25. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

16:47

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

2. 10. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Deedee  |  27. 4. 2019 (1:27)

Dobrý deň,pred 6 mes.som prudko mykla krkom,čo mi spustilo tinnitus.RTG:krč.lordoza napriamena s naznač.kyfozou,incip.osteochondroza C6/7,ventrolat.hrany priľ.tiel stavcov C6/7 a C3/4 prihrotene,na priľ.platnickach subchondr.skleroza.Prosím,sú to vážne degenr.zmeny?Tebokan nezabral,Betahistin mi na tinnit.zabera.Vdaka!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:21)

k liečbe Betahistinom treba pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice a následné dlhodobé každodenné cvičenie. Tak sa bude liečiť aj pravdepodobná príčina tinitu. Na RTG nie sú ťažké degeneratívne zmeny, ale vážnejšia porucha postavenia chrbtice, ktorá sa dá odstrániť len cez aktívne správne cvičenie a dodržiavanie systému vhodných pohybových stereotypov.

> reagovať

rihard  |  24. 4. 2019 (8:48)

dobry strasne zvyraznil tinitus C2/3a C6/7 pritomne ploche dorzalne protruzie diskov kombinacii s deformacnou unkovertebralnou spondylozou komprimuju duralny vak sposobuju viacetazove sekundarne stenotizacia spinalneho kanala bez myelopatie.c 6/7 stenotizacia neuroforamenov obojstranne 10 mm.Co robit a co ten tinitus.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:35)

tinitus možno niekedy pozitívne ovplyvniť obstrekmi krčnej chrbtice, vazodilatačnými infúziami, liekmi – treba ich vyskúšať viacero včítane liekov na psychiku (SSRI), niekedy pomôžu ( to je poznanie na základe skúseností). Pokiaľ je tinitus silný a rušivý a nijako ho nevieme liečbou ovplyvniť, treba sa obrátiť na ORL, ktorý môžu predpísať do ucha špeciálny strojček, ktorý zvuk tinitu urobí nepočuteľným. Pri liečbe krčnej chrbtice treba udržiavať dobrý stav celej chrbtice s dôrazom na krčnú časť. To predpokladá zvládnutie správnych pohybových stereotypov a každodenné vhodné cvičenie po absolvovaní individuálne vedenej rehabilitácie. Podľa príznakov sa podávajú symptomatické lieky, pri záťaži skúsiť chrániť krčnú chrbticu krčným golierom. Treba mať kvalitné vankúše na spanie včítane ortopedického pod hlavu.

> reagovať

Silvia  |  16. 4. 2019 (11:19)

Dobrý deň, mám 20 rokov a už viac ako rok ma trápia problémy s chrbticou, konkrétne krčnou chrbticou. Spôsobuje mi to skoro každý deň závraty, mám problém s rovnováhou. Vyšetrenia však nič konkrétne neodhalili. Absolvovlala som rehabilitácie, ale bez zlepšenia. Je možné že tieto závraty sú z krčnej chrbtice ?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:13)

pravdepodobne ste boli vyšetrená neurológom ktorý pôvod závratov zisťoval. Pokiaľ bol záver vyšetrení taký, že závraty sú z krčnej chrbtice, treba tomu dôverovať a systematicky, každodenne a trvalo sa venovať krčnej chrbtici – dodržiavať správne pohybové stereotypy, denne cvičiť vhodné cviky. Pokiaľ treba lieky, musí ich predpísať neurológ.

> reagovať

Jana  |  10. 4. 2019 (7:00)

Dobry den...v poslednom case som v strese z choho sa mi vytvorili spazmy v okoli krcnej chrbtice.Teraz sa mi vsak objavilo hučanie v hlave.Nemozem ani zaspat.Neviete prosim co pomoze a ci to moze sposobyt krcna chrbtica?som zufala.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:34)

môže to spôsobovať krčná chrbtica, ktorú by bolo treba rehabilitovať, na noc by bolo vhodné vyššie si uložiť pod hlavou. Od obvodného lekára si vypýtajte sedatíva a liek na spanie, mali by ste absolvovať aj kúpeľnú liečbu.

> reagovať

Evka  |  8. 4. 2019 (16:55)

Dobry ja som tu uz pisala minule len chcem vam blizsie opisat to chvenie v krku je to také ako keby vibrovanie a je to po cely den. Citim to tam ako konci krcna chrbtica kde zacina zahlavie a citim taky napnuty krk ako keby tlak vnom. je to velmi neprijemne mam strach ze som si poskodila nervy ked som prudko cvicila.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:19)

to nie je z poškodených nervov, môže to byť blokáda tzv. cervikokraniálneho prechodu (spojnice lebka-krčná chrbtica) , alebo inej poruchy krčnej chrbtice. Stav vyžaduje rehabilitáciu a každodenné cvičenie uvoľňujúcich cvikov na chrbticu.

> reagovať

Stana  |  6. 4. 2019 (17:44)

Dobrý deň pán doktor mam problémy z chrbticou krcnou mam ju vydratu bolesti pravidelne sa mi zablokuje 4,5,6,7 stavec. Chcem sa spýtať môžem z chrbtice cítiť tlak v krku a sťahovanie? Ďakujem za odpoveď. Beriem injekcie almiral tiež nejaké lieky od bolesti prášky aflamil.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:14)

odporúčam pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice, každodenné cvičenie na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov – všetko by Vás mali na RHB naučiť. Sťahovanie v krku môže, ale nemusí byť spôsobené chrbticou, častejšie pri vzniku tohoto príznaku zohráva úlohu stres.

> reagovať

mima  |  2. 4. 2019 (23:34)

Dobry den chcem sa spytat ci mozu neskutocne zavraty a chodza akoby na vode ci to moze byt z chrbtice a ak ano ktora cast to sposouje mam skoliozu, blokadu krcnej chrbtice dalej problemy s bedrovou chrbticou pichava ma na hrudi a mam velke ja bolesti. Co to sposobuje a aka je vhodna liecba treba aj lieky?ak ano ake

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:15)

popísané stavy môže spôsobovať oblasť krčnej chrbtice. Celá chrbtica je dôležitá pre udržiavanie rovnováhy, ale krčná chrbtica je v tomto najdôležitejšia. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

Jakub  |  29. 3. 2019 (15:58)

Dobrý deň mám problém s krčnou chrbticou s blokovým postavením C2-C4 a C5-C6 a pseudokyfotickým zakrivením s vrcholom v úrovni C4/C5. Niekoľko krát som absolvoval rehabilitáciu aj naprávanie chyropraktikom. Aj napriek tomu sa cca každý polrok opakuje závrate a pískanie v ľavom uchu. Je náprava možná operačne?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:58)

nie. Odporúčam, aby ste s chiropraktickými zákrokmi prestali, pretože pri ich opakovaní sa stav krčnej chrbtice môže v konečnom dôsledku zhoršiť. Cesta von z problému je jediná – dlhodobé, najlepšie už trvalé – každodenné cvičenie sústavy vhodných cvikov na CELÚ chrbticu a dokonalé zvládnutie princípov správnych pohybových stereotypov. Len takto môžete odstrániť. vyvolávajúcu príčinu opakujúcich sa blokov krčnej chrbtice, ktorá môže byť aj na inom mieste pohybového aparátu. Je to prevencia aj liečba zároveň. Inej cesty niet.

> reagovať

Esly  |  27. 3. 2019 (20:10)

Dobry den mam nonstop celodenne zavraty pocit nestabilnej chodze az padania dopredu dozadu mam to cca 7 mes. Dg: Hypoplazia AV useku, lardoza C, spazmus v hornej C oblasti a na occipute. Chcem sa spytat ci to moze sposobovat celodenne zavraty a az keby kolisanie noh a na vhodnu liecbu? Mam velke bolesti co pomoze?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:26)

dvoj kombinácia nedovyvinutej cievy a poruchy krčnej chrbtice môžu takéto ťažkosti vyvolávať. Liečba by mala byť kompletná: obstreky v oblasti záhlavia a krčnej chrbtice, najskôr infúzie s nootropikami, magnéziom – podľa neurologického nálezu, potom podávanie liekov v tabletkách. Postupne pomocou rehabilitácie uvoľňovať krčnú chrbticu, naučiť sa cvičiť a potom cvičiť denne dlhodobo, naučiť sa správne pohybové stereotypy. Počas dňa pri záťaži používať krčný golier, na noc ortopedický vankúš na spanie. Spočiatku spávať s vysoko podloženou hlavou. Liečbu musí organizovať a kontrolovať neurológ.

Esly  |  3. 4. 2019 (14:16)

Dobry den pan doktor mne neurolog dal len rehabilitacie ze nic viac udajne netreba.. Pritom mi je strasne zle. Mam zmenit este raz lekara? ALebo ako mam argumentovat .. Lekarka to berie na lahku vahu,, Je nevyhnutna hosptalizacia alebo staci sa liecit ambulantne? Lekarka mi nechce nai rtg chbtice spravit som zufala...

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:57)

stačí sa liečiť ambulantne. A RTG krčnej chrbtice Vás môže poslať aj Váš obvodný lekár, obvodný Vám tiež môže predpísať Betahistin – liek, ktorý by bol pre Vás vhodný. Dokúpte si Magnézium – odporúčam Magnerot 500 – berte 5 dní 2-0-2, potom 2x1 ráno a večer dlhodobo. V zdravotníckych (ortopedických) pomôckach si kúpte krčný golier a vhodný vankúš na spanie, v úvode liečby by ste mali ale spávať s hlavou vyššie podloženou. Krčný golier niekedy mávajú aj v lekárňach, spočiatku – ak Vám bude robiť dobre – ho môžete nosiť aj celý deň. Potom postupne odkladať, nosiť len pri záťaži. Rehabilitovať, potom cvičiť trpezlivo denne, necvičiť to, čo stav zhoršuje. Pokiaľ všetky tieto opatrenia nepomôžu, hľadajte nového neurológa.

> reagovať

Jankapr  |  21. 3. 2019 (16:07)

Mam zavraty,kt sa objavili nahle.ak mam zakrivenu krcnu chrbticu a 5 a 6 stavec tesne pri sebe,moze byt toto pricinou?pocit zatuhnutej chrbtice mam v strede pri lopatkach taktiez.pri zavratoch mi pride zle.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:59)

môže to spôsobovať krčná chrbtica . Mali by ste absolvovať odbornú a doslova na Vás šitú rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť: správne pohybové stereotypy a súbor pre Vás vhodných cvikov na chrbticu. Potom by ste mali začať cvičiť trpezlivo každodenne a dlhodobo – mesiace. Stav sa bude zlepšovať len veľmi pomaly, preto buďte trpezlivá.

> reagovať

bobo  |  20. 3. 2019 (12:03)

dobry den mam zavraty mam pocit nestability nakláňania a mam unavu v očiach a rozmazane videnie mal som ct neurologicke vys. a očne vys a aj orl vsetko vporiadku no na rtg krcnej mi zistili .Vo flexii ventralnej blokove postavenie v useku C3-5 až kyfotizácia zachovana dorzalna flexia može mi toto sposobovat moje stavy?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:56)

môže, je to pomerne vážna porucha postavenia krčnej chrbtice. Mali by ste absolvovať odbornú a doslova na Vás šitú rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť: správne pohybové stereotypy a súbor pre Vás vhodných cvikov na chrbticu. Potom by ste mali začať cvičiť trpezlivo každodenne a dlhodobo – mesiace. Stav sa bude zlepšovať len veľmi pomaly, preto buďte trpezlivý.

bobo  |  27. 3. 2019 (13:17)

Dobry den dakujem za odpoved mam 18 rokov a momemtalne som v nemocnici dal som sa hospitalizovat pretoze stale mam vertigo ako som opisoval zatial mi nic nezistili naozaj som uplne zdravy jediny nalez mam na tej krcnej takzw si myslite ze by to mohlo byt to?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 4. 2019 (15:10)

áno, nebojte sa, v oblasti krčnej chrbtice je uložených veľa nervových senzorov, ktoré regulujú rovnováhu – vo vzťahu k postaveniu hlavy. Pri takejto poruche krčnej chrbtice mozog dostáva nesprávne informácie z krčnej chrbtice – napríklad v zmysle – padám. Ale Vy v skutočnosti nepadáte, čo oči vidia. Stret takýchto protichodných informácií v mozgu sa potom subjektívne vníma ako závrat. Mozog môže aj vydať pokyn na pohyb, ktorý má vyrovnať tento iluzórny pád – stiahne telo proti smeru očakávaného pádu. Ale keďže v skutočnosti nepadáte, zatackáte sa, lebo telo v skutočnosti stratilo rovnováhu. Jediným riešením je to, ktoré sme Vám už minule napísali.

> reagovať

Lu  |  9. 3. 2019 (12:15)

Dobrý deň prajem.Mám onedlho 41 rokov a trápim sa závratmy hlávky v polohe ležmo ...či už na chrbte či na boku je to šialene nepríjemne a obmedzuje mi to život.Bola som na MR vdaka bohu v priadku .Mala som problém s uškom bol spravený epitelov manéver .Po dvoch týždňoch sa mi to vrátilo späť prosím o pomoc radu

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:18)

spať a ležať by ste mali s hlavou uloženou vyššie – aj 2 vankúše treba podložiť. V ľahu skúste používať na krk tzv. krčný golier, ktorý by mohol pomôcť. Pomôcť by mohli infúzie aj lieky zlepšujúce prekrvenie, musí Vám ich predpísať neurológ. Treba rehabilitovať a denne cvičiť krčnú chrbticu, (najlepšie celú chrbticu), aj keď bol MRI nález normálny.

> reagovať

Danica  |  8. 3. 2019 (17:06)

Dobrý deň.Uzivala som lieky na závraty betahistin..lekárka mi ich po 4,5mes.vysadila vraj že by mi prestali zaberať..avšak závraty sa objavili aj pocit nestabilnej chôdze hneď po vysadení..a zasa mi ten betahistin nasadila..mám obavy či mi bude zaberať..ako dlho ho môžem brať..bezobav?mr modzgu mám ok.krcna degen.zmeny

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:13)

k liečbe by mohla prispieť rehabilitácia krčnej chrbtice. Betahistin možno užívať aj trvalo. Jeho efekt by sa znižovať nemal. Liek môžete striedať s liekom zvaným Cavinton alebo Tebokan, skúsiť možno aj Lucetam. Tieto však neprepláca poisťovňa a sú drahšie.

> reagovať

Ela  |  6. 3. 2019 (16:09)

Dobrý deň, v RTG krčnej chrbtice je uvedené: vyrovnaná lordóza s miernym kyfolitickým prehnutím s vrcholom C5, blokové postavenie C4-6, chondróza C6/7, incip. unkovertebrálna artróza. Môže tento stav súvisieť s úrazom - cca pred rokom pri dopr. nehode do môjho auta narazilo auto zozadu. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:45)

môže, ale skôr v tom zmysle, že krčná chrbtica bola už pred úrazom v zlom stave, predisponovaná na vážnejšiu poruchu. Ďalšie nevhodné zaobchádzanie s chrbticou ju pravdepodobne zhoršilo. Potrebujete predovšetkým RHB vyšetrenie a dlhodobé individuálne vedenie skúseného fyzioterapeuta, rátajte s nutnosťou každodenného cvičenia.

> reagovať

lubietka   |  3. 3. 2019 (20:30)

Dobrý deň! na ľavej lopatke pod ramenom mám páľavu bolesť už aj pri otere šatstva som nervózna. Začala sa to tým,že som pociťovala pozdĺž lopatky pár krát,chlad.Momentálne som na tom tak,že už len pri sede ma páli ,mravenčie či svrbí a duní. Trvá to už vyše týždňa a nie to prestať. ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:28)

miesto, ktoré popisujete, je typickým miestom bolestí pri blokádach krčnej chrbtice. Odporúčam preto RHB vyšetrenie a liečbu krčnej chrbtice, každodenné cvičenia, lokálne 24 hodinové antireumatické náplasti nosiť počas 5 dní, k tomu antireumatikum, ktoré Vám môže predpísať obvodný lekár, k tomu Milgamma N 5 dní 2-0-2.

> reagovať

Mikeqin  |  2. 3. 2019 (20:50)

Dobry den, pracujem kazdy den v kancelarii za pc. Zacala ma bolievat hlava, sem tam taky uplne mierny impulz na lavej strane hlavy, ale potom v praci za pc to bolelo v kuse ako keby som mal tlak za ocami, na cele. Oci su ok, neurolog po rtg dal len lieky. Moze to byt krcna? Nemal dat aj ct? Bojim sa nadoru v hlave.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:26)

nádor v hlave sa prejavuje inak, preto sa ho nebojte. CT nie je treba robiť. S najväčšou pravdepodobnosťou to môže byť krčná chrbtica. Nájdite si na internete správne pohybové stereotypy, súčasťou ktorých je aj návod, ako správne sedieť a pracovať za počítačom. Časť pracovnej doby môžete sedieť na fit-lopte, kúpte si krčný golier a pokiaľ budete cítiť únavu šije, na hodinku si ho dajte. Naučte sa cviky na uvoľňovanie krčnej chrbtice (najlepšie celej chrbtice) a denne ich cvičte. Problém sa stratí.

> reagovať

neo6002  |  27. 2. 2019 (20:42)

dobry den od oktobra mam hucanie a piskanie v usiach ci tlivost na zvuk na rtg krcnej chrbtici cervikalna lordoza 4-7 navstevujem psychiatra vraj je to z psychiky uzivam escitalopram mesiac a lexaurin 2 tyzdne zatial bezvysledne som sice kludnejsi ale tie usne selesty pokracuju

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:34)

k liečbe treba pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice (môžete o ňu požiadať aj obvodného lekára) a liek zlepšujúci prekrvenie – napr. Tebokan – tiež môže predpísať obvodný lekár.

> reagovať

Jojko  |  27. 2. 2019 (17:54)

Prosím mám problémy s krčnou chrbticou vysunuté platničky cítim sa dosť často zle ,mávam pocit na zvracanie, pocity slabosti, všetky výsledky mám v poriadku,môžu byť tieto príznaky z tej krčnej chrbtice? ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:33)

áno, môžu. Liečiť sa musí krčná chrbtica, popísané príznaky sa budú strácať spolu so zlepšovaním jej stavu.

> reagovať

Dada777  |  26. 2. 2019 (13:48)

Dobry den, trapim castymi silnymi migrenami, bolest krizov, krcn.chrbtice,vysledkyCT su Kyfotizacia cervik.chrbtice, artroza antlantoaxial.sklbenia, C5/6-ventr.spondyloza, C3/4 incip.unkoverteb.artroza.Co presne znamena tato diagnoza? a ako toto liecit?? lebo tie migreny a bolesti su strasne a obmedz.zivot. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:22)

Podľa CT vyšetrenia sú prítomné degeneratívne zmeny skĺbenia krčnej chrbtice a hlavy a nesprávne postavenie krčnej chrbtice – obe príčiny vedia spôsobovať veľmi silné bolesti hlavy. Liečba by mala byť zameraná na liečbu krčnej chrbtice – skúsiť sa musí všetko: infúzie, obstreky záhlavia a aj celej krčnej chrbtice, rehabilitačné postupy, nosenie krčného goliera, pokiaľ bude poskytovať úľavu, na noc treba špeciálny ortopedický vankúš na spanie z pamäťovej peny, môže Vám ho predpísať aj neurológ. Vo Vašom prípade je ťažšie radiť, pretože stav je vážnejší, rady cez internet nepomôžu, liečba patrí do rúk lekárom.

> reagovať

tomas  |  24. 2. 2019 (21:42)

Dobrý deň,krčnú chrbticou problémy ,6_7 stavec prihrotene ,degenerovane raz do mesiaca má navstivi hluk a zalahnutie v ušiach,beriem cavington aj dorsiflex na to uvoľnenie a prekrvenie len niekedy to prejde až za dva dni ,neviete nejako poradiť dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:48)

liečba by sa mala doplniť o aktívnu rehabilitáciu: cvičenia zamerané na CELÚ chrbticu, ktoré budete cvičiť denne a dlhodobo. Prvé zlepšenie v rámci týchto cvičení sa môže objaviť približne o 3 mesiace, aj potom treba vydržať – rok, najlepšie je cvičiť trvalo. Bez takéhoto aktívneho prístupu sa zo svojho ochorenia nemôžete dostať, všetky lieky budú pomáhať len dočasne. Pokiaľ cviky zamerané na krčnú chrbticu budú robiť problémy, treba ich vynechať a precvičovať ostatné časti chrbtice – reflexne sa zlepší aj krčná. Tiež treba opatrne liečiť s Dorziflexom – mal by sa užívať len krátky čas. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Chondroprotektíva – poradia Vám v lekárni, aké sú najvhodnejšia. Berte ich 3 mesiace.

> reagovať

Zynga  |  24. 2. 2019 (7:42)

Dobrý deň.Prosím Vás,v oblasti krčnej chrbtici pociťujem pichanie a bolesti pri otáčaní hlavy.Bolesť prechádza do pravého ramena a ruky.V poslednom čase som vo väčšom strese,môže sa jednať o zaseknutý nerv?Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:34)

o zaseknutý nerv nie, ale vplyvom stresu sa zvýšilo napätie šijových svalov, čo mohlo vyvolať blokáda krčnej chrbtice. Kúpte si v lekárni prírodný prípravok na harmonizáciu psychiky – je ich dosť, poradia Vám. Krčnú chrbticu, trapézy, plecia a kríže si natierajte antireumatickým gélom alebo krémom – tiež kúpite v lekárni. Na internete si nájdite zopár cvikov na uvoľnenie krčnej chrbtice a krížov (musí sa pracovať aj s touto časťou, sú reflexne spojené) a cvičte ich denne 5-7 dní (najlepšie každý deň trvalo). Malo by sa to opraviť. Ak nie, treba ísť na rehabilitáciu – obvodný lekár Vás tam môže poslať. A: „take it easy!“

Zynga  |  17. 3. 2019 (19:51)

Ďakujem ☺️

Na Vašu otázku odpovie lekár:  25. 9. 2019


Zubkacik   |  23. 2. 2019 (19:59)

Dobrý večer v septembri som bola operovana na krcnu chrbticu. Bolesti teraz začali v hrudnej a driekovej časti vrátili sa mi trpnut ie rúk sumenie v ušiach a niekedy sa neviem postaviť na nohy alebo keď chodím tak sa trasu a jednu nohu ťahám za sebou. Chcem sa opýtať aké vyšetrenie mám podstúpiť. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:21)

neurologické – a to čo najskôr.

Zubkacik  |  2. 4. 2019 (20:42)

Dobrý večer bola som u neurologicky chcela som aby ma poslala na vyšetrenie. Zevraj netreba že asi mám syndróm trasucich nôh.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:45)

Akú liečbu Vám odporučila?

Zubkacik  |  13. 4. 2019 (8:44)

Dobrý deň zatiaľ nijakú mám udržiavať chrbticu v kludovom režime nezatazovat. Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (9:59)

nájdite si nového neurológa, vyšetrenia, ktoré treba urobiť (na základe neurologického nálezu) môže predpísať len neurológ.

> reagovať

Stanislava12  |  22. 2. 2019 (21:22)

Dobrý deň,pri lyžovani som mala nehodu.Chirurg vylúčil otras mozgu a diagnózu stanovil ako vyvrtnutie krčnej chrbtice. Dostala som golier a bolesti skutočne ustupujú. Chcem sa spýtať 1.kedy mozem začať aktívne športovať - behať 2. Kde nájdem zoznam cvikov na krčnú chrbticu 3. Ako upraviť životosprávu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:14)

čakajte 6 týždňov od úrazu – je to dlhšia doba, ale podvrtnutie krčnej chrbtice môže vyvolať problémy, ktoré sa objavia neskôr. Pokiaľ by ste začali behať – čo je pre krčnú (a celú) chrbticu zaťažujúce, Váš stav by sa mohol skomplikovať. Po 6 týždňoch potom nezačnite behať hneď – mali by ste najskôr absolvovať rehabilitáciu krčnej chrbtice, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár. Na rehabilitácii b Vás mali naučiť cvičiť na chrbticu, ale cvičiť by ste mali na CELÚ chrbticu, nie len na krčnú. Podvrtnutie krčnej chrbtice určite vyvolalo zmeny na celej chrbtici, aj keď ich necítite. Cviky na chrbticu by ste potom mali robiť denne, aj keď budete behávať. Držím palce.

Stanislava12  |  24. 3. 2019 (1:23)

Dakujem za odpoved. Neurológ mi potvrdil ze mam medzi stavcami krčnej chrbtice blok, ktorý pádom urýchlil stav, ktorý tam už pred pádom bol (sedavé zamestnanie). Beriem dorsiflex ktorý mi skutočne pomáha. Cítim sa tak dobre ako nikdy pred tym - dokonca vstavam bez žiadnych bolesti chrbta (nevedela som ze to je normalne

Na Vašu otázku odpovie lekár:  25. 9. 2019


Lenka T.  |  20. 2. 2019 (13:31)

Pred troma tyzdnami som absolvovala ozonoterapiu do krcnej chrbtice na Neurol. v Skalici, po vpichnuti mi zmeravela cela ruka, na 4 den, ked ma prepustali ma uistovali ze je to normalne na druhy den som dostala veeelke nezvladnutelne bolesti. Odmietli ma hospitalizovat a riesit ma. Ake stanovisko mam zaujat ?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:06)

na hospitalizácii musíte trvať, pokiaľ Vaše ťažkosti pretrvávajú. Ak Vás nebudú chcieť hospitalizovať, musíte osloviť svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá Vás môže poslať do inej nemocnice. Pokiaľ bolesti ustúpili a pohyblivosť ruky je normálna, niet čo riešiť.

> reagovať

SilviaF  |  20. 2. 2019 (7:25)

Zdravím Vás, je možné, že by krčná chrbtica spôsob ovala dennodenne bolesti hlavy na temene a závrate a či správnym cvičením je možné to zmierniť alebo aj odstrániť?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:02)

je to možné. Každodenným cvičením VHODNÝCH cvikov na CELÚ chrbticu možno tento problém odstrániť s tým, že to môže trvať relatívne dlho, ale je to zároveň jediná cesta, ako z problému von. Okrem cvičenia musíte zvládnuť aj správne pohybové stereotypy, aby bolesti chrbtice nerecidivovali. krčná chrbtica,

> reagovať

1 2 3 4 ... 20

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.