Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Juraj  |  2. 7. 2019 (9:11)

Dobrý deň. Mám ťažkosti s krčnou, lordóza hornej pol. C chrbtice, osteochon.C2-4, artrotické zmeny C1-2 posun dens axis doľava. CT mozgu/EEG OK. Som po rehab. ORL OK. Beriem diclobene 1-0-1 dorsiflex 0-0-1 tebocan 1-0-0.Ostalo mi hučanie v ľavom uchu, občas závrat. Cvičím. Poraďte prosím, na tinitus. trvá 7mes. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:16)

tinitus je niekedy ťažko riešiteľný medicínsky problém, až neriešiteľný. Preto rady, ktoré Vám napíšem, nemožno brať ako 100% účinné, ale na druhej strane treba urobiť všetko, aby sa tinitus zmiernil. Takže: odporúčam Vám neužívať na noc Dorziflex – uvoľňuje svalstvo a k uvoľneniu svalstva dochádza počas spánku prirodzene – fyziologicky. Pokiaľ sa toto uvoľnenie ešte akcentuje liekom, chrbtica stráca potrebnú oporu svalov a jej porucha sa môže ešte zhoršiť. Postupovať by sa malo naopak – chrbticu by bolo treba podoprieť. Dôležitý je vysoko kvalitný matrac, ale najmä podloženie krku a hlavy ortopedickým vankúšom. Vhodný ortopedická vankúš pod hlavu a krk môže predpísať aj neurológ. Počas dňa, pri všetkých prácach, pri ktorých sa dlho sedí (práca pri počítači), alebo sa zaťažujú horné končatiny (domáce práce), treba spevňovať krčnú chrbticu. Možno používať krčný golier – ale treba najskôr vyskúšať, či ho budete znášať a či Vám robí dobre. Pokiaľ áno, tak napríklad počas vykonávania domácich prác ho noste, potom ho odložte. Pri práci s počítačom ho hodinu majte, potom buďte hodinu bez neho. Kúpte si knihu Prof. A. Gútha Škola chrbtice a naštudujte si všetky princípy správneho zaobchádzania s chrbticou. Liek Tebokan by sa mal užívať denne v dávke 120 mg – 120 mg – 0. Ak ste mladý, alebo by Vám táto plná denná dávka vyvolávala nervozitu, treba ju redukovať na 120 mg ráno. 40 mg Tebokanu denne, ako sa bežne predpisuje, je symbolická dávka a nemá praktický význam. Držíme Vám palce.

Juraj  |  11. 7. 2019 (10:13)

Ďakujem za radu. Mám 36rokov, tak skúsim ten tebokan 120mg 1-1-0. Dorziflex mám užívať, iba keď cítim napätie svalstva? Diclobene užívať naďalej? Odporúčate skúsiť užívať magnézium? Ďakujem za Vašu odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:56)

Dorziflex radšej neužívajte, pokiaľ nie sú prítomné spazmy svalstva, čo asi nebudú pri dlhšom trvaní problému. Pocit napätia v svalstve hovorí o poruche postavenia chrbtice viac, ako o spazme svalstva, preto by sa nemal riešiť Dorziflexom, ale cvičením. Magnézium môžete skúsiť. Diclobene vtedy, keď máte bolesti, inak je zbytočné.

> reagovať

Nika  |  1. 7. 2019 (15:17)

Dobry den, mam diagnostikovanu vestibularnu migrenu, tiez na MRI C chrbtice mi zistili, ze mam protruziu disku C 5-6 vpravo. Kazdu noc zaspavam s tym, ze citim ako mi duni/brni v hlave, v chrbte a v rukach, niekedy mam pocit, ze aj v nohach. Cim to moze byt sposobene? Aka je vhodna liečba, pripadne lieky?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:10)

Brnenie v tele môže mať viacero príčin, pokiaľ ho vnímate aj ako dunenie – teda počujete nejaký zvuk – bolo by treba vyšetriť mozgové cievy. Brnenie môže byť spôsobené aj nedostatkom minerálov, vitamínov, tetanickým syndrómom – všetky spomínané možnosti by mali byť prešetrené. Ale – pokiaľ sa problém vyskytuje len v noci, znamená to, že súvisí s polohou tela. Ležiaca poloha ovplyvňuje krvné zásobenie (preto aj prešetrenie ciev), ale môže aj dekompenzovať poruchu v oblasti krčnej chrbtice. Pokiaľ je príčinou krčná chrbtica, riešením by mohla byť jej správna poloha počas noci. Tú možno dosiahnuť vhodným matracom, ale najmä podložením hlavy ortopedickým vankúšom. Vhodný ortopedická vankúš pod hlavu a krk môže predpísať aj neurológ.

> reagovať

Mirka  |  28. 6. 2019 (18:24)

Dobrý deň ,chcem sa spýtať zhruba od Februára mám ťažkostí že mám potrebu častého hlbokého nádychu ,dosť ma to obmedzuje ,pobehala som vyšetrenia zistilo sa že mám skoliozu a RTG krčnej sa nepáčilo ortopedovi poslal ma ešte na Mr , mám silné bolesti krku ,zavrate počas dna ,,môžu byť tie ťažkostí s dýchaním od krčnej?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:07)

ťažkosti s dýchaním nemáte od krčnej chrbtice, od nej pochádzajú závraty a bolesti krku, porucha dýchania súvisí so skoliózou hrudnej chrbtice. Na hrudnú chrbticu sa upínajú rebrá. Pri skolióze nemá tento úpon správne fyziologické postavenie. Blokovaný úpon rebier na chrbticu môže imitovať poruchy dýchania, najmä obmedzenú schopnosť nadýchnuť sa – lebo hrudný kôš sa kvôli blokáde rebier nevie dostatočne roztiahnuť.

Mirka   |  1. 8. 2019 (9:53)

Ďakujem pekne a viete mi poradiť čo robiť pretože dosť ma to dýchanie obmedzuje ,nikdy som neriešila ako dýcham ale teraz sa to akosi zhorsuje a nezdá sa mi aby to bolo v poriadku, čo robiť aby mi bolo lepšie .

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:26)

liečiť Vás musia na rehabilitácii, kde vedia tieto blokády vyšetriť a postupne odstrániť. Tiež Vás môžu naučiť správne dýchať – rehabilitácia dýchania by mala patriť medzi základy každej rehabilitácie chrbtice. (Podmienkou ale je, že pneumologická a kardiologická príčina poruchy dýchania je vylúčená.)

> reagovať

Nikoleta  |  27. 6. 2019 (19:26)

Dobrý deň, bola som na vyšetrení MRI krčnej chrbtice, a výsledok je nasledovný: \\\"mierna paramediálna protrúzia disku C 5-6 vpravo, napriamená lordóza\\\". Môžem sa spýtať, čo to znamená, a či uvedené môže spôsobovať dennodenné bolesti hlavy- pulzovanie, dunenie, tlaky, šumenie a pískanie v ušiach a závrate? Vopred ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:33)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Ale zmeny na chrbtici môžu spôsobovať všetky ťažkosti, ktoré ste vymenovali

> reagovať

Suzi  |  27. 6. 2019 (8:23)

Dobrý deň mám skoliózu, blok krčnej chrbtice a podozrenie na tetaniu. Mám závraty a posledné mi trópne, mravči a sklbe chodidlo najmä v pokoji nonstop. Beren magnetmzmus. Čím to môže byť a aká je vhodná liečba? Neurológ mi dal to magneuium nezaoberá. Po akom čase by malo zabrať a z čoho to budú asi tie príznaky? Ďakuje

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:32)

treba liečiť zároveň krčnú chrbticu aj tetanický syndróm. Krčná chrbtica a skolióza by sa mali liečiť na základe princípov tzv. Školy chrbta – odporúčam, aby ste si ich naštudovali cez internet a začali dodržiavať. Je to aktívny prístup cez každodenné vhodné fyzické aktivity. Pomôcť môže 3 mesačné užívanie Milgamma N 3x1. Tetanický syndróm – okrem užívania magnézia (dostatočne vysoká denná dávka ) odporúčame celý komplex minerálov – odporúčam 2 mesačnú kúru koloidnými minerálmi, dostanete ich kúpiť cez e shopy. Sú drahšie, ale účinné, počas ich užívania treba magnézium vysadiť..Tetanický syndróm súvisí aj s psycho-emočnou rovnováhou človeka, čím je človek stabilnejší, tým menšia je šanca na vznik tetanického syndrómu, preto ako súčasť liečby odporúčame psychoterapiu, alebo iný prístup – jogu, či-kung...Na vzniku a udržiavaní tetanického syndrómu sa zúčastňujú aj alergické ochorenia tráviaceho traktu, ktoré tiež treba zodpovedne vyšetriť a liečiť.

> reagovať

Arnika  |  26. 6. 2019 (10:40)

Dobry deň mam problemy s krčnou chrbticou tlači mi do hlavy aj šumenie v ušiach ak beriem Milgamu tak sa to zlepšuje možem brať sučasne aj dorsiflex na lepšie uvolnenie a je dobre isť aj na CT mozgu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:30)

žiadne CT mozgu a žiaden Dorziflex. Milgammu N berte minimálne 3 mesiace 3x1 každodenne. Cez internet si pozrite princípy Školy chrbta – ako správne sedieť, pracovať pri počítači, chodiť, stáť a začnite ich dodržiavať. Naštudujte si zopár základných cvikov na celú chrbticu a uvoľňujúce cviky na krčnú a denne ich cvičte. Po 3 mesiacoch by malo byť po probléme. Liekmi si nepomôžete, len príčinu problému zatlačíte a po čase bude ešte horšie.

> reagovať

Viera 2  |  23. 6. 2019 (11:26)

Dobrý deň, mám 33 rokov a DG: diskopatia C7/Th1 blok distalne C chrbtice , M53. 1 Cervikobrachiálny syndróm. Prosím ako sa tento problém lieči? Aký postup mám čakať? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:14)

Ste mladá a pokiaľ už máte takýto problém, znamená to, že s chrbticou ako s celkom nebolo dobre zaobchádzané a že najmä jej krčná časť bola preťažovaná – staticky alebo dynamicky. V súčasnom svete prevažuje statické preťaženie – práca za počítačom, sedavý spôsob života, používanie mobilu atď. Liečba takýchto stavov je vždy komplexná, spočiatku sa dávajú vhodné lieky na potlačenie bolestí a zápalu, tie by sa však mali podávať len obmedzený čas. Podstatou liečby sú režimové opatrenia – nácvik správnych pohybových stereotypov, vo Vašom prípade najmä správny spôsob sedavej práce. Treba tiež začať každodenne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu, naučiť by Vás ich mal fyzioterapeut. Zlepšenie pri takomto režime sa začne objavovať až po niekoľkých týždňoch, trvalé zlepšenie niekedy až po 3 mesiacoch. Cvičiť denne by sa malo rok, následne 2-3 x do týždňa už trvalo. Takýmto spôsobom si vieme vybudovať zdravie celého pohybového aparátu. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva.

> reagovať

majinka  |  21. 6. 2019 (12:13)

Dobrý deň,syn absolvoval vyšetrenie hlavy a krku na MR. V popise má uvedené: Krčná chrbtica s vyrovnaným blokovým postavením v rozsahu C3 až C6, s ľahkým zúžením predného epidurálneho priestoru.V koronárnych sekvenciách rotované telá stavcov krč.chrbtice doprava. Prosím Vás o vysvetlenie,lebo má z toho strach,paniku.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (11:03)

žiaden strach a panika, je to popis nesprávneho postavenia krčnej chrbtice spojenej s blokádou niektorých krčných stavcov. Z hľadiska medicíny je to banalita, ale môže spôsobovať riadne zdravotné ťažkosti. V žiadnom prípade to syna nijako neohrozuje. Neviem, koľko má rokov, ale takéto poruchy krčnej chrbtice sú v poslednom čase u mladých ľudí časté a spôsobuje ich sedavý štýl života, práca pri počítači, používanie mobilu atď. Liečba je postavená na rehabilitácii a dlhodobom, najlepšie už trvalom cvičení správnych cvikov na celú chrbticu. Treba aj dokonale zvládnuť princípy Školy chrbta, najmä správny spôsob práce s IT technikou. Prvé zlepšenia sa objavia až po dlhšom čase, preto treba vydržať.

> reagovať

EvinA  |  21. 6. 2019 (5:55)

Na rtg mi zistili krivu chrbtici chodim na cvičenie brala som lieky a nič nespím cele noci čo mám robiť bolest stúpa do krčnej chrbtici poraďte mi

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:59)

musíte trpezlivo pokračovať v každodennom cvičení, liečba bude trvať dlho, prvé skutočné zlepšenie sa môže objaviť až po týždňoch. Preto vydržte. Okrem toho treba mať kvalitný matrac na spanie, poprípade ďalšie pomôcky – špeciálny ortopedický vankúš pod hlavu a krk atď. V tejto veci by Vám mali vedieť poradiť na rehabilitácii. Užívajte na noc Milgamma N 2 tbl. + antireumatikum v kombinácii s ľahkým sedatívom, aby sa spánok obnovil. Tieto lieky Vám môže predpísať aj obvodný lekár.

> reagovať

EvinA  |  20. 6. 2019 (5:43)

Bolest chrbta krčnej chrbtici chodim ba rehabilitácie ale necitim žiadnu úľavu ledva stanem mam bolesti trva to visel 2 rokov teraz som začala chodiť lekarovy tabletky mi nezabrali už neviem čo mám robiť lekárka mi neverí odvodená že mám bolesti take mam krivdu chrbtici poraďte mi čo mám robiť dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:52)

pretože bolesť trvá už 2 roky, je teda chronická, mozog ju registruje ako trvalo prítomnú a vníma ju ako svoju novú normu. To znamená, že aj mozog môže takéto bolesti udržiavať. Preto sa v liečbe chronickej bolesti odporúčajú aj sedatíva na prechodnú dobu, alebo napríklad lieky s účinnou látkou Escitalopram. Pri ich užívaní sa toto udržiavanie bolestí mozgom bude postupne strácať. K tomu ale treba nevyhnutne pridať vhodný pohybový režim – každodenné cvičenie, dodržiavanie princípov Školy chrta. Podrobné informácie o tom dostanete alebo na rehabilitácii, alebo si ich načítajte na internete

> reagovať

vikazv  |  19. 6. 2019 (18:11)

Dobry den, chcem sa opytat mam nalez na mri krcnej osteochondroza C5 C6...mam problem s palenim vlavo na hlave , s palenim na lavom ramene vzadu pri lopatke a ide to do malicka cez zapastny klb...mam slabu ruku, kt.sa pri ukonoch trasie....moze to byt z krcnej???....dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:51)

môže, odporúčam vyšetrenie a liečbu neurológom, Vy sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Miskodep  |  18. 6. 2019 (16:52)

Posledne dni dostavam zavraty a busenie srdca. Na kardioologii mi povedali ze srdce je fajn. Moze to byt vraj krcnou chrbticou. Ale ja neustale bojujem s pocitom ze znova dostanem zavrat alebo ze mam tlak na hrudi atd. Moze to byt z paranoii? A ked lezimv nejakej polohe tak mi je fajn. Moze to byt naozaj krcna?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:40)

môže, ale môže to byť aj psychika, aj kombinácia oboch príčin.

> reagovať

Vierka  |  18. 6. 2019 (13:36)

Dobry den som po autoneho do zadu mojho auta narazilo auto mam bolesti hlavy krku vraza mi to do ruky do chrbta trpnu mi prsty na ruke dali mi golier na krk ct hlavy v poriadku moze to sposobovat krcna chrbtica ze neni v poriadku alebo cim to moze byt? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:36)

všetky popísané ťažkosti môže spôsobovať krčná chrbtica, ktorú by bolo treba zodpovedne vyšetriť neurológom. V liečbe si skúste pomôcť tak, že si na 5 dní nasadíte Milgamma N 2-0-2, potom 3x1, k tomu antireumatikum – napr. Ibalgin 200 mg 1-1-2, brať prísne po jedle (pokiaľ nemáte gastritídu, žalúdočné vredy). Krčný golier treba nosiť, mali by ste byť v kľude, žiadne rehabilitácie. Pomôcť by mohlo aj magnézium – skúste na 5 dní Magnerot 500 2-0-2.

> reagovať

jaroslav  |  17. 6. 2019 (20:41)

Dobrý den chcem sa spytat manželka ma dlhotrvajuce bolesti v oblasti korena jazyka a z propagaciou pod prave ucho a mandibulu je 1,5 roka po operacii procesus styloydeus žiadne lieky od bolesti nezaberaju môže to spôsobovať aj krčna chrbtica

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:23)

manželka má pravdepodobne neuralgiu (bolesti pochádzajú z nervu, ktorý je podráždený, alebo poškodený, čo môže po takejto operácii vzniknúť), menej pravdepodobné sú bolesti vyžiarené z operovaného miesta. Na takýto typ bolesti sa s úspechom podávajú lieky odvodené od antiepileptík, pokiaľ sa kombinujú s Milgamma N 3x1, môžu byť efektnejšie aj pri nižších dávkach, pri úporných bolestiach sa kombinujú aj s tzv. tricyklickými antidepresívami. (Nie kvôli depresii pacienta, ale kvôli ich analgetickým efektom). Pri liečbe je dôležité vytitrovať dostatočné dávky liekov, pacienti bývajú často poddávkovaní, potom sa nesprávne uzavrie, že liek nefunguje. Z chrbtice popísané bolesti nie sú.

> reagovať

Monika  |  16. 6. 2019 (16:15)

Dobrý deň ,mám diagnostikovanú napriamenú lordozu krčnej chrbtice . Chodila som na rehabilitácie a mám za sebou jednu ozonovu injekciu ,na dalšiu čakám. Moj problém ale je, že často mám problém s hrčou v krku, Ked cvičím ,zdá sa mi to ešte horšie. Viete mi odporučiť niečo ,čo by zmiernilo tieto problémy?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:19)

hrča v krku môže mať množstvo príčin, ORL príčinu, zväčšenú štítnu žľazu, no najčastejšie provokuje tento pocit psychika – úzkosť, stres, iný psycho-emočný tlak, ktorý si človek ani nemusí rozumovo uvedomovať. Mali by ste sa s týmto problémom zveriť obvodnému lekárovi, ktorý môže aj bez odborných vyšetrení príčinu pocitu hrče v hrdle zistiť.

> reagovať

Beáta  |  15. 6. 2019 (20:49)

Mam stale bolesti hlavy raz pri spankovej oblasti a potom temeno hlavy, teraz sa dostavil asi tyzden a problem bublikovanie v v ušiach teda nieco take aj so zavratami zahmlenie v ociach a dychavicnost. Stuhnutie šije je len málokedy moze to súvisieť s krcnou chrpticou. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:13)

všetky popísané ťažkosti môžu súvisieť s krčnou chrbticou.

> reagovať

Veronika  |  13. 6. 2019 (21:55)

Dobrý večer, mám dlhodobejšie sem tam sa objavujúce bolesti krčnej chrbtice a prvýkrat mi začlo trpnut v strede chrbtice. Zacalo to bolestami krčnej a nasledne nato trpnutie cca v strede chrbta. Môže to mať súvis s krčnou chrbticou? Poprípade je nutné podľa Vás navštiviť neurológa? Ďakujem krásne za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:06)

zatiaľ nemusíte k neurológovi chodiť. Porucha krčnej chrbtice sa často prejavuje aj bolesťami, alebo inými pocitmi v oblasti hrudnej chrbtice. Príčinou býva statické (napr. práca pri počítači) alebo dynamické (fyzická práca) preťaženie chrbtice. Problém môžete s úspechom riešiť aj sama, pretože príznaky sú ľahké. Odporúčam naštudovať si princípy Školy chrbta – môžete aj cez internet, správne pohybové stereotypy (najmä správny spôsob práce za počítačom) a základné cviky na celú chrbticu, ktoré musíte cvičiť denne. K tomu Milgamma N 3x1 počas 3 mesiacov. Časť pracovnej doby môžete sedieť na vhodnej fit-lopte – odporúčame striedať po hodine sed na lopte a sed na stolici. Držíme palce.

> reagovať

Tanky  |  12. 6. 2019 (7:28)

Dobrý deň prosím vás chcem sa spýtať strašne ma pichá pod ľavou lopatkou už 3ti deň už ani pohnúť sa nemôžem na gastre som mala všetko ôk aj usg brucha neviem co ďalej robiť kde ísť co mam robiť ani tabletky ani masti ani vyhrievanie nič nezaberá som fakt zúfalá neviem si rady prosím potadte

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:43)

pod ľavou lopatkou bývajú bolesti pri poruche krčnej alebo hrudnej chrbtice. Na boľvé miesto si 5-7 dní lepte antireumatické náplasti, k tomu užívajte dvojkombináciu Milgamma N 3x1 a niektorého voľne-predajného antireumatika (poradia Vám v lekárni). Denne musíte urobiť zopár uvoľňujúcich cvikov na celú chrbticu – nájdete ich na internete. Ak to do týždňa neprejde, alebo sa výrazne nezmierni, musíte ísť k odbornému lekárovi cestou obvodného lekára.

> reagovať

Tatiana 74  |  1. 6. 2019 (12:43)

Už mesiac trpím na závrat , ktorý sprevádza bolesť oboch ramien , ktorá ústi v dlaniach a súčasne do krku za ucho a mám tupý pocit za nosom. Dg. Chronické Vertigo beriem betahistin a dorsiflex no žiadna zmena.este sa mi často stáva že mi schladnu ruky. Poraďte prosím takto sa predsa nedá žiť. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:39)

Betahistin je v poriadku, Dorziflex užívať dlhodobejšie sa neodporúča, pretože uvoľňuje svalstvo, ktoré má poskytnúť oporu chrbtici. Stav sa môže pri dlhšom užívaní Dorziflexu aj zhoršovať. V takýchto prípadoch odporúčame naopak podoprieť dočasne krčnú chrbticu s krčným golierom, po zlepšení možno skúsiť opatrnú rehabilitáciu a následne každodenné pravidelné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Naštudujte si na internete tzv. dynamický sed a základy školy chrbta. Sama si môžete nasadiť magnézium a Milgamma N. Ako sa stav zlepšuje, krčný golier sa nosí stále kratšie, perspektívne sa ním treba chrániť pri dlhodobom sedení – najmä za počítačom a pri fyzických prácach (aj domácich), ktoré zaťažujú horné končatiny. Pozor na pitný režim, musí byť naozaj dostatočný. Spať sa treba naučiť na vhodnom ortopedickom vankúši. Pokiaľ sú spočiatku závraty silné, treba spať s vyššie uloženou hlavou. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku.

> reagovať

Niky, 24 r.  |  24. 5. 2019 (10:22)

Mam dlhodobe problemy s hlavou, denodenne zavrate, dunenie a pulzovanie v hlave. V noci neviem spavat, lebo mi kruti hlavu a duni mi nielen v hlave ale aj v rukach a nohach. Mam urobene MRI mozgu, tam je vsetko OK, chrbticu mam len RTG-kyfoza. Moze to dunenie v rukach a nohach co pocitujem v noci byt spos. z chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:29)

kyfotické postavenie krčnej chrbtice môže spôsobovať mnohé problémy, ktoré ale nemajú tú charakteristiku, akú popisujete. V každom prípade treba krčnú chrbticu rehabilitovať a potom každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu. Vzhľadom na charakter ťažkostí by ale bolo treba zrealizovať psychologické vyšetrenie.

Niky, 24r.  |  29. 5. 2019 (15:30)

Tak čím to môže byť spôsobené? Čo môže spôsobovať moje zdravotné problémy? Psychologické vyšetrenie prečo?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:08)

preto, lebo charakter Vašich ťažkostí hovorí o možnom psychosomatickom pôvode ochorenia, keďže sa ochorenie mozgu vylúčilo. Tam by mohol byť pôvod Vašich ťažkostí.

> reagovať

Jarka  |  13. 5. 2019 (16:56)

Dobry den,prosim vas bola som na masaži z dovodu ze u mna pretrvavaju zavraty pri chodzi mam pocit ze ma taha až padam.mam aj problemy so zrakom.bola som na ORL u neurológa, vsetko oka.po masazi a napraveni krcnej ma na druhy den zacali slabnut nohy´. je mozne ze je to po manipulacii krcnej chrbtici.dakujem krasne

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:38)

je to možné, manipulácie krčnej chrbtice sú potenciálne nebezpečné a masáže krčnej chrbtice sa pri závratoch nesmú robiť – čím skôr musíte ísť na kontrolné vyšetrenie k neurológovi.

> reagovať

Mária  |  8. 5. 2019 (22:50)

Dobrý den, už dlhšiu dobu mam bolesti v oblasti krčnej chrbtice, kvôli ktorým si myslím že mam aj bolesti hlavy. Myslíte, že môže bolesti hlavy spôsobovať aj chrbtica? Na akého odborníka sa mám obrátiť? Ďakujem za vašu odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:45)

Obráťte sa na neurológa, poruchy krčnej chrbtice sú najčastejšou príčinou bolestí hlavy.

> reagovať

Denisa  |  8. 5. 2019 (22:04)

Zdravim.Mam 24 rokov, pred pol rokom som mala blok v krcnej chrbtici.Neurolog ma napraval+rehabilitacia.Mam caste brnenie v rukach, niekedy mam pocit ako keby mi sli ruky odpadnut a neviem zaklonit hlavu(citim tam mensi hrb).Moze byt hrb sposobeny opatovnym blokom? Ako sa zbavit brnenia v rukach,ked cvicenie nezabera?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:44)

treba urobiť vyšetrenie krčnej chrbtice – najlepšie MRI. Manipulácia krčnej chrbtice mohla spôsobiť nejaké zmeny, ktoré sú príčinou brnenia v rukách a bolo by vhodné zistiť, aké zmeny to sú. Liečba by mala byť aktívna – okrem cvičení na krčnú chrbticu, ktoré musíte robiť SPRÁVNE, treba cvičiť (znovu správne) na celú chrbticu, prvé zlepšenia sa môžu objaviť až po 3 mesiacoch. Musíte zvládnuť a nacvičiť aj správne pohybové stereotypy, najmä spôsob sedenia a práce s počítačom. Pomôcť môže aj nosenie krčného goliera – pri záťaži chrbtice. Čo sa týka liekov – nasadiť ich môže len neurológ, Vy sama si môžete pridať Milgamma N a Magnerot.

> reagovať

Jana  |  7. 5. 2019 (13:40)

Dobrý deň, dlhodobo mám tlaky v hlave (vrch hlavy a do uší) a s tým spojený celodenný pocit závratov.. Bola som na MRM, kde mi bola diagnostikovaná ťažká hypoplazia pravej strany. Môže môj problém súvisieť s krčnou chrbticou. Mam zamestnanie, kde celý deň sedím za PC. Dakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:33)

áno, môže to súvisieť s krčnou chrbticou, hypoplázia cievy môže byť pri dobrom funkčnom stave krčnej chrbtice klinicky nemá – t.j. nijako sa nemusí prejavovať. Odporúčam nácvik správnych pohybových stereotypov, najmä správny spôsob sedenia a práce s počítačom + každodenné cvičenie na celú chrbticu – najlepšie by bolo, keby Vás všetko potrebné naučili na rehabilitácii.

Jana  |  15. 5. 2019 (15:23)

Dakujem

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


joy251  |  30. 4. 2019 (22:26)

bolest kr. chrbtice iduce do hlavy. stuhnuté, boľave svaly pliec, v poslednej dobe akoby mi zatrhávali. závraty. trpnu mi pery. píska v ušiach nalez z mr: blokové postavenie C lordozy. Chondróza. inci. artroza. znamky spondylozy. Incipientný bulging disk v segmentoch C3-C7 s prejavmi spondylozy, s kont. na duralny vak

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (13:38)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte svoju otázku.

joy251  |  8. 5. 2019 (11:47)

Viete mi poradiť, ako sa zbaviť tychto bolesti chrbtice, trpnutia pier a rúk, zatrhavania svalov chrbta. Ob. lekár mi povedal, že len cvičiť, ale ja na kr. chrbticu cvičím. Nepomáha mi to.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (9:29)

nestačí cvičiť len na krčnú chrbticu – príčina poruchy Vašej chrbtice v oblasti krku môže byť v nesprávnom držaní celého tela, nesprávnych pohybových stereotypoch, nesprávnom spôsobe sedenia, najmä pri počítači, blok alebo iná porucha chrbtice môže byť v iných častiach chrbtice, dokonca aj v kĺboch dolných končatín a nemusia sa prejavovať, ich dôsledok vidieť len na krčnej chrbtici (veľmi častá situácia). Degeneratívne zmeny chrbtice, aké máte aj Vy, sa vyvíjajú mesiace a roky, preto tiež nemožno očakávať, že sa vykompenzujú a ich prejavy stratia rýchlo. Cvičiť preto treba správne, dlhodobo, každodenne, trpezlivo na CELÚ chrbticu, celý pohybový aparát. K tomu treba trpezlivo nacvičovať správne pohybové stereotypy. Prvé príznaky zlepšenia sa objavujú niekedy až po troch mesiacoch, trvalá zmena sa dá dosiahnuť po roku takejto práce, ale aj potom treba cvičiť 2-3 krát týždenne, aby sa získaný stav udržal.

> reagovať

1 2 3 4 ... 20

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.