičenia tých cvikov, ktoré Vám na rehabilitácii ukážu. Pomôcť by mohol aj bedrový pás, ktorý by ste mali v práci nosiť – nie stále, ale keď začnete cítiť bolesť – tak hodinku, bolesť odíde a pás treba potom odložiť. Predpísať ho môžu na rehabilitácii.

> reagovať

mili  |  5. 7. 2014 (10:33)

dobry den, mam bolesti chrbta pod lavou lopatko, boli ma z toho cela lava strana chrbta, hlava lava ruka a noha, je to viac pichanie ako bolest

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:40)

Vypýtajte sa a rehabilitáciu, tam by Vám mohli pomôcť.

> reagovať

emilia benaticka  |  4. 7. 2014 (20:47)

mam 62r asi rok a pol akosom pribrala a pri chozi dlsej ale aj pri stati na jednom mieste ma boli chrbat krize ide my to as do noh je to prosim iba tou nadvahov alebo aj nieco ine lebo ked sedim alebo lezim tak nic ma naboli

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:37)

V takýchto prípadoch môže byť príčina bolestí to, že dva stavce sa voči sebe posúvajú, alebo ide o vyklenovanie platničky. V stoji a pri chôdzi väčšia váha tela tlačí na krížovú oblasť a vyvoláva tieto problémy, v ľahu sa chrbtica odľahčí, napráva a bolesti prestávajú. Odporúčal by som Vám seriózne vyšetrenie driekovo-krížovej chrbtice, rehabilitáciu a tiež veľmi pomalý návrat na pôvodnú váhu.

> reagovať

Nemcekova Gabriela  |  4. 7. 2014 (18:51)

mam boreliozu mavam caste bolesti klbov po celom tele hlavne po fizickej namahe v poslednej dobe ma bolieva chrbat taha ma to od temena hlavi az po koniec chrbtice poradte prosim co mam robit dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:35)

Odporúčal by som Vám návštevu u infektológa, ktorý by na základe vyšetrenia krvi posúdil, či Vás treba preliečiť antibiotikami, alebo nie. Liečbi bolestí treba zveriť do rúk neurológovi, treba tiež absolvovať rehabilitáciu. Z dlhodobého hľadiska by tiež mohla pomôcť kúpeľná liečba.

Nemcekova Gabriela  |  14. 7. 2014 (13:01)

dobry den absolvovala som uz vsetky mozne vysetrenia infektoklog neurolog reumatolog ortoped liecila som sa aj antiotikami ale bolesti opuchy a zapali mam stale nie pravidelne do mesiaca dva krat bolesti trvaju cca tri dni potom ustupia priklad pr clenok opucnuty z lava aj zprava silny zapal aj bolesy nemozna chodza

MUDr. Ester Točíková  |  23. 7. 2014 (9:37)

Mohli by Vám pomôcť infúzie s vysokodávkovým vitamínom C Injectopas. Infúzie majú – podľa našich skúseností – výborný efekt u chronickej boreliózy, pacienti sa po nich majú jednoznačne lepšie. Infúzie môže brať každý pacient, ktorý má zdravé obličky a nemá sklon k vytváraniu obličkových kameňov. Neviem, odkiaľ ste, ale v súčasnosti sa už na celom Slovensku tieto infúzie podávajú. Takže by ste mohli aj vo svojom okolí nájsť lekára, ktorý Vám ich bude dávať. K tomu Vám môžem odporúčať Milgammu N 3x1 počas 6 mesiacov, nie dlhšie. Výsledky by ste mali pocítiť.

> reagovať

Králiková Anna  |  4. 7. 2014 (17:15)

Dobrý den, už viac ako pol roka ma bolí krčná chrbtica.Vymenila som aj matrace i podušku je tvarovaná, ale bolest neprestáva naopak presúva sa medzi lopatky.Pomožu nejaké cviky? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:34)

S krčnou chrbticou sa netreba zahrávať – choďte najskôr na vyšetrenie a rehabilitáciu, kde Vás správne cvičenia ne krčnú chrbticu naučia. Ak budete cvičiť niečo nevhodné, stav sa môže zhoršiť.

> reagovať

simona   |  2. 7. 2014 (10:33)

dobry den, uz niekolko rokov mam bolesti v spodnej casti chrbta krize a kostrc spolu s bolestami v podbrusku. bolesti sa zosilnuju, ze niekedy mam problem chodit. striedaju sa bolesti v kostrci a bolest ako keby v oblasti zenskych veci. vsetky vysetrenia mam vsak v poriadku.Neviete co by to mohlo sposobovat?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:18)

Mohli by ste mať opakované blokády sakroiliakálnych kĺbov – mávajú takúto symptomatológiu. Na potvrdenie svojej domnienky by som Vás však musel osobne vyšetriť. Je to “banálna” záležitosť čo sa týka liečby aj prognózy. Robia sa mobilizíácie tých kĺbov, existuje na to rehabilitácia. Ak chcete, prídite, pozriem sa na Vás. Objednajte sa n a č. 0903 788 670.

> reagovať

Renata  |  1. 7. 2014 (14:06)

Dobry den pan doktor uz asi mesiac mam problem s bolestami medzi lopatkami hlavne ked ich dam k sebe alebo ked pohnem trupom do boku. Viac ma boli prava strana a niekedy mam pocit ze mi to prechadza az na hrudnik.Pracujem s ludmi a zdviham 2 rocneho syna neviete co to moze byt? Dakujem Renata

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:11)

Pravdepodobne ide o poruchu – možno z preťaženia – hrudnej chrbtice. Odporúčal by som Vám čo najrýchlejšie navštíviť rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť správne cvičiť. Potom treba cvičiť denne, aby sa stav kompenzoval. Pokiaľ sa porucha nebude zlepšovať, lekár Vás odošle na príslušné vyšetrenia.

> reagovať

Anka  |  30. 6. 2014 (11:29)

Dobrý deň,mám vysokú cukrovku,nezhubný nádor v nadobličke,arytmiu,vysoký tep aj tlak a dosť často ma bolia kríže,niekedy si musím dať náplaste proti bolesti,aby som mohla chodiť.Viete mi poradiť nejaké lieky alebo cvičenie.Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 7. 2014 (10:01)

Vo Vašom prípade Vás správne cvičenia musia naučiť na rehabilitácii a to pod dozorom, aby Vám nezhoršovali ostatné zdravotné problémy. Požiadajte obvodného lekára, aby Vás na rehabilitáciu poslal.

> reagovať

A  |  29. 6. 2014 (13:00)

Dobrý deň, ráno som sa zobudil a bolel ma chrbát v oblasti okolo lopatky(kúsok pod lopatkou), bolesť neni intenzívna vačšinou pri prudšich pohyboch a pár krát za deň príde silná pár sekundová bolesť v tejto oblasti.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 7. 2014 (10:49)

Budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou poruchu v oblasti hrudnej chrbtice – pýtajte sa na rehabilitáciu, podľa popisu porucha nie je vážna, môže sa pomocou RHB odstrániť.

> reagovať

Rudolf  |  29. 6. 2014 (9:47)

Dobrý den. Bolí ma v oblasti krčnej a hrudnej a križnej chrbtici tak, že po prejdení cca 200 metrov silná bolôesť- nepomáhaju žiadn e lioeky. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 7. 2014 (10:47)

Lieky nemusia pomôcť vždy. Potrebujete aj rehabilitáciu a po nej dlhodobú prácu na sebe – pravidelné denné cvičenie, približne po 3 mesiacoch sa budete cítiť lepšie, po roku je šanca, že bolesti celkom odídu.

> reagovať

maky  |  28. 6. 2014 (20:08)

Prajem pekný deň. Ccela by som sa informovať mám bolesti medzi lopatkami pobolieva ma to až k prsiam na hrudi a pokašliavam no beriem lieky na astmu asmanex a momentálne ak codein brala som infúzie chodím na akupunktúru a už mi dali aj obstrek je to normálne,že ma to neustále bolí?Mám pocit,že všetky kosti mi pukajú.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 7. 2014 (10:42)

Tie bolesti môžu trvať dlho – hrudná chrbtica sa nelieči jednoducho. Určite by Vám pomohla rehabilitácia a vhodné cvičenie, ktoré by ste robili doma – aj 2x denne, ráno a večer. Stav sa tak môže pomaly zlepšovať.

> reagovať

1 ... 50 51 52 53

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.