26. 6. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

6:50

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

3. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  26. 6. 2019 (10:00 - 11:00)


Tanky  |  12. 6. 2019 (7:28)

Dobrý deň prosím vás chcem sa spýtať strašne ma pichá pod ľavou lopatkou už 3ti deň už ani pohnúť sa nemôžem na gastre som mala všetko ôk aj usg brucha neviem co ďalej robiť kde ísť co mam robiť ani tabletky ani masti ani vyhrievanie nič nezaberá som fakt zúfalá neviem si rady prosím potadte

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:43)

pod ľavou lopatkou bývajú bolesti pri poruche krčnej alebo hrudnej chrbtice. Na boľvé miesto si 5-7 dní lepte antireumatické náplasti, k tomu užívajte dvojkombináciu Milgamma N 3x1 a niektorého voľne-predajného antireumatika (poradia Vám v lekárni). Denne musíte urobiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – nájdete ich na internete. Ak to do týždňa neprejde, alebo sa výrazne nezmierni, musíte ísť k odbornému lekárovi cestou obvodného lekára.

> reagovať

Vanesa  |  11. 6. 2019 (14:13)

Dobry den, uz tyzden trpim zavratmi, nonstop sa mi toci hlava mam pracu 8h denne za PC pri klimatizacii..na RTG C chrbtice mi vysiel nalez napriamena cervikalna lordoza az paradoxna kyfoza,inak skelet bez degenerativnych zmien. Moze moje zavraty sposobovat prave tento nalez? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:33)

pravdaže. Takéto nálezy sú najčastejšou príčinou vzniku závratov. Na internete si naštudujte správne pohybové stereotypy – najmä správny spôsob sedu a práce pri počítači. Denne musíte urobiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – odporúčam trvalo, treba tiež redukovať mieru stresu, časť dňa môžete v práci sedieť na fit-lopte. Pred klimatizáciou sa treba chrániť prekrytím najmä krčnej chrbtice, pliec a dekoltu látkou – najvhodnejšia je bavlna (tričko), alebo nejaká šatka z prírodného materiálu. Skúste aj približne mesiac užívať Milgamma N 3x1.

> reagovať

nerilka  |  11. 6. 2019 (11:55)

bolí ma okolo sakroiliakálneho kĺbu, v stoji a chôdzi, počas spánku bolesť prejde, ráno ok, ale pred obedom už silná bolesť. podľa fyzioterapeuta to spôsobuje iliopsoas. mám cvičiť, ale svalstvo mám úplne tuhé okolo, cez bolesť nevládzem. mám protrúziu L5/S1 s kompresiou S1. prosím, poradíte, čo robiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:27)

bolesti môžu pochádzať aj z chrbtice a stlačeného nervu, blokáda SI kĺbu môže byť „ochranná“, ktorá kompenzuje poruchu v chrbtici. Tento stav vyžaduje aj liečbu neurológa, sama si môžete nasadiť Milgamma N. fyzioterapeuti ovládajú techniky na odblokovanie SI kĺbu, tiež neurológ môže urobiť obstrek tohto kĺbu. Rehabilitácia by nemala pozostávať len z cvičení, ale aj z iných techník – ich výber by mal urobiť rehabilitačný lekár.

> reagovať

Ferko  |  10. 6. 2019 (10:11)

Som po operácii platničky laserom ale bolesti mám aj naďalej. Sedieť a ležať môžem bez bolestí ale stáť a chodiť len s barlamy. Čo môžem ešte skúsiť?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:21)

zatiaľ by ste mohli v stoji a pri chôdzi nosiť bedrový pás, pravdepodobne máte oslabené chrbtové svalstvo, ktoré neposkytuje dostatočnú oporu chrbtici a preto tie bolesti. Musíte rehabilitovať pod odborným dozorom a každý deň cvičiť vhodné cviky na chrbticu – najlepšie už trvalo. Z liekov na utíšenie bolestí môžete používať voľne predajnú Milgamma N, o náročnejšiu liečbu musíte požiadať svojho neurológa.

> reagovať

D.  |  5. 6. 2019 (10:39)

Pekný deň, asi rokDG: VAS CCB bilat s fun. por. dyn.C chrbtice str, stupna s hyperton. trapezov bilat VAS TH s funk. poruchou th chrb, str. stup. pri def.spondyl.pošk. krč. pl. s radikul. pošk.plex.lumbosac.Chron.VAS polyt.C TH exacerb, CC sy. Kokcygody.v interkokcyg.sklbeni. Nezabera RHB ani ozon. Je nutná operacia?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:02)

Operačná liečba je posledným možným prostriedkom na zlepšenie ochorenia. Pokiaľ ste mali len rehabilitáciu a ozón, možnosti konzervatívnej liečby neboli zďaleka vyčerpané. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov. Podstatný pre liečbu je správny pohybový režim – nácvik a potom každodenné pravidelné vykonávanie vhodných cvikov na celú chrbticu, praktizovanie správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – na pár mesiacov, maximálne na šesť. Bolesti sa môžu zmierniť.

> reagovať

NICOL 49  |  3. 6. 2019 (21:25)

Dobrý deň,s driekovou chrbticou mám problémy viac rokov posledné 3roky intenzív.,januar vag.hyster.hyperplazia ,od marca trpnutie stehien az palenie prednej casti hlavne pri namahe a dlhom statii rtg udajne nic neobvykle 3mm vys.plat.lordoza,trpnutie velmi silne. lieky injekcie infuzie nepomohli,co by ste odporucil

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:56)

treba realizovať MRI vyšetrenie LS chrbtice s tým, že keď na vyšetrenie pôjdete, musíte byť v „zlom“ stave – to znamená, že by bolo vhodné tieto popísaní ťažkosti vyvolať napríklad dlhšou chôdzou, cvičením drepov, nesadajte si, stojte, atď. Vy by ste mali vedieť, čo Vám stav zhoršuje. Vyvolanie ťažkostí pred MRI vyšetrením treba preto, lebo vyšetrenie sa robí v ľahu, čo pre chrbticu môže byť úľavová poloha, pri ktorej sa chrbtica môže kvázi normalizovať, a potom sa pri vyšetrení nič nenájde a človeku už žiaden lekár neverí. RTG vyšetrenie ukáže len postavenie chrbtice, podozrenie na degeneráciu platničiek a stavcov, ale nič viac. V tomto prípade sa treba pozrieť na polohu platničiek a vzťah prítomných degeneratívnych zmien k nervom, čo dokáže len MRI. V každodenných bolestiach Vám môže pomôcť nosenie bedrového pásu, ale toto je len dočasné riešenie – kým sa neurčí správna diagnóza a nezabezpečí adekvátna liečba. Skúste si aj nasadiť Milgamma N 3x1 – môže to pomôcť.

> reagovať

Lenka25  |  3. 6. 2019 (11:05)

Rok mávam bolesti hrudnej chrbtice s tlakom do hlavy, sánky, krku. Mesiac mám problém so svalovými zášklbmi, problémi s dýchaním-pomáha zavesenie na hrazdu, slabosťou v oblasti hlavy, krútením hlavy, tlakom zo zadu hlavy, teraz bez bolesti môže byť súvis s tou hrudnou chrbticou? lekári hľadajú chybu v mozgu.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:51)

môže to mať podstatný súvis. Chrbticu treba vždy hodnotiť ako jeden funkčný celok, pretože porucha na ktoromkoľvek mieste chrbtice môže vyvolávať problémy na mieste danej poruche vzdialenom. Pri poruchách hrudnej chrbtice, najmä ak sú vážnejšie, sú ťažkosti pochádzajúce z oblasti hlavy skôr pravidlom, ako zriedkavosťou. Požiadajte o RHB vyšetrenie a liečbu, naštudujte si princípy tzv. Školy chrta a dodržiavajte ich, po RHB denne a trvalo cvičte vhodné cviky na celú chrbticu. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku. Svalové zášklby sú špecifický problém a môžu mať veľa príčin. Treba urobiť vyšetrenia na možný tetanický syndróm, ak sa nepotvrdí, treba pátrať pomocou EMG po ďalších možných príčinách, samozrejme, treba vyšetriť aj hlavu alebo miechu ( v závislosti od neurologického nálezu). Sama si môžete skúsiť nasadiť voľne predajný Stop kŕčom a tiež Milgamma N 3x1.

> reagovať

Tatiana 74  |  1. 6. 2019 (12:43)

Už mesiac trpím na závrat , ktorý sprevádza bolesť oboch ramien , ktorá ústi v dlaniach a súčasne do krku za ucho a mám tupý pocit za nosom. Dg. Chronické Vertigo beriem betahistin a dorsiflex no žiadna zmena.este sa mi často stáva že mi schladnu ruky. Poraďte prosím takto sa predsa nedá žiť. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:39)

Betahistin je v poriadku, Dorziflex užívať dlhodobejšie sa neodporúča, pretože uvoľňuje svalstvo, ktoré má poskytnúť oporu chrbtici. Stav sa môže pri dlhšom užívaní Dorziflexu aj zhoršovať. V takýchto prípadoch odporúčame naopak podoprieť dočasne krčnú chrbticu s krčným golierom, po zlepšení možno skúsiť opatrnú rehabilitáciu a následne každodenné pravidelné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Naštudujte si na internete tzv. dynamický sed a základy školy chrbta. Sama si môžete nasadiť magnézium a Milgamma N. Ako sa stav zlepšuje, krčný golier sa nosí stále kratšie, perspektívne sa ním treba chrániť pri dlhodobom sedení – najmä za počítačom a pri fyzických prácach (aj domácich), ktoré zaťažujú horné končatiny. Pozor na pitný režim, musí byť naozaj dostatočný. Spať sa treba naučiť na vhodnom ortopedickom vankúši. Pokiaľ sú spočiatku závraty silné, treba spať s vyššie uloženou hlavou. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku.

> reagovať

Karkulka  |  25. 5. 2019 (20:36)

Dobrý deň,pri chôdzi mi začne chrbát tŕpnuť a boliet,keď si sadnem nebolí ma nič len keď chodím prejdem ledva pár metrov a už boli, bola som aj na ozón nepomohlo, ani rehabilitácia,mám 60rokov, cukrovku a výš.tlak. prosím Vás viete čo by to mohlo byť? Nechcem iba užívať lieky proti bolesti. Prosím poraďte čo by pomohlo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:13)

rehabilitácia a potom každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu ktoré by Vás mali na rehabilitácii naučiť. Zlepšenie sa môže začať objavovať pomaly, možno až o 2-3 mesiace každodennej práci na sebe, ale určite príde. Ak vydržíte s programom denného cvičenia, svojho problému by ste sa mohli natrvalo aj zbaviť. Z voľne predajných liekov si skúste na 6 mesiacov nasadiť Milgamma N.

> reagovať

Ella  |  22. 5. 2019 (10:56)

Dobrý deň,som mesiac po gyneko.lsk odstranenie cysty.Po dvoch dňoch v praci-12 hod.statie,mi začali bolesti na ľavej strane v krížoch,cítim tlak a bolesť, celé sa mi to zablokuje a neviem sa ani zohnúť.ked si sadnem,alebo ľahnem bolesť sa zmenší.viete mi poradiť aké vyšetrenie podstúpiť.chcela som vyskúšať guajakuran.

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:28)

určite si nenasadzujte Guajacuran. Počas operácie následkom anestézy sa niekedy uvoľnia svaly tak, že spolu s polohou tela pri operácii môžu vyvolať bloky v oblasti kĺbov a chrbtice. Guajacuran uvoľnenie svalstva zvýši, preto predstavuje riziko, že vzniknutý stav sa zhorší. Správnym postupom by bolo: vyšetrenie na rehabilitácii a rehabilitácia. Dostanete sa na ňu cez obvodného lekára. Vy sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a napríklad Ibalgin 200 mg pri bolesti po jedle. Na internete si môžete nájsť cviky na uvoľnenie chrbtice, skúste ich cvičiť, ak by Vám prinášali úľavu, z tohto stavu sa potom cvičením môžete dostať aj sama. Ak by sa bolesti zhoršili, necvičiť a ísť na RHB vyšetrenie. Spomínané lieky užívať môžete.

> reagovať

Pavel K.   |  22. 5. 2019 (10:32)

Dobrý deň chcem sa opýtať mam už dlhšiu dobu bolesti na hrudi občasné pichanie taky tlak pociťujem, boli ma aj chrbát hlavne pod ľavou lopatkou boli ma to prakticky celý deň aj v noci nemôžem spávať poriadne môže to byť z krčnej chrbtice a ak áno ako mam ďalej postupovať bol som na vyšetreniach pľúc brucha srdca setko

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:25)

ťažkosti pochádzajú skôr z oblasti hrudnej chrbtice, vhodné by bolo vyšetrenie chrbtice, najlepšie na rehabilitácii, lebo liečba by mala byť hlavne rehabilitačná a potom následne každodenné dlhodobé cvičenie. Môžete si nasadiť aj Milgamma N 3x1, bolesti sa zmiernia.

> reagovať

Monika  |  22. 5. 2019 (10:15)

Dobrý deň Chcem se spýtať aka je moja prognóza MR vyšetrenie ukazala výrazný kostým sedem v L5,objemné schromlove uzly L1,L2,hremangiom v L4 12mm a objemnný hremangion v tele S2 zasahujuci do mesta lateralis oasis sakri vľavo,veľkosť 47mm. Čím môžem zmierniť bolesť kým za dostanem k neurochirurgovi Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:25)

liečiť Vás musí neurológ, ktorý Vám odporučil MRI vyšetrenie. V zásade treba podávať nesteroidné antireumatická v kombinácii s Milgamma N 3x1, čiastočne môže pomôcť aj C vitamín vo vysokých dávkach.

> reagovať

misa1  |  22. 5. 2019 (9:48)

dobry den od septembra mam zavrate boli sme na dovolenke a tam som mala masaz a vsade bola klima.teraz mam problem z cervikalnym nerv 7 a 8 z coho mi je denne zle a zavrate.vsetky vysledky ok co by ste mi odporucili aby som sa toho zbavila.nasadili mi antidepresiva brintelix beriem ich 19 dni a zatial nic.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:23)

po 19 dňoch sa efekt Brintelixu ešte nemusí objaviť, citeľne lepšie býva približne po 4 týždňoch. Môžete si k liečbe pridať Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, na prechodnú dobu nosiť krčný golier, dostať ho v niektorých lekárňach, alebo zdravotníckych či ortopedických pomôckach.

> reagovať

Zúfalá  |  22. 5. 2019 (8:58)

Dobrý deň,moja svokra má už skoro 3roky problémy s bolesťami chrbta,(má poškodené platničky)lekárka jej dáva lieky od bolesti lenže už aj tie prestávajú zaberať.Uz sa pohybuje len pomocou dvoch palíc.Posledny týždeň jej aj stúpa tlak na 200.Moze zvýšenie tlaku súvisieť s bolesťami chrbta(platničiek)? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:22)

nie, platničky nespôsobujú zvýšenie krvného tlaku, ale pokiaľ svokra berie lieky na vysoký tlak, lieky na chrbticu – od bolesti – (nesteroidné antireumatiká), tak tie vedia účinok liekov na tlak celkom zrušiť a tlak potom môže nekontrolovane stúpať. Stav sa po vysadení liekov na chrbticu normalizuje skoro až po 3 dňoch. K zvýšeniu tlaku môže prispievať aj stres, ktorý spôsobuje chronická bolesť. Odporúčam Vám – kúpte svokre bedrový pás a nech v ňom trávi celý deň. Uvidíte, že bolesti sa výrazne zmiernia. Nasaďte jej aj chondroprotektíva s kukrkumou (poradia v lekárni) a Milgamma N 3x1. Po 3-4 týždňoch užívania týchto preparátov a nosení bedrového pásu sa stav môže citeľne zlepšiť. Dostať ho v niektorých lekárňach, alebo zdravotníckych či ortopedických pomôckach.

> reagovať

Jozef  |  21. 5. 2019 (19:44)

Dobrý deň, moja diagnóza je M511 St.p. PLD L5/S1 sprava v 2/2019. Neurochirurg mi určil terapiu: RP: Gabapentin Teva 300Mg CPS DUR 100. Napriek tomu mám neustále kŕče v pravom lýtku a mravenčení v ploche pravej nohy. Sú tieto lieky vhodné na moju diagnózu? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:19)

sú dokonale vhodné, liek nemá efekt hneď po nasadení, preto treba byť trochu trpezlivý, ale pokiaľ sa zlepšenie neobjaví, je možné dávku zvýšiť. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1, ktorá bude pekne s hlavným liekom spolupracovať a zvyšovať jeho efekt.

Jozef  |  29. 5. 2019 (12:30)

Ďakujem za odpoveď.

Na Vašu otázku odpovie lekár:  26. 6. 2019


Petra  |  21. 5. 2019 (17:34)

Dobrý deň, pred dvoma týždňami ma 2 dni pichalo v zadnej časti hlavy kazdych 15 minut taky vyboj. Odvtedy mam pravu stranu hlavy akoby strpnutu a boli na dotyk ako aj miesto toho piachania. Mam pocit akoby ma hlava palila,trpla. S krčnou chrbticou som chodila vo februari na rehab.moze to byt nerv alebo krk?ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:18)

podľa popisu to môže byť neuralgia tzv. záhlavového nervu (nervus occipitalis), treba s tým ísť k neurológovi. Sama si môžete nasadiť na 5 dní Milgamma N 2-0-2, čo Vám môže pomôcť, tiež Magnerot 500 2-0-2, len na 5 dní.

> reagovať

Sisa  |  21. 5. 2019 (9:36)

Dobry den, na bedrovej chrbtici mam pocetne az splyvave Tarlovove cysty. Zaujimalo by ma, ci to je nebezpecne. Velke bolesti zatial nemam, obcas pocitujem slabost a trpnutie lavej nohy. Dakujem za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:17)

tieto cysty nie sú nebezpečné, žiaľ ale neexistuje žiaden špecifický spôsob liečby takýchto cýst. V mnohých prípadoch nespôsobujú žiadne problémy, ale to závisí od ich lokalizácie. Problém je vtedy, ak kvôli svojmu uloženiu a veľkosti dráždia nervy. Na bolesti takéhoto pôvodu existujú špecifické lieky, ktoré predpisujú neurológovia, stav môže zlepšiť aj Milgamma N 3x1. Len v najťažších prípadoch sa pristupuje k operácii cýst, výsledky takýchto operácií ale nie sú dostatočne uspokojivé.

> reagovať

iva  |  18. 5. 2019 (17:34)

Dobrý deň, ct c chrbtice.Záver :V intervert.priestore c - je chondroza,obvod protrúzia disku a mierna pravostranná foraminostenoza s iritáciou pravého koreňa c6,možnosti liečby prosím,a či bude treba operáciu,dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:10)

operuje sa až vtedy, ak konzervatívna liečba neviedla k žiadnemu zlepšeniu. Liečba spočíva v podávaní vhodných liekov, ktoré Vám musí ordinovať Váš lekár, rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení vhodných cvikov na celú chrbticu. Dôležité je dodržiavanie správnych pohybových stereotypov, najmä treba zvládnuť správny spôsob sedenia a práce s počítačom. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Tinka  |  18. 5. 2019 (15:32)

Dobry den som po video torakoskopickej operacii pri ktorej mi bol z th 1 odstraneny nador. Po operacii ni zostala strpnuta lava ruka. Je sanca ze sa to postupom casu upravi ? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:05)

je šanca. Odporúčam 6 mesiacov užívať Milgamma N 3x1 (zlepšuje stav nervov) a vytrvalú rehabilitáciu, vodné procedúry napríklad vírivý kúpeľ a pod.

Tinka  |  2. 6. 2019 (7:34)

Ďakujem

Na Vašu otázku odpovie lekár:  26. 6. 2019


Petra  |  15. 5. 2019 (15:56)

Dobrý deň. Už tri mesiace chodí moja mama od lekára k lekarovi a je zufala.Ma bolesti pravej nohy tak silné že ju ani nemoze vytocit a analgetika nepomáhaju.Klby su ok.Vraví že cíti že to ide od chrbtice. Pred troma rokmi jej bol urobený magnet, vysunuté platnička l5 bez utlaku.doktorka si ale myslí že to nie je od chr

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:57)

Kúpte jej vhodný bedrový pás a nech ho nosí počas dňa – vystabilizuje chrbticu a dráždenie nervu (ak pochádza od chrbtice) sa môže zmierniť. Nasaďte jej na 5 dní Milgamma N 2-0-2, potom 3x1 minimálne na 3 mesiace. Ak nepomáhajú antireumatiká, požiadajte doktorku o predpis liekov odvodených od antiepileptík, ktoré by mali byť efektné. Ale to všetko je pomoc na zmiernenie bolestí, ale neurologička je povinná pátrať po príčine bolestí – minimálne treba opakovať MRI vyšetrenie.

Petra   |  22. 5. 2019 (15:44)

Dakujem!

Na Vašu otázku odpovie lekár:  26. 6. 2019


Ivan  |  15. 5. 2019 (12:31)

Pociťujem úplnú necitlivosť v oblasti operácie hernie. Som 5 deň po operácii. Inak problémy nemám. Je to už stav trvalý alebo ešte sa mi vráti citlivosť?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:56)

postupne sa môže vrátiť. Necitlivosť je spôsobená prerušením nervov, ktoré majú na starosti citlivosť kože. Nervy regenerujú veľmi pomaly. Pomôcť si môžete užívaním Milgamma N 3x1.

> reagovať

eva  |  15. 5. 2019 (6:53)

po odpadnuti zranenie hlavy dva stichy vzadu,urobene CT hlavy,chrbtice.Nalez hlavy kôrová atrofia mozgu a chrbtica osteochondroza disku C6-7 so spondylodiskernymi zmenami.Problemy trpnutie ruk,noh,sypenie v hlave,malatna,bolest hlavy,krcnej ch.da sa pomôcť dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:53)

popísané nálezy CT hlavy a nález na chrbtici nemajú poúrazový pôvod. Neviem, koľko máte rokov, ale treba pátrať po pôvode kôrovej atrofie mozgu a pokiaľ sa dá, jej zhoršovanie zastaviť. Vy sama si liečebne môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Mgnerot 500 1-0-1, ostatnú liečbu Vám musí ordinovať neurológ.

> reagovať

Alzbeta  |  15. 5. 2019 (4:59)

Prosim o pomoc, mam narusene platnicky L4,5,6.pomerne tazky stav posti)ujuci tibialne nervy, z 12,8 -55..meraveju mi prsty na nohach, palenie, bolest pri chodeni,tazsie sa mi chodi, co by mi ulahcilo?

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:52)

lieky + rehabilitácia. Vhodné lieky Vám na základe osobného vyšetrenia musí predpísať neurológ, sama si môžete nasadiť MIlgamma N 3x1. Vhodnú rehabilitáciu by Vám mal tiež odporučiť RHB lekár, vyžiadajte sa tiež na kúpeľnú liečbu, máte na ňu nárok.

> reagovať

LACO  |  14. 5. 2019 (13:21)

Ladislav:Bolesti chrbtice a hl.drieku.bolestiva chrbtica konkavita stavcov max poradie TH3 ,7,10,stavce bolavé,aký liek by som mal uživať na bolesť? alebo co mi pomože (beder pás .)dakujem Ladislav.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:44)

stav možno vyliečiť jediným spôsobom – Vaším aktívnym prístupom. Pod vedením fyzioteraputa musíte začať cvičiť, každodenné cvičenie sa musí stať vašou druhou prirodzenosťou, treba nacvičovať a dodržiavať aj správne pohybové stereotypy. Z liekov pri krátkodobej bolesti sú vhodné nesteroidné antireumatiká v kombinácii s Milgamma N a pri dlhodobej chronickej bolesti lieky odvodené od antiepileptík v kombinácii s Milgamma N. Liečbu musí ordinovať a viesť neurológ.

> reagovať

Bartoš  |  9. 5. 2019 (19:09)

Dobrý deň , mám otázku v ľavej časti hlavy ako je spankova časť mávam občas také ako keby tiky , nebolestive , trvá to pár sekúnd ale niekedy aj niekoľko krát v priebehu dňa , čo to môže byť ? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:47)

tento stav patrí do skupiny neurotických prejavov, ktoré sa vyskytujú pri preťažení, nedostatočnom zásobovaní tela vitamínmi a minerálmi, pri stresoch. Skúste si nasadiť Magnerot 2-0-2 a Milgamma N 2-0-2 na 5 dní.

> reagovať

1 2 3 4 ... 43

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.