Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Zdenka  |  3. 7. 2019 (12:51)

Dobrý deň, chcem sa spýtať mám pálivú bolesť v hornej časti chrbtice, ktorú cítim až za hrudnou kosťou, čo sa s tým dá robiť? Začne mi zvierať hrdlo nemôžem sa ani vody napiť.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:30)

mali by ste si dať vyšetriť chrbticu – najvhodnejšie na rehabilitácii, kam Vás môže poslať obvodný lekár. Sama si môžete pomôcť tak, že pálivé bolestivé miesta si budete natierať atireumatickými masťami, k tomu berte Milgamma N 2-0-2 päť dní, potom 3x1. V lekárni si kúpte aj sedatívum na prírodnej báze (poradia Vám) a pár dní ho berte. Charakter popísaných ťažkostí svedčí o veľkom vplyve psychiky na rozvoj týchto ťažkostí.

> reagovať

Martina24  |  3. 7. 2019 (8:33)

Dobrý deň,už dlhšie si liečim chrbticu,posledný záver z ortopédie:C-TH spazmy PVS.Dal mi Dorsiflex a beriem aj Milgammu N a chodím raz do týždňa na masáž.RHB vyšetrenie mám 15.7.Bojim sa,že po dobratí Dorsiflexu sa to pálenie vráti.Čo by ste mi,prosím odporúčali?Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:29)

začať sa o seba aktívne starať. Žiaden liek chrbticu nevylieči – len dočasne potlačí príznaky, ktoré vznikajú jej poruchou. Požiadajte, aby Vás na rehabilitácii naučili správne pohybové stereotypy a správne cvičiť na celú chrbticu. Potom cvičte už trvalo – každý deň. Budete zdravá a v dobrej kondícii. Držíme Vám palce.

> reagovať

Anka M  |  3. 7. 2019 (7:25)

Dobry den,som 4,5mesiaca po operacii krcnej chrbtice-medzistavcova platnicka,chcem sa spytat či mi nemaju nejake kontrolne vyšetrenie spravit,chrbtica stale boli a k tomu sa pripisali dennodenne bolesti hlavy,Ct mozgu je v poriadku ďakujem krasne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:26)

vyžiadajte si rehabilitačné vyšetrenie a liečbu. Po operácii krčnej chrbtice sa mení statika aj dynamika celého pohybového aparátu, môžu vznikať rôzne svalové spazmy aj napätie šliach – najmä v oblasti krčnej chrbtice. To potom vyvoláva aj rôzne problémy, bolesti hlavy patria k najčastejším. Celé telo treba s pomocou rehabilitácie adaptovať na nové pomery, denne precvičovať. Kúpte si aj knihu Prof. MUDr. A. Gútha Škola chrbtice, môže Vám v mnohom pomôcť.

> reagovať

Lucia  |  2. 7. 2019 (22:21)

Dobry večer. Potrebujem poradiť pre maminu. Ma tieto diagnózy. A vôbec sa necíti dobre už ledva chodí. Ci by ste vy odporučíli aj iné lieky? Jej neurolog ju poslal na nejaké rehabilitácie sm systém. Ale to je ešte horšie tlak jej stupa na 160/80. Diagnozy :polytopny vas cervikalgia, cb sy vlavo potruzia hernia disku

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:24)

pokiaľ stúpa krvný tlak, treba dať pozor na lieky na chrbticu, ktoré sa volajú nesteroidné antireumatiká (napríklad Diclofenac, Aulin...). Pokiaľ mama berie lieky na tlak, tieto nesteroidné antireumatiká môžu zablokovať ich efekt a tlak sa zvyšuje. Aj nesprávne vedená alebo vykonávaná rehabilitácia krčnej chrbtice môže u starších ľudí zvyšovať tlak. Pokiaľ tak je, rehabilitáciu treba ukončiť, alebo zmeniť. Mame by mohlo pomôcť nosenie krčného goliera (dostať v zdravotníckych či ortopedických pomôckach) a na noc ortopedický vankúš pod krk a hlavu. Z liekov by mohol pomôcť napríklad Zaldiar, ale o predpis a zváženie takejto liečby musíte požiadať ošetrujúceho lekára. K tomu voľne predajný Milgamma N 3x1. Lokálne na bolestivé miesta možno používať antireumatické náplasti, pomôcť by mohli aj tzv. chondroprotektíva s kurkumou. V lekárni Vám pomôžu vybrať najvhodnejšie.

> reagovať

Alexandra  |  2. 7. 2019 (15:22)

Dobrý deň, pociťujem tlakovú bolesť na hrudi hlavne pri výdychu a občas pichavú bolesť v pokoji taktiež na hrudi. Zvykne ma bolievať aj chrbát medzi lopatkami. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (11:15)

je mi ľúto, ale nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

Alexandra  |  3. 7. 2019 (16:25)

Prosím Vás, čo by mohlo opísanu bolesť spôsobovať a ako by sa tomu dalo zabrániť a pomôcť? Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:35)

bolesti môže spôsobovať chrbtica, šľachy a svaly okolo nej, tiež to môže byť vyžiarená bolesť od hrudnej kosti, na ktorú sa upínajú rebrá, pokiaľ nemá tento úpon správne fyziologické postavenie. Blokovaný úpon rebier na chrbticu a na hrudnú kosť môže imitovať aj poruchy dýchania, najmä obmedzenú schopnosť nadýchnuť sa – lebo hrudný kôš sa kvôli blokáde rebier nevie dostatočne roztiahnuť. Riešením je vyšetrenie na rehabilitácii, rehabilitácia a následne každodenné cvičenia na chrbticu. Môžete si skúsiť pomôcť aj sama – naštudujte si napr. cez internet zopár základných cvikov na uvoľnenie chrbtice a tzv. dychovú gymnastiku – spôsob rehabilitácie dýchania. Tiež ich denne cvičte – ak je postup správny, k zlepšeniu by ste mali dôjsť do 3 týždňov. Pokiaľ sa tak nestane, choďte na rehabilitáciu (cestou odporučenia obvodného lekára).

> reagovať

Martina  |  2. 7. 2019 (13:10)

Dobrý deň,už dlhšie si liečim chrbticu.Posledné vyšetrenie u ortopéda dopadlo s diagnózou C-TH spazmy PVS a na krčnej chrbtici mám dva zúžené platničky a výrastky.Beriem znovu Dorsiflex a Milgammu N a chodím na masáže.Na RHB vyšetrenie idem o dva týždne.Viete mi poradiť postup liečby?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:22)

začnite sa o seba aktívne starať. Žiaden liek chrbticu nevylieči – len dočasne potlačí príznaky, ktoré vznikajú jej poruchou. Požiadajte, aby Vás na rehabilitácii naučili správne pohybové stereotypy a správne cvičiť na celú chrbticu. Potom cvičte už trvalo – každý deň. Budete zdravá a v dobrej kondícii. Držíme Vám palce.

> reagovať

Zuzana B.  |  2. 7. 2019 (9:25)

Dobry den, na rtg pravej paty: Calcar calcanei plataris a na chrbtici : LS chrbtice a SI zhybov: naznacene dx konv.ohnutie.Tela stavcov neznizene s drobnymi incip.zahroteniami na okrajoch. Vpravo SI zhyb s artr.zmenami s vák fenoménom a subchondr.sklerotizaciou. Je to nieco vaznejsie? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:18)

popísané sú degeneratívne zmeny, ktoré svedčia o neprávnom zaobchádzaní s pohybovým aparátom. Mali by ste absolvovať rehabilitáciu, naučiť, sa správne pohybové stereotypy a správne cvičiť na celú chrbticu, potom už cvičiť denne a trvalo. Pomôcť môžu aj kúry s chondroprotektívami, Milgammou N. pri takomto režime možno následky prítomných zmien kompenzovať a tiež zastaviť, alebo výrazne spomaliť vznik ďalších degeneratívnych zmien. Celkovo nález z hľadiska prežitia, alebo ťažšieho ohrozenia zdravia ťažký nie je.

> reagovať

Nerko   |  1. 7. 2019 (6:38)

Dobrý deň! Mám bolesti na ľavej strane hrudnej chrbtice, Všetky vyšetrenia sú ok (srdce, pľúca a iné), ale bolesti stále trvajú. Ortopéd mi predpísal vitamíny, ktoré beriem pravidelne... Chcem sa opýtať, či tie bolesti a tlak na ľavej strane hrude, spôsobuje nedostatok vitamínov a zlé držanie tela.Ďakujem!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:08)

nedostatok vitamínov nie, ale zlé držanie tela áno. Zlé držanie tela preťažuje svaly a šľachy okolo chrbtice, vzniká v nich bolesť, ktorá je často trvalá a časom sa stupňuje. Vitamíny skupiny B pomáhajú regenerácii a zmierneniu bolestí (odporúčame približne 3 mesačné užívanie Milgamma N 3x1). Problém ale nemožno odstrániť bez adekvátnej rehabilitácie a následného každodenného cvičenia na chrbticu. Rehabilitácia by mala mať za cieľ korigovať nesprávne postavenie chrbtice, uvoľniť svalové spazmy atd. a naučiť pacienta dodržiavať správne pohybové stereotypy. (Ich základom je správne držanie tela pri rôznych činnostiach). Mala by tiež pacienta naučiť správne cvičiť na chrbticu. Každodenné cvičenie na chrbticu by malo byť súčasťou životosprávy moderného človeka, pretože to je jediný spôsob, ako kompenzovať sedavý spôsob života.

> reagovať

Mária  |  28. 6. 2019 (13:01)

Dobrý mám po 50 a mám nešpecifikovaný zápal čreva na Tom základe mi zasiahlo klby.krcna chrbtica spondyloticke zmeny centrum.osteofytyC5-6.C5-6C6-7bukding disc.poskodeniebedrov a kríž.nervovych kor. ChondrozaL4/5L5/SI.dorzmedual protruziaL4/5,L5/SI tlačí Ďur vak.cervikokrialny syndróm.defor.spondyloz.spondartroza

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  1. 7. 2019 (9:49)

nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať – špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

Mária  |  3. 7. 2019 (11:37)

Chcela by som sa spýtať aké poškodenie a záťaž pre mňa znamenajú tieto diagnózy mám dennodenne bolesti a lekár nereaguje na moje problémy ako rieši tieto diagnostikovali ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:58)

z nešpecifického zápalu čreva nemáte degeneratívne poškodenie chrbtice, ktoré je približne stredne závažné (ale to sa bez osobného vyšetrenia nedá dobre posúdiť). Degeneratívne zmeny na chrbtici vyvoláva hlavne zlé zaobchádzanie s chrbticou – jej preťažovanie statické (nedostatok vhodného pohybu ) alebo dynamické (napr. pri fyzickej práci). Základom liečby je odstránenie tohto preťažovania, treba sa vypýtať na rehabilitáciu a tam okrem procedúr znižujúcich bolesť by Vás mali naučiť správne cvičiť na chrbticu a dodržiavať vhodné pohybové stereotypy. Potom musíte na sebe pracovať sama - denne, dlhodobo, najlepšie trvalo cvičiť. Pomôcť si môžete aj pravidelnými kúrami chondroprotektív a s Milgamma N.

> reagovať

Dajana30  |  24. 6. 2019 (21:43)

Dobrý večer, som po operácii miechy, vrodený syndróm pripútanej miechy, ktorý mi zistili až teraz. Zistili mi ho až po tom čo mi ochrnuli nohy, po operácii Som sa odznova učila chodiť. Som 7mes. Po operácii. Operácia sa nazýva dethethering. Chcem sa spýtať, či môžem cvičit cviky na brucho? Brušáky,Sklápačky.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:22)

nie. Odporúčam Vám SM systém, pri ktorom si pevné brušné svalstvo vybudujete, pritom je to systém dokonalej rehabilitácie chrbtice, vhodnej aj po operácii. Dôležité je, aby ste sa ho učili pod odborným dozorom skúseného fyzioterapeuta, ktorý SM systém ovláda. Pokiaľ sa do cvičení pustíte sama, môžete si ublížiť. Každý cvik možno vykonať niekoľkými spôsobmi – podľa toho, ktoré svaly pri ňom zapneme. Bez dozoru zvonku zapíname tie svaly, ktoré sme zvyknutí používať a nie tie, ktoré sú oslabené. A tak si môžeme aj ublížiť. Nezabúdajte tiež na Milgamma N 3x1 – 3 až 6 mesiacov, dlhšie nie.

> reagovať

Feri  |  23. 6. 2019 (12:17)

Dobry den, chcem sa opytat, som po operacii 28.5.2019, L5/S1 mikrodisektomia, chcel by som sa opytat ze dokedy este budem pocitovat este bolesti take tahave od zadku az smerom dole? Myslel ze ze ked sa platnicka vystika tak ze ustupi razne ta bolest.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:16)

nervový systém má niečo ako pamäť na bolesť, preto bolesti môžu pretrvávať aj po odstránení ich príčiny. V tom prípade treba použiť liek, ktorý túto pamäť pomôže vymazať, sú to lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sa musia podávať dostatočne dlhý čas a v správnej dávke. Podstatou liečby je však vhodný pohybový režim a rehabilitácia.. Pomôcť môže aj Milgamma N 3x1 na 3 až 6 mesiacov, nie dlhšie.

> reagovať

Elca  |  19. 6. 2019 (10:57)

Mam 47r.Dg:Akutny cervikobrach. syndrom s parc.radikulop.C7 I.sin M531,kombin.spin.stenoza C3-7 difuzny,foraminalna stenoza C5-7,osteochondroza C4-7,hemangion v C5 stavci,cervikobrach.syndrom bilat s radikulopatiou C6 I dx ,cefalea vs.kombinovana tenzna a CK sy,Aka je KOMPLET vhodna liecba.Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:44)

lieky podľa stavu – začína sa s antireumatikami, k nim sa pridáva Milgamma N, použiť možno aj obstreky, podľa potreby krčný golier ako ortopedickú pomôcku, rehabilitácia, následné dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu, dokonalé zvládnutie princípov Školy chrbta. Psychoterapia.

> reagovať

Monika  |  16. 6. 2019 (16:15)

Dobrý deň ,mám diagnostikovanú napriamenú lordozu krčnej chrbtice . Chodila som na rehabilitácie a mám za sebou jednu ozonovu injekciu ,na dalšiu čakám. Moj problém ale je, že často mám problém s hrčou v krku, Ked cvičím ,zdá sa mi to ešte horšie. Viete mi odporučiť niečo ,čo by zmiernilo tieto problémy?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:19)

hrča v krku môže mať množstvo príčin, ORL príčinu, zväčšenú štítnu žľazu, no najčastejšie provokuje tento pocit psychika – úzkosť, stres, iný psycho-emočný tlak, ktorý si človek ani nemusí rozumovo uvedomovať. Mali by ste sa s týmto problémom zveriť obvodnému lekárovi, ktorý môže aj bez odborných vyšetrení príčinu pocitu hrče v hrdle zistiť.

> reagovať

Janka  |  16. 6. 2019 (7:09)

Dobrý deň,som necele 3 mesiace po mikrodisektomii platničky L4/L5 začala som cvičiť pilatesove cviky a mám pocit že noha ma začala viac bolieť...môže to tak byť? Môhla som niečo tým cvičením narušiť? A je normálne ze tá noha ma ešte stále bolí v súvislosti s chrbticou? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:16)

po operácii určite došlo k zmene postavenia chrbtice (jej statodynamiky), ktorú musí spôsob rehabilitácie a najmä zvolený spôsob cvičenia rešpektovať. Preto by ste mali byť vyšetrená rehabilitačným lekárom, ktorý Vám odporučí na tento čas vhodné cviky, ktoré sa budú so zlepšovaním Vášho stavu meniť a môžu pochádzať z rôznych cvičebných systémov. Takýto postup je bezpečný, preto Vám odporúčam, aby ste s Pilatesom prestali (môžete si aj ublížiť) a čím skôr sa objednali rehabilitačnému lekárovi. Pomôcť si môžete aj užívaním Milgamma N 3x1 počas približne 3 mesiacov. Bolesti po operáciách málokedy ustúpia okamžite, väčšine prípadov vyžaduje zlepšenie dlhší čas.

> reagovať

Linda 31r  |  14. 6. 2019 (13:47)

Tlaky na mieste vo vnùtri pre RHB sa vyskitli uz niesu zatial môže fungovat aj po operacii chcem napr od marca ak operovali mi islo o poškodenie driekovej platnicky l5/s1 do prechodu štádiu sekvestra pravidelne cvicim len to mi kazali na rehablitaciu uz nemavam tkaky milgamu n uzivam,ako sa vyhnut tlakom cvicenim?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:09)

formulácia Vašej otázky je nezrozumiteľná, prečítajte si ju sama, aby ste videli, že sa jej porozumieť nedá, opravte ju a pošlite mi ju tak, aby sa dala pochopiť, potom Vám odpoviem.

Linda 31r  |  1. 7. 2019 (17:50)

Chcem sa spýtat ako dlho budú sa vyskytovať tzv: tlaky na operovanom mieste platničky ?zatiaľ cvičím aj doma na rhb este ambulantne cviciť necitim vyrazne tlaky, bolesť no obcas ked napr:dlhsie chodim alebo nespravny pohyb nekontrolovateľný ale pred rhb som mala. výraznejšie

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:33)

takéto „tlaky“ sa môžu strácať veľmi pomaly, pretože ich vznik môže súvisieť s poškodením drobných nervov, čo sa stane vždy pri každej operácii. Regenerácia trvá dlho – rátajte približne 6 mesiacov. Pomôcť by Vám mohla Milgamma N 2x1 – až 3x1.

> reagovať

Zuzana37  |  13. 6. 2019 (22:16)

Dobry den, 2 mes. bolesti v spodnej chrbtici, aj na dotyk.Rano mierna s pribudajucim pohybom sa stupnuje,az bodava bolest zadnej a vnutornej strane stehna.Rehab liecba liekmi 2 tyzd., 2 tyzd. elektroliecba, vsetko zatial bez ucinku.Pri uz miernej fyzickej aktivite sa stav zhohrsi.Odp. pokoj a teplo.O co konkretne ide?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:08)

Podľa popisu je to liečba bolestí vyvolaných nejakou poruchou chrbtice, podľa popisu príznakov sa na bolestiach môže zúčastňovať aj bedrový a sakroiliakálny kĺb. Na presnú diagnózu treba aj osobné vyšetrenie, poprípade RTG atď. 2 týždňová liečba je krátka, pokiaľ je príčinou bolestí zápal, elektroliečba môže stav zhoršovať. K liečbe si pridajte Milgamma N 3x1, ak ju nemáte, dlhodobo by ste nemali užívať lieky uvoľňujúce svalstvo (napr. Dorziflex), tiež môžu stav zhoršovať. Pokiaľ sa zlepšenie neobjaví, treba robiť upresňujúcu diagnostiku – RTG, prípadne CT, MRI, základné zápalové markery – podľa potreby.

Zuzana37  |  26. 6. 2019 (21:50)

dakujem za Vasu odpoved. Milgammu N beriem mesiac, Dorsiflex som vysadila po 2t., ortoped chcel pokracovat + 1 t., no moj zaludok povedal nie. RTG bol robeny na zaciatku, ked sa bolest z chrbta tahala \\\"iba\\\" do sedacich svalov. Nepreukazal nic zavazne, preto to elektro a cvicenia....je vhodne pokracovat alebo presusit ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:34)

viete, RTG nálezy sa často podceňujú – ukážu napríklad poruchu postavenia chrbtice, z hľadiska prežitia človeka to naozaj nie je vážne, ale z hľadiska vzniku bolestí to vážne je. Potom sa uzavrie – na RTG nič nebolo a príčina bolestí ostáva ako keby neobjasnená a pritom je pekne na RTG zobrazená. Preto by aj bolo lepšie, keby ste mi poslali presný popis RTG vyšetrenia. Čo sa týka liečby, je jediná cesta, ako z podobných dlhodobých problémov ísť von (pokiaľ nie je príčinou napr. reumatické ochorenie a pod.).Je to aktívny prístup – nácvik správnych pohybových stereotypov a a treba tiež začať každodenne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu, naučiť by Vás ich mal fyzioterapeut. Zlepšenie pri takomto režime sa začne objavovať až po niekoľkých týždňoch, trvalé zlepšenie niekedy až po 3 mesiacoch. Cvičiť denne by sa malo rok, následne 2-3 x do týždňa už trvalo. Takýmto spôsobom si vieme vybudovať zdravie celého pohybového aparátu a aj rozšíriť možnosti svojich vhodných pohybových aktivít a teda aj radosti zo života. Pustite sa do toho, budeme Vám držať palce.

Zuzana37  |  4. 7. 2019 (22:12)

Ano, urcite budem cvicit. Nic ine mi vlastne nezostava :) Az do tazkosti boli sporty bedminton, volejbal, bajk, inline, lyze..tak snad sa ku nim vratim, casom. popis RTG: Krivka L lordozy primerana, pedikle citatelne, medzistavcove priestory nezuzene, vyska tiel stavcov primerana. bez traum. zmien na zobrazeno skelete.

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:59)

podľa popisu je krčná chrbtica naozaj v poriadku, ale porucha môže byť v iných častiach chrbtice a prejavuje sa na krčnej, tiež RTG snímok je statický – žiaľ, nedá sa na ňom zodpovedne posúdiť, čo robí chrbtica pri záťaži a stav šliach a svalov nevidíme. Odporúčam Vám cvičenie – trpezlivo, denne, je vysoká pravdepodobnosť, že sa k svojim obľúbeným športom (aspoň niektorým) určite vrátite.

> reagovať

Michal888  |  7. 6. 2019 (7:38)

Pekny den . Rada by som sa spytala na bolesti pod pravym rebrom a pod lavou lopatkou . Mierne tlacive a šteklive pocity sa striedajú zo závratmy , hnačkamy a zažívacimi problemami . Inzerne vysetrenia vysli negativene . Doktor povedal ze to budu neaky nerv v chrbtici . O co by mohlo ist ? Vdaka za odpoved .

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:08)

Hnačky a zažívacie ťažkosti s chrbticou nesúvisia ostatné problémy áno, bolesti nemusí spôsobiť podráždenie nervu (ale môže), najčastejšie to bývajú tzv. vyžiarené bolesti pri rôznych poruchách chrbtice. Chrbtica by mala byť vyšetrená a liečená na rehabilitácii, pokiaľ sa nedosiahne dostatočný efekt, treba konzultovať neurológa.

> reagovať

mamka  |  3. 6. 2019 (10:38)

Dobrý deň. Mávam intenzívne závraty, ktoré trvajú aj 5 dni. 2 vysunuté platničky na krčnej, v minulosti zápal v uchu a samozrejme stres. Beriem Cavinton forte 1x ráno a Citalopram teva 1x ráno. Mávam aj migrénu. Chcem sa spýtať, keďže jeden liek je na prekrvenie a druhý na ukľudnenie, môžem ich spolu užívať?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:46)

pravdaže, sú zvolené správne a po čase by mali priniesť citeľnú úľavu. Pridajte si ale rehabilitáciu, a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

lubica 52  |  3. 6. 2019 (9:47)

T2 a STIR hyperintenzivne lozisko v C7 priemeru 6mm - v.s.hemangiom. C5/6 spondylosis def s dorzalny osteofytom a protruzia disku foraminalne l.dx. so suzenim predneho epiduralneho priestoru.moze to sposobovat bolesti hlavy s prechodom do migreny po navsteve sauny a stacia rehabilitacie?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:46)

samozrejme to môže spôsobovať bolesti hlavy. Pokiaľ sa objavujú po návšteve sauny, tak pri vzniku bolestí môže hrať úlohu aj dehydratácia a prílišné uvoľnenie svalstva chrbtice, ktoré jej potom neposkytuje adekvátnu oporu. Tiež striedanie chladu a tepla nemusí robiť chrbtici dobre. Váš stav vyžaduje rehabilitáciu, a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na chrbticu.

> reagovať

jan26  |  29. 5. 2019 (10:28)

Dobrý deň. Už štyri mesiace mávam bolesti v ľavej končatine. Bolesť vychádza z krížov, cez bedrový kĺb, až do oblasti lýtka. Nie je to stála bolesť, vyskytuje sa iba v určitých polohách - sedenie v hlbokej pohovke, zdvihnutie ľavej končatiny pri prehnutom chrbáte, pri nastupovaní do auta a stláčaní spojkového pedálu,..

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (16:40)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte svoju otázku.

jan26  |  19. 6. 2019 (14:39)

Chcel by som vedieť, akým spôsobom sa zbaviť týchto bolestí. Či stačí návšteva fyzioterapeuta a cvičenie svalov, ktoré môžu túto bolesť spôsobovať. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (11:07)

odporúčam vyšetrenie lekárom na rehabilitácii – k RHB lekárovi Vás môže odporučiť Váš odborný lekár. Treba rozlíšiť príčinu vzniku bolestí – nemusia to byť len svaly, ale aj šľachy, nervy, platničky, porucha postavenia chrbtice... a zodpovedne vyšetriť to môže len odborný lekár. Možno bude treba robiť aj RTG chrbtice a to fyzioterapeut nemôže odporučiť. Najvhodnejší postup by bol preto takýto, lekár po zistení príčiny zabezpečí aj adekvátnu liečbu.

> reagovať

mariankk  |  28. 5. 2019 (23:10)

Pri vyššej pracovnej záťaži mam opakované bolesti v spodnej krížovej časti chrbtice.Vôbec neumožnený predklon (ohnutie v chrbtici). Stále to skončí diagnózou natiahnutie krížových svalov a väzív, injekcia novalgin, atalargin a pokoj....ako to ďalej liečiť, keď to stále neprestáva a opakuje sa to? ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:38)

liečba bola správna, ale nie komplexná. Možností je veľa. Neuvádzate rehabilitáciu alebo mezoterapiu - veľmi efektné obstreky s MD Guna prípravkami

> reagovať

Dana  |  27. 5. 2019 (9:06)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť už mesiac cítim bolesť pod pravou pazuchou ktorá mi ide k prsníku bokom rebier a lopatku, bola som na Sono pŕs a lymfatických uzlín a to je v poriadku. Prekonala som boreliozu a brali mi aj krv na mononukleózu ale tá sa nepotvrdila boli len zvýšené protilátky. Viete mi prosím poradiť

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:19)

odporúčam ešte vyšetrenie na herpes simplex a herpes zoster vírusy, ktoré robia popísané ťažkosti aj vtedy, keď nie sú na koži vyrážky, čo je pre herpetické ochorenie typické. Pokiaľ sa to všetko nepotvrdí, treba vyšetriť hrudnú chrbticu na rehabilitácii.

> reagovať

Karkulka  |  25. 5. 2019 (20:36)

Dobrý deň,pri chôdzi mi začne chrbát tŕpnuť a boliet,keď si sadnem nebolí ma nič len keď chodím prejdem ledva pár metrov a už boli, bola som aj na ozón nepomohlo, ani rehabilitácia,mám 60rokov, cukrovku a výš.tlak. prosím Vás viete čo by to mohlo byť? Nechcem iba užívať lieky proti bolesti. Prosím poraďte čo by pomohlo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:13)

rehabilitácia a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu ktoré by Vás mali na rehabilitácii naučiť. Zlepšenie sa môže začať objavovať pomaly, možno až o 2-3 mesiace každodennej práci na sebe, ale určite príde. Ak vydržíte s programom denného cvičenia, svojho problému by ste sa mohli natrvalo aj zbaviť. Z voľne predajných liekov si skúste na 6 mesiacov nasadiť Milgamma N.

> reagovať

Niky, 24 r.  |  24. 5. 2019 (10:22)

Mam dlhodobe problemy s hlavou, denodenne zavrate, dunenie a pulzovanie v hlave. V noci neviem spavat, lebo mi kruti hlavu a duni mi nielen v hlave ale aj v rukach a nohach. Mam urobene MRI mozgu, tam je vsetko OK, chrbticu mam len RTG-kyfoza. Moze to dunenie v rukach a nohach co pocitujem v noci byt spos. z chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:29)

kyfotické postavenie krčnej chrbtice môže spôsobovať mnohé problémy, ktoré ale nemajú tú charakteristiku, akú popisujete. V každom prípade treba krčnú chrbticu rehabilitovať a potom každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu. Vzhľadom na charakter ťažkostí by ale bolo treba zrealizovať psychologické vyšetrenie.

Niky, 24r.  |  29. 5. 2019 (15:30)

Tak čím to môže byť spôsobené? Čo môže spôsobovať moje zdravotné problémy? Psychologické vyšetrenie prečo?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:08)

preto, lebo charakter Vašich ťažkostí hovorí o možnom psychosomatickom pôvode ochorenia, keďže sa ochorenie mozgu vylúčilo. Tam by mohol byť pôvod Vašich ťažkostí.

> reagovať

Ella  |  22. 5. 2019 (10:56)

Dobrý deň,som mesiac po gyneko.lsk odstranenie cysty.Po dvoch dňoch v praci-12 hod.statie,mi začali bolesti na ľavej strane v krížoch,cítim tlak a bolesť, celé sa mi to zablokuje a neviem sa ani zohnúť.ked si sadnem,alebo ľahnem bolesť sa zmenší.viete mi poradiť aké vyšetrenie podstúpiť.chcela som vyskúšať guajakuran.

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:28)

určite si nenasadzujte Guajacuran. Počas operácie následkom anestézy sa niekedy uvoľnia svaly tak, že spolu s polohou tela pri operácii môžu vyvolať bloky v oblasti kĺbov a chrbtice. Guajacuran uvoľnenie svalstva zvýši, preto predstavuje riziko, že vzniknutý stav sa zhorší. Správnym postupom by bolo: vyšetrenie na rehabilitácii a rehabilitácia. Dostanete sa na ňu cez obvodného lekára. Vy sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a napríklad Ibalgin 200 mg pri bolesti po jedle. Na internete si môžete nájsť cviky na uvoľnenie chrbtice, skúste ich cvičiť, ak by Vám prinášali úľavu, z tohto stavu sa potom cvičením môžete dostať aj sama. Ak by sa bolesti zhoršili, necvičiť a ísť na RHB vyšetrenie. Spomínané lieky užívať môžete.

> reagovať

1 2 3 4 ... 53

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.