12. 12. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

23:51

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

19. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)


jury  |  30. 11. 2018 (9:55)

DObrý den, mam otázku mavam bolesti na hrudniku a lavej ruky a aj mezi lopatkami , absolhoval som kardio vyšetrenie negat. , neurolog mi povedal že tam nič nevii zavažne mam aj magneticku rezonanciu C a TH chrbtice a tam ukazala blok c2-3 , chondroza disku c4-6 , nevite mi poradiť čo mam robit aby zmyzli bolesti?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:39)

kúpte si antireumatické náplasti – predajú Vám ich v lekárni – a lepte si ich na boľavé miesta okolo chrbtice. 5-7 dní. K tomu musíte brať lieky – lekár by Vám ich mal predpísať. Ak nie, kúpte si Ibalgin 400 mg a berte 3x1 po jedle približne 5 – 7 dní. K tomu berte Milgamma N 3x1 asi 3 mesiace. Na noc si natrite nohy a celú chrbticu krémom, gélom, alebo masťou proti bolesti – napríklad neutrálnou Konskou masťou, tiež Vám vhodné prostriedky predajú v lekárni. Stav ale môže definitívne vyriešiť len každodenné trpezlivé správne cvičenie. Mal by Vás vyšetriť rehabilitačný lekár, ktorý na základe vyšetrenia určí správny spôsob rehabilitačnej nápravy Vášho stavu. Na rehabilitácii by Vás mali naučiť správne pohybové stereotypy a správne cvičiť na celú chrbticu. Cvičiť treba potom denne – približne po 3 mesiacoch sa stav začína výrazne lepšiť, po roku je už pozitívna zmena pohybového aparátu vystabilizovaná. Zadovážte si knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme cvičení a starostlivosti o boľavú chrbticu.

jury  |  9. 12. 2018 (19:40)

prestal som kvoli tým bolestiam športovať lebo ma bolelo,pichalo pod hrunou kostou ked som behal a ked srdce mam zdrave tak može to isť od chbtrice aj pri tom športovaní ?a mavam aj miestami bušenie srdca, zle držanie tela mam už mi par krat neurolog napravoval chbrticu, obstreky,c02 inj. ale zlepšenie moc nepocitujem

Na Vašu otázku odpovie lekár:  12. 12. 2018


LenkaP  |  30. 11. 2018 (0:13)

Príjemný deň, MRI ukázala kyfózu krčnej chrbtice. Mám silné závraty, neschopnosť rovno stáť, pichanie pod pravou lopatkou, intenzívne rupanie v krku, bolesť drieku a panvy, pocity otupenia a nesústredenia, prosím čo môžem robiť kým mesiace čakám na kontrol. vyšetrenia neurologa?Ortoped sa nezaujíma a poslal ma preč.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:37)

kyfotické postavenie chrbtice (v preklade to znamená, že chrbtica je postavená „naopak“ – mala by byť prehnutá dopredu, ale pri kyfóze je prehnutá dozadu) vie spôsobovať ukrutné bolesti hlavy a také závraty, že človek nevie ani chodiť... Pokiaľ ležíte, musíte mať vyššie pod hlavou – ležať skôr v polo sede. Kúpte si Magnerot 500 – 5 dní 3x2, potom 2x1. Milgamma N – 5 dní 3x2, potom 3x1. Vhodný by bol Tebokan 120 mg ( zlepší prekrvenie) 1-1-0. Ale musí Vám ho predpísať lekár, aj obvodný. Nie je to vysoká dávka, ako sa hlavne obvodní lekári boja, v tomto prípade je to správa dávka – maximálna denná dávka tohto lieku pre dospelého človeka (je to čisté účinné Ginko biloba). Alternatívou by bol Lucetam 1200 mg 1-1-0. Tiež od obvodného lekára. Ďalej: počas 2-4 týždňov si vždy večer pred spaním natrite podošvy nôh, miesta pod nechtami prstov, podbruško, kríže, celú chrbticu, plecia a záhlavie (aj keď si zašpiníte vlasy) touto masťou: 1 veľké balenie Fastum gel + 1 polievková lyžica vodky + 1 polievková lyžica zelenej Alpy. Držať v skle zavreté v chladničke, pred použitím ale vybrať, ale mazanie malo izbovú teplotu. Nie je to až také babské liečenie, ako sa zdá. Využíva princípy akupresúry, Fastum gel obsahuje antireumatikum a je účinné. Kúpte si krčný golier, vyskúšajte, či sa cítite lepšie, keď ho máte nasadený a pokiaľ áno, môžete ho nosiť aj 24 hodín (aj počas noci) takých 5 dní, resp. do času, kým sa stav nezačne zlepšovať. Potom ho postupne začnite odkladať. Do vyšetrenia neurológom odporúčam necvičiť. Neskôr veľmi pomáha správna rehabilitácia, správne cvičenia na chrbticu – ale na CELÚ chrbticu – cvičiť musíte každodenne, dlhodobo. Držím palce.

> reagovať

Janka50  |  23. 11. 2018 (21:24)

Moje výsledky RTG sú nasledovné: sinistrorotácia stavcov, osteochodrňoza diskov v úseku C5-7, ventrálna a dorzálna spondyloza C5-7 a osteofyty 3mm, Mierne spondylartrot. zmeny, unkovertebrálna artroza a megaprocessus trausversusC7 vlavo. Rada by som vedela, podľa vašej mienky aké sú vyhliadky na úspešnú liečbu a ako

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:02)

Čo sa týka liečby – viac, ako RTG nálezom musí byť určená Vašim stavom: typom bolestí, stavom pohybového aparátu – kondíciou, atd., dôležité je aj či a ako ste boli doteraz liečená. K zodpovedaniu otázky o liečbe potrebujem vedieť aj to, koľko máte rokov, aký typ práce vykonávate a či ste robili alebo robíte nejaký šport. Dané údaje neovládam, preto Vám nemôžem dať žiadnu konkrétnu odpoveď. V zásade ale by Vás mal vyšetriť rehabilitačný lekár, ktorý na základe vyšetrenia určí správy spôsob rehabilitačnej nápravy Vášho stavu. Na rehabilitácii by Vás mali naučiť správne pohybové stereotypy a správne cvičiť na celú chrbticu. Cvičiť treba potom denne – približne po 3 mesiacoch sa stav začína výrazne lepšiť, po roku je už pozitívna zmena pohybového aparátu vystabilizovaná. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov.

> reagovať

Sany  |  21. 11. 2018 (12:27)

Zdravim vas chem sa opytat neurolog mi povedal aj napisal ze mam cystu okolo lavej lopatky pocitujem miestami bolest bola som dnes na RTG vysledky budu za 2tyzdne predpisal mi urutal nakolko som mala zavraty zrejme zabrali lebo zavraty nepocitujem len bolest okolo lopatky plus mam Aflamil je to vazne?a co bude dalej

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:05)

musíte mi napísať, kde tá cysta je – v koži, svale, šľache, nerve... V zásade však závraty a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bolesť nijako s cystou nesúvisia. Cysty nebývajú vážne - v tom zmysle, že nie sú zhubné. Ich význam pre zdravie záleží na ich lokalizácii štruktúre, z ktorej vychádzajú – a o tomto vedomosti nemám.

Sany  |  28. 11. 2018 (16:41)

Stahy su to mam vysledky teda sestricke som volala a ta mi povedala ze cysta neni ziadna ale stahy moze mi to tak sposobovat zavraty a citim bolest v lopatke pichanie miestami aj v predu a z coho vdaka pracujem ako chyzna dviham matrace postele krcnu chrb.mam opotrebovanu pretazenu vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:53)

pravdepodobne myslia svalové spazmy – „stuhnutie svalstva“. Môže to byť z preťaženia ako následok práce, ktorú vykonávate. Sama si môžete pomôcť tak, že si kúpite antireumatické náplasti – predajú Vám ich v lekárni – a lepte si ich na boľavé miesta okolo chrbtice. K tomu musíte brať lieky – lekár by Vám ich mal predpísať. Ak nie, kúpte si Ibalgin 400 mg a berte 3x1 po jedle približne 5 dní. K tomu berte Milgamma N 3x1 asi mesiac. Na noc si natrite nohy a celú chrbticu krémom, gélom, alebo masťou proti bolesti – napríklad neutrálnou Konskou masťou, tiež Vám vhodné prostriedky predajú v lekárni. Najmúdrejšie by však bolo ísť na krátkodobú PN a liečiť sa pod dozorom lekára spolu s rehabilitáciou.

> reagovať

ZuzanaK46  |  20. 11. 2018 (8:57)

Vyse mes.silne bolesti v bedrovej obl.,hlavne vlavo+bolest do nohy,mam protruzie L4/5 a L5/s1,boli ma bedrovy klb vlavo,po chvili chodze bolesti klbu vystreluju do nohy,klb boli aj v noci. Mam na nom vyrastky V praci nevydrzim sediet,po chvili sedenia silne bolesti v bedr.obl. uz cely den.Pomaha len ľah.Co s tym prosim

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:02)

tento stav treba liečiť, liečiť počas PN. Na liečbe by sa mal zúčastniť ortopéd - keďže časť problémov môže pochádzať z bedrového kĺbu (ale nemusí, môže ich imitovať chrbtica), neurológ a rehabilitačný lekár. Potrebujete odborné vedenie, inak sa stav bude len zhoršovať.

ZuzanaK46  |  29. 11. 2018 (22:05)

Dakujem, moja neurologicka mi povedala, ze uz len rehabilitacia, ale ze uz nic dalej nevie urobit. Nezda sa mi, ze by toto malo byt vsetko, vzhladom na moje pretrvvajuce bolesti... Neviem, za kym teda ist, a co ziadat...Pocas Pn rehabilitovat podla odporuceni? A dalej? Dakujem Vam pani doktorka !

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (9:58)

na rehabilitácii a následnom dlhodobom cvičení je postavená každá liečba pohybového aparátu. Treba vedieť, že liečba trvá dlho – mesiace, rok... je to preto, lebo poruchy pohybového aparátu sa vyvíjajú mnoho rokov „ticho“, bez bolesti. Keď začnú robiť problémy, už môže byť chorobná zmena pokročilá. Liečba sa rozdeľuje do dvoch kategórií: neinvazívna ( to znamená lieky, injekcie, infúzie, rehabilitácia, životospráva) a invazívna ( ozón, tzv. koreňové obstreky pod CT, všetky druhy operácií). Budeme hovoriť o neinvazívnej liečbe. Pokiaľ sa má podariť, zo svojho života musíte vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Ďalej sa musíte naučiť správne pohybové stereotypy – to znamená, aby ste sa naučili správne sedieť, chodiť, stáť, vykonávať rôzne domáce práce atd. K tomu sa na prechodnú dobu pridávajú lieky – hlavne tzv. nesteroidné antireumatiká (sú proti bolesti a zápalu). Pokiaľ je bolesť chronická, to znamená, že trvá dlho a nereaguje na bežné lieky (antireumatiká), treba podávať špeciálne lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sú určené na liečbu takejto bolesti. Ľudia sa niekedy boja užívať tieto lieky, ale sú dobrodením v mnohých prípadoch. A to preto, lebo zminimalizujú bolesť a tak umožnia rehabilitácii a cvičeniam, aby sa dosiahol ich plný efekt, čo sa pri bolestiach nedá. Stav môže definitívne vyriešiť len dodržiavanie popísanej životosprávy, ktorej podstatu tvorí každodenné trpezlivé správne cvičenie. Zadovážte si knihu: Anton Gúth: Bolesť a škola chrbtice, kde nájdete všetky potrebné informácie o systéme cvičení a starostlivosti o boľavú chrbticu. Úroveň bolestí môžete znížiť užívaním Milgamma N 3x1 a chondroprotektívami počas 3 mesiacov. Odporúčam Vám tiež, aby ste si na rehabilitácii požiadali o predpis bedrového pásu, ktorý by ste mali používať v situáciách, kedy sa bolesti provokujú: napríklad sed atd. Na začiatku liečby je niekedy veľmi nápomocné, ak pacient nosí bedrový pás týždeň až dva počas celého dňa. K tomu samozrejme ostatná liečba. Argument, že takto oslabne chrbtové svalstvo, je neadekvátny, pretože pacienti s bolesťami chrbtice obyčajne žiadne chrbtové svalstvo schopné podoprieť chrbticu nemajú - svaly sú vymenené za tuk, čo vidieť aj na MRI snímkach. Bedrový pás je dočasná náhrada tohto svalstva, ktoré sa začne budovať každodenným cvičením... Držím palce.

> reagovať

Kaja  |  18. 11. 2018 (9:54)

Dobrý deň.Mám roky veľké bolesti. Osteochondróza a plošná centrálna až parcentrálna protrúzia Th6-7 vľavo, prominujúca dorzálne o 2mm s tlakom na durálny vak. Ostrochondróza a mierne bulding disky Th7-11, zníženie tiel stavcov so zvlnenými krycími plôškami na Th7-10 charakteru morbus Scheuermann.Čo sa s tým dá tobiť?

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (13:01)

neviem, koľko máte rokov, aké je Vaše pracovné zaťaženie a prípadné športové aktivity. V zásade je toto stav začiatku na infúznu liečbu – podľa Vášho stavu možno podať až 2 infúzie denne počas 5 dní, alebo jednu denne počas 10 dní, v infúzii by nemalo chýbať antireumatikum, ak to zdravotný stav dovolí. Zvážiť možno aj krátkodobú koritkoterapiu. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. S ortopédom treba konzultovať možnosť predpísať a nosiť ortézu, ktorá by Vám spevnela chrbát a zmiernila bolesti. Základom liečby je však rehabilitácia, ktorá môže cez rôzne procedúry zmierniť bolesti. Ale najdôležitejšie je, aby Vás tam naučili správne cvičiť a správne pohybové stereotypy, ktoré potom musíte v praxi dodržiavať. Cvičiť správne cviky na celú chrbticu musíte denne, dlhodobo, najlepšie až rok. Prvé citeľné zlepšenie sa môže objaviť až po 3 mesiacoch. Pomôcť by Vám mohla aj kúpeľná liečba, na ktorú máte nárok.

> reagovať

olga  |  16. 11. 2018 (0:00)

Dobry den.Bolievaju ma krize a viem ze mi to prechadza do praveho stehna obcas citit palenie,mala som aj injekcie ale pomohli malo.Uz rano vstavam do prace boli ma prave stehno,a mozem predpovedat pocasie.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:45)

Váš stav by bolo treba najskôr dôkladne vyšetriť: neurologické vyšetrenie + RTG alebo CT či MRI vyšetrenie. Liečba následne komplexná, lieky, ale najmä rehabilitácia a následne dlhodobé každodenné cvičenie. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1. Pri záťaži možno nosiť bedrový pás.

> reagovať

Elena  |  10. 11. 2018 (14:19)

Dobrý deň, po CT vyšetrení mi zistili že mám vysunutú platničku v rozsahu TH12 až S3. Sgm L5/S1 - medialne až paramed. vľavo extrúzia ID dorzalne prominuje 7 mm, tlačí na duralny vak, stenotizuje spinalny kanál. NF v celom rozsahu bez stenozy. Sekundarne stenotizujuca spin. kanál. Bolesti sú niekedy neskutočné...

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:06)

popísali ste svoj CT nález a ťažkosti, ale nenapísali ste mi žiadnu otázku – neviem preto, na čo mám odpovedať – špecifikujte, prosím, potom Vám odpoviem.

Elena  |  21. 11. 2018 (16:35)

Ja som sa Vás chcela spýtať, čo to vlastne znamená a aké sú čisto hepoteticky možné riešenia.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 11. 2018 (12:58)

Máte vysunutú najspodnejšiu platničku v chrbtici smerom dozadu. Tak dochádza k tomu, že sa zužuje priestor, kde sú uložené nervy, ktoré idú do nôh. Zúženie tohto priestoru môže spôsobovať, že pri pohyboch, státí, chodení, ale aj sedení začnú byť tieto nervy stláčané, čo ich dráždi, a preto bolia. Vysunutá platnička spôsobuje aj poruchu správneho postavenia chrbtice, čo zasa zaťažuje svaly, šľachy a kĺby, ktoré sa zapaľujú a bolia. Liečba závisí od mnohých faktorov. (Pacienta musíme poznať, musíme ho mať vyšetreného a musíme vedieť, ako dlho, čím a s akým výsledkom bol už liečený.)Ja o Vás nič okrem CT neviem, preto je moja rada všeobecná: na prechodnú dobu treba podávať lieky, ktoré hoja zápaly a zmierňujú bolesti. Možno by boli vhodné aj kortikoidy. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva. Možno by na prechodnú dobu pomohol bedrový pás, aby chrbticu spevnel, čím sa bolesti zmiernia a celá liečba skvalitní. Základom liečby je rehabilitácia, ktorá musí pracovať okrem krížov aj s celým človekom. Na nej by Vás mali naučiť správne cvičiť a správne pohybové stereotypy, ktoré potom musíte v praxi dodržiavať. Cvičiť správne cviky na celú chrbticu musíte denne, dlhodobo, najlepšie až rok. Prvé citeľné zlepšenie sa môže objaviť až po 3 mesiacoch. Pokiaľ sa počas približne 6 týždňov intenzívnej kompletnej liečby neobjaví žiadne zlepšenie, treba konzultovať chirurgov – v tomto prípade aj možnosti laserovej operácie. Pred tým ale možno skúsiť ozónoterapiu a obstreky, ktoré bývajú tiež veľmi účinné. Zo svojho života musíte vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje.

> reagovať

kovácová  |  10. 11. 2018 (11:53)

Mám na C4/5 a C5/6 C6/7 osteofyty a spondilodisk.zmeny so spriev.diskopatiou a s hraničnou šírkou spin.kanála (10mm),rozšírený centr.kanálik v úrovni C6-7 aTh 10 (2mm),mám napriek rhb stále bolesti chrbtice,chcem sa spýtať či sa dá niečo urobiť s tými výrastkami,či mi pomôže cvičenie,lebo zatiaľ necítim žiadny progres.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 11. 2018 (10:06)

výrastky ostanú, ale liečbou – správnym cvičením - možno posilniť svalstvo spevňujúce chrbticu a napraviť pohyblivosť celej chrbtice. Cvičiť treba denne a dlhodobo, aby sa výsledok dostavil. Sama si môžete nasadiť Milgamma N, 3x1, liek prispeje k zmierneniu až odstráneniu bolestí, pridajte k nemu chondroprotektíva na regeneráciu chrupaviek. Ďalšia liečba je v rukách lekárov, ktorí Vás poznajú. Nevyhnutne musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy – dá sa to aj pomocou internetu.

> reagovať

Slavomira  |  8. 11. 2018 (9:39)

Dobry den uz vyse roka ma boli pri pravej lopatke prava ruka cela lava prsty .Najviac pri sedeni v praci na pokladni neurologicka mi povedala ze mam pretazenu chrbticu dakujem za odpovrd

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:20)

Na chrbticu musíte začať cvičiť – najlepšie pod vedením fyzioterapeuta. Mali by ste preto absolvovať rehabilitáciu, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Cvičiť musíte denne dlhodobo, aby sa stav upravil. K tomu počas 3 mesiacov užívajte Milgamma N 3x1.

> reagovať

Mária  |  6. 11. 2018 (18:21)

Od 1/2018 pociťujem tlak a bolesť v drieku.V 4/2018 som brala rehabilitácie,teraz beriem 3 mesiace lieky od bolesti.Miestami v práci dvíham ťažší náklad (20 kg).Mohla som si natiahnuť nejaký sval či mi mohlo niečo \\\"prasknúť\\\" v drieku?Pre chrbticu sa venujem spol.a ľud. tancu a inému športu (ľahšiemu).Čo by mi pomohlo?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:15)

Cvičiť rehabilitačné cviky na chrbticu musíte rok každodenne, ak sa máte problému zbaviť. V práci by ste mali nosiť bedrový pás, ktorý chrbticu podoprie a spevní, takže nebude preťažovaná a prácou vyvolané bolesti môžu ustúpiť. Vo všeobecnosti by ste nemali vykonávať také fyzické činnosti, ktoré sú spojené s doskokmi. Berte v pravidelných kúrach chondroprotektíva – 3 mesiace, potom 3 mesiace vysadiť, potom znovu 3 mesiace atd., neskôr bude stačiť 3 mesiace raz ročne. Berte tiež Milgamma N 3x1 3 mesiace.

> reagovať

Danka16  |  6. 11. 2018 (15:11)

Dobrý deň Chcela by som vas poprosiť o radu.Mám 48 rokov mám bolesti medzi lopatkami ktore sa pri praci stupňujú.V noci nemôžem spat na ľavom boku lebo mi buši srdce.Môže to búšiť od chrbtice?Bola som vyšetrena na kardiologii aj neurologii a že to je vraj od stresu.Ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:13)

Môže to byť od stresu, ale toto konštatovanie Vás nevylieči. Pokiaľ je príčinou stres – čo najlepšie viete Vy – treba niečo urobiť so stresom. V tom Vám priamo nemôžem radiť, pretože o Vás nič neviem, ale treba hľadať spôsoby odstránenia stresu zo života, alebo jeho kompenzácie. Ďalej: treba si dať vyšetriť chrbticu rehabilitačným lekárom, potom absolvovať rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť vhodné cviky na chrbticu a správne pohybové stereotypy. Cvičiť by ste potom mali denne, minimálne 3 mesiace. Sama si môžete nasadiť Magnerot 500 1- 0 – 1 a Milgamma N 3x1 – počas 3 mesiacov. Lokálne na miesta bolestí používajte antireumatické masti, pred spaním po jedle môžete užiť Ibalgin 400 mg. Ak by ste sama so svojím stresom nevedeli pohnúť, požiadajte o konzultáciu u psychológa – mohol by Vám s týmto problémom pomôcť.

> reagovať

Martin 18r  |  5. 11. 2018 (16:46)

Dobrý deň, mám problémy od 1/2018- pri nevhodnej pozícii na gauči som si pravdepod. zacvikol nerv na ľavej strane hrude-posledné 2rebrá a sval,rehabilitácie 1mesiac,zabrali na sval ale stále občas na to miesto príde tupá bolesť-inak to nebolí,myslím že to je nerv. Užívam Milgamma N.Pomôže? u neurológa som nebol. 18r.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 11. 2018 (10:10)

Bolesti len s malou pravdepodobnosťou majú nervový pôvod. Pravdepodobne sú to vyžarované bolesti z chrbtice. Rehabilitácia trvajúca mesiac v tom prípade nestačila, musíte denne cvičiť na chrbticu približne 3 mesiace, aby sa bolesti stratili celkom. Milgamma N – 3x1 počas týchto troch týždňov, malo by to pomôcť. Okrem toho by ste sa mali naučiť základy správnych pohybových stereotypov – dá sa to aj cez internet.

> reagovať

sivoko  |  29. 10. 2018 (18:08)

Dobry den,bol som na CT,mam velke bolesti.incipietne degenerativne zmeny skeletu s okrajovou nerovnostou tiel stavcov,nepravidelna sirka klbnej strbiny,znamky spondylozy,spondylartrozy od L1azL5 a S1.Disk bez propagacie.V useku S1 mierna sinistrokovexna skolioza lumbalnej chrbtice.Ako dalej?dakujem za odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:23)

Vo Vašom prípade by po prechodnom preliečení liekmi mala nasledovať rehabilitácia, súčasťou ktorej by mal byť aj nácvik vhodných cvikov na chrbticu. Tieto cviky by ste potom mali denne cvičiť až rok, aby sa stav trvalo zlepšil. Mali by ste sa naučiť správne vykonávať tzv. pohybové stereotypy, aby sa predišlo recidíve ochorenia. Sama si môžete nasadiť potravinové doplnky – chondroprotektíva a liek Milgamma N. Zo životosprávy treba natrvalo vylúčiť všetky práce, športy a činnosti, ktoré chrbticu preťažujú.

> reagovať

VIERA J.  |  29. 10. 2018 (15:38)

Prosím, ako sa môžem zbaviť bolestí niekedy až neznesiteľných a strieľajúcich do pravého stehna, zápal sedacieho nervu......s diagnózou. mierna dextrokonv. skolioza L chrbtice, poroza skeletu., predny posun L-4 oproti L-5 asi o 10 mm so spondylolýzou L4a naznačený predny posun L3 oproti L4. Chondroza platničkyL4/L5.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 11. 2018 (10:18)

V liečbe potrebujete lieky proti bolesti, ktoré musí naordinovať lekár, ktorý Vás pozná. Nevhodné sa mi javia lieky uvoľňujúce svalstvo. Okamžite by bolo dobré nasadiť bedrový pás, aby sa chrbtica spevnela a podoprela, čo môže znížiť úroveň bolestí. Potom veľmi opatrne musíte začať rehabilitovať pod osobným dozorom skúseného fyzioterapeuta na základe odporučenia rehabilitačného lekára. Takto konzervatívne by ste sa mali liečiť približne šesť týždňov, pokiaľ sa stav nezačne zlepšovať, bolo by dobré prekonzultovať možnosti operácie. Pokiaľ sa stav začne zlepšovať – vydržte, cvičte denne rok. Sama si môžete nasadiť potravinové doplnky – chondroprotektíva a liek Milgamma N.

> reagovať

Iva  |  22. 10. 2018 (18:32)

Dobrý deň, DG: polytopny VAS pri pokročilých deform. zmenách osoveho aparátu, bez radikul. sy na HKK i DKK. Analgetika mi nerobia dobre na žalúdok, snažím sa pravidelne cvičiť keďže mam sedave zamestnanie, existujú nejake iné prostriedky čo by mi pomohli od bolesti? Je možné si s touto diagnózou požiadať o invalidny

MUDr. Ester Točíková  |  31. 10. 2018 (10:31)

bolesti Vám pomôže zmierniť Milgamma N, ak ju budete užívať pravidelne 3x1 – odporúčam tak 3 mesiace. Žalúdok možno obísť tak, že na bolestivé miesta si budete lepiť náplasti proti bolesti – v lekárni Vám poradia, alebo Vám ich môže aj lekár predpísať. Okrem cvičenia na chrbticu (naozaj by malo byť každodenné) by ste sa mali naučiť aj správne pohybové stereotypy. S rehabilitačným lekárom sa poraďte aj o ortopedických pomôckach, ktoré by ste v práci mohli používať, aby sa Vaše bolesti zmiernili (vyrovnávacia bandáž na chrbát, krčný golier, bedrový pás, sedenie na fit-lopte každú druhú hodinu atd.).

> reagovať

Rozalia444  |  24. 9. 2018 (6:49)

Trpim bolestami chrbtice, MRI v 2015 ukazal, ze mam artrozu, osterophorozu a degeneraciu platniciek. dlhodobe bolesti chrbtice v oblasti krizov RTG - mam vysunutu platnicku, bolest striela do klbov, problemy s chodzou, zohnutim a vstavanim. Chodim cvicit ale bolesti neprestavaju, uzivam Aulin. Aku liecbu odporucite?

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:43)

Okrem každodenného cvičenia vhodných rehabilitačných cvikov na chrbticu Milgamma N 3x1 do 6 mesiacov a špeciálne lieky odvodené od antiepileptík, ktoré sa používajú na liečbu chronickej bolesti. Predpísať Vám ich môže neurológ.

> reagovať

Vierka  |  18. 9. 2018 (16:33)

Dobrý deň..Mám bolesti v hrudnej chrbtici,medzi lopatkami..Mala som tam dva zlomené stavce Th6 a Th7 už dávno,prišlo sa na to ,keď som bola na operácii platničky L4 L5 ..a mám miernu skoliozu aj osteoporozu..ako predísť tým bolestiam..ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:36)

Liečba by mala byť komplexná – lieky proti bolesti, liek musí byť vybratý správne, aby vedel liečiť chronickú formu bolesti – táto liečba patrí do rúk neurológovi. K tomu rehabilitácia s využitím techník, ktoré zmierňujú bolesť, ale k nim treba vybrať sériu vhodných jednoduchých cvikov na celý pohybový aparát, ktoré môžu postupne pomaly zdravotný stav celkovo zlepšiť. Lokálne môžete používať antireumatické náplasti a gély či maste, v lekárni Vám poradia. Berte aj Milgamma N 3x1 – do 6 mesiacov.

> reagovať

Skokan  |  18. 9. 2018 (10:33)

Dobry den, chcela by som sa opytat na uzivanie lieku milgamma u detskych pacientov..mate s tym skusenost? Synovec je po komplikovanej zlomenine ramena nad laktom a v chirurgickej ambulancie dostal doporucenie na uzivanie milgammy- ma 7 rokov. Dakujem za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:35)

Liek nie je určený pre mladých ľudí pod 18 rokov a deti, preto synovcovi Milgamma N nepodávajte.

> reagovať

peter  |  14. 9. 2018 (17:20)

dobry den, mam problem s krcnou chrbtibou bol som pre vysledky RTG kde bol nalez osteochondroza intervertebralis C4/5/6 s blokom viete mi vysvetlit o co sa jedna dakujem mam bolesti v krcnej chrbtici bolest v zadnej casti hlavy od chrbtice az hucanie v usiach dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  3. 10. 2018 (10:26)

Dolná časť krčnej chrbtice je zablokovaná, takáto poruchy môže vyvolávať všetky ťažkosti, ktoré ste opísali. Správna liečba vyžaduje predovšetkým vhodnú rehabilitáciu, po ktorej by malo nasledovať cvičenie na celú chrbticu. Cvičiť treba trpezlivo, každodenne, dlhodobo. Treba sa tiež naučiť správne pohybové stereotypy, to znamená naučiť sa správne chodiť, sedieť, vykonávať rôzne práce. Toto môžete skúsiť aj pomocou internetu. Berte Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva.

> reagovať

Niky  |  11. 9. 2018 (13:07)

Dobrý deň, pri cvičení krčnej chrbtice cítim tras, najmä keď otáčam hlavou do bokov. Ten tras mi prešiel aj do rúk. Preto sa chcem opýtať, čím to môže byť spôsobené? Vopred ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 9. 2018 (10:14)

Neviem, mám o Vás málo informácií, príznak je netypický, preto sa k nemu môžem len všeobecne vyjadriť. Skúste nejaký čas užívať Magnerot 500 2x1 – hlavne jeden pred cvičením, k tomu Milgamma N 2x1. Pokiaľ bude tras pretrvávať, informujte svojho obvodného lekára.

> reagovať

Sany  |  9. 9. 2018 (8:52)

Dobry den chcem sa vas opytat mala som bloknutu chrbticu v aprili neurolog mi ju napravil,koncom jula sa mi zacala tocit hlava beriem urutal tabl.a pocitujem v lavej lopatke bolest akokeby miestami palenie aj z predu okolo srdca,neni to vkuse ale pocitujem sem tam tlak mam ukazkovy mozte mi poradit objsom 27.9vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  19. 9. 2018 (10:08)

ťažko bez osobného vyšetrenia radiť, ale Váš stav môže byť vyvolaný poruchami v oblasti krčnej a hrudnej chrbtice. Pokiaľ sa nedostanete k neurológovi, skúste si na internete vyhľadať jednoduché základné uvoľňujúce cviky na chrbticu a denne ich cvičiť. Poprípade, ak máte známeho fyzioterapeuta, nech Vám takéto cviky ukáže. K tomu si nasaďte na 5 dní Milgamma N 2-0-2, potom 3x1. Cviky spolu s Milgamma N majú potenciál zlepšiť Váš stav, pokiaľ je jeho príčina v chrbtici.

> reagovať

Casspo  |  6. 9. 2018 (8:22)

Dobrý deň Pán Točík, Chcem Vás poprosiť o odborný názor, mám problémy a bolesti krčnej chrbtice, záver z RTG je blokove postavenie C chrbtice, bolesť cítim každý deň, bol som u fyzioterapeuta na masáži včera, zatiaľ zlepšenie nepociťujem, bolesť vyžaruje do zahlavia a hrudníka, niekedy sa mi točí hlava... Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:39)

klasická masáž sa pri poruchách krčnej chrbtice neodporúča, stav sa môže zhoršiť. Namieste sú odborné RHB techniky, ktoré v konečnom dôsledku vedú k uvoľeniu blokov a zlepšeniu pohyblivosti chrbtice. Zároveň sa odstraňujú bolesti. Porucha najčastejšie vzniká ako následok dlhodobého preťažovania krčnej chrbtice. V súčasnosti je to hlavne práca pri počítači. Stav vyžaduje aj medikamentóznu liečbu na prechodný čas , antireumatiká, lokálne masti a gély, náplasti, niektoré sú aj voľno-predajné. K tomu Milgamma N 2-0-2 na 5 dní, potom 3x1. Podstatou liečby je ale dlhodobá aktívna rehabilitácia a s osvojením si tzv. Školy chrbta .

> reagovať

Janka  |  5. 9. 2018 (19:12)

Čo znamená lezia disku C5-6 a aký je postup liečby? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:37)

lézia disku znamená poškodenie platničky, tu medzi piatym a šiestym krčným stavcom. Liečba: predovšetkým odstránenie príčiny degenerácie platničky – to znamená odstrániť preťažovanie krčnej chrbtice, v súčasnosti ju spôsobuje najmä práca pri počítači. Medikamentózna liečba len krátkodobá, zameraná na zmiernenie bolestí. Podstatou liečby je kvalitná rehabilitácia, po ktorej by malo nasledovať cvičenie na celú chrbticu . Cvičiť treba trpezlivo, každodenne, dlhodobo, prvé citeľné zlepšenie možno čakať približne o 3 mesiace, denne cvičiť odporúčame rok. Sama si môžete nasadiť Milgamma N a chondroprotektíva. Treba si tiež nacvičiť správne pohybové stereotypy.

> reagovať

Juraj (32 rokov)  |  5. 9. 2018 (8:53)

Dobrý deň. Mám bolesť medzi lopatkami, cítim tlak na sternum a občas nutkanie na zvracanie (pri dlhom sedení). MRI - zvýraznená th kyfóza s mierne kaudalizovaným vrcholom, paramediálna protrúzia th7/8 (2,4mm vpravo), min. bulging v th5 - 9. Sú dané nálezy zdrojom opísaných symptómov? Akú liečbu by ste odporučil?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  12. 9. 2018 (10:35)

Popísané ťažkosti môžu súvisieť s poruchami hrudnej chrbtice. Pri Vašom veku Vám odporúčam predovšetkým rehabilitáciu, po ktorej by malo nasledovať vhodné cvičenie na chrbticu . Cvičiť treba trpezlivo, každodenne, dlhodobo, prvé citeľné zlepšenie možno čakať približne o 3 mesiace, denne cvičiť odporúčame rok. Treba si tiež nacvičiť správne pohybové stereotypy, to znamená naučiť sa správne chodiť, sedieť, vykonávať rôzne práce. Toto môžete skúsiť aj pomocou internetu, hoci naučiť by Vás ich mali na rehabilitácii. Berte v pravidelných kúrach chondroprotektíva, v čase bolestí skúste Milgamma N vo vyšších dávkach (napr. 2-0-2) na 5 dní, potom 4-7 týždňov 3x1. Držím palce.

> reagovať

1 2 3 4 ... 35

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.