Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Simona  |  18. 9. 2019 (12:49)

Dobrý deň, trápia ma závraty na RTG mi zistili veľmi rovnú krčnú chrbticu,na MRI mozgu mi zistili, že mám kratšiu lebku, a tým ze mam rovnú krčnú chrbticu mi pri hlbokých predklonoch a zaklonoch môže miecha pritlačiť na mozog, chcem sa spýtať čo mi to môže spôsobiť?? Neurochirurg sa vyjadril že by to určite neoperoval

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  25. 9. 2019 (10:14)

Popisujete pravdepodobne stav, ktorý sa odborne nazýva Bazilárna impresia. Je to vrodený stav. Väčšina diagnostikovaných stavov je menej závažných, v liečbe sa vyžaduje prevencia preťaženia chrbtice, správna a odborne vedená rehabilitácia krčnej chrbtice, v prípade potreby lieky, ktoré zlepšujú prekrvenie a výživu buniek (predpisuje neurológ).

Simona  |  25. 9. 2019 (10:16)

Ďakujem pekne, mňa s tým veľmi vydesili hneď neurochirurg a nikto, mi to nepovedal takto, momentálne užívam Betahistin 24mg, ale necítim sa stále dobre, najhoršie sú tie zavraty, ďakujem pekne ešte raz.

MUDr. Ester Točíková  |  4. 10. 2019 (9:48)

Pokiaľ sa ambulantnou liečbou tento stav nezlepší, žiadajte sa na hospitalizáciu. Intenzívna infúzna liečba a kvalitná cielená rehabilitácia môžu ukončiť negatívnu fázu ochorenia a pomôcť ho skompenzovať.

> reagovať

Ivevyl  |  6. 9. 2019 (10:48)

Dobrý.,52r.,sedave zamestn. rekreac.aktivne sportujem. MR- C chrbt.unkartroza a porucha statodynamiky C3-7,diskovertebrálne impresie DV a relatívna spinálna stenóza akcentované v C6/7 paramedialne vpravo deviácia odstupuC8 dx.Pokročilá osteogénna FS C6/7 vľavo pri unkartróze,mierneho stupňa viacetážovo vpravo.Čo s tým?

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:28)

MRI nález popisuje stredne ťažké degeneratívne zmeny na krčnej chrbtici, ktoré môžu vyvolávať silné aj chronické bolesti. V liečbe sa používajú vhodné lieky, ktoré podľa Vášho stavu, veku atď. musí predpísať neurológ. Po stíšení bolestí by mal pacient absolvovať kompletné RHB vyšetrenie, Jeho cieľom je zistiť príčinu poruchy chrbtice (zlé pohybové stereotypy, preťažovanie, alebo nedostatok pohybu, iné...), na základe ktorej sa postaví rehabilitačný plán. Jeho podstatnou súčasťou by mal byť systém vhodných cvičení na celú chrbticu, ktoré by ste mali cvičiť denne, dlhodobo. Ďalší postup liečby sa bude riadiť úspechom tejto liečby a reakciou Vášho tela. To sa dopredu predpovedať nedá.

> reagovať

Petra  |  5. 9. 2019 (12:07)

Dobrý deň, posledné týždne ma trápia neskutočné bolesti krčnej chrbtice, vystrelujuce ale až do tylovej oblasti, ev. do lebecnej kosti, cítim tam aj mierny opuch. Pridali sa denne bolesti hlavy, prechádzajúce do migrén. Všetko je len vľavo. U lekára som bola, žiaľ bez záujmu. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:11)

Stav vyžaduje lieky – sama si môžete nasadiť tzv. nesterodiné antireumatiká, v lekárni Vám poradia s výberom aj dávkovaním, v úvode liečby (prvé 3 dni) je dobré brať vyššie dávky lieku. K tomu je vhodný vysokodávkový vitamín B, napr. Milgamma N 3x1, lieky sa budú vo svojom účinku navzájom podporovať. Prechodne môžete brať aj magnézium, tiež si môžete kúpiť krčný golier a nosiť ho až pokiaľ bolesti neustúpia. Po ich ústupe by mala nasledovať rehabilitácia – základné cvičenia si môžete naštudovať aj na našich stránkach. Ak sa stav nezlepší do 5 dní, mali by ste ísť k neurológovi.

Petra   |  11. 9. 2019 (23:47)

Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď pani doktorka

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Katarinall  |  4. 9. 2019 (14:50)

Dobrý den, cca 2 roky trpím zavratmi, pochodila som RTG, MRI krcnej chrbtice, tuto část chrbtice mám rovnu(nie prehlu ako ma byt)MRI mozgu nález menšia arachnoid.cysta.ORL v poriadku.zavrate sa objavujú pravidelne.mozu súvisieť s cystou? Mam 31 rokov

MUDr. Ester Točíková  |  11. 9. 2019 (10:04)

S cystou nesúvisia, ale súvisia s postavením krčnej chrbtice. V oblasti krčnej chrbtice, v jej kĺboch, väzoch, svaloch, sú také čidlá (zakončenia nervového systému), ktoré sa zúčastňujú na udržiavaní rovnováhy. Ak je oblúčik krčnej chrbtice vyrovnaný, tieto čidlá vysielajú nesprávne informácie o polohe hlavy a tela v priestore, čo uvádza do zmätku ostatné časti systému udržiavania rovnováhy a čo sa subjektívne vníma ako závrat, alebo veľmi nepríjemná porucha rovnováhy. Náprava spočíva v rehabilitácii CELEJ chrbtice, ešte lepšie celého pohybového aparátu, nácviku správnych pohybových stereotypov, najmä spôsobu sedenia a práce pri počítači, vhodnom používaní ortopedických pomôcok (krčný golier, vankúš na spanie, matrac). Celá chrbtica by mala byť denne vhodne precvičovaná. Ak máte sedavé zamestnanie, pomôcť by Vám mohol tzv. dynamický sed (sedenie na nestabilnej podložke, ktorá automaticky chrbticu rehabilituje). Úspech liečby závisí od sebadisciplíny pacienta, pracovať na sebe a dodržiavať princípy správnych pohybových stereotypov budete musieť každodenne a dlhodobo. Prvé pozitívne výsledky sa môžu objaviť až o týždne či mesiace, ale objavia sa. Držíme Vám palce.

> reagovať

Dagmar  |  1. 9. 2019 (14:17)

Dobrý deň, mám bolesti krčnej aj driekovej chrbtice.Pocitujem tupu bolest pod rebrami v predu nad žalúdkom.Je to od chrbtice, alebo nieake žalúdočné problémy?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:40)

Obe príčiny sú možné. Preto sa vždy postupuje tak, že sa najskôr snažíme vylúčiť či potvrdiť ochorenie tráviaceho traktu, pokiaľ sa nenájde, môžeme predpokladať, že bolesti pochádzajú od chrbtice. Potrebné vyšetrenia (tráviaci trakt a chrbtica) by sa mali organizovať cez Vášho praktického lekára.


Danna  |  30. 8. 2019 (9:45)

Dobrý deň. Mám problémy s krčnou chrbticou, vysunuté dve platničky. Mám zlé držanie tela už od detstva tzv. bochníkový chrbát. Práca 8 hodín pri počítači. Chcela by som sa spýtať aký je najlepší cvik, aby som mala chrbticu celkovo vzpriamenejšiu. Je vhodné spať napríklad len na rovnom bez vankúša?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:32)

Predovšetkým sa musíte naučiť cvičiť na CELÚ chrbticu – spevňovať tzv. hlboký stabilizačný systém, aby mala chrbtica dostatočnú oporu. Potom treba nacvičiť správny spôsob sedenia a práce pri počítači – je to súčasť tzv. správnych pohybových stereotypov. Môžete si tiež naštudovať princípy tzv. dynamického sedu, ktorý sám osebe chrbticu rehabilituje. Bez takéhoto aktívneho každodenného prístupu sa bolestí nezbavíte, skôr sa budú vekom zhoršovať. Spať by ste mali na kvalitnom matraci – strednej tvrdosti, pod hlavou by mal byť ortopedický vankúš. Osobnú individuálnu inštruktáž o všetkých potrebných aspektoch tejto životosprávy by ste mali dostať na rehabilitácii, kam Vás môže poslať aj obvodný lekár.

Danna  |  12. 9. 2019 (9:26)

Neurologička určila, že mám bazilárnu migrenu, predpísala mi Egilok 50 mg (polovica ráno a polovica večer), tiež užívam Citalopram teva 20 mg (1 tab. ráno). Odkedy si pamätám, tak som mala vždy zvýšený tep okolo 100. Chcem sa spýtať, či je to dobrá liečba.Počula som, že Egilok je liek spomaľuje srdce a nie je dobrý.

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:35)

Egilok máte predpísaný správne. Okrem toho, že spomaľuje akciu srdca (čo vy pri pulze 100/min. potrebujete), tak sa používa aj na prevenciu záchvatov migrény. Čiže daný liek u Vás zasahuje na dvoch „frontoch“ – môže znížiť počet migrénových záchvatov a normalizovať činnosť srdca.

> reagovať

Karolína  |  29. 8. 2019 (9:23)

Bolesti kr.chrbtice idúce do ruky,mravenčenie v prstoch,pocit na vracanie.Bolesť v okolí lopatiek a medzi nimi.Môže to byť z kr.chrbtice?MRI:drobné protrúzie diskov C3-C6 mierne deformujú dur.vak,s impresiou na mieche v seg. C4/C5 do 2 mm, dur.vak zúžený na 11,5mm.Čo by ste doporučili ako liečbu?Aké pohyby áno,aké nie?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:27)

Nález na krčnej chrbtici a popísané ťažkosti vyžadujú kompletnú tzv. pohybovú životosprávu, ktorá bude rešpektovať, kompenzovať a zlepšovať zmeny na chrbtici, ktoré máte. Nedá sa odporučiť cez internet, pretože každé telo je iné a ak sa má liečba podariť, musí sa k nej pristupovať individuálne. Vhodnú pohybovú životosprávu a nácvik by Vám mali poskytnúť na rehabilitácii. Veľa praktických rád a pomoci môžete získať aj na našich stránkach Školy chrbta.


Mamartina24  |  27. 8. 2019 (12:42)

Dobrý deň,diagnostikovali mi cervikobrachialny syndróm.Môžete mi,prosím poradiť,aké cvičenie a druh masáži je najlepšie?Ďakujem Vám veľmi pekne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:22)

Masáže sú pri poruchách krčnej chrbtice kontraindikované, môžu stav zhoršiť. Používajú sa odborné RHB technicky, ktoré ako masáž pre laika môžu vyzerať – napr. uvoľňujúce či mäkké techniky. Mal by ich predpísať a vybrať RHB lekár, tak isto, ako vhodné cviky. Všetci nemôžeme rehabilitovať a cvičiť rovnako, pretože každé telo je iné, každodenne podstupuje inú záťaž, individualitu treba rešpektovať. Veľa všeobecne praktických rád, informácií a pomoci môžete získať aj na našich stránkach Školy chrbta.

> reagovať

Gabriela  |  21. 8. 2019 (15:24)

Dobry den, boli ma krc.chrbt., prava strana chrbta pod lopatkou smerom nadol, citlive zadne spodne rebro na dotyk, odtial citim stipanie, palenie, stuhnutost pozdlz celeho boka, niekedy sa taha az do klbu a nohy. Usg brucha v poriadku, neurologiom dop. len cvicenie. Som hypermobil., tetanicka. Staci len rhb?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  4. 9. 2019 (10:07)

Tetatnický syndróm znamená pre prax znížený prah bolesti, preto všetky príznaky pochádzajúce z narušenej chrbtice zhoršuje. Pokiaľ by sa mal Váš stav definitívne zlepšiť, bude treba pracovať aj s tetanickým syndrómom, aj s chrbticou. Čo sa týka chrbtice, cvičenia sú naozaj vynikajúce, ale systém cvičení by Vám mali vybrať na rehabilitácii, kde by Vás mali naučiť aj základné princípy Školy chrbta. Ako hypermobilná by ste nemali cvičiť taký systém, ktorý zvyšuje pružnosť pohybového aparátu (preto je najvhodnejšie odborné vedenie na RHB). Tetanický syndróm je problém na dlhý čas, ale dá sa to, ak človek naozaj chce. Okrem odporučení neurológa Vám môžeme poradiť dennú konzumáciu čerstvých štiav – odšťavené ovocie a zelenina ( napr. jeden deň zelenina, iný ovocie), s dodržaním čo najväčšej pestrosti použitých surovín, pomôcť môžu aj koloidné minerály, kvalitné možno objednať aj cez internet. Dajte si vyšetriť potravinové alergie, ktoré stoja za viacerými ochoreniami s prejavmi tetanického syndrómu. Nájdite si spôsob práce so sebou, ktorá bude zvyšovať Vašu vnútornú stabilitu – musí Vás to baviť, nič nasilu. Môžu to byť meditácie, pomoc psychológa, kouča, bojové umenia – dôležité je ale byť vedená odborníkom, nie šarlatánom. A potom treba vydržať – cvičiť a pracovať so sebou denne, trpezlivo, nie je možné, aby sa výsledok neobjavil, ale upozorňujeme – trvá to dlho, mesiace až rok, kým sa začnete definitívne cítiť inak – lepšie a zdravo. Držíme palce.

> reagovať

Iva  |  13. 8. 2019 (17:37)

Dobrý deň, môže nadmerné potenie na tvári, dekolte, a podpazuší, súvisieť s krčnou chrbticou? Ťažkosti trvajú asi rok. Je to nepríjemné, nakoľko aj pri menšej fyzickej aktivite po mne stekajú veľké kvapky potu. Bolo mi odporučené neurologické vyšetrenie. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:39)

Takéto príznaky krčná chrbtica nevyvoláva.

> reagovať

eva.s  |  20. 7. 2019 (21:32)

Občas ma pobolievala krčná chrbtica. Teraz však náhle začali trpnúť prsty na ruke - ukazováa, prostredník, prstenník. Mám pocit bolesti hlavy, zabúdania, výpad myšlienok. Môže to byť príčinou krčnej chrbtice? Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:35)

môže a nemusí, na to môže dať odpoveď len osobné vyšetrenie neurológa.

> reagovať

Nika, 24r.  |  19. 7. 2019 (15:08)

Dobry den, mavam dennodenne bolesti hlavy tupecho charakteru, dunenie a pulzovanie, zavrate, piskanie v usiach a pred ocami sa mi robia cierne flaky/mravce. Diagnoza mi bola stanovena Vestibularna migrena. Chcem sa spytat, ako je mozne liecit moje problemy, aby som sa toho konecne zbavila. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:45)

kompletnou životosprávu migrenika – predovšetkým sa musia vylúčiť všetky provokačné faktory migrenóznych záchvatov – psychické (častý stres), telesné – alergia na niektoré potraviny, dostatočný pitný režim, dobrý stav chrbtice, najmä krčnej. Viac sa o tejto životospráve môžete dozvedieť od svojho neurológa, alebo aj pomocou internetu. Sú k dispozícii antimigreniká, lieky, ktorá zastavia migrenózny záchvat, u väčšiny migrenikov sú efektné. Pokiaľ sú záchvaty časté, podáva sa preventívna antimigrénová terapia, ktorá ale musí byť vždy osobne riadená neurológom, ktorý Vás dobre pozná

> reagovať

Majka R.   |  18. 7. 2019 (20:02)

Dobrý deň chcem sa spýtať či je to vážne zistili mi C chrbtice kyfozu c4-6 a TH chrbtice dextroskoliozu, kyfozu akcentovanu a incip. Def. Spondyloza. Vôbec neviem ani co to znamená ci je to vážne a nikto mi ani ne odporučil co mam robiť a aby sa to nezhorsilo. Prosím co mam robiť a co by ste mi poradili. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:08)

tie nálezy nie sú vážne z hľadiska nejakého postihnutia tela, nie je to choroba v pravom slova zmysle. Sú to poruchy postavenia chrbtice, odchýlky od jej normálneho zakrivenia s prítomnými degeneratívnymi zmenami na stavcoch – výrastky. Takýto nález vyžaduje vyslovene režimové opatrenia: vyšetrenie a základnú liečbu na rehabilitácii, kde Vás musia naučiť rehabilitačné cviky na celú chrbticu a základy správnych pohybových stereotypov (ako správne sedieť, stáť, chodiť, pracovať...). Zo životosprávy treba vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje, ak sa to nedá, treba toto preťažovanie kompenzovať. Napríklad: mám sedavé zamestnanie pri počítači. Musím sa preto naučiť správne sedieť a pracovať s počítačom, musím sa naučiť relaxačné cviky na chrbticu, ktoré sa dajú robiť aj v práci (stačia 2-3), naučiť sa využívať výhody dynamického sedu ( t.j. na nestabilnej podložke, napr. fit-lopte), možno používať aj krčný golier – ortopedickú pomôcku, ktorá spevní krčnú chrbticu. Nemal by sa nosiť stále, ale napr. pol hodinu áno, hodinu ju dať dolu. Každodenne treba cvičiť rehabilitačné cviky na chrbticu, stačí krátko, ale denne a trvalo. Výsledky stoja za to. Držíme palce.

> reagovať

vladimir  |  18. 7. 2019 (15:39)

Trpnutie prstov 4a5 na lave ruke,tlaky v hlave,uz rok,zacalo to pri sedeni.Pred 2 tyzdnami sa pridalo mravcenie hornej casti hlavy,predtym len v oblasti spanku pukanie,tlkot.ct mozog ok, mr. krcnej ok,ked sedim akoby mi tlacilo do hlavy a trpnutie sa zvysuje,ale bolest hlavy nemam.ked lezim ok,mam nadvahu,stres nemam,

MUDr. Ester Točíková  |  19. 7. 2019 (10:06)

je mi ľúto, ale nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

vladimir  |  20. 7. 2019 (10:05)

to su symptomy,ja by som rad vedel po vyse 1r.diagnozu:-)o.i. ked sa zohnem,napr zaviazat snurky,pocitim velmi silny tlak v hlave,a nasledne mravcenie v hlave,i ked to mravcenie a tlaky mam stale,ale menej.mam nadvahu ale nie obezitu.moznost nepriechodnosti ciev v krku?,ci nizsie?trapezy?tlak po Nebilete125/ 88

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:51)

Vaše príznaky nesvedčia pre akékoľvek cievne postihnutie v oblasti hlavy a krku, alebo kdekoľvek inde. Sú to skôr príznaky z možného narušeného postavenia krčnej chrbtice, príznaky svalovej dysbalancie chrbtice (svalovej nerovnováhy), príznaky môžu byť akcentované psychosomaticky (stres nie je jedinou príčinou týchto porúch). Viac nemožno bez osobného vyšetrenia zistiť.

> reagovať

Roman  |  15. 7. 2019 (15:21)

Určili mi poškodenie medzistavcovej platničky bližšie určené - extrúzia C5/6, s kompresiou C6.1 sin. Tŕpne mi ľavá strana celého tela hlavne ruka a prsty na rukách. Môže to byť spôsobené určenej diagnózy a čo znamená tá diagnóza

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:17)

vysunutá platnička tlačí na nerv idúci do hornej končatiny, z toho môže bolieť aj tŕpnuť ruka, aj krčná chrbtica, ale nie zvyšok tela. To bude mať inú príčinu.

> reagovať

Ivana  |  15. 7. 2019 (9:20)

Dobry den,pred 1,5 mesiacom som zacala mat zavraty cely den. Akoby som stracala podu pod nohami.Mri mozgu-bez morfopatologie,orl negat. Dg-cc syndrom.Cvicim+rehabil.A mala som pocit ze ulavuju moje problemy,no nakratko,stale zavraty,tlak v zahlavi a hore na temeno.co mam este robit?kedy to prejde?pijem Mg+milgam.vek28

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:20)

Závraty vyvolané krčnou chrbticou odznievajú veľmi pomaly a preto ich liečba vyžaduje veľkú trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta. Pokračujte ďalej v každodennom cvičení, cvičiť by ste však mali na celú chrbticu, tiež požiadajte, aby Vás na rehabilitácii naučili správne pohybové stereotypy a dynamický sed – pokiaľ máte sedavé zamestnanie. Pri záťaži horných končatín, alebo pri silnejších závratoch možno na prechodnú dobu nasadiť krčný golier. Spať spočiatku tak, že máte vyššie pod hlavou, neskôr len na ortopedickom vankúši.

> reagovať

Maggie  |  12. 7. 2019 (12:11)

Dobrý deň, 3 mesiace mam problémy s krčnou a hrudnou chrbticou, chodím k fyzioter. odstránil mi tlak do krku a krútenie hlavy. Všade som sa dočítala že hrudná a krčná nemôžu spôsobovať tŕpnutie nôh ako je potom možné že keď pohnem pravou nohou bolesť mi strieľa do ramena? trpnu mi aj nohy aj ruky nikdy nie v stoji.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:24)

bolo by treba neurologické vyšetrenie – všetky Vaše problémy nemusia byť vyvolané chrbticou.

> reagovať

Lara  |  12. 7. 2019 (10:01)

Dobry den, potrebovala by som poradit. Uz druhykrat sa mi objavuje tupa bolest v uchu, vzdy po nafukani balonov. Potom mesiac aj dva boli, picha. ORL v poriadku aj krv. Mam stuhnutu siju. Moze mi tieto bolesti ucha sposobovat krcna chrbtica alebo nejaky nerv ci sval? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:26)

teoreticky to môže byť krčná chrbtica, ale bolesť môže pochádzať aj z čeľustného kĺbu. Vyšetrenie sa robí pomocou RTG, na liečbu sa zvyknú používať tzv. nesterodiné antireumatiká, ak sa dokáže poškodenie kĺbu.

Lara  |  24. 7. 2019 (14:13)

Dakujem, a moze ist aj o celustny klb ak ma neboli ked otvaram usta? Mam bolestivejsie a citlivejsie svaly v okoli TKM. Nie samotny klb. Poskodila som si fukanim, t. j. namahanim svaly?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:54)

kĺb vôbec nemusí bolieť, bolestivosť v jeho okolí je ale dostatočnou indikáciou na jeho vyšetrenie.

Lara  |  31. 7. 2019 (13:38)

A moze mi z toho a zuby boliet?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:24)

môžu, ale treba zvážiť aj možnosti zubného kazu, ktorý sekundárne vyvoláva bolesti čeľustného kĺbu. Ďalšou možnosťou je aj dráždenie trojklaného nervu, ktorý môže imitovať aj zápal TMK, aj bolesti zubov. Dokonca môžu byť prítomné všetky tri príčiny ťažkostí naraz.

> reagovať

myliffe  |  11. 7. 2019 (16:57)

Pekny den,Som po auto nehode prevratila som sa na zladovatelej ceste na strechu auta.Mam problem z krcnou krkom.Mala som natiahnuty vyvrtnuty pomliazdenu krcnu,mavam zavrate,tlak v ociach v usiach zabudam,mylgadu injekcie infuzie rehabilitacie vybrate,stav neni lepsi.cvicim,ako postupovat,mohli by sadat obstreky

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:06)

po uvedených úrazových poškodeniach chrbtice môžu ťažkosti pretrvávať dlhodobo a niekedy je správny manažment liečby ťažký, náročný. Ale čo by mohlo pomôcť: lekárske postupy, ktoré by ste mohli prekonzultovať s vašim neurológom: obstreky určite, ale aj infúzie s tzv. nootropikami a magnéziom, predpis krčného goliera a ortopedickej podušky na spanie (golier treba nosiť pri záťaži krčnej chrbtice), rehabilitácia je veľmi dôležitá, tiež každodenné cvičenia – ale na celú chrbticu. Ak by rehabilitácia a cvičenia robili zle, treba pracoval s chrbticou ako s celkom, reflexne sa zlepší aj krčná. Liečba bude trvať dlho, ale stav sa časom zlepší. Niekedy pomáhajú aj ľahké sedatíva a lieky zo skupiny SSRI – pretože samotná príhoda môže vyvolať príznaky takého oneskoreného šokového stavu, ktorý sa môže prejavovať výlučne len zlým telesným stavom, ale aj sekundárne predráždenie mozgu pri pretrvávajúcich ťažkostiach. Lieky musí predpísať lekár.

myliffe  |  19. 7. 2019 (18:13)

Dakujem..Konzultacia z neurologom je nulova,Navstevujem ortopeda,Ten mi krcnu napravil.opuch trocha ustal.Podal mi obstrek z kolagenom.Bolesti v hlave pokracuju trpnutie palenie golier nosim..cvicim .Doteraz nebol robeny Ct ani Magneticka.I ked ich o to ziadam.este raz vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:51)

držíme palce.

> reagovať

MiVi 110  |  8. 7. 2019 (18:30)

Dobry den,mam problemy s krcnou chrbticou.Mozem mat prejavy ako hucanie v usiach,unava,pocit na zvracanie a krutenie hlavy?Mam 31 rokov..absolvovala som rehabilitacie a snazim sa cvicit a beriem na noc magnezium a cez den B vitaminy a kolagen je tento postup liecby spravny?Moze mi pomoct aj chiropraktik a napravanie?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:37)

chiropraktika a naprávanie vynechajte – ovplyvňuje len krčný úsek chrbtice, efekt liečby býva len dočasný , pretože neodstraňuje prvotnú príčinu ťažkostí – poruchu chrbtice, ktorá môže byť aj v iných častiach pohybového aparátu. Býva vyvolávaná dlhodobo nesprávnym zaobchádzaním s chrbticou. Rehabilitácia a každodenné cvičenie celej chrbtice je tá najsprávnejšia liečba, aj keď výsledky prichádzajú neskôr. Liečbu máte nastavenú správne, všetky popísané ťažkosti môžu k krčnej chrbtice pochádzať.

> reagovať

kristina  |  6. 7. 2019 (12:40)

Dobry den, skoro mesiac ma trapi zvysena unava, slabost, pichanie a tupa bolest v uchu a v zahlavi. Citim slabost ruk aj noh. Krv OK, ORL ok, mam stuhnute svaly a dost, aj v okoli krcnej chrbtice. Moze mi tieto problemy sposobovat krcna chrbtica?, Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:50)

môže, ale okrem nej treba urobiť aj skríningové vyšetrenie na možnú prítomnosť zápalového ochorenia. Aj stres môže podobné ťažkosti vyvolať, udržiavať a zhoršovať. Treba urobiť kvalitné neurologické vyšetrenie, ktoré by mohlo v spolupráci s inými odborníkmi diagnózu spresniť. Podľa nej potom liečiť.

> reagovať

kikka  |  5. 7. 2019 (15:04)

Dobry den, moze krcna chrbtica sposobit problemy ako nadmerna unava, neustale pichanie v ucho, bolest zahlavia, svalova slabost? Mam pocit tazkej hlavy, tlak medzi usami a krkom. ORL a krv su OK

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:52)

môže, ale okrem nej treba urobiť aj skríningové vyšetrenie na možnú prítomnosť zápalového ochorenia. Aj stres môže podobné ťažkosti vyvolať, udržiavať a zhoršovať. Treba urobiť kvalitné neurologické vyšetrenie, ktoré by mohlo v spolupráci s inými odborníkmi diagnózu spresniť. Podľa nej potom liečiť.

> reagovať

Nikoleta  |  5. 7. 2019 (9:01)

Dobry den, kazdu noc zaspavam s tym, ze mi bije srdce v usiach, to bitie srdcia citim aj v hlave a zhodne i v rukach, do toto mi v usiach strasne piska. Vysetrenia ako MR a EKG vyluculi choroby mozgu a srdca. MR chrbtice: mierna paramedialna protruzia C 5-6 vpravo. Moze byt pricina mojich tazkosti v chrbtici?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:53)

Môže, treba nasadiť zodpovedajúce lieky (neurológ) a kompletne preliečiť krčnú chrbticu – rehabilitácie, cvičenia...

> reagovať

Anka M  |  3. 7. 2019 (7:25)

Dobry den,som 4,5mesiaca po operacii krcnej chrbtice-medzistavcova platnicka,chcem sa spytat či mi nemaju nejake kontrolne vyšetrenie spravit,chrbtica stale boli a k tomu sa pripisali dennodenne bolesti hlavy,Ct mozgu je v poriadku ďakujem krasne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:26)

vyžiadajte si rehabilitačné vyšetrenie a liečbu. Po operácii krčnej chrbtice sa mení statika aj dynamika celého pohybového aparátu, môžu vznikať rôzne svalové spazmy aj napätie šliach – najmä v oblasti krčnej chrbtice. To potom vyvoláva aj rôzne problémy, bolesti hlavy patria k najčastejším. Celé telo treba s pomocou rehabilitácie adaptovať na nové pomery, denne precvičovať. Kúpte si aj knihu Prof. MUDr. A. Gútha Škola chrbtice, môže Vám v mnohom pomôcť.

> reagovať

Adela  |  2. 7. 2019 (23:43)

Dobrý deň, opakovane sa liečim s blokádami krčnej chrbtice. Zabudla som však ako často sa užívajú lieky,ktoré ešte doma mám a účinkovali - jedná sa o Aulin a Dorsiflex. Myslím, že Aulin 1-0-1 a Dorsiflex 0-0-1, prípadne častejšie. Mojou hlavnou otázkou je,či ich môžem užiť na večer dohromady. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:25)

Môžete, uvedené dávkovanie je možné (ale existujú aj iné varianty), Dorziflex užívajte len pár dní. Pridajte si Milgamma N 2-0-2 na 5 dní, efekt liečby sa znásobí.


1 2 3 4 ... 20

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.