Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


bebe  |  12. 8. 2019 (10:21)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, po seknutí v krížoch mi pretrvávajú bolesti 2 mesiace. Podľa rontgenu je všetko v poriadku, brala som millgammu,dorsiflex. Bolesť sa nachádza dole až v sedacej časti, nie pri platničkách. V okolitých svaloch mám spazmy. Čo by ste mi prosím Vás poradili ďalej robiť, môže to byť nerv?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:15)

Pravdepodobne je preťažená šľachovo-svalová sústava, nesprávne postavenie chrbtice... Nerv menej pravdepodobne. Mali by ste byť vyšetrená a liečená na rehabilitácii, kde by Vás mali predovšetkým naučiť správne cvičiť. Cvičiť by ste potom mali každodenne a dlhodobo, aby sa stav skompenzoval. Naštudujte si na našich stránkach princípy Školy chrbta, pomôže Vám to.

> reagovať

Ivi  |  12. 8. 2019 (7:16)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu mi stále puka pod pravou lopatkou. Myslela som si , že to možno odbúram to pukanie cvičením, je stále horšie. Bolesti na tom mieste nemám, ale pociťujem v strede chrbta pri cvičení, je to nepríjemné. Čo to môže spôsobovať? Zatiaľ nebola som na žiadnom vyšetrení. Ďakujem vopred za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:10)

Je to nestabilita v nejakom kĺbe – s najväčšou pravdepodobnosťou, môže byť zavinená aj oslabením svalov, vrodenou hypermobilitou, narušeným postavením chrbtice, príčin je mnoho. Pomôcť môžu chondroprotektíva a cielená rehabilitácia po vyšetrení rehabilitačným lekárom.

> reagovať

Michchal  |  5. 8. 2019 (20:46)

Dobrý deň.Pred 8 mesiacmi mi diagnostikovali exteuziu (2-3 stupen) disku L5/S1,bulging (1-2)stupen L4/L5.Podstupil som liečbu v nemocnici, príznaky ustúpili.Začal som cvičiť sm system.Nasledne po mesiaci som mal 2x blokadu. Teraz zasa bolesti aj s vyžarovanim do boku stehna.Mam Pokračovať v cvičení?Nezhoršuje mi stav?

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:17)

popísané ťažkosti môžu byť následkom alebo nesprávne zvoleného cvičebného systému ( v tomto prípade SM), alebo nesprávne vykonávaných cvikov, čo je asi skôr možné. Dúfam, že ste sa SM systém učili pod vedením skúseného fyzioterapeuta, ktorý na Vás pri nácviku osobne dohliadal. V každom prípade by bola vhodná návšteva rehabilitácie, kam Vás môže poslať na kontrolu obvodný lekár. Rehabilitačný lekár najlepšie posúdi, čo je príčinou zhoršenia a urobí potrebnú nápravu.

> reagovať

Kristina  |  2. 8. 2019 (12:38)

Dobry den, mam neurcite bolesti chrbta a hornej casti brucha. Bola som na sonografii brucha, vsetko v poriadku.Krv taktiez. Mam zapal celustneho klbu a odvtedy mam aj bolesti chrbta a krku. Moze mi bolest od chrbta vyzarovat aj do brucha? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  14. 8. 2019 (10:22)

môže. Chrbticu treba zodpovedne vyšetriť, ale asi by bolo vhodné pátrať aj po zápalovom ochorení typu reumatického, tiež na rehabilitácii nechať vyšetriť typ pohybovej sústavy, pretože tzv. vrodená hypermobilita môže popísané ťažkosti vyvolávať a vhodnou rehabilitáciou je ju potom treba kompenzovať.

> reagovať

johannnaj  |  1. 8. 2019 (23:17)

Somžena48 rokov, váha OK,sedavé zamestnanie,nešportujem,diastáza brušných svalov. Asi 2 mesiace občasná náhla elektrizujúca bolesť v krížoch po večeroch, čo po 1-2 sekundách prestane. Je to psychosomat. alebo niečo s platničkou? Asi 7 dní aj stála bolesť za prav.kolenom-môže byť z nesprávneho podrepu a vstávania?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:02)

podľa popisu okolností vzniku ťažkostí a ich charakteru možno uvažovať o príčine v oblasti driekovo-krížovej chrbtice, alebo sakroliliakálnych kĺbov, alebo aj-aj. Môžu to byť prechodné blokády, alebo aj nestabilná chrbtica, kedy počas statického preťaženia ( sed) nastáva porucha postavenia chrbtice. Prvou pomocou je nasadenie bedrového pásu, ktorý chrbticu vystabilizuje. Liečba však spočíva v pomalom trpezlivom budovaní svalového korzetu, ktorý pri diastáze brušných svalov nebude plne funkčný, preto bedrový pás môže byť pomocou pre chrbticu aj v budúcnosti. Odporúčame vyšetrenie na rehabilitácii a následné trpezlivé každodenné cvičenie, nácvik tzv. dynamického sedu (naučia na RHB, alebo si ho naštudujte na internete) a správnych pohybových stereotypov. Najmä správnemu sedu a práce s počítačom treba venovať maximálnu pozornosť.

> reagovať

Stella  |  30. 7. 2019 (13:30)

Dobry den. Mam 26 rokov a na MR mi zistili herniu disku L4-5 typu protruzie a tiez spondylartrozu. Neje to skor choroba starsich? Mam aj dost velke bolesti v driekovej chrbtici. Da sa to nejak doporiadku aj bez operacie? Okrem toho sa 10 rokiv liecim na SM.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:08)

porucha chrbtice nie je ochorením v pravom slova zmysle, je to určitá porucha, vyjadruje degeneratívne zmeny na chrbtici a jej nesprávne postavenie. Už dávno nie sú tieto nálezy len vecou vyššieho veku, v poslednom čase ich nachádzame už u školopovinných detí, na príčine je sedavý spôsob života. U Vás – pri ochorení SM – môže byť príčina v oslabení svalového korzetu (následkom SM ochorenia). Liečba je rehabilitačná, veľmi by Vám mohol pomôcť bedrový pás. Operácia je absolútne neindikovaná – nález je ľahký.

> reagovať

Monica  |  30. 7. 2019 (6:37)

Prosím vás dajú sa liečiť bolestivé Schmorlove uzly? Jedná sa o poškodenenie platničiek Th2 a Th3, a zlomeninu stavca Th3. Aký postup mi odporúčate? Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:09)

Schmorlove uzly Vás nebolia. Čo Vás bolí, to sú väzy a svaly v okolí chrbtice, možno kĺby, ktorými sa stavce na seba napájajú. Liečba je rehabilitačná, nasleduje trpezlivé každodenné – najlepšie trvalé – cvičenie. Citeľné zlepšenie stavu môže dať na seba čakať aj týždne, ale určite príde. Vydržte.

> reagovať

Petronelka  |  24. 7. 2019 (16:20)

Dobry den , mam 25 rokov a uz asi 3-4 roky trpim migrenami avšak posledné mesiace ma sužujú závraty . Moj neurológ mi spravil rtg aj Ct a taktiež MR záver bol ze mam prerotovane stavce+ blokáda . Je nevyhnutná operácia ? FRO pomohlo na par týždňov a znova sa objavili závraty a bolesti. Prip. co doporučujete?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:10)

Popísanú poruchu krčnej chrbtice možno odstrániť len dlhodobým každodenným trpezlivým cvičením CELEJ chrbtice a dôsledným dodržiavaním vhodných pohybových stereotypov (náuka, ako správne vykonávať prácu, chodiť, stáť a sedieť. Najmä pokiaľ pracujete za počítačom treba tieto stereotypy ovládať. Rehabilitácia – akokoľvek kvalitná – nedokáže krčnú chrbticu na trvalo zlepšiť. Jej porucha sa vyvíja roky ( bez príznakov), preto nemôžeme očakávať, že za pár týždňov všetko prejde. Čas terapie sa počíta na mesiace.

Petronelka  |  31. 7. 2019 (17:37)

Operácia teda nebude nutná ? Postačí iba každodenne cvičenie ? Este by som sa chcela opýtať na vhodnú obuv , môžu ortopedické vložky pomoct chrbtici aby ju “ odľahčili” a taktiež je vhodne spat na anatomickom vankúši ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:22)

vo Vašom prípade nie že je operácia zbytočná, ale bola by aj absurdná – operovať sa nemá čo. Vložky do topánok by Vám mal po vyšetrení predpísať ortopéd, ich nosením môžete chrbtici výrazne uľahčiť, ortopedický vankúš na spanie Vám môže len pomôcť.

> reagovať

Rastislav  |  24. 7. 2019 (9:24)

Zdravim, mozte mi prosim laicky vysvetlit diagnozu: L5/S1 chondroza disku, disk preforaminálne vľavo presahuje cez okraj stavcového tela na 7 mm- extruzia s kompresiou odstupu koreňa S1 l. sin. Vystrelujucu bolest do nohy mam uz nieco cez 3 mesiace ale az teraz som bol na MR vysetrni. Ako mam postupovat dalej?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:17)

je mi ľúto, ale popisy vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Liečiť Vás musí lekár, ktorý Vás pozná. Len na základe MRI nálezu nemožno žiadnu liečbu odporučiť. V zásade sa však postupuje tak, že sa podávajú špeciálne lieky na chronickú bolesť , k tomu sa pridáva rehabilitácia s nácvikom RHB cvičení, potom musí pacient dlhodobo sám na sebe denne pracovať, aby sa vyliečil.

> reagovať

Zaba  |  23. 7. 2019 (22:12)

Dobry den.Cca 2 roky mam bolesti laveho boku,ktory je mierne opuchnuty od pazuchy az k nohe.Bolest citim medzi lopatkou a chrbticou,pod lopatkou i rebra,tie k veceru zacinaju trpnut pod prsnikom.Pomaha lah na boku.Absolv.mr driekovej,krcnej chrbtice bez vyraznejsich zmien.Fyzio pomoze nachvilu.Prosim,co to moze byt?dak

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:20)

bolesti chrbtice nemusí vyvolať len vážne poškodenie štruktúr chrbtice, ktoré sa zistí MRI vyšetrením. Oveľa častejšie sú to svalové dysbalancie, preťaženie niektorých svalových skupín, chronické nesprávne držanie tela atď. Preto by sa v liečbe mal zohľadňovať a korigovať stav celého pohybového aparátu a Váš denný aj pracovný režim. Úspech liečby zabezpečí len dlhodobá každodenná práca na sebe – vhodné cvičenia, korekcia držania tela, dodržiavanie pohybových stereotypov. Vedenie liečby by primárne malo patriť rehabilitácii.

> reagovať

Mira  |  23. 7. 2019 (15:07)

Dobry den,66r.chronic.bolesti vystreluju do lavej nohy,hlavne vzadu do stehna,nemozem dobre chodit.Degenerat.zmeny celej LD,stenozaL5_S1 pokroc.Vl artroza ,osteoprodukt.zm.Poprosim o radu ako sa liecit ,aby som mohla chodit.Farmak.liecba nepomohla.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:25)

kúpte si bedrový pás, ktorá Vám chrbticu spevní následkom môže byť menej bezbolestná chôdza. Aj keď máte 66 rokov, môžete denne cvičiť zopár jednoduchých cvikov na chrbticu, ktoré Vám budú pomáhať – cvičiť by ste mali trvalo a mali by Vás to naučiť na rehabilitácii. Berte na približne 3 mesiace Milgamma N a poraďte sa v lekárni ohľadom kvalitných chondroprotektív s obsahom kurkumy. Ak to všetko za 3 mesiace nepomôže, skúste požiadať neurológa o predpis lieku na chronickú bolesť – sú to špeciálne lieky, ktoré – pokiaľ ich budete môcť užívať – môžu bolesti minimalizovať.

Mira  |  31. 7. 2019 (10:46)

Pan doktor,velmi pekne Vam dakujem za vasu odpoved.Cvicim kazdy den,teraz beriem Milgamu inj.Uzivala som aj Pragiolu 75mg,ale nepomohla.Jedine co mi pomohlo su masaze lubovnikom bodkovanym/breussova mas./Prajem pekny den

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:23)

efekt Pragioly závisí od správnej dávky lieku, málokedy nie je efektná – pri dobrej znášanlivosti. Nedostatočný efekt liečby býva často spôsobený poddávkovaním lieku. Pokiaľ Vám Breussova masáž pomohla, je to výborné – je to naturálna terapia bez vedľajších efektov a každá liečba, ktorá pomôže a neuškodí, je dobrá.

> reagovať

Ujo peto  |  22. 7. 2019 (23:32)

Dobry den. Mam 34 rokov a pracujem ako kuchar, takze mam krcnu zohnutu 7 hodin v kuse. Mavam par sekundovy zavrat pri lahnuti a vztani z postele. Mam pocit stuhnutia v krcnej chrbtici a uvolnujem si ho napnutim krku a svihnutim do strany, aj niekolko krat po sebe. Je to bezpecne? Zakazdym praskne. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:30)

mali by ste vedieť cvičiť na krčnú , ale aj na celú chrbticu a cvičiť trvalo – denne. Mali by Vás tiež na rehabilitácii naučiť správne pracovné polohy, správny spôsob manipulácie s bremenami atď, aby ste sa vyhli ďalšiemu zhoršovaniu a provokácii ťažkostí. V práci by ste mali nosiť krčný golier – aspoň polovicu pracovnej doby. Chce to jednoducho dôsledný pohybový režim ( a sebadisciplínu, aby ho človek dodržiaval tak, ako sa má). Liečba by mala byť v rukách rehabilitácie.

> reagovať

Monika  |  19. 7. 2019 (21:10)

Dobrý deň. CT vyšetrenie ukázalo širokonasadajúcu mediálnu protrúziu disku L3/4 v okrajovom kontakte na korene L4 bilat. a v tesnej blízkosti koreňov L3 bilat. Mediálna protrúzia disku L4/5 v tesnej blízkosti koreňov L5 bilat. Vek 43 rokov a celý život sa aktívne hýbem. Akú liečbu by ste odporučili? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:40)

lieky Vám musí predpísať lekár, ktorý Vás pozná – mali by byť zamerané na potlačenie bolestí a zápalu. Efekt liekov môže podporiť liek Milgamma N, ktorá sama má liečivé účinky na chrbticu. Z dlhodobého hľadiska sa ochorenie dá vyliečiť len pomocou rehabilitácie a každodenného cvičenia vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba odstrániť všetky faktory, ktoré chrbticu preťažujú, alebo vhodne ich kompenzovať. Napr. pri fyzickej práci je dobré používať bedrový pás.

> reagovať

Lýdia   |  18. 7. 2019 (22:25)

Zdravím, mam dlhší čas (2 mesiace) bolesti medzi lopatkami, odvtedy začali problémy s vysokým tlakom. V sede nameram 170/95,tep 65, okrem toho mi je zle, mam tlak na hrudi. Keď si lahnem na pravy bok, tlak je v norme 118/75. Stretli ste sa vo svojej praxi s takym pripadom. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:06)

nie celkom presne s takýmto, ale s podobnými áno. Porucha v oblasti hrudnej chrbtice môže ovplyvňovať činnosť srdca, ale... v diagnostike sa musí postupovať tak, že najskôr treba dôkladné kardiologické vyšetrenie, aby sa vylúčilo ochorenie (porucha) srdca. Až potom, keď je kardiologické vyšetrenie normálne, možno zať uvažovať o chrbtici. Vyšetrenie potom môže urobiť neurológ, ale aj rehabilitačný lekár.

> reagovať

Peter  |  17. 7. 2019 (22:37)

Dobrý deň. Mávam biele flaky na jazyku,potom bolesť krížov. Nepredkloním sa uplne. V krížoch mávam pocit niekedy že pulzuje. Neviem už čo robiť. Stale len RTG ale MR-ko mi nechú dať. Dosť to ide na psychiku a mám obavy že nejde o chrbticu ale niečo važnejšie. Predpis len flector prášky a Elmetacin. Nič,stále rovnako.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:10)

biele fľaky na jazyku svedčia o infekcii v ústach – s najväčšou pravdepodobnosťou je to kvasinková infekcia, ktorú by bolo treba vyšetriť a liečiť aj cez obvodného lekára. Je možné, že pokiaľ sa známky infekcie objavujú v ústach, sú kvasinky premnožené aj v iných častiach tráviaceho traktu, čo už môže mať vplyv na chrbticu – môže zhoršovať, aj fixovať bolesti. Preto túto infekciu treba riešiť. Ďalej: nikdy sa žiadna chrbtica nedala do poriadku len liekmi. Lieky s chrbticou neurobia nič, len potlačia príznaky, ktoré majú pôvod niekde inde – a to býva najmä zlé zaobchádzanie s chrbticou, porucha jej postavenia, oslabenie, alebo preťaženie... príčin je mnoho. Nájsť príčinu ochorenia či kompenzovať ju môže rehabilitácia. Preto sa vyžiadajte na rehabilitačné vyšetrenie, aj cestou obvodného lekára. Tam Vás musia naučiť cvičiť – a cvičiť potom musíte denne a dlhodobo, ak sa chcete svojho problému zbaviť. Inak to nepôjde. Aj aktívne sa zaujímajte o liečbu chrbtice. Nájdite si na internete princípy Školy chrbta – poskytne Vám poznanie aj podrobnejší návod, ako z problémov von.

> reagovať

Maja  |  16. 7. 2019 (17:55)

Mam bolesti hlavy 10 dni v mesiaci. C5/C6 circularna protruzia platnicky s charkterom herniacie, tlak na duralny vak tlak na korene C6. Zuzene neuroforameny, tlak na korene C5. Spinalny kanal mierne redukovany. Da sa tento stav operovat? Viem sa zbavit bolesti fyzioterapiou?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:13)

bolesti hlavy, ktoré máte, najmä ak prichádzajú v záchvatoch a trvajú v kuse 10 dní a potom ste v poriadku, nemusia pochádzať z krčnej chrbtice. Môže to byť iný druh bolestí hlavy, ako napr. migréna, hoci na migrénu je 10 dní bolesti netypickým príznakom. Bolesti hlavy pochádzajúce z krčnej chrbtice sú alebo viac-menej trvalé, alebo opakovane pár minút až hodín po nejakej záťaži krčnej chrbtice. Krčná chrbtica by sa nemala operovať, len pokiaľ sa konzervatívna liečba nepodarí. Tá obnáša krátkodobé podávanie liekov, ktoré musí predpísať neurológ, rehabilitáciu, každodenné dlhodobé cvičenia RHB cvikov na celú chrbticu a zavedenie princípov Školy chrbta do praxe, najmä správnych pohybových stereotypov.

> reagovať

Ivana  |  15. 7. 2019 (9:20)

Dobry den,pred 1,5 mesiacom som zacala mat zavraty cely den. Akoby som stracala podu pod nohami.Mri mozgu-bez morfopatologie,orl negat. Dg-cc syndrom.Cvicim+rehabil.A mala som pocit ze ulavuju moje problemy,no nakratko,stale zavraty,tlak v zahlavi a hore na temeno.co mam este robit?kedy to prejde?pijem Mg+milgam.vek28

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:20)

Závraty vyvolané krčnou chrbticou odznievajú veľmi pomaly a preto ich liečba vyžaduje veľkú trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta. Pokračujte ďalej v každodennom cvičení, cvičiť by ste však mali na celú chrbticu, tiež požiadajte, aby Vás na rehabilitácii naučili správne pohybové stereotypy a dynamický sed – pokiaľ máte sedavé zamestnanie. Pri záťaži horných končatín, alebo pri silnejších závratoch možno na prechodnú dobu nasadiť krčný golier. Spať spočiatku tak, že máte vyššie pod hlavou, neskôr len na ortopedickom vankúši.

> reagovať

Jana 20 r.  |  14. 7. 2019 (14:58)

Dobrý deň,mám 20r.,3mes.fraktúru kostrče s dislok.úlomku vľavo,hyperdenz.prominuj. kalus so známk.kost.hojenia.Od nar.mám polycystické obličky.,odvápňov.kostí,hypertenziu.V urč.polohe v sede,drepe,cítim pichavú bolesť.Je nutná operácia úlomku?Operuje sa laparoskop.či inak?Môže sa úlomok posunúť a spôsob.probl.?Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:21)

zatiaľ o operácii neuvažujte, liečba by mala byť konzervatívna, dôležitá je kvalitná rehabilitácia. Pokiaľ sa stav nezlepší, prekonzultujte s ortopédom možnosti operácie – robí sa klasicky.

> reagovať

Helena  |  11. 7. 2019 (21:40)

Dobrý deň zvyknem mať závraty mám vydretu platničku na krčnej chrbtici a tiež vyrastok a ešte vytocenu prsnu chrbticu do prava trpnu mi ruky a dosť ma bolia dá sa to liečiť a ako ? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:04)

na prechodnú dobu treba nasadiť lieky, ktoré majú účinok proti bolesti aj proti zápalu. Tie by Vám mal predpísať lekár. Vy sama môžete ich efekt zosilniť nasadením Milgamma N 3x1. Kompenzovať túto poruchu (t.j. dostať sa do celkom, alebo prevažne bezbolestného stavu) možno ale len pomocou rehabilitácie, dodržiavaním princípov Školy chrbta (naštudujte aj cez internet) a každodenným vhodným cvičením – najlepšie pri danej poruche už trvalo. Pomôcť môžu kúry s chondroprotektívami, Milgamma N. odporúčame aj kúpeľnú liečbu – máte na ňu nárok.

> reagovať

myliffe  |  11. 7. 2019 (16:57)

Pekny den,Som po auto nehode prevratila som sa na zladovatelej ceste na strechu auta.Mam problem z krcnou krkom.Mala som natiahnuty vyvrtnuty pomliazdenu krcnu,mavam zavrate,tlak v ociach v usiach zabudam,mylgadu injekcie infuzie rehabilitacie vybrate,stav neni lepsi.cvicim,ako postupovat,mohli by sadat obstreky

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:06)

po uvedených úrazových poškodeniach chrbtice môžu ťažkosti pretrvávať dlhodobo a niekedy je správny manažment liečby ťažký, náročný. Ale čo by mohlo pomôcť: lekárske postupy, ktoré by ste mohli prekonzultovať s vašim neurológom: obstreky určite, ale aj infúzie s tzv. nootropikami a magnéziom, predpis krčného goliera a ortopedickej podušky na spanie (golier treba nosiť pri záťaži krčnej chrbtice), rehabilitácia je veľmi dôležitá, tiež každodenné cvičenia – ale na celú chrbticu. Ak by rehabilitácia a cvičenia robili zle, treba pracoval s chrbticou ako s celkom, reflexne sa zlepší aj krčná. Liečba bude trvať dlho, ale stav sa časom zlepší. Niekedy pomáhajú aj ľahké sedatíva a lieky zo skupiny SSRI – pretože samotná príhoda môže vyvolať príznaky takého oneskoreného šokového stavu, ktorý sa môže prejavovať výlučne len zlým telesným stavom, ale aj sekundárne predráždenie mozgu pri pretrvávajúcich ťažkostiach. Lieky musí predpísať lekár.

myliffe  |  19. 7. 2019 (18:13)

Dakujem..Konzultacia z neurologom je nulova,Navstevujem ortopeda,Ten mi krcnu napravil.opuch trocha ustal.Podal mi obstrek z kolagenom.Bolesti v hlave pokracuju trpnutie palenie golier nosim..cvicim .Doteraz nebol robeny Ct ani Magneticka.I ked ich o to ziadam.este raz vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:51)

držíme palce.

> reagovať

Janicka  |  10. 7. 2019 (13:05)

Dobry den, mam napriamenu krcnu lordozu, s-ovitu skoliozu vyrazneho stupna a miernu plosnu centralnu protruziu medzist. platnicky, moze to sposobovat trpnutie praveho lytka a pravej ruky? CT a MRI su v poriadku, pomoze mi nato cvicenie SM system? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:10)

pokiaľ máte napriamenú krčnú lordózu a výraznú skoliózu, sotva bude CT a MRI s normálnym nálezom, o tom sa naozaj môže s úspechom pochybovať. Ale aj uvedené poškodenie chrbtice môže vyvolávať ťažkosti, aké popisujete. Neviem, či je pre Vás SM systém ten najvhodnejší systém cvičení. Postupovať by sa malo tak, že absolvujete vyšetrenie u lekára FBLR (rehabilitačný lekár), ktorý Vám vyberie vhodné cvičenia možno aj z viacerých rehabilitačných systémov. Potom je cvičenie personalizované a môže priniesť pri dostatočnej sebadisciplíne pacienta dobré výsledky.

> reagovať

Nikoleta, 24 r.  |  10. 7. 2019 (11:03)

Dobrý deň, na MRI chrbtice mi zistili “miernu paramediálnu protrúziu C 5-6 vpravo, napriamená lordóza”. Mávam vyše roka denodenne bolesti hlavy, pískanie v ušiach, závrate a pred očami sa mi robia “čierne mravce”. Môže nález MRI spôsobovať moje ťažkosti? Ako sa toho trápenia zbaviť?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:15)

treba si uvedomiť, že MRI nález na krčnej chrbtici je len dôsledkom nesprávneho zaobchádzania s celou chrbticou, ktorá už musí trvať roky. To je dôležité, pokiaľ sa človek chce natrvalo z takýchto problémov dostať. Všetky popísané ťažkosti môžu mať pôvod v krčnej chrbtici. Liečba okrem krátkodobo podávaných liekov je postavené na vhodnej rehabilitácii spojenej s nácvikom správnych pohybových stereotypov a vhodného systému cvičení na celú chrbticu. Pokiaľ máte sedavú prácu pri počítači, musíte zvládnuť najmä správny spôsob sedenia a práce s počítačom, čo je súčasťou nácviku pohybových stereotypov a aj voviesť do praxe spôsoby dynamického sedu. Potom treba na sebe trpezlivo pracovať každý deň týždne aj mesiace, kým sa ťažkosti nezačnú definitívne strácať. Je to náročné na trpezlivosť, a výdrž, ale bez nich nemožno problém odstrániť, ani dostatočne vykompenzovať.

> reagovať

Peter  |  10. 7. 2019 (10:08)

Dobrý deň, mám ventrolistézu L5 (cca 12mm) s relatívnym bulding disku pri listéze a s neuroforaminostenózami s tlakom na koreňovú pošvu L5. Prejavuje sa to tŕpnutím alebo meravením ľavej nohy od kolena dole a občasnými slabými tupými bolesťami v driekovej oblasti. Dá sa to liečiť rehabilitáciou alebo je nutná operácia?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:23)

medzi konzervatívne postupy, ktorých efekt by sa mal vyskúšať, patrí okrem vhodnej rehabilitácie a každodenného správneho cvičenia aj bedrový pás. Nosiť by sa mal v začiatkoch liečby najmä pri verikalizácii (postoj, chôdza), neskôr len pri väčšej záťaži chrbtice. A to vtedy, ak už dostatočne spevnie svalový korzet – svaly okolo chrbtice, na bruchu a v oblasti panvového dna. To vytvára aj vhodné podmienky na správnu liečbu liekmi, ktoré by v podstate nemali obsahovať lieky uvoľňujúce svalstvo. Môžu byť určené na liečbu chronickej formy bolestí, sú odvodené od antiepileptík. Listéza ale niekedy reaguje veľmi zle na cvičenia, sú prípady, kedy ich liečebný efekt na spevnenie svalstva nemožno pre bolesti využiť v plnej miere. Ak je to tak, potom treba takýto stav operovať. Po operácii znovu rehabilitovať a cvičiť.

> reagovať

Magdalenvka  |  9. 7. 2019 (19:52)

V priestore L5 S1 difuzne vyklenutie disku, dorzalne v AP rozmere 3mm, s kontaktom na dur.vak a na korenovu posvu S1 bilat. L4 S difuzne vyklenutie disku, dorzalne v AP rozmere 2mm, s kontaktom na dur.vak bez kompresie nervu.korenov Miecha v zobrazenom useku bez ložiskových zmien. Trpnu mi nohy čo mi poradite?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:27)

liečiť chrbticu, pretože pokiaľ nemáte polyneuropathiu, tŕpnutie vyvoláva ona, rehabilitovať, každodenne cvičiť, užívať vhodné lieky, ktoré Vám predpíše neurológ, Vy sám si môžete nasadiť Milgamma N.

> reagovať

Nikoleta  |  5. 7. 2019 (9:01)

Dobry den, kazdu noc zaspavam s tym, ze mi bije srdce v usiach, to bitie srdcia citim aj v hlave a zhodne i v rukach, do toto mi v usiach strasne piska. Vysetrenia ako MR a EKG vyluculi choroby mozgu a srdca. MR chrbtice: mierna paramedialna protruzia C 5-6 vpravo. Moze byt pricina mojich tazkosti v chrbtici?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:53)

Môže, treba nasadiť zodpovedajúce lieky (neurológ) a kompletne preliečiť krčnú chrbticu – rehabilitácie, cvičenia...

> reagovať

1 2 3 4 ... 53

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.