Databáza otázok a odpovedí

Bez bolesti chrbta

Od októbra zmení poradňa „bezbolestichrbta.sk“ svoju tvár. Spolu so skúsenými neurológmi sme za 5 rokov
fungovania online poradne spracovali viac ako 8 000 vašich otázok. Prehľadná databáza najčastejších 1 000
otázok a problémov ohľadne bolesti chrbta vám poskytne názor odborníka okamžite.

Otázky položené v online poradni do 25.9.2019 budú zodpovedané do 4.10.2019.


Dada777  |  26. 2. 2019 (13:48)

Dobry den, trapim castymi silnymi migrenami, bolest krizov, krcn.chrbtice,vysledkyCT su Kyfotizacia cervik.chrbtice, artroza antlantoaxial.sklbenia, C5/6-ventr.spondyloza, C3/4 incip.unkoverteb.artroza.Co presne znamena tato diagnoza? a ako toto liecit?? lebo tie migreny a bolesti su strasne a obmedz.zivot. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:22)

Podľa CT vyšetrenia sú prítomné degeneratívne zmeny skĺbenia krčnej chrbtice a hlavy a nesprávne postavenie krčnej chrbtice – obe príčiny vedia spôsobovať veľmi silné bolesti hlavy. Liečba by mala byť zameraná na liečbu krčnej chrbtice – skúsiť sa musí všetko: infúzie, obstreky záhlavia a aj celej krčnej chrbtice, rehabilitačné postupy, nosenie krčného goliera, pokiaľ bude poskytovať úľavu, na noc treba špeciálny ortopedický vankúš na spanie z pamäťovej peny, môže Vám ho predpísať aj neurológ. Vo Vašom prípade je ťažšie radiť, pretože stav je vážnejší, rady cez internet nepomôžu, liečba patrí do rúk lekárom.

> reagovať

Hilda  |  23. 2. 2019 (18:25)

čo robiť, keď mi trpne pravé stehno. na CT mi zistili blokové postavenie L4/L5 s naznač.zúžením intervet.priestoru L5/S1 susp. diskopatia. MR-disk L5/S1sa difuzne vyklenuje v AP rozsahu 3,5 mm, disk L4/5 sa difuzne vyklenuje v AP rozsahu do 4 mm. degener.zmeny v Th3/4-Th9/10.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:17)

treba liečiť chrbticu – tŕpnutie je s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolané stlačením nervu idúceho do stehna chorou platničkou.

> reagovať

Zdenkaa  |  21. 2. 2019 (18:14)

Zdravim chcem sa opytat na moj zdravotny stav vyse roka mam silne bolesty hlavy v zahlavy ktore mi vyzaruju do celej hlavy bolesty su kazdy den pred troma rokmi som bola na mr.chrbtice a tam mi zistili posunute platnicky th 6/7 7/8 8/9 tlakom na miechu mozem mat tie kazdodenne bolesty hlavy z toho dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:20)

môžete, mal by Vás skontrolovať neurológ a mali by ste absolvovať rehabilitačnú liečbu. Neurológ Vám môže nasadiť aj vhodné lieky, pokiaľ to uzná za potrebné.

> reagovať

JANA  |  20. 2. 2019 (9:51)

Dobry deň,môžte mi prosim poradiť,ako si pomôcť od bolestí? MG C5-6 relativna spinalna stenoza osteogenne FS bilat. pokročileho stupna v C6/7 aku liečbu mi prosím môžte doporuči vy. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:03)

len na základe MRI nálezu sa nemožno vyjadriť k liečbe. Potrebujem nasledujúce údaje: koľko máte rokov, čo a ako Vás bolí, poprípade, aké iné ťažkosti máte, aká je Vaša práca (fyzická, sedavá...)a ako ste boli doteraz liečená a s akým výsledkom. Potom sa budem môcť k liečbe vyjadriť.

JANA  |  27. 2. 2019 (18:32)

Dobrý večer.Mám 58 rokov,nezamestnaná. Bolesť a tlaky z krčnej chrbtice do hlavy,pravého ramena medzi lopatky.Občasné trpnunie pravej ruky a prstov.Chodila som na masáže a laser.Lieky dorsiflex,ataralgin.Injekcie armilar 10krát.Bolesť chrbtice mám viac rokov.Ďakujem za odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (9:56)

liečba by sa mala doplniť o aktívnu rehabilitáciu: cvičenia zamerané na CELÚ chrbticu, ktoré budete cvičiť denne a dlhodobo. Prvé zlepšenie v rámci týchto cvičení sa môže objaviť približne o 3 mesiace, aj potom treba vydržať – rok, najlepšie je cvičiť trvalo. Bez takéhoto aktívneho prístupu sa zo svojho ochorenia nemôžete dostať, všetky lieky budú pomáhať len dočasne. Pokiaľ cviky zamerané na krčnú chrbticu budú robiť problémy, treba ich vynechať a precvičovať ostatné časti chrbtice – reflexne sa zlepší aj krčná. Masáže by sa pri tomto ochorení vôbec nemali dávať, tiež treba opatrne liečiť s Dorziflexom – mal by sa užívať len krátky čas. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Chondroprotektíva – poradia Vám v lekárni, aké sú najvhodnejšia. Berte ich 3 mesiace. Na bolestivé miesta možno natierať antireumatické krémy, gély, dávať náplasti. V úvode novej liečby by pomohli aj infúzie. Držím palce.

JANA  |  6. 3. 2019 (16:05)

Ďakujem za odpoved,prajem pekný deň.JANA

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Petkodominik  |  19. 2. 2019 (20:06)

Dobrý deň.Pobolieva ma hrudná chrbtica mám taký akokeby ťahavý pocit medzi lopatkami keď sa vystriem.Môžu ma z toho pobolievať aj kríže?Môže to byť z hrudnej chrbtice?Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:00)

podľa popisu je najpravdepodobnejšou príčinou ťažkostí zlé postavenie chrbtice a možné preťaženie svalstva okolo nej. Bez minimálne RTG vyšetrenia sa nedá určiť, či sú prítomné na chrbtici aj degeneratívne zmeny. Najsprávnejšou liečbou je návšteva rehabilitácie a potom dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu.

Andy  |  7. 3. 2019 (16:12)

Dobrý deň, som už rok po úraze nehoda autobusu utrpela som podkrivenie krčnej chrbtice naraz hrudnej a driekovej oblasti, chodila som aj na rehabilitácie tie mi nepomáha a teraz mam už aj problém s krkom mala som aj hematom na chrbte na ľavej strane a odvtedy tu zadnú časť mam rak mierne strpnutu co mam s tým robiť

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:06)

Najsprávnejšou liečbou je návšteva rehabilitácie, a potom dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Môžete požadovať aj kúpeľnú liečbu. Nasaďte si na 3 mesiace Milgamma N, kúpte sa približne 2-3x týždenne v Prešovskej magnéziovej soli (dostanete kúpiť v drogériách). Pokiaľ to neprejde do 3 mesiacov takejto životosprávy, musíte požiadať neurológa o liečbu chronickej bolesti (špeciálne lieky, ktoré môže neurológ predpísať).

> reagovať

Natália  |  14. 2. 2019 (23:10)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu som mala stuhnutú šiju, no tá sa mi uvoľnila. Po nej ma však začala bolieť krčná chrbtica, najmä na pravej strane hore a hlava na spánkoch. K tomu sa pridali časté pocity na odpadnutie alebo na zvracanie. O čo by mohlo ísť a ako si pomôcť, aby ma bolesti a strach z odpadnutia neobmedzovali?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:58)

šijové svalstvo je neoddeliteľnou súčasťou krčnej chrbtice a na základe pocitov sa nedá určiť, či bolesti pochádzajú zo svalstva, alebo kostí krčnej chrbtice. Preto aj v tomto prípade treba krčnú chrbticu liečiť – vhodnými liekmi a rehabilitáciou a cvičením. K bolesti je – podľa toho, čo ste napísali – pridružená aj úzkosť, ktorú treba liečiť osobitne. A osobne – s lekárom. Pri dobre nastavenej liečbe budú ťažkosti rýchlo ustupovať.

> reagovať

Biana  |  13. 2. 2019 (10:29)

Dobry den, v poslednej dobe mavam pocit tazkeho dychania a citim akoby hrcu v hrdle. Moze to sposobovat krcna chrbtica? Ak ano, ake vysetrenia ma cakaju? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:54)

krčná chrbtica skôr nie je pôvodcom Vašich ťažkostí, podľa ich popisu môžu byť vyvolané skôr psychickými problémami. Mali by ste navštíviť svojho praktického lekára – pozná Vás, rýchlo určí správnu diagnózu aj liečbu.

> reagovať

MIROSLAV  |  9. 2. 2019 (20:10)

Dobry den chcem sa spytat moze mi sposobovat chrbtica tlakovu,zvieravu bolest v hrudi aj 2-3 dni?.Aku by ste odporucali liecbuRTG THchrbtice mierna esovita skolioza th chrbtice,th kyfoza je mierne zvysena.RTG C chrbtice C lordoza je vyrovnana,az lahko kyf.postavenie C chrbtice v dolnej casti.Proc megatransversi c7bilat

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:35)

podľa RTG vyšetrenia je prítomná porucha postavenia chrbtice, ktorá by mohla (najmä pri jednostrannej záťaži – napríklad dlhodobým sedením alebo fyzickou prácou) spôsobovať zvieravé bolesti na hrudníku. Váš stav vyžaduje odbornú rehabilitáciu pohybového aparátu , následne dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu, mali by ste sa naučiť správne pohybové stereotypy (ako sa má správne stáť, chodiť, sedieť, atď.). Liečba teda vyžaduje aktivitu a pevnú vôľu. Výsledky čakajte až po približne troch mesiacoch – takáto porucha chrbtice s dekompenzáciou sa vyvíja dlho, nemôžeme ju preto odstrániť za pár týždňov.

> reagovať

Juraj  |  9. 2. 2019 (18:39)

Dobrý deň bol som na MRI a nález som mal takýto Foraminostenozy stredne ťažkého st., 4-5 mm.bilat v C4-C7;seg C6-C7 protrúzia disku peforam.vpravo 2,5mm, spinálny kanál šírky10mm;seg C5-6 protrúzia až sublig hernia vľavo 4,3mm, spinálny kanál šírky10,7mm; a chcel by som nejaké vyjadrenie k liečbe prípadne aké lieky ďa

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:18)

len na základe MRI nálezu sa nemožno vyjadriť k liečbe. Potrebujem nasledujúce údaje: koľko máte rokov, čo a ako Vás bolí, poprípade, aké iné ťažkosti máte, aká je Vaša práca (fyzická, sedavá...)a ako ste boli doteraz liečený s akým výsledkom. Potom sa budem môcť k liečbe vyjadriť. Bez týchto údajov Vám môžem poskytnúť len celkom všeobecnú informáciu: používajú sa lieky, rehabilitácia, pokiaľ sa do 6 týždňov nedosiahne zlepšenie, zvažujú sa invazívne zákroky: ozón, obstreky, operácia.

Juraj  |  20. 2. 2019 (10:21)

Mám 36 rokov ,fyzická práca doteraz 2x rehabilitácia výsledok je len že sa to zhoršuje bolí ma rameno v niektorej polohe ani ruku nedám hore . Poprosím na Juraj28 neodpovedajte ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:09)

na krčnej chrbtici máte pomerne výrazné degeneratívne zmeny, fyzická práca (najmä ťažká) ich môže zhoršovať. Len liečba rehabilitáciou nestačí, treba aj lieky: nesteroidné antireumatiká, možno aj v injekčnej alebo infúznej forme, v práci by ste mali nosiť tzv.krčný golier – ortopedická pomôcka, ktorá spevní krčnú chrbticu a zabráni jej ďalšiemu zhoršovaniu. Lieky, ktoré potrebujete, by Vám mal predpísať lekár, sám si môžete nasadiť Ibalgin 400 mg 3x+ po jedle, k tomu Milgamma N 3x1, 3 mesiace berte chondroprotektíva, krk aj rameno si minimálne 3 x denne natierajte s antireumatikým krémom, ktorý obsahuje Ibalgin – poradia Vám v lekárni. Liečba však vyžaduje PN- 2-3 týždne.

> reagovať

Ludmila  |  7. 2. 2019 (20:25)

Dobry den mala by som na Vas otazku: mam taky problen ze v tehotenstve 5 mesiac mi zrazu z nicoho nic strplo stehno na lavej nohe nad kolenom. Chodila som s tym k neurologovy ale nevie mi zistit z coho to mozem mat. Uz je tomu rok a pol a stale sa mi nevracia citlivost do nohy. Chcem vediet teda z coho to mozem mat.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:39)

môže to byť tzv. meralgia parestetica, je to poškodenie periférneho nervu v oblasti stehna, ktoré môže v tehotenstve vzniknúť. Často pomáhajú obstreky mesocainom , ktoré sa aplikujú pod kožu okolo miesta tŕpnutia, pomôcť môže aj Milgamma N 5 dní 2x2, potom 3x1 pravdepodobne s nutnou kombináciou vhodného lieku (odvodeného od antiepileptika). Priama príčina vzniku tehto syndrómu nie je celkom objasnená, preto je aj jeho liečba nešpecifická.

> reagovať

PaloG  |  5. 2. 2019 (0:58)

Dobry den, na MR mi diagnostikovali:c5/6 paramedialna az subartikularna hernia disku vlavo, baza hernie 12mm, herniacia do 3mm, hernia komprimuje duralny vak, v kontakte s radixom c6 i sin. Co to znamena a co odporucate? Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 2. 2019 (10:20)

je mi ľúto, ale popisy pomocných vyšetrení (CT, RTG, MRI) nevysvetľujeme, nie je to cieľom našej rubriky. Liečba samotná ale nie je závislá len na MRI náleze, ale oveľa viacej na celkovom stave kondície, veku, druhu vykonávanej práce a neurologickom náleze. Keďže o vymenovaných skutočnostiach nemám informácie, o liečbe len všeobecne: na prechodnú dobu sa podávajú lieky – najčastejšie antireumatiká a B vitamíny – Milgamma N. Pokiaľ by bola perorálna liečba bez efektu, možno pristúpiť k injekčnej alebo infúznej liečbe, ktoré sú účinnejšie. Liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení. Treba zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

vladoxy  |  3. 2. 2019 (18:10)

Dobry den, chcem sa spytat na krčnu chrbticu. Mam pisakanie v usiach, nepretrzite. Niekedy sa mi stava , ze sa mi zatoci hlava. Bolesti hlavy nemam. Dost soferujem a mam pracu sedavu. Da sa taketo piskanie v usiach vyliecit, alebo zmiernit, akeho lekara mam navstivit.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:49)

začnite neurológom, ktorý Vás potom odošle na ďalšie potrebné vyšetrenia. Liečba závisí od príčiny ťažkostí, príčinou nie je len krčná chrbtica, ale aj možné ORL ochorenie, cievne zmeny atď. od zistenej príčiny závisí liečba aj jej perspektívy čo sa týka vyliečenia.

bibinkaa  |  26. 2. 2019 (8:38)

Dobrý deň, aj ja mám takéto isté problémy...všetky výsledky-MR hlavy,ušné,cievne, ortopédiu mám ok...beriem Tebokan a Milgama, ale zatiaľ bez výsledku...som z toho zúfalá a zdá sa mi, že sa mi to zhoršuje ešte viac.Myslíte, že by mohla pomôcť akupunktúra?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:07)

áno, akupunktúra – pokiaľ bude urobená dobre – môže pomôcť. Ak sa liečba nepodarí, skúste cestou ORL požiadať o prístroj, ktorý vyzerá ako načúvací, vysiela do ucha zvuk, ktorý interferuje s pískaním v uchu tak, že ho človek prestane počuť.

> reagovať

Karin  |  28. 1. 2019 (23:05)

Dobry den, mam 45 r. a uz asi 2 r.mam bolesti chrbta v lavej casti v strede.ortoped povedal, ze to je z krcnej chrbtice.Momentalne mi bolest vyzaruje do celej lavej ruky a mam pocit akoby som ju mala prilahnutu. Lavu ruku dokazem zdvihnut iba s bolestou, masaz zaberie iba nachvilu. Pri otacavom pohybe mi v ruke puka.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:30)

Váš stav vyžaduje vyšetrenie neurológa a následnú kompletnú liečbu – liekmi a rehabilitáciu. Vyžiadajte sa k neurológovi cez svojho praktického lekára čím skôr. Masáže môžu stav zhoršovať.

> reagovať

JANKA  |  28. 1. 2019 (20:27)

Pekný večer, prepáčte prosím, že ruším, len sa chcem poradiť s Vami pani doktorka - moja mamička má 72 rokov, momentálne je 2 týždne po operácii chrbtice - 6 a 7 stavec - mala tam silný hnisavý zápal, ktorý jej preliečili a chrbticu jej zafixovali. Trápia ma jej nohy, ktoré má stále zohnuté, nevie ich vystrieť. Ďakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:29)

pravdepodobne došlo k narušeniu miechy v oblasti hrudnej chrbtice – v mieste operácie. Stav vyžaduje okamžité neurologické vyšetrenie a liečbu a rehabilitáciu – bolo by treba začať čím skôr. Uvedené vyšetrenia by Vám mal zorganizovať praktický lekár.

> reagovať

Pavli  |  28. 1. 2019 (14:35)

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci aj pri diagnoze anularna fissura medialne Th6/7 kde je aj drobna protruzia disku s kontaktom na duralny vak a minim. na miechu si viem tento stav cvicenim alebo nejakou inou technikou zlepsit. Dakujem velmi pekne

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:26)

Správnou rehabilitáciu a následne správne vedeným každodenným cvičením možno tento stav zlepšiť tak, že z praktického hľadiska sa vylieči. Nesmie sa ale zabúdať aj na to, že musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta.

> reagovať

Dáda  |  22. 1. 2019 (17:15)

Dobrý den,léčim se už 2 roky s bolestí zad-bederní část.Dle RTG vyhřezlá ploténka. Teď na Mgn.rezonanci vše v pořádku,ale nevím co je- incipientní diskrétní ventrolaterální spondylóza a inervert. spondylartroza. Závěr přiměřený nález. Dle doktorky jsem v pořádku a léčit bolest mám ibalginem atd. Děkuji za odpověď.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:31)

Popísané sú degeneratívne zmeny na chrbtici. Pri bolesti možno užívať Ibalgin, ale základom liečby je rehabilitácia. Lekár FBLR – rehabilitačný lekár - Vás musí vyšetriť, odporučiť vhodnú rehabilitáciu na chrbticu a vhodné cvičenie. To sa musíte naučiť pod vedením fyzioterapeuta. Pokiaľ potom budete pravidelne denne dlhodobo cvičiť, problému sa definitívne zbavíte.

> reagovať

Frotto  |  22. 1. 2019 (7:14)

Dobry den prajem pan doktor,poprosim Vas pomozte mi s postupom liecby, prevencie pri diagnose 6 rocnej vnucky ktora znie: Th L chrbtice esovita skolioza mierna,Th L mierne zrotovane stavce bez str. Zmien,pritomna skleroza apofyzy piet bilat min fragm vlavo...scolitis esodies Th L idiopatia,perdes plain GIII calcaneus

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:29)

vnučka musí byť pod dozorom detského ortopéda a lekára FBLR – rehabilitačného lekára – ktorí by mali pri liečbe spolupracovať. Liečba je dlhodobá, neľahká z tohto dôvodu, že sa vyžaduje veľká sebadisciplína v každodennom vhodnom cvičení a ďalších potrebných rehabilitačných procedúrach. Toto je práve u detí problematické, liečba je tiež zaťažujúca na čas rodičov. Každodenné cvičenie bude trvať aj roky, kým sa docieli žiaduci výsledok. Iná cesta nie je. Držím Vám palce.

frotto  |  2. 2. 2019 (11:02)

Velmi pekne dakujem za Vasu ochotu a odbornost pani Doktor! Zial v sirokom okoli nemame rehabilitacne stredisko ani lekara FBLR. Som z Toho nestastna, Lebo ked sa neobratim na Vas, tak od ortopeda sa nedozvieme nic. Nic nam nepovedsl ohladne chrbtice, sustredil sa iba na plochu nohu vnucky. Asi budem hladat cviky.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:15)

odporúčam zacestovať na najbližšie RHB oddelenie, kde je rehabilitačný lekár a cvičiť začať po odporúčaní tohto lekára. Cviky by Vám mal na základe odporučenia ukázať fyzioterapeut. Na kontroly na RHB potom možno chodiť napríklad raz za 2-3 mesiace. Dá sa to zvládnuť. Držím palce.

Frotto  |  12. 2. 2019 (17:51)

Som Vam nesmierne vdacna, ideme na to, dufam budeme uspesni...Vďaka .

Na Vašu otázku odpovie lekár: 


Annavi  |  20. 1. 2019 (16:58)

Dobrý den, môže celodenné točenie hlavy spôsobovať plošná extruziA IVdisku C5/6mediolateralne až intrafora.vpravo s propagaciou do vertebr.kanala cca 3 mm.hern.disk.mat. Spôsobuje miernu kompresiu dur. Vaku a zúženie IVotvoru?a C6/7 široká dorzalna protruzia disku v kont. S dur. Vakom.

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:18)

môže, stav vyžaduje rehabilitáciu a vhodné lieky, na noc polohovací vankúš na spanie, počas dňa v priebehu prvých dní liečby môže pomôcť krčný golier – pomôcky môže predpísať neurológ.

Annavi  |  30. 1. 2019 (10:54)

Dakujem veľmi pekne za odpovede pani doktorka, mám ešte otázočku či je nutná operácia tej prasknutej platničky, keďže už dom druhý mesiac pn, môj stav sa veľmi nezlepšil , rehabilitácie trosku poľavili ale nieje to ok, zavraty ešte mávam jed poprosím hlavu, rh dr mi povedal že mám preťažené krčné svaly a Kyvac hlavy.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 2. 2019 (10:14)

na operáciu nie je v súčasnosti žiaden dôvod. Výsledky liečby – zlepšenie stavu – prichádza v takýchto prípadoch pomaly, budete potrebovať trpezlivosť aj sebadisciplínu, ak sa chcete svojho problému definitívne zbaviť. Predovšetkým musíte denne dlhodobo cvičiť vhodné cviky na celú chrbticu, rešpektovať pokyny a rady tých, ktorí Vás liečia.

> reagovať

Ján  |  17. 1. 2019 (21:16)

Pred dvoma týždňami som náhle dostal bolesti krčnej chrbtice. Bolesti sa stupňovali a začali vystreľovať aj do ľavej ruky. Moja lekárka mi nasadila Diompraz a Dorsiflex tbl. Stav sa mi stále zhoršuje, rameno ľavej ruky už mám tak zablokované že ruku nedvihnem vyššie od pása. Nemal som fyzickú námahu. Vopred ďakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (11:12)

Váš stav vyžaduje vyšetrenie – diagnostiku a liečbu – neurológa. Čím skôr. Porucha môže byť v oblasti krčnej chrbtice – stlačený nerv – alebo v oblasti ramena – tzv. zamrznuté rameno , alebo aj-aj. Liečiť odborne to treba čím skôr, aby sa porucha nezafixovala.

> reagovať

Mery  |  17. 1. 2019 (17:39)

Dobrý deň, mam bolesti vyrazajuce do pravej dol.koncatiny az ku malicku a následne časté sekanie do ľavej strany, veľmi bolestivé.Cast v oblasti krizov mam akoby stuhnutu a odtial začína bolesť. Poprosila by som vase stanovisko. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (11:11)

ťažkosti s najväčšou pravdepodobnosťou súvisia s nejakými degeneratívnymi zmenami v driekovo-krížovej chrbtici, ktoré spôsobujú dráždenie nervu idúceho do nohy. Sú takého charakteru, ktorý vyžaduje odbornú diagnostiku a liečbu neurológom, domáce liečenie je rizikové.

> reagovať

Andrej   |  15. 1. 2019 (11:39)

Dobrý deň už dlhšie cítim intenzívne pichanie medzi lopatkami...obvodný lekár mi povedal že sú to len svaly no ja som trval na rontgene...výsledok: akcentovana C lordoza, lezia disku C 5-6, výraznejšia C 6-7...mozete mi to vysvetliť a povedať názor na riešenie problému? Staci rehabilitácia,lieky,masáže? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  23. 1. 2019 (10:56)

medzi lopatkami sa nachádza hrudná, nie krčná chrbtica. Ale pri poruche krčnej chrbtice bývajú bolesti medzi lopatkami časté. Rehabilitácia je základ liečby, potom by malo nasledovať dlhodobé každodenné cvičenie. Lieky po zmiernenie bolestí, 3 mesiace Milgamma N 3x1 liečbu urýchli. Masáže sú zakázané.

> reagovať

katarina  |  3. 1. 2019 (23:48)

Viete o pripadoch prepojenia medzi bolestami chrbta a Menierovym syndromom? Chirurg i neurolog mi uz dva roky tvrdia, ze krcnu chrbticu mam v poriadku a preto nie je nutne MRI celej chrbtice. Ja vsak pred KAZDYM zachvatom Meniera mam akysi blok medzi lopatkami, casto velmi bolavy.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 1. 2019 (10:55)

Menierova choroba je samostatné ochorenie, MRI celej chrbtice je v tomto prípade totálne zbytočné a pravdepodobne by toto vyšetrenie z uvedeného dôvodu ani zdravotná poisťovňa nepreplatila. Blok medzi lopatkami skôr súvisí s blokom v priebehu energetických dráh v tele tak, ako to poznáme z tradičnej čínskej medicíny. Pravidelný výskyt tohto bloku vždy pred menierovým záchvatom môže preto v liečbe zorientovať lekára tradičnej čínskej medicíny. Odporúčam Vám nájsť si skutočne kvalitného lekára tradičnej čínskej medicíny a požiadať ho o pomoc. Pokiaľ sa liečba čínskou medicínou podarí, príznaky menierovho syndrómu sa môžu zmiernit, alebo záchvaty zredukovať. Klasickú liečbu však vysadiť nesmiete.

katarina  |  20. 1. 2019 (14:04)

zdravim opat, hadam nie je problem, ze este odpovedam, hladam len odborny nazor. Tento prud teda povazujete za scestny? https://www.researchgate.net/publication/322861499_Cervical_Specific_Protocol_and_Results_for_300_Meniere\\\'s_Patients_Followed_for_a_Minimum_of_Five_Years

MUDr. Ester Točíková  |  30. 1. 2019 (10:05)

stále sa hľadajú možnosti ovplyvnenia Menierovho syndrómu rôznymi spôsobmi. Dobré je to, čo neškodí zdraviu a môže pomôcť.

> reagovať

Nina Vítková  |  3. 1. 2019 (22:41)

17 ročná dcéra sa už 1,5 roka sťažuje na tŕpnutie predlaktí na vonkajšej strane, už stále 24 hod.MR chondróza C3/4 s blokáciou.Skúsili sme rehabilitáciu, manuálne naprávanie C a Th chrbtice, bez efektu.Udáva väčšie problémy v ľahu, menej to cíti v sede a pri chôdzi, no každý deň inak.Nejaký čas boxovala.Ako postupovať?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 1. 2019 (10:53)

príčinou tŕpnutia môže byť traumatizácia alebo stlačenie nervov horných končatín, ktoré prechádzajú cez predlaktia. Nervy možno objektívne vyšetriť tzv. EMG vyšetrením, na ktoré Vás neurológ musí poslať. Dcére nasaďte Milgamma N 5 dní 2-0-2, potom 3x1, k tomu Magnerot 1-0-1. Po zistení stavu nervov je možná špecifická liečba.

> reagovať

gamarra  |  3. 1. 2019 (10:47)

Dobrý den podla MRI mam osteochodnrozu diskov th12-L1-2-3, L5 -S1taktiež schmorlove uzly v oblasti ThL prechodu, L1-2 mierna medialna protúzia disku s impresiou dur.vakua kontaktov korenov L5, L5-S1 mierna medialna herniacia disku charakteru protuzie s utlakom duralneho vaku a korenov S1, viac vpravo.. čo s tým?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 1. 2019 (10:47)

popísané sú vážnejšie degeneratívne zmeny na chrbtici. Tento stav vyžaduje dlhodobú liečbu - lieky, vitamíny - sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1, potrebujete rehabilitáciu, každodenné cvičenia. Ďalšie liečebné postupy sa potom odvíjajú od efektu popísanej liečby. Treba sa tiež pozrieť na Vaše denné aktivity – ktoré z nich, alebo čo chrbticu môže preťažovať. Je to fyzická práca, alebo dlhé sedenie za počítačom, alebo nesprávne držanie tela, nevhodný šport... Pokiaľ sa to dá – provokujúce faktory treba odstrániť. Pokiaľ sa to nedá, treba ich kompenzovať – cvičením, ortopedickými pomôckami – napríklad bedrovým pásom. Mali by ste ovládať zásady tzv. Školy chrbta. Je to vlastne spôsob pohybovej životosprávy. Informácie nájdete aj na internete.

> reagovať

Gaborova  |  2. 1. 2019 (22:22)

Dobry den uz viac ako 5roky mam problemy z chrbticou mala som bolesty a palenie na hrudniku teraz mam zavraty a silne bolesty hlavy v zahlavy trpnutie celej chrbtice bola som na MR tam mi zistili posunute platnicky v hrudnej časti chrbta mozu mi tie bolesty sposobovat platnicky .dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 1. 2019 (10:46)

platničky môžu byť príčinou bolestí, ale rovnako aj preťažené svaly a šľachy a kĺby, ktoré sa v oblasti chrbtice vyskytujú. Porucha v oblasti hrudnej chrbtice sa prenáša na krčnú a tá spôsobuje problémy s hlavou, bolesti na hrudníku môžu vyžarovať z hrudnej chrbtice, alebo vysunuté platničky môžu dráždiť hrudné nervy. Základom liečby je rehabilitácia, dlhodobé cvičenie a vhodné lieky, ktoré tlmia bolesti a pôsobia proti zápalu.

> reagovať

1 2 3 4 ... 18

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.