4. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

13 DNÍ

20:45

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

11. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  4. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Iva  |  13. 8. 2019 (17:37)

Dobrý deň, môže nadmerné potenie na tvári, dekolte, a podpazuší, súvisieť s krčnou chrbticou? Ťažkosti trvajú asi rok. Je to nepríjemné, nakoľko aj pri menšej fyzickej aktivite po mne stekajú veľké kvapky potu. Bolo mi odporučené neurologické vyšetrenie. Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 8. 2019 (10:39)

Takéto príznaky krčná chrbtica nevyvoláva.

> reagovať

eva.s  |  20. 7. 2019 (21:32)

Občas ma pobolievala krčná chrbtica. Teraz však náhle začali trpnúť prsty na ruke - ukazováa, prostredník, prstenník. Mám pocit bolesti hlavy, zabúdania, výpad myšlienok. Môže to byť príčinou krčnej chrbtice? Dakujem za odpoved

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:35)

môže a nemusí, na to môže dať odpoveď len osobné vyšetrenie neurológa.

> reagovať

Nika, 24r.  |  19. 7. 2019 (15:08)

Dobry den, mavam dennodenne bolesti hlavy tupecho charakteru, dunenie a pulzovanie, zavrate, piskanie v usiach a pred ocami sa mi robia cierne flaky/mravce. Diagnoza mi bola stanovena Vestibularna migrena. Chcem sa spytat, ako je mozne liecit moje problemy, aby som sa toho konecne zbavila. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:45)

kompletnou životosprávu migrenika – predovšetkým sa musia vylúčiť všetky provokačné faktory migrenóznych záchvatov – psychické (častý stres), telesné – alergia na niektoré potraviny, dostatočný pitný režim, dobrý stav chrbtice, najmä krčnej. Viac sa o tejto životospráve môžete dozvedieť od svojho neurológa, alebo aj pomocou internetu. Sú k dispozícii antimigreniká, lieky, ktorá zastavia migrenózny záchvat, u väčšiny migrenikov sú efektné. Pokiaľ sú záchvaty časté, podáva sa preventívna antimigrénová terapia, ktorá ale musí byť vždy osobne riadená neurológom, ktorý Vás dobre pozná

> reagovať

Majka R.   |  18. 7. 2019 (20:02)

Dobrý deň chcem sa spýtať či je to vážne zistili mi C chrbtice kyfozu c4-6 a TH chrbtice dextroskoliozu, kyfozu akcentovanu a incip. Def. Spondyloza. Vôbec neviem ani co to znamená ci je to vážne a nikto mi ani ne odporučil co mam robiť a aby sa to nezhorsilo. Prosím co mam robiť a co by ste mi poradili. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:08)

tie nálezy nie sú vážne z hľadiska nejakého postihnutia tela, nie je to choroba v pravom slova zmysle. Sú to poruchy postavenia chrbtice, odchýlky od jej normálneho zakrivenia s prítomnými degeneratívnymi zmenami na stavcoch – výrastky. Takýto nález vyžaduje vyslovene režimové opatrenia: vyšetrenie a základnú liečbu na rehabilitácii, kde Vás musia naučiť rehabilitačné cviky na celú chrbticu a základy správnych pohybových stereotypov (ako správne sedieť, stáť, chodiť, pracovať...). Zo životosprávy treba vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje, ak sa to nedá, treba toto preťažovanie kompenzovať. Napríklad: mám sedavé zamestnanie pri počítači. Musím sa preto naučiť správne sedieť a pracovať s počítačom, musím sa naučiť relaxačné cviky na chrbticu, ktoré sa dajú robiť aj v práci (stačia 2-3), naučiť sa využívať výhody dynamického sedu ( t.j. na nestabilnej podložke, napr. fit-lopte), možno používať aj krčný golier – ortopedickú pomôcku, ktorá spevní krčnú chrbticu. Nemal by sa nosiť stále, ale napr. pol hodinu áno, hodinu ju dať dolu. Každodenne treba cvičiť rehabilitačné cviky na chrbticu, stačí krátko, ale denne a trvalo. Výsledky stoja za to. Držíme palce.

> reagovať

vladimir  |  18. 7. 2019 (15:39)

Trpnutie prstov 4a5 na lave ruke,tlaky v hlave,uz rok,zacalo to pri sedeni.Pred 2 tyzdnami sa pridalo mravcenie hornej casti hlavy,predtym len v oblasti spanku pukanie,tlkot.ct mozog ok, mr. krcnej ok,ked sedim akoby mi tlacilo do hlavy a trpnutie sa zvysuje,ale bolest hlavy nemam.ked lezim ok,mam nadvahu,stres nemam,

MUDr. Ester Točíková  |  19. 7. 2019 (10:06)

je mi ľúto, ale nenapísali ste žiadnu otázku, neviem preto, na čo mám odpovedať. Špecifikujte prosím, potom Vám odpoviem.

vladimir  |  20. 7. 2019 (10:05)

to su symptomy,ja by som rad vedel po vyse 1r.diagnozu:-)o.i. ked sa zohnem,napr zaviazat snurky,pocitim velmi silny tlak v hlave,a nasledne mravcenie v hlave,i ked to mravcenie a tlaky mam stale,ale menej.mam nadvahu ale nie obezitu.moznost nepriechodnosti ciev v krku?,ci nizsie?trapezy?tlak po Nebilete125/ 88

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:51)

Vaše príznaky nesvedčia pre akékoľvek cievne postihnutie v oblasti hlavy a krku, alebo kdekoľvek inde. Sú to skôr príznaky z možného narušeného postavenia krčnej chrbtice, príznaky svalovej dysbalancie chrbtice (svalovej nerovnováhy), príznaky môžu byť akcentované psychosomaticky (stres nie je jedinou príčinou týchto porúch). Viac nemožno bez osobného vyšetrenia zistiť.

> reagovať

Roman  |  15. 7. 2019 (15:21)

Určili mi poškodenie medzistavcovej platničky bližšie určené - extrúzia C5/6, s kompresiou C6.1 sin. Tŕpne mi ľavá strana celého tela hlavne ruka a prsty na rukách. Môže to byť spôsobené určenej diagnózy a čo znamená tá diagnóza

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:17)

vysunutá platnička tlačí na nerv idúci do hornej končatiny, z toho môže bolieť aj tŕpnuť ruka, aj krčná chrbtica, ale nie zvyšok tela. To bude mať inú príčinu.

> reagovať

Ivana  |  15. 7. 2019 (9:20)

Dobry den,pred 1,5 mesiacom som zacala mat zavraty cely den. Akoby som stracala podu pod nohami.Mri mozgu-bez morfopatologie,orl negat. Dg-cc syndrom.Cvicim+rehabil.A mala som pocit ze ulavuju moje problemy,no nakratko,stale zavraty,tlak v zahlavi a hore na temeno.co mam este robit?kedy to prejde?pijem Mg+milgam.vek28

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:20)

Závraty vyvolané krčnou chrbticou odznievajú veľmi pomaly a preto ich liečba vyžaduje veľkú trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta. Pokračujte ďalej v každodennom cvičení, cvičiť by ste však mali na celú chrbticu, tiež požiadajte, aby Vás na rehabilitácii naučili správne pohybové stereotypy a dynamický sed – pokiaľ máte sedavé zamestnanie. Pri záťaži horných končatín, alebo pri silnejších závratoch možno na prechodnú dobu nasadiť krčný golier. Spať spočiatku tak, že máte vyššie pod hlavou, neskôr len na ortopedickom vankúši.

> reagovať

Maggie  |  12. 7. 2019 (12:11)

Dobrý deň, 3 mesiace mam problémy s krčnou a hrudnou chrbticou, chodím k fyzioter. odstránil mi tlak do krku a krútenie hlavy. Všade som sa dočítala že hrudná a krčná nemôžu spôsobovať tŕpnutie nôh ako je potom možné že keď pohnem pravou nohou bolesť mi strieľa do ramena? trpnu mi aj nohy aj ruky nikdy nie v stoji.

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:24)

bolo by treba neurologické vyšetrenie – všetky Vaše problémy nemusia byť vyvolané chrbticou.

> reagovať

Lara  |  12. 7. 2019 (10:01)

Dobry den, potrebovala by som poradit. Uz druhykrat sa mi objavuje tupa bolest v uchu, vzdy po nafukani balonov. Potom mesiac aj dva boli, picha. ORL v poriadku aj krv. Mam stuhnutu siju. Moze mi tieto bolesti ucha sposobovat krcna chrbtica alebo nejaky nerv ci sval? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  24. 7. 2019 (10:26)

teoreticky to môže byť krčná chrbtica, ale bolesť môže pochádzať aj z čeľustného kĺbu. Vyšetrenie sa robí pomocou RTG, na liečbu sa zvyknú používať tzv. nesterodiné antireumatiká, ak sa dokáže poškodenie kĺbu.

Lara  |  24. 7. 2019 (14:13)

Dakujem, a moze ist aj o celustny klb ak ma neboli ked otvaram usta? Mam bolestivejsie a citlivejsie svaly v okoli TKM. Nie samotny klb. Poskodila som si fukanim, t. j. namahanim svaly?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:54)

kĺb vôbec nemusí bolieť, bolestivosť v jeho okolí je ale dostatočnou indikáciou na jeho vyšetrenie.

Lara  |  31. 7. 2019 (13:38)

A moze mi z toho a zuby boliet?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:24)

môžu, ale treba zvážiť aj možnosti zubného kazu, ktorý sekundárne vyvoláva bolesti čeľustného kĺbu. Ďalšou možnosťou je aj dráždenie trojklaného nervu, ktorý môže imitovať aj zápal TMK, aj bolesti zubov. Dokonca môžu byť prítomné všetky tri príčiny ťažkostí naraz.

> reagovať

myliffe  |  11. 7. 2019 (16:57)

Pekny den,Som po auto nehode prevratila som sa na zladovatelej ceste na strechu auta.Mam problem z krcnou krkom.Mala som natiahnuty vyvrtnuty pomliazdenu krcnu,mavam zavrate,tlak v ociach v usiach zabudam,mylgadu injekcie infuzie rehabilitacie vybrate,stav neni lepsi.cvicim,ako postupovat,mohli by sadat obstreky

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:06)

po uvedených úrazových poškodeniach chrbtice môžu ťažkosti pretrvávať dlhodobo a niekedy je správny manažment liečby ťažký, náročný. Ale čo by mohlo pomôcť: lekárske postupy, ktoré by ste mohli prekonzultovať s vašim neurológom: obstreky určite, ale aj infúzie s tzv. nootropikami a magnéziom, predpis krčného goliera a ortopedickej podušky na spanie (golier treba nosiť pri záťaži krčnej chrbtice), rehabilitácia je veľmi dôležitá, tiež každodenné cvičenia – ale na celú chrbticu. Ak by rehabilitácia a cvičenia robili zle, treba pracoval s chrbticou ako s celkom, reflexne sa zlepší aj krčná. Liečba bude trvať dlho, ale stav sa časom zlepší. Niekedy pomáhajú aj ľahké sedatíva a lieky zo skupiny SSRI – pretože samotná príhoda môže vyvolať príznaky takého oneskoreného šokového stavu, ktorý sa môže prejavovať výlučne len zlým telesným stavom, ale aj sekundárne predráždenie mozgu pri pretrvávajúcich ťažkostiach. Lieky musí predpísať lekár.

myliffe  |  19. 7. 2019 (18:13)

Dakujem..Konzultacia z neurologom je nulova,Navstevujem ortopeda,Ten mi krcnu napravil.opuch trocha ustal.Podal mi obstrek z kolagenom.Bolesti v hlave pokracuju trpnutie palenie golier nosim..cvicim .Doteraz nebol robeny Ct ani Magneticka.I ked ich o to ziadam.este raz vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  31. 7. 2019 (10:51)

držíme palce.

> reagovať

MiVi 110  |  8. 7. 2019 (18:30)

Dobry den,mam problemy s krcnou chrbticou.Mozem mat prejavy ako hucanie v usiach,unava,pocit na zvracanie a krutenie hlavy?Mam 31 rokov..absolvovala som rehabilitacie a snazim sa cvicit a beriem na noc magnezium a cez den B vitaminy a kolagen je tento postup liecby spravny?Moze mi pomoct aj chiropraktik a napravanie?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:37)

chiropraktika a naprávanie vynechajte – ovplyvňuje len krčný úsek chrbtice, efekt liečby býva len dočasný , pretože neodstraňuje prvotnú príčinu ťažkostí – poruchu chrbtice, ktorá môže byť aj v iných častiach pohybového aparátu. Býva vyvolávaná dlhodobo nesprávnym zaobchádzaním s chrbticou. Rehabilitácia a každodenné cvičenie celej chrbtice je tá najsprávnejšia liečba, aj keď výsledky prichádzajú neskôr. Liečbu máte nastavenú správne, všetky popísané ťažkosti môžu k krčnej chrbtice pochádzať.

> reagovať

kristina  |  6. 7. 2019 (12:40)

Dobry den, skoro mesiac ma trapi zvysena unava, slabost, pichanie a tupa bolest v uchu a v zahlavi. Citim slabost ruk aj noh. Krv OK, ORL ok, mam stuhnute svaly a dost, aj v okoli krcnej chrbtice. Moze mi tieto problemy sposobovat krcna chrbtica?, Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:50)

môže, ale okrem nej treba urobiť aj skríningové vyšetrenie na možnú prítomnosť zápalového ochorenia. Aj stres môže podobné ťažkosti vyvolať, udržiavať a zhoršovať. Treba urobiť kvalitné neurologické vyšetrenie, ktoré by mohlo v spolupráci s inými odborníkmi diagnózu spresniť. Podľa nej potom liečiť.

> reagovať

kikka  |  5. 7. 2019 (15:04)

Dobry den, moze krcna chrbtica sposobit problemy ako nadmerna unava, neustale pichanie v ucho, bolest zahlavia, svalova slabost? Mam pocit tazkej hlavy, tlak medzi usami a krkom. ORL a krv su OK

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:52)

môže, ale okrem nej treba urobiť aj skríningové vyšetrenie na možnú prítomnosť zápalového ochorenia. Aj stres môže podobné ťažkosti vyvolať, udržiavať a zhoršovať. Treba urobiť kvalitné neurologické vyšetrenie, ktoré by mohlo v spolupráci s inými odborníkmi diagnózu spresniť. Podľa nej potom liečiť.

> reagovať

Nikoleta  |  5. 7. 2019 (9:01)

Dobry den, kazdu noc zaspavam s tym, ze mi bije srdce v usiach, to bitie srdcia citim aj v hlave a zhodne i v rukach, do toto mi v usiach strasne piska. Vysetrenia ako MR a EKG vyluculi choroby mozgu a srdca. MR chrbtice: mierna paramedialna protruzia C 5-6 vpravo. Moze byt pricina mojich tazkosti v chrbtici?

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:53)

Môže, treba nasadiť zodpovedajúce lieky (neurológ) a kompletne preliečiť krčnú chrbticu – rehabilitácie, cvičenia...

> reagovať

Anka M  |  3. 7. 2019 (7:25)

Dobry den,som 4,5mesiaca po operacii krcnej chrbtice-medzistavcova platnicka,chcem sa spytat či mi nemaju nejake kontrolne vyšetrenie spravit,chrbtica stale boli a k tomu sa pripisali dennodenne bolesti hlavy,Ct mozgu je v poriadku ďakujem krasne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:26)

vyžiadajte si rehabilitačné vyšetrenie a liečbu. Po operácii krčnej chrbtice sa mení statika aj dynamika celého pohybového aparátu, môžu vznikať rôzne svalové spazmy aj napätie šliach – najmä v oblasti krčnej chrbtice. To potom vyvoláva aj rôzne problémy, bolesti hlavy patria k najčastejším. Celé telo treba s pomocou rehabilitácie adaptovať na nové pomery, denne precvičovať. Kúpte si aj knihu Prof. MUDr. A. Gútha Škola chrbtice, môže Vám v mnohom pomôcť.

> reagovať

Adela  |  2. 7. 2019 (23:43)

Dobrý deň, opakovane sa liečim s blokádami krčnej chrbtice. Zabudla som však ako často sa užívajú lieky,ktoré ešte doma mám a účinkovali - jedná sa o Aulin a Dorsiflex. Myslím, že Aulin 1-0-1 a Dorsiflex 0-0-1, prípadne častejšie. Mojou hlavnou otázkou je,či ich môžem užiť na večer dohromady. Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:25)

Môžete, uvedené dávkovanie je možné (ale existujú aj iné varianty), Dorziflex užívajte len pár dní. Pridajte si Milgamma N 2-0-2 na 5 dní, efekt liečby sa znásobí.

> reagovať

Juraj  |  2. 7. 2019 (9:11)

Dobrý deň. Mám ťažkosti s krčnou, lordóza hornej pol. C chrbtice, osteochon.C2-4, artrotické zmeny C1-2 posun dens axis doľava. CT mozgu/EEG OK. Som po rehab. ORL OK. Beriem diclobene 1-0-1 dorsiflex 0-0-1 tebocan 1-0-0.Ostalo mi hučanie v ľavom uchu, občas závrat. Cvičím. Poraďte prosím, na tinitus. trvá 7mes. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:16)

tinitus je niekedy ťažko riešiteľný medicínsky problém, až neriešiteľný. Preto rady, ktoré Vám napíšem, nemožno brať ako 100% účinné, ale na druhej strane treba urobiť všetko, aby sa tinitus zmiernil. Takže: odporúčam Vám neužívať na noc Dorziflex – uvoľňuje svalstvo a k uvoľneniu svalstva dochádza počas spánku prirodzene – fyziologicky. Pokiaľ sa toto uvoľnenie ešte akcentuje liekom, chrbtica stráca potrebnú oporu svalov a jej porucha sa môže ešte zhoršiť. Postupovať by sa malo naopak – chrbticu by bolo treba podoprieť. Dôležitý je vysoko kvalitný matrac, ale najmä podloženie krku a hlavy ortopedickým vankúšom. Vhodný ortopedická vankúš pod hlavu a krk môže predpísať aj neurológ. Počas dňa, pri všetkých prácach, pri ktorých sa dlho sedí (práca pri počítači), alebo sa zaťažujú horné končatiny (domáce práce), treba spevňovať krčnú chrbticu. Možno používať krčný golier – ale treba najskôr vyskúšať, či ho budete znášať a či Vám robí dobre. Pokiaľ áno, tak napríklad počas vykonávania domácich prác ho noste, potom ho odložte. Pri práci s počítačom ho hodinu majte, potom buďte hodinu bez neho. Kúpte si knihu Prof. A. Gútha Škola chrbtice a naštudujte si všetky princípy správneho zaobchádzania s chrbticou. Liek Tebokan by sa mal užívať denne v dávke 120 mg – 120 mg – 0. Ak ste mladý, alebo by Vám táto plná denná dávka vyvolávala nervozitu, treba ju redukovať na 120 mg ráno. 40 mg Tebokanu denne, ako sa bežne predpisuje, je symbolická dávka a nemá praktický význam. Držíme Vám palce.

Juraj  |  11. 7. 2019 (10:13)

Ďakujem za radu. Mám 36rokov, tak skúsim ten tebokan 120mg 1-1-0. Dorziflex mám užívať, iba keď cítim napätie svalstva? Diclobene užívať naďalej? Odporúčate skúsiť užívať magnézium? Ďakujem za Vašu odpoveď.

MUDr. Ester Točíková  |  17. 7. 2019 (10:56)

Dorziflex radšej neužívajte, pokiaľ nie sú prítomné spazmy svalstva, čo asi nebudú pri dlhšom trvaní problému. Pocit napätia v svalstve hovorí o poruche postavenia chrbtice viac, ako o spazme svalstva, preto by sa nemal riešiť Dorziflexom, ale cvičením. Magnézium môžete skúsiť. Diclobene vtedy, keď máte bolesti, inak je zbytočné.

> reagovať

Nika  |  1. 7. 2019 (15:17)

Dobry den, mam diagnostikovanu vestibularnu migrenu, tiez na MRI C chrbtice mi zistili, ze mam protruziu disku C 5-6 vpravo. Kazdu noc zaspavam s tym, ze citim ako mi duni/brni v hlave, v chrbte a v rukach, niekedy mam pocit, ze aj v nohach. Cim to moze byt sposobene? Aka je vhodna liečba, pripadne lieky?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:10)

Brnenie v tele môže mať viacero príčin, pokiaľ ho vnímate aj ako dunenie – teda počujete nejaký zvuk – bolo by treba vyšetriť mozgové cievy. Brnenie môže byť spôsobené aj nedostatkom minerálov, vitamínov, tetanickým syndrómom – všetky spomínané možnosti by mali byť prešetrené. Ale – pokiaľ sa problém vyskytuje len v noci, znamená to, že súvisí s polohou tela. Ležiaca poloha ovplyvňuje krvné zásobenie (preto aj prešetrenie ciev), ale môže aj dekompenzovať poruchu v oblasti krčnej chrbtice. Pokiaľ je príčinou krčná chrbtica, riešením by mohla byť jej správna poloha počas noci. Tú možno dosiahnuť vhodným matracom, ale najmä podložením hlavy ortopedickým vankúšom. Vhodný ortopedická vankúš pod hlavu a krk môže predpísať aj neurológ.

> reagovať

Mirka  |  28. 6. 2019 (18:24)

Dobrý deň ,chcem sa spýtať zhruba od Februára mám ťažkostí že mám potrebu častého hlbokého nádychu ,dosť ma to obmedzuje ,pobehala som vyšetrenia zistilo sa že mám skoliozu a RTG krčnej sa nepáčilo ortopedovi poslal ma ešte na Mr , mám silné bolesti krku ,zavrate počas dna ,,môžu byť tie ťažkostí s dýchaním od krčnej?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 7. 2019 (10:07)

ťažkosti s dýchaním nemáte od krčnej chrbtice, od nej pochádzajú závraty a bolesti krku, porucha dýchania súvisí so skoliózou hrudnej chrbtice. Na hrudnú chrbticu sa upínajú rebrá. Pri skolióze nemá tento úpon správne fyziologické postavenie. Blokovaný úpon rebier na chrbticu môže imitovať poruchy dýchania, najmä obmedzenú schopnosť nadýchnuť sa – lebo hrudný kôš sa kvôli blokáde rebier nevie dostatočne roztiahnuť.

Mirka   |  1. 8. 2019 (9:53)

Ďakujem pekne a viete mi poradiť čo robiť pretože dosť ma to dýchanie obmedzuje ,nikdy som neriešila ako dýcham ale teraz sa to akosi zhorsuje a nezdá sa mi aby to bolo v poriadku, čo robiť aby mi bolo lepšie .

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  7. 8. 2019 (10:26)

liečiť Vás musia na rehabilitácii, kde vedia tieto blokády vyšetriť a postupne odstrániť. Tiež Vás môžu naučiť správne dýchať – rehabilitácia dýchania by mala patriť medzi základy každej rehabilitácie chrbtice. (Podmienkou ale je, že pneumologická a kardiologická príčina poruchy dýchania je vylúčená.)

> reagovať

Nikoleta  |  27. 6. 2019 (19:26)

Dobrý deň, bola som na vyšetrení MRI krčnej chrbtice, a výsledok je nasledovný: \\\"mierna paramediálna protrúzia disku C 5-6 vpravo, napriamená lordóza\\\". Môžem sa spýtať, čo to znamená, a či uvedené môže spôsobovať dennodenné bolesti hlavy- pulzovanie, dunenie, tlaky, šumenie a pískanie v ušiach a závrate? Vopred ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:33)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Ale zmeny na chrbtici môžu spôsobovať všetky ťažkosti, ktoré ste vymenovali

> reagovať

Suzi  |  27. 6. 2019 (8:23)

Dobrý deň mám skoliózu, blok krčnej chrbtice a podozrenie na tetaniu. Mám závraty a posledné mi trópne, mravči a sklbe chodidlo najmä v pokoji nonstop. Beren magnetmzmus. Čím to môže byť a aká je vhodná liečba? Neurológ mi dal to magneuium nezaoberá. Po akom čase by malo zabrať a z čoho to budú asi tie príznaky? Ďakuje

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:32)

treba liečiť zároveň krčnú chrbticu aj tetanický syndróm. Krčná chrbtica a skolióza by sa mali liečiť na základe princípov tzv. Školy chrbta – odporúčam, aby ste si ich naštudovali cez internet a začali dodržiavať. Je to aktívny prístup cez každodenné vhodné fyzické aktivity. Pomôcť môže 3 mesačné užívanie Milgamma N 3x1. Tetanický syndróm – okrem užívania magnézia (dostatočne vysoká denná dávka ) odporúčame celý komplex minerálov – odporúčam 2 mesačnú kúru koloidnými minerálmi, dostanete ich kúpiť cez e shopy. Sú drahšie, ale účinné, počas ich užívania treba magnézium vysadiť..Tetanický syndróm súvisí aj s psycho-emočnou rovnováhou človeka, čím je človek stabilnejší, tým menšia je šanca na vznik tetanického syndrómu, preto ako súčasť liečby odporúčame psychoterapiu, alebo iný prístup – jogu, či-kung...Na vzniku a udržiavaní tetanického syndrómu sa zúčastňujú aj alergické ochorenia tráviaceho traktu, ktoré tiež treba zodpovedne vyšetriť a liečiť.

> reagovať

Arnika  |  26. 6. 2019 (10:40)

Dobry deň mam problemy s krčnou chrbticou tlači mi do hlavy aj šumenie v ušiach ak beriem Milgamu tak sa to zlepšuje možem brať sučasne aj dorsiflex na lepšie uvolnenie a je dobre isť aj na CT mozgu?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:30)

žiadne CT mozgu a žiaden Dorziflex. Milgammu N berte minimálne 3 mesiace 3x1 každodenne. Cez internet si pozrite princípy Školy chrbta – ako správne sedieť, pracovať pri počítači, chodiť, stáť a začnite ich dodržiavať. Naštudujte si zopár základných cvikov na celú chrbticu a uvoľňujúce cviky na krčnú a denne ich cvičte. Po 3 mesiacoch by malo byť po probléme. Liekmi si nepomôžete, len príčinu problému zatlačíte a po čase bude ešte horšie.

> reagovať

Viera 2  |  23. 6. 2019 (11:26)

Dobrý deň, mám 33 rokov a DG: diskopatia C7/Th1 blok distalne C chrbtice , M53. 1 Cervikobrachiálny syndróm. Prosím ako sa tento problém lieči? Aký postup mám čakať? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  3. 7. 2019 (10:14)

Ste mladá a pokiaľ už máte takýto problém, znamená to, že s chrbticou ako s celkom nebolo dobre zaobchádzané a že najmä jej krčná časť bola preťažovaná – staticky alebo dynamicky. V súčasnom svete prevažuje statické preťaženie – práca za počítačom, sedavý spôsob života, používanie mobilu atď. Liečba takýchto stavov je vždy komplexná, spočiatku sa dávajú vhodné lieky na potlačenie bolestí a zápalu, tie by sa však mali podávať len obmedzený čas. Podstatou liečby sú režimové opatrenia – nácvik správnych pohybových stereotypov, vo Vašom prípade najmä správny spôsob sedavej práce. Treba tiež začať každodenne cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu, naučiť by Vás ich mal fyzioterapeut. Zlepšenie pri takomto režime sa začne objavovať až po niekoľkých týždňoch, trvalé zlepšenie niekedy až po 3 mesiacoch. Cvičiť denne by sa malo rok, následne 2-3 x do týždňa už trvalo. Takýmto spôsobom si vieme vybudovať zdravie celého pohybového aparátu. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a chondroprotektíva.

> reagovať

majinka  |  21. 6. 2019 (12:13)

Dobrý deň,syn absolvoval vyšetrenie hlavy a krku na MR. V popise má uvedené: Krčná chrbtica s vyrovnaným blokovým postavením v rozsahu C3 až C6, s ľahkým zúžením predného epidurálneho priestoru.V koronárnych sekvenciách rotované telá stavcov krč.chrbtice doprava. Prosím Vás o vysvetlenie,lebo má z toho strach,paniku.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (11:03)

žiaden strach a panika, je to popis nesprávneho postavenia krčnej chrbtice spojenej s blokádou niektorých krčných stavcov. Z hľadiska medicíny je to banalita, ale môže spôsobovať riadne zdravotné ťažkosti. V žiadnom prípade to syna nijako neohrozuje. Neviem, koľko má rokov, ale takéto poruchy krčnej chrbtice sú v poslednom čase u mladých ľudí časté a spôsobuje ich sedavý štýl života, práca pri počítači, používanie mobilu atď. Liečba je postavená na rehabilitácii a dlhodobom, najlepšie už trvalom cvičení správnych cvikov na celú chrbticu. Treba aj dokonale zvládnuť princípy Školy chrbta, najmä správny spôsob práce s IT technikou. Prvé zlepšenia sa objavia až po dlhšom čase, preto treba vydržať.

> reagovať

EvinA  |  21. 6. 2019 (5:55)

Na rtg mi zistili krivu chrbtici chodim na cvičenie brala som lieky a nič nespím cele noci čo mám robiť bolest stúpa do krčnej chrbtici poraďte mi

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:59)

musíte trpezlivo pokračovať v každodennom cvičení, liečba bude trvať dlho, prvé skutočné zlepšenie sa môže objaviť až po týždňoch. Preto vydržte. Okrem toho treba mať kvalitný matrac na spanie, poprípade ďalšie pomôcky – špeciálny ortopedický vankúš pod hlavu a krk atď. V tejto veci by Vám mali vedieť poradiť na rehabilitácii. Užívajte na noc Milgamma N 2 tbl. + antireumatikum v kombinácii s ľahkým sedatívom, aby sa spánok obnovil. Tieto lieky Vám môže predpísať aj obvodný lekár.

> reagovať

1 2 3 4 ... 20

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.