25. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

16:49

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

2. 10. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Jana   |  18. 2. 2019 (14:56)

Zdravým mám stuhnuté trapezy, vyšetrenie neurológia MR krčnej chrbtice a hlavy v poriadku mierna skolioza, rehabilitácie cvičím stále aj masáže, stále mi zviera krk nič nepomáha ani teplo, už neviem čo ďalej a pol roka som PN treba ešte dáke iné vyšetrenia?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:31)

popíšte – prosím – bližšie to zvieranie – kde presne ho cítite – v hrdle? Kedy sa objavuje, po čom – alebo je trvalé, od rána do večera? Napíšte tiež, či netrpíte v živote stresom, nejakým preťažením., problémami.

Jana   |  27. 2. 2019 (19:16)

Sija aj krčné svaly mi ťahá niekedy ako skrtenie dole v jamke, je to stále neviem o je to uvoľnil krk bolia ma aj svaly počujem v uchu svoj tep v poriadku ORL, stres mam už akutar s tejto choroby som. PN pol roka užívam Milgammu a magnézium, sklbe mi vo svaloch, štítna žľaza sono v por

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (9:58)

podľa popisu ťažkostí môžete mať tetanický syndróm, alebo negatívnu psychickú reakciu na problém s chrbticou . odporúčam požiadať neurológa o EMG vyšetrenie na diagnostiku tetanického syndrómu - pred vyšetrením 5-7 dní neberte magnézium. Pokiaľ bude negatívne, odporúčam prechodne sedatíva, aby sa stav upokojil. V liečbe by mohlo pomôcť aj nosenie krčného goliera – občas, pri dlhohodobom sedení, alebo práci s hornými končatinami, obstreky. Masáže neodporúčame, skôr z manuálnych ručných techník mäkké a uvoľňujúce techniky. Pomôcť by Vám mohlo minimálne 3 mesačné užívanie Fortuna vitae – je to tekvicový olej s jódom, môžete si ho objednať na internete. Štítna žľaza môže vyvolávať popísané ťažkosti a môže byť vyčerpaná aj v prípade, že výsledky vyšetrení sú ešte v norme.

Jana   |  14. 3. 2019 (19:56)

Zistili mi ze mam chlamidie pľúcne, na neurológii ďalšie vyšetrenia mi nerobia ze je to len stuhnuté, doporučili mi kolagenove inekcie, aj keď cvicim, mala som masaze mäkké techniky nič nezaberá, tie svaly bolia, môžu to spôsobovať aj tie chlamidie?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (9:37)

áno, chlamídie spôsobia zápalovú reakciu, na ktorú môže negatívne zareagovať celý pohybový systém. Tú infekciu treba liečiť, potom by sa stav mal zlepšiť. K tomu samozrejme pohybová životospráva.

> reagovať

Mária  |  16. 2. 2019 (14:19)

Dobrý deň. Mávam pálenie v krčnej chrbtici a ide mi to do ramien až niekedy do ľaktu hlavne v pravej časti nejedná sa o klasickú bolesť a ani nemám stuhnuté krčné alebo ramenné svalstvo. Moja otázka je či to pálenie ktoré je dosť intenzívne nemôže spôsobovať útlak na nerv alebo nejaký zápal stavcov. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:24)

palivá bolesť vyžarujúca od krčnej chrbtice do hornej končatiny môže mať v zásade dvojaký pôvod: alebo je spôsobená útlakom nervu v oblasti krčnej chrbtice, alebo je to tzv. vyžiarená bolesť – z poškodenej chrbtice, samotné nervy sú však intaktné. Na presné zistenie príčiny bolesti je potrebné osobné neurologické vyšetrenie, liečba sa v oboch prípadoch môže líšiť.

> reagovať

Natália  |  14. 2. 2019 (23:10)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu som mala stuhnutú šiju, no tá sa mi uvoľnila. Po nej ma však začala bolieť krčná chrbtica, najmä na pravej strane hore a hlava na spánkoch. K tomu sa pridali časté pocity na odpadnutie alebo na zvracanie. O čo by mohlo ísť a ako si pomôcť, aby ma bolesti a strach z odpadnutia neobmedzovali?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:58)

šijové svalstvo je neoddeliteľnou súčasťou krčnej chrbtice a na základe pocitov sa nedá určiť, či bolesti pochádzajú zo svalstva, alebo kostí krčnej chrbtice. Preto aj v tomto prípade treba krčnú chrbticu liečiť – vhodnými liekmi a rehabilitáciou a cvičením. K bolesti je – podľa toho, čo ste napísali – pridružená aj úzkosť, ktorú treba liečiť osobitne. A osobne – s lekárom. Pri dobre nastavenej liečbe budú ťažkosti rýchlo ustupovať.

> reagovať

Biana  |  13. 2. 2019 (10:29)

Dobry den, v poslednej dobe mavam pocit tazkeho dychania a citim akoby hrcu v hrdle. Moze to sposobovat krcna chrbtica? Ak ano, ake vysetrenia ma cakaju? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:54)

krčná chrbtica skôr nie je pôvodcom Vašich ťažkostí, podľa ich popisu môžu byť vyvolané skôr psychickými problémami. Mali by ste navštíviť svojho praktického lekára – pozná Vás, rýchlo určí správnu diagnózu aj liečbu.

> reagovať

Marika 1066  |  12. 2. 2019 (12:29)

Dobrý deň, po vyšetreniach mri mi bolo povedané že mám artrtitidu na krčnej chrbtici a doktorka mi povedľa že mám brat tri krát denne Ibalgin proti bolesti, ale bolieť sa dá zniesť akurát mám závraty čo má trápi najviac a k tomu sa mi nevyjadrila, myslite že tie závraty môžu byt ozaj len z tej artritídy ? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:49)

samotná artritída – zápal kĺbov – nevyvolá závraty. Závraty môže spôsobiť možný následok artritídy – porušené postavenie krčnej chrbtice a narušená pohyblivosť krčnej chrbtice. Liečba závratov sa preto prekrýva so základnou liečbou chrbtice. Ale ak sa závraty nebudú pri liečbe Ibalginom zlepšovať, požiadajte doktorku o ich cielenú liečbu.

> reagovať

Anna  |  10. 2. 2019 (6:46)

Uz tyzden mam silne bolesti hlavy prechadzajuce az do hlbky usi a konciace v spankovej casti hlavy. Piska mi neustale v usiach, niekedy pocit nevolnosti. Lekar ma poslal na ORL, spravili RTG a vsetko je OK. U ocnej je tiez vsetko OK. U zubara OK. Padla otazka ci to nemoze ist z krcnej chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:36)

s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Krčná chrbtica môže byť preťažená – šijové svaly a trapézy môžu byť spastické, alebo naopak – príliš uvoľnené, pri pohyboch sa môže demaskovať blok, čo na RTG nemusí byť vidieť. V každom prípade treba v liečbe preferovať rehabilitáciu krčnej chrbtice a krátkodobo lieky, ktoré Vám však musí predpísať lekár.

> reagovať

Juraj  |  9. 2. 2019 (18:39)

Dobrý deň bol som na MRI a nález som mal takýto Foraminostenozy stredne ťažkého st., 4-5 mm.bilat v C4-C7;seg C6-C7 protrúzia disku peforam.vpravo 2,5mm, spinálny kanál šírky10mm;seg C5-6 protrúzia až sublig hernia vľavo 4,3mm, spinálny kanál šírky10,7mm; a chcel by som nejaké vyjadrenie k liečbe prípadne aké lieky ďa

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:18)

len na základe MRI nálezu sa nemožno vyjadriť k liečbe. Potrebujem nasledujúce údaje: koľko máte rokov, čo a ako Vás bolí, poprípade, aké iné ťažkosti máte, aká je Vaša práca (fyzická, sedavá...)a ako ste boli doteraz liečený s akým výsledkom. Potom sa budem môcť k liečbe vyjadriť. Bez týchto údajov Vám môžem poskytnúť len celkom všeobecnú informáciu: používajú sa lieky, rehabilitácia, pokiaľ sa do 6 týždňov nedosiahne zlepšenie, zvažujú sa invazívne zákroky: ozón, obstreky, operácia.

Juraj  |  20. 2. 2019 (10:21)

Mám 36 rokov ,fyzická práca doteraz 2x rehabilitácia výsledok je len že sa to zhoršuje bolí ma rameno v niektorej polohe ani ruku nedám hore . Poprosím na Juraj28 neodpovedajte ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:09)

na krčnej chrbtici máte pomerne výrazné degeneratívne zmeny, fyzická práca (najmä ťažká) ich môže zhoršovať. Len liečba rehabilitáciou nestačí, treba aj lieky: nesteroidné antireumatiká, možno aj v injekčnej alebo infúznej forme, v práci by ste mali nosiť tzv.krčný golier – ortopedická pomôcka, ktorá spevní krčnú chrbticu a zabráni jej ďalšiemu zhoršovaniu. Lieky, ktoré potrebujete, by Vám mal predpísať lekár, sám si môžete nasadiť Ibalgin 400 mg 3x+ po jedle, k tomu Milgamma N 3x1, 3 mesiace berte chondroprotektíva, krk aj rameno si minimálne 3 x denne natierajte s antireumatikým krémom, ktorý obsahuje Ibalgin – poradia Vám v lekárni. Liečba však vyžaduje PN- 2-3 týždne.

> reagovať

Veronika  |  8. 2. 2019 (7:39)

Dobrý deň, mám 25 rokov a už asi mesiac sa mi točí hlava keď ju skloním do bokov, taktiež aj keď ju zakloním dozadu cítim aj mierny tlak v hlave v zadu, občas aj ťaženie v očiach. Sú dni aj bez príznakov. ORL vyšetrenie bolo v poriadku aj očné vyšetrenie. Súvisí to s krčnou chrbticou? Krvný tlak mávam tiež nižší 95/55.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:40)

s krčnou chrbticou môžu súvisieť všetky popísané problémy, ale rovnako ich môže provokovať j nízky krvný tlak, alebo ich zhoršovať. Najlepšou cestou na zvýšenie tlaku j dostatočný prísun tekutín a hlavne aeróbne pravidelné fyzické aktivity. Držím palce.

> reagovať

Veronik  |  6. 2. 2019 (12:03)

Dobry den, prosim vas s cim zmiernim zavraty z krcnej chrbtice, tronutie ruky a celkovou bolestou krcnej chrbtice. Pred par rokmi som bola na ct mozgu a vtedy to uzavreli ako krcna ch. Mam obdobie pokoja a obdobie ako teraz ze sa krutim, hlava boli ... neurolog je zatial v nedohladne nakolko ma nikto nechce zobrat.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:34)

kúpte si v zdravotníckych pomôckach (môžu mať aj v lekárni) krčný golier a viac, ako polovicu dňa ho noste. Skúste v ňom aj spať, ak sa Vám podarí. Spánok odporúčam v polosede, alebo vankúše vyššie pod hlavou. Kúpte si Ibalgin 400 mg, užívajte ho 3x1 po jedle, k tomu Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1, Magnerot 5 dní 2-0-2, potom 2x1, kúpte si Kinedryl a skúste užiť ¼ tbl., pokiaľ bude silný závrat, môžete skúsiť aj nízke dávky sedatív – lexaurin, Xanax, Neurol (predpíše obvodný lekár). Môžete si tiež kúiť Vertigo heel – návod na dávkovanie nájdete v príbalovom letáku, je to homeopatikum, efektné. Ale postarajte sa, aby ste sa čo najskôr dostali k lekárovi.

Veronika  |  16. 2. 2019 (21:17)

Dakujem za odpoved. Dostala som sa k neurologovi a vyfasovala som tieto lieky. Dorsiflex, movalis injekcie a diclovit. Som na dobrej ceste s tymito liekmi? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:10)

ste, kúpte si k tomu Milgamma N 3x1 – lieky budú viac účinkovať, Dorziflex neberte dlhšie ako 5-7 dní.

> reagovať

DávidS  |  5. 2. 2019 (10:36)

Dobrý deň,asi od min.roka od augusta mávam tlaky v zadnej casti krku do hlavy, obcasne tocenie hlavy, obcasna nevolnost, doktor mi povedal že to mam stiahnuté svalstvo krcnej chrbtice-stiahnutá šija. Poslal ma na MG-rezon. tam mi zistili ze mam posunutý stavec,C5,C6,chem sa spytat a´mam nasvstivit masera alebo fyziote?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:24)

maséra v žiadnom prípade – klasickou masážou by sa Váš stav mohol poriadne zhoršiť. Váš doktor by Vás mal poslať na odbornú rehabilitáciu. S krčnou chrbticou môže pracovať len skúsený fyzioterapeut na základe odporučenia odborného lekára.

> reagovať

Tibor  |  4. 2. 2019 (17:22)

Dobri den mam zavraty pocit neistej chodzi busenie srdca a nevolnost pri vysetreni u neurologa ma poslal na rtg krcnej chrbtice tam mi napisali do zaveru lordoza diskretne redukovana co to znamena a suvisi to nieako z mojimi priznakmi ?? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:16)

čiastočne to súvisí s Vašimi príznakmi – popísaná je porucha postavenia krčnej chrbtice. Vhodné by však bolo urobiť EKG a tiež sa zamerať na prítomnosť stresu vo Vašom živote.

> reagovať

76miro76  |  4. 2. 2019 (10:33)

Pekny den....mozny neurovaskularny konflikt..aica..zasahujebsvojov sluckov az do zvukovodu a ma kontakt na 7 a 8 nerv...mam stale zavraty a tocenie hlavy stale do jednej strany...uxivam 2 ×betahistin.....aka je mozna ina liecba..moj neur.ma objednalk neuro.chir...mam 42 rokov a nemozem fungovat

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:12)

Neurovaskulárny konflikt možno odstrániť operáciou, preto Vás Váš neurológ poslal na konzultáciu na neurochirurgiu. K operácii by sa malo pristúpiť vtedy, pokiaľ konzervatívna liečba zlyhala. V konzervatívnej liečbe možno použiť lieky s vazodilatačným efektom (Betahistín), ktorý už máte, pomôcť môže aj Milgamma N 3x1, Magnerot 500 5 dní 2-0-2, potom 2x1, skúsiť možno tiež lieky Kinedril, Medrin, niekedy pomáhajú aj benzodiazepíny (napr. lexaurin, Xanax), ale pozor na návykovosť, niekedy liek zo skupiny SSRI – Escitalopram 10 mg, z homeopatických liekov Vertigo heel (voľno predajný v lekárňach), skúsiť možno aj akupunktúru u skúseného lekára čínskej medicíny. Stav možno niekedy zlepšiť aj kvalitnou starostlivosťou a liečbou krčnej chrbtice – obstreky, rehabilitácia, krčný golier. Držím palce.

> reagovať

Julka 1980  |  2. 2. 2019 (23:28)

Dobrý deň. Bol mi zistený cerviakalny syndrom krčnej chrbtice. Moja otazka, môže z toho bolieť ucho a mam pocit nejakého tlaku v uchu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:46)

pokiaľ sa vylúči ušné ochorenie, môžu popísané ťažkosti súvisieť s ochorením krčnej chrbtice.

> reagovať

Zuzka  |  1. 2. 2019 (23:24)

Dobry den,chcela by som Vas poprosit o nazor ohladne diagnostiky vyrazna hypoplazia vertebrobazilarneho rieciska ,ci tato diagnoza vyzaduje liecbu?? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:44)

táto diagnóza vyjadruje nedostatočne vyvinutý cievny systém, ktorý sa nachádza v oblasti malého mozgu, prítokové cievy do tohto systému idú cez krčnú chrbticu. Tento cievny systém je napojený aj na cievy, ktoré vchádzajú do mozgu po oboch stranách krku. Keďže je to stav vrodený, nedá sa liečbou odstrániť. Treba udržiavať dobrý stav krčnej chrbtice (viď. Škola chrbta), dobrý stav kardiovaskulárneho aparátu, treba sa tiež zamerať na prevenciu aterosklerózy (internista ; obvodný lekár). Vo vyššom veku môžeme odporučiť užívanie liekov: Tebokan 120 alebo Cavinton forte.

> reagovať

Lynda  |  1. 2. 2019 (7:02)

Dobry den. Rano som vstale s miernymi bolestami v krcnej chrbtici. Mavam to casto tak som di isla zacvicit cviky,ktore mam od lekara. No pri natahovani ruk v leze mi tam nieco puklo a ledva som sa postavila. Teraz nemozem zaklonit hlavu smerom hore a ani dolu. Vlavo a vpravo to na pocudovanie ide. Ďakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:43)

je to blok v oblasti krčnej chrbtice. Vznikol pri cvičení krčnej chrbtice. Môže odznieť sám, pokiaľ sa tak už nestalo, treba ísť na rehabilitáciu.

Lynda  |  7. 2. 2019 (15:44)

Prave,ze nestalo. Je to trosku lepsie no zacina mi trpnut lava ruka. Mala som bolesti v krcnej aj pred rokom no rehabilitacie mi moc nepomohli. Odporucate neurologa ci radsej navstivit dobreho fyzioterapeuta?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:08)

pokiaľ začína tŕpnuť ruka, tak neurológa.

> reagovať

Daniela   |  31. 1. 2019 (22:16)

Dobrý den, mam 25chcela by som sa spýtať na váš názor. Posledný týždeň mávam ťažkosti, točenie hlavy celý deň, trpnutie a stipanie hlavy az po usi,aj ruky, palenie hrudnika az krku, tlak na hrudi.vsetko to ide viac doľavej strany. Pocit na odpadnutie,Potenie,neurolog vravi ze blok krčnej chrbtice.ostatne vys V poriadku

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:42)

okrem bloku krčnej chrbtice môžete trpieť na následky stresu, stav by mohol súvisieť aj s tetanickým syndrómom alebo nejakým druhom neurózy. Ale aj k týmto diagnózam sa musí vyjadriť neurológ.

Romman  |  9. 2. 2019 (15:34)

Dobrý,tiež ma bolí krk a ramená, hlava rok.Byva mi zle , slabo aj v robote.poskali ma ku psycho.a dali diazeoam,už rok ho beriem,som už na ňom asi závisl.a krk stále bolí,prečo má nepošlú kneuril.ortop.,alebo inde , ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (9:55)

pokiaľ pri ochorení chrbtice hrá úlohu aj psychika, ktorá môže byť aj priamou príčinou bolestí chrbtice, musí sa liečiť psychika aj chrbtica zároveň, aby sa dosiahol žiaduci výsledok. Dlhodobé užívanie Diazepamu nie je vhodné, existujú iné lieky – nenávykové – ktoré by boli vhodnejšie, tiež pri pretrvávaní ťažkostí treba podstúpiť aj psychoterapiu. Liečbu chrbtice môžete absolvovať aj na RHB oddelení alebo ambulancii, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Pri tejto liečbe nesmiete byť pasívny. Vy sám by ste si mali zaujímať o zdravý životný štýl, vhodné pohybové aktivity atd., aby ste k liečbe aktívne prispeli.

> reagovať

miroslav drahu  |  24. 1. 2019 (15:34)

Dobry den chcem sa spytat trpim bolestami hlavy,nevolnostami,a pocity zavratov pri chodzi,Chcel by som spytat ci mi to moze sposobovat chrbtica?RTG C chrbtice DX konvexna skolioza c chrbtice, C-lordoza je vyrovnana,az lahko kyfoticke postaveneiv dolnej casti.Proc.megatrancversi c7.MRI mozgu v poriadku.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:36)

popísané ťažkosti môže spôsobovať narušené postavenie krčnej chrbtice, ktoré je popísané na RTG (chrbtica je vyrovnaná až prehnutá dozadu, mala by byť prehnutá dopredu). Stav vyžaduje rehabilitáciu a odstránenie preťažovania krčnej chrbtice zo životosprávy.

> reagovať

Ján  |  17. 1. 2019 (21:16)

Pred dvoma týždňami som náhle dostal bolesti krčnej chrbtice. Bolesti sa stupňovali a začali vystreľovať aj do ľavej ruky. Moja lekárka mi nasadila Diompraz a Dorsiflex tbl. Stav sa mi stále zhoršuje, rameno ľavej ruky už mám tak zablokované že ruku nedvihnem vyššie od pása. Nemal som fyzickú námahu. Vopred ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (11:12)

Váš stav vyžaduje vyšetrenie – diagnostiku a liečbu – neurológa. Čím skôr. Porucha môže byť v oblasti krčnej chrbtice – stlačený nerv – alebo v oblasti ramena – tzv. zamrznuté rameno , alebo aj-aj. Liečiť odborne to treba čím skôr, aby sa porucha nezafixovala.

> reagovať

Detka  |  17. 1. 2019 (19:11)

Chcela by som sa opýtať, co to znamena, Napriamena krčna lordoza. Bola som dnes na RTG a toto je napisane v sprave. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (11:11)

fyziologické postavenie krčnej chrbtice je mierny oblúčik smerom dopredu, Vy máte tento oblúčik vyrovnaný, čo predstavuje poruchu postavenia celej krčnej chrbtice.

liena   |  8. 2. 2019 (14:51)

Dobrý deň, mám podobnú dg. ako Detka -napriamenie c chrbtice, s tým, že v AP projekcii je c chcrbtica v miernej inklinácii doprava...plus aj voľným okom viditeľne posunutý C7 doľava...chcem sa opýat, čo v tomto prípade pomôže? stačí pravidelné cvičenie alebo treba pridať masáže, prípadne vyhľadať chiropraktika?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:10)

chiropraktika nie, klasické masáže môžu stav zhoršiť – treba odbornú lekárom vedenú rehabilitáciu a dlhodobé každodenné cvičenie.

Ivana  |  7. 3. 2019 (7:16)

Dobrý deň, aj ja mám nadpriemernú lordózu a miernu chondrózu C2-3, C 5-6. Aký je prosím postup liečby. Vďaka.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (9:50)

aj pre Vás platí tá istá odpoveď, ako pre pani Lienu: treba odbornú lekárom vedenú rehabilitáciu a dlhodobé každodenné cvičenie.

> reagovať

Merica  |  15. 1. 2019 (21:26)

Dobrý deň, prosím vás, môže krčná chrbtica spôsobovať silný tlak v záhlaví, hučanie v ušiach, točenie hlavy aj celý deň, zhoršenie videnia, alebo aj očnú migrénu? Nemám problém s tlakom. Taktiež mávam silné bolesti rúk, môže to tiež súvisieť s krčnou chrbticou? Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (10:59)

Všetky popísané ťažkosti môžu súvisieť s krčnou chrbticou, ktorú by bolo treba vyšetriť.

> reagovať

Radka2504  |  15. 1. 2019 (13:35)

Zdravim Vas. Moj problem spociva v toceni hlavy v urcitych polohach, napr. Lahnem si na rovnu podlozku, zatoci sa hlava na par sekund a uz je dobre, pootocim hlavu dolava to iste. Dalej predklon, zaklon to iste. Proste pri zmene polohy hlavy sa mi na par sekund zatoci a prestane to.Je to problem stredneho ucha? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (10:58)

nie, je to problém krčnej chrbtice, môže súvisieť aj s cievami, ktoré prechádzajú cez krčnú chrbticu do mozgu. Vhodnými vyšetreniami by boli RTG krčnej chrbtice – tzv. dynamické projekcie a sono mozgových ciev. Postupuje sa potom podľa výsledkov, krčnú chrbticu bude pravdepodobne treba zrehabilitovať.

> reagovať

Andrej   |  15. 1. 2019 (11:39)

Dobrý deň už dlhšie cítim intenzívne pichanie medzi lopatkami...obvodný lekár mi povedal že sú to len svaly no ja som trval na rontgene...výsledok: akcentovana C lordoza, lezia disku C 5-6, výraznejšia C 6-7...mozete mi to vysvetliť a povedať názor na riešenie problému? Staci rehabilitácia,lieky,masáže? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (10:56)

medzi lopatkami sa nachádza hrudná, nie krčná chrbtica. Ale pri poruche krčnej chrbtice bývajú bolesti medzi lopatkami časté. Rehabilitácia je základ liečby, potom by malo nasledovať dlhodobé každodenné cvičenie. Lieky po zmiernenie bolestí, 3 mesiace Milgamma N 3x1 liečbu urýchli. Masáže sú zakázané.

> reagovať

Jana  |  15. 1. 2019 (8:37)

Dobry deň.Neviete mi prosim poradit co sposobuje piskanie v uchu a nocne trpnutie celych ruk?myslim ze to ma suvis s krcnou chrbticou.Len by som chcela ci neviete co to moze sposobovat.Inak bolest nemam.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (10:54)

s najväčšou pravdepodobnosťou to bude krčná chrbtica, ale bez osobného vyšetrenia sa na 100% povedať nedá.

Jana  |  23. 1. 2019 (14:44)

Viem ze takto na dialku sa to neda.Uz som bola na nejalych vysetreniach.No zatial nic .A moze to podla vas sposobovat aj stuhnute krcne svalstvo?vdaka

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:03)

teoreticky môže.

> reagovať

Marika   |  14. 1. 2019 (20:20)

Dobrý deň prosím Vás chcem sa spýtať asi mesiac ma bolí hlava Cítim mravcanie v hlave a zvieranie tlak do hlavy až zalahnute v ušiach, stuhnúty krk až také trpnutie hlavy, od krčnej chrbtice. Co to môže byť? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (10:46)

písané problémy s hlavou súvisia pravdepodobne s narušenou krčnou chrbticou. Liečba krčnej chrbtice potom prinesie aj úľavu problémov s hlavou. Liečbe musí predchádzať diagnostika, ktorú je schopný urobiť aj obvodný lekár. Liečba by potom mala obsahovať vhodné medikamenty, ktoré Vám musí vybrať Váš ošetrujúci lekár. Potom by mala nasledovať rehabilitácia krčnej chrbtice a každodenné vhodné cvičenia na chrbticu, aby sa tento stav už neopakoval.

> reagovať

Katka3466  |  14. 1. 2019 (15:46)

Dobrý deň, mam problem s krčnou chrbticou c4/5 a c5/6,,rehabilitacia absolvovana(vždy mi pan doktor napraval hlavu raz doprava a do lava), mam tlak na oči a hlasivky(občas zachripnem), lieky aj infuzie som dobrala už neviem čo dalej bolesti su zase,,,ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (10:44)

Rehabilitácia je nedostatočná. Problémy s krčnou chrbticou môžete vyriešiť len vlastným aktívnym prístupom – každodenným trvalým cvičením aspoň zopár základných cvikov na chrbticu – celú a tiež a musíte naučiť tzv. správne pohybové stereotypy. Toto všetko by Vás mali naučiť na rehabilitácii. Krčnú chrbticu si už naprávať nenechajte – pri opakovanom naprávaní sa jej celkový stav zhoršuje. Berte v 3 mesačných dávkach chondroprotektíva, Milgamma N 3x1 – s trojmesačnými prestávkami, cvičte. Liečba môže trvať aj rok, bude sa vlastne odohrávať u Vás doma, vo Vašej réžii, ale mala by priniesť trvalé výsledky. Chrbticu nemožno vyliečiť bez takéhoto aktívneho prístupu pacienta. Žiaden lekár nevie odstrániť jej degeneráciu, ktorá je príčinou problémov. To sa dá len vykompenzovať dodržiavaním komplexnej tzv. Školy chrbta. Veľa info o nej nájdete na internete. Držím palce.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 20

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.