24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

10:59

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Jojko  |  27. 2. 2019 (17:54)

Prosím mám problémy s krčnou chrbticou vysunuté platničky cítim sa dosť často zle ,mávam pocit na zvracanie, pocity slabosti, všetky výsledky mám v poriadku,môžu byť tieto príznaky z tej krčnej chrbtice? ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:33)

áno, môžu. Liečiť sa musí krčná chrbtica, popísané príznaky sa budú strácať spolu so zlepšovaním jej stavu.

> reagovať

Dada777  |  26. 2. 2019 (13:48)

Dobry den, trapim castymi silnymi migrenami, bolest krizov, krcn.chrbtice,vysledkyCT su Kyfotizacia cervik.chrbtice, artroza antlantoaxial.sklbenia, C5/6-ventr.spondyloza, C3/4 incip.unkoverteb.artroza.Co presne znamena tato diagnoza? a ako toto liecit?? lebo tie migreny a bolesti su strasne a obmedz.zivot. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:22)

Podľa CT vyšetrenia sú prítomné degeneratívne zmeny skĺbenia krčnej chrbtice a hlavy a nesprávne postavenie krčnej chrbtice – obe príčiny vedia spôsobovať veľmi silné bolesti hlavy. Liečba by mala byť zameraná na liečbu krčnej chrbtice – skúsiť sa musí všetko: infúzie, obstreky záhlavia a aj celej krčnej chrbtice, rehabilitačné postupy, nosenie krčného goliera, pokiaľ bude poskytovať úľavu, na noc treba špeciálny ortopedický vankúš na spanie z pamäťovej peny, môže Vám ho predpísať aj neurológ. Vo Vašom prípade je ťažšie radiť, pretože stav je vážnejší, rady cez internet nepomôžu, liečba patrí do rúk lekárom.

> reagovať

tomas  |  24. 2. 2019 (21:42)

Dobrý deň,krčnú chrbticou problémy ,6_7 stavec prihrotene ,degenerovane raz do mesiaca má navstivi hluk a zalahnutie v ušiach,beriem cavington aj dorsiflex na to uvoľnenie a prekrvenie len niekedy to prejde až za dva dni ,neviete nejako poradiť dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:48)

liečba by sa mala doplniť o aktívnu rehabilitáciu: cvičenia zamerané na CELÚ chrbticu, ktoré budete cvičiť denne a dlhodobo. Prvé zlepšenie v rámci týchto cvičení sa môže objaviť približne o 3 mesiace, aj potom treba vydržať – rok, najlepšie je cvičiť trvalo. Bez takéhoto aktívneho prístupu sa zo svojho ochorenia nemôžete dostať, všetky lieky budú pomáhať len dočasne. Pokiaľ cviky zamerané na krčnú chrbticu budú robiť problémy, treba ich vynechať a precvičovať ostatné časti chrbtice – reflexne sa zlepší aj krčná. Tiež treba opatrne liečiť s Dorziflexom – mal by sa užívať len krátky čas. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Chondroprotektíva – poradia Vám v lekárni, aké sú najvhodnejšia. Berte ich 3 mesiace.

> reagovať

Zynga  |  24. 2. 2019 (7:42)

Dobrý deň.Prosím Vás,v oblasti krčnej chrbtici pociťujem pichanie a bolesti pri otáčaní hlavy.Bolesť prechádza do pravého ramena a ruky.V poslednom čase som vo väčšom strese,môže sa jednať o zaseknutý nerv?Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:34)

o zaseknutý nerv nie, ale vplyvom stresu sa zvýšilo napätie šijových svalov, čo mohlo vyvolať blokáda krčnej chrbtice. Kúpte si v lekárni prírodný prípravok na harmonizáciu psychiky – je ich dosť, poradia Vám. Krčnú chrbticu, trapézy, plecia a kríže si natierajte antireumatickým gélom alebo krémom – tiež kúpite v lekárni. Na internete si nájdite zopár cvikov na uvoľnenie krčnej chrbtice a krížov (musí sa pracovať aj s touto časťou, sú reflexne spojené) a cvičte ich denne 5-7 dní (najlepšie každý deň trvalo). Malo by sa to opraviť. Ak nie, treba ísť na rehabilitáciu – obvodný lekár Vás tam môže poslať. A: „take it easy!“

Zynga  |  17. 3. 2019 (19:51)

Ďakujem ☺️

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 7. 2019


Zubkacik   |  23. 2. 2019 (19:59)

Dobrý večer v septembri som bola operovana na krcnu chrbticu. Bolesti teraz začali v hrudnej a driekovej časti vrátili sa mi trpnut ie rúk sumenie v ušiach a niekedy sa neviem postaviť na nohy alebo keď chodím tak sa trasu a jednu nohu ťahám za sebou. Chcem sa opýtať aké vyšetrenie mám podstúpiť. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:21)

neurologické – a to čo najskôr.

Zubkacik  |  2. 4. 2019 (20:42)

Dobrý večer bola som u neurologicky chcela som aby ma poslala na vyšetrenie. Zevraj netreba že asi mám syndróm trasucich nôh.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:45)

Akú liečbu Vám odporučila?

Zubkacik  |  13. 4. 2019 (8:44)

Dobrý deň zatiaľ nijakú mám udržiavať chrbticu v kludovom režime nezatazovat. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (9:59)

nájdite si nového neurológa, vyšetrenia, ktoré treba urobiť (na základe neurologického nálezu) môže predpísať len neurológ.

> reagovať

Stanislava12  |  22. 2. 2019 (21:22)

Dobrý deň,pri lyžovani som mala nehodu.Chirurg vylúčil otras mozgu a diagnózu stanovil ako vyvrtnutie krčnej chrbtice. Dostala som golier a bolesti skutočne ustupujú. Chcem sa spýtať 1.kedy mozem začať aktívne športovať - behať 2. Kde nájdem zoznam cvikov na krčnú chrbticu 3. Ako upraviť životosprávu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:14)

čakajte 6 týždňov od úrazu – je to dlhšia doba, ale podvrtnutie krčnej chrbtice môže vyvolať problémy, ktoré sa objavia neskôr. Pokiaľ by ste začali behať – čo je pre krčnú (a celú) chrbticu zaťažujúce, Váš stav by sa mohol skomplikovať. Po 6 týždňoch potom nezačnite behať hneď – mali by ste najskôr absolvovať rehabilitáciu krčnej chrbtice, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Na rehabilitácii b Vás mali naučiť cvičiť na chrbticu, ale cvičiť by ste mali na CELÚ chrbticu, nie len na krčnú. Podvrtnutie krčnej chrbtice určite vyvolalo zmeny na celej chrbtici, aj keď ich necítite. Cviky na chrbticu by ste potom mali robiť denne, aj keď budete behávať. Držím palce.

Stanislava12  |  24. 3. 2019 (1:23)

Dakujem za odpoved. Neurológ mi potvrdil ze mam medzi stavcami krčnej chrbtice blok, ktorý pádom urýchlil stav, ktorý tam už pred pádom bol (sedavé zamestnanie). Beriem dorsiflex ktorý mi skutočne pomáha. Cítim sa tak dobre ako nikdy pred tym - dokonca vstavam bez žiadnych bolesti chrbta (nevedela som ze to je normalne

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 7. 2019


Lenka T.  |  20. 2. 2019 (13:31)

Pred troma tyzdnami som absolvovala ozonoterapiu do krcnej chrbtice na Neurol. v Skalici, po vpichnuti mi zmeravela cela ruka, na 4 den, ked ma prepustali ma uistovali ze je to normalne na druhy den som dostala veeelke nezvladnutelne bolesti. Odmietli ma hospitalizovat a riesit ma. Ake stanovisko mam zaujat ?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:06)

na hospitalizácii musíte trvať, pokiaľ Vaše ťažkosti pretrvávajú. Ak Vás nebudú chcieť hospitalizovať, musíte osloviť svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá Vás môže poslať do inej nemocnice. Pokiaľ bolesti ustúpili a pohyblivosť ruky je normálna, niet čo riešiť.

> reagovať

SilviaF  |  20. 2. 2019 (7:25)

Zdravím Vás, je možné, že by krčná chrbtica spôsob ovala dennodenne bolesti hlavy na temene a závrate a či správnym cvičením je možné to zmierniť alebo aj odstrániť?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:02)

je to možné. Každodenným cvičením VHODNÝCH cvikov na CELÚ chrbticu možno tento problém odstrániť s tým, že to môže trvať relatívne dlho, ale je to zároveň jediná cesta, ako z problému von. Okrem cvičenia musíte zvládnuť aj správne pohybové stereotypy, aby bolesti chrbtice nerecidivovali. krčná chrbtica,

> reagovať

Jana   |  18. 2. 2019 (14:56)

Zdravým mám stuhnuté trapezy, vyšetrenie neurológia MR krčnej chrbtice a hlavy v poriadku mierna skolioza, rehabilitácie cvičím stále aj masáže, stále mi zviera krk nič nepomáha ani teplo, už neviem čo ďalej a pol roka som PN treba ešte dáke iné vyšetrenia?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:31)

popíšte – prosím – bližšie to zvieranie – kde presne ho cítite – v hrdle? Kedy sa objavuje, po čom – alebo je trvalé, od rána do večera? Napíšte tiež, či netrpíte v živote stresom, nejakým preťažením., problémami.

Jana   |  27. 2. 2019 (19:16)

Sija aj krčné svaly mi ťahá niekedy ako skrtenie dole v jamke, je to stále neviem o je to uvoľnil krk bolia ma aj svaly počujem v uchu svoj tep v poriadku ORL, stres mam už akutar s tejto choroby som. PN pol roka užívam Milgammu a magnézium, sklbe mi vo svaloch, štítna žľaza sono v por

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (9:58)

podľa popisu ťažkostí môžete mať tetanický syndróm, alebo negatívnu psychickú reakciu na problém s chrbticou . odporúčam požiadať neurológa o EMG vyšetrenie na diagnostiku tetanického syndrómu - pred vyšetrením 5-7 dní neberte magnézium. Pokiaľ bude negatívne, odporúčam prechodne sedatíva, aby sa stav upokojil. V liečbe by mohlo pomôcť aj nosenie krčného goliera – občas, pri dlhohodobom sedení, alebo práci s hornými končatinami, obstreky. Masáže neodporúčame, skôr z manuálnych ručných techník mäkké a uvoľňujúce techniky. Pomôcť by Vám mohlo minimálne 3 mesačné užívanie Fortuna vitae – je to tekvicový olej s jódom, môžete si ho objednať na internete. Štítna žľaza môže vyvolávať popísané ťažkosti a môže byť vyčerpaná aj v prípade, že výsledky vyšetrení sú ešte v norme.

Jana   |  14. 3. 2019 (19:56)

Zistili mi ze mam chlamidie pľúcne, na neurológii ďalšie vyšetrenia mi nerobia ze je to len stuhnuté, doporučili mi kolagenove inekcie, aj keď cvicim, mala som masaze mäkké techniky nič nezaberá, tie svaly bolia, môžu to spôsobovať aj tie chlamidie?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (9:37)

áno, chlamídie spôsobia zápalovú reakciu, na ktorú môže negatívne zareagovať celý pohybový systém. Tú infekciu treba liečiť, potom by sa stav mal zlepšiť. K tomu samozrejme pohybová životospráva.

> reagovať

Mária  |  16. 2. 2019 (14:19)

Dobrý deň. Mávam pálenie v krčnej chrbtici a ide mi to do ramien až niekedy do ľaktu hlavne v pravej časti nejedná sa o klasickú bolesť a ani nemám stuhnuté krčné alebo ramenné svalstvo. Moja otázka je či to pálenie ktoré je dosť intenzívne nemôže spôsobovať útlak na nerv alebo nejaký zápal stavcov. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:24)

palivá bolesť vyžarujúca od krčnej chrbtice do hornej končatiny môže mať v zásade dvojaký pôvod: alebo je spôsobená útlakom nervu v oblasti krčnej chrbtice, alebo je to tzv. vyžiarená bolesť – z poškodenej chrbtice, samotné nervy sú však intaktné. Na presné zistenie príčiny bolesti je potrebné osobné neurologické vyšetrenie, liečba sa v oboch prípadoch môže líšiť.

> reagovať

Natália  |  14. 2. 2019 (23:10)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu som mala stuhnutú šiju, no tá sa mi uvoľnila. Po nej ma však začala bolieť krčná chrbtica, najmä na pravej strane hore a hlava na spánkoch. K tomu sa pridali časté pocity na odpadnutie alebo na zvracanie. O čo by mohlo ísť a ako si pomôcť, aby ma bolesti a strach z odpadnutia neobmedzovali?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:58)

šijové svalstvo je neoddeliteľnou súčasťou krčnej chrbtice a na základe pocitov sa nedá určiť, či bolesti pochádzajú zo svalstva, alebo kostí krčnej chrbtice. Preto aj v tomto prípade treba krčnú chrbticu liečiť – vhodnými liekmi a rehabilitáciou a cvičením. K bolesti je – podľa toho, čo ste napísali – pridružená aj úzkosť, ktorú treba liečiť osobitne. A osobne – s lekárom. Pri dobre nastavenej liečbe budú ťažkosti rýchlo ustupovať.

> reagovať

Biana  |  13. 2. 2019 (10:29)

Dobry den, v poslednej dobe mavam pocit tazkeho dychania a citim akoby hrcu v hrdle. Moze to sposobovat krcna chrbtica? Ak ano, ake vysetrenia ma cakaju? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:54)

krčná chrbtica skôr nie je pôvodcom Vašich ťažkostí, podľa ich popisu môžu byť vyvolané skôr psychickými problémami. Mali by ste navštíviť svojho praktického lekára – pozná Vás, rýchlo určí správnu diagnózu aj liečbu.

> reagovať

Marika 1066  |  12. 2. 2019 (12:29)

Dobrý deň, po vyšetreniach mri mi bolo povedané že mám artrtitidu na krčnej chrbtici a doktorka mi povedľa že mám brat tri krát denne Ibalgin proti bolesti, ale bolieť sa dá zniesť akurát mám závraty čo má trápi najviac a k tomu sa mi nevyjadrila, myslite že tie závraty môžu byt ozaj len z tej artritídy ? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:49)

samotná artritída – zápal kĺbov – nevyvolá závraty. Závraty môže spôsobiť možný následok artritídy – porušené postavenie krčnej chrbtice a narušená pohyblivosť krčnej chrbtice. Liečba závratov sa preto prekrýva so základnou liečbou chrbtice. Ale ak sa závraty nebudú pri liečbe Ibalginom zlepšovať, požiadajte doktorku o ich cielenú liečbu.

> reagovať

Anna  |  10. 2. 2019 (6:46)

Uz tyzden mam silne bolesti hlavy prechadzajuce az do hlbky usi a konciace v spankovej casti hlavy. Piska mi neustale v usiach, niekedy pocit nevolnosti. Lekar ma poslal na ORL, spravili RTG a vsetko je OK. U ocnej je tiez vsetko OK. U zubara OK. Padla otazka ci to nemoze ist z krcnej chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:36)

s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Krčná chrbtica môže byť preťažená – šijové svaly a trapézy môžu byť spastické, alebo naopak – príliš uvoľnené, pri pohyboch sa môže demaskovať blok, čo na RTG nemusí byť vidieť. V každom prípade treba v liečbe preferovať rehabilitáciu krčnej chrbtice a krátkodobo lieky, ktoré Vám však musí predpísať lekár.

> reagovať

Juraj  |  9. 2. 2019 (18:39)

Dobrý deň bol som na MRI a nález som mal takýto Foraminostenozy stredne ťažkého st., 4-5 mm.bilat v C4-C7;seg C6-C7 protrúzia disku peforam.vpravo 2,5mm, spinálny kanál šírky10mm;seg C5-6 protrúzia až sublig hernia vľavo 4,3mm, spinálny kanál šírky10,7mm; a chcel by som nejaké vyjadrenie k liečbe prípadne aké lieky ďa

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:18)

len na základe MRI nálezu sa nemožno vyjadriť k liečbe. Potrebujem nasledujúce údaje: koľko máte rokov, čo a ako Vás bolí, poprípade, aké iné ťažkosti máte, aká je Vaša práca (fyzická, sedavá...)a ako ste boli doteraz liečený s akým výsledkom. Potom sa budem môcť k liečbe vyjadriť. Bez týchto údajov Vám môžem poskytnúť len celkom všeobecnú informáciu: používajú sa lieky, rehabilitácia, pokiaľ sa do 6 týždňov nedosiahne zlepšenie, zvažujú sa invazívne zákroky: ozón, obstreky, operácia.

Juraj  |  20. 2. 2019 (10:21)

Mám 36 rokov ,fyzická práca doteraz 2x rehabilitácia výsledok je len že sa to zhoršuje bolí ma rameno v niektorej polohe ani ruku nedám hore . Poprosím na Juraj28 neodpovedajte ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:09)

na krčnej chrbtici máte pomerne výrazné degeneratívne zmeny, fyzická práca (najmä ťažká) ich môže zhoršovať. Len liečba rehabilitáciou nestačí, treba aj lieky: nesteroidné antireumatiká, možno aj v injekčnej alebo infúznej forme, v práci by ste mali nosiť tzv.krčný golier – ortopedická pomôcka, ktorá spevní krčnú chrbticu a zabráni jej ďalšiemu zhoršovaniu. Lieky, ktoré potrebujete, by Vám mal predpísať lekár, sám si môžete nasadiť Ibalgin 400 mg 3x+ po jedle, k tomu Milgamma N 3x1, 3 mesiace berte chondroprotektíva, krk aj rameno si minimálne 3 x denne natierajte s antireumatikým krémom, ktorý obsahuje Ibalgin – poradia Vám v lekárni. Liečba však vyžaduje PN- 2-3 týždne.

> reagovať

Veronika  |  8. 2. 2019 (7:39)

Dobrý deň, mám 25 rokov a už asi mesiac sa mi točí hlava keď ju skloním do bokov, taktiež aj keď ju zakloním dozadu cítim aj mierny tlak v hlave v zadu, občas aj ťaženie v očiach. Sú dni aj bez príznakov. ORL vyšetrenie bolo v poriadku aj očné vyšetrenie. Súvisí to s krčnou chrbticou? Krvný tlak mávam tiež nižší 95/55.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:40)

s krčnou chrbticou môžu súvisieť všetky popísané problémy, ale rovnako ich môže provokovať j nízky krvný tlak, alebo ich zhoršovať. Najlepšou cestou na zvýšenie tlaku j dostatočný prísun tekutín a hlavne aeróbne pravidelné fyzické aktivity. Držím palce.

> reagovať

Veronik  |  6. 2. 2019 (12:03)

Dobry den, prosim vas s cim zmiernim zavraty z krcnej chrbtice, tronutie ruky a celkovou bolestou krcnej chrbtice. Pred par rokmi som bola na ct mozgu a vtedy to uzavreli ako krcna ch. Mam obdobie pokoja a obdobie ako teraz ze sa krutim, hlava boli ... neurolog je zatial v nedohladne nakolko ma nikto nechce zobrat.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:34)

kúpte si v zdravotníckych pomôckach (môžu mať aj v lekárni) krčný golier a viac, ako polovicu dňa ho noste. Skúste v ňom aj spať, ak sa Vám podarí. Spánok odporúčam v polosede, alebo vankúše vyššie pod hlavou. Kúpte si Ibalgin 400 mg, užívajte ho 3x1 po jedle, k tomu Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1, Magnerot 5 dní 2-0-2, potom 2x1, kúpte si Kinedryl a skúste užiť ¼ tbl., pokiaľ bude silný závrat, môžete skúsiť aj nízke dávky sedatív – lexaurin, Xanax, Neurol (predpíše obvodný lekár). Môžete si tiež kúiť Vertigo heel – návod na dávkovanie nájdete v príbalovom letáku, je to homeopatikum, efektné. Ale postarajte sa, aby ste sa čo najskôr dostali k lekárovi.

Veronika  |  16. 2. 2019 (21:17)

Dakujem za odpoved. Dostala som sa k neurologovi a vyfasovala som tieto lieky. Dorsiflex, movalis injekcie a diclovit. Som na dobrej ceste s tymito liekmi? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:10)

ste, kúpte si k tomu Milgamma N 3x1 – lieky budú viac účinkovať, Dorziflex neberte dlhšie ako 5-7 dní.

> reagovať

DávidS  |  5. 2. 2019 (10:36)

Dobrý deň,asi od min.roka od augusta mávam tlaky v zadnej casti krku do hlavy, obcasne tocenie hlavy, obcasna nevolnost, doktor mi povedal že to mam stiahnuté svalstvo krcnej chrbtice-stiahnutá šija. Poslal ma na MG-rezon. tam mi zistili ze mam posunutý stavec,C5,C6,chem sa spytat a´mam nasvstivit masera alebo fyziote?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:24)

maséra v žiadnom prípade – klasickou masážou by sa Váš stav mohol poriadne zhoršiť. Váš doktor by Vás mal poslať na odbornú rehabilitáciu. S krčnou chrbticou môže pracovať len skúsený fyzioterapeut na základe odporučenia odborného lekára.

> reagovať

Tibor  |  4. 2. 2019 (17:22)

Dobri den mam zavraty pocit neistej chodzi busenie srdca a nevolnost pri vysetreni u neurologa ma poslal na rtg krcnej chrbtice tam mi napisali do zaveru lordoza diskretne redukovana co to znamena a suvisi to nieako z mojimi priznakmi ?? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:16)

čiastočne to súvisí s Vašimi príznakmi – popísaná je porucha postavenia krčnej chrbtice. Vhodné by však bolo urobiť EKG a tiež sa zamerať na prítomnosť stresu vo Vašom živote.

> reagovať

76miro76  |  4. 2. 2019 (10:33)

Pekny den....mozny neurovaskularny konflikt..aica..zasahujebsvojov sluckov az do zvukovodu a ma kontakt na 7 a 8 nerv...mam stale zavraty a tocenie hlavy stale do jednej strany...uxivam 2 ×betahistin.....aka je mozna ina liecba..moj neur.ma objednalk neuro.chir...mam 42 rokov a nemozem fungovat

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:12)

Neurovaskulárny konflikt možno odstrániť operáciou, preto Vás Váš neurológ poslal na konzultáciu na neurochirurgiu. K operácii by sa malo pristúpiť vtedy, pokiaľ konzervatívna liečba zlyhala. V konzervatívnej liečbe možno použiť lieky s vazodilatačným efektom (Betahistín), ktorý už máte, pomôcť môže aj Milgamma N 3x1, Magnerot 500 5 dní 2-0-2, potom 2x1, skúsiť možno tiež lieky Kinedril, Medrin, niekedy pomáhajú aj benzodiazepíny (napr. lexaurin, Xanax), ale pozor na návykovosť, niekedy liek zo skupiny SSRI – Escitalopram 10 mg, z homeopatických liekov Vertigo heel (voľno predajný v lekárňach), skúsiť možno aj akupunktúru u skúseného lekára čínskej medicíny. Stav možno niekedy zlepšiť aj kvalitnou starostlivosťou a liečbou krčnej chrbtice – obstreky, rehabilitácia, krčný golier. Držím palce.

> reagovať

Julka 1980  |  2. 2. 2019 (23:28)

Dobrý deň. Bol mi zistený cerviakalny syndrom krčnej chrbtice. Moja otazka, môže z toho bolieť ucho a mam pocit nejakého tlaku v uchu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:46)

pokiaľ sa vylúči ušné ochorenie, môžu popísané ťažkosti súvisieť s ochorením krčnej chrbtice.

> reagovať

Zuzka  |  1. 2. 2019 (23:24)

Dobry den,chcela by som Vas poprosit o nazor ohladne diagnostiky vyrazna hypoplazia vertebrobazilarneho rieciska ,ci tato diagnoza vyzaduje liecbu?? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:44)

táto diagnóza vyjadruje nedostatočne vyvinutý cievny systém, ktorý sa nachádza v oblasti malého mozgu, prítokové cievy do tohto systému idú cez krčnú chrbticu. Tento cievny systém je napojený aj na cievy, ktoré vchádzajú do mozgu po oboch stranách krku. Keďže je to stav vrodený, nedá sa liečbou odstrániť. Treba udržiavať dobrý stav krčnej chrbtice (viď. Škola chrbta), dobrý stav kardiovaskulárneho aparátu, treba sa tiež zamerať na prevenciu aterosklerózy (internista ; obvodný lekár). Vo vyššom veku môžeme odporučiť užívanie liekov: Tebokan 120 alebo Cavinton forte.

> reagovať

Lynda  |  1. 2. 2019 (7:02)

Dobry den. Rano som vstale s miernymi bolestami v krcnej chrbtici. Mavam to casto tak som di isla zacvicit cviky,ktore mam od lekara. No pri natahovani ruk v leze mi tam nieco puklo a ledva som sa postavila. Teraz nemozem zaklonit hlavu smerom hore a ani dolu. Vlavo a vpravo to na pocudovanie ide. Ďakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:43)

je to blok v oblasti krčnej chrbtice. Vznikol pri cvičení krčnej chrbtice. Môže odznieť sám, pokiaľ sa tak už nestalo, treba ísť na rehabilitáciu.

Lynda  |  7. 2. 2019 (15:44)

Prave,ze nestalo. Je to trosku lepsie no zacina mi trpnut lava ruka. Mala som bolesti v krcnej aj pred rokom no rehabilitacie mi moc nepomohli. Odporucate neurologa ci radsej navstivit dobreho fyzioterapeuta?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:08)

pokiaľ začína tŕpnuť ruka, tak neurológa.

> reagovať

Daniela   |  31. 1. 2019 (22:16)

Dobrý den, mam 25chcela by som sa spýtať na váš názor. Posledný týždeň mávam ťažkosti, točenie hlavy celý deň, trpnutie a stipanie hlavy az po usi,aj ruky, palenie hrudnika az krku, tlak na hrudi.vsetko to ide viac doľavej strany. Pocit na odpadnutie,Potenie,neurolog vravi ze blok krčnej chrbtice.ostatne vys V poriadku

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:42)

okrem bloku krčnej chrbtice môžete trpieť na následky stresu, stav by mohol súvisieť aj s tetanickým syndrómom alebo nejakým druhom neurózy. Ale aj k týmto diagnózam sa musí vyjadriť neurológ.

Romman  |  9. 2. 2019 (15:34)

Dobrý,tiež ma bolí krk a ramená, hlava rok.Byva mi zle , slabo aj v robote.poskali ma ku psycho.a dali diazeoam,už rok ho beriem,som už na ňom asi závisl.a krk stále bolí,prečo má nepošlú kneuril.ortop.,alebo inde , ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (9:55)

pokiaľ pri ochorení chrbtice hrá úlohu aj psychika, ktorá môže byť aj priamou príčinou bolestí chrbtice, musí sa liečiť psychika aj chrbtica zároveň, aby sa dosiahol žiaduci výsledok. Dlhodobé užívanie Diazepamu nie je vhodné, existujú iné lieky – nenávykové – ktoré by boli vhodnejšie, tiež pri pretrvávaní ťažkostí treba podstúpiť aj psychoterapiu. Liečbu chrbtice môžete absolvovať aj na RHB oddelení alebo ambulancii, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Pri tejto liečbe nesmiete byť pasívny. Vy sám by ste si mali zaujímať o zdravý životný štýl, vhodné pohybové aktivity atd., aby ste k liečbe aktívne prispeli.

> reagovať

miroslav drahu  |  24. 1. 2019 (15:34)

Dobry den chcem sa spytat trpim bolestami hlavy,nevolnostami,a pocity zavratov pri chodzi,Chcel by som spytat ci mi to moze sposobovat chrbtica?RTG C chrbtice DX konvexna skolioza c chrbtice, C-lordoza je vyrovnana,az lahko kyfoticke postaveneiv dolnej casti.Proc.megatrancversi c7.MRI mozgu v poriadku.Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:36)

popísané ťažkosti môže spôsobovať narušené postavenie krčnej chrbtice, ktoré je popísané na RTG (chrbtica je vyrovnaná až prehnutá dozadu, mala by byť prehnutá dopredu). Stav vyžaduje rehabilitáciu a odstránenie preťažovania krčnej chrbtice zo životosprávy.

> reagovať

1 2 3 4 ... 20

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.