24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

10:36

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Monulienka  |  1. 4. 2019 (13:11)

Dobrý deň,mám problém z hrudnou a krčnou chrbticou,ktorá mi zvyšuje tlak a teplota,mám silné bolesti,tabletky od bolesti nepomáhajú,mám lekársky nález z r.2015 spodylosis cervikalis I.,et thoracalis II.-III.,vertikálne laterálna hruď.chrbtice, osteofyty myslím že sa mi to zhoršuje,dá sa to operovať?alebo ako liečiť? Ďa

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:08)

popísané zmeny na chrbtici sa neoperujú. Neviem, koľko máte rokov, ale pokiaľ ste mladá, degeneratívne zmeny na chrbtici by neboli primerané veku, preto by bolo na mieste reumatologické vyšetrenie – aj vzhľadom na teploty, ktoré by pri reumatologickom ochorení mohli byť. Pokiaľ máte vyšší vek a fyzicky ste pracovali, degeneratívne zmeny – ich následky – treba riešiť cestou rehabilitácie a následného každodenného cvičenia.

> reagovať

JOHANA  |  25. 3. 2019 (13:04)

Dobrý deň. Po podaní obstreku Diprophos + Mesocain vzadu na hlave v oblasti za ľavým uchom sa mi vytvorila hrča - hematóm. Vstrebe sa alebo mám užívať nejaké lieky? Môžem s tým absolvovať rehabilitácie? Ďakujem pekne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:10)

vstrebe sa to, ale veľmi pomaly, žiaden strach. Rehabilitácie môžete absolvovať.

> reagovať

Sany  |  24. 3. 2019 (11:52)

Dobry den chcem sa informovat mam bolest pichanie v lavej lopatke mam miernu skoliozu podla RTG na magnetickej som nebola kedze mam fobiu ortoped ma odblokoval mala som zavraty 3dni bolo dobre konecne som vnimala svet okolo seba a zase zavraty moze to byt zapal alebo cvaknuty sval nerv?beriem betahistin nezabera vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:07)

nie. Manuálne odblokovanie chrbtice má prechodný efekt, pretože neodstraňuje pôvodnú príčinu blokády chrbtice. Ňou môže byť porucha na inom mieste pohybového aparátu, príčinou bývajú aj rôzne preťaženia – fyzické pri cvičení a práci, statické – napríklad pri sedavom zamestnaní. Váš stav preto vyžaduje rehabilitáciu – vyšetrenie RHB lekárom, absolvovanie procedúr a nácvik správnych cvičení na celú chrbticu a správnych pohybových stereotypov. Pokiaľ závraty pochádzajú z bloku krčnej chrbtice, čo zákrok ortopéda vlastne jednoznačne dokázal, Betahistin Vám nepomôže. Musíte sa začať o seba starať – dominantné je to každodenné cvičenie a správne pohybové stereotypy. Zlepšenie sa takto začne objavovať po dlhšom čase a pomaly, ale bude už trvalé, ak vydržíte na sebe takto systematicky pracovať. Držím palce.

Sany  |  3. 4. 2019 (21:32)

Dakujem za odpoved este sa opytam vzadu pocitujem bolest hlavy nad krkom praskanie pri otacani hlavne rano bolest ked vstavam tablety mam zmenene torecan beriem zavraty citim akoby zvrchu hlavy dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:55)

praskanie znamená alebo blok v krčnej chrbtici, alebo „vysušenie“ kĺbov, na ich regeneráciu sú určené chondroprotektíva. Treba začať s už popísanou životosprávou, inak sa Váš stav nezlepší.

> reagovať

bobo  |  20. 3. 2019 (12:03)

dobry den mam zavraty mam pocit nestability nakláňania a mam unavu v očiach a rozmazane videnie mal som ct neurologicke vys. a očne vys a aj orl vsetko vporiadku no na rtg krcnej mi zistili .Vo flexii ventralnej blokove postavenie v useku C3-5 až kyfotizácia zachovana dorzalna flexia može mi toto sposobovat moje stavy?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:56)

môže, je to pomerne vážna porucha postavenia krčnej chrbtice. Mali by ste absolvovať odbornú a doslova na Vás šitú rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť: správne pohybové stereotypy a súbor pre Vás vhodných cvikov na chrbticu. Potom by ste mali začať cvičiť trpezlivo každodenne a dlhodobo – mesiace. Stav sa bude zlepšovať len veľmi pomaly, preto buďte trpezlivý.

bobo  |  27. 3. 2019 (13:17)

Dobry den dakujem za odpoved mam 18 rokov a momemtalne som v nemocnici dal som sa hospitalizovat pretoze stale mam vertigo ako som opisoval zatial mi nic nezistili naozaj som uplne zdravy jediny nalez mam na tej krcnej takzw si myslite ze by to mohlo byt to?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 4. 2019 (15:10)

áno, nebojte sa, v oblasti krčnej chrbtice je uložených veľa nervových senzorov, ktoré regulujú rovnováhu – vo vzťahu k postaveniu hlavy. Pri takejto poruche krčnej chrbtice mozog dostáva nesprávne informácie z krčnej chrbtice – napríklad v zmysle – padám. Ale Vy v skutočnosti nepadáte, čo oči vidia. Stret takýchto protichodných informácií v mozgu sa potom subjektívne vníma ako závrat. Mozog môže aj vydať pokyn na pohyb, ktorý má vyrovnať tento iluzórny pád – stiahne telo proti smeru očakávaného pádu. Ale keďže v skutočnosti nepadáte, zatackáte sa, lebo telo v skutočnosti stratilo rovnováhu. Jediným riešením je to, ktoré sme Vám už minule napísali.

> reagovať

Nikoleta, 24 r.  |  20. 3. 2019 (10:38)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo znamená kyfotické postavenie chrbtice bez štrukturálnych zmien? Je možné aby som kvôli tomu mala denodenné bolesti hlavy, závrate, pískanie v ušiach i niekedy ťažké dýchanie? Zdravotné problémy mám od júna 2018...a nič nepomohlo...

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:55)

kyfotické postavenie znamená zhrbatenie chrbtice, čo ovplyvňuje statodynamiku – funkčnosť a zdravie celého pohybového aparátu. Všetky popísané ťažkosti môžu mať pôvod v tejto poruche. Je len jedna cesta, ako sa problému zbaviť: začať na sebe pracovať – cvičiť trpezlivo každodenne dlhodobo – vyžaduje sa minimálne rok. Vhodné cviky pre Vás a tiež správne pohybové stereotypy by Vás mali naučiť na rehabilitácii.

Nikoleta 24r  |  27. 3. 2019 (11:17)

Cvičím vyše pol roka ale môj stav sa absolútne nezlepšuje, denodenné bolesti hlavy, pískanie v ušiach a mravčenie pred očami mi strpčuje život...už neviem, čo mám robiť aby to konečne prestalo. Môže za to aj stres prípadne aj vysoká nadváha? Má to súvis?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 4. 2019 (15:11)

má to obrovský súvis. Stres sám osebe môže byť príčinou tzv. tenzných bolestí hlavy, ktoré vyplývajú z trvalo prítomného svalového spazmu, ktorý sa nedá odstrániť bez odstránenia vyvolávajúcej príčiny – stresu. Preto – pokiaľ človek ostáva v stresujúcej situácii, bolestí hlavy sa nezbaví. Nadváha trvalo mení statodynamiku celého pohybového aparátu a môžete cvičiť koľko chcete, pokiaľ sa váha nedostane na normu, alebo nebude norme blízka, porucha bude pretrvávať. Odporúčam odborné chudnutie s individuálnym vedením – skúste cestou „Metabolic Balans“ – nájdete na internete. Stresogénne môže pôsobiť aj Vaša nespokojnosť so sebou – utnite to a o rok je z Vás nový človek. Držím palce.

> reagovať

Emma  |  15. 3. 2019 (17:30)

Dobry den,uz tyzden mam bolesti,pichanie vpravo okolo prsnika spredu dozadu,zboku dovnutra.Pichanie a nepohodlie je aj pri kasli,kychani,pohyboch.Nezabral Seractil,teraz uz treti den Diclofenac tiez nepozorujem ulavu vedeli by ste mi poradit co moze byt pricina a ako dalej postupovat?Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (11:13)

s najväčšou pravdepodobnosťou máte zablokované kĺby, pomocou ktorých sa napájajú rebrá na chrbticu a hrudnú kosť. Najvhodnejšie by bolo vyšetrenie u rehabilitačného lekára, liečbou je znovu rehabilitácia – sú také ručné rehabilitačné techniky, pomocou ktorých sa tieto zablokované rebrá uvoľňujú.

> reagovať

Orná Rehusova  |  14. 3. 2019 (8:51)

Dobrý deň, MR ukázala že mám Forminalnu extruziu L5_S1 vľavo a Osteofity na telách stavcov. Aká je v tomto prípade liečba, ďakujem Rehusova

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:48)

Liečba by mala byť komplexná – rehabilitácia a vhodné lieky kombinované s Milgamma N. Základom liečby ale je rehabilitácia, po ktorej musia nasledovať vhodné cvičenia, ktoré Vás majú naučiť fyzioterapeuti. Cvičiť potom treba trpezlivo každodenne rok, najlepšie aj trvalo. Prvé výraznejšie zlepšenia sa môžu objaviť o niekoľko týždňov až o 3 mesiace.

> reagovať

ETELA  |  12. 3. 2019 (9:37)

Dobrý den,v poslednom čase mám častejsie bolesti v driekovej a panvovej časti .Minulý rok som bola na MR---a píšem Vám nález:Lumbaco subac-LIS utq dľaMRI 08/17 cho di L4/5 s anulárnou fisurou a miernou D protr,osteocho a mierny bulding t č polyartralgie.Prosim možete mi napísať čo mám robiť aby som zmiernila bolest?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:41)

na prechodnú dobu je vhodné užívať lieky – nesteroidné antireumatiká + Milgamma N 3x1. Základom liečby ale je rehabilitácia, po ktorej musia nasledovať vhodné cvičenia, ktoré Vás majú naučiť fyzioterapeuti. Cvičiť potom treba trpezlivo každodenne rok, najlepšie aj trvalo. Prvé výraznejšie zlepšenia sa môžu objaviť o niekoľko týždňov až o 3 mesiace.

> reagovať

Smejko  |  11. 3. 2019 (17:22)

Dobrý Den chcela by som sa opytať na MR mi zistili protruziu platnicky L4/5 a L5/s1 mam stale bolesti v podbrušku ako to liečiť?Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:37)

bolesti v podbrušku môžu pochádzať aj z blokády sakroiliakálnych kĺbov, nie len z platničiek. V každom prípade ale treba vylúčiť gynekologické ochorenie. Liečba týchto bolestí, ktoré pochádzajú z pohybového aparátu, je rehabilitačná + domáce cvičenia, ktoré musia pacientov naučiť na rehabilitácii. Pomôcť môžu aj antireumatická typu Ibuprofen + Milgamma N, tie ale príčinu bolestí neodstránia, to dokáže len rehabilitácia.

> reagovať

Mariana G  |  10. 3. 2019 (18:26)

Zdravim chcela by som sa opytat na moj zdravotny stav mam silne bolesti a zavraty hlavy bola som na MR zistili mi T2 sag,T1 FLAIR +Obojstranne na spodine maxilarnej dutiny polipoidna hyperplazia sliznice ,vpravo cca 12mm,vlavo do 10mm ost PND vzdusne +C chrbtice kyfotizacia krcnej lordozy s vrcholom v urovni C3/C4

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:32)

Váš stav vyžaduje odbornú rehabilitáciu krčnej chrbtice a s následným dlhodobým cvičením na celú chrbticu (cviky by Vás mali naučiť na rehabilitácii). Musíte sa naučiť správne pohybové stereotypy, ktoré by v budúcnosti mali zabrániť preťažovaniu krčnej chrbtice. Tiež by Vás ich mali naučiť na rehabilitácii. Potrebujete tiež ORL vyšetrenie, aby odborník ORL zvážil potrebu liečby zhrdnutej sliznice v prínosovej dutine, pretože toto môže s bolesťami hlavy súvisieť.

Mariana G  |  20. 3. 2019 (16:34)

Dakujem pekne este by som sa chcela opytat co znamena to T1 ax T2 atage na mozgu co mi zistili na MR.dakujem pekne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 4. 2019 (15:14)

to nie je nález na mozgu, ale popis techniky vyšetrenia. Takže kľud.

Mariana G  |  3. 4. 2019 (16:45)

Dobry den dakujem upokojili ste ma ale nenapisala som vam este ze tam mam ešte napisane ze demializacnej bielej hmoty co to znamena dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:47)

to už je vážnejší nález, ktorý Vám mal Váš neurológ vysvetliť a interpretovať vo vzťahu k neurologickému nálezu a liečbe. Je to určité poškodenie mozgu – strata bielkovinových obalov nervov - jeho pôvod môže byť rôznorodý, preto sa k nemu nemôžem bližšie vyjadriť – musíte o vysvetlenie požiadať svojho neurológa.

> reagovať

Vlado  |  10. 3. 2019 (10:26)

Pocas spanku som sa zobudil na prudku bolest medzi lavou lopatkou chrbticou smerom od krku. Trva to 10 dni. Obstreky v mieste nervu a injekcie proti bolesti pomahaju iba ciastocne. Kazdu noc cca o 3.00hod. sa prebudzam na krcovitu bolest v definovanom mieste. Neviem co dalej.... Prosim o radu!

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:28)

na boľavé miesta si lepte antireumatické náplasti, k tomu užívajte Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1, na noc si vezmite antireumatikum (ktoré Vám predpísal lekár, vhodná je aj vyššia dávka). Treba prečistiť pečeň – začnite brať prípavok obsahujúci Ostropestrec mariánsky počas 3 mesiacov. MUSÍTE absolvovať rehabilitáciu a následne dlhodobo každodenne cvičiť, najlepšie na celú chrbticu.

> reagovať

Lu  |  9. 3. 2019 (12:15)

Dobrý deň prajem.Mám onedlho 41 rokov a trápim sa závratmy hlávky v polohe ležmo ...či už na chrbte či na boku je to šialene nepríjemne a obmedzuje mi to život.Bola som na MR vdaka bohu v priadku .Mala som problém s uškom bol spravený epitelov manéver .Po dvoch týždňoch sa mi to vrátilo späť prosím o pomoc radu

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:18)

spať a ležať by ste mali s hlavou uloženou vyššie – aj 2 vankúše treba podložiť. V ľahu skúste používať na krk tzv. krčný golier, ktorý by mohol pomôcť. Pomôcť by mohli infúzie aj lieky zlepšujúce prekrvenie, musí Vám ich predpísať neurológ. Treba rehabilitovať a denne cvičiť krčnú chrbticu, (najlepšie celú chrbticu), aj keď bol MRI nález normálny.

> reagovať

Danica  |  8. 3. 2019 (17:06)

Dobrý deň.Uzivala som lieky na závraty betahistin..lekárka mi ich po 4,5mes.vysadila vraj že by mi prestali zaberať..avšak závraty sa objavili aj pocit nestabilnej chôdze hneď po vysadení..a zasa mi ten betahistin nasadila..mám obavy či mi bude zaberať..ako dlho ho môžem brať..bezobav?mr modzgu mám ok.krcna degen.zmeny

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:13)

k liečbe by mohla prispieť rehabilitácia krčnej chrbtice. Betahistin možno užívať aj trvalo. Jeho efekt by sa znižovať nemal. Liek môžete striedať s liekom zvaným Cavinton alebo Tebokan, skúsiť možno aj Lucetam. Tieto však neprepláca poisťovňa a sú drahšie.

> reagovať

Michal  |  8. 3. 2019 (15:28)

Dobrý deň, za 2 týždne sa mi stále zhoršuje slabosť stehenných svalov. MRI protruzia Th3-4,4-5, extrúzia Th7-8 s min.impresiou na predný okraj miechy bez zúženia neuroforamin,bez myelopatie. Mám aj ischiat.bolesti striedavo oboch nôh. Je možné, že sa niečo na MRI LS prehliada,keď je bez nálezu, alebo za to môže len Th?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:09)

Nepredpokladám, že by sa na MRI vyšetrení niečo prehliadlo. Ale MRI vyšetrenie je treba doplniť o EMG vyšetrenie, ktoré objektívne zistí, či je porušený nerv v nohách a do akého stupňa, alebo je porušený sval. V tom prípade sa musí doplniť aj vyšetrenie svalových enzýmov. Výsledky vyšetrenia usmernia aj liečbu. Ale v každom prípade je nevyhnutnou súčasťou liečby rehabilitácia a Vaše trpezlivé každodenné cvičenie a zlepšenie stavu chrbtice a sily nôh – cviky Vás musia naučiť na rehabilitácii.

> reagovať

ZuzkaRoxy  |  6. 3. 2019 (10:20)

Veľmi časté bolesti hlavy,závrate,napína na vracanie aniesom schop.hovoriť,ťažko dýcham,často preležím hodiny,mne sa zdá,že to boli niekoľko minút,úplnesom paralyzovaná,mám 42rok.malé deti,ako si mám pomôcť?mám diagnózu:preforaminálna protrúzia platničky doprevádzaná osteofytmi,s tlak.na durál.vak,tl.na neurokoreňC5-C7

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:43)

Popis vašich ťažkostí hovorí o tom, že okrem krčnej chrbtice majú pôvod aj v zlom psychickom stave a celkovej telesnej vyčerpanosti. Riešenie je – odborná rehabilitácia, vhodné lieky (toto by mal zabezpečiť neurológ), následne trpezlivé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Pri domácich prácach môžete používať krčný golier, ktorý Vám môže predpísať neurológ, ochráni krčnú chrbticu pred ďalším poškodením. Odporúčam aj požiadať aj o nasadenie ľahších sedatív a psychoterapiu.

> reagovať

Miroslav  |  6. 3. 2019 (9:57)

Dobry den.V 2014 som bol operovani na herniu disku.MR vysetrenie ukazalo recidivu s vakuovou degenerativnou prestavbou.Je riesenie opatovna operacia?Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:43)

to závisí od Vašich subjektívnych ťažkostí a objektívneho neurologického nálezu, ktorý reflektuje stupeň poškodenia nervového systému a poruchy hybnosti chrbtice. Pokiaľ sú príznaky mierne, treba realizovať konzervatívnu liečbu, základom ktorej je správna pohybová životospráva a rehabilitácia s každodenným cvičením, pokiaľ sú závažné, je na mieste operácia.

> reagovať

Marián  |  5. 3. 2019 (20:03)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať čo by ste doporučili pri takomto závere: mohutná herniácia a kranialna extrúzia disku L5-S1 s origom parasagitálne vpravo s propagáciou kraniálne doľava, náznak nasadajúceho, separovaného sekvestra, bez vzdialenej sekvestrácie, výrazná kompresia a edém L5 a S1 koreňov vľavo. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:40)

možno skúsiť kortikoterapiu (infúzie, injekcie, obstrek) a potom rehabilitáciu, liek typu Lyrika, ak sa bolesti zmiernia, rehabilitácia a každodenné cvičenie. Pokiaľ sa stav nezačne zlepšovať, na mieste je operácia. Možno skúsiť aj Milgamma N 3x1, nosiť bedrový pás.

Marián  |  13. 3. 2019 (10:50)

Začal som už cvičiť SM systém bolesti nemám len si necítim nohu. A chcel by som sa vyhnúť operácii.Myslíte že môžem cvičiť SM-system s touto diagnózou? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:00)

môžete, trpezlivo, dávajte pozor na to, aby ste každý cvik zacvičili dokonale, približne raz za 3 mesiace absolvujte kontrolu u fyzioterapeuta, ktorý Vás SM systém naučil, aby korigoval rozsah a kvalitu cvičení (ak bude treba). Držím palce.

> reagovať

Klára  |  5. 3. 2019 (19:40)

Dobrý deň. Som onkpacientka. Pred 2,5 rokom som bola operovaná (mastektomia praveho prsnika), t.č. je choroba v remisii, beriem Tamoxifen. Začal bolieť chrbát niekde v časti hrudnej chrbtice. Je to pálivá bolesť pri dlhodobom sedení, státí alebo chôdzi. Čím môže byť spôsobená? Mám aj skoliózu. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:39)

táto bolesť môže byť spôsobená poruchou postavenia chrbtice, ktorá je pri skolióze vždy prítomná. Odporúčam Vám, aby ste sa cestou rehabilitácie naučili správne cvičiť na celú chrbticu a potom cvičte každodenne. Na miesto pálivej bolesti si lepte prírodné antireumatické náplasti – odporúčam napr. Leni náplasti. Sú na 24 hodín, potom ich treba vymeniť – vydržte ich nosiť 5-7 dní. Kúpte si (dá sa aj cez internet) lipozomálny vitamín C a berte ho 2 mg denne počas minimálne mesiaca, aj dlhšie. V lekárni by Vám mohli odporučiť aj vhodné chondroprotektíva. Pokiaľ nezačnú bolesti poľavovať pri cvičení a náplastiach, odporúčam urobiť RTG vyšetrenie boľavej časti chrbtice.

> reagovať

Jarka  |  5. 3. 2019 (12:22)

Dobry den,moze suvisiet krcna chrbtica so zavratmi,nestabilitou,slabostou noh,a zhorsemie zraku?MR mozgu ok.Mr c chrbtice,:krcna ch. Napriamena,ligamentum traverzum mierne zhrubnute svytesnenim predneho likv.v useku c chrbtice znamky diskopatie bez utlaku neurostruktur.mozem masaze a manipulaciu.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:38)

ani masáže, ani manipuláciu, obe techniky Vám môžu stav výrazne zhoršiť. Vyžiadajte sa na rehabilitáciu, ktorú musí viesť rehabilitačný lekár, aby sa Vám neublížilo. Popísané ťažkosti (všetky) môžu súvisieť s poruchou krčnej chrbtice. Skúste zlepšiť pitný režim, problémy so zrakom sa môžu zlepšiť aj dostatočným zavodnením tela.

> reagovať

Dana  |  5. 3. 2019 (11:23)

.Dobrý deň. Mávam často závraty a z tohto dôvodu som bola na MR, rongene. Lekár mi odporúča dekompresiu a náhradu ID C5-C7. Chcela by som sa operácii vyhnúť, lebo nie je ani záruka, že tie závraty už nebudem mať. Je možné ešte situáciu zachrániť vhodným cvičením? Dana

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:35)

pokiaľ to Váš neurologický stav dovoľuje (nie sú známky poškodenia centrálneho nervového systému – miechy, alebo vážne poškodenie periférneho nervového systému), pokúste sa o to. Nájdite si kvalitného rehabilitačného lekára a fyzioterapeuta, ktorí s Vami budú individuálne a dlhodobo spolupracovať. Vy sa musíte obrniť trpezlivosťou, a vedomosťami – naštudujte si princípy Školy chrbta, naučte sa správne pohybové stereotypy, včítane správneho stereotypu dýchania. V rehabilitácii budete musieť pracovať s celou chrbticou, ak sa máte z ochorenia dostať. Prvé výsledky sa môžu objaviť až po dlhšom čase, preto vytrvajte.

> reagovať

Mato  |  4. 3. 2019 (20:06)

Dobrý večer. Pretrváva u mňa 3mesiace bolesť hlavi v zadnej časti, búšenie srdca a mierna nespavosť. Lekár mi urobyl ct hlavy ktoré bolo ok a iné visetrenia nevikonal a nasadil mi antidepresiva,ale bolesť stále pretrváva.Je to v poriadku?Dakujem za pomoc.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:32)

od obvodného lekára sa vyžiadajte na rehabilitáciu krčnej chrbtice. Bolesti hlavy prestanú, keď začnú zaberať antidepresíva a rehabilitáciou sa uvoľní krčná chrbtica. Toto môže trvať mesiac až 6 týždňov.

> reagovať

lubietka   |  3. 3. 2019 (20:30)

Dobrý deň! na ľavej lopatke pod ramenom mám páľavu bolesť už aj pri otere šatstva som nervózna. Začala sa to tým,že som pociťovala pozdĺž lopatky pár krát,chlad.Momentálne som na tom tak,že už len pri sede ma páli ,mravenčie či svrbí a duní. Trvá to už vyše týždňa a nie to prestať. ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:28)

miesto, ktoré popisujete, je typickým miestom bolestí pri blokádach krčnej chrbtice. Odporúčam preto RHB vyšetrenie a liečbu krčnej chrbtice, každodenné cvičenia, lokálne 24 hodinové antireumatické náplasti nosiť počas 5 dní, k tomu antireumatikum, ktoré Vám môže predpísať obvodný lekár, k tomu Milgamma N 5 dní 2-0-2.

> reagovať

monika  |  3. 3. 2019 (20:12)

dobry den pan doktor...stale dokola sa mi blokuje v krčna chrtbtica a th stavec mavam zavrate palivé bolesti vraciam nepomahaju bežne analgetika ani rehabiitacie moja neurologicka mi predpisala triptány ktore mi nerobia dobre...mam dva zodrate stavce s vyrostkami nepomohli by mi nejake injekcie akuponktura? dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:27)

dobre urobená akupunktúra môže pomôcť, k tomu Milgamma N, Mgnézium , lipozomálny vitamín C, ale hlavne každodenné dlhodobé cvičenia vhodných RHB cvikov na celú chrbticu. Pokiaľ Vám cviky na krčnú robia zle, treba cvičiť na spodnejšie časti chrbtice, krčná sa bude reflexne pozitívne meniť.

> reagovať

Marian  |  2. 3. 2019 (19:20)

Dobrý deň, 5.rok bolesti v LS, vybraté MSG, Solumedrol, naposledy5xHCT, minim.efekt, na MR 01/19protruzieL4-5,L5-S1-irit.korenovL5S1 obojstranne,prechod v Th-L-susp.funkcny blok.Bolest putuje medzi lopatkami a dole do krížovej oblasti, borelie a reumatol.negativne, zvýšená kys.mocova.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:23)

každodenným cvičením správne vybratých a správne nacvičených rehabilitačných cvikov na celú chrbticu (mali by Vám ich vybrať a naučiť správne cvičiť na rehabilitácii). Inej cesty niet, pretože opakujúce sa problémy s chrbticou sú spôsobené slabosťou svalového korzetu, ktorý možno spevniť len cvičením, lieky iba odstraňujú následky jeho funkčnej nedostatočnosti.

> reagovať

Stanislava  |  2. 3. 2019 (7:35)

Dobrý deň. mala som problémy s krčnou chrbticou a bola mi zistená tetania. Po nasadení liečby problémy zmizli. Približne pred dvomi mesiacmi ma začalo boliet v oblasti driekovej chrbtice, bolest prešla do pravého bedroveho klbu a momentálne má boli a trpne mi celá pravá noha. Môže to spôsobovať tetania?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:21)

tetania môže zhoršovať príznaky, ale pôvod ťažkostí je v dolnej časti chrbtice. Pokiaľ sa definitívne chcete zo svojich problémov vyliečiť, musíte po liečbe, ktorú by ste teraz mali podstúpiť, každodenne rok cvičiť vhodné rehabilitačné cviky na celú chrbtice a po roku pravidelne 3x týždenne.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 52

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.