12. 12. 2018 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

0:16

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Ester Točíková

19. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

MUDr. Ester Točíková


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  12. 12. 2018 (10:00 - 11:00)


LenkaP  |  30. 11. 2018 (0:13)

Príjemný deň, MRI ukázala kyfózu krčnej chrbtice. Mám silné závraty, neschopnosť rovno stáť, pichanie pod pravou lopatkou, intenzívne rupanie v krku, bolesť drieku a panvy, pocity otupenia a nesústredenia, prosím čo môžem robiť kým mesiace čakám na kontrol. vyšetrenia neurologa?Ortoped sa nezaujíma a poslal ma preč.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:37)

kyfotické postavenie chrbtice (v preklade to znamená, že chrbtica je postavená „naopak“ – mala by byť prehnutá dopredu, ale pri kyfóze je prehnutá dozadu) vie spôsobovať ukrutné bolesti hlavy a také závraty, že človek nevie ani chodiť... Pokiaľ ležíte, musíte mať vyššie pod hlavou – ležať skôr v polo sede. Kúpte si Magnerot 500 – 5 dní 3x2, potom 2x1. Milgamma N – 5 dní 3x2, potom 3x1. Vhodný by bol Tebokan 120 mg ( zlepší prekrvenie) 1-1-0. Ale musí Vám ho predpísať lekár, aj obvodný. Nie je to vysoká dávka, ako sa hlavne obvodní lekári boja, v tomto prípade je to správa dávka – maximálna denná dávka tohto lieku pre dospelého človeka (je to čisté účinné Ginko biloba). Alternatívou by bol Lucetam 1200 mg 1-1-0. Tiež od obvodného lekára. Ďalej: počas 2-4 týždňov si vždy večer pred spaním natrite podošvy nôh, miesta pod nechtami prstov, podbruško, kríže, celú chrbticu, plecia a záhlavie (aj keď si zašpiníte vlasy) touto masťou: 1 veľké balenie Fastum gel + 1 polievková lyžica vodky + 1 polievková lyžica zelenej Alpy. Držať v skle zavreté v chladničke, pred použitím ale vybrať, ale mazanie malo izbovú teplotu. Nie je to až také babské liečenie, ako sa zdá. Využíva princípy akupresúry, Fastum gel obsahuje antireumatikum a je účinné. Kúpte si krčný golier, vyskúšajte, či sa cítite lepšie, keď ho máte nasadený a pokiaľ áno, môžete ho nosiť aj 24 hodín (aj počas noci) takých 5 dní, resp. do času, kým sa stav nezačne zlepšovať. Potom ho postupne začnite odkladať. Do vyšetrenia neurológom odporúčam necvičiť. Neskôr veľmi pomáha správna rehabilitácia, správne cvičenia na chrbticu – ale na CELÚ chrbticu – cvičiť musíte každodenne, dlhodobo. Držím palce.

> reagovať

Gaba 38  |  25. 11. 2018 (17:24)

Dobrý deň.Už vyše mesiaca mi tŕpne pravá ruka prsty ,pravá noha prsty niekedy len lýtka inokedy až po zadok, neurológ mi zistil karpalny tunel,nasadenie rehabilitácie elektroliecbu a ultrazvuk ,stav sa mi zhoršuje býva mi zle začína sa mi točiť hlava.niekddy má napína na zvracanie čo stým rehabilitácie ešte nemám dobr

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  5. 12. 2018 (10:15)

bez osobného vyšetrenia ťažko radiť a najmä neviem, koľko máte rokov. Podľa Vášho popisu môže byť príčina ťažkostí rôzneho stupňa vážnosti – od poruchy krčnej chrbtice až po zmenu v mozgu. Preto trvajte na komplexnom vyšetrení, čím skôr by mal neurológ vedieť o príznakoch zhoršujúceho sa stavu. Pokiaľ nebude konať, zmeňte neurológa.

> reagovať

Hana  |  3. 10. 2018 (14:25)

Dobrý deň, stáva sa mi, že počujem tep srdca, také pulzovanie v uchu. V pravom. Občas mám mierne závrate, alebo točenie, no na to užívam dlhodobo Mg. Často sa mi to stane keď čítam knihu na bruchu, podopierajúc si hlavu. Čo môže túto vec spôsobovať? Ako sa tomu vyhnúť? Mám 30r. a poklepom diagnostikovanú tetániu. Vďaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 10. 2018 (10:46)

poloha na bruchu, pri ktorej si podopierate hlavu a čítate, dráždi štruktúry v oblasti krčnej chrbtice a preťažuje spojenie medzi krčnou chrbticou a lebkou. Najmä ak krčnú chrbticu nemáte celkom zdravú. Všetky popísané problémy môžu následne z oblasti krčnej chrbtice a jej spojenia s lebkou pochádzať. Pri tetanickom syndróme sú vyvolané ťažkosti intenzívnejšie. Preto Vám odporúčam čítať v sede, poprípade aj absolvovať rehabilitáciu krčnej chrbtice.

> reagovať

Martina1407  |  3. 8. 2018 (12:52)

Dobry den.Prosim o radu .Krčna chrbtica ma trapi uz 10rokov ale asi tyž.ma to tak chytilo že som až spadla na zem.taký závrat.uz mesiac vkuse..ma páli cela pravá strana krč.chrbt.a vzadu cela hlava.Pichanie,tlaky za ušami.som zufalá.MR.bola ok.Dali mi dorziflexa pregabalin75g 2x denne Beriem tyzden a niiič..prejde to?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  8. 8. 2018 (10:59)

Na prechodnú dobu by bolo vhodné nosiť krčný golier, na spanie používať špeciálny ortopedický vankúš, ktorý Vám môže predpísať neurológ. K liečbe treba pridať rehabilitáciu, Vy sama by ste po nej mali začať každodenne cvičiť – dlhodobo. Musíte zvládnuť princípy tzv. školy chrbta, správne pohybové stereotypy, môžete skúsiť aj pomocou internetu. Inak sa chronických problémov nedá zbaviť.

> reagovať

Mima  |  1. 8. 2018 (17:08)

Dobry den. 8 mesiacov nazaz sa prvy raz prejavilo u mna vertigo, potom este 4 krat do jedneho mesiaca, najdlhie 28 hodin, kde som mohla len lezat. Asi po 3 mesiacoch mi zablokovalo krcnu chrbticu , nemozem otacat hlavu do lava.3 mesiace chodim k fyzioterapeutovi ale necitim ulavu.Je problem v krcnej chrbtici?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  8. 8. 2018 (10:44)

To nemôžem bez osobného vyšetrenia a niektorých ďalších vyšetrení vedieť. Váš stav vyžaduje dôkladnú diagnostiku: neurologické vyšetrenie. RTG krčnej chrbtice (dynamické projekcie), pokiaľ bude treba, aj MRI, ORL vyšetrenie a sonografické vyšetrenie mozgových ciev. Liečba okrem RHB aj medikamentózna, mala by rešpektovať výsledky vyšetrení.

> reagovať

Esther  |  31. 7. 2018 (14:29)

Dobrý deň, mám 20 rokov a pred dvomi mesiacmi ma začala bolieť krčná chrbtica. Postupne to prešlo,no pred tromi dňami mi zas začala bolesť vyskakovať až do hlavy za uši +mám stuhnuté svalstvo v okolí lopatiek, nedá sa mi poriadne otáčať hlavou ani spať na chrbte.Viete o čo ide? a poradili by ste mi prosím nejaké cviky?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  8. 8. 2018 (10:31)

Odporúčam Vám vyžiadať sa na RHB vyšetrenie a liečbu (cestou Vášho praktického lekára). Tam zistia príčinu porúch chrbtice – napr. zlé držanie tela, ochabnuté svalstvo, nejaký blok atď. Naučia Vás správne a pre Vás vhodne cvičiť. Cvičiť potom musíte každodenne a dlhodobo, aby sa popísané problémy definitívne odstránili.

> reagovať

Monika  |  28. 7. 2018 (10:59)

Na dovolenke pri mori mi pred koncom začalo mravčenie a trpnutie pravej dolnej končatiny od kolena nadol. Už sme doma a pociťujem len mravčenie. Pobolieva ma aj krčná chrbtica pri rannom vstavaní. Môže to mať nejaký súvis. Monika

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  8. 8. 2018 (10:09)

Mravenčenie v dolnej končatine môže mať viacero príčin – napríklad podráždenie nervu v oblasti kolena, ale aj nejaké zmeny v oblasti krížovej chrbtice atď. Pobolievanie krčnej chrbtice skôr s dolnou končatinou nesúvisí, hoci vylúčiť sa to nedá. Skúste si urobiť kúru s Milgamma N 5 dní 2-0-2, denne začnite cvičiť nejaké ľahké uvoľňujúce cviky na celú chrbticu (nájdete aj na internete). Ak problémy do týždňa pri takejto liečby neustúpia, choďte sa dať vyšetriť.

> reagovať

Peter Pepo  |  28. 7. 2018 (9:29)

Chrbtica má nebolela a mával som brutálne Vertigo s tlakmi do hlavy s pocitmi nedokrvenia hlavy a končatín,dnes ma jeden rhb.doktor napravil v oblasti krčnej C2-C3, pekne skocilo ..., mozu tie zavraty súvisieť s blokom ,,vyskocenim,, krčnej chrbtice ? Iné vysetrenia mám OK. Malý ste nejaký podobný prípad ?Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  8. 8. 2018 (10:02)

Podobné prípady mávame, áno, závraty môžu vyvolávať bloky krčnej chrbtice.

> reagovať

Veronika  |  28. 7. 2018 (9:20)

Dobry den, moze bolest usi a oci suvisiet s krcnou chrbticou? Mam s nou velke problemy a ku klasickym tazkostiam ako su zavraty a bolesti hlavy sa pridruzilo aj toto...

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  8. 8. 2018 (10:01)

Môže, ale nemusí – odporúčam v každom prípade aj ORL a očné vyšetrenie.

> reagovať

Dominik  |  24. 7. 2018 (11:02)

Dobry den,chcel by som sa informovat ,čo je lepšie absolvovat ct alebo mr vyšetrenie, ked ma pacient problem s krčnou chrbticou,seknuty nerv alebo zapal nervu,ze mu bolesti vystreluju do ramien,ktory sposob by mohol najpresnejšie odhalit pričinu problemu? dakujem za odpoved

MUDr. Ester Točíková  |  1. 8. 2018 (10:21)

Typ vyšetrenia zvolí neurológ, štandardný postup býva: neurologické vyšetrenie + RTG a na základe výsledkov oboch vyšetrení alebo CT, alebo MRI vyšetrenie.

> reagovať

Ľubka  |  22. 7. 2018 (19:23)

Dobrý deň, trápi ma bolesť krčnej chrbtice a ramien. Masér konštatoval vysunutú platničku.Pred tromi rokmi rtg s popisom:C chrbtica-plochá lordosa v ose s kongenit.blokom C6-7 a chondrosou C5-6, basil.impresia 11 mm.Tiež mám na chrbtici pokročilú osteopéniu, užívam lieky. Môžem si pomôcť cvikmi a vitamínmi? Vďaka

MUDr. Ester Točíková  |  1. 8. 2018 (10:11)

Konštatovať vysunutú platničku nemôže bez adekvátneho vyšetrenia (MRI, CT) žiaden masér a dokonca ani lekár. Popísané problémy môžu súvisieť s bazilárnou impresiou a poruchou chrbtice degeneratívneho charakteru, popísaných na RTG. Váš stav vyžaduje kvalitnú rehabilitáciu a každodenné vhodné cvičenia RHB cvikov, nevyhnutné je zvládnuť princípy školy chrbta, správne pohybové stereotypy. Lokálne na bolestivé miesta môžete používať antireumatické gély a náplasti. Pomôcť môžu aj kúry s Milgamma N a chondroprotektívami.

> reagovať

parondi  |  22. 7. 2018 (9:36)

Už skoro rok mám bolesti krčnej chrbtice.Rengenove vyšetrenie kritické zúženie C5.Absolvoval som 10 krát infúzie,rehabilitácie.obstreky no bolesti neprestávaju.Neurolog ma odmieta poslať na CT alebo MR vyšetrenie že to nepomôže.Na otázku či sa to dá operovať mi povedal či chcem ochrnúť.Lieči ma tabletkami Zaldiar 37,5

MUDr. Ester Točíková  |  1. 8. 2018 (10:07)

Nerozumiem tomu. Aké kritické zúženie C5? C5 je piaty krčný stavec – čo je tam kriticky zúžené, že to vidieť na RTG snímku? Brať dlhšiu dobu Zaldiar nie je najvhodnejšie, na lieku môže vzniknúť závislosť. Celé sa mi to nezdá – odporúčam Vám navštíviť iného neurológa.

> reagovať

Tomas I  |  17. 4. 2018 (18:48)

Dobry den.Mam osteochondrozu C5/C6.Co z uvedeneho by som nemal robit: Chodza 7km denne, zahradne prace, beh.Skusal som SM system ale ten mi vyvolava mravcenie na tvari,usiach tak neviem ci v tom pokracovat.Od Spinalnych cviceni ma zasa boli hlava. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 4. 2018 (10:06)

Ten nález nej dramatický, liečbu ale treba správne manažovať. Beh a akékoľvek iné športy spojené s doskokmi treba vylúčiť, lebo atakujú chrbticu a prispievajú k degenerácii už degenerovaných platničiek. Nie každý cvičebný systém je vhodný pre každého. Ale najčastejšími príčinami neúspechu rehabilitačných cvikov je skutočnosť, že ich človek nevykonáva správnym spôsobom . (Každý cvik môžeme urobiť niekoľkými spôsobmi podľa toho, ktoré svalové skupiny pri cviku zapojíme. Máme tendenciu zapájať svalové skupiny, ktoré zapájame bežne, môžu byť preťažené a tie, ktoré sú málo používané a oslabené, necvičíme. ) preto je treba, aby sa všetky cvičenia učil človek pod osobným dozorom skúseného fyzioterapeuta. Pri krčnej chrbtici sa ale môže stať, že človek cviky na krčnú chrbticu neznáša – doslova všetky. Vtedy treba začať s cvikmi na pohybový aparát, ktoré vynechávajú priame precvičovanie krčnej chrbtice. Je nevyhnutné zvládnuť základy tzv. Školy chrbta, aby sa degenerácia chrbtice zastavila (môžete aj cez internet). Liečba trvá dlho, čas sa počíta na mesiace.

> reagovať

Juliana  |  3. 4. 2018 (13:10)

Dobry den prajem. Pani doktorka chcem sa spytat, zhruba pred tromi mesiacmi mi zacalo tahat od lavej lopatky do krku, tlmila som to liekmi proti bolesti. Dalo sa to ako tak vydrzat, ale posledny tyzden mi bolest presla do pravej lopatky a krku. Pri zaklone dopredu to taha v lopatke aj v krku. Dobre mi robi tepla soľ.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 4. 2018 (10:37)

Popisujete príznaky blokády krčnej chrbtice v jej dolnej časti. Skúste sa 5 dní liečiť sama – ak to neprejde, choďte na vyšetrenie k obvodnému lekárovi a žiadajte aj liečbu a rehabilitáciu. Takže návod: 5 dní Ibalgin 3x400 mg + Milgamma N 2-0-2, lokálne na dolnú časť chrbtice náplasti s antireumatikom (môže byť Ibalgin) – treba ich meniť podľa návodu, ale majte ich trvalo 5 dní. Na internete si naštudujte jednoduché uvoľňujúce cviky na krčnú chrbticu a denne ich cvičte. Krčnú chrbticu nepreťažovať – žiadne domáce alebo záhradkárske práce, nie dlhodobé vysedávanie za počítačom. Ak s počítačom pracujete, po každej hodine sa prejdite, skúste tak pol pracovnej doby sedieť na fit-lopte. Držím palce.

> reagovať

Bettina66  |  25. 3. 2018 (18:44)

Dobry den pani doktorka. V poslednom case na sebe pozorujem, ze sa mi pravé oko zmensilo, mam vsak problem s krcnou chrbticou. Vyzera to velmi neesteticky. Bola som aj na ocnom vysetrení, oči mam v poriadku. Aké liecenie by ste odporučili? Moja neurologicka hovorí, ze sa to liecit neda :-( dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 4. 2018 (10:07)

Pri poruche krčnej chrbtice môže vzniknúť popísaná porucha v oblasti oka, liečba sa musí zameriavať vyslovene na krčnú chrbticu, pokiaľ je defekt naozaj neestetický, odporúčam konzultovať kvalitných plastických chirurgov, aby sa urobila korekcia poklesnutého viečka. Ale Milgamma N skúsiť môžete – 5 dni 2-0-2, potom mesiac 3x1, Ak sa stav nezlepší, vysaďte ju.

> reagovať

Ivka  |  5. 3. 2018 (18:54)

Dobry den prajem, rada by som sa Vas opytala ci je operacia 6 stavca krcnej chrbtice rizikova.6.stavec babke tlaci na miechu a maju jej tam nieco menit, zatial jej len davali obstreky a bola na infuziach a nasledne poslali domov..velmi sa boji ze ochrne pri operacii. Budem vdacna za Vasu odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:24)

Všetky operácie vykonávané na krčnej chrbtici majú v sebe určité riziko – ako konečne každá operácia – aj pokiaľ by bol operovaný mladý človek. Dobrou správou však je skutočnosť, že ochrnutia po týchto operáciách nevznikajú, takže niet dôvodu na strach z ochrnutia. Najhorším výsledkom môže byť to, že problémy sa po operácii nezmiernia – a to je tiež veľmi zriedkavé.

> reagovať

zuzana_r  |  3. 3. 2018 (21:09)

Dobrý deň, bolí ma dlhší čas krčná chrbtica, hlavne pri sedení, môže s tým súvisieť šumenie v ušiach a bolesť ucha pri žuvaní, zívaní? Ak áno, aké vyšetrenia by som mala absolvovať? Musím začať u všeobecného lekára? Ďakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (10:10)

Musíte začať u všeobecného lekára. Šumenie v ušiach môže, ale nemusí pochádzať z krčnej chrbtice, bolesti ucha pri žuvaní a zívaní môžu byť vyvolané zmenami v čeľustnom kĺbe, najmä pokiaľ je narušený skus a kariézny chrup. Preto by ste mali okrem všeobecného lekára ísť s týmto konkrétnym problémom aj k zubárovi. Všeobecný aj zubný lekár Vás potom pošlú na vyšetrenia, ktoré bude pre presnú diagnostiku a liečbu urobiť.

> reagovať

Daniela  |  16. 2. 2018 (12:52)

Dobrý deň, prosím Vás asi týždeň ma bolí hlava na zátylku,krk , bolesť prechádza až k čelu.Horšie spím a tŕpnu mi ruky. bolí ma aj šija a ramená.píska mi v ľavom uchu Pracujem ako účtovníčka. Myslíte, že by to mohlo byť z krčnej chrbtice? čo by ste mi mohli doporučiť? ďakujem . S pozdravom Daniela

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (11:07)

Všetky popísané ťažkosti môžu pochádzať z krčnej chrbtice – ale nemusia. K správnej diagnóze, z ktorej bude vyplývať správna liečba, treba osobné vyšetrenie. Preto Vám odporúčam cestou obvodného lekára vyžiadať sa napr. k RHB lekárovi.

> reagovať

Majka  |  13. 2. 2018 (8:45)

Dobry den.Mam 44 rokov.Chcela by som sa opytat,aka je liecba pri diagnoze pravostranna hernia diskuC5-6,typu extruzie co sposobuje komprimaciu prilahlej ventr.casti miechy a ventr.korena praveho nervuC-63.-4.st.kompresie.ulging diskuC6-7.Masaz chrbtice mi neurobila dobre.Zvysil sa mi krvny tlak.Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:33)

Masáže krčnej chrbtice sú pri tomto ochorení kontraindikované, môžu výrazne horšiť stav, čo sa asi stalo aj Vám. Krčnú chrbticu treba odborne rehabilitovať skúseným fyzioterapeutom, najlepšie na odporučenie RHB lekára. Pri bolestiach sa používajú, vhodné lieky, ktoré by mal predpísať lekár, ktorý chorého pozná. Dôležitý je vhodný vankúš na spanie, ktorý možno aj predpísať na rehabilitácii. Odporúčame tiež zvládnuť zásady Školy chrbta, čo môžete aj pomocou internetu.

Majka  |  21. 2. 2018 (20:05)

Dakujem za odpoved.Chcela by som sa este opytat,ci mi hrozi pri tejto diagnoze operacia a ake zamestnanie by bolo vhodne .Pracovala som ako sicka.Boli ma krcna chrbtica a niekedy ked sa zohnem tak sa nemozem narovnat,ako keby ma seklo.Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  28. 2. 2018 (10:09)

Operácia je až poslednou možnosťou liečby, pokiaľ sa konzervatívna liečba nedarí. Liečba je do veľkej miery vo Vašich rukách – Vaša sebadisciplína a každodenné dlhodobé cvičenie budú rozhodovať o Vašom zdravotnom stave. Práca šičky je doživotne nevhodná, uvažujte o nejakom preškolení, alebo inom type práce – po porade s lekárom, ktorý je vo vašom okolí dostupný a nebude Vám chrbticu kaziť.

Majka  |  6. 3. 2018 (8:56)

Dobry den.Chcela by som sa este opytat,ci mam narok pri tejto diagnoze aj na kupelnu liecbu.Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 3. 2018 (9:44)

Máte.

> reagovať

Mária  |  7. 2. 2018 (11:47)

Dobrý deň, mám napriamenie krčnej lordózy až blokové postavenie C4 -7, spodylotické zmeny chrbtice. Chcem sa opýtať či by som mohla cvicič aj naďalej jumping alebo je potrebné prestať. Ďakujem pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (11:01)

Prestaňte, jumping takúto krčnú chrbticu traumatizuje a je príčinou zhoršovania degeneratívnych zmien.

Mária  |  14. 2. 2018 (11:23)

Ďakujem pekne, ešte sa chcem opýtať či bolesť ľavého ramena a lopatky môže byť príčinou krčnej lordózy alebo incip. spodylotických zmien chrbtice. Chcem sa tiež opýtať, či s tým môže súvisieť aj opuch pravého predlaktia, ktoré si musím dať pravidelne zatejpovať. Zatiaľ nevedia z čoho by ten opuch mohol vznikať.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  21. 2. 2018 (10:10)

Krčná chrbtica je fyziologicky postavená v lordóze – je ľahko prehnutá dopredu, takže to nie je žiadna patológia, spondylotické zmeny sú degeneratívne zmeny, ktoré môžu byť príčinou bolestí ramena aj opuchu predlaktia.

> reagovať

Pavol  |  31. 1. 2018 (13:05)

Dobrý deň.V roku 2013 som bol druhý krat operovaný na chrbticu kde mi fixovali stavce titanovymi platnami.Po dvoch rokoch mi začali trpnuť prsty na pravej nohe a teraz je čoraz viac oslabena a čoraz menej citlivá.Abslovoval som niekolko infuzii rehabilitacii a nic nepomáha.Mózte mi poradit ako ďalej s liecbou? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (10:41)

Treba robiť MRI krčnej chrbtice, pokiaľ neurologické vyšetrenie bude poukazovať na príčinu pochádzajúcu z krčnej chrbtice. Aj nižšie časti chrbtice mohli na operáciu zareagovať poruchou, ktorá má teraz dôsledky, ktoré popisujete. Takže pomoc by sa mala začať kvalitnou diagnostikou, na základe nej potom treba liečiť.

> reagovať

Julo  |  28. 1. 2018 (22:35)

Dobrý deň. Mám 16 rokov a mam poškodenú platničku L5-S1s bolesťami a vyražanim do ľavej nohy uz dva roky. Prednedávnom som bol na kontrolu na MR a stav sa mi zhoršil,a začal som pociťovať problémy že niekedy cítim že mi na chvíľu oslabne práva ruka a všade po tele akokeby ma niečo stipalo. Čo mám robiť čím to môže byť?

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (10:20)

Oslabnutie ruky a štípanie po tele nie sú príznaky poškodenej platničky v driekovo-krížovej oblasti. Môžete mať nejakú poruchu v oblasti krčnej chrbtice, tiež na podobe ťažkostí môže pracovať Váš strach, to, že sa o seba pravdepodobne bojíte – čo Vám je... Príčinu ťažkostí a správnu liečbu možno nájsť len osobným vyšetrením, odporúčam Vám preto čím skôr navštíviť neurológa.

> reagovať

Tatiana Andrašiová  |  26. 1. 2018 (14:24)

Dobrý deň,pri chôdzi citím zvlaštný tlak medzi prechodom krčnou chrbticou a lebečnou častou.Pridruzilo sa i trpnutie hlavy,lavej ruky a palenie.Môžte mi poradit o aký zdravotný problém ide a ake vysetrenie by som mala absolvovat?

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:59)

Popísané problémy s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z oblasti krčnej chrbtice. Treba navštíviť svojho praktického lekára, ktorý môže krčnú chrbticu vyšetriť, odporučiť RTG vyšetrenie, odoslať Vás na rehabilitáciu a predpísať vhodné lieky. Pokiaľ nebude schopný Vaše problémy zvládnuť sám, pošle Vás na neurologické vyšetrenie.

> reagovať

Eva Košíková  |  25. 1. 2018 (23:50)

MRI ukázala osteochondrosis C4/5, C5/6 najmä mediálne s dotykom na miechu. Môže toto spôsobovať mravčenie, trpnutie ruky a občasné,ale nepríjemné zatmenie pred očami? Pomohla by operácia krčnej chrbtice? Mám obavy keď je tam kontakt na miechu či sa bez operácie nemôže stav zhoršiť. Ďakujem pekne!

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:54)

Vyšetrenie by bolo treba doplniť o sonografické vyšetrenie mozgových ciev, minimálne, pretože zatmenie pred očami vysunuté platničky, aj keď sa dotýkajú miechy, nemôžu vyvolať. Ostatné popísané príznaky áno. Váš stav by sa mal riešiť podľa klinického neurologického nálezu. Pokiaľ je dobrý, stav by sa mal riešiť konzervatívne – lieky, opatrná individuálna rehabilitácia, zo životosprávy treba vylúčiť všetko, čo krčnú chrbticu preťažuje. Pokiaľ klinický stav nie je dobrý, bolo by vhodné uvažovať o operácii.

Eva  |  31. 1. 2018 (22:01)

Ďakujem pekne, za odpoveď. Začala som mať aj závraty a tlak do tyla hlavy. Asi 4 dni som užívala 3X denne Ibalgin 400. Prestalo aj zatmenie aj závraty.Teraz mi predpísala neurolog. Betahastin tab. a 10 infúzii. Toto by mohlo byť z chrbtice tiež? Ďakujem!

MUDr. Ester Točíková  |  7. 2. 2018 (9:40)

Betashistin zlepší prekrvenie štruktúr, ktoré majú na starosti udržiavanie rovnováhy, zloženie infúzií neviem, preto ich liečebné zameranie neviem posúdiť.

Eva  |  7. 2. 2018 (13:38)

Zloženie infúzií: Guajacuran 5%, Mesocain 1%, Magnezium SULFurikum 10%. Ešte som zabudla uviesť aj hučanie v uchu podstatne silnejšie. Tinitus mám zistený už dávnejšie. Veľmi pekne ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  14. 2. 2018 (9:53)

Podľa zloženia infúzie je určená na ovplyvnenie chrbtice. Porucha chrbtice môže výrazne zhoršiť tinitus, ktorý človek už mal v minulosti, liečba chrbtice zlepšuje aj tinitus.

ZOLO  |  19. 2. 2018 (20:03)

Dobry vecer, Nie som odbornik, ale každy clovek je jedinecný a reaguje na chorobu inac. Ak ma ochabnute svalstvo v oblasti krku, pričom je stiahnute, moze to sposobovat aj nervove ale aj dychacie problemy, zhorsenie zraku ale aj nespavost, mravencenie celej tvare a apod.. http://jointsis.com/sk/pages/713697

Na Vašu otázku odpovie lekár:  12. 12. 2018


Monika  |  25. 1. 2018 (12:08)

Dobrý deň.Bolí ma krčná aj kríže a bedrová chrbtica a vystreľuje mi to do ľaveho kolena vybrala som infúzie u neurologa beriem lieky,mám závrate, tlak v uchu a šumenie v ušiach.Krčnom mi zistili aj RIII mierne titubacie okolo osi a ze dobre nepočujem na ľavé ucho, môže to mať súvis s tou chrbticou?Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  31. 1. 2018 (10:44)

Podľa popisu Vašich ťažkostí môžu problémy čiastočne súvisieť s ochorením krčnej chrbtice, ale pravdepodobne sa bude na nich spolupodieľať aj ochorenie uší.

> reagovať

1 2 3 4 ... 16

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.