25. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

16:22

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

2. 10. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


vikazv  |  19. 6. 2019 (18:11)

Dobry den, chcem sa opytat mam nalez na mri krcnej osteochondroza C5 C6...mam problem s palenim vlavo na hlave , s palenim na lavom ramene vzadu pri lopatke a ide to do malicka cez zapastny klb...mam slabu ruku, kt.sa pri ukonoch trasie....moze to byt z krcnej???....dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:51)

môže, odporúčam vyšetrenie a liečbu neurológom, Vy sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Aja  |  19. 6. 2019 (12:52)

Dobry den.Manzel ma silne bolesti hlavy na pravej strane,ktore mu vystrekuju aj do praveho oka.Opakuje sa to raz tyzdenne stale rovnaky den,a rovnaku hodinu.Ma vsetky vysetrenia v poriadku.Uziva Milgamu a magneb6.Lekari vobec nevedia urcit z coho by to mohlo byt.Bolest prichadza len v letnom obdobi.Ma33rokov.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:48)

Váš manžel má pravdepodobne relatívne zriedkavý typ bolestí hlavy, ktorý sa nazýva Cluster headache. Lieči sa špecializovanými liekmi na migrénu (tzv. triptany), ktoré v tomto prípade dobre zaberajú – predpísať ich môžu neurológovia, dávka lieku musí byť dostatočne účinná – potrebnú dávku treba trpezlivo hľadať. Liek sa podáva len v čase bolestí – v tomto prípade počas leta, denne. Po lete sa postupne vysadí, pred začiatkom leta sa znovu nasadí. Oveľa menej pravdepodobnou je diagnóza je chronická paroxyzmálna hemikránia, ktorá sa lieči Indomethacinom, podáva sa dávka 1500 mg. Milgamma N a Magne B6 by sa nemali kombinovať, pretože sa môže prekročiť denná dávka B6 vitamínu, v prípade tejto diagnózy sú oba lieky bez efektu.

> reagovať

Elca  |  19. 6. 2019 (10:57)

Mam 47r.Dg:Akutny cervikobrach. syndrom s parc.radikulop.C7 I.sin M531,kombin.spin.stenoza C3-7 difuzny,foraminalna stenoza C5-7,osteochondroza C4-7,hemangion v C5 stavci,cervikobrach.syndrom bilat s radikulopatiou C6 I dx ,cefalea vs.kombinovana tenzna a CK sy,Aka je KOMPLET vhodna liecba.Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:44)

lieky podľa stavu – začína sa s antireumatikami, k nim sa pridáva Milgamma N, použiť možno aj obstreky, podľa potreby krčný golier ako ortopedickú pomôcku, rehabilitácia, následné dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu, dokonalé zvládnutie princípov Školy chrbta. Psychoterapia.

> reagovať

Vierka  |  18. 6. 2019 (13:36)

Dobry den som po autoneho do zadu mojho auta narazilo auto mam bolesti hlavy krku vraza mi to do ruky do chrbta trpnu mi prsty na ruke dali mi golier na krk ct hlavy v poriadku moze to sposobovat krcna chrbtica ze neni v poriadku alebo cim to moze byt? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:36)

všetky popísané ťažkosti môže spôsobovať krčná chrbtica, ktorú by bolo treba zodpovedne vyšetriť neurológom. V liečbe si skúste pomôcť tak, že si na 5 dní nasadíte Milgamma N 2-0-2, potom 3x1, k tomu antireumatikum – napr. Ibalgin 200 mg 1-1-2, brať prísne po jedle (pokiaľ nemáte gastritídu, žalúdočné vredy). Krčný golier treba nosiť, mali by ste byť v kľude, žiadne rehabilitácie. Pomôcť by mohlo aj magnézium – skúste na 5 dní Magnerot 500 2-0-2.

> reagovať

Milan  |  18. 6. 2019 (10:25)

Dobrý deň, niekoľko mesiacov ma sprevádza bolesť medzi lopatkou a chrbticou, ktorá spôsobuje ťažkú nespavosť, budenie sa na pocity búšenia srdca atď. Internista vylúčil srdcové príčiny a povedal že je to asi od chrbtice. Čo prosím ďalej? Mám isť za neurológom alebo za kým?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:33)

cestou obvodného lekára by ste mali byť odoslaný k týmto odborníkom: neurológ, rehabilitačný lekár, alebo ortopéd. Každý z nich je schopný chrbticu zodpovedne vyšetriť a liečiť. Sám si skúste pomôcť tak, že si na 5 dní nasadíte Milgamma N 2-0-2, potom 3x1, k tomu antireumatikum – napr. Ibalgin 200 mg 1-1-2, brať prísne po jedle (pokiaľ nemáte gastritídu, žalúdočné vredy), lokálne hlavne na noc si lepte antireumatické náplasti s Ibalginom – všetko kúpite v lekárni. Mohlo by to pomôcť, kým sa dostanete na odborné vyšetrenie.

> reagovať

zuzka  |  18. 6. 2019 (9:01)

Už dlhšie mam problemy s chrbticou, mam skolióza a vyskočených 5stavcov už niekoľko rokov mam bolesti do ľavej strany teda rameno ruky lopatky a prsníka..môže to byt spôsobené chrbticou? casto citim tlak medzi ocami a tazsie sa mi dýcha cez nos

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:27)

Bolesti ľavej strany, tak, ako ste ich popísali, určite súvisia so skoliózou, poruchy dýchania pravdepodobne nie a budú vyžadovať špecializované vyšetrenie (alergológ, prípadne pneumológ). Bolesti spôsobené skoliózou možno postupne zmierniť, niekedy až odstrániť každodenným vhodným cvičením na celú chrbticu, treba aj zvládnuť správne pohybové stereotypy. Každodenné cvičenie je celoživotnou prácou, s ktorou sa treba zmieriť, ale život bez bolestí za tú námahu stojí. Vhodné sú tiež kúry s Milgamma N a chondroprotektívami.

zuzka  |  26. 6. 2019 (10:42)

aj bolesť prsníka moze byt spôsobená z chrbtice?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:33)

môže, od chrbtice môže do prsníka bolesť vyžarovať a vníma sa ako bolesť v prsníku. Druhou možnosťou je vyžiarená bolesť od hrudnej kosti, na ktorú sa upínajú rebrá – pri skolióze nemá tento úpon správne fyziologické postavenie a môže byť zdrojom bolestí. Poslednou možnosťou je nervová bolesť - kedy je podráždený nerv prebiehajúci v rebre, ktoré sa pod prsníkom nachádza. Neviem, koľko máte rokov, ale prsníky treba pravidelne prehmatávať a pokiaľ by ste v ňom predsa len našli nejakú hrčku, treba ísť ku gynekológovi.

> reagovať

jaroslav  |  17. 6. 2019 (20:41)

Dobrý den chcem sa spytat manželka ma dlhotrvajuce bolesti v oblasti korena jazyka a z propagaciou pod prave ucho a mandibulu je 1,5 roka po operacii procesus styloydeus žiadne lieky od bolesti nezaberaju môže to spôsobovať aj krčna chrbtica

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:23)

manželka má pravdepodobne neuralgiu (bolesti pochádzajú z nervu, ktorý je podráždený, alebo poškodený, čo môže po takejto operácii vzniknúť), menej pravdepodobné sú bolesti vyžiarené z operovaného miesta. Na takýto typ bolesti sa s úspechom podávajú lieky odvodené od antiepileptík, pokiaľ sa kombinujú s Milgamma N 3x1, môžu byť efektnejšie aj pri nižších dávkach, pri úporných bolestiach sa kombinujú aj s tzv. tricyklickými antidepresívami. (Nie kvôli depresii pacienta, ale kvôli ich analgetickým efektom). Pri liečbe je dôležité vytitrovať dostatočné dávky liekov, pacienti bývajú často poddávkovaní, potom sa nesprávne uzavrie, že liek nefunguje. Z chrbtice popísané bolesti nie sú.

> reagovať

Janka  |  16. 6. 2019 (7:09)

Dobrý deň,som necele 3 mesiace po mikrodisektomii platničky L4/L5 začala som cvičiť pilatesove cviky a mám pocit že noha ma začala viac bolieť...môže to tak byť? Môhla som niečo tým cvičením narušiť? A je normálne ze tá noha ma ešte stále bolí v súvislosti s chrbticou? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:16)

po operácii určite došlo k zmene postavenia chrbtice (jej statodynamiky), ktorú musí spôsob rehabilitácie a najmä zvolený spôsob cvičenia rešpektovať. Preto by ste mali byť vyšetrená rehabilitačným lekárom, ktorý Vám odporučí na tento čas vhodné cviky, ktoré sa budú so zlepšovaním Vášho stavu meniť a môžu pochádzať z rôznych cvičebných systémov. Takýto postup je bezpečný, preto Vám odporúčam, aby ste s Pilatesom prestali (môžete si aj ublížiť) a čím skôr sa objednali rehabilitačnému lekárovi. Pomôcť si môžete aj užívaním Milgamma N 3x1 počas približne 3 mesiacov. Bolesti po operáciách málokedy ustúpia okamžite, väčšine prípadov vyžaduje zlepšenie dlhší čas.

> reagovať

Linda 31r  |  14. 6. 2019 (13:47)

Tlaky na mieste vo vnùtri pre RHB sa vyskitli uz niesu zatial môže fungovat aj po operacii chcem napr od marca ak operovali mi islo o poškodenie driekovej platnicky l5/s1 do prechodu štádiu sekvestra pravidelne cvicim len to mi kazali na rehablitaciu uz nemavam tkaky milgamu n uzivam,ako sa vyhnut tlakom cvicenim?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:09)

formulácia Vašej otázky je nezrozumiteľná, prečítajte si ju sama, aby ste videli, že sa jej porozumieť nedá, opravte ju a pošlite mi ju tak, aby sa dala pochopiť, potom Vám odpoviem.

Linda 31r  |  1. 7. 2019 (17:50)

Chcem sa spýtat ako dlho budú sa vyskytovať tzv: tlaky na operovanom mieste platničky ?zatiaľ cvičím aj doma na rhb este ambulantne cviciť necitim vyrazne tlaky, bolesť no obcas ked napr:dlhsie chodim alebo nespravny pohyb nekontrolovateľný ale pred rhb som mala. výraznejšie

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:33)

takéto „tlaky“ sa môžu strácať veľmi pomaly, pretože ich vznik môže súvisieť s poškodením drobných nervov, čo sa stane vždy pri každej operácii. Regenerácia trvá dlho – rátajte približne 6 mesiacov. Pomôcť by Vám mohla Milgamma N 2x1 – až 3x1.

> reagovať

Zuzana37  |  13. 6. 2019 (22:16)

Dobry den, 2 mes. bolesti v spodnej chrbtici, aj na dotyk.Rano mierna s pribudajucim pohybom sa stupnuje,az bodava bolest zadnej a vnutornej strane stehna.Rehab liecba liekmi 2 tyzd., 2 tyzd. elektroliecba, vsetko zatial bez ucinku.Pri uz miernej fyzickej aktivite sa stav zhohrsi.Odp. pokoj a teplo.O co konkretne ide?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:08)

Podľa popisu je to liečba bolestí vyvolaných nejakou poruchou chrbtice, podľa popisu príznakov sa na bolestiach môže zúčastňovať aj bedrový a sakroiliakálny kĺb. Na presnú diagnózu treba aj osobné vyšetrenie, poprípade RTG atď. 2 týždňová liečba je krátka, pokiaľ je príčinou bolestí zápal, elektroliečba môže stav zhoršovať. K liečbe si pridajte Milgamma N 3x1, ak ju nemáte, dlhodobo by ste nemali užívať lieky uvoľňujúce svalstvo (napr. Dorziflex), tiež môžu stav zhoršovať. Pokiaľ sa zlepšenie neobjaví, treba robiť upresňujúcu diagnostiku – RTG, prípadne CT, MRI, základné zápalové markery – podľa potreby.

Zuzana37  |  26. 6. 2019 (21:50)

dakujem za Vasu odpoved. Milgammu N beriem mesiac, Dorsiflex som vysadila po 2t., ortoped chcel pokracovat + 1 t., no moj zaludok povedal nie. RTG bol robeny na zaciatku, ked sa bolest z chrbta tahala \\\"iba\\\" do sedacich svalov. Nepreukazal nic zavazne, preto to elektro a cvicenia....je vhodne pokracovat alebo presusit ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:34)

viete, RTG nálezy sa často podceňujú – ukážu napríklad poruchu postavenia chrbtice, z hľadiska prežitia človeka to naozaj nie je vážne, ale z hľadiska vzniku bolestí to vážne je. Potom sa uzavrie – na RTG nič nebolo a príčina bolestí ostáva ako keby neobjasnená a pritom je pekne na RTG zobrazená. Preto by aj bolo lepšie, keby ste mi poslali presný popis RTG vyšetrenia. Čo sa týka liečby, je jediná cesta, ako z podobných dlhodobých problémov ísť von (pokiaľ nie je príčinou napr. reumatické ochorenie a pod.).Je to aktívny prístup – nácvik správnych pohybových stereotypov a a treba tiež začať každodenne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu, naučiť by Vás ich mal fyzioterapeut. Zlepšenie pri takomto režime sa začne objavovať až po niekoľkých týždňoch, trvalé zlepšenie niekedy až po 3 mesiacoch. Cvičiť denne by sa malo rok, následne 2-3 x do týždňa už trvalo. Takýmto spôsobom si vieme vybudovať zdravie celého pohybového aparátu a aj rozšíriť možnosti svojich vhodných pohybových aktivít a teda aj radosti zo života. Pustite sa do toho, budeme Vám držať palce.

Zuzana37  |  4. 7. 2019 (22:12)

Ano, urcite budem cvicit. Nic ine mi vlastne nezostava :) Az do tazkosti boli sporty bedminton, volejbal, bajk, inline, lyze..tak snad sa ku nim vratim, casom. popis RTG: Krivka L lordozy primerana, pedikle citatelne, medzistavcove priestory nezuzene, vyska tiel stavcov primerana. bez traum. zmien na zobrazeno skelete.

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:59)

podľa popisu je krčná chrbtica naozaj v poriadku, ale porucha môže byť v iných častiach chrbtice a prejavuje sa na krčnej, tiež RTG snímok je statický – žiaľ, nedá sa na ňom zodpovedne posúdiť, čo robí chrbtica pri záťaži a stav šliach a svalov nevidíme. Odporúčam Vám cvičenie – trpezlivo, denne, je vysoká pravdepodobnosť, že sa k svojim obľúbeným športom (aspoň niektorým) určite vrátite.

> reagovať

Tanky  |  12. 6. 2019 (7:28)

Dobrý deň prosím vás chcem sa spýtať strašne ma pichá pod ľavou lopatkou už 3ti deň už ani pohnúť sa nemôžem na gastre som mala všetko ôk aj usg brucha neviem co ďalej robiť kde ísť co mam robiť ani tabletky ani masti ani vyhrievanie nič nezaberá som fakt zúfalá neviem si rady prosím potadte

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:43)

pod ľavou lopatkou bývajú bolesti pri poruche krčnej alebo hrudnej chrbtice. Na boľvé miesto si 5-7 dní lepte antireumatické náplasti, k tomu užívajte dvojkombináciu Milgamma N 3x1 a niektorého voľne-predajného antireumatika (poradia Vám v lekárni). Denne musíte urobiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – nájdete ich na internete. Ak to do týždňa neprejde, alebo sa výrazne nezmierni, musíte ísť k odbornému lekárovi cestou obvodného lekára.

> reagovať

Vanesa  |  11. 6. 2019 (14:13)

Dobry den, uz tyzden trpim zavratmi, nonstop sa mi toci hlava mam pracu 8h denne za PC pri klimatizacii..na RTG C chrbtice mi vysiel nalez napriamena cervikalna lordoza az paradoxna kyfoza,inak skelet bez degenerativnych zmien. Moze moje zavraty sposobovat prave tento nalez? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:33)

pravdaže. Takéto nálezy sú najčastejšou príčinou vzniku závratov. Na internete si naštudujte správne pohybové stereotypy – najmä správny spôsob sedu a práce pri počítači. Denne musíte urobiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – odporúčam trvalo, treba tiež redukovať mieru stresu, časť dňa môžete v práci sedieť na fit-lopte. Pred klimatizáciou sa treba chrániť prekrytím najmä krčnej chrbtice, pliec a dekoltu látkou – najvhodnejšia je bavlna (tričko), alebo nejaká šatka z prírodného materiálu. Skúste aj približne mesiac užívať Milgamma N 3x1.

> reagovať

nerilka  |  11. 6. 2019 (11:55)

bolí ma okolo sakroiliakálneho kĺbu, v stoji a chôdzi, počas spánku bolesť prejde, ráno ok, ale pred obedom už silná bolesť. podľa fyzioterapeuta to spôsobuje iliopsoas. mám cvičiť, ale svalstvo mám úplne tuhé okolo, cez bolesť nevládzem. mám protrúziu L5/S1 s kompresiou S1. prosím, poradíte, čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:27)

bolesti môžu pochádzať aj z chrbtice a stlačeného nervu, blokáda SI kĺbu môže byť „ochranná“, ktorá kompenzuje poruchu v chrbtici. Tento stav vyžaduje aj liečbu neurológa, sama si môžete nasadiť Milgamma N. fyzioterapeuti ovládajú techniky na odblokovanie SI kĺbu, tiež neurológ môže urobiť obstrek tohto kĺbu. Rehabilitácia by nemala pozostávať len z cvičení, ale aj z iných techník – ich výber by mal urobiť rehabilitačný lekár.

> reagovať

Ferko  |  10. 6. 2019 (10:11)

Som po operácii platničky laserom ale bolesti mám aj naďalej. Sedieť a ležať môžem bez bolestí ale stáť a chodiť len s barlamy. Čo môžem ešte skúsiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:21)

zatiaľ by ste mohli v stoji a pri chôdzi nosiť bedrový pás, pravdepodobne máte oslabené chrbtové svalstvo, ktoré neposkytuje dostatočnú oporu chrbtici a preto tie bolesti. Musíte rehabilitovať pod odborným dozorom a každý deň cvičiť vhodné cviky na chrbticu – najlepšie už trvalo. Z liekov na utíšenie bolestí môžete používať voľne predajnú Milgamma N, o náročnejšiu liečbu musíte požiadať svojho neurológa.

> reagovať

D.  |  5. 6. 2019 (10:39)

Pekný deň, asi rokDG: VAS CCB bilat s fun. por. dyn.C chrbtice str, stupna s hyperton. trapezov bilat VAS TH s funk. poruchou th chrb, str. stup. pri def.spondyl.pošk. krč. pl. s radikul. pošk.plex.lumbosac.Chron.VAS polyt.C TH exacerb, CC sy. Kokcygody.v interkokcyg.sklbeni. Nezabera RHB ani ozon. Je nutná operacia?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:02)

Operačná liečba je posledným možným prostriedkom na zlepšenie ochorenia. Pokiaľ ste mali len rehabilitáciu a ozón, možnosti konzervatívnej liečby neboli zďaleka vyčerpané. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov. Podstatný pre liečbu je správny pohybový režim – nácvik a potom každodenné pravidelné vykonávanie vhodných cvikov na celú chrbticu, praktizovanie správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – na pár mesiacov, maximálne na šesť. Bolesti sa môžu zmierniť.

> reagovať

NICOL 49  |  3. 6. 2019 (21:25)

Dobrý deň,s driekovou chrbticou mám problémy viac rokov posledné 3roky intenzív.,januar vag.hyster.hyperplazia ,od marca trpnutie stehien az palenie prednej casti hlavne pri namahe a dlhom statii rtg udajne nic neobvykle 3mm vys.plat.lordoza,trpnutie velmi silne. lieky injekcie infuzie nepomohli,co by ste odporucil

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:56)

treba realizovať MRI vyšetrenie LS chrbtice s tým, že keď na vyšetrenie pôjdete, musíte byť v „zlom“ stave – to znamená, že by bolo vhodné tieto popísaní ťažkosti vyvolať napríklad dlhšou chôdzou, cvičením drepov, nesadajte si, stojte, atď. Vy by ste mali vedieť, čo Vám stav zhoršuje. Vyvolanie ťažkostí pred MRI vyšetrením treba preto, lebo vyšetrenie sa robí v ľahu, čo pre chrbticu môže byť úľavová poloha, pri ktorej sa chrbtica môže kvázi normalizovať, a potom sa pri vyšetrení nič nenájde a človeku už žiaden lekár neverí. RTG vyšetrenie ukáže len postavenie chrbtice, podozrenie na degeneráciu platničiek a stavcov, ale nič viac. V tomto prípade sa treba pozrieť na polohu platničiek a vzťah prítomných degeneratívnych zmien k nervom, čo dokáže len MRI. V každodenných bolestiach Vám môže pomôcť nosenie bedrového pásu, ale toto je len dočasné riešenie – kým sa neurčí správna diagnóza a nezabezpečí adekvátna liečba. Skúste si aj nasadiť Milgamma N 3x1 – môže to pomôcť.

NICOL 49  |  1. 7. 2019 (20:15)

Dakujem za odpoved milgamu som uzivala k v injekciach zial nepomohla, p.doktorka ma odmietla poslat na mri ze naco ved ma snimok tak asi tak.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:32)

Milgammu N aj tak môžete užívať 3x1 – injekčná kúra je krátka, efekt nemusí byť dostatočný. Kúpte si bedrový pás a nasaďte si ho počas dňa, bolesti sa Vám určite zmiernia. Nájdite si iného neurológa – je slobodný výber lekára. Na MRI chrbtice Vás môže poslať aj rehabilitačný lekár – aj to by mohlo byť riešenie. Nevzdávajte sa.

> reagovať

Lenka25  |  3. 6. 2019 (11:05)

Rok mávam bolesti hrudnej chrbtice s tlakom do hlavy, sánky, krku. Mesiac mám problém so svalovými zášklbmi, problémi s dýchaním-pomáha zavesenie na hrazdu, slabosťou v oblasti hlavy, krútením hlavy, tlakom zo zadu hlavy, teraz bez bolesti môže byť súvis s tou hrudnou chrbticou? lekári hľadajú chybu v mozgu.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:51)

môže to mať podstatný súvis. Chrbticu treba vždy hodnotiť ako jeden funkčný celok, pretože porucha na ktoromkoľvek mieste chrbtice môže vyvolávať problémy na mieste danej poruche vzdialenom. Pri poruchách hrudnej chrbtice, najmä ak sú vážnejšie, sú ťažkosti pochádzajúce z oblasti hlavy skôr pravidlom, ako zriedkavosťou. Požiadajte o RHB vyšetrenie a liečbu, naštudujte si princípy tzv. Školy chrta a dodržiavajte ich, po RHB denne a trvalo cvičte vhodné cviky na celú chrbticu. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku. Svalové zášklby sú špecifický problém a môžu mať veľa príčin. Treba urobiť vyšetrenia na možný tetanický syndróm, ak sa nepotvrdí, treba pátrať pomocou EMG po ďalších možných príčinách, samozrejme, treba vyšetriť aj hlavu alebo miechu ( v závislosti od neurologického nálezu). Sama si môžete skúsiť nasadiť voľne predajný Stop kŕčom a tiež Milgamma N 3x1.

> reagovať

Tatiana 74  |  1. 6. 2019 (12:43)

Už mesiac trpím na závrat , ktorý sprevádza bolesť oboch ramien , ktorá ústi v dlaniach a súčasne do krku za ucho a mám tupý pocit za nosom. Dg. Chronické Vertigo beriem betahistin a dorsiflex no žiadna zmena.este sa mi často stáva že mi schladnu ruky. Poraďte prosím takto sa predsa nedá žiť. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:39)

Betahistin je v poriadku, Dorziflex užívať dlhodobejšie sa neodporúča, pretože uvoľňuje svalstvo, ktoré má poskytnúť oporu chrbtici. Stav sa môže pri dlhšom užívaní Dorziflexu aj zhoršovať. V takýchto prípadoch odporúčame naopak podoprieť dočasne krčnú chrbticu s krčným golierom, po zlepšení možno skúsiť opatrnú rehabilitáciu a následne každodenné pravidelné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Naštudujte si na internete tzv. dynamický sed a základy školy chrbta. Sama si môžete nasadiť magnézium a Milgamma N. Ako sa stav zlepšuje, krčný golier sa nosí stále kratšie, perspektívne sa ním treba chrániť pri dlhodobom sedení – najmä za počítačom a pri fyzických prácach (aj domácich), ktoré zaťažujú horné končatiny. Pozor na pitný režim, musí byť naozaj dostatočný. Spať sa treba naučiť na vhodnom ortopedickom vankúši. Pokiaľ sú spočiatku závraty silné, treba spať s vyššie uloženou hlavou. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku.

> reagovať

Karkulka  |  25. 5. 2019 (20:36)

Dobrý deň,pri chôdzi mi začne chrbát tŕpnuť a boliet,keď si sadnem nebolí ma nič len keď chodím prejdem ledva pár metrov a už boli, bola som aj na ozón nepomohlo, ani rehabilitácia,mám 60rokov, cukrovku a výš.tlak. prosím Vás viete čo by to mohlo byť? Nechcem iba užívať lieky proti bolesti. Prosím poraďte čo by pomohlo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:13)

rehabilitácia a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu ktoré by Vás mali na rehabilitácii naučiť. Zlepšenie sa môže začať objavovať pomaly, možno až o 2-3 mesiace každodennej práci na sebe, ale určite príde. Ak vydržíte s programom denného cvičenia, svojho problému by ste sa mohli natrvalo aj zbaviť. Z voľne predajných liekov si skúste na 6 mesiacov nasadiť Milgamma N.

> reagovať

Ella  |  22. 5. 2019 (10:56)

Dobrý deň,som mesiac po gyneko.lsk odstranenie cysty.Po dvoch dňoch v praci-12 hod.statie,mi začali bolesti na ľavej strane v krížoch,cítim tlak a bolesť, celé sa mi to zablokuje a neviem sa ani zohnúť.ked si sadnem,alebo ľahnem bolesť sa zmenší.viete mi poradiť aké vyšetrenie podstúpiť.chcela som vyskúšať guajakuran.

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:28)

určite si nenasadzujte Guajacuran. Počas operácie následkom anestézy sa niekedy uvoľnia svaly tak, že spolu s polohou tela pri operácii môžu vyvolať bloky v oblasti kĺbov a chrbtice. Guajacuran uvoľnenie svalstva zvýši, preto predstavuje riziko, že vzniknutý stav sa zhorší. Správnym postupom by bolo: vyšetrenie na rehabilitácii a rehabilitácia. Dostanete sa na ňu cez obvodného lekára. Vy sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a napríklad Ibalgin 200 mg pri bolesti po jedle. Na internete si môžete nájsť cviky na uvoľnenie chrbtice, skúste ich cvičiť, ak by Vám prinášali úľavu, z tohto stavu sa potom cvičením môžete dostať aj sama. Ak by sa bolesti zhoršili, necvičiť a ísť na RHB vyšetrenie. Spomínané lieky užívať môžete.

> reagovať

Pavel K.   |  22. 5. 2019 (10:32)

Dobrý deň chcem sa opýtať mam už dlhšiu dobu bolesti na hrudi občasné pichanie taky tlak pociťujem, boli ma aj chrbát hlavne pod ľavou lopatkou boli ma to prakticky celý deň aj v noci nemôžem spávať poriadne môže to byť z krčnej chrbtice a ak áno ako mam ďalej postupovať bol som na vyšetreniach pľúc brucha srdca setko

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:25)

ťažkosti pochádzajú skôr z oblasti hrudnej chrbtice, vhodné by bolo vyšetrenie chrbtice, najlepšie na rehabilitácii, lebo liečba by mala byť hlavne rehabilitačná a potom následne každodenné dlhodobé cvičenie. Môžete si nasadiť aj Milgamma N 3x1, bolesti sa zmiernia.

> reagovať

Monika  |  22. 5. 2019 (10:15)

Dobrý deň Chcem se spýtať aka je moja prognóza MR vyšetrenie ukazala výrazný kostým sedem v L5,objemné schromlove uzly L1,L2,hremangiom v L4 12mm a objemnný hremangion v tele S2 zasahujuci do mesta lateralis oasis sakri vľavo,veľkosť 47mm. Čím môžem zmierniť bolesť kým za dostanem k neurochirurgovi Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:25)

liečiť Vás musí neurológ, ktorý Vám odporučil MRI vyšetrenie. V zásade treba podávať nesteroidné antireumatická v kombinácii s Milgamma N 3x1, čiastočne môže pomôcť aj C vitamín vo vysokých dávkach.

> reagovať

misa1  |  22. 5. 2019 (9:48)

dobry den od septembra mam zavrate boli sme na dovolenke a tam som mala masaz a vsade bola klima.teraz mam problem z cervikalnym nerv 7 a 8 z coho mi je denne zle a zavrate.vsetky vysledky ok co by ste mi odporucili aby som sa toho zbavila.nasadili mi antidepresiva brintelix beriem ich 19 dni a zatial nic.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:23)

po 19 dňoch sa efekt Brintelixu ešte nemusí objaviť, citeľne lepšie býva približne po 4 týždňoch. Môžete si k liečbe pridať Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, na prechodnú dobu nosiť krčný golier, dostať ho v niektorých lekárňach, alebo zdravotníckych či ortopedických pomôckach.

> reagovať

Zúfalá  |  22. 5. 2019 (8:58)

Dobrý deň,moja svokra má už skoro 3roky problémy s bolesťami chrbta,(má poškodené platničky)lekárka jej dáva lieky od bolesti lenže už aj tie prestávajú zaberať.Uz sa pohybuje len pomocou dvoch palíc.Posledny týždeň jej aj stúpa tlak na 200.Moze zvýšenie tlaku súvisieť s bolesťami chrbta(platničiek)? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:22)

nie, platničky nespôsobujú zvýšenie krvného tlaku, ale pokiaľ svokra berie lieky na vysoký tlak, lieky na chrbticu – od bolesti – (nesteroidné antireumatiká), tak tie vedia účinok liekov na tlak celkom zrušiť a tlak potom môže nekontrolovane stúpať. Stav sa po vysadení liekov na chrbticu normalizuje skoro až po 3 dňoch. K zvýšeniu tlaku môže prispievať aj stres, ktorý spôsobuje chronická bolesť. Odporúčam Vám – kúpte svokre bedrový pás a nech v ňom trávi celý deň. Uvidíte, že bolesti sa výrazne zmiernia. Nasaďte jej aj chondroprotektíva s kukrkumou (poradia v lekárni) a Milgamma N 3x1. Po 3-4 týždňoch užívania týchto preparátov a nosení bedrového pásu sa stav môže citeľne zlepšiť. Dostať ho v niektorých lekárňach, alebo zdravotníckych či ortopedických pomôckach.

> reagovať

Jozef  |  21. 5. 2019 (19:44)

Dobrý deň, moja diagnóza je M511 St.p. PLD L5/S1 sprava v 2/2019. Neurochirurg mi určil terapiu: RP: Gabapentin Teva 300Mg CPS DUR 100. Napriek tomu mám neustále kŕče v pravom lýtku a mravenčení v ploche pravej nohy. Sú tieto lieky vhodné na moju diagnózu? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:19)

sú dokonale vhodné, liek nemá efekt hneď po nasadení, preto treba byť trochu trpezlivý, ale pokiaľ sa zlepšenie neobjaví, je možné dávku zvýšiť. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1, ktorá bude pekne s hlavným liekom spolupracovať a zvyšovať jeho efekt.

Jozef  |  29. 5. 2019 (12:30)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  25. 9. 2019


1 2 3 4 ... 44

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.