27. 2. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

1:01

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)


Alena  |  15. 2. 2019 (10:50)

Dobrý deň, chcem sa spytat, na MRI mi bolo zistené , her.C 4-5,C5-6 a protruzie discuC6/7. Utlak na koren C 5 1. A spin. stenoza v seg. C4-5 , C6/7.osteof. na tele stavca C4.5.6/7. Bodavá bolest do hlavy v lavo hore nad celom a slabost ako keby mi klesol kr.tlak,mam 54.r.Dg.od r.2007.Aka je mozna liecba?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (11:00)

neviem, ako ste boli liečená doteraz. Konzervatívna liečba mala pozostávať z vhodných liekov, pomôcť by mohli aj obstreky , infúzie, nárazová kortikoterapia. Pri záťaži by sa mal nosiť krčný golier, chrbtica (celá) by mala byť pravidelne rehabilitovaná, Vy sama by ste mali trvalo denne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu. Ak sa toto všetko uskutočnilo a stav sa nezlepšil, skúsiť možno ozón, ak by nepomohol, treba konzultovať možnosti operácie.

> reagovať

Natália  |  14. 2. 2019 (23:10)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu som mala stuhnutú šiju, no tá sa mi uvoľnila. Po nej ma však začala bolieť krčná chrbtica, najmä na pravej strane hore a hlava na spánkoch. K tomu sa pridali časté pocity na odpadnutie alebo na zvracanie. O čo by mohlo ísť a ako si pomôcť, aby ma bolesti a strach z odpadnutia neobmedzovali?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:58)

šijové svalstvo je neoddeliteľnou súčasťou krčnej chrbtice a na základe pocitov sa nedá určiť, či bolesti pochádzajú zo svalstva, alebo kostí krčnej chrbtice. Preto aj v tomto prípade treba krčnú chrbticu liečiť – vhodnými liekmi a rehabilitáciou a cvičením. K bolesti je – podľa toho, čo ste napísali – pridružená aj úzkosť, ktorú treba liečiť osobitne. A osobne – s lekárom. Pri dobre nastavenej liečbe budú ťažkosti rýchlo ustupovať.

> reagovať

Veve  |  13. 2. 2019 (9:00)

Dobrý deň, od porodu mám bolesti chrbtice, predtým som nemala žiadne problémy no teraz mi zistili skoliozu chrbtice bola som aj na Ct a tam mi diagnostikovali Retrolistezu L4, Chondroza L5/S1, spondolyticko spondylartricke zmeny, osteoartroza Sl zhybov. bilat. Chcem sa spýtať či je normálne že ma boli aj prave rebro?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:52)

je to normálne, postavenie chrbtice je narušené a bolesť môže vyžarovať aj do oblasti rebier. Na prechodný čas by Vám mohol pomôcť bedrový pás, stav možno zlepšiť rehabilitáciou a každodenným vhodným cvičením, cviky ba Vám však mali na rehabilitácii doslova ušiť na mieru (retrolistéza je náročná na výber vhodných cvikov). Treba sledovať seba – čo Vám robí dobre a čo nie. Berte v pravidelných kúrach chondroprotektíva.

> reagovať

Anna  |  10. 2. 2019 (6:46)

Uz tyzden mam silne bolesti hlavy prechadzajuce az do hlbky usi a konciace v spankovej casti hlavy. Piska mi neustale v usiach, niekedy pocit nevolnosti. Lekar ma poslal na ORL, spravili RTG a vsetko je OK. U ocnej je tiez vsetko OK. U zubara OK. Padla otazka ci to nemoze ist z krcnej chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:36)

s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Krčná chrbtica môže byť preťažená – šijové svaly a trapézy môžu byť spastické, alebo naopak – príliš uvoľnené, pri pohyboch sa môže demaskovať blok, čo na RTG nemusí byť vidieť. V každom prípade treba v liečbe preferovať rehabilitáciu krčnej chrbtice a krátkodobo lieky, ktoré Vám však musí predpísať lekár.

> reagovať

tanadiscfx  |  8. 2. 2019 (23:28)

Dobry den, mam medialnu herniu L4/5 a lavostrannu paramedialnu herniu L3/4. Rozmyslam, ze by som podstupila operaciu Disc FX ak mi to bude umoznene. Mate skusenost s tymto typom operacie? Pisu ze rizika su minimalne, ale predsa len mam obavu aj ked je to len drobny zasah. Ide predsa len o chrbticu.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:13)

operácie majú výborné výsledky. Stav po operácii ovplyvňuje nie len úspešne vykonaný chirurgický zákrok, ale aj (a často krát najmä) správne vedená rehabilitácia po operácii. Je liečbou, ale zároveň aj prevenciou recidívy ochorenia. Inak – aj správne vedená rehabilitácia PRED operáciou zvýši jej šance na úspech.

> reagovať

liena   |  8. 2. 2019 (15:08)

Dobrý deň, bola som na RTG c chrbtice, s výsledkom: v AP projekcii j C chrbtica v miernej inklinácii doprava, v bočnej napriamená. Okrem toho mám viditeľne /voľným okom/ posunutý C7 doľava. Chcem sa opýtať, čo pomôže - stačí pravidelne cvičiť, alebo treba pridať aj masáže, prípadne navštíviť chiropraktika?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:12)

chiropraktik aj masáže Vám môžu ublížiť. Mali by ste byť vyšetrená rehabilitačným lekárom, ktorý pre Vás vypracuje liečebný plán (aké liečebné postupy, techniky použiť) a tiež plán vhodných cvičení. Tie potom musíte cvičiť každodenne dlhodobo. Treba aj zvládnuť princípy správnych pohybových stereotypov – najmä ako správne sedieť, pracovať pri počítači a vykonávať domáce práce. Športy, ktoré preťažujú horné končatiny, by sa teraz nemali vykonávať (loptové hry, tenis, posilňovanie).

> reagovať

DávidS  |  5. 2. 2019 (10:36)

Dobrý deň,asi od min.roka od augusta mávam tlaky v zadnej casti krku do hlavy, obcasne tocenie hlavy, obcasna nevolnost, doktor mi povedal že to mam stiahnuté svalstvo krcnej chrbtice-stiahnutá šija. Poslal ma na MG-rezon. tam mi zistili ze mam posunutý stavec,C5,C6,chem sa spytat a´mam nasvstivit masera alebo fyziote?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:24)

maséra v žiadnom prípade – klasickou masážou by sa Váš stav mohol poriadne zhoršiť. Váš doktor by Vás mal poslať na odbornú rehabilitáciu. S krčnou chrbticou môže pracovať len skúsený fyzioterapeut na základe odporučenia odborného lekára.

> reagovať

PaloG  |  5. 2. 2019 (0:58)

Dobry den, na MR mi diagnostikovali:c5/6 paramedialna az subartikularna hernia disku vlavo, baza hernie 12mm, herniacia do 3mm, hernia komprimuje duralny vak, v kontakte s radixom c6 i sin. Co to znamena a co odporucate? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:20)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení (CT, RTG, MRI) nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Liečba samotná ale nie je závislá len na MRI náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

Nina  |  4. 2. 2019 (23:23)

Dobý deň.Už tretí týždeň mám bolesti medzi lopatkami.Bolesť sa mení z pálivej bolesti na trpnutie. Boli ma to keď dlhšie sedím alebo ked vykonávam nejakú činnosť. Neviete mi prosím Vás poradiť na akého odborníka sa mám obrátit či neurológ alebo ortopéd? Vodpred ďakujem za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:19)

cestou obvodného lekára (ktorý Vám môže predpísať aj vhodný liek) by bolo najvhodnejšie absolvovať vyšetrenie u rehabilitačného lekára.

> reagovať

Veronika  |  2. 2. 2019 (9:40)

Dobry den.Chcem Vas poprosit co znamena toto-Mierna dextroskolioza v TH oblasti,vrchol TH 7,drobne zmeny typu M.Sch.,oplostenie pravej hrany TH 10 podmienujuce skoliozu...Mam 36 rokov,neustale tlak a bolest na hrudi..bolest ide aj do ramena..niekedy to stipe..uz neviem z coho by to mohlo byt.dakujem za vas cas.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:45)

RTG, CT a MRI nálezy nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Popísané zmeny na chrbtici vysvetľujú Vaše problémy. Odstrániť ich možno postupne a pomaly vhodnou rehabilitáciou a následným dlhodobým každodenným cvičením na chrbticu. Na prechodnú dobu možno podávať lieky, ktoré Vám musí naordinovať Váš lekár. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1, pomôcť môžu aj chondroprotektíva.

> reagovať

Jone22  |  29. 1. 2019 (23:36)

Zdravim, mam totalnu klbovu stuhnutost medzi lopatkami, ramenami, sijou. Ak robim kruzive pohyby ramenami vsetko mi v nich praska. Takisto v hrudnej casti. Poradte ako tu klbovu stuhnutost odstranit? Mam malo kolagenu? Pripadne malo magnezia? Mam silnu tetaniu. Moze to byt nedostatkom mineralov? Vapnika a kolagenu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:36)

je to určite následok nesprávneho zaobchádzania s celým pohybovým aparátom. Mali by ste absolvovať rehabilitáciu, tam sa naučiť správne cvičiť na celú chrbticu, naučiť sa a praktizovať správne pohybové stereotypy. Životospráva musí byť trvalá. Pomôcť môže Milgamma N a chondroprotektíva.

> reagovať

Matúš  |  29. 1. 2019 (23:08)

Dobrý deň.Mavam každý deň bolesti hlavy(v zadnej časti smerujúce náhor) trvajúce takmer 2 mesiace a bolesť neustupuje.Na CT bolo všetko v poriadku ohľadom mozgu MR krčnej chrbtice ukazalo mierne posunutie platničky. Absolvoval som rehabilitácie a žiadne zlepšenie.Už mi ani lieky od bolestí nepomáhajú.Doreta,Oramelox

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:35)

z klasickej liečby by mohli pomôcť obstreky v oblasti záhlavia a krčnej chrbtice, po rehabilitácii treba začať dlhodobo každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu, najlepšie na celú chrbticu, pretože jej krčná časť býva často porušená následkom poruchy v hrudnej a driekovo-krížovej časti. Mali by ste zvládnuť a dôsledne praktizovať tzv. správne pohybové stereotypy ( naučiť sa správne sedieť, pracoval pri počítači, vykonávať domáce práce atd). Pri záťaži (dlhodobom sedení pri počítači napr., alebo pri prácach zaťažujúcich horné končatiny)možno používať krčný golier. Liečba chrbtice trvá dlho (jej poruchy vznikajú dlho- roky – preto ich nemožno odstrániť za krátky čas). Vyžadujú trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

Matúš  |  6. 2. 2019 (11:53)

Dobrý deň.Nosim aj krcny golier a pravidelné cvičím cca 5 rokov.Len poslednú dobu sa to rapídne zhoršilo a k tomu sa pridalo búšenie srdca a nespavosť. NA internom mi povedali že srdce je ok.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:06)

podľa toho, čo ste napísali, by bolo vhodné urobiť toto: 1. Nechať skontrolovať u rehabilitačného lekára Váš systém cvičenia – za 5 rokov sa telo zmení, niektoré cviky môžu byť nevhodné, možno niektoré nové potrebujete. 2. Pokiaľ je prítomná chronická bolesť, odporúčam požiadať o infúznu liečbu, pomôcť by tiež moli infúzie s tzv. vysoko dávkovým vitamínom C. Skúsiť odborne vedenú detoxikáciu. 3. Skúsiť redukovať stres vo svojom živote, alebo zmeniť seba (čo trvá dlhšie, ale oplatí sa to) – myslím tým zvýšiť svoju vnútornú stabilitu a teda aj odolnosť voči stresu. Možno to urobiť s pomocou klasickej psychoterapie, cestou jogy, meditačných cvičení, ale aj pomocou bojových umení. Je na Vás, ktorú cestu si vyberiete. Držím Vám palce.

> reagovať

Anna F.  |  29. 1. 2019 (8:29)

Dobrý deň, mávam pichavé a lámavé bolesti chrbta. Nemôžem niekedy spať, už nepomáha ani suché teplo. Hlavne večer, v noci a ráno. Brala som tabletky na zápal, uvoľnenie svalstva, pomohli len na čas. Vraj je to z počasia, nebývam chorá a bolel aj v lete. Niekedy ma ťaží aj spredu na hrudi od chrbtice. Trvá to už mesiac.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:31)

musíte absolvovať vyšetrenie chrbtice, následne potom vhodnú rehabilitáciu a každodenné dlhodobé cvičenie. Príčina bolestí chrbta sa vo väčšine prípadov bez aktívnej účasti pacienta len liekmi zlepšiť a odstrániť nedá. Môžete si skúsiť aj sama nájsť ne internete 5-10 základných cvikov na uvoľnenie celej chrbtice a denne ich začať cvičiť. Pokiaľ sa stav do 14 dní nezačne zlepšovať, musíte ísť na vyšetrenie.

> reagovať

Karin  |  28. 1. 2019 (23:05)

Dobry den, mam 45 r. a uz asi 2 r.mam bolesti chrbta v lavej casti v strede.ortoped povedal, ze to je z krcnej chrbtice.Momentalne mi bolest vyzaruje do celej lavej ruky a mam pocit akoby som ju mala prilahnutu. Lavu ruku dokazem zdvihnut iba s bolestou, masaz zaberie iba nachvilu. Pri otacavom pohybe mi v ruke puka.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:30)

Váš stav vyžaduje vyšetrenie neurológa a následnú kompletnú liečbu – liekmi a rehabilitáciu. Vyžiadajte sa k neurológovi cez svojho praktického lekára čím skôr. Masáže môžu stav zhoršovať.

> reagovať

JANKA  |  28. 1. 2019 (20:27)

Pekný večer, prepáčte prosím, že ruším, len sa chcem poradiť s Vami pani doktorka - moja mamička má 72 rokov, momentálne je 2 týždne po operácii chrbtice - 6 a 7 stavec - mala tam silný hnisavý zápal, ktorý jej preliečili a chrbticu jej zafixovali. Trápia ma jej nohy, ktoré má stále zohnuté, nevie ich vystrieť. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:29)

pravdepodobne došlo k narušeniu miechy v oblasti hrudnej chrbtice – v mieste operácie. Stav vyžaduje okamžité neurologické vyšetrenie a liečbu a rehabilitáciu – bolo by treba začať čím skôr. Uvedené vyšetrenia by Vám mal zorganizovať praktický lekár.

> reagovať

michal 1990  |  28. 1. 2019 (17:10)

dobry den chcel by som sa spytat mam 28 a mam bolesť chrbtice hlavne ked dlho stojim a potom sa skrčim tak ma bolia strašne križe a potom ten stavec pod lopatkami niekedy ani spavat nemozem a boli aj zaludok a zavraty mohli by ste my poradiť dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:27)

mali by ste absolvovať vyšetrenie chrbtice – najvhodnejšie u rehabilitačného lekára. Potom nácvik vhodnej pohybovej životosprávy a vhodných cvikov na celú chrbticu, ktoré musíte denne cvičiť . Postupne si nájsť vhodný šport, ktorý budete vykonávať pravidelne – napr. Nordic Walking. Ťažkosti budú ustupovať pomaly, ale budú stupovať. Ste mladá, musíte sa začať o svoju chrbticu starať.

> reagovať

Jury   |  27. 1. 2019 (22:45)

Dobrý deň chcem sa opýtať je spojenie medzi chbrticou a srdcom, mávam bolesti pri srdci, niekedy také čudné pocity ako by ma išlo.... Kardiológ mi povedal že mam srdce upne zdravé že sa nemám báť, môže mať takéto pocity, bolesti od chbrtice

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:25)

porucha postavenia hrudnej chrbtice a hrudnej kosti a blokády rebier sa môžu premietať do oblasti srdca a imitovať ťažkosti so srdcom. V tom prípade sa treba obrátiť na odbornú rehabilitáciu, ktorá vie pacienta nasmerovať na správnu liečbu.

> reagovať

Katarina  |  26. 1. 2019 (22:17)

Dobry den, som 4 mesiace po porode a mam bolesti v strede chrbta. Prvy mesiac ma to bolelo aj pri otacani v noci na posteli. Dnes to citim uz len cez den a bolest citim ked sa dotknem na tom mieste chrbta ako ked stlacite modrinu. Je to presne na chrbtici v strede. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:22)

pravdepodobne je to následok preťaženia tejto časti chrbtice – najvhodnejšie by bolo absolvovať rehabilitáciu. Pokiaľ je z nejakého dôvodu nedostupná, odporúčame na boľavé miesto lepiť antireumatické náplasti s prírodnými liečivými látkami, približne počas 7 dní, k tomu môžete magnézium. Pozrite si tiež na internete zopár základných cvikov na uvoľňovanie chrbtice – najmä jej hrudnej časti. Denne ich cvičte. Môžete si tiež kúpiť ortopedickú pomôcku – spevňovač chrbta, poradia Vám v zdravotníckych potrebách, alebo v obchode s ortopedickými pomôckami. Spevní chrbát a bolesti postupne ustúpia.

> reagovať

miroslav drahu  |  24. 1. 2019 (15:34)

Dobry den chcem sa spytat trpim bolestami hlavy,nevolnostami,a pocity zavratov pri chodzi,Chcel by som spytat ci mi to moze sposobovat chrbtica?RTG C chrbtice DX konvexna skolioza c chrbtice, C-lordoza je vyrovnana,az lahko kyfoticke postaveneiv dolnej casti.Proc.megatrancversi c7.MRI mozgu v poriadku.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:36)

popísané ťažkosti môže spôsobovať narušené postavenie krčnej chrbtice, ktoré je popísané na RTG (chrbtica je vyrovnaná až prehnutá dozadu, mala by byť prehnutá dopredu). Stav vyžaduje rehabilitáciu a odstránenie preťažovania krčnej chrbtice zo životosprávy.

> reagovať

Veronika   |  23. 1. 2019 (8:24)

Dobrý deň, už dlhší čas mám problémy asi najskôr s chrbticou, cvaká mi nerv na ľavej strane hrude, vtedy sa neviem bez bolesti ani poriadne nadýchnuť a bolesť strieľa cez lopatku (ľavú) až po krk. Takto som \\\"cvaknutá\\\" už pár dní. Bola som s tým pred rokom a pol pri neurológičke, ale tá mi vôbec nepomohla.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:32)

pomôcť by Vám s najväčšou pravdepodobnosťou mohol lekár FBLR – rehabilitačný lekár. Vyšetrí Vás, odporučí vhodnú rehabilitáciu na chrbticu a cvičenie. Pokiaľ budete pravidelne denne dlhodobo cvičiť, problému sa definitívne zbavíte.

> reagovať

Dáda  |  22. 1. 2019 (17:15)

Dobrý den,léčim se už 2 roky s bolestí zad-bederní část.Dle RTG vyhřezlá ploténka. Teď na Mgn.rezonanci vše v pořádku,ale nevím co je- incipientní diskrétní ventrolaterální spondylóza a inervert. spondylartroza. Závěr přiměřený nález. Dle doktorky jsem v pořádku a léčit bolest mám ibalginem atd. Děkuji za odpověď.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:31)

Popísané sú degeneratívne zmeny na chrbtici. Pri bolesti možno užívať Ibalgin, ale základom liečby je rehabilitácia. Lekár FBLR – rehabilitačný lekár - Vás musí vyšetriť, odporučiť vhodnú rehabilitáciu na chrbticu a vhodné cvičenie. To sa musíte naučiť pod vedením fyzioterapeuta. Pokiaľ potom budete pravidelne denne dlhodobo cvičiť, problému sa definitívne zbavíte.

> reagovať

Kaja  |  22. 1. 2019 (15:42)

Dobrý deň,prosím o radu:s čím konkrétne mám problém,ak mám nasledovné príznaky:problém postaviť sa zo sedu,z ľahu,najväčšia bolesť je pri kýchaní,bolesť je i v kľude (v sede),do nôh mi bolesť nevystreľuje.Bolesť lokalizujem v \\\"kosti\\\".Je problém s SI skĺbením alebo inde?Cvičím SM systém i jogu.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:31)

podľa popisu ťažkostí a MRI vyšetrenia je najpravdepodobnejšou príčinou platnička. Cvičenia – SM (spôsob, akým cviky vykonávate a ktoré vykonávate) a tiež jogu by ste mali prebrať skúseným lekárom FBLR – rehabilitačným lekárom, ktorý okrem iného zhodnotí aj typ Vašej pohybovej sústavy. Pokiaľ ste napríklad hypermobilná, joga môže Váš stav zhoršovať. Pod dozorom lekára FBLR by ste mali byť až rok.

> reagovať

Michal98  |  21. 1. 2019 (16:30)

Dobrý den. Nalez MRI: bulging disk v segmentoch L1 - L5 skontaktom na duralny vak. Naznacena az mierna stenoza neuroforamen L3-S1 pri artroze, s vytesnenim periradikularneho tukoveho tkaniva. Co odporucate robit,resp. nerobit aby sa to nezhorsilo?Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:24)

zo životosprávy treba odstrániť všetko, čo preťažuje chrbticu staticky a dynamicky. Musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy, absolvovať rehabilitáciu a potom dlhodobo každodenne cvičiť vhodné RHB cviky. Najlepšie už trvalo. K regenerácii tkanív môžu prispieť chondroprotektíva a Milgamma N.

> reagovať

JohnyH  |  21. 1. 2019 (16:16)

Zdravím. Pri športe (posilňovanie) som si pravdepodobne jemne vysunul platničku. Pocitujem bolest ako v dolnej casti chrbta, tak aj v lavej nohe. Chcel by som sa opytat, co mozem robit, a na druhu stranu, co by som nemal robit. Problem uz riesim s doktorom, ale zatial by som sa rad aspon takto informoval. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:23)

pokiaľ nie je príčina bolestí diagnostikovaná, posilňovanie sa neodporúča. Cvičiť by ste mali cviky, ktoré Vám odporučili na rehabilitácii. Ak ste ešte RHB neabsolvovali, môžete si napr. na internete pozrieť základné cviky na uvoľňovanie chrbtice (napr. tzv. mačací chrbát), cvičenia na správne dýchanie a začať každodenne cvičiť tie, ktoré Vám robia dobre a nespôsobujú bolesti. Treba sa tiež začať učiť správne chodiť, sedieť, vykonávať rôzne práce – tzv. správne pohybové stereotypy, návod na ne tiež nájdete na internete. Najvhodnejšia je však osobná inštruktáž fyzioterapeutom.

> reagovať

Anka  |  21. 1. 2019 (15:05)

Dobry den,roky mam prasknutu platničku a tlaci mi na miech lekarka to nejak nerieši,4.2 idem na mag. ale problem asi je aj inde mam neurogennu tetaniu 12r.bez liekov no 5mes. som na lexaurine mam zavraty pocit ked lezim na zvracanie bolesti hlavy,uši a pocit ze mam v zatylku hlavy pocit ze mi tam praska poradte ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:21)

tetanický syndróm: z vyšetrení by ste mali absolvovať testy na potravinové alergie, podľa ich výsledkov upraviť stravu. Treba vyšetriť štítnu žľazu, krvný obraz, hladinu minerálov v krvi. Pokiaľ budú tieto výsledky v norme, pomôcť by mohol Fytominerál – využívať 2 balenia + Fortuna vitae (tekvicový olej s jódom) denne jedna kávová lyžička, trvanie kúry pol roka až rok. Začať s psychoterapiou – s cieľom nácviku práce s dychom a vnútornou stabilitou, vhodné sú športy ako joga, bojové umenia, otužovanie. Ladom liečby chrbtice je rehabilitácia a každodenné vhodné cvičenia.

> reagovať

1 2 3 4 ... 47

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.