27. 6. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

8 DNÍ

20:19

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

4. 7. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
27. 6. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  27. 6. 2018 (10:00 - 11:00)


Tomas I  |  17. 4. 2018 (18:48)

Dobry den.Mam osteochondrozu C5/C6.Co z uvedeneho by som nemal robit: Chodza 7km denne, zahradne prace, beh.Skusal som SM system ale ten mi vyvolava mravcenie na tvari,usiach tak neviem ci v tom pokracovat.Od Spinalnych cviceni ma zasa boli hlava. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 4. 2018 (10:06)

Ten nález nej dramatický, liečbu ale treba správne manažovať. Beh a akékoľvek iné športy spojené s doskokmi treba vylúčiť, lebo atakujú chrbticu a prispievajú k degenerácii už degenerovaných platničiek. Nie každý cvičebný systém je vhodný pre každého. Ale najčastejšími príčinami neúspechu rehabilitačných cvikov je skutočnosť, že ich človek nevykonáva správnym spôsobom . (Každý cvik môžeme urobiť niekoľkými spôsobmi podľa toho, ktoré svalové skupiny pri cviku zapojíme. Máme tendenciu zapájať svalové skupiny, ktoré zapájame bežne, môžu byť preťažené a tie, ktoré sú málo používané a oslabené, necvičíme. ) preto je treba, aby sa všetky cvičenia učil človek pod osobným dozorom skúseného fyzioterapeuta. Pri krčnej chrbtici sa ale môže stať, že človek cviky na krčnú chrbticu neznáša – doslova všetky. Vtedy treba začať s cvikmi na pohybový aparát, ktoré vynechávajú priame precvičovanie krčnej chrbtice. Je nevyhnutné zvládnuť základy tzv. Školy chrbta, aby sa degenerácia chrbtice zastavila (môžete aj cez internet). Liečba trvá dlho, čas sa počíta na mesiace.

> reagovať

Juliana  |  3. 4. 2018 (13:10)

Dobry den prajem. Pani doktorka chcem sa spytat, zhruba pred tromi mesiacmi mi zacalo tahat od lavej lopatky do krku, tlmila som to liekmi proti bolesti. Dalo sa to ako tak vydrzat, ale posledny tyzden mi bolest presla do pravej lopatky a krku. Pri zaklone dopredu to taha v lopatke aj v krku. Dobre mi robi tepla soľ.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:37)

Popisujete príznaky blokády krčnej chrbtice v jej dolnej časti. Skúste sa 5 dní liečiť sama – ak to neprejde, choďte na vyšetrenie k obvodnému lekárovi a žiadajte aj liečbu a rehabilitáciu. Takže návod: 5 dní Ibalgin 3x400 mg + Milgamma N 2-0-2, lokálne na dolnú časť chrbtice náplasti s antireumatikom (môže byť Ibalgin) – treba ich meniť podľa návodu, ale majte ich trvalo 5 dní. Na internete si naštudujte jednoduché uvoľňujúce cviky na krčnú chrbticu a denne ich cvičte. Krčnú chrbticu nepreťažovať – žiadne domáce alebo záhradkárske práce, nie dlhodobé vysedávanie za počítačom. Ak s počítačom pracujete, po každej hodine sa prejdite, skúste tak pol pracovnej doby sedieť na fit-lopte. Držím palce.

> reagovať

Bettina66  |  25. 3. 2018 (18:44)

Dobry den pani doktorka. V poslednom case na sebe pozorujem, ze sa mi pravé oko zmensilo, mam vsak problem s krcnou chrbticou. Vyzera to velmi neesteticky. Bola som aj na ocnom vysetrení, oči mam v poriadku. Aké liecenie by ste odporučili? Moja neurologicka hovorí, ze sa to liecit neda :-( dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 4. 2018 (10:07)

Pri poruche krčnej chrbtice môže vzniknúť popísaná porucha v oblasti oka, liečba sa musí zameriavať vyslovene na krčnú chrbticu, pokiaľ je defekt naozaj neestetický, odporúčam konzultovať kvalitných plastických chirurgov, aby sa urobila korekcia poklesnutého viečka. Ale Milgamma N skúsiť môžete – 5 dni 2-0-2, potom mesiac 3x1, Ak sa stav nezlepší, vysaďte ju.

> reagovať

Ivka  |  5. 3. 2018 (18:54)

Dobry den prajem, rada by som sa Vas opytala ci je operacia 6 stavca krcnej chrbtice rizikova.6.stavec babke tlaci na miechu a maju jej tam nieco menit, zatial jej len davali obstreky a bola na infuziach a nasledne poslali domov..velmi sa boji ze ochrne pri operacii. Budem vdacna za Vasu odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:24)

Všetky operácie vykonávané na krčnej chrbtici majú v sebe určité riziko – ako konečne každá operácia – aj pokiaľ by bol operovaný mladý človek. Dobrou správou však je skutočnosť, že ochrnutia po týchto operáciách nevznikajú, takže niet dôvodu na strach z ochrnutia. Najhorším výsledkom môže byť to, že problémy sa po operácii nezmiernia – a to je tiež veľmi zriedkavé.

> reagovať

zuzana_r  |  3. 3. 2018 (21:09)

Dobrý deň, bolí ma dlhší čas krčná chrbtica, hlavne pri sedení, môže s tým súvisieť šumenie v ušiach a bolesť ucha pri žuvaní, zívaní? Ak áno, aké vyšetrenia by som mala absolvovať? Musím začať u všeobecného lekára? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:10)

Musíte začať u všeobecného lekára. Šumenie v ušiach môže, ale nemusí pochádzať z krčnej chrbtice, bolesti ucha pri žuvaní a zívaní môžu byť vyvolané zmenami v čeľustnom kĺbe, najmä pokiaľ je narušený skus a kariézny chrup. Preto by ste mali okrem všeobecného lekára ísť s týmto konkrétnym problémom aj k zubárovi. Všeobecný aj zubný lekár Vás potom pošlú na vyšetrenia, ktoré bude pre presnú diagnostiku a liečbu urobiť.

> reagovať

Daniela  |  16. 2. 2018 (12:52)

Dobrý deň, prosím Vás asi týždeň ma bolí hlava na zátylku,krk , bolesť prechádza až k čelu.Horšie spím a tŕpnu mi ruky. bolí ma aj šija a ramená.píska mi v ľavom uchu Pracujem ako účtovníčka. Myslíte, že by to mohlo byť z krčnej chrbtice? čo by ste mi mohli doporučiť? ďakujem . S pozdravom Daniela

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (11:07)

Všetky popísané ťažkosti môžu pochádzať z krčnej chrbtice – ale nemusia. K správnej diagnóze, z ktorej bude vyplývať správna liečba, treba osobné vyšetrenie. Preto Vám odporúčam cestou obvodného lekára vyžiadať sa napr. k RHB lekárovi.

> reagovať

Majka  |  13. 2. 2018 (8:45)

Dobry den.Mam 44 rokov.Chcela by som sa opytat,aka je liecba pri diagnoze pravostranna hernia diskuC5-6,typu extruzie co sposobuje komprimaciu prilahlej ventr.casti miechy a ventr.korena praveho nervuC-63.-4.st.kompresie.ulging diskuC6-7.Masaz chrbtice mi neurobila dobre.Zvysil sa mi krvny tlak.Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:33)

Masáže krčnej chrbtice sú pri tomto ochorení kontraindikované, môžu výrazne horšiť stav, čo sa asi stalo aj Vám. Krčnú chrbticu treba odborne rehabilitovať skúseným fyzioterapeutom, najlepšie na odporučenie RHB lekára. Pri bolestiach sa používajú, vhodné lieky, ktoré by mal predpísať lekár, ktorý chorého pozná. Dôležitý je vhodný vankúš na spanie, ktorý možno aj predpísať na rehabilitácii. Odporúčame tiež zvládnuť zásady Školy chrbta, čo môžete aj pomocou internetu.

Majka  |  21. 2. 2018 (20:05)

Dakujem za odpoved.Chcela by som sa este opytat,ci mi hrozi pri tejto diagnoze operacia a ake zamestnanie by bolo vhodne .Pracovala som ako sicka.Boli ma krcna chrbtica a niekedy ked sa zohnem tak sa nemozem narovnat,ako keby ma seklo.Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:09)

Operácia je až poslednou možnosťou liečby, pokiaľ sa konzervatívna liečba nedarí. Liečba je do veľkej miery vo Vašich rukách – Vaša sebadisciplína a každodenné dlhodobé cvičenie budú rozhodovať o Vašom zdravotnom stave. Práca šičky je doživotne nevhodná, uvažujte o nejakom preškolení, alebo inom type práce – po porade s lekárom, ktorý je vo vašom okolí dostupný a nebude Vám chrbticu kaziť.

Majka  |  6. 3. 2018 (8:56)

Dobry den.Chcela by som sa este opytat,ci mam narok pri tejto diagnoze aj na kupelnu liecbu.Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (9:44)

Máte.

> reagovať

Mária  |  7. 2. 2018 (11:47)

Dobrý deň, mám napriamenie krčnej lordózy až blokové postavenie C4 -7, spodylotické zmeny chrbtice. Chcem sa opýtať či by som mohla cvicič aj naďalej jumping alebo je potrebné prestať. Ďakujem pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (11:01)

Prestaňte, jumping takúto krčnú chrbticu traumatizuje a je príčinou zhoršovania degeneratívnych zmien.

Mária  |  14. 2. 2018 (11:23)

Ďakujem pekne, ešte sa chcem opýtať či bolesť ľavého ramena a lopatky môže byť príčinou krčnej lordózy alebo incip. spodylotických zmien chrbtice. Chcem sa tiež opýtať, či s tým môže súvisieť aj opuch pravého predlaktia, ktoré si musím dať pravidelne zatejpovať. Zatiaľ nevedia z čoho by ten opuch mohol vznikať.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:10)

Krčná chrbtica je fyziologicky postavená v lordóze – je ľahko prehnutá dopredu, takže to nie je žiadna patológia, spondylotické zmeny sú degeneratívne zmeny, ktoré môžu byť príčinou bolestí ramena aj opuchu predlaktia.

> reagovať

Pavol  |  31. 1. 2018 (13:05)

Dobrý deň.V roku 2013 som bol druhý krat operovaný na chrbticu kde mi fixovali stavce titanovymi platnami.Po dvoch rokoch mi začali trpnuť prsty na pravej nohe a teraz je čoraz viac oslabena a čoraz menej citlivá.Abslovoval som niekolko infuzii rehabilitacii a nic nepomáha.Mózte mi poradit ako ďalej s liecbou? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (10:41)

Treba robiť MRI krčnej chrbtice, pokiaľ neurologické vyšetrenie bude poukazovať na príčinu pochádzajúcu z krčnej chrbtice. Aj nižšie časti chrbtice mohli na operáciu zareagovať poruchou, ktorá má teraz dôsledky, ktoré popisujete. Takže pomoc by sa mala začať kvalitnou diagnostikou, na základe nej potom treba liečiť.

> reagovať

Julo  |  28. 1. 2018 (22:35)

Dobrý deň. Mám 16 rokov a mam poškodenú platničku L5-S1s bolesťami a vyražanim do ľavej nohy uz dva roky. Prednedávnom som bol na kontrolu na MR a stav sa mi zhoršil,a začal som pociťovať problémy že niekedy cítim že mi na chvíľu oslabne práva ruka a všade po tele akokeby ma niečo stipalo. Čo mám robiť čím to môže byť?

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (10:20)

Oslabnutie ruky a štípanie po tele nie sú príznaky poškodenej platničky v driekovo-krížovej oblasti. Môžete mať nejakú poruchu v oblasti krčnej chrbtice, tiež na podobe ťažkostí môže pracovať Váš strach, to, že sa o seba pravdepodobne bojíte – čo Vám je... Príčinu ťažkostí a správnu liečbu možno nájsť len osobným vyšetrením, odporúčam Vám preto čím skôr navštíviť neurológa.

> reagovať

Tatiana Andrašiová  |  26. 1. 2018 (14:24)

Dobrý deň,pri chôdzi citím zvlaštný tlak medzi prechodom krčnou chrbticou a lebečnou častou.Pridruzilo sa i trpnutie hlavy,lavej ruky a palenie.Môžte mi poradit o aký zdravotný problém ide a ake vysetrenie by som mala absolvovat?

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:59)

Popísané problémy s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z oblasti krčnej chrbtice. Treba navštíviť svojho praktického lekára, ktorý môže krčnú chrbticu vyšetriť, odporučiť RTG vyšetrenie, odoslať Vás na rehabilitáciu a predpísať vhodné lieky. Pokiaľ nebude schopný Vaše problémy zvládnuť sám, pošle Vás na neurologické vyšetrenie.

> reagovať

Eva Košíková  |  25. 1. 2018 (23:50)

MRI ukázala osteochondrosis C4/5, C5/6 najmä mediálne s dotykom na miechu. Môže toto spôsobovať mravčenie, trpnutie ruky a občasné,ale nepríjemné zatmenie pred očami? Pomohla by operácia krčnej chrbtice? Mám obavy keď je tam kontakt na miechu či sa bez operácie nemôže stav zhoršiť. Ďakujem pekne!

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:54)

Vyšetrenie by bolo treba doplniť o sonografické vyšetrenie mozgových ciev, minimálne, pretože zatmenie pred očami vysunuté platničky, aj keď sa dotýkajú miechy, nemôžu vyvolať. Ostatné popísané príznaky áno. Váš stav by sa mal riešiť podľa klinického neurologického nálezu. Pokiaľ je dobrý, stav by sa mal riešiť konzervatívne – lieky, opatrná individuálna rehabilitácia, zo životosprávy treba vylúčiť všetko, čo krčnú chrbticu preťažuje. Pokiaľ klinický stav nie je dobrý, bolo by vhodné uvažovať o operácii.

Eva  |  31. 1. 2018 (22:01)

Ďakujem pekne, za odpoveď. Začala som mať aj závraty a tlak do tyla hlavy. Asi 4 dni som užívala 3X denne Ibalgin 400. Prestalo aj zatmenie aj závraty.Teraz mi predpísala neurolog. Betahastin tab. a 10 infúzii. Toto by mohlo byť z chrbtice tiež? Ďakujem!

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (9:40)

Betashistin zlepší prekrvenie štruktúr, ktoré majú na starosti udržiavanie rovnováhy, zloženie infúzií neviem, preto ich liečebné zameranie neviem posúdiť.

Eva  |  7. 2. 2018 (13:38)

Zloženie infúzií: Guajacuran 5%, Mesocain 1%, Magnezium SULFurikum 10%. Ešte som zabudla uviesť aj hučanie v uchu podstatne silnejšie. Tinitus mám zistený už dávnejšie. Veľmi pekne ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (9:53)

Podľa zloženia infúzie je určená na ovplyvnenie chrbtice. Porucha chrbtice môže výrazne zhoršiť tinitus, ktorý človek už mal v minulosti, liečba chrbtice zlepšuje aj tinitus.

ZOLO  |  19. 2. 2018 (20:03)

Dobry vecer, Nie som odbornik, ale každy clovek je jedinecný a reaguje na chorobu inac. Ak ma ochabnute svalstvo v oblasti krku, pričom je stiahnute, moze to sposobovat aj nervove ale aj dychacie problemy, zhorsenie zraku ale aj nespavost, mravencenie celej tvare a apod.. http://jointsis.com/sk/pages/713697

Na Vašu otázku odpovie lekár:  27. 6. 2018


Monika  |  25. 1. 2018 (12:08)

Dobrý deň.Bolí ma krčná aj kríže a bedrová chrbtica a vystreľuje mi to do ľaveho kolena vybrala som infúzie u neurologa beriem lieky,mám závrate, tlak v uchu a šumenie v ušiach.Krčnom mi zistili aj RIII mierne titubacie okolo osi a ze dobre nepočujem na ľavé ucho, môže to mať súvis s tou chrbticou?Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:44)

Podľa popisu Vašich ťažkostí môžu problémy čiastočne súvisieť s ochorením krčnej chrbtice, ale pravdepodobne sa bude na nich spolupodieľať aj ochorenie uší.

> reagovať

Ivana Feckova  |  24. 1. 2018 (8:13)

Spadla mi na hlavu zehlicka na rozhrani medzi celovou a temennou k. Nemohla som poriadne otacat krk, to trocha preslo,stale boli krk a chrbat. Po tyzdni nemozem stat, sediet viac ako 1,5hod lebo si musim hned lahnut od bolesti chrbta. Mavam trochu bolesti v ociach, hlavne v lavom, sem tam vidim hmliste. Co to moze byt

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:37)

Môže to byť porucha v oblasti krčnej chrbtice, alebo skĺbenia krku a lebky, ale nemusí, preto v každom prípade by ste mali čo najskôr vyhľadať neurológa, ktorý jednoznačne zistí, odkiaľ problémy pochádzajú.

> reagovať

Gabriela   |  23. 1. 2018 (13:35)

Dobry den,prosim poradte mi aku liecbu by ste mi odporucili pri tejto diagnoze-M53.1-cervikobrachialny syndrom dx pri hernii disku C5/6 s anularnou trhlinou,tlakom na miechu a na koren C6 bilat.Ďakujem .

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:28)

Úpravu životosprávy – vylúčiť to, čo Vám preťažuje krčnú chrbticu. Vhodné lieky, ktoré Vám musí predpísať lekár, ktorý Vás pozná, rehabilitáciu, postupne pod dozorom sa naučiť cvičiť cviky na celú chrbticu, na krčnú aspoň zopár uvoľňujúcich cvikov, zvládnuť základy Školy chrbta, môžete aj cez internet, berie chondroprotektíva a Milgamma N.

> reagovať

renca  |  22. 1. 2018 (23:12)

Môže bolesť chrbtice, poškodené platničky spôsobiť náhle zvýšenie krvného tlaku?

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:22)

V oblasti krčnej chrbtice môžu poruchy vyvolať aj záchvat hypertenzie.

> reagovať

jarmila  |  22. 1. 2018 (11:43)

Dobrý deň. Prosím Vás mávam , bolesti hlavy, ktorá prechádza až do bolestí uší, niekedy man pocit že mi ide hlavu roztrhnúť .Robili my MR hlavy a nalez bol že v pravo paramedialne dorzálne na spodine zadnej jamy arachnoi. cysta vel. 10mm s tlakovými zmenami na skelete. Prosím Vás môže tu bolesť spôsobovať ta cysta?

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:16)

Nepredpokladám, bolesti môžu pochádzať z oblasti krčnej chrbtice, alebo zo záhlavia, kde môžu byť dráždené nervy, ktoré v tom mieste vychádzajú.

> reagovať

Peter Petra  |  9. 1. 2018 (11:38)

Pri behaní som narazil hlavou na betónový chodník. CT, Rtg hlavy negatívne, diagnóza otras mozgu. Aj 1 mesiac po úraze mám závrate pri predklone, záklone, zmene polohy v posteli. Je to bežný priebeh po otrase mozgu ? Odídu závrate spontánne ? Kedy asi ? Môžem cvičiť a behať ? srdečne ďakujem za odpove´d

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 1. 2018 (10:18)

Toto nie je normálny následok otrasu mozgu. Pri náraze došlo pravdepodobne k poruche skĺbenia medzi lebkou a krčnou chrbticou, alebo k poruche v oblasti krčnej chrbtice. Odporúčam Vám, aby ste čo najskôr vyhľadali neurológa a vyšetrenie krčnej chrbtice podstúpili spolu s kontrolným komplexným neurologickým vyšetrením. Liečbu, ktorá je postavená hlavne na odbornej rehabilitácii, tiež sa podávajú potrebné lieky, treba začať čo najskôr.

> reagovať

Martin  |  21. 12. 2017 (12:57)

Dobry den. Mam tupu bolest pod lavou lopatkou a citim ju hlavne pri zakloneni hlavy do zadu. Bolest prechadza cez triceps az do laveho lakta. Miestami slabe brnenie v celej ruke a trpnutie. Maserka ziadne zavady na svaloch nenasla. O co moze ist? A ake cviky mozem vykonavat? Pri planku to neboli. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  3. 1. 2018 (11:05)

To nemusí byť svalový problém, môžete mať blok v oblasti krčnej chrbtice, alebo inú zmenu krčnej chrbtice. Bez vyšetrenia sa to zodpovedne určiť nedá, masérka to diagnostikovať nevie a nemôže. Odporúčam Vám vyžiadať sa na rehabilitáciu, kde Vás vyšetria a tiež naučia vhodné cviky na chrbticu.

> reagovať

Andrea  |  20. 12. 2017 (13:22)

Dobrý deň mávam denné závrate plus tlaky v hlave berie ma do jednej strany a zvysuje sa mi tlak bola som na rtg chrbtice zistili mi mierne obmedzenú dynamiku v predklone a medzi C5-6minimalne rozvíjanie medzistavcovej štrbiny plus na sono ciev mám vľavo nižší prietok cievy. Môže to spôsobovať tie závrate a tlak? Vďaka

MUDr. Ester Točíková  |  3. 1. 2018 (10:58)

Môže ale nemusí, rozhodujúci je Váš vek, pridružené ochorenia, spôsob liečby a objektívny neurologický nález. Pokiaľ Váš neurológ, ktorý Vás pozná, uzavrel, že problém pochádza z krčnej chrbtice, bude to tak a chrbticu treba rehabilitovať, na nejaký čas aj nasadiť lieky na zlepšenie prekrvenia mozgu.

Andrea  |  3. 1. 2018 (12:12)

Dobrý deň ďakujem za odpoveď. Moja neurologicka si myslí že mám tetanicky syndrom dnes som bola na emg na vyšetrenie hlavy a zajtra ma čaká test na tetaniu budem múdrejšia.. Mám 38rokov.Myslíte že môže ti byť tá tetania? Práveže si moja neuroligicka nemyslí že to môže byť tým nižším pruetokom cievy

MUDr. Ester Točíková  |  10. 1. 2018 (9:58)

Tetania môže zvýrazňovať všetky chorobné príznaky, zosilňuje ich. Treba počkať na výsledky pomocných vyšetrení.

> reagovať

Slavomir  |  14. 12. 2017 (18:21)

Mám diagnózu 50.1 poškodenie krčnej medzistavcovej platničky tlakom na koreň c5.6. a vraj tlačí na miechu dávam nato rôzne masti geli diclofenak nimesulid atď rok pomôžu na 1h a potom pali Maťo nepoškodí mi to horšie ešte od protizápalových masti geli..masírovanie mi to nepoškodí ešte horšie?čo mám robit

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  20. 12. 2017 (11:12)

Masírovať sa krčná chrbtica nesmie. Masti aj gély sa natierať môžu. Nasaďte si Milgamma N 3x1 na 3 mesiace. Požiadajte neurológa, aby Vám predpísal liek odvodený od antiepilepika, ten môže podobný typ bolestí zastaviť.

> reagovať

Stanislav  |  7. 12. 2017 (15:01)

Dobry den pomohli by mi masaze ? Mam bolest zahlavia, obcas aj v praci ma chyti akoby bolest na zablokovanie. Za,uchom, na hlave aj.lava strana boli cela. Co s tym. Na pracovisku fuka klima.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 12. 2017 (11:19)

Mali by ste nosiť šatku na krku – počas celej pracovnej doby. Masáže na krčnú chrbticu nie sú najideálnejšie, je to veľmi citlivé miesto. Skúste si natierať hrejivé antireumatické masti – napr. Konskú hrejivú masť. Ibalgin 400 mg 3-5 dní 3x1 po jedle, potom postupne vysadiť, Milgamma N. Ak to nepomôže, treba ísť k doktorovi, absolvovať rehabilitáciu, trochu si oddýchnuť.

> reagovať

Michaela Kušíková   |  5. 12. 2017 (20:18)

Dobrý deň. Mám závrate keď si ľahnem rovno na chrbát. Keď zmením polohu tak to prejde. Tiež ma každé ráno bolí krčná chrbtica. Mám napriamenu krčnú lordózu,užší medzistavcový priestor C6,C7,blokádu cervik.segmentov a chcela by som sa spýtať či toto spôsobuje závrate a čo by mi pomohlo aby som sa ich zbavila. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 12. 2017 (11:01)

Závraty môže spôsobovať krčná chrbtica. Pokiaľ sú v ľahu, mali by ste mať špeciálny ortopedický vankúš na spanie („dvojvlnka“ z pamäťovej peny). Krčnú chrbticu treba opatrne rehabilitovať a pomaly začať cvičiť, stav sa bude zlepšovať pomaly, postupne. Cez internet skúste zvládnuť Školu chrbta.

> reagovať

Martin  |  2. 12. 2017 (19:32)

Dobry vecer vzdy ked dam dolu hlavu, akoby sa chcem pozriet na rebrá, tak pocitim teplo, nevolnost a take akoby zavraty. Vsimol som si v zrkadle ze ocerveniem. Co to je ? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 12. 2017 (10:29)

Treba vyšetrenie krčnej chrbtice, RTG vyšetrenie – dynamické snímky, a sono mozgových ciev. Spolu s neurologickým vyšetrením dajú odpoveď na problém.

> reagovať

Ivan   |  30. 11. 2017 (10:16)

Dobrý den, stále mám pocit že sa mi blokuje krčná chrbtica. Stále pocitujem praskanie. Inak, suvisi kr. Ch. S tým že citim tahanie buď v licnych kostiach, ušiach alebo aj na krku. Vedeli by ste mi obzrejmiť čo to je? Vdaka.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 12. 2017 (10:08)

Ťah na krku a ušiach môže súvisieť s krčnou chrbticou, pretože jej blokáda a poruchy pohyblivosti spôsobujú zmeny vo svalovom napätí. Praskanie súvisí s „vysušovaním kĺbov“ a aj zníženou pohyblivosťou. Riešením je rehabilitácia, každodenné cvičenie a chondroprotektíva.

> reagovať

1 2 3 4 ... 15

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.