24. 4. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

11:51

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

2. 5. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 4. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 4. 2019 (10:00 - 11:00)


JohnyHaa  |  10. 4. 2019 (21:35)

MRI:Bulging disk v segmentoch L1-L5 s kontaktom na duralny vak.Naznacena az mierna stenoza neuroforamen L3-S1 pri artroze,s vytesnenim periradikularneho tukoveho tkaniva,bez utlaku na odstupujuce korene.Bolest v krizoch a lavej nohe.Chalan,22rokov.Co robit aby sa to zlepsilo?Bol som u neur.,ale chcem aj vas nazor. Ďak.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:37)

Musíte podstúpiť kompletnú liečbu: požiadať neurológa o vhodné lieky, sám si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Stav by sa mal rehabilitovať, okrem rôznych procedúr by Vás mali naučiť j vhodne cvičiť a dýchať a správne pohybové stereotypy. Cvičiť potom by ste mali už denne a trvalo. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Ak to všetko nepomôže, treba s vašim neurológom zvážiť liečbu ozónom, obstrekmi (PTR), operáciou.

> reagovať

Nelly  |  10. 4. 2019 (15:37)

Dobry den mam celodenne zavraty, tapavu chodzu, nemoznost ustat ani chviilu padam dopredu, nevolnost az na vracanie , pichanie na hrudi, pri pravom rebre hore, zhorsene dychanie, nadychy. Nepotvrdenu tetaniu , lardozodu a blok kecnej chrbtice. Aka je vhodna liecba? rehabilitacie pomozu ci nieco pridat lieky, obstreky?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:36)

ak ste boli neurologicky vyšetrená a neurológ nenašiel u Vás žiadne poškodenie, dáva Vám vhodné lieky , ale trvalé zlepšenie neprichádza, platí pre Vás toto: mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil. Sama si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Alternatívnou cestou by bolo nájsť si fyzioterapeuta, ktorý Vás naučí správne cvičiť, dýchať a pohybové stereotypy, ale aj potom platí – ostatné je na Vás, či budete na sebe pracovať, alebo nie.

> reagovať

Bozidara  |  10. 4. 2019 (7:53)

Dobry den,mam problemy s chrbticou,hermie disku,vysunute platnicky a co ma najviac trapi citim slabost v rukach az natolko ze uz neudrzim v ruke ani kilo muky. Dlhsiu dobu si uz ani nesadnem lebo sa sama nezodvihnem. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:35)

potrebujete PN a kompletnú liečbu: musíte požiadať neurológa o vhodné lieky, možno aj typu Lyrika, sama si môžete nasadiť na 3 mesiace Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1. Stav by sa mal rehabilitovať, okrem rôznych procedúr by Vás mali naučiť j vhodne cvičiť a správne pohybové stereotypy. Cvičiť potom by ste potom mali už denne a trvalo. Mali by ste absolvovať aj kúpeľnú liečbu. Môžete si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Ak to všetko nepomôže, treba s vašim neurológom zvážiť liečbu ozónom, obstrekmi (PTR), operáciou.

> reagovať

July  |  9. 4. 2019 (22:29)

DObry den chcem sa spytat moze mu spazmus a lardoza spobovat problem s rovnovahou stale zavraty , pocit niekedy na vracanie az napinanie a pri chodzii bodnutie s potrebou nadychnut sa? Aka liecba by bola vhodna? Chodim neurologovi, doporucene len rehabilitacie. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:33)

nepriamo môže vyvolať problémy, ktoré popisujete. Treba pochopiť, že porucha chrbtice na akomkoľvek mieste spôsobuje zmeny na celej chrbtici, teda aj v mieste krčnej chrbtice a jej spojenia s lebkou, odkiaľ môžu popísané ťažkosti pochádzať. Rehabilitácia celej chrbtice je najvhodnejší postup. Mali by Vás tam naučiť správne cvičiť a správne pohybové stereotypy – cvičiť by ste mali dlhodobo denne, aby sa chrbtica vrátila do normálu. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1 na 3 mesiace.

> reagovať

MartinPoprad  |  9. 4. 2019 (10:24)

Dobrý deň pán doktor, Pred rokom mi vytrhli zub osmičku vpravo hore. Pár mesiacov po tom som začal pociťovať tŕpnutie, svrbenie a bolesť na tom mieste.Pocitovo je to ako keby bol poškodený nerv a viem že sa robia rôzne zákroky a obstreky na ako keby umŕtvenie nervu. Viete mi poradit kde to robia a na koho sa obratit ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:27)

mali by ste postupovať takto: najskôr navštíviť zubára, aby urobil revíziu miesta po extrakcii zubu a prezrel tiež zdravie okolitých zubov. Ak toto všetko bude v poriadku, treba ísť k neurológovi, ktorý zistí, či je prítomné podráždenie trojklaného nervu (ak áno, bude ho adekvátne liečiť), alebo či bolesti nepochádzajú z tzv. temporo-mandibulárneho kĺbu, ktorý sa mohol pri extrakcii vyluxovať. Obstreky sa robia v extrémne bolestivých prípadoch, kedy bežná liečba nepomáha a je to mimoriadne bolestivý zákrok. Sama si nasaďte Milgamma N 2-0-2 na 5 dní – môže to aj ustúpiť.

> reagovať

TOMA  |  8. 4. 2019 (18:36)

Malý hemang. v tele stav. Th11, .do 5 mm.Na ventrálnych a later.okrajoch stav. tiel sú osteo..zmeny.Výraz. osteo.zmeny sú aj na inter. kĺboch v úrovni Th9-10 a Th10-11- fazetová artróza.MR hernia disku L4/5 so sekve. a tlak. na koreň L4 1. dx. Opuch lytka, stuh. prsty na nohe,bolesť v hrud.chrbt Pros., o radu s liečbou

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:21)

liečba pozostáva z dočasného podávania vhodných liekov, ktoré musí predpísať lekár na základe osobného vyšetrenia. Ich cieľom je zmierniť zápal a redukovať bolesť, podporiť výživu nervov. Pacient sám si môže nasadiť Milgamma N 3x1. Nosným prvkom liečby je rehabilitácia a potom následné každodenné, najlepšie už trvalé cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Zo životosprávy treba vysadiť všetko, čo chrbticu preťažuje. Každodenné cvičenie je prevenciou aj liečbou ochorenia chrbtice zároveň.

> reagovať

Lea  |  6. 4. 2019 (20:20)

Dobrý deň, mám problémy s krcnou chrbticou .. moze krcna chrbtica sposobovat trpnutie a palenie nohy posledne pocitujem trpnutie a palenie noh alebo jednej nohy nie je to stale iba obcas ... neviem ci to je neuroligickeho povodu

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:15)

môže, pokiaľ by bola poškodená miecha, ale v tom prípade by ste mali rozsiahlejšie ďalšie príznaky, ktoré nepopisujete. Príčin pálenia je ale okrem tejto mnoho, problém môže vyriešiť len neurológ osobným vyšetrením. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, ktoré by Vám mohli pálenie čiastočne zmierniť.

> reagovať

Michaela  |  4. 4. 2019 (22:15)

Od oktobra som mala velke bolesti L krizov-spazmus(intenzivny trening irskych tancov).Neskor bolest L kolena, ked L krize celkom presli po elektroliecbe. L koleno (L krize menej) velmi boli pri tanci,istych cvikoch s trenerom v posilovni.MRI,RTG kolena neukazal nic,fyzio nepomohlo.Viete prosim poradit ako dalej riesit?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:23)

zaťaženie írskymi tancami a spôsob posilňovania Vám pravdepodobne neprospieva – môžete mať napríklad hypermobilný typ pohybového aparátu, ktorý pri týchto záťažiach trpí. Na kolene by bolo dobré nosiť ortézu, pravidelne užívať kúry s chondroprotektívami a Milgamma N. Ak budú bolesti aj pri nosení ortézy a chondroprotektívach pokračovať, treba uvažovať o ukončení tých činností, ktoré Vám bolesti provokujú.

> reagovať

Anna, 26  |  4. 4. 2019 (10:57)

Dobry den prosim Vas o vysvetlenie nasou recou. Napriamena lumbalna lordoza, parcialna chondroza disku L4-L5, incip. spondolyticke zmeny tiel stavcov L chrbtice. Schmorlov uzol banalnej platnicky L4. Diskretna obojstranna paramedialna protruzia disku L4-L5 s kontaktom korena L5 bilat. (1s) Co mi moze pomoct?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:21)

je mi ľúto, ale popis vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Poučiť Vás o náleze je povinnosťou lekára, ktorý Vás na toto vyšetrenie poslal. Pokiaľ sú bolesti, treba, aby Vám lekár predpísal vhodné lieky, ktoré by sa však mali užívať len obmedzený čas. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 . Základom liečby je rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB aj nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

MatúšP  |  2. 4. 2019 (21:00)

Mesiac dozadu ma seklo a po týždni mi to začalo vyrážat do pravej nohy cez klb, stehno az do lýtka z vonkajšej strany.CT = L5/S1 je osteochondroza, lateralna-foraminálna protrúzia disku v pravo s kontaktom a zhrubnutím spinálneho koreňa L5 dx. Spondylatroza L3-S1 incip.Viete mi povedať čo to mam a aká je liečba?Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:14)

degeneratívne zmeny na chrbtici a vysunutá platnička, ktorá tlačí na nerv idúci do nohy. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

Matúš Chovan.  |  2. 4. 2019 (19:49)

Mám 26 rokov z MR mám takýto nález rozsiahlu extruziu L4/5 1.dx. spriamou kompresiou koreňa L5 1.dx.LSG 1.dx.v 45 ,1.sin.negat.Thomayer10,minim oslabená dorzoflexia planéty. Dg. záver:M511 Hedi L4/5 med.-paramed.1.dx.Mam sa dať operovať,alebo je aj niečo iné čo by pomohlo.?Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:13)

ste mladý, treba sa pokúsiť o konzervatívnu liečbu. Pokiaľ sú bolesti, treba, aby Vám lekár predpísal vhodné lieky, ktoré by sa však mali užívať len obmedzený čas. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je rehabilitácia – individuálna, pod dozorom RHB lekára a pracovať s Vami musí skúsený fyzioterapeut. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB aj nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil. Treba pátrať vo Vašej životospráve po príčine takejto vážnej poruchy v tak mladom veku – čo to je? Sedavý spôsob života, nevhodný šport ... príčinu treba nájsť a odstrániť. Ak vydržíte na sebe systematicky pracovať, v tomto veku možno urobiť s chrbticou doslova zázraky. Držím Vám palce.

> reagovať

Gabriela  |  2. 4. 2019 (15:36)

Dobrý deň Pán doktor asi predmesiacom ma seklo mala som 10 injekcií Admiral 5 muscoril a dorsiflex nepršalo pred dvomi týždňami mi neurológ pichol mesocain a do svalu ketonal novalgin. Pred týždňom obstrek diprophos a mesocain a teraz ma pália kríže aj stehna aj bolia prosím od čoho to je a čo na to? M5416 neurológ d.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:11)

pravdepodobne máte chronické dráždenie nervov, ktoré potom urputne bolia. Odporúčam požiadať neurológa, či by Vám nepredpísal liek na chronickú bolesť – tieto lieky sú odvodené od antiepileptík a môžu mať dobré efekty, sama si môžete nasadiť Milgamma n 3x1. Pomôcť by mohlo aj to, keby ste 1-2 týždne nosili bedrový pás, po tomto čase začnite čas jeho nosenia postupne redukovať. Pás Vám môžu predpísať na rehabilitácii, ortopéd (nerobia to radi), alebo si ho kúpte.

Gabriela  |  10. 4. 2019 (20:08)

Ďakujem prosím myslíte lieky Lyrica a pod. Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:11)

presne tie.

Gabriela  |  17. 4. 2019 (10:46)

Ďakujem pekne a akú dobu by som asi mala brat tu lyricu dakujem

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 4. 2019


Tinka2  |  1. 4. 2019 (15:44)

Už dlhši čas ma boli chrbtica presne v strede chrbta. Boli to tak že sa niekedy neviem nadychnuť. Keď chcem niečo v domacnosti urobiť bez tabletky to nejde. U lekára som bola. Ortoped ma poslal na neurologiu, neurolog na ortopediu. Bola som na RTG ale bol veľmi nečitateľny. Už neviem čo mam robiť. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:08)

začať chrbticu rehabilitovať – na RHB Vás môže poslať aj obvodný lekár. Tam Vás naučia základné cviky na chrbticu, tie musíte potom denne cvičiť – dlhodobo. Stav sa začne zlepšovať možno až po 3 a viac týždňoch, preto budete musieť vydržať. Pomôcť Vám môže 3 mesačná kúra s Milgamma N 3x1.

> reagovať

Alena Jacková  |  1. 4. 2019 (10:21)

Bolest v oblasti piriformis, obcas ide aj do nohy, niekedy v noci boli päta MRI chrbtice bez znamok utlaku neuroštruktúr.Masaze a cvicenie obsolvujem, ale stale bolesti. Ibuprofen, aflamil, ketol, novalgin nezabera na bolest. Teraz po druhej infuzii FR novalgin mesocain + laser a stale boli. Zaberu inf.neskor?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:07)

dve infúzie nemusia mať žiaden efekt. Treba počkať na ďalšie. K liečbe si pridajte Milgamma N 3x1 – efekt liekov sa zlepší, samotný tento liek k zmierneniu bolestí prispieva.

> reagovať

Ivanushka  |  25. 3. 2019 (23:02)

Mama sa vrátila z nemocnice s diagnózou hernia platničky, bolesť vystreľovala do nohy, dráždenie nervu, aplikovali jej úspešne ozón, bolesť ustupuje, užíva Surgam, Dorsiflex, Nolpazu a Lyricu.Su všetky tieto lieky teraz naraz potrebné? Berie aj Neuromultivit, nebola by lepšia Milgamma N? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:12)

Milgamma N by bola lepšia. Dorziflex uvoľňuje svalstvo, užívať ho dlhodobo je riziko, aby chrbtica nakoniec jeho účinkom nestratila svoju oporu. Vhodný na užívanie je ale vtedy, ak má chorý veľké svalové spazmy. Surgam je antireumatikum, možno ho dočasne podávať ako protizápalový liek tlmiaci bolesti, má ale vedľajšie účinky, ktoré blokuje liek Nolpaza. Do budúcnosti by mali byť nosnými a jedinými liekmi Lyrika, ktorej dávka musí byť dostatočná a MIlgamma N. Milgammu nemožno užívať viac, ako 6 mesiacov, pripočítať treba aj čas užívania neuromultivitu.

> reagovať

Mirka  |  24. 3. 2019 (10:20)

Dobry den, seklo ma v krcnej chrbtici (v priebehu 8 r. cca 3-4 krat tak, ze som bola na infuziach, mala golier a rehab., posledne 3 roky klud) teraz mi vsak zacali mravcat a trpnut ruky az tak, ze som si prestavala citit prsty v smere od malickov a nasledne aj casti tvare, spanky, brada, okolo pier.Je to bezne?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:06)

nie, tento stav vyžaduje urýchlené neurologické vyšetrenie. Zatiaľ si nasaďte Milgamma N 3x1.

> reagovať

Vlasta DP  |  20. 3. 2019 (20:33)

Dobrý deň Mám 47 rokov.Pár mesiacov mám silnejšie bolesti krčnej chrbtice.Bolesť ide do pravej ruky-tŕpnutie ruky, a do hlavy-migrény RTG snímok-Unkoartróza C5 vpravo a lordóza-vyrovnanejšia. Musím navštíviť neurológa alebo mi zatiaľ postačia cviky na chrbticu? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:59)

pokiaľ máte vhodné cviky na chrbticu (najlepšie nie len na krčnú, ale na celú), začnite ich cvičiť – musíte denne, ideál je 2x denne. Kúpte si Milgamma N a berte ju 5 dní 2-0-2, potom 3x1. Na internete si pozrite správne pohybové stereotypy – zamerajte sa na tie, ktoré súvisia s Vašou prácou – ak je sedavá, tak ako sa má správne sedieť atď. Pokiaľ sa stav nebude zlepšovať ( už za 3-5 dní by ste zlepšenie mali pocítiť), objednajte sa k neurológovi.

> reagovať

Vlado321  |  20. 3. 2019 (15:54)

Prosim Vas ludovo povedane vytiekla mi platnicka neoperovali ma a ani mi nedali tzv prd teda opich toho miesta pod Ct uz bolesti velke nemam avsak mam strpnute prsty uz stvrty mesiac je mozne a ucinne mi dat tento opich chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:57)

je to možné, ale je otázne, či stŕpnutie prstov prejde. Takéto príznaky sú niekedy známkami trvalého poškodenia nervu. O obstrek však požiadajte. Skúste si v každom prípade nasadiť Milgamma N 3x1 na 3-6 mesiacov, nie dlhšie. Toto by Vám mohlo pomôcť.

> reagovať

Miski  |  20. 3. 2019 (11:56)

Dobry den,manzela casto bolievaju krize,pracuje manualne,pred 17 rokmi mal zapal miesnych obalov(dr.Traubner).Zvlast ju pocituje pri spoteni a naslednom uschnuti.Co by ste doporucovali?Mozno aj zmenit madrac?Dakujem!

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:55)

v práci by manžel mať nosiť bedrový pás, môže mu veľmi pomôcť, matrac by mal byť naozaj kvalitný – treba navštíviť odbornú predajňu. Nech užíva Milgamma N 3x1 počas 3 mesiacov. Odporúčam tiež, aby požiadal cestou obvodného lekára o kúpeľnú liečbu, dovtedy aspoň ambulantnú rehabilitáciu, počas ktorej by bolo vhodná PN.

> reagovať

Vlasta DP  |  18. 3. 2019 (19:39)

Dobrý deň Posledných pár mesiacov mám čoraz častejšie bolesti krčnej chrbtice. Bolesť mi vysvetľuje do pravej nohy a do temena hlavy. Mávam častejšie migrény a ruka mi tŕpne a bolí ma. RTG snímok-Unkoartróza C5 vpravo a vyrovnanejšia lordóza. Musím navštíviť neurológa alebo mi stačia cviky na chrbticu? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:32)

najskôr by ste mali porozmýšľať, čo môže tieto bolesti provokovať. RTG nález krčnej chrbtice nie je ťažký, svedčí skôr o zanedbaní pohybu, alebo jednostrannom preťažovaní chrbtice. Načítajte si princípy Školy chrbta, pomôže Vám to príčinu nájsť. Potom ju musíte odstrániť, alebo kompenzovať vhodným cvičením. Skúste denne cvičiť na celú chrbticu – cviky nájdete v rámci Školy chrbta. Berte Milgamma N 3x1, k tomu skúste Magnerot 500 3x1, lokálne antireumatické masti a náplasti. . Ak to nezačne po 5 – 7 dňoch pomaly ustupovať, mali by ste ísť napr. na RHB, alebo neurologické vyšetrenie.

> reagovať

Helka  |  18. 3. 2019 (9:28)

Dobry den. Chcela by som vas poprosit o radu. Cca tyzden mam bolesti medzi lopatkami a velmi neprijemny pocit v krku (akoby som tam mala niejaku hrcu) a dnes mi to uz vystreluje do krcnej chrbtici. Z coho to moze byt a ako to mam riesit? Dakujem vam velmi pekne

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:24)

problém môže súvisieť s chrbticou, môže sa na ňom zúčastňovať aj stres. Porozmýšľajte, čo môže tieto bolesti provokovať, načítajte si princípy Školy chrbta, pomôže Vám to príčinu nájsť. Potom ju musíte odstrániť, alebo kompenzovať. Skúste denne cvičiť 5-6 cvikov na chrbticu – nájdete ich v rámci Školy chrbta. Berte MIlgamma N 3x1, prechodne napr. Ibalgin 200 2-3x1. Ak to neprejde do 5 dní, mali by ste ísť napr. na RHB, alebo neurologické vyšetrenie.

> reagovať

Anka M  |  16. 3. 2019 (6:33)

Pred 4tyz.som absolvovala operaciu platičky,od vtedy mam denno denne bolesti hlavy,a nespavost,teraz ma začalo boliet na hrudi pri dotyku,možu to.byt este pooperačne stavy a ten cely proces hojenia?golier nosim stale o 2tyz.mam ist na kontrolu poradte prosim

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:03)

pravdepodobne máte narušené postavenie chrbtice, svaly a šľachy sú nefyziologicky zaťažované, čo môže spôsobiť popísané ťažkosti, okrem nespavosti. Tá skôr svedčí o tom, že operácia predstavovala pre Vás významný stres. Požiadajte svojho obvodného lekára o predpis lieku na spanie. Takéto poruchy sa zvyknú pri vhodnom lieku upraviť do 2-3 týždňov. Odporúčať Vám môžem len lokálne masti a náplasti s antireumatikami, Milgamma N 3x1. Skúste tiež voľno-predajný liek na bolesti hlavy, alebo oň znovu požiadajte obvodného lekára.

> reagovať

Orná Rehusova  |  14. 3. 2019 (8:51)

Dobrý deň, MR ukázala že mám Forminalnu extruziu L5_S1 vľavo a Osteofity na telách stavcov. Aká je v tomto prípade liečba, ďakujem Rehusova

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:48)

Liečba by mala byť komplexná – rehabilitácia a vhodné lieky kombinované s Milgamma N. Základom liečby ale je rehabilitácia, po ktorej musia nasledovať vhodné cvičenia, ktoré Vás majú naučiť fyzioterapeuti. Cvičiť potom treba trpezlivo každodenne rok, najlepšie aj trvalo. Prvé výraznejšie zlepšenia sa môžu objaviť o niekoľko týždňov až o 3 mesiace.

> reagovať

Ada1617  |  13. 3. 2019 (13:29)

Dobry den,mam bolesti chrbta hlavne lava strana a ide mi to do predu taka bodava bolest,krizov a krcnej chrbtice.neurologicka mi predpisala mast a aceclofenak.teraz dva dni je uz dobre chrbat ma neboli v predu este ano a trpne mi hlava a trochu ma boli.mozem si dat paralen ked mam aceclofenak

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:47)

tieto lieky by sa nemali miešať, ale skúste si k aceklofenaku pridať Milgamma N na 5 dní 2-0-2. Ôžete aj aceklofenak vysadiť a miesto neho si vziať Paracetamol. Súčasťou liečby by mala byť aj rehabilitácia!

> reagovať

ETELA  |  12. 3. 2019 (9:37)

Dobrý den,v poslednom čase mám častejsie bolesti v driekovej a panvovej časti .Minulý rok som bola na MR---a píšem Vám nález:Lumbaco subac-LIS utq dľaMRI 08/17 cho di L4/5 s anulárnou fisurou a miernou D protr,osteocho a mierny bulding t č polyartralgie.Prosim možete mi napísať čo mám robiť aby som zmiernila bolest?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:41)

na prechodnú dobu je vhodné užívať lieky – nesteroidné antireumatiká + Milgamma N 3x1. Základom liečby ale je rehabilitácia, po ktorej musia nasledovať vhodné cvičenia, ktoré Vás majú naučiť fyzioterapeuti. Cvičiť potom treba trpezlivo každodenne rok, najlepšie aj trvalo. Prvé výraznejšie zlepšenia sa môžu objaviť o niekoľko týždňov až o 3 mesiace.

> reagovať

1 2 3 4 ... 41

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.