29. 5. 2019 od 10:00 do 11:00


kruh
offline

5 DNÍ

20:17

ODPOVEDÁ: MUDr. Ester Točíková

Nabudúce odpovedá:


MUDr. Karol Točík, CSc.

5. 6. 2019 (10:00 - 11:00)

MUDr. Karol Točík, CSc.


MUDr. Ester Točíková

Neurologička s 30 ročnou praxou, momentálne pracujúca v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu, hlavne chrbtice, sa zameriava na komplexnosť problému. Nesnaží sa ho potláčať, ale detailne skúmať. S každým svojim pacientom sa snaží nadviazať adekvátny kontakt, zistiť čo najviac nielen o jeho pracovnom, ale aj súkromnom živote, pretože ako sama hovorí,na každom detaile záleží. Dôkazom jej bohatých skúseností sú aj spokojní pacienti, ktorých stále pribúda.

NA VAŠE OTÁZKY LEKÁR ODPOVIE
29. 5. 2019 (10:00 - 11:00)

NajdiskutovanejšieOtázka bude na stránke zverejnená až po schválení administrátorom.
Prosíme, stručne popíšte svoje ťažkosti a následne položte lekárovi konkrétnu otázku, na ktorú chcete dostať odpoveď. Bez presnej otázky lekár nemôže odpovedať.Odpovede majú len informatívny charakter a nenahrádzajú osobný kontakt s lekárom. Pre presné stanovenie diagnózy je potrebné osobne navštíviť lekára – špecialistu.
Upozornenie: Táto poradňa slúži nato, aby ste sa mohli spýtať na problémy ohľadom bolesti chrbta.Otázky týkajúce sa vysvetlenia odborných popisov MRI, CT alebo RTG nálezov nebudú zodpovedané..
Prevádzkovateľ webstránky www.bezbolestichrbta.sk, spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, organizačná zložka Bratislava, Stolárska 35, 831 06 Bratislava, v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.

MUDr. Ester Točíková  

odpovie na Vaše otázky  |  29. 5. 2019 (10:00 - 11:00)


marian 08  |  15. 5. 2019 (9:22)

Dobry den prajem, pan MUDr. Tocik, mam 56 rokov a stava sa mi ze niekolko krat do roka mi nieco v krcnej chrbtici ale az tesne pri hlave nieco akoby seklo a potom mi v hlave vznikne nesmierne horuca bolest , obmedzi mi pohyb na par sekund az 30 sekund a nemozem ani hovorit. Uplne mi vypadne ovladanie tela.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:54)

chrbtica musí byť odborne vyšetrená – odporúčam navštíviť neurológa, okrem vyšetrenia chrbtice treba zrealizovať aj vyšetrenie mozgových ciev. Na základe nálezov možno potom tieto stavy liečiť, alebo liečbou im predchádzať či kompenzovať.

> reagovať

Lubka  |  14. 5. 2019 (16:33)

bolest krcnej chrbtice,stipanie a palenie z podchladenia.na rtg nic vazne.v AT som dostala xyloneural a sirdslud.bez zmeny.tu vcera injekcie almiral 10ks mam vziat a milgama injek.+rehabilitovat.mozem tolko injekcii ked na prib.letaku pisu ze len dve.mozem kombinovst s rehabilitaciami.ake reh.odporucate?dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:50)

rehabilitácia sa ordinuje na základe osobného vyšetrenia RHB lekárom, ktorý zistí, kde je pôvod poruchy chrbtice a vypracuje celý RHB plán na jeho odstránenie a ďalšie zvyšovanie kondície pohybového aparátu. O liečbe rozhoduje odborný lekár na základe osobného vyšetrenia stavu pacienta, odporučenia v príbalovom letáku sú len odporučenia.

> reagovať

Pitr  |  14. 5. 2019 (13:48)

Podstpil som pred casom MRnaTH-,C C-Th,v seg C5-6vpravo hermia discu+5,2,bez sekvestra,vpravo intraforaminalne tarlovova cysta,vseg C6-7bilat tarlovove cesty infraforaminalne,Trpne my tvar,hlava,lytka,okolo srdca,tažšie sa my dycha,citim pulz v hlave,trasenie v hlave,piskanie v ušiach,horsie spim,da sa pomôct,Dakujem

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:48)

MRI nález na chrbtici súvisí len s malou časťou problémov, ktoré popisujete. Váš stav vyžaduje doplniť o vyšetrenie srdca a vyšetrenie psychológa či psychiatra. Liečba je na základe popísaných príznakov symptomatická, musí ju ordinovať a riadiť príslušný odborný lekár, okrem nej treba vhodnú rehabilitáciu, vhodný pohybový režim a pravdepodobne aj zmeny v živote – možno viac oddychu, viac radosti – to neviem, ale práve kvôli tomu by bola spolupráca s psychológom potrebná.

Pitr  |  22. 5. 2019 (9:47)

U kardiologa som bol,na bycikel tam je to OK,CHodim fyzioterapeutovi ukazal my nejaké cviky na krčnú a driekovú chrbticu.doma každý den cvičím.Cítim malé zlepšenie.Piskamie v ušiach,tep v have stale,chvenie alebo zašklby stale.Večer ešte pocitujem trpnutie okolo oči,čela,hlavy a DK .Bolieva aj hlava

Na Vašu otázku odpovie lekár:  29. 5. 2019


LACO  |  14. 5. 2019 (13:21)

Ladislav:Bolesti chrbtice a hl.drieku.bolestiva chrbtica konkavita stavcov max poradie TH3 ,7,10,stavce bolavé,aký liek by som mal uživať na bolesť? alebo co mi pomože (beder pás .)dakujem Ladislav.

MUDr. Ester Točíková  |  21. 5. 2019 (15:44)

stav možno vyliečiť jediným spôsobom – Vaším aktívnym prístupom. Pod vedením fyzioteraputa musíte začať cvičiť, každodenné cvičenie sa musí stať vašou druhou prirodzenosťou, treba nacvičovať a dodržiavať aj správne pohybové stereotypy. Z liekov pri krátkodobej bolesti sú vhodné nesteroidné antireumatiká v kombinácii s Milgamma N a pri dlhodobej chronickej bolesti lieky odvodené od antiepileptík v kombinácii s Milgamma N. Liečbu musí ordinovať a viesť neurológ.

> reagovať

Iveta  |  3. 5. 2019 (15:54)

Čo by ste odporučili na základe CT: L4-L5: dif.vyklenutie kontury disku s max.dorzálne mediálne a paremediálne vľavo typu extrúzie s propagáciou kaudálne v dľžke cca 14 mm s kompresiou odstupu koreňa L5 vľavo (3st) a nervu L4 bilat (1st) Bulging disku L5-S1 s kompresiou koreňa S1 bilat.(1st)...silná bolesť v lavej nohe

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  15. 5. 2019 (10:02)

liečbu nemožno odporučiť len na základe CT nálezu – treba vedieť minimálne vek pacienta, čas trvania ťažkostí, doterajšiu liečbu a jej efekt, dôležitý je aj druh práce, ktorú chorý človek vykonáva. Preto len všeobecne: základom liečby je rehabilitácia a následné každodenné cvičenie dlhodobo, najlepšie rok, vhodné lieky podľa fázy ochorenia a znášanlivosti, z pomocných liekov Milgamma N.

> reagovať

Illa  |  29. 4. 2019 (20:03)

Dobry den.Na magnetickej r.som si precitala citujem \\\"Deformacna unkovertebralna spodyloza mierneho stupna. Kongentalna malformacia v oblasti karniocervikalneho prechodu typu Chiari 1 v kombynacii s primarnou bazilarnou invaginaciou .Poprosim Vas o Vas nazor na pripadnu liecbu a vysvetlenie co to vlastne je.Dakujem

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:46)

je to vrodená zmena spojenia krčnej chrbtice a lebky, ktorú máte v jej najmiernejšej podobe. Nedá sa odstrániť, ale možno ju dobre kompenzovať. Neliečená porucha môže byť príčinou bolestí chrbtice (celej), bolestí hlavy, závratov, hučania v ušiach, porúch rovnováhy... Liečba pomocou liekov je symptomatická – zameraná na potlačenie, alebo zmiernenie príznakov vyplývajúcich z tejto poruchy. Liečbu musí nasadiť a riadiť neurológ. Mimoriadne je dôležitá pravidelná rehabilitácia celej chrbtice, veľmi podstatný je vhodný pohybový režim, inštruktáž o vhodnom používaní ortopedických pomôcok (krčný golier) a nevyhnutné sú tiež vysoko kvalitné a vhodné vankúše a podložka na spanie. Mali by ste zvládnuť nácvik správnych pohybových stereotypov a správny systém cvičení na chrbticu, ktoré sú pre Vás vhodné. Všetky tieto potrebné informácie a zacvičenie by ste mali získať na rehabilitácii u RHB lekára. Môžete sa tiež vyžiadať na kúpeľnú liečbu, ak Vám spraví dobre, treba na ňu chodiť pravidelne. Ochorenie Vás nijako na živote neohrozí, ale môže byť nepríjemné, ak sa uvedené liečebné postupy a Váš aktívny prístup k sebe nedodržia.

Illa  |  9. 5. 2019 (10:58)

Dakujem za vas odborny nazor.Velmi ste mi pomohli

Na Vašu otázku odpovie lekár:  29. 5. 2019


Mimi79  |  27. 4. 2019 (13:38)

Dobrý deň, na MR mi našli tarlovove cysty, najväčšia má 30 mm. Neurochirurg operáciu neodporúča ale ja mám stále bolesti a opakujúce sa zápaly močového mechúra. Neurologicka mi predpísala rehabilitácie, ale termíny budú až od júna. Momentálne užívam milgamma N, nevidím zlepšenie. Niečo iné proti bolesti?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  9. 5. 2019 (10:23)

predovšetkým treba vyliečiť zápal močového mechúra, ktorý môže byť aj priamou príčinou intenzity bolestí (zápal dokáže po tele cestovať). V liečbe by sa mali použiť lieky odvodené od antiepileptík, ktoré znižujú dráždivosť nervov a vnímanie bolestí – v takýchto prípadoch sú najvhodnejšie. Podmienkou ich správneho účinku ale je vyliečenie zápalu močového mechúra. Milgammu N ste si nasadili správne.

> reagovať

Erika  |  16. 4. 2019 (21:20)

Dobry den na mr mi diagnostikovali anularny bulging IV disku v seg Th 8/9/10/11a hemangiom Th11 vo velkosti 16,5x14mm mavam silne besti v hrudnej chrbtici s tym ze obcas citim palenie az do oblasti hrudnika moze to byt spojene s vysledkami z mr?

MUDr. Ester Točíková  |  24. 4. 2019 (10:16)

jednoznačne áno. Stav vyžaduje kompletnú liečbu – vhodné lieky, rehabilitáciu, každodenné cvičenia odporučených cvikov na chrbticu.

> reagovať

Miska  |  9. 4. 2019 (20:52)

Dobry den Pan doktor prosim vas mam problem uz vyse 1.5r.chodit po doktoroch som prestala lebo nikdo nic nerieši mam problem s krcnou chrbticov bolest vystreluje do ruky.nohy na pravej strane ,bolia ma lopatky, plecia, s vonkajšej strany ruk citim akoby ma pychali jemne studené ihlicky,a boli ma aj zahlavie, prosimCoTo

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  17. 4. 2019 (10:31)

popisujete ťažkosti, ktoré môžu byť vyvolané chrbticou a môže k nim prispievať aj zlý psychický stav. Okrem toho, že by ste sa mali vyžiadať na kúpeľnú liečbu, mali by ste sa o seba začať systematicky starať. Nepotrebujete lekárov, aby ste sa z takýchto problémov dostali. Mali by ste si kúpiť knihu prof. A. Gútha: Bolesť a škola chrbtice. Tam nájdete všetky potrebné informácie a návody, čo máte robiť. Chrbticu nemožno inak vyliečiť – len aktívnym osobným prístupom, liekmi a pasivitou chrbticu ešte nikto nikdy nevyliečil.

> reagovať

mima  |  2. 4. 2019 (23:34)

Dobry den chcem sa spytat ci mozu neskutocne zavraty a chodza akoby na vode ci to moze byt z chrbtice a ak ano ktora cast to sposouje mam skoliozu, blokadu krcnej chrbtice dalej problemy s bedrovou chrbticou pichava ma na hrudi a mam velke ja bolesti. Co to sposobuje a aka je vhodna liecba treba aj lieky?ak ano ake

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  10. 4. 2019 (11:15)

popísané stavy môže spôsobovať oblasť krčnej chrbtice. Celá chrbtica je dôležitá pre udržiavanie rovnováhy, ale krčná chrbtica je v tomto najdôležitejšia. Lieči sa to vhodnými liekmi, ktoré Vám predpíše Váš lekár. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 – minimálne 3 mesačná kúra. Základom liečby je ale rehabilitácia. Okrem rôznych procedúr je cieľom RHB nácvik vhodného súboru cvikov na chrbticu a nácvik správnych pohybových stereotypov. Cvičiť treba denne, približne rok, aby sa stav definitívne zlepšil.

> reagovať

eva  |  20. 3. 2019 (6:45)

cca pred 3 rokmi závrate,neistá chôdza, pocit na odpadnutie, búšenie srdca.Po návšteve neurológa a následnej hospitalizácii som absolvovala všetky vyšetrenia- CT mozgu ,ušné,očné,kardio so záverom- vertigo cervikálnej etiológie. Teraz znova , chodím k fyzioterapeutovi.Môže to fakt byť zo skrátených trapézov?pomôže to?

MUDr. Ester Točíková  |  27. 3. 2019 (10:49)

Skrátené trapézy sú súčasťou nedobrého funkčného stavu chrbtice, alebo aj pohybového aparátu ako celku. Pokiaľ sa liečba fyzioterapeutom bude zameriavať len na trapézy a krčnú chrbticu, problém sa neodstráni, len na čas potlačí. Vy sama musíte na sebe začať pracovať: liečba z dlhodobého hľadiska je založená na rehabilitácii a následnom dlhodobom každodennom vhodnom cvičení na celú chrbticu. Musíte zvládnuť správne pohybové stereotypy a zo životosprávy vylúčiť všetko, čo chrbticu preťažuje staticky či dynamicky. Liečba je náročná na trpezlivosť a sebadisciplínu pacienta. Pokiaľ sa pacient dopracuje k trvalej pozitívnej zmene zdravotného stavu, trvá to približne rok. Držím palce.

> reagovať

ETELA  |  12. 3. 2019 (9:37)

Dobrý den,v poslednom čase mám častejsie bolesti v driekovej a panvovej časti .Minulý rok som bola na MR---a píšem Vám nález:Lumbaco subac-LIS utq dľaMRI 08/17 cho di L4/5 s anulárnou fisurou a miernou D protr,osteocho a mierny bulding t č polyartralgie.Prosim možete mi napísať čo mám robiť aby som zmiernila bolest?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:41)

na prechodnú dobu je vhodné užívať lieky – nesteroidné antireumatiká + Milgamma N 3x1. Základom liečby ale je rehabilitácia, po ktorej musia nasledovať vhodné cvičenia, ktoré Vás majú naučiť fyzioterapeuti. Cvičiť potom treba trpezlivo každodenne rok, najlepšie aj trvalo. Prvé výraznejšie zlepšenia sa môžu objaviť o niekoľko týždňov až o 3 mesiace.

> reagovať

Danka  |  12. 3. 2019 (8:34)

Dobrý deň. Mávam závraty a podľa lekárky ide o bazilárnu migrénu. Mám 55 rokov a tie zvraty ma veľmi obťažujú v pracovnom aj v osobnom živote, keďže závraty trvajú aj týždeň. Je nejaká účinná liečba?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:40)

V prípade, ak sú závraty súčasťou bazilárnej migrény, treba liečiť migrénu. Zlepšenie ohorenia na migrénu potom logicky skráti a zmierni závraty. Migréna vyžaduje komplexnú zmenu životosprávy a vhodnú liečbu. O všetko toto sa musí postarať Váš neurológ – podať Vám kompletnú informáciu, aká životospráva je potrebná a predpísať tiež vhodné lieky.

> reagovať

DanielaC  |  7. 3. 2019 (18:24)

Bola som naRTG vyš.LS chrbtice kvôli bolesti na ľavej strane krížov.Správa: v.s.prechodný LS stavec.Lumbálna lordóza je mierne prehĺbená.Medzistavcové štrbiny sú voľné.Pedikle sú primerane vykreslené.Dextrokonvexná skolióza.Výška tiel stavcov je zachovaná.Kostná štrukt.je primeraná.Ako možno odstrániť bolesť v krížoch?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:47)

pri tomto RTG náleze bolesti s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z preťaženého svalstva a šliach. Môžu byť preťažené následkom poruchy postavenia chrbtice, ktorá je popísaná na RTG. Porucha postavenia nemôže byť lokalizovaná len na driekovo-krížovú časť, ale aj na chrbticu ako celok. Preto liečbou je (okrem prechodného užívania liekov na zmiernenie bolestí) rehabilitácia celej chrbtice, následne dlhodobé každodenné cvičenia na celú chrbticu. Musíte sa tiež naučiť správne pohybové stereotypy – na rehabilitácii, alebo si pomôžte internetom.

> reagovať

Stanislava  |  2. 3. 2019 (7:35)

Dobrý deň. mala som problémy s krčnou chrbticou a bola mi zistená tetania. Po nasadení liečby problémy zmizli. Približne pred dvomi mesiacmi ma začalo boliet v oblasti driekovej chrbtice, bolest prešla do pravého bedroveho klbu a momentálne má boli a trpne mi celá pravá noha. Môže to spôsobovať tetania?

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  13. 3. 2019 (10:21)

tetania môže zhoršovať príznaky, ale pôvod ťažkostí je v dolnej časti chrbtice. Pokiaľ sa definitívne chcete zo svojich problémov vyliečiť, musíte po liečbe, ktorú by ste teraz mali podstúpiť, každodenne rok cvičiť vhodné rehabilitačné cviky na celú chrbtice a po roku pravidelne 3x týždenne.

> reagovať

Jojko  |  27. 2. 2019 (17:54)

Prosím mám problémy s krčnou chrbticou vysunuté platničky cítim sa dosť často zle ,mávam pocit na zvracanie, pocity slabosti, všetky výsledky mám v poriadku,môžu byť tieto príznaky z tej krčnej chrbtice? ďakujem za odpoveď

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:33)

áno, môžu. Liečiť sa musí krčná chrbtica, popísané príznaky sa budú strácať spolu so zlepšovaním jej stavu.

> reagovať

Dada777  |  26. 2. 2019 (13:48)

Dobry den, trapim castymi silnymi migrenami, bolest krizov, krcn.chrbtice,vysledkyCT su Kyfotizacia cervik.chrbtice, artroza antlantoaxial.sklbenia, C5/6-ventr.spondyloza, C3/4 incip.unkoverteb.artroza.Co presne znamena tato diagnoza? a ako toto liecit?? lebo tie migreny a bolesti su strasne a obmedz.zivot. Dakujem.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (11:22)

Podľa CT vyšetrenia sú prítomné degeneratívne zmeny skĺbenia krčnej chrbtice a hlavy a nesprávne postavenie krčnej chrbtice – obe príčiny vedia spôsobovať veľmi silné bolesti hlavy. Liečba by mala byť zameraná na liečbu krčnej chrbtice – skúsiť sa musí všetko: infúzie, obstreky záhlavia a aj celej krčnej chrbtice, rehabilitačné postupy, nosenie krčného goliera, pokiaľ bude poskytovať úľavu, na noc treba špeciálny ortopedický vankúš na spanie z pamäťovej peny, môže Vám ho predpísať aj neurológ. Vo Vašom prípade je ťažšie radiť, pretože stav je vážnejší, rady cez internet nepomôžu, liečba patrí do rúk lekárom.

> reagovať

Hilda  |  23. 2. 2019 (18:25)

čo robiť, keď mi trpne pravé stehno. na CT mi zistili blokové postavenie L4/L5 s naznač.zúžením intervet.priestoru L5/S1 susp. diskopatia. MR-disk L5/S1sa difuzne vyklenuje v AP rozsahu 3,5 mm, disk L4/5 sa difuzne vyklenuje v AP rozsahu do 4 mm. degener.zmeny v Th3/4-Th9/10.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (10:17)

treba liečiť chrbticu – tŕpnutie je s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolané stlačením nervu idúceho do stehna chorou platničkou.

> reagovať

Zdenkaa  |  21. 2. 2019 (18:14)

Zdravim chcem sa opytat na moj zdravotny stav vyse roka mam silne bolesty hlavy v zahlavy ktore mi vyzaruju do celej hlavy bolesty su kazdy den pred troma rokmi som bola na mr.chrbtice a tam mi zistili posunute platnicky th 6/7 7/8 8/9 tlakom na miechu mozem mat tie kazdodenne bolesty hlavy z toho dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:20)

môžete, mal by Vás skontrolovať neurológ a mali by ste absolvovať rehabilitačnú liečbu. Neurológ Vám môže nasadiť aj vhodné lieky, pokiaľ to uzná za potrebné.

> reagovať

JANA  |  20. 2. 2019 (9:51)

Dobry deň,môžte mi prosim poradiť,ako si pomôcť od bolestí? MG C5-6 relativna spinalna stenoza osteogenne FS bilat. pokročileho stupna v C6/7 aku liečbu mi prosím môžte doporuči vy. Ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:03)

len na základe MRI nálezu sa nemožno vyjadriť k liečbe. Potrebujem nasledujúce údaje: koľko máte rokov, čo a ako Vás bolí, poprípade, aké iné ťažkosti máte, aká je Vaša práca (fyzická, sedavá...)a ako ste boli doteraz liečená a s akým výsledkom. Potom sa budem môcť k liečbe vyjadriť.

JANA  |  27. 2. 2019 (18:32)

Dobrý večer.Mám 58 rokov,nezamestnaná. Bolesť a tlaky z krčnej chrbtice do hlavy,pravého ramena medzi lopatky.Občasné trpnunie pravej ruky a prstov.Chodila som na masáže a laser.Lieky dorsiflex,ataralgin.Injekcie armilar 10krát.Bolesť chrbtice mám viac rokov.Ďakujem za odpoved.

MUDr. Karol Točík, CSc.  |  6. 3. 2019 (9:56)

liečba by sa mala doplniť o aktívnu rehabilitáciu: cvičenia zamerané na CELÚ chrbticu, ktoré budete cvičiť denne a dlhodobo. Prvé zlepšenie v rámci týchto cvičení sa môže objaviť približne o 3 mesiace, aj potom treba vydržať – rok, najlepšie je cvičiť trvalo. Bez takéhoto aktívneho prístupu sa zo svojho ochorenia nemôžete dostať, všetky lieky budú pomáhať len dočasne. Pokiaľ cviky zamerané na krčnú chrbticu budú robiť problémy, treba ich vynechať a precvičovať ostatné časti chrbtice – reflexne sa zlepší aj krčná. Masáže by sa pri tomto ochorení vôbec nemali dávať, tiež treba opatrne liečiť s Dorziflexom – mal by sa užívať len krátky čas. Sama si môžete nasadiť Milgamma N 3x1 a Chondroprotektíva – poradia Vám v lekárni, aké sú najvhodnejšia. Berte ich 3 mesiace. Na bolestivé miesta možno natierať antireumatické krémy, gély, dávať náplasti. V úvode novej liečby by pomohli aj infúzie. Držím palce.

JANA  |  6. 3. 2019 (16:05)

Ďakujem za odpoved,prajem pekný deň.JANA

Na Vašu otázku odpovie lekár:  29. 5. 2019


Petkodominik  |  19. 2. 2019 (20:06)

Dobrý deň.Pobolieva ma hrudná chrbtica mám taký akokeby ťahavý pocit medzi lopatkami keď sa vystriem.Môžu ma z toho pobolievať aj kríže?Môže to byť z hrudnej chrbtice?Ďakujem za odpoveď

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (11:00)

podľa popisu je najpravdepodobnejšou príčinou ťažkostí zlé postavenie chrbtice a možné preťaženie svalstva okolo nej. Bez minimálne RTG vyšetrenia sa nedá určiť, či sú prítomné na chrbtici aj degeneratívne zmeny. Najsprávnejšou liečbou je návšteva rehabilitácie a potom dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu.

Andy  |  7. 3. 2019 (16:12)

Dobrý deň, som už rok po úraze nehoda autobusu utrpela som podkrivenie krčnej chrbtice naraz hrudnej a driekovej oblasti, chodila som aj na rehabilitácie tie mi nepomáha a teraz mam už aj problém s krkom mala som aj hematom na chrbte na ľavej strane a odvtedy tu zadnú časť mam rak mierne strpnutu co mam s tým robiť

MUDr. Ester Točíková  |  20. 3. 2019 (10:06)

Najsprávnejšou liečbou je návšteva rehabilitácie, a potom dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu. Môžete požadovať aj kúpeľnú liečbu. Nasaďte si na 3 mesiace Milgamma N, kúpte sa približne 2-3x týždenne v Prešovskej magnéziovej soli (dostanete kúpiť v drogériách). Pokiaľ to neprejde do 3 mesiacov takejto životosprávy, musíte požiadať neurológa o liečbu chronickej bolesti (špeciálne lieky, ktoré môže neurológ predpísať).

> reagovať

Natália  |  14. 2. 2019 (23:10)

Dobrý deň, už dlhšiu dobu som mala stuhnutú šiju, no tá sa mi uvoľnila. Po nej ma však začala bolieť krčná chrbtica, najmä na pravej strane hore a hlava na spánkoch. K tomu sa pridali časté pocity na odpadnutie alebo na zvracanie. O čo by mohlo ísť a ako si pomôcť, aby ma bolesti a strach z odpadnutia neobmedzovali?

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:58)

šijové svalstvo je neoddeliteľnou súčasťou krčnej chrbtice a na základe pocitov sa nedá určiť, či bolesti pochádzajú zo svalstva, alebo kostí krčnej chrbtice. Preto aj v tomto prípade treba krčnú chrbticu liečiť – vhodnými liekmi a rehabilitáciou a cvičením. K bolesti je – podľa toho, čo ste napísali – pridružená aj úzkosť, ktorú treba liečiť osobitne. A osobne – s lekárom. Pri dobre nastavenej liečbe budú ťažkosti rýchlo ustupovať.

> reagovať

Biana  |  13. 2. 2019 (10:29)

Dobry den, v poslednej dobe mavam pocit tazkeho dychania a citim akoby hrcu v hrdle. Moze to sposobovat krcna chrbtica? Ak ano, ake vysetrenia ma cakaju? Dakujem.

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:54)

krčná chrbtica skôr nie je pôvodcom Vašich ťažkostí, podľa ich popisu môžu byť vyvolané skôr psychickými problémami. Mali by ste navštíviť svojho praktického lekára – pozná Vás, rýchlo určí správnu diagnózu aj liečbu.

> reagovať

MIROSLAV  |  9. 2. 2019 (20:10)

Dobry den chcem sa spytat moze mi sposobovat chrbtica tlakovu,zvieravu bolest v hrudi aj 2-3 dni?.Aku by ste odporucali liecbuRTG THchrbtice mierna esovita skolioza th chrbtice,th kyfoza je mierne zvysena.RTG C chrbtice C lordoza je vyrovnana,az lahko kyf.postavenie C chrbtice v dolnej casti.Proc megatransversi c7bilat

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:35)

podľa RTG vyšetrenia je prítomná porucha postavenia chrbtice, ktorá by mohla (najmä pri jednostrannej záťaži – napríklad dlhodobým sedením alebo fyzickou prácou) spôsobovať zvieravé bolesti na hrudníku. Váš stav vyžaduje odbornú rehabilitáciu pohybového aparátu , následne dlhodobé každodenné cvičenie vhodných cvikov na celú chrbticu, mali by ste sa naučiť správne pohybové stereotypy (ako sa má správne stáť, chodiť, sedieť, atď.). Liečba teda vyžaduje aktivitu a pevnú vôľu. Výsledky čakajte až po približne troch mesiacoch – takáto porucha chrbtice s dekompenzáciou sa vyvíja dlho, nemôžeme ju preto odstrániť za pár týždňov.

> reagovať

Juraj  |  9. 2. 2019 (18:39)

Dobrý deň bol som na MRI a nález som mal takýto Foraminostenozy stredne ťažkého st., 4-5 mm.bilat v C4-C7;seg C6-C7 protrúzia disku peforam.vpravo 2,5mm, spinálny kanál šírky10mm;seg C5-6 protrúzia až sublig hernia vľavo 4,3mm, spinálny kanál šírky10,7mm; a chcel by som nejaké vyjadrenie k liečbe prípadne aké lieky ďa

MUDr. Ester Točíková  |  20. 2. 2019 (10:18)

len na základe MRI nálezu sa nemožno vyjadriť k liečbe. Potrebujem nasledujúce údaje: koľko máte rokov, čo a ako Vás bolí, poprípade, aké iné ťažkosti máte, aká je Vaša práca (fyzická, sedavá...)a ako ste boli doteraz liečený s akým výsledkom. Potom sa budem môcť k liečbe vyjadriť. Bez týchto údajov Vám môžem poskytnúť len celkom všeobecnú informáciu: používajú sa lieky, rehabilitácia, pokiaľ sa do 6 týždňov nedosiahne zlepšenie, zvažujú sa invazívne zákroky: ozón, obstreky, operácia.

Juraj  |  20. 2. 2019 (10:21)

Mám 36 rokov ,fyzická práca doteraz 2x rehabilitácia výsledok je len že sa to zhoršuje bolí ma rameno v niektorej polohe ani ruku nedám hore . Poprosím na Juraj28 neodpovedajte ďakujem

MUDr. Ester Točíková  |  27. 2. 2019 (10:09)

na krčnej chrbtici máte pomerne výrazné degeneratívne zmeny, fyzická práca (najmä ťažká) ich môže zhoršovať. Len liečba rehabilitáciou nestačí, treba aj lieky: nesteroidné antireumatiká, možno aj v injekčnej alebo infúznej forme, v práci by ste mali nosiť tzv.krčný golier – ortopedická pomôcka, ktorá spevní krčnú chrbticu a zabráni jej ďalšiemu zhoršovaniu. Lieky, ktoré potrebujete, by Vám mal predpísať lekár, sám si môžete nasadiť Ibalgin 400 mg 3x+ po jedle, k tomu Milgamma N 3x1, 3 mesiace berte chondroprotektíva, krk aj rameno si minimálne 3 x denne natierajte s antireumatikým krémom, ktorý obsahuje Ibalgin – poradia Vám v lekárni. Liečba však vyžaduje PN- 2-3 týždne.

> reagovať

1 2 3 4 ... 18

Poradňa je bezplatná a anonymná. Žiadne údaje okrem Vami zadaného mena nebudú zverejňované.


Internetová poradňa „bezbolestichrbta.sk“ je len informačný zdroj a v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára ani odbornú starostlivosť,
preto odporúčame vždy vyhľadať odborníka v oblasti konkrétneho problému – v prípade bolestí chrbta najmä neurológa alebo ortopéda.