25. 9. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

1 DEŇ

15:40

ODPOVEDÁ: MUDr. Karol Točík, CSc.

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

2. 10. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Karol Točík, CSc.

Atestovaný neurológ s takmer 40-ročnými skúsenosťami klinického a ambulantného neurológa. V roku 1995 založil Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom sa špecializuje na problematiku bolestí chrbta. Na práci vo svojom centre si najviac cení priestor a čas, ktorý môže venovať každému pacientovi. Snaží sa nájsť reálnu príčinu pacientových ťažkostí a nie len odstrániť sprievodné problémy. Do zdravotného centra Hippokrates prichádzajú pacienti zväčša s už vážnejšími stavmi a práve tu zvyknú nájsť riešenie svojich ťažkostí v podobe komplexnej liečby a poradenstva.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Karol Točík, CSc.  

odpovie na Vaše otázky  |  25. 9. 2019 (10:00 - 11:00)


Klarisa  |  11. 9. 2019 (12:40)

Pekný deň, sú lieky, ktoré by vedeli promptne potlačiť prejavy pri vestibulárnom syndrome - vertigo, nauzeu, pri súčasnej HIT, aby nebolo treba zostať pár dní doma z práce a liečiť sa len pokojom, prípadne len podávaním ginka? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  18. 9. 2019 (10:47)

Pokiaľ máte na mysli akútny syndróm, Menierovu chorobu, tak lieky na jej zastavenie, potlačenie akútne vzniknutých príznakov, neexistujú. Máme len lieky, ktoré zmierňujú priebeh a príznaky, s ktorými máte pravdepodobne už skúsenosti. Vestibulárny syndróm s chronickým priebehom vyžaduje starostlivosť ORL špecialistu a neurológa, podľa jeho prejavov aj špeciálnej rehabilitácie. Ale znovu – lieky na okamžité prerušenie, potlačenie ochorenia nemáme.

> reagovať

Elca  |  19. 6. 2019 (10:57)

Mam 47r.Dg:Akutny cervikobrach. syndrom s parc.radikulop.C7 I.sin M531,kombin.spin.stenoza C3-7 difuzny,foraminalna stenoza C5-7,osteochondroza C4-7,hemangion v C5 stavci,cervikobrach.syndrom bilat s radikulopatiou C6 I dx ,cefalea vs.kombinovana tenzna a CK sy,Aka je KOMPLET vhodna liecba.Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:44)

lieky podľa stavu – začína sa s antireumatikami, k nim sa pridáva Milgamma N, použiť možno aj obstreky, podľa potreby krčný golier ako ortopedickú pomôcku, rehabilitácia, následné dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu, dokonalé zvládnutie princípov Školy chrbta. Psychoterapia.

> reagovať

Milan  |  18. 6. 2019 (10:25)

Dobrý deň, niekoľko mesiacov ma sprevádza bolesť medzi lopatkou a chrbticou, ktorá spôsobuje ťažkú nespavosť, budenie sa na pocity búšenia srdca atď. Internista vylúčil srdcové príčiny a povedal že je to asi od chrbtice. Čo prosím ďalej? Mám isť za neurológom alebo za kým?

MUDr. Ester Točíková  |  26. 6. 2019 (10:33)

cestou obvodného lekára by ste mali byť odoslaný k týmto odborníkom: neurológ, rehabilitačný lekár, alebo ortopéd. Každý z nich je schopný chrbticu zodpovedne vyšetriť a liečiť. Sám si skúste pomôcť tak, že si na 5 dní nasadíte Milgamma N 2-0-2, potom 3x1, k tomu antireumatikum – napr. Ibalgin 200 mg 1-1-2, brať prísne po jedle (pokiaľ nemáte gastritídu, žalúdočné vredy), lokálne hlavne na noc si lepte antireumatické náplasti s Ibalginom – všetko kúpite v lekárni. Mohlo by to pomôcť, kým sa dostanete na odborné vyšetrenie.

> reagovať

D.  |  5. 6. 2019 (10:39)

Pekný deň, asi rokDG: VAS CCB bilat s fun. por. dyn.C chrbtice str, stupna s hyperton. trapezov bilat VAS TH s funk. poruchou th chrb, str. stup. pri def.spondyl.pošk. krč. pl. s radikul. pošk.plex.lumbosac.Chron.VAS polyt.C TH exacerb, CC sy. Kokcygody.v interkokcyg.sklbeni. Nezabera RHB ani ozon. Je nutná operacia?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (10:02)

Operačná liečba je posledným možným prostriedkom na zlepšenie ochorenia. Pokiaľ ste mali len rehabilitáciu a ozón, možnosti konzervatívnej liečby neboli zďaleka vyčerpané. Podrobne o správnej liečbe sa môžete dozvedieť v knihe prof. MUDr. A. Gútha – Bolesť a Škola chrbtice. Je vhodná aj pre laikov. Podstatný pre liečbu je správny pohybový režim – nácvik a potom každodenné pravidelné vykonávanie vhodných cvikov na celú chrbticu, praktizovanie správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba dlhodobo, každodenne, najlepšie rok v kuse, alebo jednoducho trvalo. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – na pár mesiacov, maximálne na šesť. Bolesti sa môžu zmierniť.

> reagovať

Lukas 31r.  |  4. 6. 2019 (11:47)

Dobry den, mam tlak na hrudniku a v oblasti \\\"trojuholnika\\\" kde konci hrudny kos.Na chrbte v casti oproti trojujolniku mam na dotyk bolestive stavce a trosku dalej od stavcov si viem nahmatat ďalší bolestivy bod.Mozu byt tie tlaky sposobene tymi stavcami? Rano sa budim aj s bolestou a stuhnutostou v driekovej oblasti.

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:58)

bolesti môžu byť vyvolané poruchou v oblasti chrbtice, podľa popisu možno na prechode hrudnej a driekovej chrbtice, kde často bývajú bloky. Mali by ste absolvovať RHB vyšetrenie a liečbu, pokiaľ to potom neprejde, treba RTG vyšetrenie.

> reagovať

Peter L.  |  3. 6. 2019 (19:38)

Dobry den chcel by som sa opytat, mám problem s nohou ide to od chrbitice a do nohy mi to vyraža neskor až k chodidlu kde pocitujem mravčenie.Bude to asi zaseknuty nerv alebo nieco podobne, chcel by som sa opytat aj na napravovanie ci by to nepomohlo?

MUDr. Ester Točíková  |  19. 6. 2019 (9:54)

žiadne naprávanie. Vaše ťažkosti pravdepodobne pochádzajú z chrbtice, ale „pricviknutie“ nervu je len jednou z mnohých možných príčin ich vzniku. Preto stav treba najskôr diagnostikovať, naprávanie je rizikové a naviac – neviete, komu sa dostanete do rúk. Nechajte si cestou obvodného lekára urobiť RTG vyšetrenie driekovo-krížovej chrbtice a s týmto vyšetrením sa objednajte k neurológovi, ktorý už presne zistí príčinu a zabezpečí vhodnú liečbu.

> reagovať

Joško P  |  24. 5. 2019 (11:17)

Dobrý deň prosím Vás, podľa RTG snímky krčnej chrbtice :\\\"je prítomné zúženie intervertebrálnych priestorov s maximom v úrovni C5-C6,C6-C7,prítomná je sklerotizácia krycích plôch priľahlých tiel stavcov. Symetrické zahrotenie unkovertebrálnych výbežkov. Skelet bez traumatických zmien. Aká je možnosť liečby? Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:30)

Liečba spočíva v podávaní vhodných liekov, ktoré Vám musí ordinovať Váš lekár, rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení vhodných cvikov na celú chrbticu. Dôležité je dodržiavanie správnych pohybových stereotypov, najmä treba zvládnuť správny spôsob sedenia a práce s počítačom. Sám si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

Pavel K.   |  22. 5. 2019 (10:32)

Dobrý deň chcem sa opýtať mam už dlhšiu dobu bolesti na hrudi občasné pichanie taky tlak pociťujem, boli ma aj chrbát hlavne pod ľavou lopatkou boli ma to prakticky celý deň aj v noci nemôžem spávať poriadne môže to byť z krčnej chrbtice a ak áno ako mam ďalej postupovať bol som na vyšetreniach pľúc brucha srdca setko

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:25)

ťažkosti pochádzajú skôr z oblasti hrudnej chrbtice, vhodné by bolo vyšetrenie chrbtice, najlepšie na rehabilitácii, lebo liečba by mala byť hlavne rehabilitačná a potom následne každodenné dlhodobé cvičenie. Môžete si nasadiť aj Milgamma N 3x1, bolesti sa zmiernia.

> reagovať

iva  |  18. 5. 2019 (17:34)

Dobrý deň, ct c chrbtice.Záver :V intervert.priestore c - je chondroza,obvod protrúzia disku a mierna pravostranná foraminostenoza s iritáciou pravého koreňa c6,možnosti liečby prosím,a či bude treba operáciu,dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (10:10)

operuje sa až vtedy, ak konzervatívna liečba neviedla k žiadnemu zlepšeniu. Liečba spočíva v podávaní vhodných liekov, ktoré Vám musí ordinovať Váš lekár, rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom cvičení vhodných cvikov na celú chrbticu. Dôležité je dodržiavanie správnych pohybových stereotypov, najmä treba zvládnuť správny spôsob sedenia a práce s počítačom. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1.

> reagovať

marian 08  |  15. 5. 2019 (9:22)

Dobry den prajem, pan MUDr. Tocik, mam 56 rokov a stava sa mi ze niekolko krat do roka mi nieco v krcnej chrbtici ale az tesne pri hlave nieco akoby seklo a potom mi v hlave vznikne nesmierne horuca bolest , obmedzi mi pohyb na par sekund az 30 sekund a nemozem ani hovorit. Uplne mi vypadne ovladanie tela.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:54)

chrbtica musí byť odborne vyšetrená – odporúčam navštíviť neurológa, okrem vyšetrenia chrbtice treba zrealizovať aj vyšetrenie mozgových ciev. Na základe nálezov možno potom tieto stavy liečiť, alebo liečbou im predchádzať či kompenzovať.

marian 08  |  11. 6. 2019 (17:22)

Pekny den prajem pani MUDr. Tocikova....dakujem pekne za odpoved , nuz ak vide cas tak by som urcite navstivil neurologa. Mozno aj vas keby som sa mohol u vas objednat.dakujem ...Marian a prajem vela uspechov v praci ako aj v sukromnom zivote.

MUDr. Ester Točíková  |  18. 6. 2019 (13:26)

V SZC Hippokrates sa môžete objednať na vyšetrenie k neurológovi cestou recepcie – 0903 677 670.

> reagovať

Lubka  |  14. 5. 2019 (16:33)

bolest krcnej chrbtice,stipanie a palenie z podchladenia.na rtg nic vazne.v AT som dostala xyloneural a sirdslud.bez zmeny.tu vcera injekcie almiral 10ks mam vziat a milgama injek.+rehabilitovat.mozem tolko injekcii ked na prib.letaku pisu ze len dve.mozem kombinovst s rehabilitaciami.ake reh.odporucate?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:50)

rehabilitácia sa ordinuje na základe osobného vyšetrenia RHB lekárom, ktorý zistí, kde je pôvod poruchy chrbtice a vypracuje celý RHB plán na jeho odstránenie a ďalšie zvyšovanie kondície pohybového aparátu. O liečbe rozhoduje odborný lekár na základe osobného vyšetrenia stavu pacienta, odporučenia v príbalovom letáku sú len odporučenia.

> reagovať

Pitr  |  14. 5. 2019 (13:48)

Podstpil som pred casom MRnaTH-,C C-Th,v seg C5-6vpravo hermia discu+5,2,bez sekvestra,vpravo intraforaminalne tarlovova cysta,vseg C6-7bilat tarlovove cesty infraforaminalne,Trpne my tvar,hlava,lytka,okolo srdca,tažšie sa my dycha,citim pulz v hlave,trasenie v hlave,piskanie v ušiach,horsie spim,da sa pomôct,Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:48)

MRI nález na chrbtici súvisí len s malou časťou problémov, ktoré popisujete. Váš stav vyžaduje doplniť o vyšetrenie srdca a vyšetrenie psychológa či psychiatra. Liečba je na základe popísaných príznakov symptomatická, musí ju ordinovať a riadiť príslušný odborný lekár, okrem nej treba vhodnú rehabilitáciu, vhodný pohybový režim a pravdepodobne aj zmeny v živote – možno viac oddychu, viac radosti – to neviem, ale práve kvôli tomu by bola spolupráca s psychológom potrebná.

Pitr  |  22. 5. 2019 (9:47)

U kardiologa som bol,na bycikel tam je to OK,CHodim fyzioterapeutovi ukazal my nejaké cviky na krčnú a driekovú chrbticu.doma každý den cvičím.Cítim malé zlepšenie.Piskamie v ušiach,tep v have stale,chvenie alebo zašklby stale.Večer ešte pocitujem trpnutie okolo oči,čela,hlavy a DK .Bolieva aj hlava

MUDr. Ester Točíková  |  29. 5. 2019 (9:56)

už sme Vám napísali o potrebe psychiatrického a psychologického vyšetrenia a liečby . Čo sa týka cvičenia, trvalé výsledky sa dosahujú až za dlhší čas – takže treba byť veľmi trpezlivým, inak sa nezlepší.

Pitr  |  5. 6. 2019 (14:59)

Ďakujem pekne

Na Vašu otázku odpovie lekár:  25. 9. 2019


LACO  |  14. 5. 2019 (13:21)

Ladislav:Bolesti chrbtice a hl.drieku.bolestiva chrbtica konkavita stavcov max poradie TH3 ,7,10,stavce bolavé,aký liek by som mal uživať na bolesť? alebo co mi pomože (beder pás .)dakujem Ladislav.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:44)

stav možno vyliečiť jediným spôsobom – Vaším aktívnym prístupom. Pod vedením fyzioteraputa musíte začať cvičiť, každodenné cvičenie sa musí stať vašou druhou prirodzenosťou, treba nacvičovať a dodržiavať aj správne pohybové stereotypy. Z liekov pri krátkodobej bolesti sú vhodné nesteroidné antireumatiká v kombinácii s Milgamma N a pri dlhodobej chronickej bolesti lieky odvodené od antiepileptík v kombinácii s Milgamma N. Liečbu musí ordinovať a viesť neurológ.

> reagovať

Iveta  |  3. 5. 2019 (15:54)

Čo by ste odporučili na základe CT: L4-L5: dif.vyklenutie kontury disku s max.dorzálne mediálne a paremediálne vľavo typu extrúzie s propagáciou kaudálne v dľžke cca 14 mm s kompresiou odstupu koreňa L5 vľavo (3st) a nervu L4 bilat (1st) Bulging disku L5-S1 s kompresiou koreňa S1 bilat.(1st)...silná bolesť v lavej nohe

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:02)

liečbu nemožno odporučiť len na základe CT nálezu – treba vedieť minimálne vek pacienta, čas trvania ťažkostí, doterajšiu liečbu a jej efekt, dôležitý je aj druh práce, ktorú chorý človek vykonáva. Preto len všeobecne: základom liečby je rehabilitácia a následné každodenné cvičenie dlhodobo, najlepšie rok, vhodné lieky podľa fázy ochorenia a znášanlivosti, z pomocných liekov Milgamma N.

> reagovať

Illa  |  29. 4. 2019 (20:03)

Dobry den.Na magnetickej r.som si precitala citujem \\\"Deformacna unkovertebralna spodyloza mierneho stupna. Kongentalna malformacia v oblasti karniocervikalneho prechodu typu Chiari 1 v kombynacii s primarnou bazilarnou invaginaciou .Poprosim Vas o Vas nazor na pripadnu liecbu a vysvetlenie co to vlastne je.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:46)

je to vrodená zmena spojenia krčnej chrbtice a lebky, ktorú máte v jej najmiernejšej podobe. Nedá sa odstrániť, ale možno ju dobre kompenzovať. Neliečená porucha môže byť príčinou bolestí chrbtice (celej), bolestí hlavy, závratov, hučania v ušiach, porúch rovnováhy... Liečba pomocou liekov je symptomatická – zameraná na potlačenie, alebo zmiernenie príznakov vyplývajúcich z tejto poruchy. Liečbu musí nasadiť a riadiť neurológ. Mimoriadne je dôležitá pravidelná rehabilitácia celej chrbtice, veľmi podstatný je vhodný pohybový režim, inštruktáž o vhodnom používaní ortopedických pomôcok (krčný golier) a nevyhnutné sú tiež vysoko kvalitné a vhodné vankúše a podložka na spanie. Mali by ste zvládnuť nácvik správnych pohybových stereotypov a správny systém cvičení na chrbticu, ktoré sú pre Vás vhodné. Všetky tieto potrebné informácie a zacvičenie by ste mali získať na rehabilitácii u RHB lekára. Môžete sa tiež vyžiadať na kúpeľnú liečbu, ak Vám spraví dobre, treba na ňu chodiť pravidelne. Ochorenie Vás nijako na živote neohrozí, ale môže byť nepríjemné, ak sa uvedené liečebné postupy a Váš aktívny prístup k sebe nedodržia.

Illa  |  9. 5. 2019 (10:58)

Dakujem za vas odborny nazor.Velmi ste mi pomohli

Na Vašu otázku odpovie lekár:  25. 9. 2019


Mimi79  |  27. 4. 2019 (13:38)

Dobrý deň, na MR mi našli tarlovove cysty, najväčšia má 30 mm. Neurochirurg operáciu neodporúča ale ja mám stále bolesti a opakujúce sa zápaly močového mechúra. Neurologicka mi predpísala rehabilitácie, ale termíny budú až od júna. Momentálne užívam milgamma N, nevidím zlepšenie. Niečo iné proti bolesti?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:23)

predovšetkým treba vyliečiť zápal močového mechúra, ktorý môže byť aj priamou príčinou intenzity bolestí (zápal dokáže po tele cestovať). V liečbe by sa mali použiť lieky odvodené od antiepileptík, ktoré znižujú dráždivosť nervov a vnímanie bolestí – v takýchto prípadoch sú najvhodnejšie. Podmienkou ich správneho účinku ale je vyliečenie zápalu močového mechúra. Milgammu N ste si nasadili správne.

> reagovať

Erika  |  16. 4. 2019 (21:20)

Dobry den na mr mi diagnostikovali anularny bulging IV disku v seg Th 8/9/10/11a hemangiom Th11 vo velkosti 16,5x14mm mavam silne besti v hrudnej chrbtici s tym ze obcas citim palenie az do oblasti hrudnika moze to byt spojene s vysledkami z mr?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:16)

jednoznačne áno. Stav vyžaduje kompletnú liečbu – vhodné lieky, rehabilitáciu, každodenné cvičenia odporučených cvikov na chrbticu.

> reagovať

Miska  |  9. 4. 2019 (20:52)

Dobry den Pan doktor prosim vas mam problem uz vyse 1.5r.chodit po doktoroch som prestala lebo nikdo nic nerieši mam problem s krcnou chrbticov bolest vystreluje do ruky.nohy na pravej strane ,bolia ma lopatky, plecia, s vonkajšej strany ruk citim akoby ma pychali jemne studené ihlicky,a boli ma aj zahlavie, prosimCoTo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:31)

popisujete ťažkosti, ktoré môžu byť vyvolané chrbticou a môže k nim prispievať aj zlý psychický stav. Okrem toho, že by ste sa mali vyžiadať na kúpeľnú liečbu, mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil.

> reagovať

mima  |  2. 4. 2019 (23:34)

Dobry den chcem sa spytat ci mozu neskutocne zavraty a chodza akoby na vode ci to moze byt z chrbtice a ak ano ktora cast to sposouje mam skoliozu, blokadu krcnej chrbtice dalej problemy s bedrovou chrbticou pichava ma na hrudi a mam velke ja bolesti. Co to sposobuje a aka je vhodna liecba treba aj lieky?ak ano ake

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:15)

popísané stavy môže spôsobovať oblasť krčnej chrbtice. Celá chrbtica je dôležitá pre udržiavanie rovnováhy, ale krčná chrbtica je v tomto najdôležitejšia. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

eva  |  20. 3. 2019 (6:45)

cca pred 3 rokmi závrate,neistá chôdza, pocit na odpadnutie, búšenie srdca.Po návšteve neurológa a následnej hospitalizácii som absolvovala všetky vyšetrenia- CT mozgu ,ušné,očné,kardio so záverom- vertigo cervikálnej etiológie. Teraz znova , chodím k fyzioterapeutovi.Môže to fakt byť zo skrátených trapézov?pomôže to?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:49)

Skrátené trapézy sú súčasťou nedobrého funkčného stavu chrbtice, alebo aj pohybového aparátu ako celku. Pokiaľ sa liečba fyzioterapeutom bude zameriavať len na trapézy a krčnú chrbticu, problém sa neodstráni, len na čas potlačí. Vy sama musíte na sebe začať pracovať: liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom vhodnom cvičení na celú chrbticu. Musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta. Pokiaľ sa pacient dopracuje k trvalej pozitívnej zmene zdravotného stavu, trvá to približne rok. Držím palce.

> reagovať

ETELA  |  12. 3. 2019 (9:37)

Dobrý den,v poslednom čase mám častejsie bolesti v driekovej a panvovej časti .Minulý rok som bola na MR---a píšem Vám nález:Lumbaco subac-LIS utq dľaMRI 08/17 cho di L4/5 s anulárnou fisurou a miernou D protr,osteocho a mierny bulding t č polyartralgie.Prosim možete mi napísať čo mám robiť aby som zmiernila bolest?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:41)

na prechodnú dobu je vhodné užívať lieky – nesteroidné antireumatiká + Milgamma N 3x1. Základom liečby ale je rehabilitácia, po ktorej musia nasledovať vhodné cvičenia, ktoré Vás majú naučiť fyzioterapeuti. Cvičiť potom treba trpezlivo každodenne rok, najlepšie aj trvalo. Prvé výraznejšie zlepšenia sa môžu objaviť o niekoľko týždňov až o 3 mesiace.

> reagovať

Danka  |  12. 3. 2019 (8:34)

Dobrý deň. Mávam závraty a podľa lekárky ide o bazilárnu migrénu. Mám 55 rokov a tie zvraty ma veľmi obťažujú v pracovnom aj v osobnom živote, keďže závraty trvajú aj týždeň. Je nejaká účinná liečba?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:40)

V prípade, ak sú závraty súčasťou bazilárnej migrény, treba liečiť migrénu. Zlepšenie ohorenia na migrénu potom logicky skráti a zmierni závraty. Migréna vyžaduje komplexnú zmenu životosprávy a vhodnú liečbu. O všetko toto sa musí postarať Váš neurológ – podať Vám kompletnú informáciu, aká životospráva je potrebná a predpísať tiež vhodné lieky.

> reagovať

DanielaC  |  7. 3. 2019 (18:24)

Bola som naRTG vyš.LS chrbtice kvôli bolesti na ľavej strane krížov.Správa: v.s.prechodný LS stavec.Lumbálna lordóza je mierne prehĺbená.Medzistavcové štrbiny sú voľné.Pedikle sú primerane vykreslené.Dextrokonvexná skolióza.Výška tiel stavcov je zachovaná.Kostná štrukt.je primeraná.Ako možno odstrániť bolesť v krížoch?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:47)

pri tomto RTG náleze bolesti s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z preťaženého svalstva a šliach. Môžu byť preťažené následkom poruchy postavenia chrbtice, ktorá je popísaná na RTG. Porucha postavenia nemôže byť lokalizovaná len na driekovo-krížovú časť, ale aj na chrbticu ako celok. Preto liečbou je (okrem prechodného užívania liekov na zmiernenie bolestí) rehabilitácia celej chrbtice, následne dlhodobé každodenné cvičenia na celú chrbticu. Musíte sa tiež naučiť správne pohybové stereotypy – na rehabilitácii, alebo si pomôžte internetom.

> reagovať

Stanislava  |  2. 3. 2019 (7:35)

Dobrý deň. mala som problémy s krčnou chrbticou a bola mi zistená tetania. Po nasadení liečby problémy zmizli. Približne pred dvomi mesiacmi ma začalo boliet v oblasti driekovej chrbtice, bolest prešla do pravého bedroveho klbu a momentálne má boli a trpne mi celá pravá noha. Môže to spôsobovať tetania?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:21)

tetania môže zhoršovať príznaky, ale pôvod ťažkostí je v dolnej časti chrbtice. Pokiaľ sa definitívne chcete zo svojich problémov vyliečiť, musíte po liečbe, ktorú by ste teraz mali podstúpiť, každodenne rok cvičiť vhodné rehabilitačné cviky na celú chrbtice a po roku pravidelne 3x týždenne.

> reagovať

Jojko  |  27. 2. 2019 (17:54)

Prosím mám problémy s krčnou chrbticou vysunuté platničky cítim sa dosť často zle ,mávam pocit na zvracanie, pocity slabosti, všetky výsledky mám v poriadku,môžu byť tieto príznaky z tej krčnej chrbtice? ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:33)

áno, môžu. Liečiť sa musí krčná chrbtica, popísané príznaky sa budú strácať spolu so zlepšovaním jej stavu.

> reagovať

1 2 3 4 ... 18

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.