12. 12. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

23:33

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

19. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)


Žana  |  14. 11. 2018 (13:14)

Dobrý deň ,chcela by som sa informovat o postupe liećby pri LS -na MR V segmente L4/L5mierna difuzna dorzálna prutrúzia intervertebralneho disku s propagáciou do predného epidurálneho priestoru .V segmente L5/S1 protruzia disku paramedialneobojst ,chondrozy diskou .trpne mi spodok chodidla na lavej nohe ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:42)

liečba je založená na rehabilitácii, súčasťou ktorej by mal byť nácvik vhodných cvičení na celú chrbticu a tiež nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť sa potom musí denne dlhodobo, k prvému citeľnému zlepšeniu prichádza približne po 3 mesiacoch. Z liekov sa odporúčajú antireumatiká, ktoré sa podavajú len na nevyhnutný čas na potlačenie bolestí a zápalu. Lieky uvoľňujúce svalstvo sa berú krátkodobo, pokiaľ sú prítomné svalové spazmy. Liečbu môže podporiť dlhodobejšie užívanie Milgamma N a chondroprotektív. Z každodenného života sa musia vylúčiť všetky činnosti, ktoré chrbticu preťažujú.

> reagovať

Evička123  |  12. 11. 2018 (14:41)

Mam 49 r. MR C3-4 protruz.disku,s miernym tlakom na dur.vak,C4-5 protr. disku paramed.až preforamin. vpravo s utlakom dur.vaku a kontakt.miechy, š.spin.kanala v sagit.rovine 10 mm, mierne zuženie pravostr.neuroforamen s kontakt. preforamin.useku miech. korena vpravo.Moze spôsob.nauzeu-trva niekolko dni? Cvičit či klud?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:09)

nález môže spôsobovať nauseu. Rehabilitácia je základom liečby ochorení chrbtice. Vhodné cviky však musia byť vybrané individuálne, s ohľadom na Váš vek, celkový stav a kondíciu. Počas cvičenia je nevyhnutný dohľad skúseného fyzioterapeuta. Cvičiť treba celú chrbticu, nie len jej krčnú časť. V prípade, ak by RHB cviky na krčnú chrbticu robili problémy, treba cvičiť driekovo-krížovú a hrudnú chrbticu, čo pozitívne ovplyvní aj jej krčnú časť.

> reagovať

Cicuska  |  8. 11. 2018 (22:52)

Dobry den chcela by som sa opytat ci by bola nutna operacia podla zaveru MR...v segm.C4/5 drobna medialna hernia IVD s disrupciou fibrozneho anulu s bazou do 3mm, v AP rozmete do hlbky 1.5 mm v kontakte s miechou,facety bpm....mavam ukrutne bolesti hlavy..kazdy den ma boli hlava....a zavrate a bolesti krcnej chbrtice..

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:24)

Váš stav by pravdepodobne vyžadoval skôr konzervatívnu liečbu, ktorá ale musí byť kompletná a dlhodobá. Na začiatku by ste mali užívať vhodné lieky, aj vo forme infúzií, ak by bolo treba, tiež by mohli pomôcť obstreky. K tomu vhodná rehabilitácia, cieľom by mala byť starostlivosť nie len o krčnú, ale o celú chrbticu. Nevyhnutne musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy – dá sa to aj pomocou internetu. Cvičiť správne cviky na chrbticu musíte dlhodobo denne – my zvykneme odporúčať rok. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva.

Cicuska  |  14. 11. 2018 (13:25)

Dakujem za odpoved..no ja sa na chrbticu uz tri roky liecim..rehabilitujem a dvakrat rocne chodim na infuzie..preliecenie...no mam velke migreny..zavraty a trpnutie v zatylku az srracam rovnovahu a pride mi na odpadnutie...pravidelne uzivam lieky a nic sa nelepsi aj cvicim..

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (9:59)

v tom prípade by bolo vhodné prekonzultovať Váš stav s chirurgom ohľadom možností operačnej liečby. Požiadajte svojho neurológa, aby Vás na takúto konzultáciu poslal.

> reagovať

Slavomira  |  8. 11. 2018 (9:39)

Dobry den uz vyse roka ma boli pri pravej lopatke prava ruka cela lava prsty .Najviac pri sedeni v praci na pokladni neurologicka mi povedala ze mam pretazenu chrbticu dakujem za odpovrd

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:20)

Na chrbticu musíte začať cvičiť – najlepšie pod vedením fyzioterapeuta. Mali by ste preto absolvovať rehabilitáciu, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Cvičiť musíte denne dlhodobo, aby sa stav upravil. K tomu počas 3 mesiacov užívajte Milgamma N 3x1.

> reagovať

Mária  |  6. 11. 2018 (18:21)

Od 1/2018 pociťujem tlak a bolesť v drieku.V 4/2018 som brala rehabilitácie,teraz beriem 3 mesiace lieky od bolesti.Miestami v práci dvíham ťažší náklad (20 kg).Mohla som si natiahnuť nejaký sval či mi mohlo niečo \\\"prasknúť\\\" v drieku?Pre chrbticu sa venujem spol.a ľud. tancu a inému športu (ľahšiemu).Čo by mi pomohlo?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:15)

Cvičiť rehabilitačné cviky na chrbticu musíte rok každodenne, ak sa máte problému zbaviť. V práci by ste mali nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu podoprie a spevní, takže nebude preťažovaná a prácou vyvolané bolesti môžu ustúpiť. Vo všeobecnosti by ste nemali vykonávať také fyzické činnosti, ktoré sú spojené s doskokmi. Berte v pravidelných kúrach chondroprotektíva – 3 mesiace, potom 3 mesiace vysadiť, potom znovu 3 mesiace atd., neskôr bude stačiť 3 mesiace raz ročne. Berte tiež Milgamma N 3x1 3 mesiace.

> reagovať

Danka16  |  6. 11. 2018 (15:11)

Dobrý deň Chcela by som vas poprosiť o radu.Mám 48 rokov mám bolesti medzi lopatkami ktore sa pri praci stupňujú.V noci nemôžem spat na ľavom boku lebo mi buši srdce.Môže to búšiť od chrbtice?Bola som vyšetrena na kardiologii aj neurologii a že to je vraj od stresu.Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:13)

Môže to byť od stresu, ale toto konštatovanie Vás nevylieči. Pokiaľ je príčinou stres – čo najlepšie viete Vy – treba niečo urobiť so stresom. V tom Vám priamo nemôžem radiť, pretože o Vás nič neviem, ale treba hľadať spôsoby odstránenia stresu zo života, alebo jeho kompenzácie. Ďalej: treba si dať vyšetriť chrbticu rehabilitačným lekárom, potom absolvovať rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť vhodné cviky na chrbticu a správne pohybové stereotypy. Cvičiť by ste potom mali denne, minimálne 3 mesiace. Sama si môžete nasadiť Magnerot 500 1- 0 – 1 a Milgamma N 3x1 – počas 3 mesiacov. Lokálne na miesta bolestí používajte antireumatické masti, pred spaním po jedle môžete užiť Ibalgin 400 mg. Ak by ste sama so svojím stresom nevedeli pohnúť, požiadajte o konzultáciu u psychológa – mohol by Vám s týmto problémom pomôcť.

> reagovať

Martin 18r  |  5. 11. 2018 (16:46)

Dobrý deň, mám problémy od 1/2018- pri nevhodnej pozícii na gauči som si pravdepod. zacvikol nerv na ľavej strane hrude-posledné 2rebrá a sval,rehabilitácie 1mesiac,zabrali na sval ale stále občas na to miesto príde tupá bolesť-inak to nebolí,myslím že to je nerv. Užívam Milgamma N.Pomôže? u neurológa som nebol. 18r.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:10)

Bolesti len s malou pravdepodobnosťou majú nervový pôvod. Pravdepodobne sú to vyžarované bolesti z chrbtice. Rehabilitácia trvajúca mesiac v tom prípade nestačila, musíte denne cvičiť na chrbticu približne 3 mesiace, aby sa bolesti stratili celkom. Milgamma N – 3x1 počas týchto troch týždňov, malo by to pomôcť. Okrem toho by ste sa mali naučiť základy správnych pohybových stereotypov – dá sa to aj cez internet.

> reagovať

VIERA J.  |  29. 10. 2018 (15:38)

Prosím, ako sa môžem zbaviť bolestí niekedy až neznesiteľných a strieľajúcich do pravého stehna, zápal sedacieho nervu......s diagnózou. mierna dextrokonv. skolioza L chrbtice, poroza skeletu., predny posun L-4 oproti L-5 asi o 10 mm so spondylolýzou L4a naznačený predny posun L3 oproti L4. Chondroza platničkyL4/L5.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:18)

V liečbe potrebujete lieky proti bolesti, ktoré musí naordinovať lekár, ktorý Vás pozná. Nevhodné sa mi javia lieky uvoľňujúce svalstvo. Okamžite by bolo dobré nasadiť bedrový pás, aby sa chrbtica spevnela a podoprela, čo môže znížiť úroveň bolestí. Potom veľmi opatrne musíte začať rehabilitovať pod osobným dozorom skúseného fyzioterapeuta na základe odporučenia rehabilitačného lekára. Takto konzervatívne by ste sa mali liečiť približne šesť týždňov, pokiaľ sa stav nezačne zlepšovať, bolo by dobré prekonzultovať možnosti operácie. Pokiaľ sa stav začne zlepšovať – vydržte, cvičte denne rok. Sama si môžete nasadiť potravinové doplnky – chondroprotektíva a liek Milgamma N.

> reagovať

Pavel S  |  16. 10. 2018 (15:36)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu mám bolesti chrbta. Cítim bolesť aj v páse, resp. nad pásom, na ľavej strane. Každý deň, keď sa natiahnem, tak mi tam pukne. Táto bolesť začala po tom, ako som pracoval manuálne a denne som zdvíhal cca 12 kilové sklá, 8 hodín denne. Teraz mám sedavú prácu. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 10. 2018 (10:14)

nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo sa chcete opýtať, na čo mám odpovedať. Napíšte, prosím, otázku, potom Vám odpoviem.

Pavel S  |  7. 11. 2018 (14:07)

Moja otázka je, že čo mám robiť aby ma prestal bolieť chrbát. Či mi poradíte nejaké cviky, prípadne lieky. Je normálne, keď mi pukne v chrbte keď sa natiahnem? Poprosím o rady ako predchádzať bolesti. Predtým som vôbec nemal problémy s chrbátom. Začalo to po predchádzajúcej práci, kde som denne zdvíhal sklá /nesprávne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:04)

Postupovať by sa malo takto: 1. Chrbtica by mala byť zröntgenovaná. Preto, lebo pri ťažkej fyzickej práci bola preťažená a treba sa pozrieť, ako na to zareagovala – či nie je podozrenie na poškodenie platničiek, kĺbov atd. 2. mal by Vás vyšetriť rehabilitačný lekár, ktorý na základe vyšetrenia určí správy spôsob rehabilitačnej nápravy Vášho stavu. Pokiaľ sa máte z problému dostať, tento postup je najrozumnejší. Samozrejme, že môžete začať pracovať sám so sebou, ale toto má v sebe určité riziká. Pokiaľ ale nechcete ísť k lekárovi, zadovážte si knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme cvičení a starostlivosti o boľavú chrbticu. Problém môžete vyriešiť len aktívnym prístupom – to znamená každodenným cvičením vhodných rehabilitačných cvikov na chrbticu. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov.

Pavel S  |  27. 11. 2018 (12:26)

Obvodný lekár mi bez ďalšieho vyšetrenia naordinoval injekcie na uvoľnenie svalov. Následne, keď som ich dostal na striedačku raz do jedného stehna, raz do druhého 10x a nezabralo to, štýlom pokus-omyl, tak ma poslal na vyšetrenie k neurológovi, kt. mi naordinoval nejaké cviky, masáž a el.liecbu a pod. Neskôr ma poslal

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:51)

odporúčam Vám, aby ste absolvovali predpísané rehabilitačné procedúry, určite si zaobstarajte knihu A. Gútha, ktorú som Vám odporučila a skúste sa riadiť radami, ktoré tam nájdete. Liečba bolestí pohybového aparátu trvá dlho, spravidla až 3 mesiace každodenného cvičenia a starostlivosti prinášajú prvé výsledky. Cvičiť by ste denne mali rok, aby sa problém vyriešil.

> reagovať

Stiv86  |  16. 10. 2018 (10:37)

Poprosil by som vás o odpoveď bol som na röndgene ramena a chrbtice a nález je Sinistroskolióza. Napriamenie C lordózy. Incip. spondylotické zmeny. IV priestory v medziach normy. Rameno Incip. PHS čo to znamena a aký je ďalší postup liečby Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 10. 2018 (10:14)

na chrbtici sú popísané poruchy postavenia a zakrivenia chrbtice, ktoré treba odstrániť pomocou rehabilitácie. Na RTG ramena je počínajúci zápal kĺbu, ktorý sa okrem rehabilitácie musí krátkodobo liečiť aj liekmi. Tieto lieky vie nasadiť aj obvodný lekár, len pokiaľ by neboli dostatočne účinné, tak sa konzultuje ortopéd.

> reagovať

Jarka   |  14. 10. 2018 (19:45)

Da sa chondroza vyliecit? Uzivam len milgamu... A trpim bolestou krcnej chrbtice obcas stav na odpadnutie.. Zvracanie zrychleny tep na srdci

MUDr. Ester Točíková  |  24. 10. 2018 (10:13)

chondróza je degenerácia (vysušenie) platničky. Jej prítomnosť v niektorej časti chrbtice môže zhoršovať pohyblivosť, byť príčinou blokád atd. Všetky tieto poruchy sa odstraňujú rehabilitáciou, následne dlhodobým každodenným cvičením vhodných cvikov na chrbticu. V liečbe okrem milgammy môžu pomôcť tzv. chondroprotektíva, ktoré regenerujú chrupavky a tak problémy s chondrózou kompenzujú. Dôležitý je aj pitný režim a zvládnutie správnych pohybových stereotypov. Zrýchlený tep, zvracanie, stavy na odpadnutie s chondrózou nesúvisia.

> reagovať

Milada k.   |  10. 10. 2018 (2:54)

Dobrý deň MR mi píšu L4-5 preforaminalna protuzia vpravo 3mm,kontakt s L5 bilat viac vpravo avšak bez kompresie edemu, známky kaudalnej extruzie disku paramedialne až prefominalne vľavo descendentneho charakteru za stavec L5 v rozsahu do 12mm bez evidentneho separovaného sekvestra a zaver protruzie hlavne L4-5 liečba

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 10. 2018 (16:10)

Na otázky so žiadosťami o popis RTG, CT, MRI a preklad latinských správ z vyšetrení neodpovedáme, keďže to nie je úlohou tejto poradne. Nepoložili ste mi žiadnu otázku, neviem na čo mám odpovedať.

Milada k  |  21. 10. 2018 (2:43)

Chcem sa spýtať akú liečbu lebo neurológ mi povedal ze to mam troska posunuté a po vybratí infuzii ma poslal do prace ci mi cvičenie pomôže boli ma práva noha ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  31. 10. 2018 (10:27)

Rehabilitácia a následné dlhodobé každodenné cvičenie je podstatou liečby Vášho ochorenia chrbtice. Infúzie sú schopné zminimalizovať, alebo aj odstrániť bolesť, ale príčinu ochorenia ( vysunutá platnička, ktorá tlačí na nerv idúci do nohy – preto bolí noha) Vám nevyliečia. Vyliečenie v tomto prípade znamená predovšetkým odstránenie príčiny, ktoré k ochoreniu viedlo. K tomuto ochoreniu vedie preťažovanie chrbtice (nesprávne držanie tela, nesprávne pohybové pracovné návyky atd. ) a oslabenie svalstva, ktoré chrbticu spevňuje. Keď sa človek naučí tzv. správne pohybové stereotypy a spevní svalstvo, porucha sa v oblasti chrbtice ako keby „zabetónuje“, platnička sa môže aj čiastočne zasunúť na miesto, alebo sa prečnievajúca časť platničky časom vstrebe. Liekmi sa nič z tohto dosiahnuť nedá. Cvičiť treba denne rok, aby k týmto zmenám došlo, aby sa naštartovali. Ochorenie sa vyvíja roky, preto nemožno čakať, že sa odstráni napríklad o tri týždne. Na liečbu treba veľkú sebadisciplínu pacienta, ale výsledky stoja za to – zdravie sa môže vrátiť. Preto sa dôrazne na rehabilitáciu žiadajte a na rehabilitácii žiadajte, aby Vás naučili správne na chrbticu cvičiť a naučili Vás správne pohybové stereotypy.

> reagovať

Hana  |  3. 10. 2018 (14:25)

Dobrý deň, stáva sa mi, že počujem tep srdca, také pulzovanie v uchu. V pravom. Občas mám mierne závrate, alebo točenie, no na to užívam dlhodobo Mg. Často sa mi to stane keď čítam knihu na bruchu, podopierajúc si hlavu. Čo môže túto vec spôsobovať? Ako sa tomu vyhnúť? Mám 30r. a poklepom diagnostikovanú tetániu. Vďaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 10. 2018 (10:46)

poloha na bruchu, pri ktorej si podopierate hlavu a čítate, dráždi štruktúry v oblasti krčnej chrbtice a preťažuje spojenie medzi krčnou chrbticou a lebkou. Najmä ak krčnú chrbticu nemáte celkom zdravú. Všetky popísané problémy môžu následne z oblasti krčnej chrbtice a jej spojenia s lebkou pochádzať. Pri tetanickom syndróme sú vyvolané ťažkosti intenzívnejšie. Preto Vám odporúčam čítať v sede, poprípade aj absolvovať rehabilitáciu krčnej chrbtice.

> reagovať

Štefan  |  19. 9. 2018 (9:52)

Mam vymenenu platnicku L5 S1 a stabilizáciu 4 sroby budem sa moct este niekedy predklonit som 3 tyzdne po operacii a mam velke bolesti pri zdvihnuti drieku nad posteľou a pri vstavani z postele MR po operacii ok vraj su tam opuchy bol som operovany 2krat za 3 mesiace na to iste miesto

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:39)

Čas od operácie je ešte krátky, nebojte sa, bude sa pomaly zlepšovať, postupne sa dokážete aj predkloniť. Veľmi dôležitá je správne vedená rehabilitácia. Bolesti by sa mali zmierňovať liekmi – ich správny výber je v rukách neurológa.

> reagovať

Lienka  |  18. 9. 2018 (23:55)

Z 36r,praca sedava,denna 1h chodza,aktivny sposob zivota.2hy rok trpim bolestou v krizovej chrbtici pri vacsej fyz.namahe a hlavne pri praci v zahrade.Bolest sa dostavi do 10 min v predklone. Ostra bolest, narovnanie do vystretej polohy narocne.Pri kychnuti tlak a prudka bolest v krizoch.O aky problem ide?

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:37)

Podľa popisu ťažkostí môžete mať v driekovo-krížovej časti chrbtice vysunutú platničku. Odporúčam vyšetrenie u lekára – neurológ, ortopéd. Pokiaľ pracujete fyzicky, mali by ste nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu spevní a podporí, zmierni bolesti. Predpíšu Vám ho na rehabilitácii, ortopédii, alebo si ho kúpte.

> reagovať

Vierka  |  18. 9. 2018 (16:33)

Dobrý deň..Mám bolesti v hrudnej chrbtici,medzi lopatkami..Mala som tam dva zlomené stavce Th6 a Th7 už dávno,prišlo sa na to ,keď som bola na operácii platničky L4 L5 ..a mám miernu skoliozu aj osteoporozu..ako predísť tým bolestiam..ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:36)

Liečba by mala byť komplexná – lieky proti bolesti, liek musí byť vybratý správne, aby vedel liečiť chronickú formu bolesti – táto liečba patrí do rúk neurológovi. K tomu rehabilitácia s využitím techník, ktoré zmierňujú bolesť, ale k nim treba vybrať sériu vhodných jednoduchých cvikov na celý pohybový aparát, ktoré môžu postupne pomaly zdravotný stav celkovo zlepšiť. Lokálne môžete používať antireumatické náplasti a gély či maste, v lekárni Vám poradia. Berte aj Milgamma N 3x1 – do 6 mesiacov.

> reagovať

ala dt  |  17. 9. 2018 (19:44)

Dobry vecer.prosim vas,mam osteochondrozu L5/S1.Teda musim chondroprotitiva.Aky vyzivovy doplnok by ste mi odporucili.Problem s chrupavkami mam aj v kolenach.Mam aj bolesti hlavy v predu,zubov a usi.Z MR MOZGU sa zistil v celustnej dutine masivny polyp.Pomoze odstranenie?dakujem.ala

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:34)

Liečbu polypu v dutine musíte riešiť s ORL špecialistom. Neviem, či jeho liečba zlepší popísané ťažkosti, pretože tie môžu mať veľa príčin. Problémom s chrupavkami môžu pomôcť chondroprotektíva, z voľno-predajných môžem odporučia Gelo 3 od slovenskej firmy. Vhodná je cielená rehabilitácia a následne každodenné dlhodobé cvičenie na celý pohybový aparát. Vhodné cviky by Vás mali naučiť na rehabilitácii.

> reagovať

peter  |  14. 9. 2018 (17:20)

dobry den, mam problem s krcnou chrbtibou bol som pre vysledky RTG kde bol nalez osteochondroza intervertebralis C4/5/6 s blokom viete mi vysvetlit o co sa jedna dakujem mam bolesti v krcnej chrbtici bolest v zadnej casti hlavy od chrbtice az hucanie v usiach dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:26)

Dolná časť krčnej chrbtice je zablokovaná, takáto poruchy môže vyvolávať všetky ťažkosti, ktoré ste opísali. Správna liečba vyžaduje predovšetkým vhodnú rehabilitáciu, po ktorej by malo nasledovať cvičenie na celú chrbticu. Cvičiť treba trpezlivo, každodenne, dlhodobo. Treba sa tiež naučiť správne pohybové stereotypy, to znamená naučiť sa správne chodiť, sedieť, vykonávať rôzne práce. Toto môžete skúsiť aj pomocou internetu. Berte Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva.

> reagovať

Marat  |  12. 9. 2018 (8:47)

Dobrý deň, mám zistenú diskopathiu L5/S1, dostala som predpísané lieky PREGABALIN MYLAN 75 mg, chcem sa ale vyhnúť užívaniu liekov takéhoto typu, sú aj iné možnosti liečby? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  19. 9. 2018 (10:16)

Na diskopathiu – vysušenie platničky – sa Pregabalin nepredpisuje. Platnička musí preto spôsobovať nejaký zdravotný problém – napíšte aký, potom sa k Vašej liečbe vyjadrím.

Marat  |  19. 9. 2018 (10:31)

mám bolesti keď sedím a ležím, chôdza mi ťažkosti nerobí

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:06)

Platnička pravdepodobne spôsobuje dráždenie nervu a to je príčinou bolestí. Pregabalin je schopný chronickú bolesť dostať pod kontrolu, preto je predpísaný správne. Základom liečby je ale cielená rehabilitácia a dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu.

> reagovať

Spigi  |  6. 9. 2018 (7:50)

Dobry den mam problem s krcnou chrbticou asi rok mam stuhnute svalsto v oblasty krku a ramien a bolest vystreluje za usi a do praveho lakta.Sek.stenoitizacia kanala30%C3-C6pri multietazovych protruziach az HE IVD s kompresiou DV amedula spinalis bezmyelopatie.Bral som 3mes.dorsiflex,flamexin,milgama,kortikoidy solu med

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:38)

popísali ste svoje problémy, ale nezadali ste mi žiadnu otázku, neviem preto, na čo sa chcete opýtať, na čo ste zvedavý. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

Spigi  |  12. 9. 2018 (14:02)

Po tejto liečbe sa nic nezmenilo stale mi bolest vystreluje za usi a do praveho lakta.co by ste poradili vy?aby sa mi ulavilo Je podla vas potrebne operovat krcnu chrbticu.dakujem za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 9. 2018 (10:05)

Nález je vážnejší, vysunuté platničky zužujú miechový kanál a stláčajú aj miechu, aj keď nie sú známky jej poškodenia. Medikamentózna liečba bola bohatá, ale nepíšete nič o tom, či ste boli aj nejaké adekvátne rehabilitovaný, alebo Vám rehabilitácia nerobila dobre. Ešte by bolo možné skúsiť ozón- odporúčam MUDr. Dvorák, neurologické odd. nemocnice Spišská Nová Ves. Pokiaľ by Vám ozón nepriniesol úľavu, treba rozmýšľať o operácii.

> reagovať

ala dt  |  4. 9. 2018 (20:06)

Dobry večer,Mam 42rokov,zistene v L5/S1 ODTECHONDROZA ,okrem ineho. Som po liečbe aj rehab.Kym prebiehala liečba bolo ok avšak bolesti v LS su, zohynanie,dlhe statie,sedenie nič nevydržim.Môj neurolog odvrkol že posunute platničky a neuznavam taku odpoved.Prosim vas o váš nazor,čo môžem čakat.Pracujem manua.DAKUJEM.ALA

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:31)

pokiaľ pracujete fyzicky, počas celej pracovnej doby by ste mali nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu spevní a podporí, zmierni bolesti. Predpíšu Vám ho na rehabilitácii, alebo si ho kúpte. Berte Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. Správna liečba vyžaduje predovšetkým vhodnú rehabilitáciu, po ktorej by malo nasledovať cvičenie na celú chrbticu . Cvičiť treba trpezlivo, každodenne, dlhodobo, prvé citeľné zlepšenie možno čakať približne o 3 mesiace, denne cvičiť odporúčame rok. Treba si tiež nacvičiť správne pohybové stereotypy, to znamená naučiť sa správne chodiť, sedieť, vykonávať rôzne práce. Toto môžete skúsiť aj pomocou internetu, hoci naučiť by Vás ich mali na rehabilitácii. Pokiaľ sa problémy neodstránia, po porade so svojím lekárom by ste si mali nájsť inú prácu, kde nebude Vaša chrbtica preťažená.

ala dt  |  14. 9. 2018 (16:45)

SRDECNA vdaka.Ano pracujem fyzicky v tescu ako upratovacka na 5hod.som často zohnuta.MILGAMMA N treba uzivat aky cas?.Ak dobre rozumiem ,nemam sa hrbit,byt vystreta?:).aladt

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:03)

Milgamma N sa môže užívať maximálne 6 mesiacov, potom ju treba vysadiť. Nerozumeli ste správne – správne pohybové stereotypy nie sú o tom, že sa nemáte hrbiť a podobne. Je to správny spôsob, ako sa hýbať – pozrite si ich na internete a naučte sa ich, nie je to ťažké. Inak Vás chrbtica bolieť neprestane.

> reagovať

Monika78  |  3. 9. 2018 (15:05)

Dobry den mam 40 rokov prosim vas som po vysetreni CT mala som zlomeny stavec Th L3. Chcela som sa spytat ako mi dopadlo vysetrenie Minim.bulging disku L4/5 bez kontaktu na nerv.korene.Centralna protruzia disku L5/S1 bez kontaktu na nerv.korene.Mierne degenr.zmeny dakujem pekne s pozdravom Krejčí Monika.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:24)

sú popísané degeneratívne zmeny platničiek v spodnom úseku driekovo-krížovej chrbtice, ktoré by sa dali hodnotiť ako ľahšie a opraviť by sa mohli pomocou rehabilitácie a dlhodobého individuálneho cvičenia.

> reagovať

Patti   |  1. 9. 2018 (17:48)

Dobry den,mam zistenu Minim.dextroskolioza,napriamena lordoza a diskopati L5/S1.Mam tazku pracu a velmi ma obmedzuje bolest nemozem sa poriadne zohnut a krce mi vystreluju do noh.Chcem sa opytat co sa s tym da robit ?Dakujem velmi pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:22)

ako prvá a okamžitá pomoc : skúste nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu spevní a podporí, zmierni bolesti. Predpíšu Vám ho na rehabilitácii, alebo si ho kúpte. Tento bedrový pás by ste mali nosiť počas celej pracovnej doby. Berte Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 1-1-0. Mali by ste absolvovať rehabilitáciu. Pokiaľ sa problémy neodstránia, po porade so svojím lekárom by ste si mali nájsť inú prácu, kde nebude Vaša chrbtica preťažená.

> reagovať

Patricia  |  31. 8. 2018 (15:47)

Dobry den prajem potrebovala by som radu,Krce mi vyrazaju do noh a mam problem sa normalne zohnut a velmi ma to obmedzuje pri praci.Toto je moj posudok od dr Minim.dextroskolioza,napriamena lordoza,diskopatia L5/S1 Mozete mi prosim povedat co to znamena a aka je liecba?Dakujem velmi pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:11)

máte narušené postavenie driekovo-krížovej chrbtice a najspodnejšiu platničku „vydratú“. Váš stav vyžaduje predovšetkým vhodnú rehabilitáciu, po ktorej by malo nasledovať cvičenie na celú chrbticu . Cvičiť treba trpezlivo, každodenne, dlhodobo, prvé citeľné zlepšenie možno čakať približne o 3 mesiace, denne cvičiť odporúčame rok. Treba si tiež nacvičiť správne pohybové stereotypy, to znamená naučiť sa správne chodiť, sedieť, vykonávať rôzne práce. Toto môžete skúsiť aj pomocou internetu, hoci naučiť by Vás ich mali na rehabilitácii. Pri vertikalizácii ( postoj, chôdza) skúste nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu spevní a zmierni bolesti. Predpíšu Vám ho na rehabilitácii, alebo si ho kúpte. Lieky treba brať len v prípade bolestí a predpísať by Vám ich mal lekár, ktorý Vás pozná (pretože môžu mať aj vedľajšie účinky, alebo mať tzv. skríženú reakciu s inými liekmi, ktoré beriete). Ale sama si môžete nasadiť Milgamma N a chondroprotektíva.

> reagovať

ANAPOLIS   |  27. 8. 2018 (22:24)

Dobrý deň, mám diagnózu L5/S1 - 7,5 mm čo sa s tým dá robiť okrem operácie??? Je táto diagnóza nebezpečná? Vedeli by ste mi prosím Vás odporúčať nejaké konkrétne cvičenie? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 9. 2018 (10:21)

diagnóza sama o sebe nie je nebezpečná, čo sa týka možného ohrozenia života. Daný stav sa najskôr treba pokúsiť zvládnuť konzervatívne, bez operácie, vhodný typ cvičenia by Vám mal na základe osobného vyšetrenia predpísať rehabilitačný lekár. Mali by ste dokonale zvládnuť Školu chrbta, náuku, ako sa správne hýbať, sedieť, pracovať... Pokiaľ sú prítomné bolesti, treba aj lieky. Liečba trvá dlho, cvičiť musíte denne a musíte byť veľmi trpezlivá. Ale úspech je možný. Držím palce.

> reagovať

1 2 3 4 ... 44

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.