24. 7. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

2 DNI

10:55

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

31. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  24. 7. 2019 (10:00 - 11:00)


Tatiana 74  |  1. 6. 2019 (12:43)

Už mesiac trpím na závrat , ktorý sprevádza bolesť oboch ramien , ktorá ústi v dlaniach a súčasne do krku za ucho a mám tupý pocit za nosom. Dg. Chronické Vertigo beriem betahistin a dorsiflex no žiadna zmena.este sa mi často stáva že mi schladnu ruky. Poraďte prosím takto sa predsa nedá žiť. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:39)

Betahistin je v poriadku, Dorziflex užívať dlhodobejšie sa neodporúča, pretože uvoľňuje svalstvo, ktoré má poskytnúť oporu chrbtici. Stav sa môže pri dlhšom užívaní Dorziflexu aj zhoršovať. V takýchto prípadoch odporúčame naopak podoprieť dočasne krčnú chrbticu s krčným golierom, po zlepšení možno skúsiť opatrnú rehabilitáciu a následne každodenné pravidelné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Naštudujte si na internete tzv. dynamický sed a základy školy chrbta. Sama si môžete nasadiť magnézium a Milgamma N. Ako sa stav zlepšuje, krčný golier sa nosí stále kratšie, perspektívne sa ním treba chrániť pri dlhodobom sedení – najmä za počítačom a pri fyzických prácach (aj domácich), ktoré zaťažujú horné končatiny. Pozor na pitný režim, musí byť naozaj dostatočný. Spať sa treba naučiť na vhodnom ortopedickom vankúši. Pokiaľ sú spočiatku závraty silné, treba spať s vyššie uloženou hlavou. Ťažkosti odchádzajú veľmi pomaly, vyžadujú veľkú trpezlivosť pacienta aj lekára. Keď sa človek príliš rýchlo vzdá odporúčaného životného režimu, trvalé zlepšenie nedosiahne a takéto problémy sa v budúcnosti môžu vracať. Intenzívny liečebný režim, ako bol popísaný, treba dodržiavať 3-12 mesiacov. Čím je človek mladší, obyčajne tým skôr sa dá do poriadku.

> reagovať

Niky, 24 r.  |  24. 5. 2019 (10:22)

Mam dlhodobe problemy s hlavou, denodenne zavrate, dunenie a pulzovanie v hlave. V noci neviem spavat, lebo mi kruti hlavu a duni mi nielen v hlave ale aj v rukach a nohach. Mam urobene MRI mozgu, tam je vsetko OK, chrbticu mam len RTG-kyfoza. Moze to dunenie v rukach a nohach co pocitujem v noci byt spos. z chrbtice?

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:29)

kyfotické postavenie krčnej chrbtice môže spôsobovať mnohé problémy, ktoré ale nemajú tú charakteristiku, akú popisujete. V každom prípade treba krčnú chrbticu rehabilitovať a potom každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu. Vzhľadom na charakter ťažkostí by ale bolo treba zrealizovať psychologické vyšetrenie.

Niky, 24r.  |  29. 5. 2019 (15:30)

Tak čím to môže byť spôsobené? Čo môže spôsobovať moje zdravotné problémy? Psychologické vyšetrenie prečo?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 6. 2019 (10:08)

preto, lebo charakter Vašich ťažkostí hovorí o možnom psychosomatickom pôvode ochorenia, keďže sa ochorenie mozgu vylúčilo. Tam by mohol byť pôvod Vašich ťažkostí.

> reagovať

Jarka  |  13. 5. 2019 (16:56)

Dobry den,prosim vas bola som na masaži z dovodu ze u mna pretrvavaju zavraty pri chodzi mam pocit ze ma taha až padam.mam aj problemy so zrakom.bola som na ORL u neurológa, vsetko oka.po masazi a napraveni krcnej ma na druhy den zacali slabnut nohy´. je mozne ze je to po manipulacii krcnej chrbtici.dakujem krasne

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:38)

je to možné, manipulácie krčnej chrbtice sú potenciálne nebezpečné a masáže krčnej chrbtice sa pri závratoch nesmú robiť – čím skôr musíte ísť na kontrolné vyšetrenie k neurológovi.

> reagovať

Mária  |  8. 5. 2019 (22:50)

Dobrý den, už dlhšiu dobu mam bolesti v oblasti krčnej chrbtice, kvôli ktorým si myslím že mam aj bolesti hlavy. Myslíte, že môže bolesti hlavy spôsobovať aj chrbtica? Na akého odborníka sa mám obrátiť? Ďakujem za vašu odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:45)

Obráťte sa na neurológa, poruchy krčnej chrbtice sú najčastejšou príčinou bolestí hlavy.

> reagovať

Denisa  |  8. 5. 2019 (22:04)

Zdravim.Mam 24 rokov, pred pol rokom som mala blok v krcnej chrbtici.Neurolog ma napraval+rehabilitacia.Mam caste brnenie v rukach, niekedy mam pocit ako keby mi sli ruky odpadnut a neviem zaklonit hlavu(citim tam mensi hrb).Moze byt hrb sposobeny opatovnym blokom? Ako sa zbavit brnenia v rukach,ked cvicenie nezabera?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:44)

treba urobiť vyšetrenie krčnej chrbtice – najlepšie MRI. Manipulácia krčnej chrbtice mohla spôsobiť nejaké zmeny, ktoré sú príčinou brnenia v rukách a bolo by vhodné zistiť, aké zmeny to sú. Liečba by mala byť aktívna – okrem cvičení na krčnú chrbticu, ktoré musíte robiť SPRÁVNE, treba cvičiť (znovu správne) na celú chrbticu, prvé zlepšenia sa môžu objaviť až po 3 mesiacoch. Musíte zvládnuť a nacvičiť aj správne pohybové stereotypy, najmä spôsob sedenia a práce s počítačom. Pomôcť môže aj nosenie krčného goliera – pri záťaži chrbtice. Čo sa týka liekov – nasadiť ich môže len neurológ, Vy sama si môžete pridať Milgamma N a Magnerot.

> reagovať

Jana  |  7. 5. 2019 (13:40)

Dobrý deň, dlhodobo mám tlaky v hlave (vrch hlavy a do uší) a s tým spojený celodenný pocit závratov.. Bola som na MRM, kde mi bola diagnostikovaná ťažká hypoplazia pravej strany. Môže môj problém súvisieť s krčnou chrbticou. Mam zamestnanie, kde celý deň sedím za PC. Dakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:33)

áno, môže to súvisieť s krčnou chrbticou, hypoplázia cievy môže byť pri dobrom funkčnom stave krčnej chrbtice klinicky nemá – t.j. nijako sa nemusí prejavovať. Odporúčam nácvik správnych pohybových stereotypov, najmä správny spôsob sedenia a práce s počítačom + každodenné cvičenie na celú chrbticu – najlepšie by bolo, keby Vás všetko potrebné naučili na rehabilitácii.

Jana  |  15. 5. 2019 (15:23)

Dakujem

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 7. 2019


joy251  |  30. 4. 2019 (22:26)

bolest kr. chrbtice iduce do hlavy. stuhnuté, boľave svaly pliec, v poslednej dobe akoby mi zatrhávali. závraty. trpnu mi pery. píska v ušiach nalez z mr: blokové postavenie C lordozy. Chondróza. inci. artroza. znamky spondylozy. Incipientný bulging disk v segmentoch C3-C7 s prejavmi spondylozy, s kont. na duralny vak

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (13:38)

Nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Prosím, špecifikujte svoju otázku.

joy251  |  8. 5. 2019 (11:47)

Viete mi poradiť, ako sa zbaviť tychto bolesti chrbtice, trpnutia pier a rúk, zatrhavania svalov chrbta. Ob. lekár mi povedal, že len cvičiť, ale ja na kr. chrbticu cvičím. Nepomáha mi to.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (9:29)

nestačí cvičiť len na krčnú chrbticu – príčina poruchy Vašej chrbtice v oblasti krku môže byť v nesprávnom držaní celého tela, nesprávnych pohybových stereotypoch, nesprávnom spôsobe sedenia, najmä pri počítači, blok alebo iná porucha chrbtice môže byť v iných častiach chrbtice, dokonca aj v kĺboch dolných končatín a nemusia sa prejavovať, ich dôsledok vidieť len na krčnej chrbtici (veľmi častá situácia). Degeneratívne zmeny chrbtice, aké máte aj Vy, sa vyvíjajú mesiace a roky, preto tiež nemožno očakávať, že sa vykompenzujú a ich prejavy stratia rýchlo. Cvičiť preto treba správne, dlhodobo, každodenne, trpezlivo na CELÚ chrbticu, celý pohybový aparát. K tomu treba trpezlivo nacvičovať správne pohybové stereotypy. Prvé príznaky zlepšenia sa objavujú niekedy až po troch mesiacoch, trvalá zmena sa dá dosiahnuť po roku takejto práce, ale aj potom treba cvičiť 2-3 krát týždenne, aby sa získaný stav udržal.

> reagovať

Illa  |  29. 4. 2019 (20:03)

Dobry den.Na magnetickej r.som si precitala citujem \\\"Deformacna unkovertebralna spodyloza mierneho stupna. Kongentalna malformacia v oblasti karniocervikalneho prechodu typu Chiari 1 v kombynacii s primarnou bazilarnou invaginaciou .Poprosim Vas o Vas nazor na pripadnu liecbu a vysvetlenie co to vlastne je.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:46)

je to vrodená zmena spojenia krčnej chrbtice a lebky, ktorú máte v jej najmiernejšej podobe. Nedá sa odstrániť, ale možno ju dobre kompenzovať. Neliečená porucha môže byť príčinou bolestí chrbtice (celej), bolestí hlavy, závratov, hučania v ušiach, porúch rovnováhy... Liečba pomocou liekov je symptomatická – zameraná na potlačenie, alebo zmiernenie príznakov vyplývajúcich z tejto poruchy. Liečbu musí nasadiť a riadiť neurológ. Mimoriadne je dôležitá pravidelná rehabilitácia celej chrbtice, veľmi podstatný je vhodný pohybový režim, inštruktáž o vhodnom používaní ortopedických pomôcok (krčný golier) a nevyhnutné sú tiež vysoko kvalitné a vhodné vankúše a podložka na spanie. Mali by ste zvládnuť nácvik správnych pohybových stereotypov a správny systém cvičení na chrbticu, ktoré sú pre Vás vhodné. Všetky tieto potrebné informácie a zacvičenie by ste mali získať na rehabilitácii u RHB lekára. Môžete sa tiež vyžiadať na kúpeľnú liečbu, ak Vám spraví dobre, treba na ňu chodiť pravidelne. Ochorenie Vás nijako na živote neohrozí, ale môže byť nepríjemné, ak sa uvedené liečebné postupy a Váš aktívny prístup k sebe nedodržia.

Illa  |  9. 5. 2019 (10:58)

Dakujem za vas odborny nazor.Velmi ste mi pomohli

Na Vašu otázku odpovie lekár:  24. 7. 2019


Deedee  |  27. 4. 2019 (1:27)

Dobrý deň,pred 6 mes.som prudko mykla krkom,čo mi spustilo tinnitus.RTG:krč.lordoza napriamena s naznač.kyfozou,incip.osteochondroza C6/7,ventrolat.hrany priľ.tiel stavcov C6/7 a C3/4 prihrotene,na priľ.platnickach subchondr.skleroza.Prosím,sú to vážne degenr.zmeny?Tebokan nezabral,Betahistin mi na tinnit.zabera.Vdaka!

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:21)

k liečbe Betahistinom treba pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice a následné dlhodobé každodenné cvičenie. Tak sa bude liečiť aj pravdepodobná príčina tinitu. Na RTG nie sú ťažké degeneratívne zmeny, ale vážnejšia porucha postavenia chrbtice, ktorá sa dá odstrániť len cez aktívne správne cvičenie a dodržiavanie systému vhodných pohybových stereotypov.

> reagovať

rihard  |  24. 4. 2019 (8:48)

dobry strasne zvyraznil tinitus C2/3a C6/7 pritomne ploche dorzalne protruzie diskov kombinacii s deformacnou unkovertebralnou spondylozou komprimuju duralny vak sposobuju viacetazove sekundarne stenotizacia spinalneho kanala bez myelopatie.c 6/7 stenotizacia neuroforamenov obojstranne 10 mm.Co robit a co ten tinitus.

MUDr. Ester Točíková  |  2. 5. 2019 (9:35)

tinitus možno niekedy pozitívne ovplyvniť obstrekmi krčnej chrbtice, vazodilatačnými infúziami, liekmi – treba ich vyskúšať viacero včítane liekov na psychiku (SSRI), niekedy pomôžu ( to je poznanie na základe skúseností). Pokiaľ je tinitus silný a rušivý a nijako ho nevieme liečbou ovplyvniť, treba sa obrátiť na ORL, ktorý môžu predpísať do ucha špeciálny strojček, ktorý zvuk tinitu urobí nepočuteľným. Pri liečbe krčnej chrbtice treba udržiavať dobrý stav celej chrbtice s dôrazom na krčnú časť. To predpokladá zvládnutie správnych pohybových stereotypov a každodenné vhodné cvičenie po absolvovaní individuálne vedenej rehabilitácie. Podľa príznakov sa podávajú symptomatické lieky, pri záťaži skúsiť chrániť krčnú chrbticu krčným golierom. Treba mať kvalitné vankúše na spanie včítane ortopedického pod hlavu.

> reagovať

Silvia  |  16. 4. 2019 (11:19)

Dobrý deň, mám 20 rokov a už viac ako rok ma trápia problémy s chrbticou, konkrétne krčnou chrbticou. Spôsobuje mi to skoro každý deň závraty, mám problém s rovnováhou. Vyšetrenia však nič konkrétne neodhalili. Absolvovlala som rehabilitácie, ale bez zlepšenia. Je možné že tieto závraty sú z krčnej chrbtice ?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:13)

pravdepodobne ste boli vyšetrená neurológom ktorý pôvod závratov zisťoval. Pokiaľ bol záver vyšetrení taký, že závraty sú z krčnej chrbtice, treba tomu dôverovať a systematicky, každodenne a trvalo sa venovať krčnej chrbtici – dodržiavať správne pohybové stereotypy, denne cvičiť vhodné cviky. Pokiaľ treba lieky, musí ich predpísať neurológ.

> reagovať

Jana  |  10. 4. 2019 (7:00)

Dobry den...v poslednom case som v strese z choho sa mi vytvorili spazmy v okoli krcnej chrbtice.Teraz sa mi vsak objavilo hučanie v hlave.Nemozem ani zaspat.Neviete prosim co pomoze a ci to moze sposobyt krcna chrbtica?som zufala.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:34)

môže to spôsobovať krčná chrbtica, ktorú by bolo treba rehabilitovať, na noc by bolo vhodné vyššie si uložiť pod hlavou. Od obvodného lekára si vypýtajte sedatíva a liek na spanie, mali by ste absolvovať aj kúpeľnú liečbu.

> reagovať

Evka  |  8. 4. 2019 (16:55)

Dobry ja som tu uz pisala minule len chcem vam blizsie opisat to chvenie v krku je to také ako keby vibrovanie a je to po cely den. Citim to tam ako konci krcna chrbtica kde zacina zahlavie a citim taky napnuty krk ako keby tlak vnom. je to velmi neprijemne mam strach ze som si poskodila nervy ked som prudko cvicila.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:19)

to nie je z poškodených nervov, môže to byť blokáda tzv. cervikokraniálneho prechodu (spojnice lebka-krčná chrbtica) , alebo inej poruchy krčnej chrbtice. Stav vyžaduje rehabilitáciu a každodenné cvičenie uvoľňujúcich cvikov na chrbticu.

> reagovať

Stana  |  6. 4. 2019 (17:44)

Dobrý deň pán doktor mam problémy z chrbticou krcnou mam ju vydratu bolesti pravidelne sa mi zablokuje 4,5,6,7 stavec. Chcem sa spýtať môžem z chrbtice cítiť tlak v krku a sťahovanie? Ďakujem za odpoveď. Beriem injekcie almiral tiež nejaké lieky od bolesti prášky aflamil.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:14)

odporúčam pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice, každodenné cvičenie na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov – všetko by Vás mali na RHB naučiť. Sťahovanie v krku môže, ale nemusí byť spôsobené chrbticou, častejšie pri vzniku tohoto príznaku zohráva úlohu stres.

> reagovať

mima  |  2. 4. 2019 (23:34)

Dobry den chcem sa spytat ci mozu neskutocne zavraty a chodza akoby na vode ci to moze byt z chrbtice a ak ano ktora cast to sposouje mam skoliozu, blokadu krcnej chrbtice dalej problemy s bedrovou chrbticou pichava ma na hrudi a mam velke ja bolesti. Co to sposobuje a aka je vhodna liecba treba aj lieky?ak ano ake

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:15)

popísané stavy môže spôsobovať oblasť krčnej chrbtice. Celá chrbtica je dôležitá pre udržiavanie rovnováhy, ale krčná chrbtica je v tomto najdôležitejšia. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

Jakub  |  29. 3. 2019 (15:58)

Dobrý deň mám problém s krčnou chrbticou s blokovým postavením C2-C4 a C5-C6 a pseudokyfotickým zakrivením s vrcholom v úrovni C4/C5. Niekoľko krát som absolvoval rehabilitáciu aj naprávanie chyropraktikom. Aj napriek tomu sa cca každý polrok opakuje závrate a pískanie v ľavom uchu. Je náprava možná operačne?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:58)

nie. Odporúčam, aby ste s chiropraktickými zákrokmi prestali, pretože pri ich opakovaní sa stav krčnej chrbtice môže v konečnom dôsledku zhoršiť. Cesta von z problému je jediná – dlhodobé, najlepšie už trvalé – každodenné cvičenie sústavy vhodných cvikov na CELÚ chrbticu a dokonalé zvládnutie princípov správnych pohybových stereotypov. Len takto môžete odstrániť. vyvolávajúcu príčinu opakujúcich sa blokov krčnej chrbtice, ktorá môže byť aj na inom mieste pohybového aparátu. Je to prevencia aj liečba zároveň. Inej cesty niet.

> reagovať

Esly  |  27. 3. 2019 (20:10)

Dobry den mam nonstop celodenne zavraty pocit nestabilnej chodze az padania dopredu dozadu mam to cca 7 mes. Dg: Hypoplazia AV useku, lardoza C, spazmus v hornej C oblasti a na occipute. Chcem sa spytat ci to moze sposobovat celodenne zavraty a az keby kolisanie noh a na vhodnu liecbu? Mam velke bolesti co pomoze?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 4. 2019 (9:26)

dvoj kombinácia nedovyvinutej cievy a poruchy krčnej chrbtice môžu takéto ťažkosti vyvolávať. Liečba by mala byť kompletná: obstreky v oblasti záhlavia a krčnej chrbtice, najskôr infúzie s nootropikami, magnéziom – podľa neurologického nálezu, potom podávanie liekov v tabletkách. Postupne pomocou rehabilitácie uvoľňovať krčnú chrbticu, naučiť sa cvičiť a potom cvičiť denne dlhodobo, naučiť sa správne pohybové stereotypy. Počas dňa pri záťaži používať krčný golier, na noc ortopedický vankúš na spanie. Spočiatku spávať s vysoko podloženou hlavou. Liečbu musí organizovať a kontrolovať neurológ.

Esly  |  3. 4. 2019 (14:16)

Dobry den pan doktor mne neurolog dal len rehabilitacie ze nic viac udajne netreba.. Pritom mi je strasne zle. Mam zmenit este raz lekara? ALebo ako mam argumentovat .. Lekarka to berie na lahku vahu,, Je nevyhnutna hosptalizacia alebo staci sa liecit ambulantne? Lekarka mi nechce nai rtg chbtice spravit som zufala...

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (10:57)

stačí sa liečiť ambulantne. A RTG krčnej chrbtice Vás môže poslať aj Váš obvodný lekár, obvodný Vám tiež môže predpísať Betahistin – liek, ktorý by bol pre Vás vhodný. Dokúpte si Magnézium – odporúčam Magnerot 500 – berte 5 dní 2-0-2, potom 2x1 ráno a večer dlhodobo. V zdravotníckych (ortopedických) pomôckach si kúpte krčný golier a vhodný vankúš na spanie, v úvode liečby by ste mali ale spávať s hlavou vyššie podloženou. Krčný golier niekedy mávajú aj v lekárňach, spočiatku – ak Vám bude robiť dobre – ho môžete nosiť aj celý deň. Potom postupne odkladať, nosiť len pri záťaži. Rehabilitovať, potom cvičiť trpezlivo denne, necvičiť to, čo stav zhoršuje. Pokiaľ všetky tieto opatrenia nepomôžu, hľadajte nového neurológa.

> reagovať

Jankapr  |  21. 3. 2019 (16:07)

Mam zavraty,kt sa objavili nahle.ak mam zakrivenu krcnu chrbticu a 5 a 6 stavec tesne pri sebe,moze byt toto pricinou?pocit zatuhnutej chrbtice mam v strede pri lopatkach taktiez.pri zavratoch mi pride zle.dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:59)

môže to spôsobovať krčná chrbtica . Mali by ste absolvovať odbornú a doslova na Vás šitú rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť: správne pohybové stereotypy a súbor pre Vás vhodných cvikov na chrbticu. Potom by ste mali začať cvičiť trpezlivo každodenne a dlhodobo – mesiace. Stav sa bude zlepšovať len veľmi pomaly, preto buďte trpezlivá.

> reagovať

bobo  |  20. 3. 2019 (12:03)

dobry den mam zavraty mam pocit nestability nakláňania a mam unavu v očiach a rozmazane videnie mal som ct neurologicke vys. a očne vys a aj orl vsetko vporiadku no na rtg krcnej mi zistili .Vo flexii ventralnej blokove postavenie v useku C3-5 až kyfotizácia zachovana dorzalna flexia može mi toto sposobovat moje stavy?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:56)

môže, je to pomerne vážna porucha postavenia krčnej chrbtice. Mali by ste absolvovať odbornú a doslova na Vás šitú rehabilitáciu, kde by Vás mali naučiť: správne pohybové stereotypy a súbor pre Vás vhodných cvikov na chrbticu. Potom by ste mali začať cvičiť trpezlivo každodenne a dlhodobo – mesiace. Stav sa bude zlepšovať len veľmi pomaly, preto buďte trpezlivý.

bobo  |  27. 3. 2019 (13:17)

Dobry den dakujem za odpoved mam 18 rokov a momemtalne som v nemocnici dal som sa hospitalizovat pretoze stale mam vertigo ako som opisoval zatial mi nic nezistili naozaj som uplne zdravy jediny nalez mam na tej krcnej takzw si myslite ze by to mohlo byt to?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  2. 4. 2019 (15:10)

áno, nebojte sa, v oblasti krčnej chrbtice je uložených veľa nervových senzorov, ktoré regulujú rovnováhu – vo vzťahu k postaveniu hlavy. Pri takejto poruche krčnej chrbtice mozog dostáva nesprávne informácie z krčnej chrbtice – napríklad v zmysle – padám. Ale Vy v skutočnosti nepadáte, čo oči vidia. Stret takýchto protichodných informácií v mozgu sa potom subjektívne vníma ako závrat. Mozog môže aj vydať pokyn na pohyb, ktorý má vyrovnať tento iluzórny pád – stiahne telo proti smeru očakávaného pádu. Ale keďže v skutočnosti nepadáte, zatackáte sa, lebo telo v skutočnosti stratilo rovnováhu. Jediným riešením je to, ktoré sme Vám už minule napísali.

> reagovať

Lu  |  9. 3. 2019 (12:15)

Dobrý deň prajem.Mám onedlho 41 rokov a trápim sa závratmy hlávky v polohe ležmo ...či už na chrbte či na boku je to šialene nepríjemne a obmedzuje mi to život.Bola som na MR vdaka bohu v priadku .Mala som problém s uškom bol spravený epitelov manéver .Po dvoch týždňoch sa mi to vrátilo späť prosím o pomoc radu

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:18)

spať a ležať by ste mali s hlavou uloženou vyššie – aj 2 vankúše treba podložiť. V ľahu skúste používať na krk tzv. krčný golier, ktorý by mohol pomôcť. Pomôcť by mohli infúzie aj lieky zlepšujúce prekrvenie, musí Vám ich predpísať neurológ. Treba rehabilitovať a denne cvičiť krčnú chrbticu, (najlepšie celú chrbticu), aj keď bol MRI nález normálny.

> reagovať

Danica  |  8. 3. 2019 (17:06)

Dobrý deň.Uzivala som lieky na závraty betahistin..lekárka mi ich po 4,5mes.vysadila vraj že by mi prestali zaberať..avšak závraty sa objavili aj pocit nestabilnej chôdze hneď po vysadení..a zasa mi ten betahistin nasadila..mám obavy či mi bude zaberať..ako dlho ho môžem brať..bezobav?mr modzgu mám ok.krcna degen.zmeny

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:13)

k liečbe by mohla prispieť rehabilitácia krčnej chrbtice. Betahistin možno užívať aj trvalo. Jeho efekt by sa znižovať nemal. Liek môžete striedať s liekom zvaným Cavinton alebo Tebokan, skúsiť možno aj Lucetam. Tieto však neprepláca poisťovňa a sú drahšie.

> reagovať

Ela  |  6. 3. 2019 (16:09)

Dobrý deň, v RTG krčnej chrbtice je uvedené: vyrovnaná lordóza s miernym kyfolitickým prehnutím s vrcholom C5, blokové postavenie C4-6, chondróza C6/7, incip. unkovertebrálna artróza. Môže tento stav súvisieť s úrazom - cca pred rokom pri dopr. nehode do môjho auta narazilo auto zozadu. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:45)

môže, ale skôr v tom zmysle, že krčná chrbtica bola už pred úrazom v zlom stave, predisponovaná na vážnejšiu poruchu. Ďalšie nevhodné zaobchádzanie s chrbticou ju pravdepodobne zhoršilo. Potrebujete predovšetkým RHB vyšetrenie a dlhodobé individuálne vedenie skúseného fyzioterapeuta, rátajte s nutnosťou každodenného cvičenia.

> reagovať

lubietka   |  3. 3. 2019 (20:30)

Dobrý deň! na ľavej lopatke pod ramenom mám páľavu bolesť už aj pri otere šatstva som nervózna. Začala sa to tým,že som pociťovala pozdĺž lopatky pár krát,chlad.Momentálne som na tom tak,že už len pri sede ma páli ,mravenčie či svrbí a duní. Trvá to už vyše týždňa a nie to prestať. ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:28)

miesto, ktoré popisujete, je typickým miestom bolestí pri blokádach krčnej chrbtice. Odporúčam preto RHB vyšetrenie a liečbu krčnej chrbtice, každodenné cvičenia, lokálne 24 hodinové antireumatické náplasti nosiť počas 5 dní, k tomu antireumatikum, ktoré Vám môže predpísať obvodný lekár, k tomu Milgamma N 5 dní 2-0-2.

> reagovať

Mikeqin  |  2. 3. 2019 (20:50)

Dobry den, pracujem kazdy den v kancelarii za pc. Zacala ma bolievat hlava, sem tam taky uplne mierny impulz na lavej strane hlavy, ale potom v praci za pc to bolelo v kuse ako keby som mal tlak za ocami, na cele. Oci su ok, neurolog po rtg dal len lieky. Moze to byt krcna? Nemal dat aj ct? Bojim sa nadoru v hlave.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:26)

nádor v hlave sa prejavuje inak, preto sa ho nebojte. CT nie je treba robiť. S najväčšou pravdepodobnosťou to môže byť krčná chrbtica. Nájdite si na internete správne pohybové stereotypy, súčasťou ktorých je aj návod, ako správne sedieť a pracovať za počítačom. Časť pracovnej doby môžete sedieť na fit-lopte, kúpte si krčný golier a pokiaľ budete cítiť únavu šije, na hodinku si ho dajte. Naučte sa cviky na uvoľňovanie krčnej chrbtice (najlepšie celej chrbtice) a denne ich cvičte. Problém sa stratí.

> reagovať

neo6002  |  27. 2. 2019 (20:42)

dobry den od oktobra mam hucanie a piskanie v usiach ci tlivost na zvuk na rtg krcnej chrbtici cervikalna lordoza 4-7 navstevujem psychiatra vraj je to z psychiky uzivam escitalopram mesiac a lexaurin 2 tyzdne zatial bezvysledne som sice kludnejsi ale tie usne selesty pokracuju

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:34)

k liečbe treba pridať rehabilitáciu krčnej chrbtice (môžete o ňu požiadať aj obvodného lekára) a liek zlepšujúci prekrvenie – napr. Tebokan – tiež môže predpísať obvodný lekár.

> reagovať

1 2 3 4 ... 20

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.