24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

10:48

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

Najdiskutovanejšie



Otázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..




Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Mirka  |  25. 4. 2019 (23:55)

Dobry vecer. Mam strasne bolesti dolnej chrbtice na pravej strane a strasnu bolest pravej nohy. Momentalne som v zahraniči a tu mi nevedie pomoct. Velmi rychlo sa unavim a nemam silu. Poprosim o radu . Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:42)

kúpte si ortopedický bedrový pás a noste ho t.č. aj 24 hod., keby bolesti ustupovali, začnite ho odkladať. Kúpte si antireumatikum (napr. Ibuprofén, Ibalgin, Flector.... sú to tzv. voľne predajné antireumatiká, poradia Vám v lekárni – a berte ich 3x denne po jedle. Kúpte si Milgamma N , berte dávku 3x1, pokiaľ nebudú mať, vypýtajte si B vitamíny s vysokým obsahom B-čiek. Skúste si kúpiť aj magnézium a berte maximálnu odporúčanú dennú dávku. Nezaťažovať chrbticu.

> reagovať

Martina  |  25. 4. 2019 (19:28)

Dobry den, mavam stuhnutu krcnu chrbticu, diagnostikovanu tetaniu a asi posledne 2 mesiace mam bolesti lavej ruky, od ramena cez plece, ktore vystreluju az do ukazovaka. Myslite, ze to je dosledok \\\"len\\\" stuhnutej krcnej chrbtice alebo moze ist aj o nieco ine? Beriem magnezium a pri velkych bolestiach flector prasok.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:39)

podľa popisi je na príčine krčná chrbtica, odporúčam prida´t k liečbe rehabilitáciu a Milgamma N 3x1.

> reagovať

Daniela   |  24. 4. 2019 (18:00)

Dobrý deň, mám 41 rokov, dnes som bola u neurológa pre bolesti v krížoch, napísal mi dg M51.1 LIS 1.sin. radikul. iritač. sy SI 1.sin. Mám veľké bolesti, dal mi obstrek a vypísal žiadanku na MR. Pani doktorka chcem sa opýtať či to môže byť vážnejšie niečo. ĎAKUJEM.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:38)

nie, je to dráždenie nervu od chrbtice, je to bolestivé, ale z hľadiska prežitia či poškodenia celkového zdravia nezávažné. Dokúpte si Milgamma N a berte ho 3x1,r dní by ste mali byť v pokoji, žiadna práca, dlhé vysedávanie atď.

> reagovať

Rr  |  24. 4. 2019 (10:21)

Dobry den. Vcera som sa rano zobudil s bolestou krcnej chrbtice. Myslel som ze je to seknuty krk lebo bolelo to pri pohyboch hlavou ale zda sa mi nezvycajne ze bolest je pulzujuca a pri prehltani citim silnu narazovu bolest v zadnej spodnej casti krku. Na dotyk ani prehmatavanie bolest necitim. Moze to byt nejaky nerv?

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:36)

nie, nájdite si na internete zopár cvikov na uvoľnenie krčnej chrbtice a denne ich cvičte ak 3x. Kúpte si Milgamma N - 3x1 a Magnerot 500- 3x1, berte ich 5-7 dní.

> reagovať

Frigo  |  23. 4. 2019 (16:06)

Dobrý deň, som tri mesiace po operácii chrbtice. Vysunutá platnička L5/S1 a tlačila na miechu a dva hlavné korene nervu. Bolesť v bedrové časti chrbtice a veľké bolesti pravej nohy po vonkajšej strane, cez ste a lýtko až do palca, ktorý mi tŕpol a necítil som ho. Teraz po operacií mám tie isté príznaky. Čo robiť ďalej?

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:31)

treba užívať vhodné lieky, ktoré by Vám mal predpísať neurológ: liek odvodený od antiepileptika + Milgamma N 3x1 (môžete si ho kúpiť aj sám). Pri záťaži treba používať bedrový pás, stav sa musí začať pomaly vhodne rehabilitovať, Vy sám na základe odporučenia RHB pracovníkov musíte denne cvičiť. Zlepšenie by sa malo začať objavovať do mesiaca po spustení popísanej liečby a ďalej pokračovať.

> reagovať

Anna  |  22. 4. 2019 (21:49)

Dobry den . Pred 2 týždňami som mala angínu a zistili mi popri tom infekčnú mononukleozu. Odkedy som mala angínu mi trpne polovica tvare hlavne pod okom,ústa nos.. občas aj prava ruka a noha. Robili mi mr a ct mozgu, to bolo v poriadku. Môže to byt aj krčnou chrbticou? Nemam bolesti chrbtice

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:27)

ani nie, môžete mať skôr parainfekčnú neuropathiu, lebo iný typ poškodenia nervov. Bolo by vhodné robiť vyšetrenie imunitného systému a serológiu na prítomnosť infekcie herpes zoster a simplex, poprípade ďalších infekcií napádajúcich nervový systém, pre istotu aj boreliózu. Liečba symptomatická – Milgamma N 2-0-2 5 dní, potom 3x1, lipozomálny vitamín C 2 gramy denne, Magnerot 500 3x1 a Zinkorot 2-0-2. Ostatné vhodné lieky musí ordinovať neurológ.

> reagovať

Peto13  |  21. 4. 2019 (19:47)

Dobrý deň,strašne ma bolia kríže a bolesť prechádza cez zadok striedavo raz do lavej a do pravej nohy.A už týždeň mi vibruje kostrč stále .Po návšteve p.neurologičky som objednaný o mesiac na magnetickú rezonanciu .Bude to niečo s platničkami ?Už 8r vykonávam prácu kde trpí chrbtica.Mám 44r.Dakujem pekne za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:26)

môže to byť dráždenie nervov idúcich do dolných končatín od driekovo-krížovej chrbtice. Či toto dráždenie vyvolávajú platničky, to môže ukázať magnetická rezonancia. Skúste si zatiaľ nasadiť Milgamma N 3x1 a pri fyzickej záťaži noste bedrový pás.

> reagovať

Filip  |  20. 4. 2019 (16:09)

Dobrý deň, mám 21rokov v roku 2018 som prekonal zápal nervov 3x (raz ľavá noha 2xľava ruka) zápaly som liečil rehabilitaciou,no mimo zapalov sa začali objavovať rôzne bolesti krčnej a hrudnej chrbtice ,časté pískanie v ušiach a točenie v hlave, na Magnetickej Rezonancii krčnej chrbtice nebol žiaden nález.prosim pomôžte

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:23)

nie je mi jasná diagnóza. Zápal nervov je niečo celkom iné, ako bolesti nervov spôsobené poškodením chrbtice. Rôzne bolesti chrbtice pochádzajú okrem štruktúr samotnej chrbtice aj zo svalov a šliach. Takýto stav vyžaduje odbornú diagnostiku, najvhodnejšie rehabilitačným lekárom, pokiaľ sú známky poškodenia nervov, aj neurológom. Lieky treba dávať vhodne zvolené na prechodnú dobu, po rehabilitácii treba cvičiť denne aj rok, kým sa stav trvalo zlepší. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

drajna  |  19. 4. 2019 (9:04)

Dobry den 11 mes.PN , bolesti chrbta,lavej nohy,trpnutie prava čast zadku,brnenie,chodza 150m ,MRI-osteochondroza,degenerativne zmeny,posun stavcaL5 o 4mm,retrolis.protruzia patničiek L4-L5,L5-S1 u oboch platničiek drobna fisura anulus-liečba.1xozon,1xPRD,infuzie,obstreky,rehab.Aka dalšia liečba?Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:21)

Ozón treba opakovať – spolu 3x, možno nasadiť lieky typu antiepileptík v kombinácii s Milgamma N a dlhodobo každodenne cvičiť.

> reagovať

Wilko  |  17. 4. 2019 (9:49)

Dobry den.Po Mr Ls chrbtice Vsgm L5/S1 MI hernia disku do ľava 14mm. Moźe sposobovat bolesť v oboch v dolnych končatinach(stehenne svaly)paliva bolest(slabiny) bedrove klby) podlamovanie kolien a tiež praskanie v kolenach. Po rtg panvy normalny nalez.neurolog Nema vysvetlenie pre tieto príznaky. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:17)

nález na chrbtici spôsobuje niekedy aj rozsiahlu poruchu statodynamiky pohybového aparátu, ktorá môže byť výrazná najmä v driekovo-krížovej oblasti. To spôsobuje preťaženie šliach, svalov (ono to môže mať podobu ako keby chronických zápalov) a časté blokády tzv. sakroliliakálnych kĺbov. Toto všetko môže byť zodpovedné za Vami popisované príznaky. Liečiť treba chrbticu liekmi , vhodné sú najmä antireumatiká + Milgamma N a rehabilitáciou s následným dlhodobým každodenným cvičením. Pokiaľ to nepomôže, dá sa robiť obstrek pod CT (PRT), ozón...

> reagovať

Janajana  |  16. 4. 2019 (17:37)

Dobrý deň, Mám 50 rokov, 2 roky bolesti chrbta, diagnostikovali mi Ventrolistezu L2 susp.stav po spondylodistitíde,bolesti mávam hlavne v noci a po práci aj s minimálnou záťažou.Mate s tým nejake skúsenosti? čo by mi pomohlo? Neviem s tym plnohodnotne žiť, odišla som kvoli tomu z prace.Poradte mi prosím, dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:15)

vhodné lieky: antireumatiká (mal by ich predpísať lekár, patrí k nim napr. voľne predajný Ibalgin) + Milgamma N 3x1, pokiaľ nezaberú dostatočne, špeciálne lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sú určené na chronickú bolesť, môže ich predpísať iba neurológ. Odborná rehabilitácia, následné každodenné trvalé cvičenia vhodných cvikov na chrbticu. Kúpeľná liečba, pri práci, dlhodobom státí a chôdzi by ste mali nosiť bedrový pás.

Janajana  |  25. 4. 2019 (20:41)

mam ešte otázku, aké sú podľa vas vhodné športy pre mňa okrem odbernej rehabilitácie a taktiež či mám nárok podľa vas na čiastočnú invaliditu so spomínanou dg.ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:15)

športy žiadne, aktuálne len prechádzky – chôdza bez behu. O invalidný dôchodok skúste požiadať.

> reagovať

Andulka  |  16. 4. 2019 (17:25)

Dobrý deň chcela by som sa spitam manželovi zistili na magnetickej osterochondroza L5/S1 so zmenami modic 2 anterospondylolisteza L5 6mm pri spodylolyze oblúka L5 bulging disk s extruziou teraminalne vpravo duálny vak je na podklade epiduralnej lipomatozy zúžený na 12mmAP. Je tam nutná iba operácia

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:15)

operácia závisí nie len od MRI nálezu, ale hlavne od Vašich ťažkostí a efektu doterajšej liečby, lebo medzi MRI nálezom a stavom pacienta nie je priama súvislosť. Operácia je vhodná vtedy, ak je klinický stav zlý a efekt konzervatívnej liečby nedostatočný. Na základe MRI nálezu, ktorý ste poslali, je ale operácia pravdepodobne najvhodnejšia liečebná možnosť.

Andulka  |  24. 4. 2019 (10:19)

Dobrý deň manžel po infuzkach sa cítil od decembra dobre cvičil aj SM system ale pred 2 týždňami sa vrátila bolesť do nohy ale nie taká silná môže sedieť aj ležať len zle sa mu chodiť môže to byť spojené z nálezom ci to môže dyt aj zablokované dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:16)

zhoršenie súvisí s nálezom na chrbtici. Či je tam navyše aj blokáda – ako nový prvok – to sa dá zistiť len osobným vyšetrením chrbtice.

Andulka  |  2. 5. 2019 (10:23)

Ďakujem a chcela by som sa ešte spitat ako by sme mali ďalej postupovať aká liečba dy bola vhodná okrem operácie fakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:04)

v liečbe by sa mali využiť špeciálne lieky na potlačenie bolesti odvodené od antiepileptík, môže ich predpísať neurológ, mali by sa užívať v kombinácii s Milgamma N 3x1. Okrem toho by bolo vhodné nové rehabilitačné vyšetrenie a nový plán cvičení, keďže v priebehu cvičení SM sa stav zhoršil.

> reagovať

Katka  |  12. 4. 2019 (20:29)

Dobrý večer, preložite mi ti prosím: Intervertebralna osteochondroza C4-7, Mierne známky unkovertebralnej artrozy Foramen arcuatum C1 bilat. Napriamena C lordoza až s naznacenou kyfotizaciou Viete mi poradiť ako sa zbaviť bolesti a točenia hlavy? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:02)

je mi ľúto, ale preklady nálezov pomocných vyšetrení nerobíme, nie je to cieľom našej rubriky. Je to povinnosť lekára, ktorý Vás na vyšetrenie poslal. Liečba popísaných príznakov spočíva v odbornej rehabilitácii krčnej chrbtice s následným dlhodobým každodenným cvičením na celú chrbtice a v podávaní vhodných liekov – musí ich predpísať lekár, ktorý Vás pozná a ovláda Váš neurologický nález. Sama si môžete nasadi´t Milgamma N 3x1.

> reagovať

JohnyHaa  |  10. 4. 2019 (21:35)

MRI:Bulging disk v segmentoch L1-L5 s kontaktom na duralny vak.Naznacena az mierna stenoza neuroforamen L3-S1 pri artroze,s vytesnenim periradikularneho tukoveho tkaniva,bez utlaku na odstupujuce korene.Bolest v krizoch a lavej nohe.Chalan,22rokov.Co robit aby sa to zlepsilo?Bol som u neur.,ale chcem aj vas nazor. Ďak.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:37)

Musíte podstúpiť kompletnú liečbu: požiadať neurológa o vhodné lieky, sám si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Stav by sa mal rehabilitovať, okrem rôznych procedúr by Vás mali naučiť j vhodne cvičiť a dýchať a správne pohybové stereotypy. Cvičiť potom by ste mali už denne a trvalo. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Ak to všetko nepomôže, treba s vašim neurológom zvážiť liečbu ozónom, obstrekmi (PTR), operáciou.

> reagovať

Nelly  |  10. 4. 2019 (15:37)

Dobry den mam celodenne zavraty, tapavu chodzu, nemoznost ustat ani chviilu padam dopredu, nevolnost az na vracanie , pichanie na hrudi, pri pravom rebre hore, zhorsene dychanie, nadychy. Nepotvrdenu tetaniu , lardozodu a blok kecnej chrbtice. Aka je vhodna liecba? rehabilitacie pomozu ci nieco pridat lieky, obstreky?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:36)

ak ste boli neurologicky vyšetrená a neurológ nenašiel u Vás žiadne poškodenie, dáva Vám vhodné lieky , ale trvalé zlepšenie neprichádza, platí pre Vás toto: mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil. Sama si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Alternatívnou cestou by bolo nájsť si fyzioterapeuta, ktorý Vás naučí správne cvičiť, dýchať a pohybové stereotypy, ale aj potom platí – ostatné je na Vás, či budete na sebe pracovať, alebo nie.

nelly  |  9. 5. 2019 (21:52)

neurolog praveze nedal ziadne lieky ani rtg chrbtice diagnoza len odhadnuta a rehabilitacie nepomohli a ani cviky ani sa troska nezlepsilo.. co este odporucate? snazim sa chodit co najviac, cvicim ale padam dopredu..

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (9:33)

nemôžem Vám nijako inak pomôcť len radou, aby ste vymenili neurológa, alebo požiadali cestou obvodného lekára o vyšetrenie chrbtice na rehabilitácii.

> reagovať

Bozidara  |  10. 4. 2019 (7:53)

Dobry den,mam problemy s chrbticou,hermie disku,vysunute platnicky a co ma najviac trapi citim slabost v rukach az natolko ze uz neudrzim v ruke ani kilo muky. Dlhsiu dobu si uz ani nesadnem lebo sa sama nezodvihnem. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:35)

potrebujete PN a kompletnú liečbu: musíte požiadať neurológa o vhodné lieky, možno aj typu Lyrika, sama si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Stav by sa mal rehabilitovať, okrem rôznych procedúr by Vás mali naučiť j vhodne cvičiť a správne pohybové stereotypy. Cvičiť potom by ste potom mali už denne a trvalo. Mali by ste absolvovať aj kúpeľnú liečbu. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Ak to všetko nepomôže, treba s vašim neurológom zvážiť liečbu ozónom, obstrekmi (PTR), operáciou.

> reagovať

July  |  9. 4. 2019 (22:29)

DObry den chcem sa spytat moze mu spazmus a lardoza spobovat problem s rovnovahou stale zavraty , pocit niekedy na vracanie az napinanie a pri chodzii bodnutie s potrebou nadychnut sa? Aka liecba by bola vhodna? Chodim neurologovi, doporucene len rehabilitacie. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:33)

nepriamo môže vyvolať problémy, ktoré popisujete. Treba pochopiť, že porucha chrbtice na akomkoľvek mieste spôsobuje zmeny na celej chrbtici, teda aj v mieste krčnej chrbtice a jej spojenia s lebkou, odkiaľ môžu popísané ťažkosti pochádzať. Rehabilitácia celej chrbtice je najvhodnejší postup. Mali by Vás tam naučiť správne cvičiť a správne pohybové stereotypy – cvičiť by ste mali dlhodobo denne, aby sa chrbtica vrátila do normálu. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1 na 3 mesiace.

> reagovať

MartinPoprad  |  9. 4. 2019 (10:24)

Dobrý deň pán doktor, Pred rokom mi vytrhli zub osmičku vpravo hore. Pár mesiacov po tom som začal pociťovať tŕpnutie, svrbenie a bolesť na tom mieste.Pocitovo je to ako keby bol poškodený nerv a viem že sa robia rôzne zákroky a obstreky na ako keby umŕtvenie nervu. Viete mi poradit kde to robia a na koho sa obratit ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:27)

mali by ste postupovať takto: najskôr navštíviť zubára, aby urobil revíziu miesta po extrakcii zubu a prezrel tiež zdravie okolitých zubov. Ak toto všetko bude v poriadku, treba ísť k neurológovi, ktorý zistí, či je prítomné podráždenie trojklaného nervu (ak áno, bude ho adekvátne liečiť), alebo či bolesti nepochádzajú z tzv. temporo-mandibulárneho kĺbu, ktorý sa mohol pri extrakcii vyluxovať. Obstreky sa robia v extrémne bolestivých prípadoch, kedy bežná liečba nepomáha a je to mimoriadne bolestivý zákrok. Sama si nasaďte Milgamma N 2-0-2 na 5 dní – môže to aj ustúpiť.

> reagovať

TOMA  |  8. 4. 2019 (18:36)

Malý hemang. v tele stav. Th11, .do 5 mm.Na ventrálnych a later.okrajoch stav. tiel sú osteo..zmeny.Výraz. osteo.zmeny sú aj na inter. kĺboch v úrovni Th9-10 a Th10-11- fazetová artróza.MR hernia disku L4/5 so sekve. a tlak. na koreň L4 1. dx. Opuch lytka, stuh. prsty na nohe,bolesť v hrud.chrbt Pros., o radu s liečbou

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:21)

liečba pozostáva z dočasného podávania vhodných liekov, ktoré musí predpísať lekár na základe osobného vyšetrenia. Ich cieľom je zmierniť zápal a redukovať bolesť, podporiť výživu nervov. Pacient sám si môže nasadiť Milgamma N 3x1. Nosným prvkom liečby je rehabilitácia a potom následné každodenné, najlepšie už trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba vysadiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Každodenné cvičenie je prevenciou aj liečbou ochorenia chrbtice zároveň.

> reagovať

Lea  |  6. 4. 2019 (20:20)

Dobrý deň, mám problémy s krcnou chrbticou .. moze krcna chrbtica sposobovat trpnutie a palenie nohy posledne pocitujem trpnutie a palenie noh alebo jednej nohy nie je to stale iba obcas ... neviem ci to je neuroligickeho povodu

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:15)

môže, pokiaľ by bola poškodená miecha, ale v tom prípade by ste mali rozsiahlejšie ďalšie príznaky, ktoré nepopisujete. Príčin pálenia je ale okrem tejto mnoho, problém môže vyriešiť len neurológ osobným vyšetrením. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, ktoré by Vám mohli pálenie čiastočne zmierniť.

> reagovať

Michaela  |  4. 4. 2019 (22:15)

Od oktobra som mala velke bolesti L krizov-spazmus(intenzivny trening irskych tancov).Neskor bolest L kolena, ked L krize celkom presli po elektroliecbe. L koleno (L krize menej) velmi boli pri tanci,istych cvikoch s trenerom v posilovni.MRI,RTG kolena neukazal nic,fyzio nepomohlo.Viete prosim poradit ako dalej riesit?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:23)

zaťaženie írskymi tancami a spôsob posilňovania Vám pravdepodobne neprospieva – môžete mať napríklad hypermobilný typ pohybového aparátu, ktorý pri týchto záťažiach trpí. Na kolene by bolo dobré nosiť ortézu, pravidelne užívať kúry s chondroprotektívami a Milgamma N. Ak budú bolesti aj pri nosení ortézy a chondroprotektívach pokračovať, treba uvažovať o ukončení tých činností, ktoré Vám bolesti provokujú.

> reagovať

Anna, 26  |  4. 4. 2019 (10:57)

Dobry den prosim Vas o vysvetlenie nasou recou. Napriamena lumbalna lordoza, parcialna chondroza disku L4-L5, incip. spondolyticke zmeny tiel stavcov L chrbtice. Schmorlov uzol banalnej platnicky L4. Diskretna obojstranna paramedialna protruzia disku L4-L5 s kontaktom korena L5 bilat. (1s) Co mi moze pomoct?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:21)

je mi ľúto, ale popis vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Poučiť Vás o náleze je povinnosťou lekára, ktorý Vás na toto vyšetrenie poslal. Pokiaľ sú bolesti, treba, aby Vám lekár predpísal vhodné lieky, ktoré by sa však mali užívať len obmedzený čas. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 . Základom liečby je rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB aj nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

MatúšP  |  2. 4. 2019 (21:00)

Mesiac dozadu ma seklo a po týždni mi to začalo vyrážat do pravej nohy cez klb, stehno az do lýtka z vonkajšej strany.CT = L5/S1 je osteochondroza, lateralna-foraminálna protrúzia disku v pravo s kontaktom a zhrubnutím spinálneho koreňa L5 dx. Spondylatroza L3-S1 incip.Viete mi povedať čo to mam a aká je liečba?Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:14)

degeneratívne zmeny na chrbtici a vysunutá platnička, ktorá tlačí na nerv idúci do nohy. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

Matúš Chovan.  |  2. 4. 2019 (19:49)

Mám 26 rokov z MR mám takýto nález rozsiahlu extruziu L4/5 1.dx. spriamou kompresiou koreňa L5 1.dx.LSG 1.dx.v 45 ,1.sin.negat.Thomayer10,minim oslabená dorzoflexia planéty. Dg. záver:M511 Hedi L4/5 med.-paramed.1.dx.Mam sa dať operovať,alebo je aj niečo iné čo by pomohlo.?Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:13)

ste mladý, treba sa pokúsiť o konzervatívnu liečbu. Pokiaľ sú bolesti, treba, aby Vám lekár predpísal vhodné lieky, ktoré by sa však mali užívať len obmedzený čas. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je rehabilitácia – individuálna, pod dozorom RHB lekára a pracovať s Vami musí skúsený fyzioterapeut. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB aj nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil. Treba pátrať vo Vašej životospráve po príčine takejto vážnej poruchy v tak mladom veku – čo to je? Sedavý spôsob života, nevhodný šport ... príčinu treba nájsť a odstrániť. Ak vydržíte na sebe systematicky pracovať, v tomto veku možno urobiť s chrbticou doslova zázraky. Držím Vám palce.

> reagovať

Gabriela  |  2. 4. 2019 (15:36)

Dobrý deň Pán doktor asi predmesiacom ma seklo mala som 10 injekcií Admiral 5 muscoril a dorsiflex nepršalo pred dvomi týždňami mi neurológ pichol mesocain a do svalu ketonal novalgin. Pred týždňom obstrek diprophos a mesocain a teraz ma pália kríže aj stehna aj bolia prosím od čoho to je a čo na to? M5416 neurológ d.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:11)

pravdepodobne máte chronické dráždenie nervov, ktoré potom urputne bolia. Odporúčam požiadať neurológa, či by Vám nepredpísal liek na chronickú bolesť – tieto lieky sú odvodené od antiepileptík a môžu mať dobré efekty, sama si môžete nasadiť Milgamma n 3x1. Pomôcť by mohlo aj to, keby ste 1-2 týždne nosili bedrový pás, po tomto čase začnite čas jeho nosenia postupne redukovať. Pás Vám môžu predpísať na rehabilitácii, ortopéd (nerobia to radi), alebo si ho kúpte.

Gabriela  |  10. 4. 2019 (20:08)

Ďakujem prosím myslíte lieky Lyrica a pod. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:11)

presne tie.

Gabriela  |  17. 4. 2019 (10:46)

Ďakujem pekne a akú dobu by som asi mala brat tu lyricu dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:01)

dĺžku liečby a dávku lieku musí určiť lekár, ktorý Vás pozná, smerodajný je stupeň klinického poškodenia, rýchlosť, s akou sa dostaví efekt liečby a dávka lieku, pri ktorých sa ťažkosti stratia. Dĺžka liečby sa pohybuje od 2-3 mesiacov do roka , aj viac.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 44

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.