Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


N.D.  |  22. 5. 2019 (10:45)

Dobrý deň, budím sa každý deň na to, že mi tŕpnu obe ruky. Mám kyfózu, môže to byť spôsobené krčnou chrbticou? Ako sa toho zbaviť? Vopred ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:26)

tŕpnutie môže pochádzať od poruchy chrbtice, ale príčina tŕpnutia môže byť aj iná. Preto Vám odporúčam, aby ste svojho obvodného lekára požiadali, aby Vás poslal na neurologické vyšetrenie, kde sa príčina zistí a tiež sa zabezpečí vhodná liečba. Kyfózu treba kompenzovať rehabilitáciou a vytrvalým každodenným cvičením vhodných cvikov na celú chrbticu.

N.D.  |  29. 5. 2019 (19:16)

Lekár ma poslal na MRI mozgu a tam bolo všetko OK. Mám urobené aj EMG vyšetrenie, tiež všetko OK. Chrbticu mám urobený len RGT - kyfotické postavenie bez štrukturálnych zmien. Mal by ma lekár poslať na MRI chrbtice, prípadne aké iné vyšetrenia by ste mi doporučili vy ako lekár?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:09)

treba vyšetriť vnútorné prostredie – biochemický skríning a základné testy na štítnu žľazu. Ak bude všetko normálne, treba začať systematicky rehabilitovať chrbticu, z vhodných potravinových doplnkov Vám odporúčam tekvicový olej s jódom (Fortuna Vitane, a komplex koloidných minerálov, z voľne predajných liekov Milgamma N.

> reagovať

Pavel K.   |  22. 5. 2019 (10:32)

Dobrý deň chcem sa opýtať mam už dlhšiu dobu bolesti na hrudi občasné pichanie taky tlak pociťujem, boli ma aj chrbát hlavne pod ľavou lopatkou boli ma to prakticky celý deň aj v noci nemôžem spávať poriadne môže to byť z krčnej chrbtice a ak áno ako mam ďalej postupovať bol som na vyšetreniach pľúc brucha srdca setko

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:25)

ťažkosti pochádzajú skôr z oblasti hrudnej chrbtice, vhodné by bolo vyšetrenie chrbtice, najlepšie na rehabilitácii, lebo liečba by mala byť hlavne rehabilitačná a potom následne každodenné dlhodobé cvičenie. Môžete si nasadiť aj Milgamma N 3x1, bolesti sa zmiernia.

> reagovať

Irena  |  21. 5. 2019 (14:32)

Dobrý, som tehotná 17t, v 15t som bola na neurologii, nakoľko ma seklo v krížoch a bolesť siahala až k lavému lýtku a trpla mi celá noha,dali mi obstrek,povedali, že može to byť z toho aj nemusí. teraz je už druhý týžden od obstreku a bolesť sa opat stupnuje, na neurol. mi povedali paralen nezabera ako pomoct boli to

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:17)

môžete si nasadiť magnézium, ktoré môže v spolupráci s Paralenom bolesti zmierniť. Mali by ste však absolvovať rehabilitáciu, ktorá by Vám mohla výrazne pomôcť. Na RHB by Vám tiež mohli predpísať tehotenský bedrový pás, ktorý chrbticu podoprie a bolesti sa potom minimalizujú až stratia. Pokiaľ sa k takému pásu cestou RHB nebudete vedieť dostať, kúpte si ho sama – dostať ho v niektorých lekárňach, alebo zdravotníckych či ortopedických pomôckach.

> reagovať

natalka  |  16. 5. 2019 (20:55)

dobrý večer čo znamana protuzia disku pri mieche???treba to operovat ked je zaroven chondroza,lordoza,,,,

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:59)

takýto stav vyžaduje rehabilitáciu a následné každodenné cvičenie, operovať veľmi nie je čo. Platnička je len mierne vysunutá, čo sa dá rehabilitáciou a cvičeniami opraviť.

natalka  |  21. 5. 2019 (21:59)

dakujem za odpoved ja mam na chrbte 4 smorlove uzle,,skoliozu,stenaozu,chodrozum,,,nejaky lezie pri dualnom vacku atd..netreba to riesit teda operativne??staci rehabilitaciu??/lebo atrasne ma to boli ked s aneviem zohnut a hrcky mam dve na lavjestrane co hmatam

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (9:55)

netreba operovať, ale rehabilitovať, a potom každodenne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu. Všetky poruchy sa tak budú postupne kompenzovať. Takáto liečba prináša výsledky až po dlhšom čase, ale je jediná zmysluplná.

> reagovať

siskita  |  16. 5. 2019 (8:34)

Dobry den.13r.Kazda fyz.zataz (uz i rychla chodza) mi vyvola bolest hlavy,prip.aj zvracanie.Moze byt pricinou krc.chrbtica?Rtg2014:spina bifida C1.Rtg2019:plochsia C lordoza,spondylosis def.inc.,chondrosis intervert.C5-6,s blokom,na dynam.snimkach bez instability,s obmedz.rozvij.C5-6 v anteflexii.CTmozgu i kardiol.ok.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:58)

áno, môže to byť príčina. Musíte sa naučiť so sebou správne zaobchádzať – vhodný pohybový režim a vhodné cvičenia. Všetko by Vás mali naučiť na rehabilitácii, ale ak sa tak z nejakého dôvodu nedeje, kúpte si knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, kde sa dozviete všetky potrebné informácie. V liečbe možno použiť nootropiká, ktoré sú len na lekársky predpis.

> reagovať

Alzbeta  |  15. 5. 2019 (4:59)

Prosim o pomoc, mam narusene platnicky L4,5,6.pomerne tazky stav posti)ujuci tibialne nervy, z 12,8 -55..meraveju mi prsty na nohach, palenie, bolest pri chodeni,tazsie sa mi chodi, co by mi ulahcilo?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:52)

lieky + rehabilitácia. Vhodné lieky Vám na základe osobného vyšetrenia musí predpísať neurológ, sama si môžete nasadiť MIlgamma N 3x1. Vhodnú rehabilitáciu by Vám mal tiež odporučiť RHB lekár, vyžiadajte sa tiež na kúpeľnú liečbu, máte na ňu nárok.

> reagovať

Lubka  |  14. 5. 2019 (16:33)

bolest krcnej chrbtice,stipanie a palenie z podchladenia.na rtg nic vazne.v AT som dostala xyloneural a sirdslud.bez zmeny.tu vcera injekcie almiral 10ks mam vziat a milgama injek.+rehabilitovat.mozem tolko injekcii ked na prib.letaku pisu ze len dve.mozem kombinovst s rehabilitaciami.ake reh.odporucate?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:50)

rehabilitácia sa ordinuje na základe osobného vyšetrenia RHB lekárom, ktorý zistí, kde je pôvod poruchy chrbtice a vypracuje celý RHB plán na jeho odstránenie a ďalšie zvyšovanie kondície pohybového aparátu. O liečbe rozhoduje odborný lekár na základe osobného vyšetrenia stavu pacienta, odporučenia v príbalovom letáku sú len odporučenia.

> reagovať

Dana  |  14. 5. 2019 (13:45)

Dobrý deň.Pri chodzi má občas boly spodok chrbta pod krízami..keď si ľahnem vodorovné bolesť prejde..robila som rýchlu chôdzu ako cvičenie potiaze sa zhoršili..a po dni sa začali zlepšovať..čo to môže byť keď ma to boli pri chodzy a v pokoji nie?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:46)

pravdepodobne máte nejaký typ narušeného postavenia – zakrivenia – chrbtice, s následným preťažením svalovo-šľachového aparátu. Ako takúto chybu odstrániť či kompenzovať Vám najlepšie poradia na rehabilitácii.

> reagovať

Anna  |  14. 5. 2019 (12:28)

asi 3-4 týždne pociťujem bolesť pri predklone a opätovnom vystretí,pri vstavaní zo stoličky, bolesť mi vyžaruje do ľavej nohy na zadnej strane stehna a niekedy aj do lýtka, v polohe na chrbte a pri chôdzi to nebadám, užívam milgammuN, prosím problém je v chrbtici alebo v sedacom nerve? ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:42)

pravdepodobne v dolnej časti chrbtice, kde je dráždený tzv. nervový koreň, ktorý z toho miesta z chrbtice vychádza a prechádza po zadnej ploche dolnej končatiny. Odporúčam odborné vyšetrenie a liečbu – najmä rehabilitáciu.

> reagovať

Daniela  |  14. 5. 2019 (11:50)

Dobrý deň, už týždeň má pichá pod ľavým prsníkom, neboli to stále len inom pohybe alebo keď sa namáham alebo dlhšie chodím. Poslali ma na RTG hrudníka ale nenašli žiadny nález. Mám skoliózu chrbtice neviem či to nemá niečo s tým spoločné. Mám navštíviť aj iných doktorov?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:42)

treba ísť na rehabilitáciu – skolióza často vyvoláva nesprávne postavenie rebier a zmeny ich úponov na hrudnej kosti, čo vyvoláva typ bolestí, aký popisujete. Odbornou rehabilitáciou a následným každodenným cvičením sa problému zbavíte a jeho opakovaniu budete predchádzať.

> reagovať

Sona  |  11. 5. 2019 (7:20)

Dobrý deň v práve časti chrbta a krížov mam silnu bolesť nemôžem spať na tu pravú stranu. Strašne ma to boli ale neviem s čoho to ma boli. Taka tupá bolesť že musím spat iba na tu jednu stranu. Môžte mi pomôcť ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:34)

kúpte si antireumatikú masť a antireumatikum, ktoré je voľne predajné, poradia Vám v lekárni. 3 dni berte liek po jedle a natierajte si boľavé miesta 3-5x denne. Na internete si nájdite zopár jednoduchých cvikov na uvoľnenie chrbtice a denne ich cvičte (minimálne 10 dní. Ak to neprejde, vyžiadajte sa na rehabilitáciu.

> reagovať

Renáta   |  8. 5. 2019 (16:22)

Dobrý deň,od soboty sa mi točí v hlave, mám hrozné tlaky do hlavy a do uší. Plocha ma pri ľavej lopatke a to pichanie prechádza do srdca. Trpnu mi obidve ruky. U lekára mi dali injekciu a tabletky Aulin a Guajacaran ale nevidím zlepšenie. Som z toho zúfalá a vyšetrovania. Prosím Vás čo by to mohlo byť?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:43)

Aj keď príznaky prežívate ťažko a vyzerajú hrozivo, ich príčina je pravdepodobne blokáda alebo iná porucha v oblasti chrbtice, pravdepodobne – podľa popisu Vašich ťažkostí - v oblasti dolnej krčnej a jej prechodu do hrudnej chrbtice. Liečba musí byť kompletná – okrem liekov, ktoré treba doplniť o magnézium a Milgamma N – rehabilitácia a následné dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Treba odstrániť zo života všetko, čo chrbticu preťažuje, alebo sa naučiť toto preťaženie kompenzovať – znovu cez rehabilitáciu.

> reagovať

dusana  |  5. 5. 2019 (16:10)

Dobrý deň, mam diagnostikovaný problém s krčnou chrbticou (stavce C4,C5) spojene s vertigom. 2 mesiace som bola v kľudovom režime a točenie hlavy sa obmedzilo. Momentálne som absolvovala prvé 4 rehabilitácie z 10 no vrátilo sa točenie hlavy. Chcem sa opýtať či to znamená že mi rehabilitácie škodia alebo je to normálne?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:25)

rehabilitácie pravdepodobne neboli správne urobené, alebo aktuálne sa nemajú na krčnú chrbticu aplikovať, pracovať potom treba s hrudnou a driekovo-krížovou časťou chrbtice, učiť sa správne pohybové stereotypy, čo pri každodennom úsilí a cvičení môže problém zlepšiť až odstrániť. Odporúčam tiež požiadať o sonografické vyšetrenie mozgových ciev.

> reagovať

Dana  |  4. 5. 2019 (8:40)

Dobry den poprosim o radu. Neurovaskularny konflikt vs. Menier. Nevedia presne co z toho mam. Na MR zistili NV konflikt. Hucanie v uchu zavrat zvracanie. Na pol dna som odstavena. Potom ten strach ze co ak to znova pride. Chcem plnohodnotne zit. Aky sport sa moze pri tychto ochoreniach prosim? A ako sa naucit s tym zit

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:05)

Menierovu chorobu nevieme žiaľ vyliečiť, lebo nepoznáme jej presnú príčinu, liečebne môžeme iba zasiahnuť len do zmiernenia jej príznakov. Zistený neurovaskulárny konflikt môže, ale nemusí súvisieť s Vašimi problémami. Čo sa týka športu, absolútne najzdravšia a najvhodnejšia je pre Vás chôdza – turistika, Nordic Walking, rehabilitačné cviky na chrbticu. Pokiaľ máte záujem, skúste aj alternatívne spôsoby liečby – v takýchto prípadoch niekedy pomôžu – odporúčam Vám obrátiť sa na centrum Tradičnej čínskej medicíny , ktoré sídli v Bratislave na Stromovej ulici.

> reagovať

Iveta  |  3. 5. 2019 (15:54)

Čo by ste odporučili na základe CT: L4-L5: dif.vyklenutie kontury disku s max.dorzálne mediálne a paremediálne vľavo typu extrúzie s propagáciou kaudálne v dľžke cca 14 mm s kompresiou odstupu koreňa L5 vľavo (3st) a nervu L4 bilat (1st) Bulging disku L5-S1 s kompresiou koreňa S1 bilat.(1st)...silná bolesť v lavej nohe

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:02)

liečbu nemožno odporučiť len na základe CT nálezu – treba vedieť minimálne vek pacienta, čas trvania ťažkostí, doterajšiu liečbu a jej efekt, dôležitý je aj druh práce, ktorú chorý človek vykonáva. Preto len všeobecne: základom liečby je rehabilitácia a následné každodenné cvičenie dlhodobo, najlepšie rok, vhodné lieky podľa fázy ochorenia a znášanlivosti, z pomocných liekov Milgamma N.

> reagovať

Ivetahubinska@gmail.com   |  1. 5. 2019 (19:57)

Dobrý deň! Mam diagnostikovane LWS-skol., ventrolisth. L5/S17mm, Diskop. L5/S1 už tretí týždeň mám silné bolesti v ľavej nohe z vonkajšej strany lýtka. Užívam dorsiflex a flector. Ako mám postupovať dalej? Pomôžu mi aj cvičenia? Ďakujem Vam

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (11:05)

Dorziflex ihneď vysaďte, pri takejto ventrolistéze nie je vhodný, na bolesti je dobrý ten flector a kombinujte ho s Milgamma N 3x1. Choďte do ortopedických pomôcok a vyskúšajte si tam bedrový pás – chvíľu v ňom ostaňte a ak pocítite úľavu, kúpte si ho a noste, pokiaľ sa bolesti nezmiernia, perspektívne ho noste vždy pri domácich prácach, dlhšom stoji, chôdzi a pri sedení – jednu hodinu s pásom, jednu bez neho. Rehabilitácia a cvičenie – mala by byť vysoko individuálna, pod dozorom fyzioterapeuta, pokiaľ začne stav zhoršovať, treba prestať. Ak toto všetko nepomôže, odporúčam konzultovať možnosti tzv. stabilizačnej operácie.

> reagovať

Martina   |  1. 5. 2019 (19:32)

Dobrý deň. Začalo ma pichat v krizovej časti odvtedy ma bolia krize tak ze nevydrzim dlho sediet ani sa poriadne hýbat co by to mohlo byt ? Mala by som navštívit lekara?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (11:03)

vypýtajte sa cestou obvodného lekára na rehabilitáciu, naučte sa tam správne sedieť, chodiť a stáť a cvičiť na chrbticu. Potom cvičte denne, ťažkosti sa postupne zmiernia až stratia a viac sa nemusia objaviť, ak budete naďalej cvičiť.

> reagovať

Lulu   |  29. 4. 2019 (17:01)

Dobrý deň prosím Vás chcela by som sa opýtať aké sú možnosti liečby unkovertebralnej artrozy krčnej chrbtice. Mam 25 rokov a silné bolesti a mierny opuch celej pravej hornej končatiny hrudnika krku a polovice tváre. Zatiaľ užívam movalis a vitamíny na kĺby no bolesti sú stále silné a pretrvávajú ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:42)

unkovertebrálna artróza predstavuje určité degeneratívne zmeny na chrbtici, ktoré už nemožno odstrániť, ale možno zastaviť ďalšiu degeneráciu chrbtice a kompenzovať následky prítomnej degenerácie tak, že nebudete mat žiadne problémy. Trvá to nejaký čas a liečba je náročná na trpezlivosť odborného personálu aj pacienta. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je vhodná aj pre laikov.

> reagovať

Martina  |  29. 4. 2019 (8:27)

Mam dlhobe problemy s bolestami chrbtice v krizoch. Minuly tyzden akutne, bolest az v bedrach, horna cast zadka. U lekara zisteny zapal, opuch stavca. predpis: dorsiflex, milgamma, diclofenac ... bolesti ustupili. No stale bolest v nizsej intenzite. Mozem robit cviky na chrbticu? odporucate biolampu? mame v rodine

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:40)

biolampu môžete používať, mali by ste ale absolvovať aj odbornú rehabilitáciu . Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

Juraj  |  28. 4. 2019 (14:34)

Asi trištvrte roka mám tŕpnutie a prudkú bolesť ľavého kolena, ktoré sa najviac prejavujú v sedavej polohe, aj blokácia prednej strany hornej končatiny nad ľavým kolenom. Taktiež v sede akoby sa celá chrbtica rozhádzala. Pri cvičení - SM systém cítim pukanie v chrbtici a miernu úľavu, ale pri sedení sa bolesť opakuje.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (10:49)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte na čo sa chcete opýtať.

Juraj  |  2. 5. 2019 (16:44)

Liečba ozónovými injekciami a rehabilitácia nepomáha. Preto sa chcem spýtať, prečo sa platničky uvoľňujú a prečo tá bolesť vyžaruje do kolena? Mne sa to javí ako keby bol nejaký nerv pricviknutý - blokovaný. Neurológ ma posúva k ortopédovi a ten zasa k neurológovi. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:12)

bolesti vyžarujúce do kolena môžu byť spôsobené „pricviknutím“ nervu v driekovej chrbtici, môžu byť spôsobené blokádou sakroiliakálneho kĺbu, alebo samotným poškodením kolena. Príčiny možno pekne rozpoznať osobným vyšetrením a potom pomocou MRI, CT a RTG. Takže diagnostika by nemala robiť problém. Príčina poškodenia chrbtice spočíva vždy v nesprávnom zaobchádzaní s chrbticou a určitú úlohu môže zohrávať aj vrodený typ pohybovej sústavy – napríklad hypermobilita . Pokiaľ chcete vedieť viacej informácií a tiež si začať aktívne sám pomáhať, odporúčam Vám, aby ste si prečítali knihu prof. MUDr. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice, ktorá je poučná aj pre laikov. Z ochorenia sa nemožno nijako inak vyliečiť, len aktívnym prístupom, ku ktorému patrí v prvom rade zvládnutie správnych pohybových stereotypov a potom po rehabilitácii každodenné dlhodobé, najlepšie trvalé cvičenie vhodných cvikov na chrbticu. Lekár by mal nasadiť správne lieky, na prechodnú dobu, aby sa zmiernili bolesti a umožnil sa nerušený priebeh rehabilitácie, odborný fyzioterapeut pod vedením RHB lekára by Vás mali naučiť starať sa o seba. Pokiaľ treba (napríklad, ak ste hypermobilný), treba spočiatku používať bedrový pás, kým pravidelným cvičením chrbtica nespevnie. Pokiaľ takýto komplexný prístup neprinesie žiadne výsledky, treba konzultovať chirurga.

> reagovať

Nikoleta, 24 rokov  |  27. 4. 2019 (21:04)

Dobrý deň, dlhšiu dobu pociťujem tlak na srdci a hrudi, ťažko sa mi dýcha. Na EKG vyšetrení som bola v júni 2018, keď sa mi začali ťažkosti- všetko OK. Bolieva ma chrbtica v oblasti lopatiek. Môže to byť z toho? Mám kyfózu.Prípadne, mohol by to byť stres? Mám nadváhu, mohlo by to byť to? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:24)

Kyfóza, nadváha a stres spolu môžu byť príčinou ťažkostí so srdcom, ktoré popisujete. Riešením je rehabilitácia, následné každodenné cvičenie, pomalá redukcia váhy, vyberte si systém, ktorý Vám bude vyhovovať, žiadne drastické diéty, jedzte menej, najmä večer, každé jedlo začnite bielkovinou - (mäso, mliečne výrobky, strukoviny), večer si dávajte len šaláty s tuniakom a syrom. Keď budete každodenne večer cvičiť (spočiatku stačí aj 10 min., dôležitá je tá každodennosť), o 3 mesiace už budete pozorovať veľkú pozitívnu zmenu. Premyslite si, aká práca so stresom b Vám vyhovovala: niekomu dobre padne psychoterapia, inému forma arte terapie, inému joga, inému meditácie, atď – musíte hľadať, čo je vhodné pre Vás a tomu sa potom venovať. Berte svoj zdravotný problém ako príležitosť na zmenu – a využite ju.

> reagovať

Deedee  |  27. 4. 2019 (1:27)

Dobrý deň,pred 6 mes.som prudko mykla krkom,čo mi spustilo tinnitus.RTG:krč.lordoza napriamena s naznač.kyfozou,incip.osteochondroza C6/7,ventrolat.hrany priľ.tiel stavcov C6/7 a C3/4 prihrotene,na priľ.platnickach subchondr.skleroza.Prosím,sú to vážne degenr.zmeny?Tebokan nezabral,Betahistin mi na tinnit.zabera.Vdaka!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:21)

k liečbe Betahistinom treba pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice a následné dlhodobé každodenné cvičenie. Tak sa bude liečiť aj pravdepodobná príčina tinitu. Na RTG nie sú ťažké degeneratívne zmeny, ale vážnejšia porucha postavenia chrbtice, ktorá sa dá odstrániť len cez aktívne správne cvičenie a dodržiavanie systému vhodných pohybových stereotypov.

> reagovať

rasťo  |  26. 4. 2019 (12:03)

Mám oštiepené s platničkyL5 velkosti 6x4mm chcem sa spítať či je potrebná operácia.Mám bolesti v lavej nohe pri podaný Nalgesin forte 550mg.bolesti ustúpia a normálne fungujem celý deň.Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:44)

pokiaľ zaberie na celý deň obyčajný Nalgezin, tak operovať je to zbytočné – treba systematickú liečbu vhodnými liekmi – antireumatiká, Milgamma N 3x1 a rehabilitácia a s následným každodenným cvičením.

> reagovať

Martina  |  25. 4. 2019 (19:28)

Dobry den, mavam stuhnutu krcnu chrbticu, diagnostikovanu tetaniu a asi posledne 2 mesiace mam bolesti lavej ruky, od ramena cez plece, ktore vystreluju az do ukazovaka. Myslite, ze to je dosledok \\\"len\\\" stuhnutej krcnej chrbtice alebo moze ist aj o nieco ine? Beriem magnezium a pri velkych bolestiach flector prasok.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:39)

podľa popisi je na príčine krčná chrbtica, odporúčam prida´t k liečbe rehabilitáciu a Milgamma N 3x1.

> reagovať

Frigo  |  23. 4. 2019 (16:06)

Dobrý deň, som tri mesiace po operácii chrbtice. Vysunutá platnička L5/S1 a tlačila na miechu a dva hlavné korene nervu. Bolesť v bedrové časti chrbtice a veľké bolesti pravej nohy po vonkajšej strane, cez ste a lýtko až do palca, ktorý mi tŕpol a necítil som ho. Teraz po operacií mám tie isté príznaky. Čo robiť ďalej?

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:31)

treba užívať vhodné lieky, ktoré by Vám mal predpísať neurológ: liek odvodený od antiepileptika + Milgamma N 3x1 (môžete si ho kúpiť aj sám). Pri záťaži treba používať bedrový pás, stav sa musí začať pomaly vhodne rehabilitovať, Vy sám na základe odporučenia RHB pracovníkov musíte denne cvičiť. Zlepšenie by sa malo začať objavovať do mesiaca po spustení popísanej liečby a ďalej pokračovať.

> reagovať

1 2 3 4 ... 53

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.