24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

10:31

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Martina  |  29. 4. 2019 (8:27)

Mam dlhobe problemy s bolestami chrbtice v krizoch. Minuly tyzden akutne, bolest az v bedrach, horna cast zadka. U lekara zisteny zapal, opuch stavca. predpis: dorsiflex, milgamma, diclofenac ... bolesti ustupili. No stale bolest v nizsej intenzite. Mozem robit cviky na chrbticu? odporucate biolampu? mame v rodine

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:40)

biolampu môžete používať, mali by ste ale absolvovať aj odbornú rehabilitáciu . Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

Juraj  |  28. 4. 2019 (14:34)

Asi trištvrte roka mám tŕpnutie a prudkú bolesť ľavého kolena, ktoré sa najviac prejavujú v sedavej polohe, aj blokácia prednej strany hornej končatiny nad ľavým kolenom. Taktiež v sede akoby sa celá chrbtica rozhádzala. Pri cvičení - SM systém cítim pukanie v chrbtici a miernu úľavu, ale pri sedení sa bolesť opakuje.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (10:49)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte na čo sa chcete opýtať.

Juraj  |  2. 5. 2019 (16:44)

Liečba ozónovými injekciami a rehabilitácia nepomáha. Preto sa chcem spýtať, prečo sa platničky uvoľňujú a prečo tá bolesť vyžaruje do kolena? Mne sa to javí ako keby bol nejaký nerv pricviknutý - blokovaný. Neurológ ma posúva k ortopédovi a ten zasa k neurológovi. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:12)

bolesti vyžarujúce do kolena môžu byť spôsobené „pricviknutím“ nervu v driekovej chrbtici, môžu byť spôsobené blokádou sakroiliakálneho kĺbu, alebo samotným poškodením kolena. Príčiny možno pekne rozpoznať osobným vyšetrením a potom pomocou MRI, CT a RTG. Takže diagnostika by nemala robiť problém. Príčina poškodenia chrbtice spočíva vždy v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou a určitú úlohu môže zohrávať aj vrodený typ pohybovej sústavy – napríklad hypermobilita . Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je poučná aj pre laikov. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať bedrový pás, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Pokiaľ takýto komplexný prístup neprinesie žiadne výsledky, treba konzultovať chirurga.

> reagovať

Nikoleta, 24 rokov  |  27. 4. 2019 (21:04)

Dobrý deň, dlhšiu dobu pociťujem tlak na srdci a hrudi, ťažko sa mi dýcha. Na EKG vyšetrení som bola v júni 2018, keď sa mi začali ťažkosti- všetko OK. Bolieva ma chrbtica v oblasti lopatiek. Môže to byť z toho? Mám kyfózu.Prípadne, mohol by to byť stres? Mám nadváhu, mohlo by to byť to? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:24)

Kyfóza, nadváha a stres spolu môžu byť príčinou ťažkostí so srdcom, ktoré popisujete. Riešením je rehabilitácia, následné každodenné cvičenie, pomalá redukcia váhy, vyberte si systém, ktorý Vám bude vyhovovať, žiadne drastické diéty, jedzte menej, najmä večer, každé jedlo začnite bielkovinou - (mäso, mliečne výrobky, strukoviny), večer si dávajte len šaláty s tuniakom a syrom. Keď budete každodenne večer cvičiť (spočiatku stačí aj 10 min., dôležitá je tá každodennosť), o 3 mesiace už budete pozorovať veľkú pozitívnu zmenu. Premyslite si, aká práca so stresom b Vám vyhovovala: niekomu dobre padne psychoterapia, inému forma arte terapie, inému joga, inému meditácie, atď – musíte hľadať, čo je vhodné pre Vás a tomu sa potom venovať. Berte svoj zdravotný problém ako príležitosť na zmenu – a využite ju.

> reagovať

Deedee  |  27. 4. 2019 (1:27)

Dobrý deň,pred 6 mes.som prudko mykla krkom,čo mi spustilo tinnitus.RTG:krč.lordoza napriamena s naznač.kyfozou,incip.osteochondroza C6/7,ventrolat.hrany priľ.tiel stavcov C6/7 a C3/4 prihrotene,na priľ.platnickach subchondr.skleroza.Prosím,sú to vážne degenr.zmeny?Tebokan nezabral,Betahistin mi na tinnit.zabera.Vdaka!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:21)

k liečbe Betahistinom treba pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice a následné dlhodobé každodenné cvičenie. Tak sa bude liečiť aj pravdepodobná príčina tinitu. Na RTG nie sú ťažké degeneratívne zmeny, ale vážnejšia porucha postavenia chrbtice, ktorá sa dá odstrániť len cez aktívne správne cvičenie a dodržiavanie systému vhodných pohybových stereotypov.

> reagovať

rasťo  |  26. 4. 2019 (12:03)

Mám oštiepené s platničkyL5 velkosti 6x4mm chcem sa spítať či je potrebná operácia.Mám bolesti v lavej nohe pri podaný Nalgesin forte 550mg.bolesti ustúpia a normálne fungujem celý deň.Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:44)

pokiaľ zaberie na celý deň obyčajný Nalgezin, tak operovať je to zbytočné – treba systematickú liečbu vhodnými liekmi – antireumatiká, Milgamma N 3x1 a rehabilitácia a s následným každodenným cvičením.

> reagovať

Martina  |  25. 4. 2019 (19:28)

Dobry den, mavam stuhnutu krcnu chrbticu, diagnostikovanu tetaniu a asi posledne 2 mesiace mam bolesti lavej ruky, od ramena cez plece, ktore vystreluju az do ukazovaka. Myslite, ze to je dosledok \\\"len\\\" stuhnutej krcnej chrbtice alebo moze ist aj o nieco ine? Beriem magnezium a pri velkych bolestiach flector prasok.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:39)

podľa popisi je na príčine krčná chrbtica, odporúčam prida´t k liečbe rehabilitáciu a Milgamma N 3x1.

> reagovať

Frigo  |  23. 4. 2019 (16:06)

Dobrý deň, som tri mesiace po operácii chrbtice. Vysunutá platnička L5/S1 a tlačila na miechu a dva hlavné korene nervu. Bolesť v bedrové časti chrbtice a veľké bolesti pravej nohy po vonkajšej strane, cez ste a lýtko až do palca, ktorý mi tŕpol a necítil som ho. Teraz po operacií mám tie isté príznaky. Čo robiť ďalej?

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:31)

treba užívať vhodné lieky, ktoré by Vám mal predpísať neurológ: liek odvodený od antiepileptika + Milgamma N 3x1 (môžete si ho kúpiť aj sám). Pri záťaži treba používať bedrový pás, stav sa musí začať pomaly vhodne rehabilitovať, Vy sám na základe odporučenia RHB pracovníkov musíte denne cvičiť. Zlepšenie by sa malo začať objavovať do mesiaca po spustení popísanej liečby a ďalej pokračovať.

> reagovať

Marta  |  23. 4. 2019 (12:33)

C 4-5-bulging disku s kontakt.na koreň.C5-6 cirkul.protruzia s kompresiou koreňa C6,C6-7-bulging disku s kompresiou korena C7,plus unkovert.artroza,spondylartroza.Neuroforam.vytesnene aj predny a zadny likv.priestor.Ide o zavažny stav a aka je mozna liečba??Su pritomne viac.klinic.symptomy

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:30)

Základom liečby je rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil. Bolesti treba tíšiť vhodnými liekmi, ktoré Vám musí predpísať Váš lekár.

> reagovať

Gabika  |  21. 4. 2019 (19:28)

Aka je vhodna rehabilitacia pri syringomyelii C/Th miechy?

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:26)

to závisí od funkčného stavu Vášho pohybového aparátu, veku a neurologických príznakov. Rehabilitácia sa preto odporúča len na základe odborného osobného vyšetrenia rehabilitačným lekárom.

> reagovať

Filip  |  20. 4. 2019 (16:09)

Dobrý deň, mám 21rokov v roku 2018 som prekonal zápal nervov 3x (raz ľavá noha 2xľava ruka) zápaly som liečil rehabilitaciou,no mimo zapalov sa začali objavovať rôzne bolesti krčnej a hrudnej chrbtice ,časté pískanie v ušiach a točenie v hlave, na Magnetickej Rezonancii krčnej chrbtice nebol žiaden nález.prosim pomôžte

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:23)

nie je mi jasná diagnóza. Zápal nervov je niečo celkom iné, ako bolesti nervov spôsobené poškodením chrbtice. Rôzne bolesti chrbtice pochádzajú okrem štruktúr samotnej chrbtice aj zo svalov a šliach. Takýto stav vyžaduje odbornú diagnostiku, najvhodnejšie rehabilitačným lekárom, pokiaľ sú známky poškodenia nervov, aj neurológom. Lieky treba dávať vhodne zvolené na prechodnú dobu, po rehabilitácii treba cvičiť denne aj rok, kým sa stav trvalo zlepší. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Erika  |  16. 4. 2019 (21:20)

Dobry den na mr mi diagnostikovali anularny bulging IV disku v seg Th 8/9/10/11a hemangiom Th11 vo velkosti 16,5x14mm mavam silne besti v hrudnej chrbtici s tym ze obcas citim palenie az do oblasti hrudnika moze to byt spojene s vysledkami z mr?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:16)

jednoznačne áno. Stav vyžaduje kompletnú liečbu – vhodné lieky, rehabilitáciu, každodenné cvičenia odporučených cvikov na chrbticu.

> reagovať

Janajana  |  16. 4. 2019 (17:37)

Dobrý deň, Mám 50 rokov, 2 roky bolesti chrbta, diagnostikovali mi Ventrolistezu L2 susp.stav po spondylodistitíde,bolesti mávam hlavne v noci a po práci aj s minimálnou záťažou.Mate s tým nejake skúsenosti? čo by mi pomohlo? Neviem s tym plnohodnotne žiť, odišla som kvoli tomu z prace.Poradte mi prosím, dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:15)

vhodné lieky: antireumatiká (mal by ich predpísať lekár, patrí k nim napr. voľne predajný Ibalgin) + Milgamma N 3x1, pokiaľ nezaberú dostatočne, špeciálne lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sú určené na chronickú bolesť, môže ich predpísať iba neurológ. Odborná rehabilitácia, následné každodenné trvalé cvičenia vhodných cvikov na chrbticu. Kúpeľná liečba, pri práci, dlhodobom státí a chôdzi by ste mali nosiť bedrový pás.

Janajana  |  25. 4. 2019 (20:41)

mam ešte otázku, aké sú podľa vas vhodné športy pre mňa okrem odbernej rehabilitácie a taktiež či mám nárok podľa vas na čiastočnú invaliditu so spomínanou dg.ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:15)

športy žiadne, aktuálne len prechádzky – chôdza bez behu. O invalidný dôchodok skúste požiadať.

> reagovať

vlad  |  15. 4. 2019 (18:23)

Dobry den.mam 42 rokov mam dost namahavu pracu .pri otacani hlavy mi puka v krku,tak isto v celej chrbtici.uz mesiac nepracujem pretoze mam bolesti krizov.pri chodzi aj pri ohynani.bolest mi vystreluje do sedacieho svalu a zadneho stehna.Moze to spolu suvisiet?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:08)

popisujete príznaky poškodenia chrbtice v krčnej aj driekovo-krížovej časti. S ťažšou fyzickou prácou to pravdepodobne súvisí. Stav vyžaduje kompletnú (lieky, rehabilitácia, každodenné cvičenia) a dostatočne dlhú liečbu. Pri práci by sa perspektívne mala chrbtica spevňovať bedrovým pásom, aj krčným golierom.

> reagovať

Mimi  |  15. 4. 2019 (14:12)

Dobry den, mam 41 rokov a mam problemy s krcnou chrbticou. Uz asi mesiac mi šuští vzadu na krku pri otáčaní hlavy, resp. niektorych pohyboch hlavy. Zatial to neboli. Moze to byt nebezpecne alebo to casom prejde same? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:06)

nasaďte si Milgamma N 3x1 + chondroprotektíva – poradia Vám v lekárni. Na internete si načítajte, aké sú správne pohybové stereotypy pri bolestiach krčnej chrbtice – najmä ako treba sedieť a pracovať pri počítači. Naštudujte si približne 5 základných cvikov na krčnú chrbticu (najlepšie k nim pridajte aj cviky na celú chrbticu) a denne ich viackrát cvičte. Ak to nepomôže, odporúčam absolvovať odbornú rehabilitáciu.

> reagovať

Funtom  |  9. 4. 2019 (8:18)

Dobry den pan doktor, mam diagnostikovanu dextroskoliozu L chrbtice s vrcholom v L3, naznacene subchondralne skleroticke zmeny v medzistavcovych priestoroch, foraminostenoza vo vyske L5/S1. Daju sa tieto problemy trvalo odstranit? Cvicenim, rehab? Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:26)

Rozhodne sa o to treba pokúsiť. Nosným prvkom liečby je rehabilitácia a potom následné každodenné, najlepšie už trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba vysadiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Každodenné cvičenie je prevenciou aj liečbou ochorenia chrbtice zároveň.

> reagovať

Zuzana  |  8. 4. 2019 (17:12)

Dobrý deň, viac rokov mám bolesti chrbtice - vraj lekári nevedia prečo a otehotnela som. Neurologička mi povedala, že v tomto prípade so mnou už duplom nič neurobí. Je to pravda? Nedá sa mi teraz nijako pomôcť. Bolesti mám veľmi veľké (niekedy sa nemôžem ani pohnúť). Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:20)

nie je to pravda. Obráťte sa na rehabilitáciu, tam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Existujú RHB postupy, ktoré by Vám mohli uľaviť, tiež existuje tzv. tehotenský bedrový pás, ktorý Vám môžu predpísať (trvajte na tom, alebo si ho kúpte) a ktorý Vám tiež môže pomôcť. Užívať bezpečne môžete magnézium – odporúčam Magnerot 500 – zvyšuje prah bolesti a zlepšuje prekrvenie maternice, takže pomôže aj dieťatku.

> reagovať

Stana  |  6. 4. 2019 (17:44)

Dobrý deň pán doktor mam problémy z chrbticou krcnou mam ju vydratu bolesti pravidelne sa mi zablokuje 4,5,6,7 stavec. Chcem sa spýtať môžem z chrbtice cítiť tlak v krku a sťahovanie? Ďakujem za odpoveď. Beriem injekcie almiral tiež nejaké lieky od bolesti prášky aflamil.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:14)

odporúčam pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice, každodenné cvičenie na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov – všetko by Vás mali na RHB naučiť. Sťahovanie v krku môže, ale nemusí byť spôsobené chrbticou, častejšie pri vzniku tohoto príznaku zohráva úlohu stres.

> reagovať

Martina  |  5. 4. 2019 (12:32)

Dobrý deň,zistili mi posunutý hrudny stavec a zúžené MP C3/4(klin deformácia TH6,intevert ost Th7-8,C5/6).Ten stavec sa mi posunul pravdepodobne pri nehode pred 15.mes.Aký by mal byť postup v liečbe?Pomohla by Dornova metóda?Ďakujem za Váš čas pri čítaní a odpovedi.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:24)

Dornova metóda nie je najvhodnejšia. Mali by ste absolvovať klasickú rehabilitáciu, ktorú by Vám mal ale predpísať RHB lekár – vzhľadom na nález na chrbtici. Súčasťou rehabilitácie by mal byť nácvik vhodných cvikov na chrbticu, tieto potom musíte cvičiť denne a najlepšie trvalo. Poškodenie chrbtice tak možno vykompenzovať, aby nespôsobovala v budúcnosti problémy.

Martina  |  12. 4. 2019 (11:22)

Dobrý deň, absolvovala som rehabilitácie naordinované RHB lekárom(ultrazvuk,elektro,masáže),žiadne cviky.Po dobratí liekov a reh. sa to akoby vrátilo,v menšej intenzite+niekedy búšenie srdca,nočné potenie,pálenie medzi lopatkami a na hrudi-je to od chrbtice?EKG v poriadku,vraj zapal priedušnice.Bol by vhodný SMsystem?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:10)

prvky SM systému by boli vhodné, popísané RHB postupy majú vždy len dočasný efekt, pokiaľ sa k nim nepridá systematické cvičenie. SM systém by Vás mal naučiť fyzioterapeut, ktorý túto metódu ovláda, nácvik musí byť individuálny, žiadne hromadné cvičenia. Zápal priedušnice mohol spôsobiť popísané problémy, chrbtica nie.

> reagovať

Anna, 26  |  4. 4. 2019 (10:57)

Dobry den prosim Vas o vysvetlenie nasou recou. Napriamena lumbalna lordoza, parcialna chondroza disku L4-L5, incip. spondolyticke zmeny tiel stavcov L chrbtice. Schmorlov uzol banalnej platnicky L4. Diskretna obojstranna paramedialna protruzia disku L4-L5 s kontaktom korena L5 bilat. (1s) Co mi moze pomoct?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:21)

je mi ľúto, ale popis vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Poučiť Vás o náleze je povinnosťou lekára, ktorý Vás na toto vyšetrenie poslal. Pokiaľ sú bolesti, treba, aby Vám lekár predpísal vhodné lieky, ktoré by sa však mali užívať len obmedzený čas. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 . Základom liečby je rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB aj nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

Tibor L.   |  3. 4. 2019 (20:32)

Dobrý deň mám 38 rokov a problém z platničkami. Bolesť mi vystreluje do nohy a bedrového kĺbu. Chcem sa spýtať ako predísť bolesti. MRI Conclusion: Anterior spondylolosthesis at L5-S1 presumably due to degenerative pars defect. The canal is capacious at all levels however. Advanced degenerative disc disease at L2-3.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:20)

Základom liečby je rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil. Bolesti treba tíšiť vhodnými liekmi, ktoré Vám musí predpísať Váš lekár.

Tibor. L  |  18. 4. 2019 (19:17)

Dobrý deň. Mohli by ste mi prosim vysvetliť našou rečou aký mám vlastne problém? A lieky som bral tramadol,tapendatol tie boli bez úspešne. Pred mesiacom my doktor predpísal oxynorm 10 mg ten my pomáhal od bolesti ale po mesiaci zase pociťujem bolesť po užití lieku. Mohli by ste mi poradiť aký liek podať aby mi pomohol

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:09)

máte degenerované platničky v driekovo - krížovej oblasti a posunuté dva najspodnejšie stavce oproti sebe. Vami popísaná liečba je zvláštna, pokiaľ ste brali len tieto lieky a žiadna iná liečba nebola navrhnutá a realizovaná, tak to nie je správny postup. Okrem Tramadolu sú oba ďalšie lieky opiáty, ktoré by sa mali dávať až vtedy, keď všetky iné liečebné postupy zlyhali. To, že Vám prestávajú po čase fungovať znamená, že sa vyvinula tolerancia a dávku treba zvýšiť. To je bludný kruh vedúci k závislosti na opiátoch. Prosím napíšte mi, či toto je všetka liečba, akou ste boli liečený a – Vy žijete v zahraničí? Kde? Ste poistený na Slovensku? Odpovedzte mi, možno Vám potom budem vedieť poradiť.

Tibor. L  |  2. 5. 2019 (14:19)

Užíval som lyricu a baclopar. Lieky proti bolesti ixprim, Tylex, diclac, ibubrofen.Nic mi nepomáhalo tak mi potom predpísal tapentadol, tramadol ale ani tieto lieky mi vôbec nepomohli od bolesti. Až ten oxynorm ale už zase cítim neznesitelnu bolesť pri chôdzi. Chodím na fizio ale zatiaľ bezúspešne. Žije v Severnom Írsk

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:07)

požadujte ešte tieto liečebné postupy: obstrek nervov pod CT kortikoidomlá sa to PTR), ak to nepomôže ozónoterapiu – dá sa absolvovať trikrát, prvý krát nemusí priniesť želaný výsledok, preto treba byť trpezlivý. Kúpte si bedrový pás a noste ho pravý 1-2 týždne 4 hod., keď pocítite úľavu, začnite ho odkladať – najskôr na noc, potom počas dňa, keď oddychujete. Keď toto všetko nepomôže, treba uvažovať o operácii.

Tibor. L  |  10. 5. 2019 (14:04)

Na obstreky je voľný termín až v auguste. Teraz som začal cvičiť z fizio terapeutkou. Bedrový pas nosím. Lekár mi predpísal ten oxynorm 2 tabletky denne. Ale mne to nepomáha od bolesti. Keď si dám 2 naraz mam pokoj od bolesti na 4 hod. Naďalej mi predpisuje 2 denne. Co môžem robiť. Mam nárok na vyššiu alebo zmenu liek?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (9:35)

nehnevajte sa, ale cestou poradne už nemôžem Váš stav riešiť – lieky, ktoré beriete, sú vážne, ja nemôžem zasahovať do toho, ako je liečba nastavená, môžem dávať len rady vo všeobecnej rovine, všetko, čím sme Vám mohli poradiť, sa takto vyčerpalo. Odporúčam Vám, aby ste otázky, ktoré mi kladiete, položili svojmu lekárovi, ktorý je zodpovedný za Vašu liečbu – on je povinný na ne odpovedať a všetko Vám vysvetliť.

Tibor. L  |  5. 6. 2019 (0:44)

Veľmi pekne ďakujem za vaše rady a pomoc. A chcel by som sa spýtať sú bolestivé obstreky? A ak by ste mohol dať kontakt na vašu kliniku, prípadne cenu za vykonanie obstrekov.Veľmi pekne ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  18. 6. 2019 (13:23)

My takéto obstreky nerobíme, držíme Vám palce, aby sa našla pre Vás adekvátna pomoc

> reagovať

mima  |  2. 4. 2019 (23:34)

Dobry den chcem sa spytat ci mozu neskutocne zavraty a chodza akoby na vode ci to moze byt z chrbtice a ak ano ktora cast to sposouje mam skoliozu, blokadu krcnej chrbtice dalej problemy s bedrovou chrbticou pichava ma na hrudi a mam velke ja bolesti. Co to sposobuje a aka je vhodna liecba treba aj lieky?ak ano ake

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:15)

popísané stavy môže spôsobovať oblasť krčnej chrbtice. Celá chrbtica je dôležitá pre udržiavanie rovnováhy, ale krčná chrbtica je v tomto najdôležitejšia. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

MatúšP  |  2. 4. 2019 (21:00)

Mesiac dozadu ma seklo a po týždni mi to začalo vyrážat do pravej nohy cez klb, stehno az do lýtka z vonkajšej strany.CT = L5/S1 je osteochondroza, lateralna-foraminálna protrúzia disku v pravo s kontaktom a zhrubnutím spinálneho koreňa L5 dx. Spondylatroza L3-S1 incip.Viete mi povedať čo to mam a aká je liečba?Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:14)

degeneratívne zmeny na chrbtici a vysunutá platnička, ktorá tlačí na nerv idúci do nohy. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

Matúš Chovan.  |  2. 4. 2019 (19:49)

Mám 26 rokov z MR mám takýto nález rozsiahlu extruziu L4/5 1.dx. spriamou kompresiou koreňa L5 1.dx.LSG 1.dx.v 45 ,1.sin.negat.Thomayer10,minim oslabená dorzoflexia planéty. Dg. záver:M511 Hedi L4/5 med.-paramed.1.dx.Mam sa dať operovať,alebo je aj niečo iné čo by pomohlo.?Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:13)

ste mladý, treba sa pokúsiť o konzervatívnu liečbu. Pokiaľ sú bolesti, treba, aby Vám lekár predpísal vhodné lieky, ktoré by sa však mali užívať len obmedzený čas. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je rehabilitácia – individuálna, pod dozorom RHB lekára a pracovať s Vami musí skúsený fyzioterapeut. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB aj nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil. Treba pátrať vo Vašej životospráve po príčine takejto vážnej poruchy v tak mladom veku – čo to je? Sedavý spôsob života, nevhodný šport ... príčinu treba nájsť a odstrániť. Ak vydržíte na sebe systematicky pracovať, v tomto veku možno urobiť s chrbticou doslova zázraky. Držím Vám palce.

> reagovať

Sandra  |  2. 4. 2019 (19:27)

Dobrý deň, už dlhší čas mam neznesiteľné bolesti stiahnuté svaly mierny opuch a zníženú citlivosť koze praskanie kĺbovna polovici tela od hlavy po päty doslova ale iba práva strana. Beriem dorsiflex aulin 2x. Mam 25 rokov. MR mozgu negat reumatologie negat tetania negat prosím vás nemáte s niečím takým skúsenosť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:12)

Dorziflex ako liek by sa nemal podávať dlhodobo – uvoľňuje svalstvo a chrbtica tak môže stratiť dostatočnú oporu svalov. K liečbe treba v každom prípade pridať rehabilitáciu a potom každodenné dlhodobé cvičenie, pomôcť by mohli aj kúry s chondroprotektívami.

> reagovať

Tinka2  |  1. 4. 2019 (15:44)

Už dlhši čas ma boli chrbtica presne v strede chrbta. Boli to tak že sa niekedy neviem nadychnuť. Keď chcem niečo v domacnosti urobiť bez tabletky to nejde. U lekára som bola. Ortoped ma poslal na neurologiu, neurolog na ortopediu. Bola som na RTG ale bol veľmi nečitateľny. Už neviem čo mam robiť. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:08)

začať chrbticu rehabilitovať – na RHB Vás môže poslať aj obvodný lekár. Tam Vás naučia základné cviky na chrbticu, tie musíte potom denne cvičiť – dlhodobo. Stav sa začne zlepšovať možno až po 3 a viac týždňoch, preto budete musieť vydržať. Pomôcť Vám môže 3 mesačná kúra s Milgamma N 3x1.

Tinka2  |  24. 4. 2019 (12:41)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 7. 2019


1 2 3 4 ... 52

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.