27. 2. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

6 DNÍ

1:15

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 2. 2019 (10:00 - 11:00)


zuzu21  |  12. 2. 2019 (21:54)

dobry den.chcem sa spytat na bolesti a trpnutie krku v poslednom case ma casto boli krk a trpne a to trpnutie mi prechadza na sanku.nechce to prejst ani po masazi alebo po cvikoch.a posledny cas ma boli aj hlava skoro cely den a nezaberaju ani tabletky byvam v norsku a tu je pre lekarov vsetko normalne.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:49)

masáže na krčnú chrbticu neberte, budú stav zhoršovať. Lokálne si chrbticu natierajte antireumatikými krémami alebo gélmi, predajú Vám ich v lekárni, ale k tomu berte 5-7 dní aj antiruematikum – neviem, aké sú v Nórsku voľne predajné, musíte sa poradiť. Na prechodný čas môžete nosiť aj ortopedickú pomôcku – krčný golier, dá sa kúpiť v lekárňach, alebo ortopedických pomôckach. Podoprie krk, šijové svalstvo si oddýchne a prestane bolieť. Pomôcť by mohli aj vyššie dávky B vitamínov ( nás je to Výrobok Milgamma N, berie sa 3x1). Tiež užívanie magnézia môže pomôcť. Dajte si pozor na správny vankúš pod hlavou na noc, najlepší je ortopedický. Krčný golier by bolo vhodné nosiť počas pracovnej doby. Je možné aj preťaženie krčnej chrbtice.

> reagovať

Kyty  |  11. 2. 2019 (15:42)

Dobrý deň. Pred 3 rokmi som bola operovaná na L5S1 bolesť bolo odstránené ale ostalo strpnutie kotníka a päty.Cvičím natieram ale nepomôže. Čo by pomohlo? Chodím veľmi pomali nevládzem môže byť príčinou že mám acetylcholínový receptor 0,51? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:45)

v oblasti päty a členku sa nachádzajú koncové časti nervu, ktorý bol v oblasti chrbtice poškodený. V takto vzdialenom mieste je výživa nervu najpomalšia, niekedy aj nedostatočná. To je jeden z dôvodov pretrvávajúcich ťažkostí. Operáciou sa príčina poškodenia nervu odstráni, ale nerv sám o sebe má čosi ako pamäť na poškodenie a prejavy poškodenia preto môžu pretrvávať aj po odstránení príčiny. To ďalší dôvod pretrvávania ťažkostí. To stŕpnutie sa môže časom zmierniť, alebo aj vymiznúť, ale nemusí. Liek, ktorý by Vám v tomto prípade mohol pomôcť, je Milgamma N, berte ju minimálne 3 mesiace – 3x1. Pomôcť môžu aj vodné procedúry: Kneipove kúpele, vodné masáže nôh.

> reagovať

Gaba 80   |  11. 2. 2019 (11:52)

Dobrý deň , mám bolesti vpravo v krízovej oblasti niekedy mi tŕpne až kĺb,tuhnu mi nohy od kolien po členky .poradili mi cvičenie a magnézium.no nepomáha to čo sa tým.Doktor mi povedal že po neurologickéj stránke dom v poriadku .

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:43)

pokiaľ je neurologický nález na dolných končatinách normálny, treba ešte vyšetriť žily a cievy v nohách, či je dostatočné krvné zásobenie. Vo všeobecnosti by ste v rámci liečby mali nejaký čas užívať antireumatiká nesteroidné (existujú aj voľno predajné – poradia Vám v lekárni), náplasti s antireumatikami, použiť môžete aj masti. Stav Vám určite zlepší aj Milgamma N v dávke 3x1 počas 3 mesiacov. Treba vytrvalo rehabilitovať, každodenne dlhodobo cvičiť, stav sa pri takejto životospráve bude pomaly zlepšovať.

> reagovať

JankaD  |  10. 2. 2019 (19:25)

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom krížovej chrbtice. V roku 2016 mi operovali herniu disku L5-S1. Bolo mi relatívne dobre, no pred mesiacom som skúsila bežky a odvtedy mi tŕpnu obe nohy sprevádzané nepríjemným pocitom (pocitovo ako bubliny v nohách) + pálenie v lýtkach. Pravidelne cvičím SM systém.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:39)

pravdepodobne sa driekovo-krížová chrbtica pri bežkovaní nejako narušila a to vyvolalo dráždenie nervov v dolných končatinách. Mali by ste začať hneď nosiť bedrový pás na stabilizáciu a spevnenie chrbtice a čím skôr navštíviť neurológa. Nasaďte si si Milgamma N 2-0-2 na 5 dní, potom 3x1, berte aj Magnerot 500 2x1, kým Vám neurológ nenasadí cielené lieky. Súčasťou liečby by mala byť aj rehabilitácia.

> reagovať

Ludmila  |  7. 2. 2019 (20:25)

Dobry den mala by som na Vas otazku: mam taky problen ze v tehotenstve 5 mesiac mi zrazu z nicoho nic strplo stehno na lavej nohe nad kolenom. Chodila som s tym k neurologovy ale nevie mi zistit z coho to mozem mat. Uz je tomu rok a pol a stale sa mi nevracia citlivost do nohy. Chcem vediet teda z coho to mozem mat.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:39)

môže to byť tzv. meralgia parestetica, je to poškodenie periférneho nervu v oblasti stehna, ktoré môže v tehotenstve vzniknúť. Často pomáhajú obstreky mesocainom , ktoré sa aplikujú pod kožu okolo miesta tŕpnutia, pomôcť môže aj Milgamma N 5 dní 2x2, potom 3x1 pravdepodobne s nutnou kombináciou vhodného lieku (odvodeného od antiepileptika). Priama príčina vzniku tehto syndrómu nie je celkom objasnená, preto je aj jeho liečba nešpecifická.

> reagovať

Dana  |  7. 2. 2019 (17:39)

Dobrý deň, bolí ma krčná chrbtica, mám závraty, na RTG mi zistili známky intervert. chondrózy a uncusartrózy C4/C5, spondylózy C4, C6. Ako sa to dá liečiť? Môže toto ochorenie spôsobovať závraty? Ďakujem!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:38)

tento typ poruchy chrbtice môže spôsobovať závraty. Liečba samotná ale nie je závislá len na RTG náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

Helka  |  6. 2. 2019 (10:15)

Dobry den. Prosim vas o radu. Mam slne bolesti chrbta ktore vyzaruju smerom k hrudnej chrbtici, su to tlaky, pocitujem to akoby ma tam nieco tlacilo. Na MR mi zistili v tele stavca L4 v T1,T2 hyperintenzne lozisko velkosti 18x18mm-hemangiom. Da sa to niejako riesit? cvicenim alebo? Dakujem velmi pekne za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:33)

hemangióm je benígny cievny nádorček, ktorý je klinicky nemý – nie je zodpovedný za Vaše ťažkosti, nespôsobuje žiadne problémy. Liečba: RHB na chrbticu + každodenné dlhodobé cvičenie. K tomu si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, chrbticu si natierajte ráno a večer antireumatickými krémami, alebo gélmi, môžete používať aj antireumatické náplasti. Buďte trpezlivá, zlepšenie určite príde

> reagovať

Dominika 11  |  5. 2. 2019 (19:55)

Dobrý deň prosím vás chcem sa vás opýtať mám problémy z krčnou chrbticou stuhnuté svaly a zaseknutá mam zasebou 10 rhb stále som tak isto tvrdia mi ,že to mám voľné , mám doma cvičiť a chodiť na masáže . už mám také stavy že má začne bolieť aj na hrudi cítim taký tlak.jedine čo mi NATO dali je lieky proti bolesti.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:29)

musíte trpezlivo cvičiť tie cviky, ktoré Vás naučili, každý deň, zlepšenie následkom cvičenia sa môže objaviť až o niekoľko týždňov (porucha vzniká roky, nemožno ju odstrániť rýchlo). K tomu si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1, chrbticu a hrudnú kosť si natierajte ráno a večer antireumatickými krémami, alebo gélmi. Buďte trpezlivá, zlepšenie určite príde, aj keď pomaly.

> reagovať

Noro  |  5. 2. 2019 (12:41)

Dobrý deň. Seklo ma v krížoch, ležal som na neurológii, bral infúzie+lieky, no ukrutná bolesť neustúpila. Nález: spinálna stenóza v úrovni štrbiny L/4L/5, kompresia durálneho vaku. platnička je sploštená. Laterálne recessy sú zúžené, výraznejšie vpravo, kde je komprim. koreň. Degenerat. zmeny fazet. klbov. Čo ďalej?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:26)

na bolesti by bolo vhodné nasadiť lieky odvodené od antiepileptík, pretože bežné analgetiká a antireumatiká na silné bolesti pochádzajúce od chrbtice nemusia zaberať. Treba nasadiť bedrový pás, aby sa chrbtica vystabilizovala, k tomu Milgamma N 3x1. Počkať, kým sa bolesti nezmiernia, potom opatrne začať s individuálnou rehabilitáciou a následným dlhodobým každodenným cvičením. V liečbe by mohol pomôcť aj Diprophos – depotný kortikoid, podáva sa do svalu injekčne. Treba čakať približne 6 týždňov, ak sa stav nebude zlepšovať, je nevyhnutné uvažova´t o invazívnych spôsoboch liečby: ozón, obstrek pod CT, alebo konzultovať chirurgov.

> reagovať

zuzana  |  5. 2. 2019 (11:30)

Dobry den, manzel ma vysunuty stavec L5 smerom von, .. 1/existuje prosim cvicenie /napr SM system/, ktory by vedel dat stavec na povodne miesto? 2/ proti tahajucim bolesiam ktore niekedy mava, mu bol predpisany MILGAMMA, ...ma vsak pocit, akoby mu to zhorsilo stav /telo ma akoby omnoho citlivejsie..svaly, slachy..../

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:25)

pri záťaži by mal manžel používať bedrový pás (dlhšie státie, dlhšia chôdza, dlhšie sedenie, vždy pri fyzickej práci). Pás ochráni chrbticu a spevní ju tak, aby záťaž posun stavca ďalej nezhoršovala. Po odbornom vyšetrení lekárom FBLR (rehabilitačný lekár) by mal manžel pod vedením skúseného fyzioterapeuta začať cvičiť cviky, ktoré mu lekár FBLR predpísal. Cvičiť potom musí dlhodobo, každodenne, aby sa dostavil žiaduci výsledok. Milgamma N nemá vedľajšie účinky, aké popisujete. Skôr sa na typ ťahavých bolestí nehodí – možno odporučiť skôr nesteroidné antireumatikum (ku ktorému možno Milgamma N používať ako pomocné liečivo), alebo – pokiaľ je prítomná už chronická bolesť – liek odvodený od antiepileptika. Liek musí predpísať neurológ. Stavec sa pravdepodobne na miesto nepodarí dať, ale túto poruchu možno popísaným spôsobom liečby kompenzovať (spevnia sa svaly okolo chrbtice, zlepší sa statodynamika atd.).

> reagovať

Joro75  |  4. 2. 2019 (15:10)

DD.6 mesiacov bolest piat.teraz bolest nartu a litka.Robim v de 70hod tyźd.Vysetrenie Ortop.röntg.chrbtice kvoli platnicke negat. Neurolog predpisal prednison.neucinne.V De.doktor povedal unava svalu predpisal Ibuprof.800 3×denne neucinne.Stale obrovska bolest v noci nic nespim.Poradte co pomoze.Dakujem.J Roman

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:15)

diagnostika by sa mala doplniť o tzv. EMG vyšetrenie svalov a nervov v boľavej končatine. Z liekov by bol najvhodnejší liek odvodený od antiepileptika, ktorý Vám musí predpísať neurológ. Vy sám ho môžete doplniť o Milgamma N na 5 dní 2-0-2, potom 3x1.

> reagovať

Teodor  |  4. 2. 2019 (12:52)

Dobrý deň p. doktor, prosím o informáciu, že aké lieky by mohli pomôcť pri trpnutí a mravčení chodidiel, čo je zapríčinené bolavými krížami a zúženým spinálnym kanálom. Ďakujem za odpoveď. T. Péchy, Bratislava

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:14)

na tento druh tŕpnutia Vám musí lieky predpísať Váš neurológ ( lieky odvodené od antiepileptík, jednorázovo možno podať aj kortikoidy do svalu). Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Magnerot 500 2x1.

> reagovať

76miro76  |  4. 2. 2019 (10:33)

Pekny den....mozny neurovaskularny konflikt..aica..zasahujebsvojov sluckov az do zvukovodu a ma kontakt na 7 a 8 nerv...mam stale zavraty a tocenie hlavy stale do jednej strany...uxivam 2 ×betahistin.....aka je mozna ina liecba..moj neur.ma objednalk neuro.chir...mam 42 rokov a nemozem fungovat

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:12)

Neurovaskulárny konflikt možno odstrániť operáciou, preto Vás Váš neurológ poslal na konzultáciu na neurochirurgiu. K operácii by sa malo pristúpiť vtedy, pokiaľ konzervatívna liečba zlyhala. V konzervatívnej liečbe možno použiť lieky s vazodilatačným efektom (Betahistín), ktorý už máte, pomôcť môže aj Milgamma N 3x1, Magnerot 500 5 dní 2-0-2, potom 2x1, skúsiť možno tiež lieky Kinedril, Medrin, niekedy pomáhajú aj benzodiazepíny (napr. lexaurin, Xanax), ale pozor na návykovosť, niekedy liek zo skupiny SSRI – Escitalopram 10 mg, z homeopatických liekov Vertigo heel (voľno predajný v lekárňach), skúsiť možno aj akupunktúru u skúseného lekára čínskej medicíny. Stav možno niekedy zlepšiť aj kvalitnou starostlivosťou a liečbou krčnej chrbtice – obstreky, rehabilitácia, krčný golier. Držím palce.

> reagovať

Alžbeta 63  |  3. 2. 2019 (15:18)

Dobrý deň, od polovice októbra 2018 mám ochrnutú ľavú dolnú končatinu. Nález STEMG poukazuje na polyneuropatické postihnutie. CT vyšetrenie: L5/S1 pravostranná paramediálna protrúzia disku, L4/5 a L3/4 dorzálny bulding disku, spondylóza a facetová artróza. Aké sú možnosti liečby, ktoré by sfunkčnili ľavú DK?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:48)

Polyneuropathia nesúvisí s ochorením chrbtice, jej príčina je porucha vnútorného prostredia – najčastejšie je to cukrovka. Po príčine polyneuropathie treba pátrať (internista na žiadosť neurológa), pokiaľ sa príčina nájde a odstráni, polyneuropathia sa môže liečbou zlepšiť. V liečbe sa používajú B vitamíny (Milgamma N 3x1) a ďalšie špeciálne lieky podľa príčiny a prejavov polyneuropathie – predpisuje ich neurológ. Dôležitou súčasťou liečby je rehabilitácia a vodoliečba.

Alžbeta 63  |  6. 2. 2019 (17:02)

Dobrý deň, nakoľko nie som diabetik, môže byť polyneuropatia spôsobená pádom a 5-dňovou imobilizáciou po intoxikácii protazinom, keďže nie je vylúčená kompresia, príp. iný traumatický mechanizmus poškodenia lumbosakrálneho plexu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:04)

myslím, že tento mechanizmus vzniku polyneuropathie je pochybný. Po príčine treba pátrať – ako už bolo napísané a po liečbe s Milgamma N odporúčam vyšetrenie zopakovať – najmenej s 3 mesačným odstupom.

> reagovať

Róbert1976  |  3. 2. 2019 (7:18)

Dobrý deň, mám 42 r., problém s chrbticou v driekovej časti mam už niekoľko rokov.Pred niekoľkými rokmi som dvíhal v podrepe ťažký poklop a zle som ho uchopil(podcenil váhu), vtedy ma to seklo a odvtedy mam problémy. Získal som nesprávne návyky. Pracujem manuálne.Bolest mi už prechádza do nohy(nart).Prosím o radu.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:47)

pravdepodobne máte poškodenú platničku, možné sú aj iné zmeny v oblasti driekovo-krížovej chrbtice, ktoré dráždia nerv idúci do nohy. Tento stav by sa mal riešiť cestou odborného lekára – neurológa. Okamžite si môžete pomôcť tak, že si kúpite bedrový pás a budete ho nosiť v práci. Pás ochráni chrbticu, aby sa ďalej nepoškodzovala. Môžete si tiež nasadiť Milgamma N 3x1, ktorá podporí výživu dráždeného nervu. Ale odborné vyšetrenie a liečba sú nevyhnutné – inak hrozí aj vážnejšie poškodenie chrbtice a nervov.

> reagovať

Jana  |  31. 1. 2019 (23:42)

Pán Mudr.,na CT sa zobrazuje esovitá skolióza Th-L chrbtice.V segmente L4/L5 mierna difúzna dorz.protrúzia disku, L5/S1 protrúzia disku paramediálne vpravo s naznačeným kontakt na priľahlé nervové štruktúry,resp.na odstup koreňa S1 vpravo.Mierne chondrózy diskov,šírka spin.kanála v norme.Aká liečba najlepšia. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:43)

Liečba samotná ale nie je závislá len na MRI náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

Jana  |  6. 2. 2019 (15:28)

Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.Mám 48 rok.,fyzicky aj psychicky náročnú prácu cca7 rokov,/zvažujem zmenu/,od detstva problémy s hrudnou chrbticou-skolioza,áno začala som cvičiť.Mám aj tak slabosť v DK..keď rozchodím tak ok.Ibalgin tlmí toto ale nie je to ok trvá to už od októbra.Kúpele môžu pomôcť? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:05)

kúpeľná liečba môže pomôcť, pokiaľ je správne indikovaná. Na liečbu chronickej bolesti môžu pomôcť lieky odvodené od antiepileptík, ktoré môže predpísať neurológ. Cvičenie - každodenné – prinesie efekty niekedy až po mesiacoch, ale prinesie ich vždy. Preto treba vydržať cvičiť . Je to vec vôle.

> reagovať

Jone22  |  29. 1. 2019 (23:36)

Zdravim, mam totalnu klbovu stuhnutost medzi lopatkami, ramenami, sijou. Ak robim kruzive pohyby ramenami vsetko mi v nich praska. Takisto v hrudnej casti. Poradte ako tu klbovu stuhnutost odstranit? Mam malo kolagenu? Pripadne malo magnezia? Mam silnu tetaniu. Moze to byt nedostatkom mineralov? Vapnika a kolagenu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:36)

je to určite následok nesprávneho zaobchádzania s celým pohybovým aparátom. Mali by ste absolvovať rehabilitáciu, tam sa naučiť správne cvičiť na celú chrbticu, naučiť sa a praktizovať správne pohybové stereotypy. Životospráva musí byť trvalá. Pomôcť môže Milgamma N a chondroprotektíva.

> reagovať

DadaL  |  28. 1. 2019 (18:34)

dobry den chcem sa spytat mam hrozne tlaky do zadnej casti hlavy a do usi u neurologa vsetko v norme lieky pregabalin mylan nezaberaju je mi po nich horsie este vacsie tlaky rtg chrbtice v norme len lahka chondroza C5/6 a beriem aj neuromultivit a ziadne zlepsenie moze to byt ta krcna chrb. ale hlava ma neboli dakujeem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:28)

môže to byť krčná chrbtica. Bez adekvátnej rehabilitácie a následného každodenného cvičenia – dlhodobejšieho – ťažkosti neustúpia. Neuromultivit nahraďte s Milgamma N 3x1.

DadaL  |  6. 2. 2019 (10:56)

Dakujem velmi pekne za odpoved a chcela by som sa este opytat ci si mozem dat robit masaz lebo moja neurol. mi zakazala ale som cela stuhnuta dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:07)

pri ochoreniach chrbtice je klasická masáž kontraproduktívna.

> reagovať

Danica  |  27. 1. 2019 (22:26)

Dobrý deň, mám 67 rokov, z MR mám výsledok: v úseku L3-4 s MODIC III zmenami s prejavmi intervertebrálnej artrózy, MP L2-3 je centrálne vyklenutá s dorz. ploš. presah. do 5,5 mm a tesným kont. na oba korene L3, v úseku MP L3-4 s dorz. presah. do 4,5 s kont. na oba korene L4. MP L4-5 glob. vyklenutá s presah. do 2,5mm

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:24)

Liečba samotná ale nie je závislá len na MRI náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

jarmila1  |  27. 1. 2019 (19:55)

čo mi odporúčate pri tejto diagóze?protruzia –L4 -5 s ľahkými neuroforaminostanozami bilat. A hraničnou šírkou later. Recesov suprapedikularne bilat.. V oblasti pravého pediklu L3 susp.hemangiom veľkosti 8mm. Incip.difúzna spondyloartoza facetových kĺbov s tekutinovými kolekciami intraartikularne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:22)

vyšetrenie by bolo vhodné doplniť o skríningové testy na prítomnosť zápalu – najmä treba vylúčiť Boreliózu, resp. nejaký typ reumatického ochorenia. Liečba samotná ale nie je závislá len na MRI náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N, liečba ale je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky.

> reagovať

StanislavŠ  |  26. 1. 2019 (15:55)

Dobrý deň,v r. 09/2017 mi diagnostikovali herniu (extruz.) disku L4/L5 (6mm) a L5/S1 (12mm) s kont. na nerv. korene. Po jednoročnej rehabilitácii formou cvičenia sa mi stav čiastočne zlepšil akútne bolesti odozneli no parestézie v PDK + bolesti v ĽDK ostali . Odporúčaná fix+výmena za titan operovať alebo nie ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:20)

to závisí od Vášho celkového stavu kondícia, vek, druh vykonávanej práce, neurologický nález) a subjektívneho pocitu kvality života - t.j. nakoľko Vám daná porucha vadí. Pokiaľ je neurologický nález vážnejší a pretrvávajúce ťažkosti sú prekážkou plnohodnotného osobného aj pracovného života, treba operovať. Pokiaľ je stav znesiteľný, možno sa pokúsiť o predĺženie konzervatívnej liečby – kombinovať Milgamma N s liekmi odvodenými od antiepileptík (pokiaľ už takúto liečbu nemáte) a naďalej rehabilitovať.

> reagovať

Nikita  |  22. 1. 2019 (15:36)

Dobry den,v oblasti krcnej chrbtice mam bolest ako pri svalovici a pali ma to tam..Moze to byt zapalene a ak ano,co si mam dat na ustupenie bolesti a palenia?Za odpoved vopred dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:30)

pravdepodobne sú v tejto časti chrbtice preťažené svaly, väzy, môže byť prítomná nejaká blokáda. Odporúčam lokálne náplasti s antireumatikami, k tomu môžete užívať Milgamma N 2-0-2, päť dní, potom 3x1 a Ibalgin 200 mg 3x1. Ak to za 3-5 dní neprejde, choďte k lekárovi.

> reagovať

Aidusa  |  21. 1. 2019 (19:07)

Dobrý deň, prosím poraďte mi aké lieky si môžem dať na vysunuté dve platničky medzi 5 - 6 a medzi 6 - 7 stavcom? Existujú len lieky na užívanie alebo aj nejaké náplaste? Čo je vhodnejšie. Ďakujem veľmi pekne.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:26)

pri lokálnej bolesti sú vhodné antireumatické náplasti, ktoré sú šetrné pre telo z hľadiska možných vedľajších účinkov. Pokiaľ sú bolesti silné, možno k nim pridať aj užívanie antireumatík, odporúča sa tiež kúra s Milgamma N 3x1. Základ správnej liečby však tvorí rehabilitácia a následné dlhodobé každodenné cvičenie.

> reagovať

Michal98  |  21. 1. 2019 (16:30)

Dobrý den. Nalez MRI: bulging disk v segmentoch L1 - L5 skontaktom na duralny vak. Naznacena az mierna stenoza neuroforamen L3-S1 pri artroze, s vytesnenim periradikularneho tukoveho tkaniva. Co odporucate robit,resp. nerobit aby sa to nezhorsilo?Dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:24)

zo životosprávy treba odstrániť všetko, čo preťažuje chrbticu staticky a dynamicky. Musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy, absolvovať rehabilitáciu a potom dlhodobo každodenne cvičiť vhodné RHB cviky. Najlepšie už trvalo. K regenerácii tkanív môžu prispieť chondroprotektíva a Milgamma N.

> reagovať

Lucia  |  21. 1. 2019 (15:38)

Dobrý deň, mám 38 rokov a približne pred dvomi mesiacmi mi diagnostikovali extrúziu disku L5/S1 (10.5mm) so sekvestrom. Pre neúspech konzervatívnej liečby som sa rozhodla pre operačne riešenie. Momentálne som dva týždne po operácii - mikrodiskektomii, ale zatrpnutie paty a 4 a 5 prsta pretrváva. Je to normálne?

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:22)

je, môže pretrvávať týždne až mesiace, dôležité je, aby intenzita tŕpnutia slabla. V liečbe Vám významne môže pomôcť Milgamma N 3x1 -minimálne 3 mesiace.

> reagovať

1 2 3 4 ... 38

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.