Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Maja  |  18. 7. 2018 (7:29)

Dobry den.Dlhsiu dobu som pod stresom.Z toho sa mi zrejme pridruzilo piskanie v usiach.No trapi ma aj tupa bolest od sankovych klbov smerom k spankovej a licnej kosti.Citim stuhlost celej tvare.Obcas sa musim nasilu usmiat ci vobec sa mi da hybat tvarou.Mam aj dlahu na zatin.zubov.Poradte prosim Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  25. 7. 2018 (10:22)

bolo by vhodné zmierniť stres, ktorý je pravdepodobne zodpovedný za všetky popísané ťažkosti. Odporúčam liečbu psychológa s nácvikom uvoľňujúcich techník, do budúcna skúste začať napríklad s jogou, alebo meditačnými cvičeniami, alebo – pokiaľ by Vás to bavilo – začnite sa učiť bojové umenia. Na prechodnú dobu možno nasadiť lieky na uvoľnenie psychiky – môže aj obvodný lekár.

> reagovať

Zuzana  |  16. 7. 2018 (21:42)

Pan doktor, mam 46 r., bolesti bedroveho klbu a kolena.V noci aj pri dlhsej chodzi. Na fyzioterap. povedali, ze mam zrejme kratsiu nohu. Aky odbornik a ako mi to vie zistit a v prip, ze je kratsia, co dalej? Dakujem pekne!

MUDr. Ester Točíková  |  25. 7. 2018 (10:09)

Potrebujete ortopedické vyšetrenie, na ktoré Vás musí poslať obvodný lekár. V prípade, že ortopéd zistí kratšiu končatinu, predpíše Vám kompenzačnú pomôcku – vložku do topánky, alebo špeciálnu obuv a zorganizuje aj ďalšiu potrebnú liečbu.

> reagovať

Karolina  |  16. 7. 2018 (7:56)

3r mi trpne chrbat v strede,v decembri mi seklo v krizoch,neur. RTG-vraj vr.vada stavca pri kontrole uz upony, 2tyzdne po operaci zlcnika ma zacali boliet usi,trva 2mes. Mesiac na to mi zacali trpnut päty,aj v klude. ORL v poriadku, neurolog robil EMG,zistil tetaniu,dal Spitomin. EEG v poriadku.MR nerobil.prosim o radu

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:38)

Vaše problémy môžu súvisieť s tetaniou. Odporúčam ešte vyšetrenie kompletného mineralogramu a vyšetrenie na možnú prítomnosť potravinovej alergie. Poruchy hladiny minerálov a nedostatočná výživa môžu udržiavať tetanický syndróm. V liečbe sa podáva magnézium, vitamíny B, prechodne aj lieky s ľahkým sedatívnym účinkom, pokiaľ ich treba podávať. Je nevyhnutné začať pracovať na zvýšení vnútornej stability – možností je veľa – od jogy cez psychoterapiu až po meditácie s odborným vedením, pomôcť môžu aj bojové športy. V živote sa treba začať orientovať pozitívnym smerom, odstrániť možné zdroje konfliktov a napätia, vedieť zdravo radostne žiť.

> reagovať

Anna-mária   |  15. 7. 2018 (17:15)

dobý deň, prednedávno mi zistiili sklerotizáciu stavca, osteochondrosa stavcu C6, dskopatiu C5/6 a C6/7 s blokom. Vedeli by ste mi poradiť nejaké cviky, poprípade aké potraviny mám vo svojim jedálničku viac uprednostniť. Predčasne ďakujem za odpoveď.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:36)

Vhodné cviky by Vám mali odporučiť na rehabilitácii, pretože možností je veľa a výber vhodných cvikov závisí od veku, celkového fyzického stavu a typu pohybového aparátu pacienta. Preto Vám odporúčam začať s liečbou pohybom na rehabilitácii. Veľa veľmi užitočných poznatkov týkajúcich sa životosprávy a možností liečby nájdete v knihe Prof. A. Gútha Bolesť a škola chrbtice. Odporúčam prečítať.

> reagovať

Gabika  |  12. 7. 2018 (10:33)

dobrý deň, na mr mi bola zistena v priestore L5S1osteochondroza, medioparamedialna protuzia disku o 3,5mm s anulárnou fisurou a tlakom na duralny vak, kanal šírky 11,5mm, desikacia disku L5S1, viete mi doporucit liečbu??ort. lekar mi predpisal hotemin inj, formou obvodnej,ktorá mi ich odmietla predpisat.dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:32)

V liečbe treba použiť antireumatická, sama si môžete nasadiť Milgamma N a chondroprotektíva. Nevyhnutnou súčasťou liečby je ale rehabilitácia a následne dlhodobé každodenné cvičenie, pretože len oni môžu odstrániť alebo kompenzovať príčinu, ktorá k ochoreniu chrbtice viedla.

> reagovať

karol777  |  11. 7. 2018 (23:14)

dobry den chcem sa opýtať maval som mierne bolesti palenie v oblasti hrudníka na neurologii mi robili nejaký test napojili mi na palec nejaky pristroj vpich do žili a cca po 15 sekundách mi zistili vysoku tetániu moze mi tá sposobovat uvedené bolesti a aku najlepsiu liecbu by ste mi odporucili. kardio vys negatívne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:30)

Odporúčam vyšetrenie kompletného mineralogramu a vyšetrenie na možnú prítomnosť potravinovej alergie. Poruchy hladiny minerálov a nedostatočná výživa môžu udržiavať tetanický syndróm. V liečbe sa podáva magnézium, vitamíny B, prechodne aj lieky s ľahkým sedatívnym účinkom, pokiaľ ich treba podávať. Je nevyhnutné začať pracovať na zvýšení vnútornej stability – možností je veľa – od jogy cez psychoterapiu až po meditácie s odborným vedením, pomôcť môžu aj bojové športy. V živote sa treba začať orientovať pozitívnym smerom, odstrániť možné zdroje konfliktov a napätia, vedieť zdravo radostne žiť.

> reagovať

SL76  |  11. 7. 2018 (19:37)

Dobry den, po MRI mi bolo diagnostikovane: Lumboischialgicky syndrom Radikularna irritacia S1 l.dx. Extruzia disku L5/S1 PM vpravo do 13mm s kaudalnym zosunom do 18mm. Je mozne bez operativneho zakroku s rehab dojst k zlepseniu a aka je moznost pracovat popri rehab pocas liecby? Bolesti su v pravom klbe a stehne.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:29)

Takáto možnosť existuje –upraviť stav konzervatívnou liečbou. Či sa to podarí, závisí od kvality poskytnutej liečby, najmä od kvality individuálne volenej rehabilitácie, Vašej pevnej vôle ku každodennému cvičeniu a ku zmenám životosprávy, ktoré mohli Váš problém spôsobiť. Práca počas liečby závisí od úrovne Vašich bolestí a druhu vykonávanej práce – v priemere sa poskytuje dočasná PN do obdobia zlepšenia. Fyzicky ťažká práca sa neodporúča.

> reagovať

Zuzana  |  11. 7. 2018 (8:18)

Dobrý deň, pred týždňom sa mi stalo, že mi seklo v krku. U lekára som bola, jedná sa ževraj o zablokovaný nerv. Nasadil mi Dorsiflex, Milagamu, dexadol + Veral gél. Bolesť trošku ustúpila, no opäť sa mi akokeby vracia,dokonca pociťujem ťahanie medzi lakťom a rameno . Viete mi poradiť, čo by mi pomohlo? ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:26)

Liečba bez rehabilitácie nemusí byť dostačujúca – často krát len potlačí bolesti ako následok poruchy, ktorá pretrváva. Preto spolu s liečbou treba zahájiť aj rehabilitáciu, ktorá príčinu bolestí môže odstrániť, následne musíte dlhodobo každodenne cvičiť, naučiť sa princípy školy chrbta. Pokiaľ aj pri takomto režime budú bolesti pretrvávať, je nevyhnutné realizovať kompletné vyšetrenie – MRI atd.

> reagovať

nela 74  |  10. 7. 2018 (15:40)

Mam bolsti hrudnej chrbtice, znemoznuju i bezne cinnosti. Pri lezani mam pocit zlomeniny a bolest tiahne smerom dolu, pri sedeni vystreluje do zahlavia a uší. Bojim sa velmi dalsej operacii. Mam po operacii uz krcnu, driekovu chrbticu a obe kolena kvoli gonartroze/vyosenie/. Mam 42r. Cvicim sm system. Ako ďalej? Vdaka

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:23)

Cvičte, berte v kúrach Milgamma N, chondroprotektíva a Wobenzym. Skúste presmerovať pozornosť na také veci, ktoré Vám do života prinášajú radosť – pozitívne naladenie môže liečbe veľmi pomôcť.

> reagovať

Zuzka  |  8. 7. 2018 (10:38)

Dobrý deň,Idem na vysetrenie k neurokogovi, kvoli podozreniu na tetaniu.Boli mav driekovej casti chrbta a striela mi to do hrude, co som sa zlakla ze je to srdce,ale EKG bolo v poriadku,Ale hlavne citim take napatie na siji, ako keby sa mi tocila hlava,mihotanie v ociach, slabost. Mam vela stresu. Moze to byt krcna ch.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  18. 7. 2018 (10:11)

Pravdepodobne stres na prvom mieste dekompenzuje (aj spôsobuje) porušenie postavenia chrbtice, zvyšuje svalové napätie atd. Je treba riešiť stres a následne chrbticu. Toto je však názor bez osobného vyšetrenia, správnu liečbu môže určiť len neurológ, ktorý Vás osobne vyšetrí.

> reagovať

Karolina  |  1. 7. 2018 (21:10)

3 roky ma boli krizova oblast a trpne mi stred chrbta,Neurolog mi urobila rtg,vraj vrodena vada stavca,pri kontrole vraj upony.Po rehab. ziadne zlepsenie.2 mesiace ma bolia usi, trpnu mi päty, usny ma poslal k neurol.,usi su ok.Neur.-ze mam tetaniu a eeg ok,predpisala Spitomin.Bol postup spravny,ci treba zmenu neur. ?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 7. 2018 (10:36)

Zrejme neveríte Vašim lekárom (rádiológ, neurológ), keď spochybňujete objektívne nálezy (rtg, vraj vrodená vada stavca, pri kontrole vraj upony). Takéto nálezy buď na rtg vidno, alebo nie. Tieto nálezy poukazujú na ochorenie chrbtice a preto je správna rehabilitácia a lieková liečba (o ktorej sa nezmieňujete). Ostatné Vaše ťažkosti sa dajú kompletne pripísať tetánii. V prípade ak nefunguje Spitomin, treba skúsiť možný efekt iných účinných liekov používaných pri tetánii. Nezmieňujete sa, či sa robili aj krvné testy (ionogram), ktoré by mohli pri nesprávnych hladinách iontov byť príčinou tetánie, s možnosťou jej úpravy pridaním príslušného liek.

> reagovať

Marian  |  30. 6. 2018 (21:32)

Dobrý deň,už 2 mesiace mám na ľavej ruke strpnutý maliček bolo po oslave narodenín pil sa alkohol a zaspal som na kresle a ráno ma bolela lava časť krku ,neurologička mi určila dg.G54.0 a predpísala Milgamma N 10injekcii a 5injekcii Movalis po vybratí injekcii sa nič nezmenilo.Čo s tým ďalej.Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 7. 2018 (10:34)

Je potrebná neurologická kontrola a vyšetriť (ak sa tak nestalo) vedenie postihnutého nervu (STEMG na n. ulnaris). V liečbe je potrebné sa zamerať aj na krčnú chrbticu.

> reagovať

Jarka   |  30. 6. 2018 (20:57)

Dobry den, prosim Vas mam herniu disku L4/L5 ale operaciu odmietam, rada by som to riesila konzervativnou liecbou, len mam otazku ci je mozna kupelna liecba pribtekto diagnoze? Kvoli intentivnejsej rehabilitacii.... dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  11. 7. 2018 (10:34)

Kúpeľná liečba je vhodná, avšak pravdepodobne bez nároku na preplatenie poisťovňou.

> reagovať

Nikol  |  28. 6. 2018 (21:12)

Dobrý den, cca 2 mesiace mam bolest, ktoru neviem identifikovať v konkrétnom bode. Ide o bolest slabín, bedra, niekedy až pod krízami (v sedacom svale), niekedy mam bodavu bolest v stehne. Bolesti mávam aj na pravej aj ľavej strane. Bolest neustupuje ani v lahu ani v sede. Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 7. 2018 (10:53)

Podľa popisu môžete mať blokádu sakroiliakálneho kĺbu. Odporúčam Vám rehabilitačné vyšetrenie a liečbu. (Na RHB sa dostanete cestou svojho obvodného lekára).

> reagovať

Erika5  |  27. 6. 2018 (5:59)

Na MRI mi zistili foraminalne uloženú extruzia L3/4 vpravo kole ruje s kliniku. Mala som velke bolesti pravej strany krizov s ostrou bolesťou hornej strany Stehna a trpnutie kolená. Po 10 dnoch infuznej liečby výraznejšie zmiernenie bolesti až posledný den. Navrhli mi operáciu. Chcem sa opýtať ci je to jediná možnos

MUDr. Ester Točíková  |  4. 7. 2018 (10:42)

Ak sa stav zlepšil (nevadí, že až ku koncu infúznej liečby), možno skúsiť konzervatívnu liečbu, jej súčasťou by mala byť kvalitná rehabilitácia. Berte Milgamma N. Skúsiť možno aj koreňový obstrek pod CT. Ale ak sa stav nebude zlepšovať, alebo sa bolesti vrátia, operácia je na mieste – stav by bol pravdepodobne vhodný aj na šetrnú laserovú operáciu.

> reagovať

Wewe  |  26. 6. 2018 (13:27)

Dobry den mozu problemy zaludka suviset s chrbticou mam 33 r od detstva mam skoliozu ale posledne 4 roky mam problem so zaludkom a sucasne s chrbticou bola som na gastro no nic nezstili ale boesti zaludka pod rebram a v tych istych miestach v chrbte pokracuju .dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  4. 7. 2018 (10:40)

Bolesti môžu súvisieť s chrbticou. Odporúčam Vám rehabilitačné vyšetrenie a liečbu. (Na RHB sa dostanete cestou svojho obvodného lekára, alebo neurológa či ortopéda). Na tlmenie bolestí možno skúsiť nižšie dávky liekov odvodených od antiepileptík, môže ich predpísať neurológ.

> reagovať

Brčula  |  21. 6. 2018 (10:22)

Dobrý deň chcem sa spýtať predtým ako sa pôjdem opýtať k lekárom na moje problémy. Dlhšie mám problémy zo sedáveho zamestnania s krčnou chrbticou. Čo sa mi ale objavilo pobolieva ma aj v oblasti od nosa nad okom a poza oka a občas sa mi akoby niečo male čierne mihalo pred pravým okom. Môže to mať všetko súvis? Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (11:04)

Pravdepodobne nie, Váš stav vyžaduje zvlášť vyšetrenie a liečbu krčnej chrbtice a zvlášť očné vyšetrenie, na ktoré by ste mali ísť čo najskôr. Sedavé zamestnanie preťažuje chrbticu, pokiaľ sa človek chce problému s chrbticou definitívne zbaviť, musí zmeniť svoju životosprávu – naučiť sa s pohybovým aparátom správne zaobchádzať (mal by zvládnuť tzv. Školu chrbta) a mal by denne cvičiť vhodné RHB cviky na celú chrbticu. Dôležité je aj usporiadanie pracovného stola tak, aby pri práci nedochádzalo ku zbytočnému preťažovaniu pohybového aparátu . Veľa podrobných informácií na túto tému možno nájsť aj na internete, ale na rehabilitácii Vás fyzioterapeuti môžu všetko potrebné naučiť.

> reagovať

jana   |  13. 6. 2018 (17:26)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať bolí ma ľavá noha po koleno niekedy aj celá noha.Stáva sa mi že nwdokážem chodiť no o chvíľu to rozchodím ale bolesť stále trvá , nepomáhajú mi ani lieky od bolesti.V roku 2015 som bola operovaná na chrbticu L5/S1 mám tam šroby.Môže to bolieť z tých platničiek? Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:25)

Môže to byť z platničiek, ale nemusí, môžete mať napríklad aj poškodené kĺby. Musíte ísť na neurologické vyšetrenie, kde lekár zistí príčinu, ktorú potom možno adekvátne liečiť.

> reagovať

Jone  |  13. 6. 2018 (12:54)

Zdravím, mám bolestivé svalové spazmy po celom chrbte, dokonca aj v dolnej casti chrbtice. Čo robiť aby som sa ich zbavila?? Chodím na injekcie. Pomôže masáž? Je to veľmi nepríjemné, v noci sa pri tom niekedy aj budím. Mám len 25rokov, dosť ma to ovplyvnuje aj v praci. Ďakujem za odpoved.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:24)

K liečbe liekmi možno pridať aj Milgamma N, bolestivé miesta si potierajte antireumatickou masťou 3 x denne, alebo si na nelepte antireumatické náplasti. Musíte absolvovať rehabilitáciu a potom dlhodobo každodenne cvičiť vhodné cviky na chrbticu, zvládnuť aj zásady školy chrbta, inak sa problémov s pohybovým aparátom nezbavíte.

> reagovať

marta  |  12. 6. 2018 (21:40)

Ako sa lieči tetánia zistená u mladej 22 ročnej ženy? Neurológ odporučil 3-krát denne magnézium,ktoré moc nezaberá. Aké sú s tým Vaše skúsenosti? Ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:21)

Liečba tetanického syndrómu je dlhá a náročná na trpezlivosť lekára aj pacienta. Všetci pacienti s podozrením na túto diagnózu by ju mali mať verifikovanú EMG vyšetrením, mali by mať skríningové vyšetrenie fungovania vnútorných orgánov a kompletný mineralogram, v poslednom čase sa odporúča aj vyšetrenie na potravinové alergie, ktoré môžu cez stav zhoršenej výživy tetanický syndróm udržiavať aj zhoršovať. Pokiaľ sa nájdu poruchy, treba ich preliečiť. Veľkú pozornosť treba sústrediť na životný štýl, úroveň stresu, preťaženia, emočnej záťaže, nevyriešené duševné traumy. Pacient sa nesmie zdráhať prijať pomoc psychiatra alebo psychológa a podstúpiť aj dlhodobú psychoterapiu. Psychológovia vedia tiež týchto pacientov naučiť techniky, pomocou ktorých môžu svoje záchvaty postupne ovládať. Dôležitá je strava, bohatá a pestrá. Z potravinových doplnkov možno odporúčať koloidné minerálny a v adekvátnych dávkach. Pomôcť môžu aj športy, ktoré pacientovi prinášajú pocit radosti. Hľadanie osobných zdrojov radosti a posilňovanie vnútornej sily a stability je dôležitá súčasť liečby. Zlepšovanie nastáva veľmi pomaly, postupne. Súčasná medicína tvrdí, že tetanický syndróm celkom vyliečiť nevieme. Ale počas našej praxe sme videli viacero seba disciplinovaných pacientov, ktorí sa dodržiavaním popísaných pravidiel dostali na úroveň praktického vyliečenia.

> reagovať

Adam  |  11. 6. 2018 (13:13)

Muž 28 rokov, práca v kancelárií, porucha dynamiky C chrbtice s bolesťami, tŕpnutie tváre (pri prievane) a rúk, svaly viem ovládať. Mesiac trvajúce tupé bolesti hlavy na rôznych miestach, niekedy pocity pálenia. CT mozgu: kortikálna atrofia, cisterna magna permagna. Čo to pre mňa znamená? Aké sú možnosti liečby?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:15)

Krčnú chrbticu treba vyšetriť a liečiť, najvhodnejší spôsob liečby vzhľadom na Váš vek je rehabilitácia a dlhodobé každodenné cvičenie, tiež je nevyhnutné zvládnuť Školu chrbta, čo môžete skúsiť aj pomocou internetu. Iným problémom je nález kortikálnej atrofie (stenčenie mozgovej kôry), čo nie je v súlade sa Vašim mladým vekom. Pokiaľ ste nevykonávali šport spojený s údermi do hlavy, alebo ste neprekonali úraz či úrazy hlavy, je nevyhnutné zahájiť sériu kompletných vyšetrení, ktoré budú pátrať po príčine tejto atrofie. Vyšetrenie treba doplniť o MRI + angiografiu mozgu, sono mozgových ciev, kompletné vyšetrenie krvi a kardiovaskulárneho aparátu, kompletné vyšetrenie vnútorného prostredia, fungovanie vnútorných orgánov. Podľa zistení sa potom zaháji adekvátna liečba.

> reagovať

Tomáš  |  10. 6. 2018 (23:12)

Dobry den. Chcem sa spytat trpim zavtrami tocenie hlavy zavrate. Nakolko som navstevoval v zahranici chiropraktika a kde mi aj lamal krk.. Od tohto obdobia mam zavrate ked stojim na jednom mieste. Bol som na CTečku.. Aj na mag. Rezonanciji mozog je v poriadku citim tie tazkosti na krcnej chrbtici.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:12)

Vyšetriť treba krčnú chrbticu – najlepšie skúseným rehabilitačným lekárom + RTG dynamické projekcie ( predklon, záklon, stredová poloha) a MRI krčnej chrbtice. Na základe získaných výsledkov sa nasadí adekvátna liečba. Mobilizácie krčnej chrbtice môžu mať za následok poruchu postavenia krčnej chrbtice, rôzne svalové spazmy atd.

> reagovať

Stefan  |  10. 6. 2018 (21:33)

Dobrý večer prajem, absolvoval som pred týždňom ozónoterapiu a po nej mám bolesť od chrbtice až po lýtko ma to tam ťahá ako keby som mal stiahnutú šľachu. Predtým som mal bolesť od chrbta po triesla som 2x po operácií L5-S1

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:10)

Bolo by Vás treba osobne vyšetriť – problém môže byť spôsobený zmenou statiky a dynamiky chrbtice po ozóne, ale aj dráždením nervu, možné sú aj iné príčiny (blokáda kĺbu...). Každú z vymenovaných príčin treba liečiť inak. Preto najrozumnejším riešením by bolo čím skôr sa ohlásiť u svojho neurológa, ktorý Vás na ozón poslal, aby Vás vyšetril a nasadil adekvátnu liečbu.

> reagovať

PESKA  |  10. 6. 2018 (14:36)

Som po operácii chrbtice krčnej a driekovej keramická vložka a všetko za skrutkovali a dali platničky do X .Po operácii ma hneď bolela pravá noha čo pred operáciou nebolo po 3 týždňoch som chytil zápal platničiek .pália ma nohy užívam Palesia 50g a Grimodin 600g ale účinok je veľmi slabý poraďte čo robiť ?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 6. 2018 (10:07)

Zápal platničiek – aká je jeho príčina? A treba liečiť podľa predpokladanej, alebo jasne dokázanej príčiny. Pokiaľ je podozrenie na sekundárnu infekciu, na mieste by bolo podávanie širokospektrálnych antibiotík, posilnenie imunity. Vy sám si k liečbe pridajte Milgamma N 3x1 . Berte dlhodobo, 5 mesiacov. Požiadajte o infúznu liečbu vysokodávkovým vitamínom C 75 g Injektopass. V deň, kedy nebudete brať infúziu, berte maximálne denné dávky lipozomálnych vitamínov C – požiadajte lekáreň, aby Vám takýto C vitamín zadovážila. Dlhodobo. Pomôcť by mohli aj kortikoidy na prechodnú dobu, pokiaľ zápal nebol vyvolaný baktériou– tiež skúste požiadať o túto liečbu. Treba prekonzultovať aj možnosť epiduroskopie.

> reagovať

Mária  |  6. 6. 2018 (11:59)

Dobrý deň, som 5 rokov po odstránení Non-Hodk.B lymf. z laveho oka a po chemoterapii, výsledky mám dobré. Následkom tejto diagnózy mám stanovenú paraneoplastickú myelitídu, liečenú pregabalínom a liekom proti bolesti na báze tramadoliumchloridu. Napriek tomu mám časté (na denne báze) silné bolesti chrbtice. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 6. 2018 (10:17)

Pokiaľ hľadáte radu ohľadom liečby, odporúčam Vám vyžiadať sa na algeziologické pracovisko (ambulanciu), kde sa problémom liečby chronickej bolesti zaoberajú. Tamojší lekári majú k dispozícii aj také lieky, ktoré neurológovia predpísať nemôžu.

> reagovať

1 ... 3 4 5 ... 18

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.